Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is de heer AV. van der Wou.de benoemd tót consul der Nederlanden te Penang, buiten bezwaar van 's lands schatkist.s Het consulaat heeft de nederzetting Pe nang en Perak tot ressort. Ann den heer Van der Woude kan in het Nederlandseh geschreven worden. Bij Kon. besluit is de heer A. H. Harte- yelt benoemd tot vice-consul der Nederlan den te Saskatoon (Canada), buiten bezwaar van 's lands schatkist. Aan den heer Hartevelt kan in het Neder landseh geschreven worden. Het ressort van het vice-eonsulaat omvat de provinciën Alberta en Saskatchewan, AndiSntles. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 7 dezer niet plaats hebben. Onze ministers. De Minister van Marine, vergezeld dooi den chef Van den marinestaf, aan het De partement, schout-bij-naeht Koster, en 's Mi nister's adjudant, luit. ter zee le kl. Boom, begaf zich gisterenavond naar Hellevoet- sluis, ten einde hedenvoormiddag de oefe ningen der zeemacht in het Zuiderfrontier bij te wonen. Begrafenis van A. de Xlet en dr. A. de SletAasn Gisteren is onder zeer groote belangstel ling het stoffelijk overschot van de hecren A. de Niet en dr. A. de Niet Azn. vader en zoon op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. Honderden uit alle kringen en standen van de Seheveningsehe bevolking waren naar de begraafplaats gegaan. In dichte j."jen stonden deputatien van tal van vereeni- gingen en verdere belangstellenden rond de groeve. Als voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Scheveningen, schetste ds. Wartena het diepireffende van deze ge lijktijdige begrafenis en hij huldigde voorts dr. De Niet als een kundig medicus, die met geheel zijn hart medeleefde met zijn patiën ten en wiens heengaan dan ook te Scheve ningen veler hart met weemoed heeft vervuld. Ook herdacht spreker het arbeidzame leven van den heer De Niet Sr., die door zijn voort durend werken vele gezinnen, onder de vis- schersbevolking tot steun is geweest. Hierna sprak mr. Schaafsma als vriend van de overledenen. Ten lotte herdacht de heer A. Hoogenraad den heer De Niet Sr., als mede-bestuurder van onderscheidene instellingen en inzonder heid als lid gedurende vele jaren van de Permanente Reederij-Commissie. De plechtigheid werd besloten met het zingen van psalmen door weeskinderen en be langstellenden. Hof lan Arbitrage. Hedenochtend 10 uur vingen in het ge bouw van het Permanent Hof van Arbi trage te 's-Gravenhage tusschen Amerika en Venezuela de pleidooien aan, inzake het geschil betreffende 'een vordering van de stoombootmaatschappij „Orinoco". De Amenkaansche gezant woonde de zit ting bij. De secretaris-generaal deed voorlezing van de telegrammen, gewisseld tusschen H. M. de Koningin en het scheidsgerecht, dat telegrafisch de beste wenschen voor het geluk van H. AI. had geuit. Nadat de proces-orde was vastgesteld, waaruit bleek dat de pleidooien op 20 October zuiien eindigen, was het eerst het woord aan Mr. William C. Dennis, agent van Amerika in het geschil. Hij zotte uiteen dat de vorderingen van Amerika op Venezuela wegens benadee- ling van Amenkaansche burgers of maat schappijen het gevolg waren van liet wil lekeurig optreden van Castro. Eén van die vorderingen, er waren er 5 is de onderhavige, waarin reeds in 1903 door een gemengde commissie uitspraak is ge daan. 1 Maar Amerika wenscht revisie en spr. trachtte aan te toonen, dat ook' Venezuela het instituut der revisie erkent. Het gaat hier om een beslissing van mr. Barge (destijds gouverneur van Curasao), die vol gens Amerika, in verband met do omstan digheden, waaronder zij werd gegeven, en de beginselen van volkenrecht, vernietigd dient te worden, als onjuist. Om dit te kunnen beoordeelen dient men de bijzon derheden der zaak te kennen, welke bij zonderheden door pleiter werden uiteenge- zot, ten betooge dat Amerika de uitspraak van Mr. Barge niet als definitiefwilde erkennen en dat Venezuela dit al jaren wist. Spr. zette vervolgens de gronden voor revisie uiteen. Eén dier gronden: over schrijding van rechtsmacht, heeft hier plaats gehad. Te half een werd de zitting tot half drie geschorst. Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot vaststelling van de hoofdstukkon I, II, Vila, XII dor Staatsbe groting voor 1911 en van de wet op de middelen, alsmede tot aanvulling der middelen ter goedmaking van de uitga ven, begrepen in de Staatsbegrooting voor 1911, de bceren De Savomin Lobman, Nolens, Drucker,» Goeman Borgesius on Ivuyper, Antwoord op het Krnpp-rappurt. De ministers van oorlog, marine en ko loniën hebben een antwoord aan fle Twee de Kanror ingezonden op de beschouwin gen en voorstellen der" zoogenaamde Krupp-commissi'e, welker rapport kort voor het zomerreces in hunne handen (was ge steld. 1 Dit antwoord is evenals het verslag zelf geheim en slechts in één exemplaar toegestuurd. Om de kennisneming in deze dagen van drukke parlementaire werkzaamheden niet geheel onmogelijk te doen zijn, js, naar wij vernemen, door den voorzitter der Tweede Kamer besloten nog een drietal exemplaren te doen drukken, zoodat vier leden tegelijkertijd op de griffie yan het belangrijke staatsstuk kunnen kennisnemen. („Avondp.") De a,s. Statenverkiezing'. De (Christ.-Hist.) „Nederlander" vertelt, dat door de drie kiesverenigingen van de RechtcrzijcJ was overeengekomen één reebt- sohe candidaat te stellen. Waar de Christe- lijk-IIistoi ischen in Juni het geluk hadden, mr. JE. baron Mackay verkozen te zien, moest nu een candidaat worden aangewezen door de Roomsch-Katholioken of de anti- i'evolutionnairen. Alzoo werd dan ook over eengekomen. Dat er nu ten slotte toch geen eigen reehtsche candidaat is, verwondert en betreurt „De Nederlander". liet Christ.-his- torïsche orgm beveelt nu den nationanl- historiscben candidaat, den lieer v. d. Bergh aan. De Kamercinb der Liberale Unie. De Kamerclub der Liberale Unie heeft, naar de „Avondp." meldt, tot haar be stuursleden. benoemd: mr. Goeman Borge sius, voorzitter; dr. Hubrecht, onder-voor zitter; mr. J arm ink, secretaris, en mr. dr. Dolk, penningmeester. Katholieke Buadsclub, Naar „Vooruit" verneemt, hebben de Ka tholieke raadsleden te Rotterdam zich tot een vaste club geformeerd, ter geregelde bespre king van in den raad aanhangige belang rijke onderwerpen. Staatspensionnoerïng "Voor den bond voor Staatspensionneering, afdeeling 's-Gravenhage, zal de heer Frans Netscher, hoofdbestuurslid van genoemden hond, een lezing met debat houden op Maan dag a.s., 's avonds te 8 uur, in het Gebouw Concordia, Alexanderplein no. 10. Examen Klerk-telegrafist. In de „Staatscourant" no. 232 komt, on der het hoofd „Ministerie van Koloniën", de bekendmaking voor, dat in bet begin van de maand December a.s. een vergelijkend examen zal plaats hebben voor hen, die wen schen aangesteld te worden tot klerk-tele grafist bi] den post-, telegraaf- en telephoon- dienst in Nederlandsch-Indié. Noord HoilantLcbe Yerceniglng „Het Witte Kruis". Gisteren werd te Amsterdam de 52ste algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden, onder voorzitter schap van mr. H J. C. van Tienen. De -eere-vooizitter der vereeniging, mr. Gq. van. Tienhoven, commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, woonde de och- tendbij eenkomst bij. De voorz, heette in 'do eerste plaats mr. van Tienhoven welkom, wiens tegen woordigheid zeer op prijs gesteld wordt. (Applaus.) Voor het eoist zijn op deze vergadering vertegenwoordigd do afdeelin gen 's-Gravenland; Kortenhoef en Anke veen, tevens Schoten en Bergen. Het jaarverslag over 1909 bracht de se cretaris, dr. P. J. Barnout'w rit. Het constateert dat 1909 een goed - r was Eén afdeeling werd opgericht, Ik- totaal aantal leden vermeerderde met ruim 1200. In de afdeelingen heerschte een opgewekt, krachtig leven. Voor goed drinkwater werd overal ge ijverd, in Den, Helder werd een volledige ontsmettingsdienst ingericht, die van Haar lem werd ontlast door het oprichten aldaar van oen gemeentelijke ontsmettingsoven. Het aantal wijkverpIngingen nam toe, zeer ten voordeelc der volksgezondheid. Ook kwamen meer on meer diaconale wijkver- plegingen voor, die niot zelden door ge meentebesturen gesubsidieerd werden. Nog memoreerde de secretaris in zijn verslag, dat do afdeelingen Alkmaar, Iloog- Carspel en Vel zen in dit .verslagjaar ju bilea vierden. Het hcistellingsooid Heide- beuvel beantwooidde wederom geheel aan zijn doel, evenals de ontsmettingsdiensten dit deden. Het hoofdbestuur hield zich tevens on ledig met het melkvoorzieningsvraagstuk, een rappport dienaangaande werd aan Ge deputeerde Staten gezonden. Een gezonde financioele regeling tusschen de vereeni ging en de afdeelingen kwam .tot stand, Voor het eerst werd uit waarborg- en reservefonds een som van ruim f2000 ge noten. Medewerking met zusterVcreenigin- gen lieten niets to wenschen over. Allo verslagen werden goedgekeurd. In 1909 bedroegen inkomsten en uitga ven f22.930,08, in 1910 f27.316,31, ter wijl de begrooting voor 1011 f 28.822,33 aangeeft. Het gereserveerd kapitaal over 1909 bedraagt f4118.85, het voordeelig .saldo f 4112.66. In het hoofdbestuur zijn zonder stem ming gekozen de heeren J. B. Brand, arts te Sloten, W. L. L. .Carol, arts te Blok- ker en G. do Ven) secretaris dei' afdee ling Helder. Na,discussie werden "aangenomen twee* bestuursvoorstellen betreffende de inrich ting en exploitatie van het jnieuwe„Rust- en - Herstellingsoord voor Verpleegsters „Vechtoever"'. De begrooting Vraagt daar toe f2064. Het hoofdbestuur werd blanco- crediot voor kosten van' inrichting en exploitatie verleend en gemachtigd een voorloopig reglement te ontwerpen en voor- loopig bestuur te benoemen. In de algemeene vergadering van 1911 zullen voorstellen gedaan worden voor do stichting, en exploitatie van een Her stellingsoord, bestemd tot opname v an on- en minvermogende tot tuberculose voorbe schikte kinderen in de provincie Noord- Holland. Een gemeenschappelijke maaltijd in „Parkzicht" besloot dezer vergadering. VLAARDINGEN 5 October. Het aantal sol licitanten voor adjunct-directeur der gasfa briek en waterleiding bedraagt 38. VLAARDINGEN, 5 October. Alhier is aangekomen en heeft ligplaats genomen in ds Koningin Wilhelminahaven de Fransche politiekruiser xrtbis". STADSNIEUWS. Burgemeester en Wethouders hebben do levering "van 250 H.L. antraciet gegund, aan den heer B. P. II. Wuisman, en wel Schotsche, voor de door hem ingeschre ven som van f 1.65 por ILL. De verkiezing, wegens periodieke aftre ding van vier leden van de Kamer van Koophandel, is bepaald op Vrijdag den 18en November a.s. Schouw. Voor de schouw die in deze en de volgen de maand gedreven zal worden, over de be dekkingen der z.g. onderbakken in brande rijen verwijzen wij belanghebbenden naar vo renstaande kennisgeving. Zweminrichting. Do zweminrichting wordt Zaterdag a.s. gesloten. Bernard Diamant weer hersteld Gisteravond hoeft de Bernard Diamant, na een afwezigheid van eenige maan den hij had een zeer gevaarlijke ope ratie te ondergaan zijn werkzaamheden bij Gemengd Koor alhier weder hervat. Warm applaus begroette den directeur. Daar de voorzitter wegens droevige fami lie-omstandigheden niet tegenwoordig was, sprak de secretaris, de heer Minderhoud, den heer Diamant toe om hem uit naam van Gemengd Koor geluk te wenschen met zijn herstel en welkom -te jheeten in het midden der vereeniging. Waar de genees heer den heer Diamant verboden heeft zijn repetitiën nu reeds te hervatten, maar de heer Diamant ondanks dit verbod toch weer het werk opneemt, meende hij te kun nen verzekeren, dat zijn mede-loden zich zouden beijveren de repetitiën voor hun directeur zoo aangenaam mogelijk to ma ken, opdat ze ,',als een ontspanning" zouden zijn. Als blijk hoe men het (op prijs stelde den heer Diamant na zoo lange afwezig heid weer welkom te kunnen bc-eten, word hem door de leden een prachtig bloem stuk aangeboden. De heer Diamant dankte voor c be wijzen van sympathie, en wees onder meer op de verdienste van den beer Fagel, den directeur der Zangschool van Gemengd Koor, die zoo bereidwillig is geweest al den tijd zijner afwezigheid de repetition te leiden. Sehledamsoh Vrijwilligerskorps. De korporaals W>. Schoei en II. As zijn heden bevorderd tot sergeant. In verband met den diefstal ten na-, decle van den a aid ap p cl enk o opm au Rui ling aan de Korte Haven, zijn hier tor stede nog 2 personen aangehouden. Thans wor den er nog 4 gezocht. Hedenmorgen zon de spoelinghaler D. Zoelenberg met zijn' vaarboom als pols van zijn schouw springen op den kant, even buiten de Binnensluis. Hij viel daarbij echter te water, doch werfl spoedig door collega's op het droge geholpen. De 13-jarigo loopjongen van het maga zijn Nederland reed gistermiddag met een handwagen, waarop eenig beddegocd, te dicht langs het Plantageslootje, tengevolge waarvan de wagen kantelde en de inhoud in de sloot terecht kwam. Op 't terrein aan den'Buitenhavonweg, vroeger in gebruik bij de firma Brice White, heeft de politie een, brandje ge- bluscht, dat vermoedelijk door kwaadwil ligen was aangestoken. Het is (gelukkig dat die blussching zoo spoedig beeft plaats gehad, daar in de onmiddellijke nabijheid van het vuur zeer brandbaar materiaal lag. AGENDA. 5 Oct. Groote Schouwb., 8 u. EdmundsDuit- sche Operette. Der Graf vori Luxem burg.,' 6 'Nieuwe kerk, 8 uur. Afd. Ned. Prot.' Bond,- ds. S. lt. Bakker. Lozing. 6 r Beursgebouw, 8 nur. Vergadering Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen. 7 Tivoli Schouwburg. 8u. De Hage- spelers. Ed. Verkade. sJoy". 7 en 8 Oct. Groote Schouwburg 8 u. De Sa- bijnsche Maagdenroof. 8 Tivoli Schouwburg. 8 u. Kon. Ver. Het Nederl Tooneel. De onbekende gast. 9 i Groote Schouwb 71/2 u. Kon Fran sche Opera, Den Haag, Faust. 9 Tivoli Schouwburg, 21/2 u. Concert- vereen. sWolff-Verhey". Schumann- matinée. Medewerking van prof. Joh; Messchaert. 10 Groote Schouwburg, N. V. Het Too neel, dir. Willem Rooyaards, Mar- syas, Mythische komedie. 11 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 11 Groote Schouwburg. 8 u. Het Hu welijk van Juffrouw Beulemans. 12 Oct. Groote Schouwb, Duitsche Opera. Siegfried. lederen avond specialiteitenvoorstelling ia Circus Variété en Casino te Rotterdam. Kunst en Wetenschap. Pro en Contra. Van deze door de Hollandia-drukkerij' te Baarn uitgegeven serie betreffende vraag stukken van algemeen belang is thans veischenen: „Verbond mot België". Het pro wordt verdedigd door dr. W|. Zuidema, te Amsteidam, terwijl dr. Marten Rudels- heirn te Amsterdam het contia behandelt. De Joodsehe Ceremoniën. In het thans verschenen nummer der serie Kerk en Sccte (uitg. IIollandia-Drukkerij) worden door don heer L. Wagenaar, opper- rabijn te Arnhem, de Joodsehe eeremonien gesclietst, zooals deze bij het Nederl. Israëli tisch Kerkgenootschap in gebruik zijn. Wie waren de drie musketiers 2 Dumas' beioemde „Drie Musketier-s", Athos, Porthos en Aramis, gingen tot dus ver door voor fantasiofiguren van den schrijver. Zij zijn echtor historische per sonen, gelijk de letterkundige Joan de Jaur- gain thans in; een Dumas-studie mede deelt. Dumas heeft niet eens hun namen veranderd, zoo bewijst de Fransche jje- schiedvorsoher, die nu den sluier van ge heimzinnigheid opheft, die de helden zei ven in den roman over hun naam en afkomst werpen. Athos heette eigenlijk Ar- mand de Sillèquo d'Athos en ontleende zijn naam aan een streek in de Bóarn; hij was een bloedverwant van' Tréville en stierf in 1643, aan de gevolgen van een duel; zijn doodsbericht vermeldt hom als „mousquetaire de la garde dn roi", Porthos, de tweede, kwam uit'Pau en heette in werkelijkheid Isaac del Portau. Hij was het en niet de Gasconscihe edel man d'Artagnan, die, zooals Dumas in zijn boek vertelt, vóór zijn musket ierschap bij de troepen van des Essarts diende. Aramis, de derde, die telkens als hij1 in de liefde teleurgesteld wordt, geestelijke wil worden, heette Ilenri d'Aramitz. Ilij hoorde tot don ouden soldatenadel van Béarn, was eveneens oen bloedverwant van Tréville en trad in 1640 bij diens .muske tiers-garde in dienst. De Tréville zelf.de aanvoerder der musketiers, is Jean 'Ar- mand de Peirer, seigneur de Troisvilles. Tréville kwam, preeies als d'jArtagnan's vader in 't boek vertelt, aanvankelijk naar Parijs met geen andere bezitting dan zijn degen. In 1625 werd hij' vaandrig bij de musketiers; onderscheidde zich later bij 't beleg van La Rocholle en werd kamer heer des konings, was een vertrouweling van 'Cinq-Mars bij diens samenzwering te gen Richelieu, en stierf den Ssten Mei 1672, 73 jaar oud, als hoofd van de ko ninklijke troepen en gouverneur van de provincie Froix, Over den bondgenoot der diio muske tiers, d'Artagnan, heeft Jaurgain niets met zekerheid kunnen vaststellen, 'waift er zijn verschillende personen van dezen naam, die Dumas tot voorbeeld kunnen gestrekt Rebben. Eén diende bij de musketiers en stierf reeds in 1608, con, tweede, die in 1640 insgelijks hij do muskotiers stond, verliet het regiment en stierf op' hoogen leeftijd. Een derde van denzelfden naam, en broeder van den yorigo, verliet in 1610 zijn vaderland Béarn en nam'dienst bij1 de musketiers; -diende nog toen Mazariu aan 't bewind was, en weid door dozen, her haaldelijk met geheime zendingen, o. a. naar Cromwell, belast. Bjji 't beleg van Maastricht, in 1673, vond deze d'Artagnan den dood. Dumas heeft blijkbaar uit de drie geschiedenissen dezer musketiers-hel den, één enkele saamgestokl. Zijn weten schap deed hij waarschijnlijk op 'in don tijd dat hij bibliothecaris van ïlen hertog van Orleans was. Rechtzaken. Rotterdamsche Rechtbank. Gisteren had zich voor do Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden de 31-jarige brandersknecht S. IL, te Schiedam, die be kende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Ver meerdering van zijn gezin ver- vochtend, vulde hij in don nacht vnn 30 Juni op 1 Juli in Nolet's Distilleerderij, al waar hij werkzaam was, zijn drimkbnkjo met spiritus, om daar den verwachten kleine mede te wasschen. Onderweg hielden de ambtemuen 'hem aan, namen de spiritus in beslag en bekeurden beklaagde wegens het ongedekt vci'vocr van gedistilleerd. Ter zake hiervan stond hij j.l. Zaterdag terecht. Beklaagde beweeide dezen diefstal te meer té betreuren, wijl het kind dood ter weield was gekomen en dus hot wasschen overbodw zou zijn geweest. Geeischt werd zes weken gevangenisstraf. Tegen P. v. B., los werkman te Vlaar- dingen niet verschenen die op 22 Juni den politic-agent J. de Ronde aldaar zou hebben uitgescholden, werd 20' boete sub sidiair tien dagen hechtenis geèiseht. Wegens wederspannigheid weid een maand gevangenisstraf gccischt tegen M. v. d.'B. en tegen J. L. S., beiden 22 jaar, losse werklieden, wonende te Schiedam, die op 19 Juli zich to zamen eveneens tegen hun arres tatie zouden hebben verzet. De eerste be klaagde legde een volledige bekentenis af, maar do tweede wist zichniet meer te her! inneren, De 50-jarige J. P. F. F., tapper, slijter en hotelhouder, te Maassluis, was in appèl gekomen van een vonnis van den kantonrech ter, te Schiedam, d.d, 18 Mei 1910, waarbij hij wegens overtreding van een verordening der gemeente Maassluis met gedeeltelijk ontslag van rechtsvervolging was veioor- deekl tot 5, subsidiair vijf dagen hechte nis. Beklaagde bekende do feiten, die hem werden ten laste gelegd, namelijk, dat hij op Zondag 3 April, 's namiddags half vijf, eenige bezoekers had gehad in zijn hotel de Moriaan. De politie had beklaagde deswege geverbaliseerd, omdat hij daardoor de verorde ning zoude overtreden hebben. Deze verorde ning toch bepaalt, dat des Zondags de tappe- rije van 9—12 en van 47, cn dc lokalen, waarvoor logementsvei-gunning geldt, van 's avonds 11 tot 's morgens 6 uur gesloten moeten zijn. Buiten deze bepaling vallen al leen de sociëteiten, wachtkamers en lokalitei ten, waarvoor een iogementsvergunning ion verkoop alleen aan logeergasten is, I)e officier van justitie eischte bevestiging van het vonnis, meenende, dat do beslissing juist was. Voor bedoelde lokaliteit toch golden de drie vergunningen van beklaagde nl. tap perij-, Mijterij- en logementsvei-gunning. De tapperijen en slijterijen moeten van 47 uur gesloten zijn, de logementen niet. Voor loge menten gold liet verbod van 's avonds 11 tot 's morgeus 6. Terecht veroordeelde de kan tonrechter dan ook. beklaagde als tapper en slijter cn ontsloeg hem van rechtsvervolging als logementhouder. De verdediger, mr. A. Wl ^chippers, begon mot op te merk'en, dat art. 7 der Drankwet de gemeenten, onverminderd hare bevoegdheid krachtens art. 135 der Gemeentewet, wel het recht gul bij ver ordening uren vast te stollen, gedurende welke voor het publfek toegankelijke lo kaliteiten gesloten zouden moeten zijn, maar bij datzelfde artikel een logements vergunning voor verkoop alleen aan logeer gasten daarvan uitdrukkelijk w'crd ui [ge sloten. Nu zal men niet kunnen Zeggen, dat beklaagde als tapper en slijter wel, als logementhouder niet schuldig was. Van tweeën een: öf hij is in overtreding, óf niet. Men kan iemand niet voor vcr- oordeolen en voor 1/3 ontslaan van rechts vervolging. Zou het vonnis van don kantonrechter juist zijn, dan was ook bc-klaagde's loge- montsvergunning geheel waardeloos. Want niet alle-en, dat 's nachts van 11—6 geen personen zijn logement zouden kunnen be zoeken, maai' ook daags zouden jrij tivce- maal drie uren daarvan verstoken zijn. Naar pleiters moening moest dan ook ont slag van. rechtsvervolging volgen. Pleiter verwees daarbij naai- eojn arrest yan den Hoogen Raad van 23 Deo. 1907, No. 8639. Daarbij werd een v'erlofhoudster ontslagen van rechtsvervolging, dio voor haar; ycr- lofzaak tevtens een vergunning had en op grond daarvan sterken drank tapte. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op Dinsdag 18 dezer. Ook do uitspraken in do ,voorgaa,nde zaken werden op dien datum bepaald. Raad uan State. De afdeeling voor de geschillen van be stuur behandelde lieden niet minder dan 25 aanvragen om pensioen, nile van oud-direc teuren of oud-onderwijzers bij do Rijksnor maallessen of van weduwen van directeuren of onderwijzers bij die lesson. De heer IC» Ter Laan, lid van do Tweede Kamer der Staten-Genornal, een dier aanvra gen toelichtende, herinnerde dat bij do be handeling van dit onderwerp in de Tweede Kamer is aangedrongen niot'op een weiswij ziging, maar op een erkenning, dat volgens de bestaande wet dc liicrbcdockle belangheb benden recht hebben op pensioen, in verband met werkzaamheden voor de normaallessen. En waar nu daarna door het Kon. besluit van 23 Maart 1909 dat recht voor liet eerst officieel werd erkend, daar was het z. i< niet alleen onbillijk maar ook onwettig, in dien mm de bedoelde belanghebbenden pen sioen zou worden onthouden, door iedefen tot mijn van 5 jaar voor de indiening Van pensioenaanvragen zóó op te vatten, dat cl'O voor do liicrbedoeldc pcisonon vóór 23 Maart 1909 (op welken datum onder andere om standigheden die termijn zou zijn verstreken) was aangevangen. Verschillende andere belanghebbenden in soortgelijke zaken, hierna behandeld, left- J i i TT~

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2