63"*° Jaargang Zaterdag 15 October 1910 No. 13432 De gevaarlijke bocht. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs pox weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bnreau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnemes* op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen.; i r In de nummers, die Dinsdag-, Honderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleins advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het B.uteau te voldoen, Interc. Telefoon f voorr de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevnat-, scliade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders vak Schiedam. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen Ier kennis, dat op lieden aan J. B. TIMMERS on zijn rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eencr sloopcrij van houten en ijzeren schepen, op een terrein mm den Havendijk, kadaster Sectie N no. 124 (god.), Schiedam, don 13 October 1010. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. ITOXNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. SICKENGA. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders vau Schie dam Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Biengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van 13. P. TT. WUIS- MAN, om vergunning tot oprichting Van ccn coke sbrok er ij, gedreven door een gas motor van 3 P.K., in het pand staande aan de Schie no. 26, kadaster Sectie A no. 20, h verdaagd, aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, den 13 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 14 Oct. 1910. De spoorwegstaking in Frankrijk. Do uitgebreidheid der staking. De algemeene toestand op do spoorwe gen toonde gisteren reeds eenige verbe tering, en volgens de telegrammen hebben tal van beambten den dienst hervat. Wel sloten zich' op enkele trajecten nog be ambten bij do staking aan, als te Bor deaux en Rh'eims, maar tot eon algemeene staking, zooals die eergisteren werd ge proclameerd, is h'ct niet gekomen, liet sterkst is de staking oin. Parijs on in bet noorden, doch op het net OrleansLyon on op do Oosterspooi'wegen is de dienst geheel normaal, leiwijl geregeld zicli sta-v kers aanmelden cm het werk te hervatten De dienst P(arijsL(yon)M(iddolland sch'c Zee) heeft wel van do staking te lij den, dank zij de door de maatschij. en de regeering getroffen maatregelen echter kon den do meeste treinen toch rijden. De Ecu schets naar het Duitsch van CARRY BRACIIVÜGEL. 3) Eerst had ik don indruk dat hij blufte. Dat speet mij ter wille van de-stom, die to goed, te edel was voor snoeverijen. Maai toen leek het mij toe alsof hij do waarheid sprak, de afschuwelijke waarheid, want hij rampen op sportteirein dio er de laatste jaren hadden plaats gehuil was hij tegen woordig geweest, steeds als een van de weinigen die er het loven hadden afge bracht. Juist had hij ccn aangrijpende beschrij- ving gegeven van oen bestijging van do Sorapis, waarbij hij met twee reisgenooten drie dagen en drie nachten beklemd had gezeten lusseheiveon rotsspleet De beide anderen stierven van uitputting van koude. Hij alleen was gored. Ik zoide: „Na zulke ondervindingen kan do dood u geen angst meer inboezemen? Hij glimlachte nauw merkbaar en zei do: „Niet den minsten angst." „Het verbaast mij dat u, zulk oen on versaagd sportliefhebber, u met dezen onsehuldigen straatweg tevreden kunt stol len."! „Dio weg ig zoo onschuldig ott veilig niet als u denkt! Dp bocht van Neudeck normaio dienst der posttreinen is op dezo lijn o. a. verzekerd. Van den Noorderspoorweg, welke het meest door de staking is aangetast, kon den gisteren vijf a zes treinen meer ver trekken dan den dag tevoren, terwijl over dezen zelfden spoorweg zestien Ireincn met voedingsmiddelen en runderen te Pa rijs zijn aangekomen. De maatschappij maakt molding van een zekere ontspan ning van den toestand, en zegt, dat de verbindingen van Parijs met hel binnen land, met België en Engeland verzekerd blijven. Aan het station des li valides te Pa rijs hervatten gisteren een twintigtal be ambten hot werk. Misdadig optreden van stakers. Door do stakers worden geregeld daden van geweld en sabotage gepleegd. Niette genstaande allo lijnen door militairen wor den bewaakt, zijn op enkele plaatsen rails opgebroken, en tal van telegraafdraden doorgesneden, o. a. te Lyon, Grenoble, Reims, Confolens en op onderscheidene plaatsen in h'et westen. Te St. Germain en Laye zijn groote stee- nen geworpen naar een trein over de groote ceintuurbaan en te Angoulèmes moe ten ook revolverschoten gelost zijn. To.Lens word een sch'ot gelost op den voorbijlijdenden express-trein, ter hoogte van het station. Een. detachement koloniale infanterie be waakt de internationale tunnel door de Pyreneeën, nabij Cerbère. Weigering tot mobilisatie. Een gioot deel der staker-s heeft aan den oproep der militaire overheid tot mo- hilisalie niet voldaan. Beh'alvo in de gis teren genoemde steden, h'ehben ook te Lons, Rijssel en Avignon de opgeroepen spoorwegbeambten geen govolg gegeven aan de oproeping der militaire autoriteit. To Parijs hebben zich een aantal tot mobilisatie opgeroepen spoorwegbeamb ten in do bureaux der „Ilumanitó" op gesloten, vergezeld van advocaten. Een socialistisch! afgevaardigde verklaarde, dat de politie de deuren maar moest open broken. i De houding der regeering. De regeering i beschouwt do huidige spoorwegstaking als een zuiver revolution naire daad, gelijk minister-president Brinnd in eon onderhoud met eenige journalisten onomwonden heeft verklaard. „Wij hebben hier," zoo zeide hij, „niet te doen met eon staking in den wette- lijkon zin van liet woord. De omstandig heden, waaronder de staking werd voor bereid en de strafbare 'daden, (lie h'et ge volg er van zijn, toonen dat zij is een misdadig ondernomen, gepaard met geweld dadigheden, rustverstoring en sabotage. Het is een zuiver oproerige beweging, welker leiding geheel en al is ontglipt aan de banden van spoorwegpersoneel dat eerst als bet te laat is zal inzien, dat men het dringt op den weg der laak baarste buitensporigheden. De staking is uitgebroken zonder dat daar heeft reeds menigeen zijn nek ge broken l"1 „Dat zal waar zijnDe boerenkinkels fietsen ook als bezetenen, vooral als zij halfdronken zijn 1" Hij knikte. „Als bezetenen... Vandaag is hot brui loft in, Neudeck, er zullen er zeker wel (honken naar huis fietsen." Hij wendde weder het hoofd naar Moos- wang, dat wij al meer en moor naderden. De lichten van Neudeck schitterden steeds duidelijker. De vreemdeling verhief zich een weinig op het zadel, alsof hij in do verto won turen. Do slagen van de klok weergalmden in den nacht. Ik zag aan de beweging van zijn lippen dat hij de slagen telde. hij mompelde iets, dat ik niet verstond. Ik weet niet waarom, piaar een koude rilling liop mij over den rug. „U blijft toch' ook op don Salzburger- straatweg?" vroeg ik. „Neen, ik ga den kant van Mooswang op. Ik word daar verwacht." Zijn woorden klonken zeer onschuldig, zoor gew.oon. Waarom zou hij ook niet in Mooswang verwacht worden? Wij wor don bijna allen immers iodoren dag ergens verwacht waarom klonken zijn woor don mij nu zoo vreemd in do oören, waar om vond ik ze raadselachtig en huiverde ik er van? En wat nog hot vreemdste van daartoe aanleiding was en na een on derhoud tusschon de vertegenwoordigers der machinisten en stokers en do vereeni- ging voor spoorwegpersoneel en den mi nister van openbare werken en mij. Wij waren overeengekomen, dat do vakvereeni- gingsgrocperi mij hunne eischem ten op zichte van do loonsverhooging nauwkeu rig zouden uiteenzetten en ik had op mij genomen, deze mede te deelen aan de directeuien dor spoorwegmaatschappijen, ten einde naar aanleiding van de ant woorden daaiop een onderhoud te kun nen voorbereiden tusschen de vertegen woordigers dor partijen, ila.l zeer zeker tot een resultaat zoude hebben geleid. Reeds voor dien tijd hadden de minister van openbare werken en ik bij de direc ties der maatschappij erop aangedrongen, dat alle billijke eischen zouden worden ingewilligd qn de Ooster-, Noorder-, Orleans- en P. L. M -Maatschappij had den reeds op enkele punten met die eiseh'ön ickoning gehouden. Do vertegenwoordigers van het perso neel hadden dan ook hunne ingenomenheid te kennen gegeven met h'et optreden van den minister van openbare werken. Zoo was ilo stand viin zaken, toen plotseling de staking werd uitgeroepen. Ik herhaal, dat de regeering niet staat tegenover een staking, maar tegenover een misdadige woeling. Ik Keb de leiders ge waarschuwd voor hun eigen onvoorzich tigheid en hun niet verheeld, dat zij zich blootstellen aan strenge strafmaatregelen. Zij hebben echter noch rekening gehou den met mijne raadgevingen, noch met den goeden wil, dien de regeering te Kun nen opzichte hoeft betoond. Des te erger voor Ken!" Het optreden tegen de stakers. Overeenkomstig haai- opvatting omtrent de sraking treedt de regering ongewoon krach tig tegen de stakers op. Verscheidene aan stokers zitten reeds achter slot en men ver wacht dat ze nog door velen zullen worden gei olgd. De %ijf voornaamste leiders, Lemoine, Re nault. Toffin, Legueuie en Antont, zijn gis tel morgen om holi'tien gearresteerd in de bu- teelen \an de „Tlumanité". Bij deze arresta- t!< weigerde het zesde lid van het stakings- comiló den commissaris van politie te volgen, wijl zijn naam in het arrestatie-bevel niet goed gespeld was. Hij werd voorloopig in vrijheid gelaren. De afgevaardigde Vaillant protesteerde tegen de arrestatie, doch de prefect van po litie ontnam hem eenigszins uit de hoogte het woord, ondanks het protest van do aan wezige redacteuren van de „Tlumanité". Nog andere leden van vakvereenigingen zijn gearreslecul, o. a. twee beambten van den Westerspooi weg, die tot twee en drie maan den gevangenisstraf werden \oroordoekl we gens aansporing tot staking. Andere te P'i- i»ij« geairesteerden zijn Berthelot, secretaris van de vnkveieeniging en Arnoun, admini strateur van de nationale spoorwegarbeiders- vcroonigiiig, beiden wegens liet maken van propaganda voor de staking. Een soldaat te Versailles, die zijn kame raden had aangezet tot insubordinatie, is tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een wisselvachter to Marseille, gearres- fceul wegens beleed iging van het leger, is veioordeeld tot, acht dagen gevangenisstraf. Op het bureau van de „Guerre Sociale" werden drie personen in hechtenis genomen. De spoorwegmaatschappijen treden niet minder streng tegen de stakers op. wier aanvoerders onveibiddellifk zijn ontslagen. Gistermorgen werd op den Oosterspoovweg te Parijs aa* 16 beambten ontslag gegeven, bij do P. L. M. te Parijs aan 9 en op den Orleansspoorweg eveneens aan enkelen der grootste belhamels. S 1 ak i ng in andere b e d rij ve n. De staking heeft zich, gelijk men vrees de, niet tot de spoorwegen beperkt. Ook over andere bedrijven heeft zij zich uitge breid. De mijnwerkers te Riissel en Cour- riiues hebben den a i be id reeds neergelegd en ook het comité \oor de electriciteitsbediïj- \en te Parijs heeft de staking gelast. Te zes uur werd het bevel tot staking naar verschil lende sectoren verzonden en een half uur Jaler begon op verschillende punten der groote boulevards het electrisch licht uit te gaan. Later op den .ai on cl waren verschillende punten van Parijs zonder licht, als het Champs de Mars, liet Trocadéro, een ge deelte van de gioote boulevards, de wijk om de Place de l'Eroille, de lioulevard St. Ger main, de Place Si. Michel, liet Elysée, het ministerie van binnenlaiulsche zaken. Een ander gevolg van de elect ricitf-iissta.- king is, dut het trambedrijf geheel stil ligt, terwijl men vreesde voor een staking van het verkeei op den Métropolitain. Het s t a k i n g s c o m i t Tier heet, dat de geldmiddelen, waarover het stakingscomité beschikt, niet aanzien lijk zijn. Alen vei telt, dat een zeer bekende hertogin, die in de dagen van Bouianger groote bedragen aan de omwentelingspartij schonk, aan de stakers 100.000 fres. heeft gegeven. De „Temps" deelt mede, dat het, stakings comité een brief heeft gericht aan minister president Biiand, waarin liet dezen mede deelt, dat hot bereid is tot een algemeen on derhoud met hem en de maatschappij. D ure a u t o's. Ten gevolge van de staking zijn er voor de gesloten stations van Pariis ware automo- alles was, ik kon van den vreemdeling niet scheiden. Ik wou van hom van daan gaan, dat was bepaald mijn verlangen... mijn gedachten wilden zich van hem losmaken maar mijn hand stuurde de fiets steeds in de lichtihg van Mooswang. Nu zwegen wij beidon. Ik had een ge voel alsof ik niet meer waakte maar in een wilil fantastischen droom voortvloog, een dioom waarin men weet dat men droomt maar toch alles zoo vreeselijk dui delijk beleeft dat men 's morgens niet goed meer weet waar men is. Ik was zoo ze nuwachtig en opgewonden dat ik mijn bloed hoorde vloeien, dat iedere zenuw gespan nen was, een spanning, waar ik toch geen roden voor wist. Op eens gaf ik een gil. Uit het struikgewas langs den weg sptong een paard zonder toom of teugel op den weg, vloog voort ovor den witten wegnaar do struiken aan den anderen kant. liet was zeker een totaal onschuldig paard dat 's nachts in de weide kon blijven, maar voor inij had liet dier iets spookachtigs, zooals het daar met wapperende manen vloog door den heldoren nacht. In zijn starre, glazige oogen spiegelde zich een straal van het maanlicht. De vreemdeling riep hom iets toe dat ik niet veistond. Verschrikt door don loon bleef het dier even slaan en draaide don kop om. En ik zag iets dat ik nooit te voren gezien had en nooit vergeten zal. Do glazige oogen van bielbeurzen ontstaan. Een leger van auto's is er gestatioiineeid en hooge prijzen, van 300 toi 700 fres., worden bedongen voor een rit naai' Compiègne,, Amiens of Lille. De direc teur van een Amerikaansch blad, die abso luut naar Amerika terug wilde, moest voor oen auto, die hem naar Boulogne sur Mor zou biengen, 3000 fres. huur betalen. De Fransche spoorwegen. Do Fransche spoorwegen strekken zich uit over een lengte van 40.000 Iv.M. en bevin den zich voor slechts ongeveer een vierde ge deelte in handen van den staat. Het staats eigendom bestaat uit het vooimalige zooge naamde oude spoorwegnet, het traject Parijs - Bordeaux, de lijn tusschen Nnide** en Roche- forc en den "\Vesterspoorweg, welke eerst onlangs aan den Staat kwam en voor het veikcer tusschen Pariis en Le Havre, Cher bourg, Dieppe en Bres-t heeft te zorgen. Even groot als den staatseigendom is het 1 ez.it der ParijsLyonMéditérranée". Deze maatschappij zorgt voor het verkeer tusschen Purij> en Dyon, Besaneon, Lyön, Genève, Marseille en Toulon. Ze heelt, voor het ver keer met Zwitserland de eenige en beste ver binding. Eveneens gaat het geheele verkeer met Italië over de „P. L. M.". Voor liet verkeer zuidelijk van Parijs naar Toulouse zorgt de Orléans-maatsehappij, welke dan volgt, als grootste spoorwegenbezitster. Yenolgens valt de Noorderspoorwegmaat- schappij le noemen, welke het drukste ver keer heeft en dikwijls, de grootste brutoeijfars van alle spoorwegmijen. aanwijst. Juist deze maatschappij i« voor Nederland, België er Noord-Duitschlsind van veel belang, daar ze ook voor de laatste en de oostelijk daar van gelegen landen de snelste verbinding mei Pei ijs geeft. Van minder betéekenis ia de Zuiderspoorveg, want het zuidemet in de omgeving van Bayone, Carcasonne en Per- pignan heeft slechts een lengte van 3800 K.M. Een andere belangrijke verkeersweg vormt de Oosterspoonveg, met een lengte van 5000 K.M. Tenslotte zijn er nog een aantal kleinere maatschappijen, welke hoofdzakelijk dienen oor lokaal veikcer, maar voor de provincie ah eenig middel van verkeer van 't groot ste belang z.ijn. PORTUGAL. De oude stedelijke garde van Lissabon en Opoito is afgedankt. In de plaats daarvan zal eeti nationale republikeinsche garde komen. De berichten over de vervolgingen, wnar- ncm de geestelijke orden hebben blootgestaan, liepen nogal uiteen, zooals men weet. Het giootste deel der dagbladcorrespondenten meldde, dat een aantal monniken een aan- -ing had gepleegd op de troepen, wat tot hun vervolging aanleiding had gegeven, maar enkele andere correspondenten, zooals die van den „Lokal Anzcigcr", berichtten daar entegen, dat do regeering niet meer volko men meester was over de troepen, welke wreed tegen de kloosterlingen optraden en allerlei wandaden bedreven. Thans komen er nog eenige lezingen, welke weer geheel met de eerstgenoemde be richten strooko.n. Zoo wordt in het „Berl. Tagebl." de inneming van het klooster Cam- het dier namen een uitduikking aan van ontzciting, die men wel meer waarneemt bij paarden dio in een hinderlaag gojaagcl worden waarin de dood bon wacht: ka nonvuur of een afgrond. Toon spitste het do ooren, zette de manen op en sidderde over het gansche lichaam. Wij waren het dier reeds voorbij. Toon ik mij een paar meter verder ^omkeerde, was liet paard weer tot rust gekomen, het stapte langzaam door een opening in de struiken op de weide. „Wat "kan dat dier bezield hebben?" vroeg ik eerst mij zelf af en daarna aan mijn metgezel. „Ach, paarden zijn zoo zenuwachtig."! „U heeft het dier zeker bang gemaaid 1U riep hem iets toe niet waar?"' Hij lachte, zoodat ik twee rijen onberis pelijke tanden te zien kreeg. „Een grap, anders niet. Het is merk waardig dat niet alleen dieren maar ook bijna alle nienschen rillen als men plotse ling iets tol bon roept. Ik heb het ten minste dikwijls beproefd: van de duizend die ik onverhoeds iets toeriep, is bijna geen enkele kalm gebleven."' Al sprekende was hij met zijn fiets on gemerkt naderbij gekomen. Ik luisterde. Be halve het piepen van do machine hoorde ik nog iets anders, eon zacht knappend geluid, alsof kinderen voor do grap hun vingers laten kraken. „Wat is dat?" vroeg ik. „Wat?" „Hoort u Kot niet?"1 „Wat meent u?" „Dat zachte kraken.Ik' moet onwille keurig denken aan een verbaal van Dumas, waarin hij vertelt van een vreeselijken Cas- tilinanschen koning,, wiens beenderen voort durend kraakten onder h'et loopen." De vreemdeling lachte weder. „Een echt Dumas-idée, U schijnt trou wens niet minder zenuwachtig te wezen dan het paard.'' Terwijl hij zoo sprak, stuurde hij zijn fiets weer meer naar het midden van'den weg. Nu Koorde ik het piepen van de fiets nog betel'. Wij waren Neudeck reeds bijna gena derd. Hot smalle bergpad, dat van daar afdaalt naar do gevaarlijke bocht, slak oven wit on duidelijk af als de rijweg. Geen menscli was er wijd en zijd to bespeuren geen enkel dier geen hond zelfs blafte onbewegelijk was alles. De ko renvelden strekten zicli uit als gouden vlak ten, de krekels in de weiden zwegen Hot was alsof de geheele schepping rond om don adem inhield toon wij voorbij vlogen Slot volgt.) schiedamsche couraht.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1