63*" Jaargang Zondag 16 October 1910 Dit nnismer Instaat alt TIES bladen. No. 13433 Eerste Blad. De gevaarlijke bocht. Deze courant verschijnt du ge! ijk 3, met uitzondering van Zon.-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingcn £1.1.25 franco per post £1.1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en VI aard in gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen woiden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. 1 Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentien: Van 1—6 regels EL0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regeL Groote letters naar de plaats die z% innemen. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda'g-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 10, punt 4 van het Ko ninklijk Besluit vau 4 Mei 1896 (Staats blad no. 76); doen te weten, dat de verkiezing vooi vier leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, tor vervulling der vacaturen wegens periodieke aftreding op don lsten Januari a.s. van do heeren Mr W>. II. JANSEN, A. C. J. M. SCHIPHORST, F. J. SjMIT on R. A. J. WITTKAMPF, zal plaats hebben op Vrijdag den 18 e n Novdmier aanstaande ten Raad huize aldaar, en dat de inlevering der stembiljetten zal aanvangen des namiddags ten h'alf twee ure en voortduren tot des namiddags ten half vier me, na wolk laatstgemeld tijd stip onmiddellijk tot de opening der bil jetten zal worden overgaan. En is hiervan afkondiging geschied, waai het behoort den 15en October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. IIONNERLAGE GRETE, Di Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND^ Sehiedam, 15 Oct. 1910. SPANJE: Dondoulng wa«= hel oen jaar geleden, dat de Bpnantolic Mijdenker Francisco Ferrer in do resting Montjulch weld gefusileerd. Deze te- icolit.-telling, v.elkc direct als een juslitie- inoord werd gcluandmetkl, lieci't een bewe- ging gaande gemaakt, nog lang niet geëindigd is De goheele beschaafde wereld piotestcenle tegen een proces, dat op zichzelf reeds een schending der geiechtig- lic-id was en ook voor schending van het posi- tie\o recht niet teuigschrikte. "De Spaansche regeering hoeft naderhand de neten van liet proces openbaa: gemaakt om de tegen haar geuite beschuldigingen te ontzenuwen, maar juist deze publicatie diende tot bevestiging der vei wijten. Een Panisch jurist, Joan Jeaeqiies Kas- par, heeft, naar de „Fuinkf, Ztg." meldt, al het materiaal van liet Ferrer-pioces verza mel tl en in* een bioclnirc vei at, waarin ook liet door dc regeering gepubliceerde aan een scherpe criüok wordt onderworpen. De schrijver toont, met gehtuikmakhig van de door cle Spaansche regeormg /elf ge publiceerde acten, uitvoerig aan, dat voor de misdaad, waarvan Ferrer word beschul digd, niet alleen geen bewijzen zijn gelovcul, maar dat men ook, togen de weltelijke vooi- sclniften in, de ïechten van den beklaagde en zijn verdediger op de onbeschaamdste ma nier reeft gesehonden. Het blijft dus bij een justitie-moord. In Spanje hoeft zich, zooals men weel, een comité van juristen en politici gevormd, dat een revisie van hol .ptoces-Ferrer beoogt. De brochure van Kuspar heeft ten dool deze revisie ook in het buitenland als een onvoor- waaidelijk noodige daad van gerechtigheid voor te stollen. Ze herinnert in vele opzich ten aan de Dieyfus-afiiiie in Frankrijk, on inderdaad dringt zich die vergelijking op, niet alleen negens dc rechteloosheid van hot door de militaiie icehtbank gevelde vonnis, maar ook wegens de gevolgen. Uit de Diey- fus-z.aak is een nieuw Fiankrijk voortgeko men, dat energiek opticodt tegenover de mis standen, welke tot het onrechtvaardige vonnis hebben geleid en de algemeene verontwaiu- diging over do teiechfrtoiling van Ferrer heofl in Spanje het cleiicaal reactionnaire ministeric-Maura, dat voor het proces verant- wooidelijk is, naar huis gezonden en een ijdperk van democratische en anüelerionle hoi vormingen geopend. Tn geheel Spanje is Donderdag cle terecht stelling van F ei re r heiclaeht door het houden van vergaderingen en betoogingon. Tn do gioote steden werden overal troepen gereed gehouden, maar nergens waren deze genood- z.aakt op te treden. Overal bleef het kalm. GEMENGDE 'MEDEDEELINGEN. Een schets naar het Duitseh van CARRY BRACIIVOGEL'. (Slot.) Daar zag ik echter boven, op de hoogte van Neudeck iels, dat leefde en zich be woog. Het was een licht, een klein dan send lichtje. Het verwijderde zich van Neudeck, kwam, een onzekere lijn be schrijvende, den beig af. Ik riep mijn mot gezel toe: „In Gods naam, z.eg, ziel u dat?" „Wat moest ik zien?" „Het licht „De lantaarn van een fietser! Willen wij: •'„Het ga u goed!"' roepon. Mijdunkt,dien wense.li kan hij gebruiken „liet is'nu geen oogonblik om grappen te maken! Ziet u dan niet, dat de,man ver loren is? Tn de haast waarmee hij naar be neden vliegt, komt hij bij de bocht en hij krijgt ongetwijfeld een ongeluk." De viccmdeüng tiok dc schouders op. „Wie beveelt hem zoo hard te rijden Daarenboven kunt u toch nooit zeker weten, dat hij zijn nek breektAls het op sterven aankomt, zijn ze allemaal zoo laai als gummi daL kan ik u verzokcicn. Ik heb verstane, on ondcivinding van die /.aken!" Het licht was ongeveer een derde gedeelte van het bergpad afgedaald. Het ging steeds meer heen en weder, ik dacht reeds een België. Naar verluidt is het programma voor het bezoek van den 'Duitschcn Keizer aan Brussel als volgt vastgesteld: Aankomst te Brussel 25 October to 3 uur in den middag aan het Noordeistation, 's Avonds galadiner, vervolgens receptie van het corps diplomatique. Op 26 October bezoek aan de tentoonstelling voor oude kunst en van het stadhuis, 's avonds dmer bij dc gravin van Vlaanderen, daarna gala opera. Op 27 October bezoek aan het park Laoken, 's middags ontvangst van de Duit- schc kolonie, daarna diner in de Duilsche ambassade en terugtocht naar Berlijn. Duitschland. De reis, welke dc kroonprins eeidaags naar het Oosten zal ondernemen, heeft aanleiding gegeven tot een conflict. Het bedrag van 300.000 mark, plat de reis zal eischen, zou oorspronkelijk op de rijksbegrooting worden gebracht, maar ge zien de grootte van het Jacdiag en den tegenwoordigen staat der rijksfinanciën, heeft de rijkskanselier alle 'verantwoorde lijkheid ten aanzien van de goedkeuring door den Rijksdag! van zich geschoven. Tengevolge van deze houding van den Rijkskanselier heeft de keizer besloten, dat de kosten uit de keizerlijke kas zullen, worden betaald. T u r k. ij •- Het Jong-Turksche comité, dat den groot vizier, die in conflict is met den minister van financiën, tot aftreden heeft gedwon gen, zoekt thans naar een plaatsvervan ger voor Uakki-pasja. In verband Jiiermec worden de namen genoemd van Said-pasja en Nesj meddin bey. Volgons de „Lokal Anzeiger" is ook het ministerieoio leven van den bewindsman van onderwijs bedreigd. Een hooggesteld ambtenaai heeft hem openlijk verweten, dat hij ten tijde van Abdoel Hamid te Sniyrna als inspecteur van het schoolwe zen 22,000 gulden heeft ontvangen als om koopgeld. En van and e ie" zijde zegt men, dat onder de spionage-iappoiten, die inliet paleis van den oud-sultan gevonden zijn, er wat en van de band ,van dezen minis ter. In elk geval verwacht men een heftige campagne togen hem zoodra de Kamer weer bijeen is. [Iet „Berl Tagebl." vernoemt, dat gis teren de minister van financien, Djavid bey, een detinitieve overeenkomst met de Fransche regeering heeft getroffen met betrekking tot de aanstelling van een Franscli ambtenaar in de Turksche reken kamer. Hiermede is dc leening zoo goed als gesloten. Fiankrijk zou in financieel, Turkije in politiek opzicht iets hebben toe gegeven. Behalve van de aanstelling van een Fianschman als chef van de reken- kamei is er sprake van een verleenen van concessies aan Frankiijk en van een be lofte van Turkije om in den eersten tijd geen aanvallenden oorlog Ie ondernemen. Als Rusland mei deze bepalingen maar teviedcn is en de onderhandelingen niet poogt lo verstoren, mag men nu wel op een zeer spoedige definitieve ateluiting dei leening rekenen." Dondeulag heeft nabij (Jskub op het bogenbhk dat een goederentrein passeeide, een ontploffing plaats gehad. Zes wagens werden volkomen verwoest en vier rei zigers gedood Men gelooft aan een mis- dadigen aanslag, die het op een militairen hein gemunt had. Zuid-Afrika. Tot leden van den Senaat van de Zuid- Afrikaansche Unie zijn benoemd de hee- icn Schieiner, Stemford, Reitz, Southey, Moor, Krogh, Brebner en Samuel Marks. China. Te Peking heerscht een financieele crisis. Uit Shanghai wendt aan de Morning Post" geseind dat dei lien banken te Peking haar betalingen hebben gestuukt. Men erwacht dat de ïegecring met rijf milliocn Itiels z-id tegemoetkomen. Het failliet der Bank van Sjanghai heeft aanleiding gegeven tot groote wanordelijk heden, De inlandschc en vreemde politie heeft moeten op'red en om de orde te her win en. N. B. Voor Frankrijk en Portugal z.ie men liét Tweede Blad. BINNENLAND. Onze Mini»! eis De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. de Marees van Swinderen, weid heden door II. M. de Koningin op hel Loo in audiëntie ontvangen. Congres Spoor- en Tramwegpersoneel. Naar wij vernemen, heeft de Regcering geen termen gevonden, gevolg te geven aan de tot haai gelichte uitnoodiging om zich te laten vertegenwoordigen op het congres, dat dooi de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel tegen 23 Oc tober a.s. te Utrecht is belegd, ter bespre king van de pensioeniegcling voor het per soneel der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Oosterlingen op Java en Mndoer*. Naar wij vernemen zijn de sedert ge- ruimen tijd aanhangige nieuwe regelingen nopens het verblijf en het verkeer van de vreemde Oosterlingen op Java en Ma- doera dezer dagen door den gouverneur- generaal vastgesteld. OVERSCHIE, 14 October. Gistervoor middag is door den agent van. politie Ber- tou in het logement aan de Zweth alhier aangehouden een persoon, die aldaar ge logeerd was en verteeringen had gemaakt, zonder het verschuldigde te kunnen beta len. De man deed zich zeer /.onderling voor beweeide o. a. te zijn gesteld als candidaat voor hd der Tweede Kamer in kiesdistrict V te Rotterdam. Na ingewon nen inlichtingen bleek hot te zijn de 63- jarige zenuwleider Mr. J. W. S., uit Maars- sen. Hedenmorgen is hij onder geleide naar zijn woning overgebracht. paar maal, dut de fiets zou omvallen en den tielser hetgeen een geluk voor hom wezen zou op den grond werpen, voordat hij de bocht had beieikt. Ilii hield zich echter nog steeds overeind, ofschoon de jongen, die de fiets stuurde of ien minste hoorde te stilten, ah een zak op zijn machine zet en klaar blijkelijk zoo beschonken was, dat hij ner gens meer van af wist. „Wij -zullen hem waarschuwen," riep ik opgewonden uit. „Als wij beiden heel haul roepen, zal hij ons liooren en kan hij nog bij tijds remmen, al b hét tc laat om af te «lijgen." De vreemdeling fietste rustig voort. Zijn onverschilligheid maakte mij boos. „Mijnheer, heeft u dun in 't geheel geen gevoel van verantwoordelijkheid? Ziet u dun niet, dat eeri inonseh een -zekeren dood tege moet gaat? Begrijpt u dan niet, dal het onze plicht is, hem te waarschuwen, zooveel in ons vermogen is?" De vreemdeling -zweeg, trapte hauler op zijn pedaal en iced mij met zijn piepende machine vooruit, ïegelrechl op de bocht af. Een oogonblik dacht* ik„Hij bepioeft hot onmogelijke! Ilijqwil er op komen, voor- dut de andere cle bocht bereikt heeft, hij wil hem met geweld den weg versperren, hem dwingen af te stijgen. Hij handelt, terwijl je hem zcdolctoscn staat uit te deëlen Reeds begon ik mij tc schamen, toen -zag ik plotseling iets z.oo onwaarschijnlijks, z.oo onmogelijks, dat ik hot op 't oogonblik zelf niet meer gelooven kan. Niettegenstaande het stijgen van den weg, van het Volkshuis als hoogere kunstavon den den leden van het Volkshuis biedt, als dilletanten te toonen, dat door aangenaam vermaak ook het nuttige kan bevorderd woiden. liet programma voor morgenavond geeft ook ditmaal weder aardige afwisseling. Behalve mej. A. A. Melker reeds een goede bekende op deze avondjes zal ook mej. C. de Melker Kaar medewerking verleenen. Beiden zullen o. m. voor piano (quatre-inains) uitvoeren Faust, van Gou nod, van F. Beyer, en Lustpiel Ouverture van Kèler Bèla. Van de bij „T. A. V. E. N. U."l aan gesloten dames zullen ditmaal Kaar mede werking verleenen de dames Weijers-Spel- doom en van der Lee, welke met enkele leden daarin door eenige vooidrackton af wisseling zullen brengen. Waar de Volkshuiszaal maar een z.eer beperkte ruimte biedt, meenen wij hen, die nog geen kennis maakten met de avondjes van de onderafdeeling, te moeten aanra den zich tijdig, hedenavond of morgen tus- fj'chen 122 uur, in het Volkshuis van toegangsbewijzen te voorzien. had de vieeindeling zijn fiets tot stilstand gebracht, hij z.at onbewegelijk op de onbe wegelijke machine, als een ruiter te paaid. Iloe hij dat gedaan kreeg, was mij totaal onbegrijpelijk, met slechts seconden, maar minuten lang hield liij het vol en bleef staan wachten. Ik wist zeker, dat hij eigens op wachtte. Ofschoon de fiets zich niet «voort bewoog, snorde hij piepend vei der en daar ik naderde, hooide ik ook weder hot Fijne, dioge krakende geluid. Als ik mij niet voor mij zelf ge schaamd bad* ik zou drie kruisen geslagen hebben van angst. Nu pakte ik al mijn moed bij elkaar en riep clcn berg op, don chonken man tegemoet: „Hallo, hallo, hallo!" Het was teveigeefs, hij hoorde mij niet. „Hallo! luillo! hallo!" Hij fietste vei der. Geen tien meter was hij meer van de bocht vandaan. Daar wendt de vreemdeling zich tot mij. llij knikt hij lacht, neen hij grijnst, z.oodat zijn twee tijen landen in liet man'nhchl glinsteren Daar slaat een torenklok. Bij den eersten Mag drijtt de ueemdeling zijn fiets nog een paar schreden verder don berg op, juist tot aan het begin van de bocht Daar komt de dronken man reeds naar beneden, z.igzngsgewijze, om duizelig van te worden. Zonder in hot minst te remmen maakt hij zich gereed de bocht om te ko men. Tk wou nog eens roepen mijn stem «tokte mij in cle keel. De onbekende hief de hand op. 't Was of de bedrogene man sleehts op dit signaal had gewacht hij STADSNIEUWS. 1 n de "odbcheneioeïeuuig der afd. Schie- dam ran den Nederl. Piotestemtenbonu zal Zondag als spieker optreden dr. J. B. Bever- man, van Amsterdam. S O V, Blijkens de in dit nummer vooikoniendc advertentie is de tuin der S. O. V. van heden gesloten, met inachtneming van art. 15 van het Huishoudelijk Reglement. Tares*. Morgen,. Zondagavond, zal de rij der ont spanningsavonden voor de leden van .het Volkshuis en huil huisgenooten in den ko menden winter, te geven door een muziek- en vooi drachtavond van de declama'tieclub „T. A. V. E'. N. U."„ worden geopend. Deze avondjes, welke de onderafdeeling heeft getoond zoo recht gezellig te kunnen inrichten, trokken in den regel een volle zaal en een dankbaar publiek. Op prijs gesteld wordt het streven van de ondeiaf- deeling door, naast datgene wat het bestuur vloog de bocht om, kon de machine niet langer houder beschreef nog een vreese- lijke zigzag stortte neder over het stuur van zijn fiets heen Toon sloeg de klok haar laatsten .«lag Reniyo da yen daarna vermeldden do nieuws- bladen, ondet de rubriek Fietsongeluk met dcodeüjkon afloop", dat in den bovusten nnchr op den straatweg van Mooswang twee fietsers met elkaar in botsing waren geko men, een boer, die in zeer beschonken toe stand verkeerde en oen persoon uit cle stad. Dc hoor, wiens fiets geheel vernield werd, brak z.iin nek en bleef op de plaats dood. De andere, wiens fiets slechts weinig be schadigd was, weid bewusteloos opgenomen loch was liij niet ernstig gekwetst, zoodat bij over eeuige dagen hersteld' kan wezen De beide ongelukkigen wei-den 's morgens vioeg op den weg gevonden. Daar het on geluk plaats luid bij de bocht van Neudeck, zou 't raadzaam wezxm oen bord aan te bren gen met het woord: „Afstijgen" in plaats van de waarschuwing: „voorzichtig". De fietsongehtkken zijn op deze plek z.ecr tal rijk en nemen van jaar tot jaar toe." De stedeling, die bewusteloos op cle plek van hot onheil gevonden werd, was ik. Ik was het, die tegen den geschonkene zou zijn aangefietst. Iedere andere veronderstelling was buitengesloten, want ik was op geen drie schreden nfstanda van "liet lijk naast mijn fiets bewusteloos op den weg gevonden. Van den onbekende werd in 't geheel niet gesproken. Toen ik naar hem vroeg keken do menschen mij lachend aan. Zij dachten, "Woensdag a.s. 19 October zal in „Musis «acium" een vooidraclitavond voor de leden van 't Nut gehouden worden door den lioei en mevrouw C. C. M. van Hees, leden an hc-t Rotterdamsclie Tooneclgezelschap van'den Giooten Schouwburg. In de etalagekast van den sigarenwinkel, vooi heen Wed. F. 3. II, Sas, aan de Koe- nuukt, z.iin tentoongesteld cle medailles die door* de Schiedamsche Voetbal-Vereeniging (S. Y, V.) in verschillende kampen zijn be haald. Y. P N. De onderafd. Schiedam en Omstreken van ch- V. P. N. zal Woensdagavond in hét ge bouw der Spoehngveieemgmg een buitenge wone ledenvergadering houden, ter bespre king van de vraag: I's het gewensdit dat er dit jaar door de leden een onder linge teiitoonstelln",' ■-ma ni.reerd wordt? Wij verwijzen voor nadere bijzonderheden, naar de betreffende advertentie. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Po litie Ring met sleutels, dekseltje met koperen cnop, eenige vaatdoeken, sleutel, muilkorf, fantasie broche. Bij de volgende personen: Portemonnaie met Belgisch geldstukje, Al- lard, S. Stevinstraat 9sportriem, v. d. Laan, Hoofdstraat 151; vrouwenzak met in houd, v. Rhijn, Gasstrnat 40medailles; Martijnse, Mariastraat 5; R.-K. kerkboekje, v. d. Gaag, Tuinstraat 1; vulpenhouder, kanloor fa. Haseknmp, Sluisvveg; rozenkrans. Piein, Breedstraat 62; lorgnet, Goudswaard, Hiigastraat 69vischbun, v. d. Slot, Goe- eeschestr. 15 portemonnaie met eenig geld, dat ik raaskalde. En toen ik ze'de, dat hij raast mij gefietst had, dat hij stilgezeten had op z.ijn fiets, alsof hij op een paard zat, dat lüj de hand had opgeheven, schudden de menschen meewarig het hoofd en de pleegzuster gaf mij een kalmeerend middel. Er z.ijn heel wat jaren na dien nacht voor bijgegaan en ik heb vaak gedacht, dat alles slechts een wakende droom, een spel mijner vet bedding geveest is. Maar ik ben nooit meer per fiets naar Mooswang geweest, dat zult ge wed kunnen begrijpen Een oogonblik bleef alles stil aan tafel. Toen probeerden zij, z.ooals men gewoonlijk doet, het onbegrijpelijke als begrijpelijk voor Ie stallen. Zij dachten, dat do jonge opzich ter ïeeds lang koortsig en duizelig geweest was en daardoor van zijn fiets was geval len De vreemdeling ach, dat was een heel gewoon fietser, die voortgereden was naar Salzburg, zonder dat de opzichter hel gemerkt had liet was alles immers zoo duidelijk mogelijk in cle courant. Men behoefde er- niet aan te twijfelen, olie» was misschien wat /.onderling, maar toch op na tuurlijke wijze te verklaren Zoo praatten zij allen heel verstandig door elkaar. Toch rilden zij even toen zij een fietsbelleije op den eenzamen dorpsweg hoorden en een fietser bliksemsnel voorbij stoof met z.ijn schitterende lantaren. Pein zend koken zij hem na, zooals hij verdween in cle duisternis'die zich uitstrekte over weiden en bergen, gedrukt door den last van hun slerren en hun geheimen. 1 SQHIEDAIISCHE COUR AIT. iÜ -Ij O 1 1-1

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1