Zondag 23 October 1910. Dit duw Maat alt BRIE Mate. 63"" laargang Eerste Blad. De Heidemolen. KENNISGEVING. BUITENLAND. HIEDAMSCHE Deze courant vei schijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal; /oor Schiedam en ¥Taardingen fl. 125 franco per post fl. 1.65. Prijs pei week: Voor Schiedam en, Vlaardingen 10 cent Afzondcilijke nummers 2 cent. Abonnementen woiden dagelijks aangenomen. 1c Advortenlien voor hel eeratvolgond nummer moeten des middags vóói eea uur aan het Bureau bezorgd zijn. - BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fi. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. 1 Advertentiën hij abonnement op voordeeïige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Id de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau fee voldoen. m f voor de Redactie No. 123. Interc. Telefoon ytt01. Administratie No. 103. t Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Doen te weten Dut de Raad dor gemeente in zijne open bare veigadeiing urn den Oen September 1010 heeft vastgesteld de volgende veiorde- ning: VLIiöRDEXNG op de hotfing van schoolgelden aan de openbare Mid delhui c scholen te Schiedam. Dat in dezelfde openbare vergadeiing door den Rand der gemeente is vastgesteld de vol gende V ERORDEXHYG op de in vot dering van schoolgelden, die geheven wor den aan de openbare Middelbaie scholen te Schiedam. En is hiervan afkondiging geschied, waar hot behoort, den 22st,cn October >1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. I,. TIONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. S1CKENGA. Schiedam, 22 Oct. 1910. TURKIJE. liet Osmaaiiöche lijk onder don nieuwen regeci inga vorm geeft met den dag blijken van een gestage ontwikkeling in macht 011 aanzien. De geliefkoosde bijnaam „De zieke man", waarmee men eertijds de Porte ge woonlijk be-tempclde, is geheel in on- bitiik gemakt. De zieke man i- zoo goed als geheel heisteld, en **prtoont naar buiten lied- een klacht, waarmee tekening gehou den moet woulen. Niettemin zijn er nog enkele inwendige kwalen, welke den herstel lende in z.ijn <><11 spoedige herleving dreigen ie stuiten, en dan volwijzen we naai Alba nië, waar het nog allesbehalve een zuiveren toestand ia en waar bevolking en zelfs sol daten naar Montenegiijnsch gebied ovcrloo- en, naar den Libanon, waar de opstandige Diti/en nog Steeds niet onderwoi pen zijn en naar Arabic, waar de velschillende sjeiks en stamhoofden, die iceds een zeer gioote male \au onafhankelijkheid genieten, zich ge^ heel los mui bet Ttuksclio gezag dreigen te maken. ITot gevaarlijkst zijn op hot oogen- blik de pogingen van den Inwin (d. i. vorst) Jahia in het gebied van Sauna, om in een gunstiger po-itie tegenover do Turksche re- Roman naar het Duitsch vnn OSWALD BERG ENER." gcering te komen. Als doe! schijnt hem, zoo I niet volkomen onafhankelijkheid, dan toch gioofeie zelfstandigheid en erfelijkheid van hel ambt van Wali of Mutco-arif voor zijn familie voor te zweven! Maar den Jong-Tur- ken zijn dergelijke bedoelingeno, die op ver brokkeling uitloopcn, niet sympathiek en zij zullen er niet 'licht voor te vinden zijn, aan gezien zij er het begin eener Arabische de centralisatie in moeten zien. Voorloopig be staat er wel geen gevaar voor het Turksche kalifaat, maar het strijdt toch te zeer tegen de principes der oude en nieuwe regeerkunst om in de buurt van Mekka en Medina de teu gels der Turksche heerschappij te vieren. Abdoel Humid wist zich te redden door geld te geven en vei der de dingen op hun beloop te laten, waai door de ware toestand steeds versluierd bleef. liet kostte millioonen en Yemen werd hut groote Turkengiaf, telkens wanneer de -jeiks weer eens nnar het ge weer giepen om geld af te persen. Tegenwoordig staan de zaken zoo, dat do Imam onomwonden zijn ontevredenheid laat blijken en zijn aanhangers om zich verza melt, terwijl de dooi de Tmken steeds aan gewakkerde tweedracht onder zijn aanhang schijnt te verflauwen. De regeering zal thans tioepen zenden, om den eerzuchtigen imam tot andere ge dachten te brengen. Maar de kwestie is nu welke? Die in Macedonië kan ze moeilijk missen, die aan de Russische grens kan ze ook niet wegnemen en de Syrische zijn min der betrouwbaar. Het waarschijnlijkst wordt geacht, dat ze daarvoor de troepen zal ge bruiken, welke op 't oogenblik op expeditie zijn tegen de Diuzen in TTauran. Volgens be richten uit Engelsche bron waren deze eer gisteren sedert 2-1 uur slaags met de opstan delingen, die zich in hun stellingen op de Saffaheuvelen wisten te handhaven. De uit slag van dit gevecht werd voor het beëin digen der straf-expeditic beslissend geacht. Na de Diuzon dus de Arabieren, 011 dan? GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Koning George zou beden nnar Woodnor- ton wellekken om zijn reeds vioeger aange kondigd be/oek te brengen aan den cx-ko tiing Manuel win Portugal 011 diens moeder Koningin Alexandra is te Londen gebleven Naar de „Evening Standard" meldt, heeft de heer Clément, de vei vaardiger van het luchtschip (Jlëment-Rayaid, dat dezer dagen vari Frankrijk 'naar Engeland is gevlogen een onderhoud gehad met den minister van 001 log, ITaldane, dat geleid heeft tot ecu overeenkomst omtrent den aankoop van zijn luchtschip door liet ministerie van oorlog. De Britschc autoriteiten zullen zelf oen aantal pioofvhichlen met het luchtschip laten doen, terwijl Clément heeft lieloofd een nieuw en giooter omhulsel te .leveren en tevens dut hij een aantal Britsche officieren onderricht zou geven in zijn school. Het blad verneemt bovendien, dat de F ran- sehe regeering twee gelijksoortige luchtsche pen heeft besteld. De uitsluiting der ketelsmcden op de Engelsche werven duurt, zooals men weet, nog steeds voort. Daar zij 15.000 leden van den Ketelmakersbond omvat, ligt dien tengevolge ook h'et andere werk op do oornaamste Engelsche en. Schotsohe scheepswerven voor een groot deel stil. De uitsluiting geschiedde wegens herhaal delijke schending eener met den bond ge sloten overeenkomst 'door het willekeurig staken door de leden vim den bond. De werkgevers verlangen nu, dat de Bond waarborgen zal stellen tegen die schen ding. Over die waai borgen werd langdurig onderhandeld. Den tien October kwamen vei tegemvooj digers van beide partijen te York bijeen en trol feu aldaar een overeen komst. De bond zou aan ieder zijner leden een boete opleggen, varicerende van drie tot zes gulden, die in stiijd met bedoelde overeenkomst het werk neerlegde. De ont vangen hoeten zouden worden gestoit in een fonds voor weduwen en weezen. Daarmede namen de werkgevers genoe gen. Maar de leden van den bond hadden er hunne goedkeuring aan te hechten. En ondanks het aandringen hunner leiders, om die waarhol gen aan te nemen en daardoor het werk hervat te krijgen, werden ze met 10.079 tegen 8760 stemmen renvoi pan. De Keteiinakorsbond heeft 50.000 leden. Doch daarvan namen slechts 18 839 aan stemming deel. Do grootste massa was dus onverschillig hoe de zaak zou atloo- pen, ofschoon dat hun beurs raakt. Want de bond heeft reeds 15,000 pond sterling tot ondersteuning der mtgcslotenen uitge geven en vindt het nu rroodig, van elk der Werkende leden een speciale contributie van EG per man te heffen. En wie weet hoelang de uitsluiting nu nog zal duren. Zij heeft hier en daar in het woorden van Engeland reeds bittoie ellende ver oorzaakt. Want indirect werden daardoor nog ongeveer 30.000 scheepswerf arbeiders weikloos. Te Sunderland is de nood on der de uitgesloten arbeiders reeds zoo hoog gestegen, dat een honderdtal hunner een boeidenj overiompelden en aldaar vijf tig ton aaidappelen stalen. Na een hevi- gen strijd met de politie werden 17 hun ner gearresteerd. F r a n k r ij k. De directie van de 1'. L M. heeft aan het gedurende de staking op zijn post ge bleven personeel hulde gebracht voor zijn houding en bekend gemankt, dal aan het einde van het jaar, behalve de gewone gratificaties nog een buitengewone grati ficatie van 3 nulhoen francs onder het getiouw gebleven peisoneel zal worden ver deeld. Te Bordeaux hebben do stakets van den Zuiderspoorweg besloten het werk te her vatten. De legeering acht den toestand weer zoo normaal, dat zij besloten heeft last te geven om geen spoorwegpersoneel, dat tot de reserve behoort, meer onder de w«v penen te roepen. Te Rouaan zijn drie spoorbeambten, die hun tiein verheten, door de rechtbank vrijgesproken. Twee anderen, die het tee- kan gaven tot het neerleggen van. den,- arbeid, werden tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. F o r-t a g u 1. Aangaande do financieele positie van den afgezetten koning heeft de vooiioo- pige regeering thans veiklaard, dat alleen de aan den Staat behooiende bezittingen zullen worden geconfisceerd, maar dat zijn particulier eigendom, met name de paleizen der familie Braganza, geeeibie- digd zal weiden. Men schat, dat de ont troonde koning hierdoor, na afbetaling van alle schulden, toch nog een inkomen zal Rebben van niet mindei dan 240.000 gul den. Aan koningin Maria Pia zal jaarlijks 144,000 gulden uitgekeerd woiden. Hel bedrag, dat vrij komt door het ver vallen van de civiele lijst, bijna 2 millioen, zal dienen om den belastingdruk van de armere klassen te verminderen. De minister van binnenlandsche zaken, die zich wegens de studentenonluslen naar Goimbia begeven had, waar ten gevolge van betoogingen tegen de monarchistisch gezinde piofessoren, de universiteit voor enkele dagen gesloten was, is na de her opening weer naar Lissabon teiuggekeeid. Bij zijn vei trek van Coimbra werd hij door de bevolking levendig gehuldigd. De leider van de regeneradores (libe ralen), Teixeira de Souza, verklaarde, dat hij de partij als opgeheven beschouwde; hij zelf zou zich voorloopig uit hel politieke leven terugtrekken en raadde zijn aanhan gers aan, zich openlijk bij de nieuwe re geering aan to sluiten. Een telegranr meldt thans, dat de pau selijke nuntius gisteren uit Lissabon is vertrokken. Zwitserland. De hovlogefabrikanlen van de Beine'r .Tuia hebben besloten al hun arbeitleis gedurende veertien dagen gedaan te geven. De reden van deze uitsluiting, waauloor minstens 30.000 werklieden worden ge troffen, is, dat langdurige oud ei handelin gen niet stakende werklieden tot geen re sultaat leidden. moeten doen van den troon, wordt hij het kinderloos overlijden van zijn broer van zelf weer in al zijn rechten hersteld. Er is echter een partij, Uie hem in dit onverhoopte geval toch zon trachten op zij te schuiven, om een neef van den, koning, prins Paul, den, jjooji van Arsen Kar.ageorgewitsj, op den troon te brengen. F a r z i liet zijn dan toch niet alleen de berich ten uit Engelsche ot Russische bron, welke den toestand in Peizie in zwarte kleuren sehil- deien. Ook de Teheransche correspondent van een Duitsch blad, de „Lokal Anzciger", en dus zou men zeggen tot onpartijdiger oordeelen geneigd, ziet de toekomst van het land donker in. Hij verwacht opnieuw een kabinetscrisis, omdat het parlement zeer on tevreden is over den toestand en omdat van den regent niets wordt gehoord, terwijl an derzijds de reactie zich duchtig doet gelden. De etmue betrouwbare tioepen, waarover de regeering, beschikt, zijn Barhiiaren, maar zij ie niet ia staat weereen üpeditie tegen den opstandeling Resjid-es-Socltan uit te nisten, die de vorige verslagen heeft. In Kasjan wordt nog gevocht,en en in Shermansjah heei'sclil in hevige mate Aziatische cholera. De ttgocirn» heeft een nota van antwoord op het Britsche ultimatum gereed, welke eerstdaags zal worden ingediend. In die nota woult eb- heerschende onrust in liet land hoofdzakelijk geweten aan de aanwezigheid van mec-mde troepen, die de oorzaak er van zijn. dat de reactionairen her hoofd niet in den schoot leggen, maar door die troepen hopen geholpen te worden Dij een tegenrevo- 'utie. Vervolgens wijst zij op het falen van alle door haar gedane pogingen om oen leening te sluiten en verzoekt tenslotte 0111 toestem ming tot v erhooghig der invoerrechten van 10 met de gelden, daardoor verkregen, kan de Perzische regeering de rust in het land herstellen. De Perzische zaakgelastigde te Kon.-,tan- tinopel heeft geprotesteerd tegen het voor waarts dringen van Turksche soldaten in de Perzische provincie Azcrbmdsjan. Tlij ver klaarde tegelijkertijd, dat Perzie zich tegen mogelijke verdeel ing-m ajingen van Rusland en Eneeland ten steik.-te zou vc/pttcn. Servië. De kroonprins ligt zwaar ziek. Iliji lijdt aan typhus, longontsteking en pleuris, wat ruim voldoende is om voor zijn leven te vreezen. Prins George, die destijds afstand hoeft Turk ij e. De Konstantiuopelsche „Tanin" meldt, dat de Porte naar Parijs heeit getelegrafeerd, dat de eiseh van de Finnsehe regeering om benoeming van een Fransch ambtenaar bij liet Tmk-che ministerie van financiën en bij de Rekenkamer onaannemelijk si. De Fransche gezant te Konstantinopel heelt daarop gisteren met den Turkschen minister van financiën een onderhoud gehad. Laatstgenoemde wees de nieuwe Fransche vow stellen van de hand, zoodat naar de „Fiankf. Ztg." meldt, de onderhandelingen geheel zijn afgebroken. 6> „Goed!" zei ze toen. En nu zijn vooz'spel klonk haar heldere, gevoelige stem door de kamer. Geschoold was haat' stem nielj maar haar zang vva» bijzonder friscb en natuurlijk. Met gioote innigheid zong ze „O lasz Dieh halten, goldne Stunde!" Toon de laatste toon weggegleden was, lag er een spannende stille lussehen hen beiden. Eeist toen uil do zijkamer hel bravo van Wolkenstein en tante Eveline klonk, werd de geheimzinnige -panning verbroken. „Wat mooizei Uugcnloh met schitte rende oogen. En vóór zij het beletten kon, had hij haar hand gegrepen en er een kus op gediukl. 1 Zij ti'ok haar hand vlug lenig 011 keek verschrikt naar zijn opgewonden gelaat. Ze kreeg een kleur, maar lachte toon toch weer, 'blijkbaar gestreeld door zijn bewondering Voor haar zang. Maar nu weiden zij beiden aangegrepen door oen' hartstocht voor de muziek. liet ceno 'lied na het andere wei'd gezongen en Flngcnloh Voelde zich gelukkiger en vroo- lijker dan ooit in 'den laatslcn lijd. De molenaar zat in de andere kamer' voor zijn schrijftafel, genoeglijk ceiVsigatu'te 100- ken. 'Hij genoot, evenals de goede 'tante Eveline op de .sofa, zeer van do liederen. Beiden hielden veei van muziek, maar om Walpurg hadden zij zich langen tijd dit hui si lijk genoegen ontzegd. Walpmg echter was in den leunstoel bij hol venster gaan zitten en staalde naar bui ten in de duisternis. Slap lagen haar armen op deleuning van den stoel, moe iiet zij haar hoofd achterover hangen. Bleek en afge mat zag zij er uit, een toonbeeld van stil gedragen, knagend veulrief. Tloe wanner en jubelender Gi-eLi zong des te treuriger weid Je uitdrukking van haar gelaat. E11 eindelijk, nog vóór dat do beide musici hun laatste lied luidden beëindigd, stond zij 0| en ging zwijgend de kamer uit. Toen do deur achter haar dicht gevallen was, stond ook Wolkenstein op en begon op en neer in het. vertrek te loopen. Ernstig wa» plotseling zijn gelaat geworden. Weg was de vredige stemming, die de eciste .liederen duur straks hadden gewekt. Ook tante Eve line's gezichtje was veranderd een pijn lijke trek lag er nu om haar andere zoo vriendelijk, lachenden mond en zij zuchtte eenigc malen zwaar. Toen TTagonloh den volgenden avond vioog, of zij nog eens wat muziek zouden maken het was hem als een sprookje ge weest, dat in tien eenzamen heidemolen tot hem was gekomen bloosde Gisela en zei dat zij gisteravond wal te ,vcol van haar stem geveigd had. Zij had in 7,00 lang niet gezon gen cn nu opeens weer tc veel, z.oodat ze wat schor was geworden. Diuubij keek zij htm zóó smeekend ann dat hij het niet waag de, nog langer aan te dringen cn zich ge- wi'lig naar iiaar wensch voegde. Hij begreep echter, toen Gisela naar Wal purg keek, die weer zat te lezen, heel goed dat niet Gisela's keel maar de ionge weduwe mol haar droevig gelaat de schuld was dat hij niet nogmaals een zalig half uurtje hij do piano mocht dooïbrengen. IV. Deti volgenden Zondagnamiddag ging Ha genloh te voet naar het tloipje Espenvvkvse, waar de kerk stond en waar hij een bezoek in de pastorie wilde afleggen. Hij ging langs don broeden zandweg door liet bosoh tot bij Iltmdefieck. Toen hij door hel dorp was gegaan, kwam hij temidden van gioene velden, die zich tot bij Espen- uicse uitstrekten, ITagcnloh genoot van liet schooiio vergezicht. Men had hier een mooien kijk op de Idanwe lijnen, door de bosschen aan den horizont gevormd. De kerk van Espenwicse was het vorige jaar in een verschrikkelijke)! Oetobernacht een prooi der vlammen gewoiden. Do boeien eu nibeiders woonden hier in goede huizen, maar het Godshuis was lol op dozen dag een ruine gebleven. Geheel andere dan in zoovele andere gemeenten waar men wel geld schijnt te hebben voor kostbare kerkge bouwen maar niet.voor de armen en hun kinderen. Midden in Espenwicse was een soort terp het oude kerkhof, met lal van verweerde en vcizaklo grofsteenen, kruisen en gedenkste nen, Aan den kant van het kerkhof groeide hoog gras, struikgewas tieule welig onder aan den kerkhofsmiiur, die groen was van het mos. Uier lagen ook de overblijfselen van de kerk, die men nog steeds niet had opgeruimd. Tal v au vlierstruiken gloeiden te midden van de stecnen. liet geheel bood een wat droevig schouwspel, ook nu iu het gouden licht van de ondeigaande heifstzon. Stil en vredig, vriendelijk en vroolijk Eg achter hot kei k hoi de pa-tor ie. Do heldere, witte goidijnen voor de vensters waren het vooral die iets vroolijks aan het oude huis gaven. In Aitheide had men Hagenloh verteld dut een der knechten van het naburige land goed als bramlstiehtei gevangen was geno men en nu achter de iralies zat. blaar er was ook oen kind van het hoided.tl dat in velband met de brandstichting besproken werd. Het was de dochter van een houthak ker die in betrekking scheen gestaan te hebben met den dader. Dit meisje uit het dal was dienstbode bij den predikant. Ieder kende haar als de overal verachte en be spotte Pechlcnn. Toen Hagenloh de huisbel had overgehaald was het dat meisje dat hem de deui open deed. Hij was verrast over de krachtige, frissche verschijning. Haar gelaat was ge bruind door de zon, schoon waren lmar vor men cn haar oogen keken wat brutaal uit dagend met helderen glans naar den vreem den bezoeker. Op haar „goeden dag" en haar nieuws gierigen blik antwoordde hij met de vraag of zij niet Lena Knurrhalm uit het heide- dal was. Zij schrok .daar zichtbaar van en keek angstig naar zijn groene uniform. „Ja," zei ze blijkbaar wat opgewonden doorzijn vraag; „maar ik hol» niets kwaads gedaan. Gij zijt loch de nieuwe gendarme niet?" Hagenloh moest lachen om haar angst, „Wees gerust," zei hij en vroeg toen of de dominee ook thuis was. Het was aan haar gelaat te zien dat dit haar verlichting bracht. Ze vroeg hem bin nen te komen en deed daarop een deur open, hem in een kamer latend, na nog een schu wen blik op hem geworpen te hebben. Toen hij binnen was, deed zij de deur eerst dicht, maar opende haar daarop nog even en zei „Ga zoolang zittefi. De dominee is op het oogenblik niet tinna, maar hij zal wel niet lang meer weg blijven. Hij zou even iemand begraven." Hagenloh kon niet nalaten in zich-zelf te lachen over deze eigenaardige ontvangst, On- dertusschen keek hij eens rond in de kamer Hij was blijkbaar in de ontvangkamer gela len en was voorloopig alleen. Toch hoorde hij terstond pralen uit de kamer naast deze „Jou deugniet," hooide hij een vrouwen stem /eggen. „Het is maar goed dan wij al de piunnen die jij uit den tuin haalt niet behoeven te betalen. Als je evenveel brood als pruimen at dan zou het jo vader duur te staan komen." „Och kom, dat zou zoo'n vaart niet loo pen," antwoordde een jongensstem. „Hm krijgt immers zijn koren van de boeren en het woult op den heidemolen gratis ge malen gij kneedt het brood cn wij bakken het in eigen oven alles zonder te betalen." „Och jongen zuchtte de moeder, „dut koren dut wij krijgen is ook niet veel bij zonders." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1