Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School, Christ. Geref. Kerk. Beroepen: te Vlistsingen ds. D. Vis ser, tc Veenendaal. luchtvaart. Gemengd Nieuws. wetgeving onbekend is, n.l. Het verb'od van arbeid. De patroon zelf toch' zal ook geen nachtarbeid mogen verrichten, tenzij hij daarvoor van den Bakkersraad verlof krijgt, dio natuurlijk bij h'et geven of wei geren van dit verlof aan bepaalde regelen gebonden is. De heer Van Idsinga opende de rij der sprekers en had, behalve een aandachtig gehoor in de Kamer, ook overgioote be langstelling van de tribunes. Op de ge reserveerde zaten de patroons, waaronder wjj don heer Verkado opmerkten; op de publieke tribune zaten de bakkersgezellen; enfin, er moet verschil in de wereld blij ven. De lieer Van Idsinga kraakte onge makkelijk' af. Hij had geen principieele be zwaren tegen de beperking van den nacht arbeid, ook niet tegen een wettelijk ver ordineerden rustdag. Maar hij wil de pa troons niet het recht ontzegd zien om zelf io arbeiden als de gezellen rusten, en de minister, die zulks in do wet heeft neer geschreven, heeft hocus pocus ge speeld met de anti-revolutio naire beginselen. Groote b'ewégingin de Kamer; en een h'oogroode kleur op mi nister Talma's gelaat doet zien, hoezeer dit verwijt hem treft. Ook do Bakkers raden waren volgens den afgevaardigde Noor Bodegraven geheel uit den booze. De 'aak der wetgeving is een publiek belang ek op sociaal gebied, on daarom mag de verzorging.van zulk een publiek belang nooit opgedragen worden aan organen of vei tegenwoordigers van bijzondere belan gen, als de bakkersraden zouden wezen. Spreker eindigde zijn zeer Hoogstaande rede met een geleerd betoog, waarin werd aan getoond, dat de instelling van een lichaam als de bakkersraden niets anders was dan een offeren aan da valscKe democratie. Do krasse aanval tegen dit gedrocht van wetgeving, zooals de Heer Van Idsinga ze kwalificeerde, was niet noodig geweest; niemand h'eeft de misgeboorte in bescher ming genomen. Noch de heer De Beaufort, die vrijwel op het standpunt stond vair den Heer Van Idsinga, hoch de heer Snoeck Hexxkemans, noch1 zelfs de heeren Scha per en Aalberse, die volbloed voorstan ders van de wet zijn. En de h'eer Bor gesius toonde zonneklaar aan, datdoBak- iersraden een reactionaire instelling zijn bij uitnemendheid. De minister zal zich in deze moeten troosten toet de verde diging van deze instelling door den h'eer Passtoors, die zich' daarvoor beriep op toe standen in de15de eeuw, pn de heer v. d. Molen, die onder groot protest bij internipüe en medelijdend Hoofdschudden] van den h'eer Lohman kwam verklaren, dat Bakkersraden noodig waren, omdat alleen vakmenschen ia vakgeschillen, uit spraak kunnen doen, en dat, als de be slissing aan Gedeputeerde Staten wordt opgedragen, deze toch! het advies der bak kers zullen hebben in te winden, en dus van dat advies afhankelijk zullen zijn. Men mag hier vragen of do heer V. d. Molen wel eens nagedacht heeft over de vraag waarom de rechtbanken ten orizent als ze een geschil hebben to berechten, waarbij ze de voorlichting Van experts behoeft, zij do beslissing niet aan die experts overlaat, maar zelVen het heft in! han den houden. 1 En minister1 Talma zal onder zooveel onbenulligheid wel het gebed op de lippen gekomen zijp„Heer1,' bewaar mij1 voor mijne vrienden". De zoogenaamde jverde- 'diging van den hoor jV. d. Molen! kan temeer verbazen, nu hét een publiek ge heim mag heeten, dat do minister deze „Kaderwet" zul terugnemen, tot welker in diening de Kuyperianrisch'e frase van „or ganisatie van den,' arbeid" Beto te lavader ure h'eeft geb'racht. Niet onaardig was Het daarom, dat de Keer Schaper de verdediging van 'dit in stituut door deu Keer v. d. Molen als „een stem uit Het graf' betitelde. Wij zullen de verschillende sprekers niet volgen, waar ze uiteenzetten hoe ellendig deu toestand der bakkersgezellen is, hoe- ':oo en bad me met opgeheven hanrleri om toch. in 's hemelsnaam uit de rijen o verdwijnon.- lk vroeg Hem met de meeste tegen woordigheid van geest, waarvan bij wilde leven, als hijde menschen het darren onm"gelijk ging maken, en vond vlug weer een nieuwe quadrille-figuur uit. Nu kwamen zes beeren van het comité op me af en {vertelden me, dat ze met alle mogelijke genoegen mijn entreegeld wilden terugbetalen, als ik toch' maar de zaal wilde verlaten. Ik „wilde onderhan delen, rnaaj1 twaalf Handen van comité leden gingen met me graai- de garderobe, waar zy mij mot groote Handigheid en suelh'eid aankleedden Ik Had niet genoeg tijd, om eens goed met de lui te praten, maar ik zeido den hoeren toch, dat niets \me nu meer kon verhinderen, om my in 'zekere door mu ziek begeleide bewegingen, die gnen dan sen noemt, te oefenen. „Mjjne Keefen," zei ik met waardigheid, „'de leeuw h'eeft bloed geroken." 'Mijn vriend drukte me bemoedigend de Hand en "meende; j,Jo Hebt" gelijk, men „moet zich oefe nen!" s Een der comité-leden sloeg echter een kruis. zeor wettelijke maatregelen noodig zijn. Maar, zooals de h'eor Goeman Borgesius terecht opmerkte, al moet verbetering in dien toestand doel zijn, daarom zijn, alle middelen om dat doel te bereiken nog niet Heilig. Het zou toch kunnen zijn, zeide deze spreker terecht, dat beperking van den nachtarbeid leidde iot het verlen gen van den toch! reeds ovcrniatigen ar beidsdag, en wat hebben wij dan gewon nen? En teh tweede wees do afgevaardigde voor Rotterdam I er ook alweer te ree lit op, dat deze wet nimmer mag voeren tot benadeeling van hot groot-bedrijf ten, be hoeve van het klein-hednjf, waar het juist het groot-bedrijf is dat voor de bakkers ooizaak is gewoulen van betere arbeids toestanden en loonsvoorwaarden. En wie zal de slot-uitspraak van den heer Goe man Borgesius niet beamen, dal ingnjpende wijziging van het wetsontweip en degelijk overleg noodig zullen wezen om dit ont werp tot iets heilzaams te maken? Laat de minister het zich voor gezegd houden. Dinsdag as. is de heer Elhoist aan het woord, die als bakker de ecnigo 'deskun dige in deze is, en die zich' met de be scheiden rol van laats ten spreker te vreden stelt. Als de heer Duijmaei van Twist eens by dezen partijgenoot in do leer ging De regeling van do werkzaamheden heeft ook dezen keer heel wat sprekers uit hun lenlen gelokt. Toen do voorzitter voorstelde b Nov. a s.j 's morgens 11 uur een aan vang te maken, met do behandeling in dc afdeelingen van hét ontwerp kustverdedi ging vroeg generaal Eland het woord. Hij wenschte in het belang vah de zaak zelve de Regeering nog ai te brengen! van haar voornemen om het Rapport "geheim te hou den, en stelde met de 'Heeren Verheij en Thomson daarom dc volgende motie voor. „De Kamer, van oordeel dat do geheim houding van liet verslag der commissie van samenwerking Van land- en zeemacht, hetwelk do basis vormt joor het wets ontwerp inzake de kustverdediging 011,1100- Jig en schadelijk is, noodigt der Regeering uit alsnog bedoeld verslag, zij het dan ook met weglating van eenigo bijzonderheden, openbaar te maken, en gaat over tot de orde van den dag De verdediging van deze motie door den oud-miriistcr van oorlog; dan heer Eland, een man, zoo geacht in de Kamer om zijn. bezadigdheid en kunde, maakte groote in druk, en deze werd er niet minder op toen een man als de kolonel Verheij kwam ver klaren, dat hij niets in }iet rapport had gevonden wat ter publicecring ongeschikt was. t De heer Troelstra diende een motie in, die alleen hierin van de voorgaande ver schilde, dat er duidelijk in weid. uitge sproken dat do Kamer zonder dio publi- eeering het wetsontwerp niet m behande ling kon taemen. Het ongerijmde van het beroep van do Regeering „op minister Cohen Stuart in deze werd door den afge vaardigde voor Amsterdam III behoorlijk uiteengezet. En de Heer Drucker deed het voorstel over de beide moties en Het Voorstel van den voorzitter eerst Dinsdag as. te stem men, opdat Kamer en Regeoriing heiden nog gelegenheid zouden hebben zich be hoorlijk van de portéo daarvan rekenschap te geven. De Rechterzijde zat met do zaak, en begreep Het gevaar van halsstarrigheid in deze. Wel trachtte do voorzitter de mea ning ingang to doen, vinden, dat men vrij was in het Yoorloopig Verslag te doen opnemen wat men wilde, dat dab de Re geering nog altijd daaruit kon doen weg laten wat ze ter publiceering ongeschikt achtte. Maar dit wapen werd hem uit do hand geslagen door den hoer Borgesius, die als „veteraan" er tegen opkwam, dat niet moor de Kamer, maar de Regee ring zou bepalen wat er in voorloopige verslagen zou worden gepubliceerd, l'evei- geefs kwam de Heer Lokman met het sofisme, dat de Kamer als zo vond dat er te veel geheim gehouden werd het ont werp kon afstemmen. De h'eer Nolens be greep beter hoeveel kwaad èn de Regee ring, èn de meerderheid zich zolzo zou aandoen met nu nog halsstarrig aan ge heimhouding vast te houden, en meen.de dat het voorstel-Drucker aanbeVeling ver diende, om ook de Regeering nog eens' ge legenheid te geven tot ernstige overweging. De heer Troelstra meende terecht in dezo rede de belofte te zien, dat van Rechts pogingen zullen worden aangewend om do Regeering van Hare halsstarrigheid af te brengen, en vereenigde zich! ook met het voorstel-Drucker, dat mt oenigszins gewij zigd zonder Hoofdelijke stemming werd. aan genomen. 1 De Regeering komt nu in een, moeilijk parket: óf ze volhardt bij' haar voorne men, wat in dezen stand van zaken niet aanbevelenswaard is, öf ze komt op haar weigering terug, en kan, dan hét verwijt niet ontgaan, dat haar „geheimhouding in 's lands belang" slechts een uitvlucht was. Enfin, nous verrons, 1 BINNENLAND. Cerpi diplomat!**». De EngelscKe gezant, Sir George Bucha nan, en zijn, echtgenoote, zijn gisternamid dag to 4 u. 68 min. te Apeldoorn aan gekomen* Pm Bofiijtuig begayou zij zich naar Het Loo. De gezant kwam aan IRM. de Koningin zijn terugroepingsb'rioven over handigen. Mede was overgekomen baron Sirtema van. Groves tins, grootmeester van het huis van Hr M. de Koningin. Do Hoer Buchanan is te 8 uur weer ver trokken. Consulaire dlenat. Bij Kon. besl. is aan den heer Ch. L. Fleischmann, op zijn veizoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Guatemala en is als zoo danig benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer J. I. de Jongh, aan wien in liet Nederlandsch geschreven kan worden. Het consulaat heeft de Republiek Guate mala tot ressort. Personalia. Bij Kon. Besl. van 19 dezer is: lo. met ingang van 15 November, benoemd tot referendaris bij het departement van oor log, jhr, mr. B. C. de Jonge, thans referen daris bij het departement van kolomen 2o. mode met ingang van evengemelden datum de referendaris jln. mr. B. C. de Jonge, voornoemd, aangewezen als hoofd van de 1ste afdecluig van het departement van ooi log. Sof van Arbitrage. In plaats van wijlen prof, Matzcn, die voor Denemarken zitting had in het scheidsrech terlijke hof in Den Haag," heeft de koning van Denemaiken nu vier heeren aangewezen om beurtelings in dat hof zitting te nemen. Zooveel mag Denemarken er in benoemen. liet zijn de heeren dr. Dounizer, lid van liet Folketing, oud minister-president en oud- minister van huiteulandsclie zaken; Cold, lid van het hol \an appèl en oud departe mentshoofd aan liet ministerie van buiten- landscho zakenA. Veld, commissaris des konmgfc, en prol. I'. J. Jórgensen. Mr. B. L, Ph van Lier, -j- Omtrent de wijze, waarop mr. Van Lier te Utrecht het loven verloor, meldt het ,,U. D." nog: Tot bij tienen Dondeidagavond bezocht de overledene nog de vergadering van de Ilan- delssocieteil in heL Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar hij deelnam aan het debat. Van het Gebouw heeft hij zich begeven naar zijn kantoor in de Heeren- strnat, waar hij zich aan het werk heeft gezet. Tijdens dien arbeid is de lieer Van Lier over z'n stukken in slaap gevallen sedert dezen zomer leed hij veel aan slapeloosheid en gedurende dien slaap heeft hij met den voet getrapt tegen do slang, waardoor liet gas wordt aangevoerd Voor de bureau lamp. Dientengevolge heeft zich gas ont wikkeld in het vertrek en is mr. Van Lier bewusteloos gewoz-den. De bovenbewoners bemerkten na eenigen tijd een sterke gas- lucht en onderzochten wat daarvan de oor zaak kon zijn. Toen vond men den lieer Van Lier voor zijn schrijftafel zitten. Ijlings werd getracht de levensgeesten, op te wek ken, geneeskundige hulp werd gehaald, doch het mocht niet meer baten. De dood was reeds ingetreden. Intrekking Wetsontwerp Bakkersrndon. Gisteravond heeft mi'. HL P. Marchant, lid van do Tweede Kamer dei- Staten-Generaal, in de te Rotterdam belegde propaganda-ver- gadering, ter aanbeveling van den vrijzinnig- democratischen candidaat voor district V dier gemeente, verklaard, dat men aan het ministerie van landbouw, nijveiheid en han del hem gistermiddag wist mede te deelen, dat het ontwerp van wet nopens de instel ling van Bakkersraden zou worden inge trokken. Twoeio Kamtr. Aan de. orde is de algemeeae Beraad slaging over h'et ontwerp-Bakkerswet en h'et ontwerp van wet nopens instelling van Bakkersraden, Do h'eer Goeman Borgesius (U.-L.) be- grijpt h'et treurig lot van bakkers, die 's nachts hun werk hebben, doch wijst op do vele beroepen, die nachtarbeid ver- eiscHon. Er moet verbetering komen, doch voorzichtigheid in de middelen zij aanbevo len. Van h'et radicale middel door den minister aan de band gedaan door dit ont werp, vreest de héér Borgesius in de eerste plaats verlenging van arbeidsduur, waarte gen de minister onmachtig zal zrjn. Een ander bezwaar ligt in de builcn- spprige bevoegdheden der Bakkersraden, en een derde grief van spreker tegen het ont werp is Het b'enadeelen der grootindustrie, wat schadelijk zal zijn voor do aibeids- voorwaarden in h'et bakkersbedrijf. Deze bezwaren zijn ook die van bijna alle geestverwanten van spreker. De héér Aalberse (R.-K.) zegt, 'daarnet afschaffing van den nachtarbeid dor hak kers do staat in zijn recht is, daar dezo maatregel zal strekken tot bevordering van het sociaal welzijn en het particulier ini tiatief in deze onmachtig Is jebleken. Ingrijpen van staatswege is dus zeker geoorloofd, waar Het do bakkersgezellen; betreft. Doch ook met den nachtarbeid der patroons mag de staat zich inlaten, méént spreker, want hier is geen sprake vajn inmenging in Het gezinsleven, maar inmen ging in Hel bedrijfsleven. Bovendien, 'won- schen bijna alle bakkerspatroons afschaf fing vita nachtarbeid, daar zij thans 's nachts slechts werken uit-harde econo mische noodzakelijkheid. Een beroep op( de persoonlijke vrijheid van enkelen gaat niet op bij dit gtooto sociale belang, Ba Keej AflMrsa vijst diubri, op da verhouding tusschen het groot- en het klein-bedryf. De voorzitter stelde hierna de regeling der werkzaamheden aan de orde, waarbij de gisteren reeds door ons vermelde moties woiden gesteld, waarover Woensdag ge stemd zal worden, Daarna Hervatting der algemecne Beraad slaging over de Bakkerswet. De toestanden in Het groot-bedrijf acht do h'eer Aalberse niet zoo gunstig als be weerd Wordt, wèl in de coöperatieve bak kerijen. liet kleinbedrijf wil spieker wel eenigszins bevoordeeld zien door doste wet. Met het grootbedrijf heeft hij geen mede lijden. Nadat do Hoer Aalberse nog in beginsel de badrijfsraden Had verdedigd, maar de regeling van deze' zaak in hét ontwerp niet gelukkig Had genoemd, veidedigt de heer van der Meulen het ontwerp, dat aan een misstand een einde moet maken. De Nobelprijs voor geneeskunde Reuter seint uit Stockholm: De Nobelprijs oor geneeskunde wordt dit jaar toegekend aan prof. di. Albreclit Kos- scl, hoogleeiaai in de physiologic, (e Heidel berg. Elke Nobelprijs bedraagt dit jaar 193,36U francs. Kent onze wit makelaars in huizen De beer X. te Amsterdam, zich noemen de makelaay, onder meer ook m onroeren de goederen, had de huizen maatschappij IJ voor de rechtbank aldaar gedagvaard, ten einde betaling te verkrijgen van een aanzienlijk bedrag aan provisie, dat hem beweerdelijk toekwam ter zake van een door zijn bemiddeling als makelaar tot stand gekomen onderharidschen verkoop van een blok huizen. De huizerimaatscliap- pij ontkende in de eerste plaats, dat do heer X. opdracht van haar had ontvangen, om vooi haai' in dezen als makelaar werk zaam te zijn, en voorts betwistte zij, dat het tot stand komen der transactie inder daad door tusschénkomst van dien heer was „geschied. In het daarop volgende pro ces bood de heer X. aan, door getuigen te bewijzen, dat de gestelde opdracht hem wel degelijk door de Huizenmaatschappij was gegeven, doch' gedaagde betoogde on der meer, dat dit bewijs ontoelaatbaar was, omdat meer dan f 300 werd gevorderd", en h'et hier geen handelszaak betrof, ver mits onroerende goederen, geen handels artikelen zijn in den zin der wet, en de makelaardy in onroerend eoed rechtens onbestaanbaar moest worde??- geacht. Bij h'aar vonnis van lieden heeft de 3e kamer der Amsterdamsche arrond.-recht bank hot standpunt van de gedaagde -maat schappij als juist erkend, en mitsdien de vordering aan 'den eischer als onbewezen ontzegd. Do rechtbank overwoog daarbij in hoofd zaak, dat, volgens de NederlandscHe wet, onroerende goederen niet behooren tot de „waren" in den zin van het Wetboek van Koophandel, en dat mitsdien een vordering, strekkende tot nakoming eener verbintenis uit transacties met betrekking tot onroe rend goed, geen handelszaak oplevert. Op dien grond reeds moest derhalve het door den eischer aangeboden bewijs worden ge- passeeid. Doch voorts besliste de rechtbank ten overvloede, dat inderdaad' de wet geen in stituut „makelaardij! in onroerende "goede ren" kent. Tot deze conclusie kwam zij, door een beroep op de artikelen 64 en 62 van het Wetboek van Koophandel, gezien in het licht der geschiedenis, zulks in verhand mot de boven reeds gereleveerde beslissing, dat onroerende goederen geen onderwerp kunnen uitmaken eener han delsverbintenis. Dit is de eerste maal, dat door een rechtscollege in Nedeiland een beslissing is gegeven, in zake hot „z.g. instituut van makelaardij in onroerende goederen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Leiden (vac. dr. Oort huis) ds, W. J. Eoscam Abbing, te Over- schiete Sloteidijk ds. W. P. Ie Roy, te Purmciland; te Haarlem, da. G. VV. 0. Vunderink, te Amersfoort; te Nootd- broek (Gr.) ds. J. L. van Apeldoorn to Poize (Di.)tc Nieuwolda (Gr.) ds. Gra ves van WiUeinswaard te Goucliiaan (Z.- II.)te Gieten (Dr.) ds. G. A. 8tcr- ringa, tc Wedde (Gr.). Gebef. Kerken. Bedankt: voor het beroep tc Nicuw- Amaterdam ds. R. J. Sclioemakcr tc Hccmsc. Hooger Onderwijs Te Leiden is geslaagd voor het aris-exa- men (eerste deel) de heer J. 'C. Blok. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap op proefschrift De bewijskracht Van Akten, do hoer C. C. Tieleman, geboren te Leiden. Te Amsterdam is bevorderd tot arte de lieer J. L. M. Jansen, geboren to Amster dam. 1 liet Hoofdbestuur van deri Bond van NcJeiL Onderwijzers pit de af,dueling Am- Sterdam van dien Bond Hebberi, naar „Do Bode" meldt, tot do 'Koningin een adres gericht 'in zake „de Amsterdamselie circu laire". Zij zeggen in hél adres „dat zij hébhen kennis genomen van de aanvullingen Van art. 2 en 24 van do In structie voor, liét onderwijzend personeel der Openbare Lagere scholen door Burge meester en Wethouders van Amsleidam, d.d. 10 Juni 1910, dat naar hunne meening door bovenge noemde uitbreiding der Instructie dc be langen van Het onderwijs aan do Openbaar Lagere scholen te Amsterdam ernstig wor den geschaad, t dat door deze aanvulling aan de beper king van do vrijheid van handelen en de plichten der openbare onderwijzers, vast gesteld in artikel 35 der Wet op h'et Lager Onderwijs, door liet College van Burge meester en Wethoudeis van Amsterdam een onwettige uitbreiding is gegeven, dat door deze aanvullingen de ambtena ren bij Het Openbaar Lager Onderwijs te Amsterdam worden aangetast in Hunne bij artikel 7 der Grondwet gewaarborgde rechten, dat dus genoemde instinctto-bepalmgen, moeten geacht worden in, strijd te zijn met de wet en h'et algemeen belang." Om dezo redenen, nader uitgeweikt in een memorie van toelichting, verzoeken zij vernietiging van bovengenoemde bepalin gen. Mislukte vliegdag. De h'eer Verstiaelen heeft gisteren op het vliegtenein te lliilogersberg rialnj do halte Schiebioek van de Z. II. E. niet gevlogen. De wind ging na 4 uur nog niet liggen, wakkeule eer nog iets aan en om halfvijt werd het vliegen voor dezen dag afgewimpeld. Het publiek was bovendien zeor gering. De deceptie is voor een verslaggever van het „Vad."1 bijzonder groot geweest, gelijk uit het volgende relaas blijkt, dat hij onder het opschuft „Vliegmisère" van dezen eersten vliegdag geeft. „Die (do vliegmisère),"1 zegt hij, „hebben we gis teren beleefd, toen we eens op het „vlieg veld" 'jle Schiebroek waren gaan kij ken, waar de Belgische vliegenier Vor- straeten zou opstijgen. Goede h'emel, wat een organisatie, of juister: wat een vol komen gebrek aan organisatie! 't Terrein? Een drassig stuk weiland, met slootjes dooisneden, waar 't publiek, zelfs op den oorsten rang, aan alle weer en wind is blootgesteld, daar 't armoo- digo tentje toch' bezwaarlijk als een be scherming daartegen kan worden aange merkt. Van een plankier geen spoor. IIoc 't Verstraeten ooit mogelijk zal zijn in die modder met z'n biplane een aanloop ne mend, op te stijgen, is ons een volmaakt raadsel. De h'ooge waterlaarzen, welke de heer Yerstraeten gisteren al bij vooibaat had aangetrokken, zijn op zulk een terrein geen overbodige weelde, en we hebben ze hem dan ook werkelijk benijd I 't Publiek op 't terrein was zeer dun gezaaid, haast te tellen. Alleen buiten aan don weg, door een smal slootje van 't weiland geschei den, stond veel volk en de menschen had den volkomen gelijk. Waarom f 1.50 of f 1 te betalen, wanneer jo voor niets ,op den weg kan staan zonder natte v oe- ten te krijgen? Tot bij vieren hebben we 't uitgehouden en toen we poogden do bemiddeling van den impressario des heeren Veistraetenin te roepen, om eens op 't terrein vóór den hangar on daarbinnen te mogen komen, ten eeiste om met den h'eer Verstiaeten en diens machine kennis te maken, ten tweedein de iioop daar ecnige be schutting to vinden tegen 't gure najaars weer weid ons op de meest onwel willende wijze beduid, dat daar slechts „bevoorrechten" toegang hadden. Ons aldus in de uitoefening van onzen aibeid belemmerd ziende, zijn we natuur lijk heengegaan. Aan 't stationnetje van Schiebioek gekomen, vernamen we, dat de eoistvolgende trein naar Den Haag eerst te kwait over vijf zou vertrekken. Van extra treinen, waarover in do desbetref fende advertenties was gesproken, wist men op 't station te Schiebioek niets. Voider commentaar oveibodig, dunkt ons 1" Frits Koolhoven. Onze landgenoot Koolhoven Heeft Don- deidag in de vliegschool van Bélhouy, by Reims, zijn brevet als vlieger behaald. Hij deed .zijn drie proefvluchten elk van 5 minuten, met veiplicbte landing op een h'oogto van 60 meter, bij tamelijk ster ken wind. Zijn toestel is eon Hanriot; to Luik zal bij op de daar to houden wed strijden voor h'et eerst uitkomen. Een legaat 1 Do minister van Binnenlandselie Zaken brengt tor kennis van belanghebbenden, dat aan zijn departement te verkrijgen is do nalatenschap van' P. S. Bellaard, zoon van F. Behaard, overleden, in den ouderdom van 48 jaren, 8 Mei 1910, in liet militair en burgerlijk hospitaal to L'oureiioo-Mai- ques. Bedoelde nalatenschap bestaat uit oen stalen horloge, een scheermes in étui cn een M ia étui. - i i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6