Dit oaiier bestaat uit HER Mate. 63at* Jaargang. Zondag 30 October 1910- No. 13445 Eersle Blad De ïïeidemolen. Deze couxant verschijnt dagelijks, met uitzondeling van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Pijjs der Ad ver ter tiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent peo: regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cent3 per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 29 Oct. 1910. TURKIJE. In Macedonië is in den laatsten tijd een believing van het bendewezen te bespeuren. Men heeft dat, in velschillende berichten, die bijna dag aan dag melding maakten van gevechten tussehen Bulgaarsche oi' Giick- sche benden tegen Turksche soldaten of de ïuoiiammedaansche bevolking, kunnen lezen. De groote Macedonische organisatie, die bij de omwenteling in Turkije slechts fronted werd ontbonden, is, zooals reeds werd ge meld, «eer bijeengekomen en aan haar moe ten velschillende dynamietaanslagen en aan vallen op mohammedaaubche dorpen voor een goed deel worden toegeschreven. De bekende „Tinies'!-concspondent in den Balkan, de heer Boucher, iemand, die meer malen heeft laten blijken mot de toestanden op den Balkan zeer goed op de hoogte te zijn, geeft een uiteenzetting van de her- nieuwe erwamng eu twisten. Bij de instel ling van heL nieuwe Turksche legime, zoo \ertolt hij, luidden de in Macedonië wonen de Bulgaren en Grieken gehoord, dat de libe rale Tuiksche regcoring aan Macedonië een zekere mate van autonomie zou toestaan. Nu dat niet is gebeurd, do Turks cl ie overheid integendeel voortging met haar kras optreden, werd reeds in "het vroege voorjaar de Bulgaarsche organisatie her steld. Do lieer Boucher spreekt zelts van .„ruwheid" en „wreedheid", door de auto riteiten gepleegd tegen de Macedonische Bulgaren, bij de uitvoering der ontvvape- ningswot. Hij verhaalt, dat Bangs veer tig Bulgaren, onder wie zes priesters, ook de plaatsvervanger van den aartsbisschop, met touwen gebouwen uit Egri Palanka naai- Uskub zijn gesleept, om voor den krijgsiaad terecht to staan, onder beschul diging, hulp verleend te bobben aan do Bulgaarsche benden. Onder deze Bulgaren waren vele vluchtelingen, die uit Bulgarije naar hun dorpen waren teruggekeerd, na dat de Turksvhe regeering do verzekering had gegeven, dat zij vrijelijk konden terug- keeren en dat voor vroegere daden geen weerwraak zou worden genomen. De slechte naleving der met Bulgarije op dit punt aangegane overeenkomst heeft de B ulgaarsche regcoring geleid tot hot ver zendon cener klacht aan de Europeescho mogendheden. En daar deze klacht onbe antwoord bleef, pogen nu do Bulgaren zichzelf recht te verschaffen in Macedonië. Drie vierde deel der B.uigaarschj-Macc- donischö bevolking heeft zich middellijk llomnn naar het Duitsch van OSWALD BERGEN ER. ganisalie aangesloten of is in elk geval of onmiddellijk bij de Macedonische or- bereid haar bevelen te gehoorzamen, Tus sehen vijftig en zestig benden, meestal van drie of vier man sterk, samengesteld uit uitgezochte kerels, die in geval van een opstand allen als leider eencr groep kun nen optreden, zijn iu Macedonië geslopen en arbeiden daar. Zij pogen, waar de om standigheden bet mogelijk maken, plaat selijke onlusten te verwekken, en die tot opstanden te doen aangroeien. Zij hebben eonigo der voornaamste leden van bet comité voor Eenheid en vooruitgang ter dood veroordeeld. Een leolijk vooruitzicht voor do Turk sche regeering, die toch reeds elders ge noeg te doen heeft om haar uit zoo hetero gene bestanddeclen samengesteld rijk bijeen te houden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. 12> Maar hij hield plotseling op, verschrikt van hetgeen hij op 't punt was to zeggen. Walpurg had, zonder een oogenblik haar oogèn van hem af te wenden, nieuwsgierig en vol spanning naar zijn woorden geluisterd. Toen hij plotseling zweeg veranderde zij terstond weer van houding. Weg was de openhartigheid waarmee zij zich even te vo ren geuit had. Het was of zij even iets van haar heftig bewogen, innerlijk leven naar buiten bad doen treden, en dat zij nu weer geheel inkeerde tot zich zelf. Het blosje, dat daar juist op haar wangen was gekomen, was weer weg en zij was weer even bleek als ge woonlijk. De bittere trekken kwamen weer om haar mond en zij liet 'haar hand langzaam uit Hngenloh's arm glijden. Zwijgend lieper zij verder. Gisela was ondortusschen op liet zand dijkje dat langs den hollen weg liep, gekloni men, zij bleef daar loopen maar zij had zich niet zoo ver verwijderd dat zij het gesprek niet woordelijk had kunnen volgen. Zij waren nu aan het eind van den hollen weg gekomen. Dcao liep hier uit op den hoofdweg, die langs clen boschrand voortging tot Althoido en verder. Hier bleef Walpurg opnieuw staan. Zij trok den doek, dien zij meegenomen had, vas ter om zich heen. Onbeweeglijk stond zij daar Engeland eu Fr a n k r ij k. De Engelsclie en Erotische regecringen zijn overeengekomen, dat het hof van aibi- irage tc VUmvouhiigo op 15 Eebruaii zal bijeenkomen om de S.narkarzaak te behan delen. Zoodoende is nu, zegt de „Daily Mail", de sprong van een gevangene uit een En- geibch schip op een Eransche kade geworden tot een internationaal incident, dat niet an der» beslecht kan worden dan dooi' de hoog te en duurste rechtbank, die er beslaat. Men zal zich herinneren, dat Savarknr, op verzoek van vde Indische icgcering, in Engeland in hechtenis was genomen en naar Calcutta teruggezonden zou worden, ten einde daar toiccht te staan met de sa- menzweeiders van Nasik. Toen echter liet schip,, dat hem naar zijn vaderland zou vervoeren, in de haven van Maiseille lag, spiong de jonge Hindoe over boord en vvist hij zwemmende den wal te bereiken. De vluchteling werd echter aangehouden door een Fransehen politic-agent en weder uitgeleverd aan de wachters van liet schip, die hem onmiddellijk waren nagezonden. De Eransche regeering achtte de daad van den agent onwettig en verklaarde, dat Su- varkar, doordat hij den Frantchen bodem betreden had, hot asylreeht had verworven, en zij cischte daarom dar de Hindoe onder haar hoede zou worden gelaten, terwijl zij zich bereid verklaarde o? i oen eventueel verzoek tot uitlevering in overweging te nemen. De Biitselie legcering kon zich mot die opvatting niet vci<enum geruimen lijd werd er onderhandeld, totdat ten laatste werd besloten dc kwestie' te doen beslechten door hot Hof van Abitragc. voortgezet. Minister-president Briand ver klaarde o. a.„Ik heb gezegd, dat de sta king door het drijven van zekere leiders een revolutionair en anarchistisch karakter moest aannemen, maar ik lfeb vanaf don eersten dag de ovorgroole meerderheid dhr spoorwegarbeiders vrijgesteld van dit ver wijt en zij zullen er do regoerkig dank baar voor zijn. Verder gal de minister een uiteenzet ting van do onderhandelingen, die gevoerd zijn. Tot het laatste oogenblik toe is de regoering in contact gebleven met de af gevaardigden van de vakvereenigïngen. Do staking is te kwader trouw afgekondigd. Men zal wel doen, zich' aan te wennen don arbeiders te vertellen, dal zij ongelijk hebben, wanneer zij bun voord breken. Het oordooi is, dat, wanneer liet begin der andeic weck tot herstemming! komt, de regcoring een meerderheid van 400 li 500 stemmen achter zich zal hebben. |n do Sociétó des Savantes te Parijs is gisteravond oen vergadering gehouden, lor herdenking van Eeiror's terechtstelling. Er zijn hevige incidenten voorgekomen. Anarchisten wilden parlementsleden niet aan het woord laten komen en joegen de bestuursleden, onder wie Camille Pelletan, generaal Peigné en verschillende afgevaar digden en gemeenteraadsleden met geweld weg. Bij het uiteengaan heersohte een be trekkelijke kalmte. liet Hof van appèl to Parijs heeft liet vonnis bevestigd, dat den bond van post en tolegraafbcambten ontbonden heeft ver klaard. Hot hof was ml. van oordeel, dat postbeambten als ambtenaren van den staat, tot dezen niet in dezelfde verhou ding staan als arbeiders van particuliere ondernemingen tot hun patroons. gen, oph'ouden Spaansch burger te zijn, maai' slechts onderdanen der Kerk zijn, zoodat de regcoring door hén onder een wet te stellen, haar bevoegdheid over schrijdt. In liet yerdcre verloop van het debat heeft minister-president Canule] as de kwes tie van vertrouwen gesteld. Hij verklaarde te zullen aftreden wanneer do wet niet mocht worden aangenomen. F r a n k r ij k. Gisteren is in de Kamer de behandeling der interpellaties over dc spoorwegstaking en keek naar boven naar de enkele eenzame huisjes cn naar Althoido. Vredig en toover- achtig was het landschap door de zachte maanbclichting, alles was stil, alles scheen te slapen. Vlak bij Althoido stond een groep hooge hoornen, die uitstaken boven liet den- ncnbosch. Daar achter lag de woning van don opperhoutvester. net was naar dien boomengroep dat Wal purg zoo onbeweeglijk staarde. Gisela kwam onilei' den indruk van den fantastischcn aanblik, dien dal en bosch in den nacht boden. In gedachten verzonken was zij op een steen gaan zitten en Ilagenloh was bij haai' gaan staan. Zijn hand legde hij op haar schouder. Zijn blik rustte op haar schoon gevormd hoofd met het weelderige, gouden haar. Zij keek niet naar hem op. Ook schoof zij zijn hand niet terug. Er was iets intiems, iels van stil begrijpen tussehen hen beiden, een zwijgend vinden,, een verstaan van eikaars gedachten voor de eerste maal. Een zoete droom was' het in den maannacht, Ondertussehen kwam er op den weg van Althoido een man aan, die niet zcei' vast- ter been scheen te zijn. Bij hot licht van de maan was duidelijk fo zien dat de man van den oenen kant van den weg naar don an deren slingerde, waarschijnlijk doordat hij te veel gedronken had. Langzaam kwam Hij nader. Hij was lang en schoen zich maar mot groote moeite voort te bewegen. Gisela zag wie liet was en terstond stond zij op. „Laten wij vreg gaan,'.' zei m wat ge jaagd. „Kom Walpurg laten we nu terug- gnan." S p a n j e. Jn den Senaat is gistei-en de z.g. „hand- boeienwet", n.l. do wet betreffende do scheiding van kerk on staat in behandeling geweest. Het ontwerp werd bestreden door den bisschop van .laca, op grond, dat het aanlal der congregaties in Spanje volstrekt niet groot is in vergelijkin met andere lan den. Bovendien achtte hij het ontwerp on grondwettig. ,Do senator Reseli daaren tegen verklaaule, dat lie wet een noodza kelijke maatregel was en overigens niets meer dan een afschrift van hot besluit van Canovas iu 18S0. Wanneer de kloos terlingen als veioonigingen willen gelden, zoo belmoren zij zich ook aan, de desbe- tretfende wetten te onderwerpen. Het ont werp bedoelt volstrekt geen aanval tegen het katholieke geloof. De bisschop van Cadix betoogde, dat de wet het gezag van den paus nagenoeg illusoir zou maken. Hij meent, dat do kloosterlingen, door hun gelofte al te leg- Portugal. De voorloopige regeering is, naar de Lon- denschc „Times" verneemt, van plan langs dictatorialen weg de scheiding van Kerk en Staat door te voeren. De grondslagen voor deze ingrijpende hervorming zullen zijn, dat alle kerken en religieuse gebouwen eigendom van den staat worden, onder toezicht van don minister van openbare werken, mam- ai handen zullen blijven der geestelijken, terwijl dezen, voor zoover zij op 't oogenblik in functie zijn, gedurende hun geheele leven hun gewone toelage zullen genieten. Even wel zal ieder priester, die, hetzij direct of indirect, zich op het gebied der politiek be geeft, onverbiddelijk uio Portugal worden verbannen. Een andere belangrijke wet, die de voor loopige Portugeesche regeering in voorbe reiding heeft, is de wet op de echtschei ding. Deze zal dc meest geavanceerde zijn in heel Europa en echtscheiding op grond van wederkeerige overeenkomst mogelijk maken. Dat de toestanden in de hoofdstad nog niet geheel normaal zijn, blijkt uit de vol gende regelen, welke den coirespondent van een Fransch blad daaromtrent schrijft De moeilijke taak van de regcoring der re publiek is op het oogenblik de ontwapening i au hen, wien zij zelf de wapenen tot om verwerping van het oude régime in handen heeft gegeven. Eiken dag en zelfs eiken nacht hebben er botsingen plaats tussehen lieden uit het volk en treepen, voornamelijk in de nabij heid van kerkelijke inrichtingen. Het Lis-, sabonsche gespuis ziet met leedwezen, dat die gebouwen door troepen worden lie waakt en het valt daarom de militairen heihaalde- lijk aan. Dan wordt er geschoten en daar van worden dikwijls 't slachtoffer personen, die mot de geheele zaak niets te maken heb ben. En liet noodlottig gevolg van do/en toestand 1% dut ei' een zekere onrust blijft heerschcn, die weinig bevorderlijk is voor het herstel van den geregeklen gang van zalen. Volgens liet Portugcesclie blad „Journal Commercio" heeft liet gcreclitelijk-medischc onderzoek uitgemaakt, dat de daad van ad miraal Reis (och aan zelfmoord moet wor den toegeschreven. De staking der voerlieden te Lissabon, die reeds sinds enkele -dagen aan het ver- loopoa was, is thans geëindigd. Oostenrij k-Ii o n g a r ij e. Do legerconimissie uit do Oosrenrijksc.be delegatie keurde de legerbegrooting, bene vens het buitengewone erediet van 180 mil- lioen kionongoed. De „Berl. Lokal Anz." vernoemt uit Pa rijs, dat tot opvolger van graaf Kh'eren- huller, den overleden Oostenrijkschen am bassadeur te Parijs, benoemd zal worden graaf Lonnay, echtgenoot van de gewe zen Oostenrijksche kroonprinses Stephanie. Naar het heet, zou graaf Aohrenthal, den llongaarschcn edelman, die nooit een diplomatiek ambt heeft bekleed, tot deze hooge eu gewichtige betrekking hebben ge roepen, om te zorgen, dat de Oostenrijksch- Hongaarsche politiek te Parijs volkomen in overeenstemming met zijn eigen opvat tingen wordt gevoerd, waarvan hij bij de benoeming van een ouden en meen erva ren diplomaat niet zeker zou zijn geweest, daar deze te dikwijls naar eigen inzicht zou handelen. Maar Walpurg lette niet op haar woorden, ilagenloh keek thans wat scherper naar den man die nu v lak bij was. Deze deed, toen hij zag dat men op hem lette, alle moeite om zijn dronkenschap te verbergen, maar bet gehikte hem niet flink recht dooi* te loo pen. Hij was al naast hen voor Walpurg hem scheen tc bemerken. "Eerst nu weck zij verschrikt ter zijde. Gisela greep haar dadelijk bij den arm en ti achtte haar met zich voort te trekken. Maar zij wilde niet voort en staarde, blijk baar zeer opgewonden naar dc gestalte van den beschonken Peter Knurrhahn. „Gooien avondGe bent toch zeker niet bang voor een niets kwaads bedoelenden wandelaar, mevrouw en juffrouw en meneer." Zijn stem klonk luird en hij sprak met moeite, maar hij scheen zijn beschonkenheid toch zooveol-mogelijk te willen verbergen. ,,'n Mooie avond, niet? Jammer dat meneer de oppci houtvester niet meer met u uit wan delen kan gaan "Walpurg maakte een geluid als iemand die door een slang gebeten is. ,,Nou, ik wou maar zeggen ik be doel hedemaal niets kwaads te zeggen, me vrouw Do kerel grijnsde en die lach gaf iets dier lijks en afstootendg aan zijn verwilderd ge zicht. „Ik heb hel altijd goed niet uw mail kun nen hebben, en het spijt me altijd nog ge weldig dat nou jn we weten wel Walpurg kon een uitroep van hoftigen toorn niet onderdrukken. In haar drift tracht te zij haar arm los to rukken, die Gisela met alle macht tegen zich aandrukte. Ililgon'oh p - Wripurg's anderen arm B ul garg e. To Sofia is gisteren hot Sobranjo ge opend. Iu de troonrede wordt in, do eerste plaats gewezen op de bezoeken, dio de koning aan vreemde staatshoofden heeft gebracht. Bulgarije onderhoudt uitnemen de betrekkingen met alle groote mogend heden, en de regeering zal alles in. het werk stellen om deze nog Rechter te maken. Daarna wordt gewezen op de ideuwé samenstelling van, her ministerie en mede gedeeld, dat liet regeeriugsprogramma, on gewijzigd zal blijven. en maande den dronkaaid aan door te loo pen en hen niet knger lastig te vallen. Peter Knurrhahn keek hem gluiperig van terzijde aan, toonde toen zekeren schrik, haalde zijn schouders op, trok weer grijnzend aan zijn pet en zei, terwijl hij verder hep „Mevrouw zal toeh voor een eerlijken, vvel- meenenden buurman niet bang zijn, zeker wat? Nu gooien avond dames en meneer meneer de jachtopziener Hij waggelde verder en was spoedig om de kromming van den hollen weg veidwencn. Zeer opgevvondtn. met wijd geopende oogen, waarin al haar smart over haar verloren levensgeluk was te lezen, staarde Walpurg den wilddief na. Toon begonnen haar oogen te flikkeren van stille, maehteloozc woede en haat tegen den persoon, dien zij vaak voor den moordenaar van haar man hield. Gisela hnd zacht haar arm om Walpurg' hals geslagen. Nu trok zij haar naar zich toe, vastbesloten te voorkomen dat Widput iets zou roepen of onvooizichtig iets zou uiten van de donkere gedachten die nu in haar omgingen. Hagcnloh volgde haar. De dronken buur man was nergens meer te zien. Walpurg leunde zwaar op Gisela's arm, zij had behoefte aan steun, troost en aflei ding. Maar eerst toen zij weer voorbij het huisje van Knurrhahn waren cn over do eerste brug, scheen zij wat kalmer te worden. Nu maakte zij zich weer los uit Gisela's ar men. Zwijgend liepen ze met hun drieën op den molen toe. Slechts eenmaal zag Gisela Ilagenloh aan. Toon haar ernstige, droevige blik den zijnen ontmoette, stak zij hom heimelijk, achter Walpurg om, de hand too en een vriendelijk Griekenland. In den loop van December wordt te Athene een missie van 'Eransche officie ren, met een. generaal aan het hoofd, ver wacht, die het Griekscho leger zulleu her vormen. Deze officieren zullen bij1 een spe ciale wet de Griekscho nationaliteit krij gen, om in werkelijkheid als bevelheb- hebbers te kunnen optreden. Aan dc Wcenschc beurs liepen geruch ten omtrent revolutionnaire woelingen in Griekenland. Ofschoon deze genachten door mets bevestigd werden, is toch' de toe stand te Athene ernstig genoeg. Do oude partijen hebben alle Venizclos den oorlog verklaard. liet eerst besloot de partij van Theo- lokis zich van deelname aan det nieuwe verkiezingen die den 28en November moe ten plaats hebben, te zullen onthouden. Alle aanhangers van Theotokis in de Na tionale Vergadering hebben, een manifest onderteekend, waarin zij zich tot deze ont houding verbinden en protesteeren tegen vertrouwelijk lachje speelde daarbij voor een oogenblik om haar rooden mond. Hij greep de warme, kleine hand, drukte haar vluchtig cn voelde hoe Gisela dien druk beantwoordde. Zoo sloten zij vriendschap met de. donkere schaduw van Walpurg's be droefdheid en leed tussehen zich in. „Ge spraakt daar straks van uw moeder," zei Gisela eindelijk met wat weeks cn be rends in haar stem. „Is zij ziek of onge lukkig?"' liet klonk warm en vol deelneming, har telijk en toch schuchter als vreesde zij dat haar vpnag hem niet aangenaam zou zijn. Maar hij keek haar dankbaar aan, zonder echter dadelijk antwoord te geven. „T)e merkwaardige stilte cn rust van den nacht heeft mij weer aan het vcrlcdene herin nerd, /.ei hij na eeuige oogenblikken. „Zoo heb ik ook aan mijn moeder gedacht cn die gedachte geuit en ik heb aan veel meer ge dacht aan al die dingen die voorbij zijn, maai die men meeneemt als men uit zijn ge boorteplaats naar verre streken gaat. Al die oude herinneringen blijven ons bij en soms zooals nu leven ze weer opnieuw op." Hij keek ingedachten voor zich uit. i „Ik heb hier al zoo veel goeds en liefs ondervonden en ik weet al zooveel van u allen mag ik nu ook eens wat van mijn verleden en mijn vroeger tehuis vertollen?" vroeg hij bescheiden. „Ja, toeDaar zou ik nu juist zoo graag eens wat v«u willen weten, riep Gisela snel en hartelijk en haar groote, donkere oogen schitterden hem toe. (Wtsrib vtrvtlgi.) SCHIEDAMSCHE COURANT wmw*aew*»wmFWWS69W«*¥XiBMtiFB*Bwoneaoae*aB«*c9peeB

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1