63"" Jaargang. Donderdag 3 November 1910 De ïïeidemolen. BUITENLAND. BINNENLAND. V MSCHE COURAN Deze couiant verschijn: dage! ijk s. met uitzondering van Zon. en Feestdagen. Prijs por kwartaal: Voor Schiedam on Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en VI aard in gen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Adverteatién: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar do plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeligevoorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 oents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 128. voor de Administratie No. 103. Schiedam, 2 Nov, 1910. PEltZIË. Do aanmatigingen van, Engeland en Rus land in het Perzische rijk trekken de alge meens aandacht. De zwakke kan niet meer doen dan protesteeren en het stereotype antwoord van de berde sterken op die protesten luidt dan, dat zij zich zullen terugtrekken, indien de omstandigheden het veroorloven. De jongste daad van Engel- sclie zijde was het te Liygah, aan den Perzisch en golf, aarr land brengen van een aantal matrozen nrel conige stukken ge schut, naar het heette, omdat de stad be dreigd werd met een overval en de over heid niet bij machte was om aan de vreem de! ingen voldoende bescherming te ver- leenen. Zeer verontwaardigd over deze schending van grondgebied zond de Per zische regccring terstond een nota aan don Engelsehcn gezant met het verzoek de gelande troepen onmiddellijk terug te zenden. Hel antwoord was in denzelfden geest als de vorige. Dat Rusland en Engeland zich geheel moester gevoelen blijkt voorts uit het vol gende krasse staaltje. De Perzische regce- ring moet aan den vroegorcn sjah elk kwartaal zijn „pensioen" betalen. Die be taling was eonigszins vertraagd Maan dag j.l. werd uitbetaald en de Rus sische en Engelsclto gezant zonden 'Zater dag een gemeenschappelijke nota aan de regeering, waarin ze verklaarden, dat twee gezantschapsboden den minister van bui- tenlandsche zaken zouden posten, totdat do betaling van 't pensioen was gesehied. Do minister beklaagt er zich thans over, dat ondanks de Zaterdag gegeven verzeke ringen dat het geld zonder onnoodig uit stel zou worden betaald, de bedreiging word uitgevoerd. Twee gezantschapsboden volgden hem overal, den laatsten nacht brachten ze zelfs in zijn particuliere wo ning door. Ook hierover is natuurlijk ge- prolesl eeut door de Perzische vertegen woordigers te Londen en to Petersburg. Kr ga.ui in Engeland zelf reeds stemmen op legen dergelijke daden \an overmacht. Maandag heeft a. professor Edward Browne, van de universiteit te Cambridge, een der grootste autoriteiten in Perzische zaken, in de radicale „Daily Chronicle" een artikel gepubliceerd, waarin hü Engeland wtiareehuwi, zich niet van den Islam te ont- roomden door de door minister Edward Grey gevolgde politiek en door aan te stu ren op een ooi Jog, waarvan de gevolgen niet zijn 1c vooizicn. Tn antuoou! hierop heeft de Ie Londen verblijf houdende Perzische regent Nasr el Moolk hii is gisteren naar Teheran ver trekken een blief aan liet blad gezonden wam in hij professor Browne zijn groote dank- Roman imur bet Duitsck van OSWALD BËRGENER. 15) Met groote veriassing, blijdschap en vroo- lijklieid luid •Ilagenloh dil meikwaardige epistel gelezen. Maar toen hij liet uit had, legde hij het met een nadenkend gezicht ter rijde. Dus - - om oen door ongeluk getroffen meisje ui1 do klauwen van het verdolf te redden, was de wakkere Eisenbart zich gaan verloven met zijn patiënte, drukte hij .haar tegen zijn sterke borst en zijn warm hart. En zoo was het hem gelukt haar nieuwen levens moed, ja levenslust en vreugde weer te geven. llij deed wat hij kon om een bijna uitge- bhiseht leven, weer met zijn wetenschap te vernieuwen en niet alleen zijn wetenschap gaf hij tot redding vun het meisje, hij gaf haar zijn hart, hij gaf haar-zicltr.elf. De lief de deed lui weer ontwaken en in wie do liefde komt, komt weer liet leven. Verstand on hart had hij gegeven, ver stand en hart luid hij voor haar levenswagen grspannen en voort joeg hii nu don steden berg op. r Het was bijna noodzakelijk dat Ilagenloh in verhand met dezen brief van zijn "Vriend, waainit geheel diens edel en opofferend ka rakter sprake moest denken aan de familie op den hoidemoleii. ITii moest denken mm Walpurg, die ook gebroken was zooals Ka tharine eons, die ook droevig voortging en naar den dood verlangde. baarheid brengt voor een zoo ter rechter tijd verschenen en giootmoedige verdediging j der Perzische zaak. „Wij zoo schrijft de tijdelijke bekleeder der koninklijke macht in Peizië die voor hervormingen in Per- zie strijden, hebben zeer dikwijls Sir Ed ward Grey voor het waanzinnige van zijn politiek gewaarschuwd, welke slechts aan on bekendheid met den toestand kim worden toegeschreven. Hij kont ons wantrouwen te gen Rusland en blijft desondanks voortgaan, door, een liardnekkig vasthouden aan liet Ruosisehe program van de berooving van Perzie, zich van de sympathién van den Islam te vervreemden, ,,Ik hecht schrijtt hij verder aan hot wonderlijke telegrafische beioep, dat op een te Konstaniinopel gehouden meeting aan den Duitschcn keizei' werd gericht, geen bcteckenis. liet ijzeren juk van den keizer zou ons eveneen1- met Russische boeien ver pletteren. Wij wonschon geen van beiden. Maar het is oen kwestie op leven en dood .'oor Porzie, dat we Engeland's vriendschap, zoomede den steun der Britsehe natie, be houden. Ik verzoek allen, die het goed met ons moeiten, liet artikel van professor Browne te bestudeeren, opdat hun oogen worden ge opend voor het gruwelijke onheil, dat reeds door de dwaze politiek v!an uwe regeering en de verbazingwekkende onbekendheid met het Russische streven in Perzië is aange richt." GEMENGDE MED BDEELÏNGEN. Engeland. De „Irish Times" meldt, dat lord Morley binnenkort zal altreden als minister van In- dié en als zoodanig zal worden opgevolgd door lord Crewe. De minister heeft geweigerd dit bericht tegen te spreken of te bevestigen. IJit sympathie met de stakers in de Carn- brian-mijncn (Z.-Wales) hébben te Maesteg 4500 miinwerkers den arbeid neet gelegd. TT l O O Hel aantal stakende mijnwerkers in Zuid- Wales bedraagt Ih.ma 27.000. a.m Kanton, Sjanghai en Kiau-Sjou zal de kroonprins op 10 April te Piking aankomen en daarna zich naar Japan begeven. De terugreis heeft in Mei plaats over Siberië. Servië. In het politieke partijwezen in Setvie is weldra een groote verandering tc wachten. De twee groote regeeringspartijen, de oud- radicalen en de jong-radicalen hebben het pJan zich tót één enkele partij te vereenigen. Eveneens zijn er onderhandelingen gaande tuasehen de oppositiepartijen, de nationalisten en \ooruitstrevenden, om lot een samensmel ting te geraken. Al deze plannen tot uitvoe ring komen, zullen nieuwe verkiezingen wor den uitgeschreven. Volgons een bericht uit Belgrado neemt de kroonprins in beteisehap toe en is zijn toestand thans bevredigend. Duitschland. Over de reis van den Duischen kroonprins raar het Voire Oosten wuiden thans de vol gende bijzonderheden, bekend gemaakt. Het vertrek vim Genua is vastgesteld op 3 No vember. De reis gaat over Port-Said en Colom bo. De kroonprinses, die hem tot zoover ver gezelt, keert van Ceylon naar Europa terug, üc kroonprins zal echter van daar op 11 December naar Bombay vertrekken. Hij zal twee maanden in Indié blijven en sraat half Februari naar Singapore. Zes dagen zal hij daarna in Sium doorbrengen en in hot begin van Maart vei trekt hij van Bangkok naar Ncderhindsch-lndië. Half Maart heeft het vertrek tiaar Hongkong plaats. Na een bezoek Ilagenloh had al zoo vaak een onbestemd verlangen gevoeld om iets voor Walpuig te doen, maar zijn gedachten wnien niet tot daden geworden. En dat gevoelde hii bij het lezen van den brief vun zijn vriend als oen tekortkoming, een ernstig verzuim. Zoo is er veel, dat wij viuik denken zon der het te doen. liet is of ons innerlijk leren dan nog niet rijp is om te ontwaken. Als zachte koeltjes door een met ijs en sneeuw bedekt veld, zoo komen de gedach ten. Maar liet ijs is hard en do sneeuw ligt dik. Tot er een dag komt dat de zon door et» wolken breekt, en in volle kracht haar warme stralen nedergiei on iis en sneeuw. Dan smelt al wal bevroren was, dan ont waakt al' wat sluimerde dun handelt de mensch naar de goede god-achten. Maar hij velen breekt die zon niet door, achter do wolleen blijft'zij verborgen en liet ijs wordt dikker'en de sneeuw smelt niet. VIT. Plotseling stond Ilagenloh op en een krachtig „neen" klonk van stiin lippen in da ,sti!le van "de eenzame kamer., liet kwam hem toe dat het zeer eng was in deze kamer.'Hij had altijd \an ruimte en vrijheid .gehouden, maar Tiiei; had hij zich langzaam aan het kleitiq kamertje gewend. Dezen avond voelde hij echter het benau wende van het kleine vertrek weer heftig. Hij gevoelde helmet te om yóór dat hij slapen ging nog eenmaal naar buiten to gaan „in don vjodigen numimucht. Nog even wilde hij diep ademen in de koele, frissehe nachtlucht. Hij deed, als een spaarzame huisvader, eerst de lamp uil, greep zijn pet en kwam, T u r k ij e. Al wat tot dusver ovel' de onderhandelin gen met het Duitsch-Oostenrijksche Bank- eonsoitinm geschreven weid is, volgens den correspondent van liet „Berliner Tag-eblatt", ■voorbarig, aangezien de eigenlijke onderhan delingen over de condities en den koers der leerling eerst beginnen kunnen na aan komst van den directeur der Duitsche Bank, Helfterich. Slechts dit staat vast, dat het gaat om een bedrag van 11 millioen pond. Ook kan als zeker worden aangenomen, dat Frankrijk pogingen in liet werk stelt om weer opnieuw onderhandelingen aan te k Bop elf Frankrijk zou namelijk thans be reid zijn alle vooiwaarden, waaraan Tur kije aanstoot nam, te laten vallen en boven dien de leening goedkoopetr aanbieden dan DuitschLind. Het schijnt echter, alweer vol gens het gerucht, dat de Tuiksehe regeering er niet meer op zal ingaan, maar zich thans aan Duitschland zal houden. liet Jongturksclie blad „Taniu" veroor deelt in een uiterst heftig artikel de poli tiek van „rechtvaardigheid c.n zachtmoedig heid", dio de gioo Syriër, Ilakki Pasia, in het woelige Macedon.e volgt. liet blad schrijft de talrijke aanslagen en ongeregeldheden van den laatsten tijd aan deze zachtzinnige politiek toe. Terwijl de regeering, aldus het blad, rechtvaardig optreedt, nemen de geweldple gingen en, de woestheid dier Bulgaarsche wilde beesten steeds toe. De eenige plicht der regeering is een politiek van uiterste on derdrukking te volgen. De wet behoort het onschuldig vergoten bloed in Macedonië te wreken. Wij moeten die Macedonische pest uit haar hol halen on verdelgen. Wij zijn er van overtuigd, dat het onmo gelijk is de orde in Macedonië te herstellen, zoolang de Bulgaarsche comités bommen, geld en instructies uit Sofia ontvangen. Maar laat ons niettemin doen wat wij vei- mogen aan deze zijde onzer grenzen. Laat ons zonder medelijden die van bloeddrui- pende monsters verdelgen." De aanleiding tot deze heftige uitvallen, zegt de .Time»", is de' herleving der ge heime genootschappen in Macedonië. Die herleving is echter het directe gevolg van de maatregelen, door de Tuiksehe regeering zelve genomen. De wet op het roovcrwezeu is o. a. een der oorzaken van den ongezonden toestand. Krachtens die wet, die nota bene nog niet eens is goedgekeurd door de Kamei, zijn ten groot aantal personen opgehangen, ge vangen gezet of verbannen, nu in het ge heim door een krijgsraad te zijn gevonnist. De toepassing dezer wetten heeft ten ge volge, dat in Albanië de meer ontwikkel de' i. twijken naar de tergen en dieven ei vovers worden, en in Macedonië, dut het bendenwezen opnieuw den kop opsteekt. Bij zulk een stand van zaken helpt geweld allerminst. rustig sluimerde heide en tastend in de duisternis, bij de kamerdeur, in de gang viel het licht vun de maan door d> luitjes hoven de deur naar binnen. Buiten was,liet nog even stil en vredig als daar straks bosch. Als iemand zocht naar een plekje op aar de waar hij ongostooid in vrede kon wonen, dan was het hier daarvoor een uitgezocht ooid. Hier had hij zijn hul kunnen bouwen, hier had hij kunnen denken en zoeken, hier had iiij gevonden wat in de steden-wereld tevergeefs woidt gezocht. Nergens zou hij zich meer op zijn gemak kunnen voelen dan hier in het dal bij Altheide. Geen mooiei' plek dan deze met de hoornen in herfstigen tooi, met de zwijgende deftige dennen, met de heide overal tegen de hellingen, met het zachte ruischen van do heek hij den molen, met de tuintjes en kleine huisjes, waar nu alles sliep. Ilagenloh ging door het tuintje naar den hollen weg en liep in de richting van den molen. In de verte sloegen enkele honden aan, maar zwegen tcistond, als waren zij be schaamd dal zij de stilte zoo wreed verstoor den. Hii - kwam, zonder eigenlijk te weten waai om hii dezen kunt uitliep, bij het hek dat rondom den grootcn tuin van den molen stoml. Ilier bleef hij in den schaduw van liet struikgewas onbewegelijk staan en verzonk in een beschouwing van de door de maan beschenen vensters van den hoidemolon. liet guischeiide water en het doffe gerucht in den molen speelden daarbij een eentonige me lancholieke muziek Plotseling schrikte hij op. Ging daar niet alsof zijn geheime wenschen zooals Egypte. Uit Kaïro wordt melding gemaakt van het uituisten eener nieuwe Engelsche tuch- tigings-expeditie tegen de bergstammen van Dar. Nuba. De expeditie zal bestaan uit een troe penmacht, zoo groot als sedert de vernieti ging van den Mahdi niet weer in het veld gebracht is. Doel is een eind te maken aan de onophoudelijke rooftochten en slaven jachten, die deze bergbewoners in de laag vlakten bedrijven. Een dergelijke expeditie die een paar iaar geleden tegen hen afge zonden weid, luid wel eenig succes, maar klaarblijkelijk toch niet in voldoende mate. In deze maand zal de veldtocht beginnen. Het oorlogsveld ligt tusschen de 29ste en 31e lengtegraad in Zuid-Kotdofan. Het ter rein is zeer lastig, terwijl de vijand, ver schillende stammen van Negroide ras. als dapper en onverschrokken bekend staan. Z it i d-A f r i k a. De nationalistische eaiulidaat dr. Reitz, oormalig president van Oranje-Vrijstaat en oorinalig staatssecretaris der Zuid-Afrikaan- sclie republiek is tot voorzitter van den senaat der Unie gekozen. Molteno, cx-voor- zittor van het Kaapsehe parlement, werd ge kozen tot voorzitter van het parlement der Unie. Van tiet Mof. Namens H, M de Koningin en H M de Koningin Moeder zijn er gisteren inkoopen gedaan op den Blinden-bazaar in den Haag- schen Kunstkring. De Prins komt hedenavond omstreeks 10 uur uit Custrieum per auto te '«-Oravenlmge aan en keert Zaterdagavond ten 6 uur naar het Loo terug. De Groothertogin Marie van Mecklenburg, moeder van Z. K, II'. Prins Hendrik, wordt Maandag a.s. op het Loo vei wacht, ten ein de eenigen tijd hij Haar verwanten door te brengen. V Z. K. II. Prins Hendrik is voornemens in de tweede helft van November een paar weken in Mecklenburg te gaan verblijven. Corps diplomatique. De Poi'tugeesehe gezant, de heer Lampreia, i in de residentie terug. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is ïlr. Ms. pantserdek- schip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee S. Woldritigh, 1 dezer te Santa Cruz de Teneriffe aangekomen. („St. Cf) Eeiie nieuwe Nederlandsciie industrie. Men schrijft aan het „N. R. Ct.": Bet Koninklijk besluit van 15 Maart 191Ö „St.ct." no. 8G, doet een nieuwe industrie ontstaan. Bij art. 1 van het besluit is bepaald dat bij uitvoer van samengestelde gedis tilleerde dianken enz. teruggaaf van accijns wordt verleend voor don daarin vervatten alcohol. Zijn de dranken met suiker bereid, dan wordt bovendien teruggaaf van suiker- accijns verleend. Dat is de theorie. Nu de praktijk. Iemand voert uit 500 li ter „boerenjongens" met een gehalte van 25 pet, dan krijgt hij terug aan gedistil leerd accijns f225; mogelijk ook nog wat suikeraccijns. Dezelfde „boerenjongens", na over de grens te zijn aeweest, wor den weder ingevoerd en wreden dan. be last als „vitiihlen ingeanmef in brande wijn" met 10 pet. van de waarde. Stel deze op f 300 (zeker niet te lang) dan moet er betaald worden f 30. in een sprookje vervuld werden de huis deur vóór open? En xersehecn daarboven op den hoogen stoep niet een donkere ge stalte? Nu kwam zij behoedzaam naar bene don nu trad zij in den schaduw van het geboomte longs den liollen weg en bleef even staan, terwijl zij angstig omkeek of niemand haar uit den-molen volgde. Ilagenloh's eerste blijde verrassing was iu verbazing veranderd. Het'was Walpuig. Snel ging zc nu voort als was ze hang nog achtervolgd en terug geroepen Ie worden. Zij had haar lioofd weer in een warmen dook gewikkeld evenals straks bij de wandeling. Er was iets zeer gejaagds in haar bewegingen, en verscheiden malen keek zij om naar den molen, waar echter niets bewoog. Sihdichfür, do hofhond, sliep en de be waker van do,n molen, die 's nachts altijd trouw op zijn post was, de bezembinder Nim- motdn, hield waarschijnlijk de maan vooreen beten: bewaker dun zich zelf en was daar om ditmaal maar gaan slapen in den molen, waar de raderen hem een slaapliedje zongen. En Ilagenloh? Nite was zij op de' eerste brug, nu ging zij lungs het water. Nu keek zij niet meer om en haar zwarte gestuite verwijderde zich meer en meer. Hagenloh bleef haar eon tijdlang i>esl ui te- loos nakijken, Wat zou hij doen? Maar hij talmde niet langer. Langzaam begon hij haar nn te gaan, daarbij zorgend dat hij voorloopig in de schaduw bleef. Toen hij hij de laatste hoornen kwam, die hem goed verborgen hielden, bleef hij weifelend staan. Als hjj verder ging en zij keek om, dan Tegen de 40 millioen Een door do Kath. Kiesverecnjging te Nijmegen aangenomen motie tegen de 40 millioen blijkt, niettegenstaande de bestrij ding van den voorzitter, het Kamerlid jlir. Van Nispen tot Sevenacr, zeer m den geest gevallen te zijn. Niet minder dan 60 van de 71 aanwezigen stemden er voor. De katholieke pers is met deze motie niet zeer ingenomen. Zoo schrijft het „Centrum" o. a. ijWij gelooven, dat hot een 'gevaarlijk spel is, waaraan men zich waagt „Te meer, daar de ervaring van twintig jaren het toch duidelijk heeft aangetoond, hoe onverwacht en teleurstellend de ge volgen kunnen zijn, wanneer men teveel moest zij hem wol zien en dit was wat hij voorkomen wilde. Ver vooruit was zij hem en nu ging ze juist over de tweede brug. Ze sloeg den weg naar Altheide in. Evenals twee uur geleden, bewoog haar door de maan beschenen gestalte zich langs dezen weg in de richting van de donkere deimeiibosschen. Op hetzelfde punt waar zij toen was blijven staan, starende naar Alt heide, stond ze nu weer, schijnbaar beslui teloos. Zij keek naar de hooge boomen, waarachter de woning van den houtvester verborgen lag. Wat duistere gedachten hielden haar bezig, welke gebeurtenissen kwamen er in haar her innering dat zij daar zoo stijf en onbeweeg lijk stond? AVaren het gedachten aan den doodc die haar bezig hielden? Ilagenloli wist niet wat hii doen zou en bigreep ook nog niet wat liet was dat "Wal purg, e venal- hem, voor de tweede maal in dezen nacht naar buiten had gedreven. Was zij een naebtwanddanrster en ging zij in slaaptoestand onbewust naar de plek waar zij liet liefste yva»? Of was het haar groot, veidiiet, dat lmar overspannen had gemankt en dat haar naar buiten dreef in de stilte? Wilde zij dc koele nachtlucht om zich .ge voelen, wilde zij luisteren naar het dof ge fluister der oude dennen, thans nu niemand daar onder was dan zij, nu niemand en niets haar stoorde en gade sloeg? Zocht zij dit zachte hixungefluister, omdat het ant woordde op do droeve vragen en kreten van haar gemoed? (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1