63"" Jaargang Donderdag 10 November 1910. o, 13454 De Heidemolen, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs p-er kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fi. 1.25 franco per post fl, 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentién voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl, 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon j voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Kohieren van het te heffen School geld voor de Iloogere Burgerschool en van liet Gymnasium in de Gemeente Schiedam, dienst 1910/1911, door den gemeenteraad vaslgesteld in zijne vergadering van den 25slon October '1910 en den lsten Novem ber 1910 door hoeren Gedeputeerde Staten dezer pro\ incic goedgekeurd, aan den ont vanger der gemeente ter invordering is uit gereikt en in afschrift geduiende vijf maan den, te rekenen van hrtleti, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lozing is nedci gelegd. Wordende \oorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op stiaffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar her behoort, den 9en November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris V. SICKENGA. B UITEN L ANdT Schedam, 9 Nov. 1910. FRANKRIJK. Ondanks het hondenweer was het gisteren ir. de omgeving van het Palais Bourbon zeer levendig. In de wandelgangen der Kamer benogen zich een groot aantal afgevaardig den geruimen tijd voor de vergadering, waar in de minister-president de rcgceringsverkla- ring zon afleggen, was geopend. Toen deze geopend weuï, waren meer dan vierhonderd afgevaardigden aanwezig, zoomede het vol ledige ministerie. De heer Briancl las de regeeringsvcrkla- ring voor met duidelijke .stem, temidden v an een aandachtige stilte. In deze met span ning verbeide vetkla'ring wordt gezegd, dat de tegeering getrouw zal blijven aan de poli tiek van het vorige ministerie. Zij zal uit sluitend steun zoeken bij een republikein&che meerderheid en daarbij de van vroeger be kende denkbeelden van leekenvvetgeviug, rechtvaardigheid en vrijheid betrachten. De regeermg is van oordeel, dat de bil lijke verdeeling van de fiscale lasten, het spoedig athnadelen van de wet op de in komstenbelasting noodzakelijk maakt. I)e arbeiders moeten uitsluitend een beroep op de wet doen om tot verbetering hunner ooconomitche omstandigheden te geraken, maar niet overgaan tot wanordelijkheden en geweld. Daden van sabotage en anarchie zijn ondragelijk, het is dan ook noodig om de wet zoodanig te wijzigen, dat zij, die zich daaraan overgeven, gestraft kunnen worden. Den Roman naar hel Duitseh van OSWALD BERGENER. vrijheden dor vakvercenigingen zal in geen enkel opzicht tekort worden gedaan. De civielrechtelijke bevoegdheden der v'akver- eenigingen zullen uitgebreid worden. De re- gcering zal echter niet toelaten, dat de vak- vereenigingen onder den schijn van bevorde ring van het vercenigmgsloven, zich op do politiek toeleggen. De kwestie van staking van beambten van takken van dienst van algemeen be lang moet zonder dubbelzinnigheid geregeld worden. Scheidsreehtelijke bemiddeling is een uitstekend middel, waai het voorkomen van ongewenschte gebeurlijkheden geldt, maar zou op een gegeven oogenblik niet meer afdoende kunnen blijken. De particuliere be langen kunnen niet boven het algemeen be lang worden gesteld en daarom zal de regce- ling de Kamer verzoeken zekere maatrege len goed te keuren, die in geval van sta king der beambten, den gang van de tak ken van dienst van algemeen belang ver zekeren. Het land zal op die wijze bevrijd worden van een benauwende ongerustheid en de Re publiek, krachtig door haar bondgenootschap en haar vriendschappelijke verhoudingen, waaraan zij onwankelbaar trouw zal blijven, zal in staat zijn haar standpunt in de rij der natiën hoog te houden en haar etem ook naar Luiten te doen vernemen. Wij zijn voorne mens, zoo eindigde de minister, onze weer kracht te verhoogen en rekenen vooral op de medewerking der Kamer om het vlootpra-, gramma zoo spoedig mogelijk afgehandeld te krijgen. De passages uit deze verklaring, waarin werd gezegd, dat de regeering uitsluitend zal steunen op een republikeinsche meerder heid en dat zij zal trachten om den geregelden loop der openbare diensten te verzekeren, werden in 't bijzonder toege juicht). Tal van afgevaardigden vjenschten den minister-president geluk, (oen hij de tribune verliet. Vei volgens ging de Kamer over tot de behandeling der interpellaties. In zijn, ant woord aan den afgevaardigde Painlové, die hem onder de toejuichingen der uiterste lin kerzijde heftig aanviel, zei de minister-pre sident,, dat hij, reeds voor hij aan het be wind was, de onvaderlandslievende taktiek van sommige socialisten had veroordeeld. Painlevé verweet daatop Briand heftig diens vroegere socialistische campagne. „Zoo lang ge daar blijft", zei hij, „zal er iets verrots op de ministerieele banken zijn". Even dik legde de geunifieerde socialist Aubriot liet er op. Hij verweet Briand het vertrouwen der meerderheid geschonden te hebben en eindigde met uit te roepen: „In dien gij de parlementaire vrijheid wilt hand haven, jaag dan dien man uit de regeoring." Toen kwam de heer Jaurès. Hij noemde do vt-1klaring brutaal en dubbelzinnig; bru taal omdat ze aan 500.000 werklieden het stakingsrecht durft ontnemen, en dubbelzin nig, omdat ze niet precies de middelen aan geeft, waarmee ze deze bedreiging denkt uit te voeren. Toen Jaurès aan het woord was, had de minister-president de vergaderzaal verlaten. De iadieaal Rciaach, verdedigde de door de regeering voorgestelde verplichte arbi trage. De zitting werd daarna veidaagd tot lieden. In den Senaat werd de ministerieelc ver klaring door de linkerzijde toegejuicht. De rechterzijde mompelde herhaalde malen. De algeheele indruk, door de verklaring in den Senaat gemaakt, wordt bevredigend genoemd. De heer Combes nam een gereserveerde hou ding aan. Het „Journal des Debat ff', de verklaring gisteravond reeds besprekende, verlangt dat de regeering vastberaden de staking bij pu blieke diensten zal verhinderen, maar had gaarne gezien dat de verklaring nog uitvoe riger op dat punt was. Het blad juicht ook toe, dat de regeoring het syndicalisme wil be perken tot liet vakterrcin. BELGIË. Gisteren heeft do koning in de Kamer de troonrede uitgesproken,. Dit is in lang niet gebeurd, omdat koning Leopold deze ceremonie;, want meer dap, een ceremo nieele beteekenis kan men er niet aan hechten, heeft afgeschaft, nadat de socia listen hem bij zoo'n gelegenheid eens al te duidelijk hun meerling inzake kiesrecht hadden duidelijk gemaakt. De populaire koning Albert heeft echter, blijkbaar om een bewijs te leveren van zijn belangstel ling in 's lands belangen, de oude traditie der troonrede opnieuw ingesteld. Het is echter niet de troonrede zelf geweest, dio dezen dag tot een 'heeft gemaakt, welke ook buiten de grenzen des lands de aan dacht heeft getrokken. Deze was integen deel, enkele passages uitgezonderd, zeer zwakjes, overvloeiende van gemeenplaat sen en slechts een enkel probleem der huidige politiek aanrakend. Het kenmer kendste van den dag was echter een reus aebtige, door 'de socialisten opgezette ma nifestatie voor algemeen kiesrecht, welke, zooals een correspondent seint, alle ver wachting te boven is gegaan. Het was te verwachten, dat de socialis ten deze bijzonder gunstige gelegenheid niet voorbij zouden laten gaan. Vele zaken, de meeste fabrieken stonden op dezen dag stil en er was een massa volk op de been Toen de koningin met de twee prinsjes en gevolg op weg naar de.Kamer de Koning straat passeerde, daalde oon wolk strooi biljetten op haar neer, haai- koets, de rij tuigen van het gevolg en het oscoiie, alles was in een warreling van biljetten, mot het opschrift: „Ontbinding! Leve het al gemeen kiesrecht!", gehuld en uit do ine nigte weerklonken de kreton: „Leve het algemeen kiesrecht!", afgewisseld door de kreten der koningsgozinden, die „Leve de koningin" riepen. Dit was echter nog niets vergeleken bij hetgeen den koning wachtte Toen hrj te paard verscheen verdubbelde •se 21) IX. „Nu hoor eens beste kerel, ie hebt hot hier nog niet zoo kwaad," zei dokter Eisen- bnrt alias Toducndedich, den volgenden Zon dagnamiddag, toen Hagenloh hem van den molen naar zijn eigen bescheiden woning bracht want do dokter wilde toch ook eens zien in wait soort hol zijn oude, beste marmot woonde. „Hoor eens kerel, je hebt buitengewoon ge boft! Vergeef mij die triviale woorden fe genover je respectabele persoonlijkheid. Mooi woon je hier, zoo vlak bij den molen, waar het heel goed uit te houden is. Je doel mij denken aan Mozes, die op zijn berg zat te kijken naar het beloofde land. Maar jij zult je wel wachten dat land te zegenen voor je er je intocht hebt gedaan en werkelijk be sluit wat zoo aanlokkelijk is." Ook Katharina "IViIda, Todwendedich's liefje, gezellin en verloofde, wier lovenswa gen hij met zooveel moed en kracht den berg opreed ook Katharina Wilda was meege gaan op 't uitstapje naar hot heidedal en had zich nu bij de twee vrienden gevoegd. Zij liep aan den arm van den dokter, moot en slank, mager en nog steeds met blceke wan gen, Zij was nog niet geheel de gevolgen van haar ziekte te boven, maar in haar ocgen, die bijna zoo blauw als korenbloemen waren, schitterde een blij levenzij had iets gelukkigs, iets droomends over zich, maar ook lachen kon zij weer vroolijk, en onge dwongen. Haar aanwezigheid vcihinderde den dokter dadelijk alles te zeggen wat hij op het hart had na het bezoek bij de familie Wolken- stcin. Maar er gleden veelzeggende lachjes over zijn gelaat en nijdig plukte hij esnige malen aan ziin baard, zijn oogen schitterden van spotlust, zoodat hij ongetwijfeld heel wat aan ziin vriend mee te deelen had. Ondertussehen vervolgde de slanke, hlauw- oogige het gesprek. „Mijn aanstaande zou zich buitengewoon verheugen als ge lang hier in het heidedal Leeft, zoo vlak bij ons in de buurt. En dan komt ge toch zeker ook eens op het markt plein in Griintanne om ons eens te bezoeken Dan kunt u eens zien hoe wij het- daar* heb ben en ik hoop dat gij dan met de fami lie Wolkenstein komt. Die hebben mij be loofd dat zij hun bezoek niet te lang zouden uitstellen." Een guitig lachje kwant om haar mond en mot haar blauwe oogen keek zij Item vor- schend aan. Dokter Eise.nl>art liet hem bijna geen tijd om te verzekeren, dat een tocht naar Griin tanne reeds lang tot zijn plantten en stille venschen behoordedadelijk viel hij hem weer in de rede. „Kort en goed, beste kerel, ook in den heidemolen heb je het weer' -goed getroffen, vroeger hndt je oök altijd van die meeval- het geschreeuw der menigte en tegelijker tijd de biljettenregen. De koning glim lachte en ondanks dezen regen van so cialistische prospectussen, groette hij naar links en rechts. Aangenaam aangedaan scheen hij echter niet door dezen aan houdenden regen van biljetten, welke zelfs op zijn paard vielen, en de koning en zijn ótat-majoor waren er weldra irt, gehuld. Eerst toen de stoet aan het ministene was gehomen, hield de papierregen op. Ter vergoeding evenwel verdubbelden do royalistische kreten der menigte en de koning arriveerde aldus voor het gebouw der Kamer temidden van een enorme ovatie, waarin de kroten „Leve de koning" de overhand hadden. In de Kamer eveneens manifestaties. De koningin trad binnen, luidde toegejuicht, zelfs de socialisten stonden beleefd van hun zetels op. Maar toen van de publieke tri bune in 't Vlaaniscli „Leve de Koningin" werd geroepen, begonnen de socialisten te protesteeren, als zijnde dit tegen het regle ment van orde, en riepen luid„Eruit, er uit!", waarop weer tergend uit het publiek klonk„Leve de koningin". Om half twee trad de koning binnen. Ook hij werd met gejuich ontvangen, terwijl de socialisten bleven zitten en vervolgens stiookjes papier in de zaal wierpen onder den uitroep: „Leve het algemeen kiesrecht! Ontbinding Toen de koning had plaats genomen riep een afgevaardigde van de meerderheid„De koning alleen heeft het woord." Yandervelde, de soekiJistische leider, antwoordde hierop: „Wij hebben niets tegen den koning. Gij zit hier door geknoei," (Nieuw tumult.) Men riep: „Leve de Koning! Leve het algemeen kiesrecht Eindelijk werd stilte verkregen en kon de koning de troonrede voorlezen. Na de voor lezing vertrok de koning onder de kteten „Leve de koning!" Een warme ovatie werd aan de koningin gebracht, Vandervelde diende rra het vertrek van den koning een motie vuur orde in, waarin hij constateerde, dat de socialisten en repu blikeinen bij de aankomst van de koningin zich hadden stil gehouden en dat de onge paste kreten van de tribunes kwamen, waar door de tegenpartij weid geprovoceerd. Ilij verlangde, dat het bureau der Kamer maat regelen zou nemen opdat in den vervolge aan lieden op de tribune verboden zou zijn te betoogen. GEMENGDE MED EDEELINGEN. Engeland. Zooals men weet, is een groot deel der mijnwerkers in Zuid-Wales in staking ge gaan, en neemt het aantal' stakers nog met don dag toe. De oorzaak dezer bewe ging zijn van tweederlei aard. In de eerste plaats geldt het hier een economische kwestie. De invoering van den acht-urigen werkdag heeft in Wales meer moeite gekost dan in cenig ander gedeelte van Enge land; zij heeft een plotselinge verminde ring der productie tengevolge gehad en, dientengevolge ook een verlaging van de winsten der maatschappijen en van de be taalde loonen. Tegen dit laatste feit nu is de woelige bevolking van'Wales, die zich verraden beschouwt door den Nationalen Bond van mijnwerkers in Groot-Britannië, in opstand gekomen. Hiervan heeft een zeer geprononceerde socialistische minder heid in de partij gebruik gemaakt om het denkbeeld te verbreiden, dat de klassen strijd geen eerbiediging van contracten kent Vermoedelijk zal deze anarchistische be weging ten nadeele der mijnwerkers, in wier midden groote verdeeldheid heerscht, afloopen. Het ergste is evenwel, dat do stakers tot ernstige ongeregeldheden zijn overgegaan. Te Aberdare hebben o. a. drie duizend stakers een krachtigen aanval ge daan op de mijn, maar werden terugge dreven door de politie- Later openden zij een bombardement op de agenten, die met hun stokken een charge maakten. Zestig stakers werden ernstig gewond. Een groot aantal stakers en verscheiden vrou wen werden het kanaal ingedrongen, maar allen kwamen ongedeerd aan den wal. Te Clydack en Vale werden politieagen ten door stak era mishandeld, tegen, den grond geslagen en ernstig gewond. Men vreest ook voor de veiligheid van den heer Llewellyn, den directeur-generaal van de Cambrian-mijnen, die met ongeveer 50 man opgesloten zit in. de centrale van do Gla- morgan mij li. Llewellyn en zijn metgezellen houden de machines gaande, ten einde het overstroomen der mijn te beletten. De regeering heeft reérL troepen ge zonden ter onderdrukking an de onlusten. Verder hebben driehonderd agenten der Londensche bereden politie bevel ontvan gen naar Zuid-Wal es te vei, rekken. De minister van binnenin,>dsehe zaken is als bemiddelaar opgetreden in de sta king. Morgen zal er te Londen een bij eenkomst plaats hebben met de vertegen woordigers der mijnwerkers, ten ein,de tot een schikking te geraken. Door een staking der vrachtrijders, die korter arbeidsduur eischten, is gisteren to Liverpool het bedrijf in de haven een tijdlang volkomen stilgelegd. OngeVeervier duizend man staakten. Tegen den avond werd het werk hervat. Het referendum, uitgeschreven, door do vertegenwoordigers van de ketelmakers, is afgeloopen. De uitslag is gisteravond be kend gemaakt. De to York getroffen schik king is opnieuw en thans met 15,563 stemmen tegen 5850 verworpen,. De uitsluiting op de sclicepsbouwwerven duurt dus voort cn zal vermoedelijk nog grooter afmetingen, aannemen. leitjes ie weet wel toen ik je nog als jonge marmot kende. Kijk eens aan, men moest tocii wel blind zijn .als men niet zag. „Je zet heelemaal geen verheugd gezicht,' zoo onderbrak hij zich zelf, en greep in zijn blonden baard. „Vergeef het mij als ik wat onvoorzichtig ben geweesthet gebeulde slechts uit overmaat van blijdschap dat ik je weer heb." Terstond was er zwijgend lusschen hen drieën een compromis gesloten cn zii wilden nu al hun aandacht aan het kleine huisje, waar llagenloh woonde en dat er romantisch uitzag met zijn kleine vensters achter de bloembedden waar de laatste bloemen, bijna Waren verbloeid. Toen traden zii in de ka mer waar Hagenloh al verscheiden uren in gouden en sombere fantasieën had ver droom!. Stil gleed het eenzame heidedal met zijn molen van November in December over. Hagenloh's werkzaamheden waren, met uitzondering van zijn gesprekken met de knechten van de houtvesterij en de arbei ders in het bosch, en een avontuur met de jongens die een brandje hadden gemaakt één toniger dan ooit. In de eerste December-dagen nam hot- melancholische herfstweer afscheid van de dalbewoners. Plotseling woei er een koude, frisscho wind en de heldere hemel en dc boomon die 's morgens met rijp bedekt wa ren, gaven nieuwe, poétitsche aantrekkelijk, heid aan het heideland. Toen dc lievige vorst, die inviel, de beek die door het dal stroomde mot een stevigen ijsvloer had bedekt een prachtige schaat- senbaan van glad, doorzichtig ijs gingen Gisela en Hagenloh schaatsenrijden. Lang en sterk was de baan en, wat het mooiste was, zij hadden die baan geheel voor zich al leen. Een zoo mooie gelegenheid als hier hoeft men niet bij de groote steden, waar, als cr al een mooie baan is, de schaatsen rijders elkaar verdringen en het rijden be moeilijken. Gisda's wangen gloeiden van de koude, haar heldere, diepzinnige oogen, schitterden van leven en pleizier, cn ham- frissche mond was nog rooder dan haar wangen. Alles aan haar sprak van kracht, gratie en levons- vieugde. Soms reden zij met de handen kruislings, soms maakten zij langere halen en bogen, elkaar los bij de hand houdend. Zóó goed reden zij samen, zóó gelijk waren hun stre ken, dat het wel scheen of de wintergod voor zijn pleizier deze beide menschon geschapen had om ze samen te laten schaatsenrijden. Veel spraken zii niet. Maar vaak keken /ij elkaar met lachende oogen geestdriftig aan. Zij hadden er pleizier in dat het zoo goed ging, ze haddon. veel pleizier in lutn eigen kracht. Als zij zag hoe hartstochtelijk ziin oogen aan haar mond hingen, dan werden haar wangen steeds rooder en rooder. En niet zekere onrust keek zii dan de baan af naar den molen. Ook hij keek daarheen. Hij luid gezien, toen zij voorbij den molon reden, dat voor het eeno vaam de oude tante Eveline zal. Duidelijk zuig hij lumr grijze hoofd en den bril op haar neus. Maar toen hij scherper toekeek, ontdekte hij achter de witte gordij nen en de bloempotten voor liet tweede raam do donkere gestalte van "Walpui'g, die naar de beide schaatsenrijders staarde, onbeweeg lijk cn strak. Doch het volgende oogenblik schoten zij alweer voort langs den molen, zonder langer oj> de donkere schaduw to letten. Midden over de beek ging liet, langer on sierlijker nog w ei'de.ii hun stroken verder ging het nu voort langs het bosch. Gisela kende den loop van de beek, vaak had zij geroeid steeds maar door, steeds maar verder van den molen. Zoo reden zij dok nu voort, maar daardoor maakten zij geen geburik van de andere, breedere baan, aan den aruleren kant achter den zanddijk. Een paar vroolijke woorden wisselden zij ei tot steeds sneller voort vliegen zetten zij elkander aan. Toch duldde Hagenloh niet dat Gisela zicli zonder moor op schijnbaar ge vaarlijke plekken waagde. Als een vogel schoot hij vooruit dan weer terug, een paar maal. Het hield Nogmaals ging hij dan over do plek, stampte hier ca daar op liet ijs,, om toch vooral zckerhcil te hebben. Dan volgde Gisela hem even vlug en sier lijker nog dan hij cn daarop reden zij naast elkaarjwcer voort. Zij grepen elkaar weer vroolijk hij de hand en lachten zeer oldaa.u als over een belang rijke overwinning. „Als deze brug ons samen draagt," zei liij in een oogenblik van overmoed, welke brug zou ons dan in hot leven niet samen kunnen dragen 1" 1 (Wordt vervolgd.) E 3il!M COURANT.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1