Rechtzaken. Een fort te Ylissingen kan in geen enkel opzicht, belangrijke diensten bewijzen voor de verdediging van Nederland. Men boude wel in het oog, dat de mo gelijkheid voor Engeland om ons over de Schelde te hulp ,te komen, voor het ge val dat hot Belgische grondgebied bezet woidt, den besten waarborg biedt voor onze onafhankelijkheid, indien Engeland dat niet meer kan, zal België overgeleverd zijn aan do genade van een nabuur, die ons land wil binnentrekken oni zijn tegen stander aan te vallen. Nederland aldus besluit de „Inde- pendanee" heeft niet het recht dezen waarhoi g voor onze onafhankelijkheid denkbeeldig te maken door de Schelde vooi onze vrienden te sluiten. Beliuwde onderwijzeressen. Be piotestvergadei'ing die het'comité van actie tegen het wetsontwerp betredende de gehuwde onderwijzeressen zich voorstelt tegen genoemd wetsontwerp te Amsterdam te orga niseeren, zal niet plaats hebben voordat de ...emorie \i. i antwoord verschenen is. Van versemilend standpunt zal het wets ontwerp in quae-tie alsdan besproken wor- ui, terwijl een motie zal worden in stem ming gebrucht. Indisch gonootsehap. In een op Dinsdag 22 November des nvo..ds te 8 uur te houden vergadering van hei Indisch Genootschap zal mevrouw L. J. Hisaink—Snellebrand, te Amsterdam, inlei den het onderwerp: „Wat is te doen in het belang van do Indische paupermeisjes en tot versterking van het Nederlandsche element in Nederlandsch-Indiê. Provinciale Stalen van Zuid-Holland Gedeputeerde Staten hebben met enkele Wijzigingen, ter goedkeuring aan de Staten aangeboden ontwerp-besluiten tot wijziging van de bijzondere reglementen voor de jud ders hot Oudeland en de Poelpolder, beide ouder 's-Gravenzande, Oud-en-Nieuw Rozen burg, Blankenburg, de Lange pn Ruige Plaat (gom. Rozenburg), Vimiwgeest (gom. Oudshoorn), Gineplurek (ld.), OudeJand en Tournoisveld (gem. Vloerden), De wijzigin gen betreffen voor de eerstgenoemde twee poldei s (onder VGravenzande) in hoofd zaak de bepaling der grenzen, voor de overige vtihooging van de jaarwedden der bestuurs leden. Verder stellen Godep. Staten voor de vol gende subsidies to verleunen: Aan de commissie voor de restauratie der O. L. Vrouwe of groote kerk te Dordrecht, opnieuw een subsidie van 1000 gedurende 9 achtereenvolgende iaxen te verleenen on der voorwaarde dat ook het Rijk, de gemeente Dordrecht en de kerkvoogdij hun subsidién voortzetten en het dan nog ontbrekende van 3000 's joars verzekerd zij aan de Vereeniging „Ambachtsondenvijs", te Gorinchem, ten behoeve van "haar am bachtsschool met ingang van 1911 en tot uederopzeircing een provinciaal subsidie van 2100" 's jam-s; aan de afd. Nieuwdorp der Vereaniginog „Volksonderwijs" ten behoeve van de aldaar door haar op te richten ambaclrtstceken- school. als voren van f 72 's jaar.- aan het, bestuur dei Vakschool voor meisjes, te 's Gravenhage, ingeval de voor bereide bouw van een nieuwe school op een ander teirem tot stand komt, een verhoogd subsidie van ƒ5000; aan de Zuid-IIollandsche Vereeniging „Hot Groene Kruis" ten behoeve van haar ver plaatsbaar' tuberculose museum een provin ciale bijdrage, in eens van 300 en aan de Piot est antach Chr. Vereeniging van beoefenaren der typografie en aanvei- uanta rakken „Helpt "Elkander", te Rotter dam. voor haar vakcursus voor volwassen typografen, een subsidie voor het jaar 1911 van 55. Evenals meger wordt ook nu voorgesteld' afwijzend te beschikken on een subsidie-aan vrage van het Ganootsohap voor Heilgym nastiek en Massage in Nederland, voor een ie 's-Grnvt rhage op te. richten vakschool op dat gebied., In de aanstaand© wintervergadering van •ie Staten van Zuid-Holland" zal behan deld worden een ontwerpverordening tot Let verleenen van pensioen aan de leden van Gedep. Staten, van de provincie Zuid- K'LHnd en aan do door hen na te laten v eduwen en weezen. In het voorstel wordt bepaald, dat pensioen wordt verleend door- de Staten op aanvrage van belangheb benden. Het pensioen wordt verleend: bij ongeschiktheid wegens ziels- of hchaams gebreken, welke ongeschikt maken tolver dere waarneming van het ambt; na ge durende tenminste drie jaren het ambt te hebben bekleed, uit welken hoofde ook ontslag wordt genomen; wanneer opge honden wordt lid van. Gedep. Staten te zijn, doordat bij wettelijke uitspraak de beschikking of het beheer over hun goe deren is verloren gegaan; door aftreding ophouden lid van Ged. Staten te zijn en nietherkozen worden. Pensioen wordt verleend aan de wedu wen on weezen van leden van Gedep. Staten, wier echtgenoot of vader pensioen geboot krachtens alhier boven aangegeven gevallen. Do verordening verstaat onder weduwe zij, die met het lid van Gedep. Staten gehuwd was op het oogenblik dat deze ophield lid van Ged. Staten .te zijn, en onder weezen, de kinderen uit huwelijken vóór dat tijdstip gesloten, die ongehuwd zijn en den leeftijd van 18 jaar niet be reikt hebbed. i .Voorgesteld wordt het pensioen vaneen lid van Ged. Staten te doen bedragen, voor ieder vol halfjaar, dat hij het ambt heeft bekleed, f125, tot een maximum van f 1500 per jaar, behoudens de in de verordening genoemde uitzonderingsgeval len. Het pensioen van' de wedu-we be draagt de helft, behoudens aangegeven uit zonderingsgevallen- Het weezen pensioen bedraagt voorde weezen gezamenlijk: wanneer de weduwe in leven is, de helft van het bedrag van het pensioen, waarqp deze aanspraak maakt; wanneer de weduwe overleden is, het bedrag van het pensioen, waarop deze aanspraak heeft gehad of zou hebben ge had, indien zij haar echtgenoot had over leefd. Ten slotte wordt nog bepaald, dat aan hem, die het lidmaatschap van Ged. Sta ten meer dan eenmaal bekleedt, telkens, wanneer aan de gestelde oorwaarden van pensioenverlecning is voldaan, pensioen verleend wordt, zullende echter het ge zamenlijk te verleenen penslom het maxi mum van f 1500 niet mogen te boven gaan. Voor oen weduwe zal in dat ge val het pensioen mot meer dan i 750 mogen bedragen. Dir. bel., Inroerr. en Ace Mutatiën bjj de directe belastingen, in voerrechten en accijnzen: In het vorig nummer is abusievelijk ver nield een bevordering van den rijksklerk 3e kl. J, van Mierlo-, dit moet zrjn ver plaatst met ingang van 1 December van Groningen en A. (tijd.) naar 01- denzaal (I. en A.). Ook werd daarin vermeld, dat den kom mies 3e kl. J. A. Borghuin, te Oud- en Nieuw-Gastel (tijd.), met ingang van 12 October 1910, eervol ontslag was ver leend, dit moet zijn ontslag verleend, in ver band met het bepaalde in art. 128 van het Org. Besl. 1901. Ingetrokken de tijdelijke aanwijzing van den rijksklerk J. A. Drost, te Dordrecht, voor de waarneming van het kantoor "Kal ium. Met ingang van 1 Januari 1911 is de rijksklerk A. N. J. Thomeer, thans werk zaam ten kantore Helmond, belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor Co- Ijjnsplaat. Ingang 16 dezer benoemd: II. van der Weerd, tot komm. 3e kl. te Emnier- Compascuum. Eervol ontslagen, ingang 1 Jan.; B. J ter Bals, verificateur te "Winterswijk; J. de Groot, komm. lo kl. te Amersfoort. Bevorderd, ingang 1 dezer: J. Vis ser, van komm. 3e kl. tot komm. 2e kl. te Vlieland. Verplaatst ingang 1 dezer: H. Riet hof, rijksklerk 3e kl., van Rotterdam (dir.) naar Rotterdam (acc.); ingang 1 Dee. :T. J. Krijthe, rijk ski. 3e kl., van Rotterdam (D. B. 2e kr.) (tijd) naar Rotterdam (di rectie (tijd.); E, Bolt, komm. Ie kl., van Rinsumageest naar Haren; de komm. 2e kl..- J. Hoornstra, van Hezmgen naar Coe- vordenM. Havinga, van Ternaard naar Rinsumageest; P. Rah, van Oostmahom naar Ternaard (tijd.); A. Zijifers, van Beek bij Nijmegen naar Nijmegen (veldd.); M. Roos, van Resteren naar Tiel, J. H. J. A. Debitz, van St. Pieter naar Hur&sen; A. A. Brandt, van Groesbeek naar Res teren; J. Wrerdsma, van Ottersum naar Mijdrecht; M. Veen, van Tubbergen naar Bezingen; M. de Weert, van Roosendaal (b.) naar Etton; P. B. Sanderson, van Eijsden (st.) naar Eijsden (g en 1.) (tijd.); J. Bouman, van Leende naar Valkens- waard; M. G. Bazen, van Valkenswaard naar Leende; de komm. 3e kl H. Bles, van Lattrop naar Broekheurne; H. van Lenning, van Smeulveen naar Tubbergen; A. P. Blok, van Sluis naar Rijsbergen; ingang 1 Januari: R. A. de Jong,komm. lo kl., van Amsterdam naar Assen, in gang 1 Februari: M. G. van der Leeden, njksklerk 3e kl., van 's-Gravenhage (corrtr grondbel.) naar 's-Gravenhage (D. B, lo kant). („Wbl. v. d. Adm. d. D. B.") VLARDINGEN, Dl Nov. De heer M. J Brooshooft, tijdelijk adjunct-commies ter se- cuturie, alhier, is benoemd tot le-com- miea ter secretarie te Walergraafnieer. STADSNIEUWS. SchiedamSchielmid. Toepassing van de Belomime- ringenwet voor een nood- uitlaat te Schiedam. Heden is een belangrijke kwestie voor het Colcge van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie behaudeld, die sedert 2 jaren hangen de is tnsschen deze gemeente en het Hoog heemraadschap Schieland, Zooals onzen lezers bekend is, werd het noodig geacht, in verband met de gewijzigde rioleering van een deel der gemeente, een nooduitlaat te maken op de Schie, waartoe de vergunning noodig was van het Hoog heemraadschap Schieland. Van het verloop dezer kwestie laten wij hieronder het relaas volgen 24 Augustus 19 08 werd een aanvraag aan Schioland ingediend om vergunning voor het doorgraven van dö Schiekade ten behoeve van oen' nooduitlaat voor het nieuwe -motorgemaal aan de Broersvest 8 September werd het verzoek van de hand gewezen. 26 September herhaalde het gemeente bestuur zijn verzoek, waarbij betoogd werd, dat de nooduitlaat niet gemist kon wor den, terwijl werd aangeboden de nood uitlaat te' doen verzegelen om misbruik te voorkomen. 10 October weiid bericht, dat in liet schrijven geen aanleiding gevonden was op de afwijzende beschikking terug tea komen. 7 December wend aan H. M. gevraagd het openbaar belang van het motor-gemaal met nooduitlaat te erkennen. 27 April 1909 bracht de hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat aan Ge deputeerde Staten op dit verzoek advies uit en gaf als zijn gevoelen te kennen, dat de nooduitlaat niet noodig was, wan neer men <le machines sterker en de pers leiding grooter maakte, en deze deed uit monden in de voorhaven. Wilde men dat laatste niet, clan had men dan havenstand lager te houden, d. w. z. op 60 c.M. N. A. P, Het havoïipeil is 15 c.M. -j- K. A.P. Door den Inspecteur-Generaal van den Rijkswaterstaat weid daartegen aange voerd, dat Schiedam nog altijd rechtheeft om op de Schie te malen met het oude stoomgemaal, dat bij vergunning van don nooduitlaat zou vervallen, terwijl het niet voldoend opzetten der havens en het niet voldoend spuien tot vervuiling van de stad aanleiding zou geven, terwijl hij' als zijn meening uitsprak, dat voor een stad, die gedeeltelijk beneden boezempeil ligt, een noodinrichting als bedoeld is niet ge mist kan worden. Den 17en November vei scheen de Ko ninklijke erkenning van het openbaar be lang van de rioolbemaling met de bedoe ling omtrent den nooduitlaat te beslissen naar de regelen van de artt. 3 en 4 dei Belemmeringenwet. Den 30en December vroegen Burgemees ter en Wethouders nog eenmaal vergun ning aan Schieland, omdat zij meenden, dat, nu het openbaar belang eikend was, toch nog een poging gedaan moest wor den om langs minnelijken weg de ver- eischte vergunning te verkrijgen. Den 7en Februari 1910 berichtten Dijk graaf en Hoogheemraden van Schieland, dat zij geen aanleiding hadden gevonden om op hun afwijzende beschikking terug te komen. Den 21en Februari vroegen Burgemees ter en «Wethouders daarop, met toepas sing der Belemmeringenwet, aan Gedepu teerde Staten hen de door Schieland ge weigerde vergunning te verleenen. Den 26en April werd door Schieland op dat verzoek rapport uitgebracht, en gepoogd, aan te toonen dat door een da- gelijkschen stand van 15 c.M. -[- N. A. P. 5% uur per getij niet naar de haven gemalen kon worden, en de geheele opzet blijkbaar was om geregeld naar de Schie te malen, die door het rioolwater vervuild zou worden. Zij zouden wel bereid zijn vergunning te geven, wanneer de persbuis tot in de Voorhaven gebracht werd. Voor een ver vuilen der prise d'eau, behoefde men geen zorg te hebben. Den lGen September zond de hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat opnieuw een zeer uitvoerig rapport aan Gedeputeerde Staten, waarbij hij zich geheel aan de zijde schaarde van Schie land. Omtrent de behandeling dezer zaak ont vingen wij het volgende vei slag: In de heden gehouden openbare verga dering van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland werd door het lid van dat col lege, mr. J. Limburg, verslag uitgebracht over het verzoek van het gemeentebestuur van Schiedam, om toepassing van de wet van 23 Mei 1899 (do Belemmeringenwet) ter verkrijging van vergunning voor het leggen van een nooduitlaat door de Schie kade ten behoeve van de rioolbemaling van het Singelkwartior te Schiedam, door middel van een nieuw motorgemaal aan de Broersvest. Reeds in Augustus 1908 weid- de be doelde vergunning ,door het gemeentebe stuur van Schiedam goviaagd aan't Hoog heemraadschap Schieland, welk collego het verzoek afwees, ook nadat het Gemeente bestuur dit had herhaald en betoogd, dat de nooduitlaat niet gemist kan worden, terwijl werd aangeboden den nooduitlaat te doen verzegelen om misbruik te voor komen. Over een .daarna aan de Koningin ge richt verzoek ,om het openbaar belang van motorgemaal met nooduitlaat te erkennen, werd in April 1909 door den hoofd ingenieur van Men Provincialen Water staat advies uitgebracht aan Gedeputeerde Staten, waarbij genoemdo lioofdambtenaai als zijn gevoelen te kennen gaf, dat de nooduitlaat niet noodig zou zijn, wan neer men de machines sterker en de pers leiding grooter maakte en deze deed uit monden in de Voorhaven. Wilde men dit laatste niet, dan had men, don havenstand lager te houden, d. w. z. op 60 c.M. N. A. P. Het havenpeil is 15 c.M. -j- N. A. P. Door den Inspecteur-Generaal van den Rijkswaterstaat werd echter daartegen aan gevoerd, dat Schiedam nog altijd recht heeftom op de Schie te malen, met het oude stoomgemaal, hetwelk bij vergunning voor den nooduitlaat zou vervallen, en dat het niet voldoend spuien tot vervui ling van de stad aanleiding zon geven. Voor een stad als Schiedam, die gedeel telijk beneden boezempeil ligt, zou een noodinrichting als hie rbedoeld volgens den Inspecteur-Generaal niet gemist kunnen worden. Nadat, in November 1909 de Koninklijke erkenning was verschenen van' het open baar belang van do rioolbeinaling, met de doeling, omtrent den nooduitlaat te be slissen naar de regelen, van de artikelen 3 en 4 der Belemmeringenwet vro,egen Burgemeester en Wethouders van, Schie dam in December j.L, nog eenmaal ver gunning aan Schieland, omdat zij meen den, dat toch nog een jpoging moest ge daan worden om langs minnelijken weg de vereischte vergunning te verkrijgen. Maar- Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schieland berichtten daarop in Felrr. 1910, dat zij geen aanleiding hadden gevonden om op hun afwijzende beschikking terug te korhen. Hierop vroegen B. en W. aan Gede puteerde Staten, met toepassing van de Belemmeringenwet, de door Schieland ge weigerde vergunning alsnog te verleenen. Op dit verzoek gehoord, betoogde Schie land, dat door een dagclijksehen stand van 15 c.M. -f" N. A. P. ö1/' uur per getij niet naar de haven gemalen zou kunnen worden en dat de geheele opzet van de zaak blijkbaar was om geregeld naar de Schie te malen, die door het rioolwater vervuild zou worden. Schieland's bezwaar zou ver-vallen zijn, indien de persbuis tot in de Voorhaven gebracht weid. Voor een vervuiling dei prise d'eau behoefde men geen zorg te hebben. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, mede door Gedeputeerde Sta ten geraadpleegd, schaarde zich ook nu, in een uitvoerig rapport aau Gedeputeerde Staten uitgebracht, aan de zijde van Schie land. In zijn rapport over deze zaak memo reerde het lid van Gedeputeerde Staten, mr. Limburg, nog, dat Schiedam aanvan kelijk ten behoeve van de ondervverpelijke rioolbemaling heeft gevraagd vergunning lo. voor het leggen van een jrersbuis door Schielands Hoogen Zeedijk; en 2o. voor den genoemden nooduitlaat, en dat de sub 10. gevraagde vergunning aanstonds werd verleend, Yooits, dat het oude stoomge maal van 10 effectieve paardekracht, uit mal end o op de Schie, door Schieland in dertijd niet opzegbaar werd verleend met verbod om het te vergrooten. Het verzoek van Schiedam werd nu nog mondeling toegelicht door den heer A. 11. W. van Luik, Hoofdcommies ter; Ge meente-secretarie, ter-wijl als gemachtigde van Schieland optrad Mr. J. H. Telders, advocaat te 's-Gravenhage, voor do tech nische zijde der zaak, bijgestaan door den heer A. Nolens, fabriekslandmeter van Schieland. De Hoofdingenieur van den Provincia len Waterstaat, de heer van Elzelingen, was mede ter vergadering van Gedep. Sta ten tegenwoordig. De heer Van Luik verduidelijkte zijn toelichting door aanwijzingen op de kaart. Na met een enkel woord ook nog bestre den te hebben een door Schieland aange voerde reden, waarom het verzoek van Schiedam na niet ontvankelijk zou zijn in zijn verzoek, in verband met de van de Kroon gevraagde en verkregen erkenning van het openbaar belang van de riool be maling, trad spr. in een. wederlegging Yan de bezwaren van Schieland en van den provincialen hoofdingenieur. Uit feiten zou gebleken zijn, dat de vrees van Schieland voor vervuiling, ongerechtvaardigd is, en zijn opgaven onjuist zijn., Ook bestreed spr. de meening, dat, wanneer de pers buis tot in do voorhaven gebracht werd, zooals Schieland zou willen,, geen vrees zou behoeven te bestaan, voor vervuiling van de prise d'eau. Het reinhoudeu van de Schie is ook oen belang voor 'Schiedam, maar dit mag niet bereikt worden ten koste van de drinkwaterleiding. Ook in hot rap por! van den prov. hoofdingenieur kwamen volgens spr. onjuistheden voor, o. a. om trent de hoogtepunten van de waterstan den in den boezem te Schiedam. Zie verder onder Laatste Nieuwsj bui eau overgebracht gesteld. en'daar in bevaring Gisteravond omstreeks 1 Of,uur is door 4 politie een mes afgenomen van een jonge, man, die daarmede zijn schoonvader zou heb ben gedreigd. Geveilde en verkochte onroerende goederen Verkocht12 November. Notaris W. A. van Dolder Dz. Een heerenhuis en erve, met tuin en ach- teruitgang, aan de' Tuinlaan no. 40, groot 103 centiaren, in veiling f5480, niet ver- kocht. Een winkel- en woonhuis en erve met open plaatsje en achteruitgang, aan den Sin gel no. 107, groot 07 centiaren, in veiline f2540, verkocht voor f2600. Een woning en erve, aan de St Pieter- steeg no. 5, groot 28 centiaren, in veilins f890, verkocht voor f915. 4 Een woning en erve, aan de Prinsensleeg no. 14, groot 14 centiaren, in veiling f290 niet verkocht. Een heerenhuis en erve met tuin, aan de Lange Haven nos, 111 en 113, groot 6 aren 29 centiaren, in veiling f6900, verkocht voor f 6910. Een winkel- en woonhuis en erve, met open plaats en gang, aan de Verbrande Erven no. 12, groot 30 centiaren, in veiling f850 laar-voor verkocht. Door den burgemeester is met ingang van 1 November j.l. definitief benoemd tot agent van politie 2e klasse, W. Poot, tot heden in tijdelijken dienst bij de politie alhier. Bij de heden te Rotterdam gehouden exa mens vrije en ordeoefeningen is o. m. ge slaagd mej. J. W, Bubberman, van hier. De verplaatsing van den kommies 2e kl. bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, de heer P. Smelting, van Vlaar- dingen naar hier, is ingetrokken. Zaterdagavond trok dc 3-jarige J. B. op de Hoogstraat een zakdoek uit zijn zak, waarin geknoopt was een bedrag van 10.40, De knoop ging los en de geldstukken vielen op straat. Bij het bijeenzoeken bleek dat een rijksdaalder niet meer tö vinden was, zoo dot die vermoedelijk is opgeraapt en meege nomen door een der omstanders. !4 Nov. 14 AGENDA. Groote Schouwb., 8 u. N. "V. Het Tooneel. Schakels. Musis, 8 uur. Albert Vogel. Voor drachtavond. Tivoli Schouwb 8 u. TweeWeezen. S. O. V., 8 uur. Ddlett. Sympho- nie-Orkest „L, v. Beethoven". 1® winterconcert. Groote Schouwburg, 8 u. Monna Vanra. 15 Nov. Tivoli Schouwburg. 8 uur. Het Nederl. Tooneel. Haar groote dag 15 Een beschonken Delftshavcnaar we,rd Zon dagavond omstreeks 10jr uur door dc politie in bewaring gesteld omdat hij de orde op de Hoogstraat verstoorde en geen gehoor gaf aan den last der politie om zich te ver wijderen. De hier woonachtige B. A. S., die Zon dagavond de orde op de Hoogstraat ver stoorde en niet bereid bleek de bevelen der politie op te volgen, werd naar het politie- De Papendreclitsche strafzaak. Over het verloop van het proces, Zaterdag voor het Arnhenrsche gerechtshof, waarvan we in ons vorig nummer reeds het een ander hebben meegedeeld," geeft de .„Tel." het vol- gende overzicht: „Niets dan getuigenverhooren. en eenige felle schermutselingen tiuseheu enkele ge tuigen eener-, Hof èn O. M, anderzijds, waar bij de bedoeling bij partij anderzijds duide lijk bleek op het volkomen intact houden der conclusies van het rapport. Drie gebroeders Duyvondijk, scheepsbouwmeesters met dik honderd werklieden in hun dienst, kwamen onomwonden Verklaring afleggen van de be trouwbaarheid, zoowel van Kwakernaat ais van Gnr&thagen. „Volgons deze getuigen waren 't resolute kerels, vroeger liefhebber» van 'u borrel, thans moreel zoo gestegen, dat zij de zuipen- deugd niet meer bezaten, en haar reeds lang hadden vaarwel gezegd, toen de psychiater» hun onderzoek begonnen. Toeh waren die ge tuigenissen van induslrieelen, die or zich og lieten voorstaan^ vrienden van het gezag te zijn, niet in et nat de opinie van dr. Kip te hunnen opzichte te wijzigen. „De deskundige zat daar, als een trouwe wachter, hij het rapport. Ook de verklaringen van de/.elfde getuigen, dat het meerendeel der Papendreclitsche bevolking aan de schuld der veldwachters w van den burgemeester geloof de, konden de meening van dr. Kip niet wijzigen. „Tiet moment van den dag was het kruis verhoor, waaraan de inspecteur van politie, de heer Van de Pol, werd blootgesteld. „De deskundigen hadden zijn onderzoek ge noemd éénzijdig, en in hun allermerkwaar digst rapport de vraag gesteld, zóó, dat ze die vrijwel beantwoorden,, alsof dat admini stratieve onderzoek begonnen was met een vooropgezette mcening. „Mot de stukken in de hand hoeft de in specteur, ofschoon meermalen door het ge heele hof en het O. M. besprongen, aange toond, dat de feiten, waarop'de deskundigen luui conclusies te zijnen opzichte hadden ge bouwd, geen feiten waren. Hij zou b.v., waar hij verbalen had opgemaakt over het schoorde uit do tweede hand, niet waard zijn langei politieman te zijn. „Do advocaat-generaal en de raadsheer- i apporteer, die hom omtrent die zware ver wijten tjerk aanvielen, waren genoodzaakt te retircercn en te verklaren, dat Van de Pol's onpartijdigheid ca betrouwbaarheid onge schokt waren. Dat zij geenszins hadden be doeld, den kranïgon poli lie man zoo iets ten laste te leggen. „Da advocaat-generaal vroeg ten slotte \\M aan den aanwezigen deskundige;, of deze zijn conclusie gestand hield ten opzichte van U Grand en Van Elk, wat bevestigend be* antwoord werd. Deze vraag werd echter met betrekking tot dc conclusie omtrenet. den lieer Van do Pol door het O. ML wijselijk niet gesteld. „Ten minste één eandidaat-slochtoffcr, die zich aan de droge guillotine van 't psychia trisch onderzoek heeft ontworsteld," w V De terechtzitting van heden. Men seint ons uit Arnhem Dc zitting van het gerechtshof begon he den met een incident. De verdediger, mr. Van Hamel, dreigde af te zien van de verdediging, in dien de ad voeaatgeneraal niet de Zaterdag gebezigde uitdrukking terugnam, toen hij op een verklaring van den politic-inspecteur Vnn.de Pol, dat deze personen lmdden gespro ken, die niet. met v. Elk liadckn gesproken, opmerkte, dan zeker wel met mr. Dicke,

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2