Kunst en Wetenschap. I Rtddororden. Bij Kon. bosluit van 16 dozer is be noemd tot ridder in do orde van, Oranjc- Nassau, mej. M. A. J. Claosson, overste van do Zusters van Barmhartigheid te Maaslucht (Capucijnonstraat). 1 Banken van teenlng. De „Staatscourant" no. 273 bovat do wot van 8 November 1910, houdend(5 wet telijke bopalingon tot regeling van do ban ken van leening. Gedojmleerilo Staten van Friesland. Wegens gezondheidsredenen beeft Th. SI. Th. van Weid eren baron Rongors, to Oen- kerk, mot ingang van 1 December ontslag genomen als lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. Hof van Arbitrage. Tot agent der Fransehe regeering bij het scheidsgerecht in do Savarkar-zaak is be noemd prof. dr. Aildró Weiss, toegevoegd recld.skun.digG van hot departement vim buitenlanusclie zaken, lioogleeraar van de rechtsgelcord-e faculteit van Parijs. subsidio te verleenen van f120 voor 1911 on f200 voor 1912 en volgende jaren, on der voorwaarden als bovenvermeld; 4o. een voorstel om de voorwaardelijk toegestane subsidie van f5000 voor do ambachtsschool te Schiedam definitief vast te stellen; s 5e. tot wijziging van het Bijzonder re glement polder Spangor, (gemeenten Over- dam en Rotterdam). Armenwet, De parlementaire Commissie van Voorbe reiding der Armenwet heeft gisteren in een avondvergadering haar werkzaamheden voort gezet. Papendrechtsehe strafzaak. Door het Tweede Kamerlid, dr. nir. J- Ankerman zijn vragen, schriftelijk, tot den Minister van Justitie gericht, onder meer een van ongeveer den volgenden inhoud [s de Minister bereid en in staat te verkle ien of het rappoit der deskundigen in do bekende Papendrechtsehe strafzaak is ge maakt op last van, uitsluitend ten dienste van en op kosten van de Justitie. En zoo ja, of do Minister dan zijn invloed wil aanwenden om te verhinderen, dat deze rappoiten voor het publiek verkrijg baar worden gesteld. Tweede Kamer. De algometone beschouwingen over de begroeting worden geopend door den lieer Rooclhuyzon, (Ïï.-L.), mot een bespreking der sociale hervormingen van dit kabinet, waarmede wij' nog mot verder zijn dan een ontwerp van wet voor ziekteverze kering. Hot is een fout, dat geen wijziging dor Ongevallenwet voorafging aan de ziekte verzekering. De meest urgente sociale ver zekering is van deze regeering mot te verwachten. En waar blijft de oudordoms- vei zekering? Ook liet financieel beleid in do verze- kaïingswoigeving laat te wensohen over. De 10-urigö werkdag laat zich wachten en de kiesrechtvraagi is van de baan met deze Regeering. Do Rogooring steunt op conservatieve olomenten, is zwak en de coalitie is slechts ccnstemming hij het versterken der anti these. Spr. klaagt over benoemingen en daarover ontstaan gekrakeel onder de rech terzijde. Do politiek van het kabinet kweekt onoprechtheid onder het volk. De heer Tydeman (F-L.) meent, dat de coalitie overeind blijft staan en niemand daaraan iets kan vei andoren, omdat men rechts het bohoud der coalitie vonsoht. De regeering, gesterkt en gesteund door die coalitie, kan de leiding nomen, maar die leiding is onzeker. Zoo is niet do finan- cioelo toestand, zorgwekkend, maar hot fi nancieel beleid van minister Kolkman, die niet in staat blijkt tot hervormingen en tot Lot bewaren van hot financieel even wicht. Er moet zuinigheid en, zuiverheid in liet "beheer komen. Provinciale Staten van Znid-Holland. Gedeputeerde Staten hebben ingediend: lo. twee ontwerp -beslui ten tot wijziging of aanvulling, meestal als uitvloeisel wan vroegere besluiten van do Prov. Staten, van de provinciale begrootingen over 1910 en 1911; 2o. een voorstel tot toekenning aan de Vereeniging voor Middelbaar Technisch on derwijs te Dordrecht, ten behoeve van een op te richten middelbare technische school, van een subsidie van f 1600 's jaars, onder voorwaarde dat Rijk en gemeente subsidies verleen.cn tot een gezamenlijk be drag van ten minste f25000 's jaars, en dat de school op voet van gelijkheid voor alle ingezetenen der provincie toeganke lijk zij; 3o. eon voorstel om: lo. aan do Aca demie van Beeldende Kunsten en Tech nische liVetensehpppen te Rotterdam, in verband met do voorgenomen reorgani- satri, onder handhaving van do voorwaar den, gesteld hij hot Statcn-besluit van 16 Juli 1907, do volgende provinciale sub sidies te vorleencna. voor haar middel baar en technisch onderwijs f-1425 voor 1911 on f 62S0 's jaars voor 1912 en vol gende jaren, on l>. voor haar teckenscholen £2245 voor 1911 en £3860 voor 1912 en volgende jaren; 2o. aan de Pïotestantscho Bhristelijko IJzor- en Metaalwerkers en aanverwante vaklioden-vereeniging „Sa menwerking"" te Rotterdam, tem behoeve van haar Ambachtsteekonschool een sub sidie te verkenen van f770 voor 1911 en f800 's jaars voor 1912 oa volgende jaren, onder do voorwaarden, gesteld bij de subsidie-regejon, vastgesteld 21 Decem ber 1910; 3o. aan het departement Charlois en Katemdrecht der Maatschappij tot Nu,t van "t Algemeen, te Rotterdam, ten be hoove yan haat; ambachtsteekenschool een Een gedeuktoeken voor Eoclins Meeuwiszoon Eenige leerlingen van inrichtingen van middelbaar en gymnasiaal onderwijs te Amsterdam hebben, naar hot „Hdbl." meldt, het voornemen opgevat een, hulde blijk te stichten voor Rochus Meeuwiszoon, den bekenden Briolsehcn timmerman, die op 4 April 1572, onder de oogeri der Span jaarden, hot Niouwkindsche sluisje biji den Brie! open hakte. Zij hebben zich dit huldeblijk voorgel steld als een gedenkmedaljon in een raam van do Bxielscbe Sint-Cathannekork. De commissie voor de restauratie ,van do St. Cafharinakork te Bjïöllo juicht het plau zeer toe en zal gaarne het geschenk in optvangst nemen. St. Slcolaas. Men meldt aan de „N. R. Ct." Op Zondag 4 December zullen de post kantoren voor do aanneming van postpak ketten gesloten zijn. Pcrsgas voor openbare verlichting. Bij do, jongste bogrootingsdebatten m don Amsterdamschcn gemeenteraad is ook de vraag gedaan of openbare verlichting met behulp vau persgas, geen aanbeveling zou verdienen. Wij vernemen thans, dat er sprake van is met dit systeem van open bare verlichting daar ter stede een proef te nemen. Men verwacht n 1., dat het pers- gas meer licht zal geven tegen een logeren kostprijs dan etoctiische verlichting. Gaat men dus over tot berekening van don kost prijs voor de leveling der openbare dien sten aan elkaar, dan zal het'zich duidelijk doen gevoelen, dat persgas-verlichting voor- deeliger is dan electrischo verlichting. liet voornemen is, de proof te nemen met do verlichting van de Haarlemmerstraat. Op (lo Amsterdaiusclie Effectenbeurs. Ofschoon do bouw van een nieuwe et lectonheurs in voorbereiding is, laat de Vereeniging voor don Effectenhandel thans op do tegenwoordige beurs nog eeu vrij kostbaar werk uitvoeren. Er wordt thans aangebracht een groot nummerbord, dat oen groot deejl van een der muren zal innemen. Het bord zal worden, gebezigd om. aan te geven het nummer van oen firma, welke wordt opgeroepen. Als aan den ingang van het lokaal op een knopje >vordt gedrukt, verschijnt hot nummer van een opgeroe pen, e in electrisch verlichte cijfers op den muur. De Borroinaens-encycllek. Ter drukkerij van het Centrum" is ver schenen sOtn de Borromaeus-Encycliek", door "W, Knuif, een geschrift van de Apolo getische vereeniging Petras Canisius. Het is een verdediging van de Borromaeus-encycliek tegen de aanvallen daarop gericht, met name van de predikanten G. W. Melchers, V/. B Onnekes en S. de Waard, in toespraken van hem uitgegeven. Kommiezen bij 'sBIJks belastingen. De Vereeniging van Kommiezen bij 's Rijks Belastingen in Nederland, heeft voor 27 No vember vergaderingen belegd in Almelo (spre ker J. H. H. Ci(jns)Amsterdam (spreker 3. Ter Laan); Arnhem (spreker: K. Jans); Groningen (spreker A v. Deel)Maastricht (sprekerF. R. Hijszeler)Roosendaal (spre ker: J. Zeldenthuis) en Rotterdam (spreker J. Iluijkman) sopdat 's lands Regeering de overtuiging moge erlangen, dat verbetering der financieele positie is geworden seen drin gende noodzakelijkheid"." Ontevreden politie. Hot Hoofdbestuur van don Aimsterdany schen Politiebond heeft collectief ontslag genomen, omdat do ledenvergadering haar goedkeuring aan het gevolgde beleid heeft onthouden. Men wilde namelijk krasser or ganisator iscli optreden naar buiten om lotsverbetering te vorknjgen, wat het be stuur voor onmogelijk liield. Do secrotans en de voorzitter worden herkozen, doch namen do benoeming niet aan. Als pen ningmeester werd iemand uit de oppositie gekozen. Deze week hebben nieuwe be stuursverkiezingen plaats. Een minder ge matigde vak-actie is thans te verwachten. mededeelden omtrent het wetsontwerp tot vereeniging van Hoek van Holland met de gemeente Rotterdam, vestigt de ,.,N. R. Ct." nog de aandacht op eenige in dat wetsont werp voorgestelde wijzigingen der Gemeente wet. In de eerste plaats wordt in het ontwerp gesproken van een wijziging in de tabel van artikel 4 der Gemeentewet, waai in liet getal raadsleden voor Rotterdam, zijnde een gemeente van boven de 200,000 zielen, tot heden gesteld wordt op 45. liet ontwerp nu stelt voor den Raad van Rotterdam, na de vereeniging Hoek van Holland met die ge meente, te doen bestaan uit twee leden meer dan bovenbedoelde tabel aanwijst. In verband hiermede zal artikel 5 der Gemeentewet een nieuwe zinsnede krijgen, luidende: „In de gemeente Rotterdam vormt bovendien liet westelijk gelegen deel dier gemeente, niet aan het overige gebied dier gemeente aansluitende, een afzonderlijk kies district, waarin twee leden van den gemeen teraad worden gekozen." De leden van den Raad der gemeente Rotterdam, wonende in Hoek van Holland, zullen voorts woult het wetsontwerp in kwestie wet - een voste som genieten als schadeloosstelling voor reis- en verblijfkosten, to maken in verband met hun raadslidmaat schap, welk bedrag door Gedeputeerde Sten ten, den Raad gehoord, zal worden vast gesteld. "Verpleging* van zieke militairen. Door de Ned. Verplegers Vak vereeniging is indertijd een adres gericht aan den Minister van Oorlog, waarin Verzocht werd bij de proeven tot verbetering der verpleging van zieke militairen, gebruik te maken van de hulp van. gediplomeerde verplegers, die hun opleiding in civiele algomeeno ziekenhuizen hebben genoten. Thans is door do vereeniging een adres gezonden, aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, waarin zij de aandacht van genoemd college vestigt op bovengenoemd adres. Zij geeft als haar meening te ken nen, dat een afdoende verbetering van de verpleging in militaire hospitalen kan ver kregen worden door de theoretische en praktische opleiding der militaire ziekenverplegers in overeen stemming te brongen met de huidige eischen der moderne medische wetenschap en deze opleiding te eompleteeren in bur gerlijke algemeene ziekenhuizen, ook gogradueeulo militaire ziekenverple gers, voor de verpleging der zieke mili tairen in engoren zin te bestemmen, en, de positie der militaire ziekenverplegers ten opzichte van diensttijd, loon en pen sioenregeling te brengen in overeenstem ming met die van do verplegers in (do groote gemeenteziekenhuizen. Door toepassing dezer maatregelen ver trouwt zij; dat liet gehalte der candidaten genoegzaam zal stijgen om een corps mi litaire ziekenverplegers te Vormen, dat aan de eischen, voldoet. De vereeniging verzoekt do Kamer voorts haar invloed te willein aanwendon om de rqgoeiing te bewegen naast do aangestelde verpleegsters, ,ook verplegers aan te stel len, die hun opleiding in burgerlijke al gomeeno ziekenhuizen hebben genoten. Btanstbeelndiglng van loeraren M. 0. In do Raadsvergadering van Deventer kwam gisteren in behandeling een ver zoek van hot bestuur der Vereeniging van directeuren van Hoogere Burgerscholen met rijf-jarigen cursus, om een regeling tot stand te brengen, waarbij "aan de leeraren der gemeentelijke hoogere burgerschool bij het einde van den cursus, waarin zij hun 65sto levensjaar hebben volbracht, ontslag uit don dienst wordt verleend,, met dit voorbehoud, dat de gemeenteraad, telkens voor ton hoogste één' jaar, kau besluiten, den ambtenaar in functie te houden, doch niet langer dan tot het einde van den cursus, waarin hij zijn 70ste levensjaar heeft volbracht. Overeenkomstig het ad vies van B. en AV„ werd op het verzoek afwijzend beschikt Wijziging* Gemeentewet. In aansluiting met hetgeen wij gisteren Financieel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 19 Nov. bij de betaalmeesters in kas wasf 3,955,692.22 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrektten bedrage vanf 7,741,823.25 c. dat op den genoemden datum in omloop waren aan schatkistpromessen f 13,000,000. en aan schatkistbiljetten f 12,000,000. (ïStct.") OVERSCIHE, 22 Nov. Gisteravond had in een der zalen van de „Vergulde Koets wagen" alhier een bijeenkomst plaats van in gezetenen, tor bespreking der oprichting van een mannenzangkoor. Uit de vele aanwezi gen gaven zich reeds een 50-tal werkende leden op. Tot voorloopige bestuursleden werden gekozen do hceren M. van Eijk, G, Pli. van Roon, J. van de Zwaai, W. Schol len en G. JP. Biezeveid. STADSNIEUWS. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie zal het nieuwe telegraaf- en telefoonkantoor morgen in gebruik genomen Y/orden. Politie. De ingezetenen worden herinnerd aan de naleving van de volgende bepalingen uit de verordening ter handhaving der openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie Art. 19. Wanneer het vriest, is het ver boden de straten of stoepen te schrobben, te dweilen of te boenen, daarover water te doen uitloopen of te gieten, en aan straat glazen te wasschan. Art. 29. Ieder hoofdbewoner van eenig gebouw eigendom, ieder gebruiker van eenig afgesloten onbebouwd erf, ieder eigenaar, beheerder of gebruiker van eenig onbewoond gebouwd eigendom of van eenig ongebruikt, afgesloten, onbebouwd erf, is, wanneer de straten glad zijn, verplicht te zorgen, dat (1e kleine steenen of Uottoirs, bet pad vóór en langs zijn gebouw of erf, of onafgesloten ge deelte van stoepen, ter breedte van minstens een meter met zand of asch worden be strooid. Zijnde op de niot-naleving dezer bepalin gen straf gesteld. Een Beierlandsohe koopman reed gister middag, bij het verlaten van de boot tegen een bank op het Hoofdplein, ten gevolge waarvan deze brok. Hij zal de schade hebben te vergoeden. Het Trerkloozen-Traagstuk. De leden van den Gemeenteraad zjjn door den Sehiedamsehen Bestuurdersbond uitge- noodigd tot bijwoning der vergadering op heden Dinsdag, in het gebouw iConstantie" (Boterstraat) te houden en waar dan zal worden gesproken over sHet werkloozen- vraagstuk", welk onderwerp eerstdaags een punt van bespreking in den Raad zaal uit maken. Ambachtsschool. Gedeputeerde Staten dezer provincie stellen de Provinciale Staten voor de subsidie ad f5000.definitief vast te stellen voor de Ambachtsschool voor Schiedam en omstreken. Lagere ach ooi. De afd. Schiedam van het Nederl. Onder wijzers-Genootschap houdt Zaterdag a. s. een buitengewone vergadering in het "Verkoop lokaal. Daarin zal de heer J. A. de Lint van Rotterdam spreken over sliet teekenonder- wjjs op de lagere school in nieuwe banen". Aan de politiewacht aan do Hoofdstraat weird gistermiddag verhonden de 33-jarige Alida Ooms, woneinde in do Poit Hein- straat. Bij het openzetten van. een dak raam was dit weer neer gevallen, waarbij hare hand door het glas ging, tengevolge waarvan zij zich aan de scherven had verwond.' Gisteravond werden 3 personen en heden morgen nog 1, jongens van 13 tot 16 jaar, door de politie alhier aangehouden, allen verdacht van to zamen en in Vereeniging, zich schuldig te hebben gemaakt aan dief stal van een partijtje nougatblokken. Zij zijn hedenmoigen na verhoor Weer ont slagen. De loswerkman G, A. S., alhier woon achtig, gaf gisteravond een politieagent op de Hoogstraat een slag tegen liet hoofd, om dat deze een zijner kameraden aanmaande door te loopen, wijl deze de orde verstoorde Hij bereikte, daarmede enkel datj hij naar het politie-bureau werd overgebracht en in arrest gesteld. Hedenmorgen is hij nn ver hoor en opgemaakt procesverbaal weer ont slagen. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 19 November. NotarisMr. H. M. C. Poortman Een winkel en woonhuis met ruime bo venwoning mot afzonderlijke opgang, open gang en erve, aan het Broersveld no. 139 en met de gang uitkmoende in do Baan, ter grootte van 76 vieikante ellen, in veiling ƒ3560. Een woning er erve, aan het Broersvek no. 137-2, achter perceel I en met gemelde gang uitkomende in de Baan, ter grootte van 18 vierkante ellen, in veiling 370. Een woning en erve, aan het Broersveld no. 137/4 achter perceel II en met gemelde gang uitkomende in de Baan, ter grootte van 18 vierkante ellen, in veiling ƒ380. Gecombineerd verkocht voor ƒ4330. Notaris H. B. E. Blaisse. Een goed onderhouden woonhuis met over dekte plaats, Spinhuispad no. 18, groot 45 centiaren, in veiling 1250, verkocht voor 1250. Volksbadhuls. In de week van 14—20 November werden genomen 214 baden. kuipbaden 17 kuipbaden 31 regen 44 regen i 141 school s 5 ets. kinder 11 Donderdagavond zal ds. Dekking, predi kant bij de Nederl. Herv. gemeen ie te Monster in de Gasthuiskerk optreden, AGENDA- 22 Nov. Doelezaal (Coolvest). 8 u. Fritz ReuteriHerdenking door Richard Dahl. 22 Constant!». 8 uur. Schied. Bestuur dersbond. Openbare cursi vergade ring. Spr, J. W. AiberdaVerzeke ring tegen werkloosheid. 22 s Tivoli Schouwb., 8 u. Het Nederl Tooneel. Haar groote dag. 22 en 25 Nov. Groote Schouwb., 8 u. Ge leerde Dames. 23 Nov. Verecnijjingslokaal Broersvest 8 u Etheto. Uitvoering) 34ste Jaarfeest Feestredenaar ds. Tonsbeek. 23 ïi Groote Schouwburg, 8 u. Duitsche Opera Tiefland. 23 Nov. Soc. Harmenie. 8 Concert door het Coneea:tgebou,w-0rkest, onder leiding van den hoer iWj. Men gelberg. 23 j Tivoli Schouwburg, 8 u. Rottere! Tooneel. Paljas. 24 S. O. V. Su. Concert Zangverean. „Polyhymnia", Die Kreuzfahrer. 24 Nov. Gasthuiskerk samenkomst. Spre ker ds. Dekking, pred. Ned. Rorv. Gem. te Monster;. Den Gulden Winckel. In het detzer dagen' verschenen Novem- b'er-nummer van het Maandschrift „Den Gufden, Winckel", wijdt G. v. E. een ar tikel (met poytret en' facsimile) aan een oud-SdiicAamnier, die den; 10e:n Novem- ber j.l. zeventig jaar is geworden. „De zeventigjarige is aldus de schrij ver de dichter Wj. L'.. Penning Jr. èn de gave waarmede liij ons, als in een, - omgekeerde wereld, verrast: de door den uitgever Wl Versluys royaal gedrukte bun del onder, den titel van To,m's Dagboek, een gave, waarvoor wij den blinden grijs aard van harte dankbaar behooren, te zijd. Wat zijn jaren, Wat zelfs decennia tegen over de eeuwige jeugd yan, de uitverko renen die de waarachtige dichters zijn? Lees dit boek, gij die te veel ondervonden zegt to hebben om! de wereld nog schoon te kuntaen zien, en ge zult heengaan, wed ik, met een blos van schaamte 0p de kaken. Dooli moeten wij, Ponnings lof bezingende, niet op onze beurt vreezen dat de strenge blik van onze moderne, de huiselijkheidspoëzie verachtende cntici ons 't bloed naar de wangen zal jagen? 't Is waar: Albert Verwey en, Kloos zijn op onze hand; ei' zijn er vast meerderen; maar toch: er is zoo iets in Penning dat aande Genestet herinnert, en dë Genes tot te prijzen is in do litteraire we reld dezer dagen zeker niet pp to date. Ook de heer Penning schijnt nog te mee* nen dat „poezie overal schuilt" hij bezingt een portret en een stok, Magda en haar luitenant en een uitgangetje 'mot neef Gijsbert. En als er ergons een kindje geboren wordt, dan noemt hij ïdat grap- piglijk „inkwartiering". Klinkt dat allemaal niet muf en duf en onder,wets? En toch, lezer, is het alles zoo frisch, zoo levend, zoo geestig enzoo dichter lijk. Want op dat laatste komt het toch maar aan. Er zijn er moei*, die ou,devrijers- overpeinzingen kunnen houden op rijm1, of die aardig babbelen kunnen over „den Franschem tijd" gelijk de ou.de Tom, die, toen vader1 en moeder gestorvdn waren, in die penibele Üagan achterbleef met een troep broertjes en zusjes. „Liefdes ontwa ken", „Liefdes trouw" en, „Liefdes Kroon" zijn deze onderwerpen, al! niet hon- derdduizendmaal bezongen? Ja zeker, maar als een dichter over deze dingen spreekt, dan luisteren wij er naar als (naar iets nieuws."* Verder nog artikelen over Adriaan ban Gordt f, door Gerard v. Eckeren (met por tret) Lexicografische mededeelingen, waarin J. D. O. v. Dokkpm het een, en ander over Penning's loven en werken mee deelt; Louis Couperus en zijn jongste boek, door Maré 'de Ridder; Tooneel (Mar- syas), doop Simon B, Stokvis; Boeken schouw, etc. Afsehaffing van krijgsraden. Het laatste nummer van ïPro en Contra" behandelt de kwestie der r> Afschaffing van krijgsraden. Het ïPro" is geschreven door Henri van der Mandere, terwijl het s Contra" uiteen gezet wordt door den gepens. generaal-majoor C. A. Prins. De Lo3-van-Rome-Beweging. De belangwekkende door de Iloliandia- Drukkerij te Raam uitgegeven serie „Kerk en Secte" is thans vermeerderd met een opstel van ds. Otte Sehricke, predikant te Enschedé over de „Los-van-Rome-bewe- ging", waarbij de schrijver speciaal die in Oostenrijk op het oog heeft en wel de Pro- testantsche beweging, hoewel er ook cud- katholieken in betrekken zijn. Tolstoi. Gistermiddag is het lijk van Tolstoï te -Astapowo gekist, om naar zijn landgoed Jassnaja Poliana te worden overgebracht. Om 1 uur 40 zette de lijkstoet zich in bewe ging. De open kist waarachter de giavin liep word door de zonen van Tolstoï naar builen gedragen. Het publiek hief een graf zang aan. In de Rijksdoema heeft gisteren de voor zitter, Goetsjkof, een toespraak gehouden, waarin hij wees op het groote leed, dat Rus land lijdt door het heengaan van den groo- ten denker Tolstoï, den artiest, het genie, die de trots van Rusland, de roem der ge* heele menschheid was. Hij stelde voor, dat de leden der vergadering de nagedachtenis van den grooton doode zouden ecren, door zich van hun plaatsen te verheffen, en dooi' den arbeid voor heden neer te leggen, en do zitting te veidagcn. De afgevaardigden stonden allen op, be halve oenige leden der uiterste rechterzijde. De afgevaardigde Bamyslofskv. van do uiterste leohteizijde, vroeg het woord. Hij moest Jen voorzitter tegenspreken, zeide' hij, want Tolstoï heeft staat, familie, en be zit ontkend, en was" gestorven in onmin met de Heilige Orthodoxe kerk.' Dit eerbewijs van de Doema achtte Samyalofsky een uit daging van de kerk. Tolstoï heeft boven dien de staatsinstellingen, vooral de Doema, bestreden. Het voorstel van den president, om de zitting te verdagen werd aangenomen met groote meerderheid; tegen stemden slechts een deel der uiterste rechterziid en eenig0 nationalisten. De zitting werd daarna gesloten. Na afloop van de zitting hielden alle frac- ties vergadering, aan Tolstoï gewijd. De Kadetten besloten voor te stellen, dat Tolstoï op staatskosten begraven zal wor den, en dat zijn sterfdag als een nationale treurdag zal worden erkend. De leden van de uiterste rechterzijde dril den een protest in bij den president, wijl deze had toegestaan, 'tet, ter cere van Tolstoï de zitting wei'd geschorst. lata klasse. 2de klasse. ft*

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2