63"* Jaargang. No, 13469 Bit mm Bestaat Dit DRIE Men. ondag 27 November 1910 Eerste Blad De eidemolen. Deze eouianl verschijn!, dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwaitaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen vvotden dagelijks aangenomen. Advertentiën yoor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór oen uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No, 141 (hoek Korte llavcn). Prijs dor Adverte n tie n: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naor de plaats die zij innemen. Advertentiën hg abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hiervan zgn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prij3 van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen tc weten, dat door don Raad dier ge meente in zijne vcrgndoiing van den löden November 1910 is vastgesteld de volgende •verordening: VERORDENING tot wijziging der verordening betreffende hot begra ven van lijken en de begraafplaat sen te Schiedam. Gemeenteblad No. 3 van 18S1. Eenige Artikel. Art. 14, le alinea wordt gelezen „in ieder graf der huurgiavcn 3c klasse worden niet meer dan drie, en in dat der overige afdeelingcn niet inecr dan twee lijkkisten van volwassenen en van personen van twaalf jaren boven elkander geplaatst.'" Zijnde de/.e vcioidening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland volgens lnm bericht van den 21/24 November j.L B no. 1654 (2e afd.) G. S,no. 50' in afschrift medegedeeld. Eri is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2Gsten November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 26 Nov. 1910. ENGELAND. In don politiekon strijd der laatste dagen is herhaalde malen sprake geweest van het Osborne-vonnis. De liberale regeering beloofde in dit vonnis, of beter uitgedrukt in den toestand door dit vonnis geschapen, wijziging te zullen brengen on wel ten vooideele van de arbeiderspartij, welke in tegenstelling met de nukkige houding der Ieren haar steeds een trouwe steun was geweest. Dit vonnis toch had de arbeiders partij zeer benadeeld, omdat haar daar door. haar vooihaamsto financieole hulp bronnen waren afgesneden. Vioeger n.l. waren de loden dor Trade-Uinons, do beken de werkliedenveroenigingen, volgens hun statuten verplicht een bepaald bedrag tot het onderhoud van hun parlementaire ver tegenwoordigers in liet Lagerhuis hij le dragen. De Engelsohe parlementsleden toch ontvangen geen „schadeloosstelling"!, zoo als dat bij ons heet. Een lid van een Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGEN ICR. 36) „J© weet niet hoeveel ik van je houd, Roland. Zooveel houd ik va.n je, dat ik, „Nu,?" Hij nam, terwijl zij steken, bleef, haar hoofd wocrtusschon zijn. handen, evenals straks ondor den Kerstboom en keek haar recht in'do oogen. „Pas op, ca* zal oen ander' komen van wie je veel meer- hou,dt dan van mij," zei hii, lachend, „„maar ook dan zullen wij goede vrienden blijven, niet waar?" „Ja RolandIk zal nooit een antler meer liefhebben, dan jou.". „Wie weet!", zei hij1, ,11,11, dan is dat eeuwige vriendschap." Zjj keek hem zwijgend vól liefde aan. „En' oentkus daarop," zei hij, „mijn heve/ kleine Lore." 1 Haar oogen" stonden nu, plotseling zeer verschrikt, maar zij stak hem toch met een zalig lacihje haar mond toe. Hij! stak haar,zijn gezicht ook"toe, maar hij voelde koe stiel zij ademde, trok zijn hoofd terug 011 z©ij een bootje boos: t „.Neon Lor©, zoo gaat liet niot." Efk daarop kuste lig haar voorhoofd en oogen'. loop hoog hij zich weer, over haar, keek spoorwegbeamhtonveroeniging, een zekere Osborne, diende destijds een klacht in om dat hij door statuten was verplicht parle mentsleden te ondersteunen, die niet eens dezelfde politieke meening als hij waren toegedaan. Buiten beschouwing zij hier ge laten, of de man uit eigen aandrang han delde of dat er conservatieve invloeden in het langdurige en kostbare proces achter de schermen werkzaam waren. Het geding werd tot in hoogste instantie opgevoerd cn het hoogste gerechtshof, dat uit een aantal leden van Ret Iloogcrhuis is samen gesteld, besliste, cat do heffing van be doelde bijdragen in strijd is met de wet. Het gevolg was, dat in een groot aantal vakvereenigingen deze bijdiagen voor het parlement niet meer werden betaald. An dere tiade-unions hieven ze weliswaar betalen, maar de totale opbrengst bleef natuurlijk aanzienlijk achter bij de vroegere inkomsten en de arbeiderspartij kroeg finan cieel een knak. Thans worden er pogingen gedaan om hot vonnis te niet te doen, oen lastige kwestie, omdat het Hoogste Gerechtshof in dezen heeft gesproken. Een uitweg uit dit dilemma zou zijn een verandering dei- statuten van allo vakvereenigingen. Echter zou dan de mogelijkheid niet zijn uitge sloten, dat dit onvoldoende was en men later toch weer in conflict met de wet zou komen. De eenvoudigste maatregel was dus, de wet zelf te veranderen. Daar scheen vooreerst geen kans op, maar door de ont wikkeling van den politieken toestand hoeft thans de liberale icgeering zich tot ©eni ge tegemoetkoming jegens de arbeiders partij genoopt gezien. De eerste minister heeft een wetsontwerp in 't vooruitzicht gesteld, 'dat direct ingediend zal worden, zoodra de regeering na do verkiezingen weer haar functies heeft hervat. Aan de trade-unions zal het in dit wets ontwerp worden veigund een fonds voor parlementaire en plaatselijke doeleinden bij een tc brengen. Ook wil het ontwerp er kennen, dat politiek tot do wettige functies eonor vnkvorcemging behooit. Men ziel het, hot ontwerp bedoelt dus niets anders dan een vernietiging van het Osbome-vonnis, maar, zooals men mocht venvachten, bevat het ook enkele clausules ter bescherming van de rechten der mindeihcid. Deze slot- clausulcs zijn van 'diieëilei aaid Voor een vakverconiging zich op politiek terrein gaat begeven, moot de meening der leden over dit punt, dus waarschijnlijk bij stemming, vastgesteld woiden. In de tweede plaats stelt het ontwoip vast, dat geen lid door dwang lol betaling der bijdragen voor het politieke fonds overgehaald mag wor den en in de derde plaats moet de heffing voor politieke doeleinden in een bijzonder fonds worden gestort. Als oen succes der arbeiderspartij moet worden beschouwd, dat het wetsontwerp erin voorziet, dat deze bijdragen voor het parlemontsfonds door de bestaande organisaties zullen worden ge ïnd. naar haar brandende wangen en vertrok ken mond. „Nu Lore hot 1:10ste. Ik hoop dat het je maar goed mag gaan." Zij hield hem nog steeds haar mond toe mï wachtte en, ter,vijl hij naar haar keek, kreeg hij een gevoel van droefheid, hot was hem of hij lichamelijke pijn ge voelde. Een oogenblik greep hem het verlangen aan om te nemen wat hij in do armen had en alles in het verleden lag te volgo ten - Hij zag hoe haar gezichtje nu bleek weid on dat daar niets dan angst en verdriet op stond te lozen. Toen "Hot zij hein los, viol weer op haar troon van hout noor en snikte bitter. Dpoovig liet hij' nog éénmaal zijn blik over baar heenglijden Toen ging liij snel heen. Een urn' later trok hem, liet oude ca- valoriepaard van den herbergier in een groene slede bet dorp uit. Even huiten liet dorp keek hij nogmaals om, zag naar hot besneeuwde dorp cn hoorde .het luiden der Kerstklokken van Grundlrom voor het laatst, liet scheen of do klokken het ganseho "dal met gejubel vervulden tóen werd hot stil om hem heen. II. 1 Toc-n alles voorbij was en aarde én sneeuw Mekten wat hem zoo lief op aarde was, alles wat hem nog over was -uit het Keeren de liberalen en de arbeiderspartij ook slechts in hun tegenwoordige sterkte na de verkiezingen in het Lagerhuis terug, dan kan men van de aanneming van het ontwerp en daarmede van de verbetering der financieele positie van de arbeiders partij verzekerd zijn. 1 GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engel and. Uit de verkiezingscampagne wordt mel ding gemaakt van twee ïedevoeringen, gis teravond gehouden. De eerste minister As qui tli sprak te Huil, en verkondigde 0. a, dat over drie dagen een der be langrijkste worstelingen, die de Britschc geschiedenis kent, een aanvang zal nemen. Onze partij, zoo vervolgt hij, is in uit stekende conditie, er bestaat hij haai'geen verdeeldheid of naijver; overal is een heid, lucht, loyauteit- en goede trouw. Het Hoogerhuis in zijn tegonwoordigen toestand is een vervallen en waggelend gebouw, dat van den grond op herbouwd moqt worden. Niet de liberalen, maar lord Rosebery en diens volgelingen hebben het dood vonnis over het Hoogerhuis uitgesproken. Wij hebben met kalmte en oprechtheid veiklaard, dat wij weigeren voort te gaan te ploegen in zand, als wij weten, dat onze wetsontwerpen smadelijk door het Hoogerhuis verworpen worden. De andere spreker is lord Lansdown-, die te Glasgow het woord voerde en na tuurlijk uit een heel ander vaatje tapte. De verantwoordelijkheid voor den komen den strijd zal, volgens dezen spreker, op de liberalen rusten, ofschoon de unionisten den strijd geenszins vreezen. Men heeft gezegd, dat vijf en veertig millioen mannen en vrouwen tegen de unionisten in het veld zullen komen, spre ker hield echter vol, dat in Engeland de partijen tegen elkander opwegen. Daarna verdedigde hij in* bijzonderheden de houding van het Hoogerhuis. De politierechter in Bowstreet te Lon den heeft gisteren wederom een aantal ongetemde kiesrechtjuffers voor zich zien vei schijnen. De eerste werd beschuldigd steenen te hebben geworpen door do vensters van het ministerie van hinnen- landsche zaken. Zij verklaarde aan den rechter, dit te hebben gedaan bij wijze ■van protest tegen de regeering. De rech ter «merkte op: „Gij, vrouwen, zijt her haaldelijk met gtoole toegevendheid be handeld. Ik veroordeel u tot twee maan den gevangenisstraf." Een jonge vrouw van twee en twintig jaar verklaarde, dat ze ruiten had inge worpen in het ministerie van binncnland- sche zaken, omdat zy bij haar moedor wilde blijven, die daags tevoren tot twee weken gevangenisstraf was veroordeeld. Do rechter veroordeeldehaar tot een ouderlijk huis, moest Hagonloh nog yer- schciden weken in Berlijn vertoeven. Want de sneeuwvorstin had zoo hevig huisgehouden tussohen Kerstmis en nieuw jaar en ook nog in Januari zooveel sue uw opgehoopt in het land van den Ilarz, dat hij niet tot Altheido kon reizen. Zoo dekte zij' Ha.genloh's liefste herin nering, het graf van zijn moeder, mot groote zorg toe cn zij maakte het ook onmogelijk om iets uit te voeren in do Al tl ic uier bosschen, zoodat Hagonloh wel vacantie moest nemen. Maai- eindelijk kwam er oen dag, dat pen zoele Zuidcwind over het besneeuw de land kwam waaien, en ijs en snccu.w hadden nu hun langsten tijd gehad. Ilageuloh ging dus op reis. Uit zijn coupé zag hij naar hot landschap, waardoor hij reed. Sneeuw en water zag hij" rechts en links. Het kraaienvolk vloog over do vol den. Voorbij lange boome.nxijen reed do trein en Hagonloh "bleef maar steeds naar buiten staren. Steeds als hij dacht aan do ontmoeting, dio nu moest volgen, sloeg hem do schrik om het hart. Dan sprong hij op en mug voor* het raampje van hot portier sL en kook naai' de lucht, waar licht en donkere wolken met elkaar wor stelden. Vóór oen dag of acht had hij con brief gezonden naar den eigenaar van den molen om hom op do hoogto te stellen van zijn komst. Hij had' echter in het midden ge- talen op welken dag hij precies zou komen on hoo laat Hij dacht als oen echte jager maand gevangenisstraf. Andere beschuldig den kregen gelijksoortige sti aften, alleen in twee of drie gevallen werden de be klaagden tot boete,, subsidiair gevangenis straf veroordeeld. Dienzelfden dag hoeft oen suffragette nogmaals een ruit in de woning van den eersten minister met een stok ingeslagen. België. De Belgische mijnwerkers hebben opeen congres, waar 120,000 werklieden vertegen woordigd waren, besloten binnenkort een algemeene slaking van óénen dag te hou den. De datum daarvoor is nog niet vast gesteld. Deze algemeene staking heeft ten doel de regeering te dwingen met een behoor lijk stelsel van arbeiderspensioencn voor den dag te komen en niet met halve maat regelen. Portugal. Te Lissabon heeft gisteren hot personeel van de gas- en lichtfabrieken het werk gestaakt. De staking was echter niet van langen duur, daar do directie weldra aan de eisehen der werklieden toegaf. Niet temin heeft de stad het een tijdlang zon der licht moeten stollen. Voorts is een staking uitgebroken op de staatsspoorwegen in de provincie Min- ho en te 'Douro. B u 1 ga rij e. Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van ernstige daden van corruptie, waataan zich \crschillonde ministeries had den schuldig gemaakt. Een commissie van onderzoek weid ingesteld cn thans heeft zij aan de Kamer een rapport doen toekmocn, waaruit blijkt, dat de ministers, die hebben zitting gehad in de kabinetten Petrof, Petkof en Goedcf, zich schuldig hebben ge maakt aan verduisteringen, dat zij zich heb ben laten omkoopen door leveranciers, en dat op de eerlijkheid van hun administratie allerlei aanmerkingen te maken zijn. Op giond van dit rapport zal de Sobranje nu hebben uit te maken, of de beschuldigde oud-ministers voor een staatsrochtbank zul len worden gedaagd. Turk ii e. De Turksche regeering blijkt thans een ander, maar menschelijkor sys teem te gaan volgen tot onderdrukking van het bendewezen in Macedonië. Uit Sa lonika wordt n.l. bericht, dat een ministe- rioele maatregel definitief den slaat van be leg en de krijgsraden heeft opgeheven. Met ontbinding van comité's en vetvol- ging van benden zijn "de gewone strafrecht- banken belast, die eveneens de instructies van de krijgsraden zullen voortzetten. In de Kamer heeft men Donderdag de re- geering verweten, dat zij, terwijl de cho- envorwachts weer in den molen te ver schijnen. Toon hij bij liet treurige licht van oen drietal olielantaarns op het station, hij Alt- heide uitstapte, was er niemand dio hom bemerkte of op hem. lotte. Hij ontsnapte ook aan de aandacht van den stationsbeambto cn ten vijl hij zijn ba gage op het station liet taan, besloot hij te voet naar don lieidemolen to gaan langs den hem nu al goed hekenden boschweg. Droeve nachtwolken en Tochtige mist was hot eerste waarmee hij1 hier in de heidebosschen begroet werd. Een fijne mot regen droeg or nog too hij deze wandeling somber le maken. t Toon hij om den hoek vaar het station kwam, kwam er iets dat andere alleen, in sprookjes voorvalt. Daar stond het rij tuig, dat hij niet verwacht had, dat hier niet zijn kon en er toch was door stond het rijtuig van den molen, de beken de paarden er voor, de even bekende, getrouwo koolsior Friedricli, in zijn dikke rijjas 011 zijn muts op, met do zweep in de hand op don bok. De getrouwe koetsier zat onbeweeglijk, blijkbaar in diepe ge dachten en kcerdo den rug toe aan den reiziger, die verbaasd bleef staan,. Pried rich zat daar zoo y.ist on onbeweeglijk alsof hij zich niets van alles om' zich heen aantrok, alsof hot hem volmaakt gelijk was of er iemand kwam of niot. Maar hij wachtte toch op iemand, eu hot was nu maar do vraag op wie? Was er misschien nog iemand vair den molen lei a heer&cnte, de groote manoeuvres had laten dooigaan. De verdediging van de re geering was nic-t zeer schitterend, zoodat zelfs de Tuiksche berichtgever ran het „Berl. Ta- gebl.", in aanmerking nemende de herleving dei Kreta-kwcsrie, de mogelijkheid voorziet ra.i een algeheel aftreden van het kabinet. Gaat echter niet het gelieele ministerie heen, dan is het toch, volgens welingelichte krin gen, wij zeker, dat de minister van buiten landse!» zaken Rifaut pasja, en de minify feis \an ondciwijs Emruliah, van openbare werken Ilaladjian, van landbouw Mavro Cordato en van godsdienstige stichtingen TIaida zullen aftreden. Brazilië. In de Kamer is gisteren wederom over het voorstel tot het veilecnen van "amnestie aan de muitende matrozen beraadslaagd, 't Ging er warm toe en zoo nu en dan vlo gen de algevaardigden elkaai in 't haar. Toen er in den namiddag nog geen beslis sing was genomen, was het met het geduld der muitere, die op de reede op een sig naal wachtten, blijkbaar gedaan. Ze wend den den stoven en waren weldra uit het oog verloren. Mexico. De Mexicaanse!» minister nu financien, Yves Limantour, die op het oogenblik in Parijs vertoeft, is door een medewerker van de Temps" over den toestand in Mexico ge inten icwd. De minister verklaarde bii deze gc'egenheid 0. a.„Ik wilde de sensatio- neele berichten omtrent den opstand niet lo genstraffen. omdat ik, als lid der regeering, toch \an optimisme verdacht zou worden. Maar ik verwonder mij oxer de lichtzinnig heid, waarmede de telegraafagenlsehappen onnauwkeurige cn verdachte berichten over seinden uit do grensplaatsen, die in opstand waren. AHes wat ik zeggen kan is, dat er een botsing geweest is tusschen politie en anarchisten te Duebia, waarbij niet 100', maar 10 dooden gevallen zijn. Ook op an dere plaatsen zijn onlusten "voorgekomen, maar overal is de mst weer hersteld. Hij zelf had juist een telegram ontvangen van zijn secretaris, dat begon met „niets nieuws". Van den leider der opstandelingen, Madero, verhaalde de minister, dat deze een geëxal teerde spiritist was, een rijk man, die zijn vermogen gesteld heeft in dienst der anar chistische en socialistische propaganda en \oorgecft door den geest van Benito Juarez to zijn geïnspireerd om de Mexïcaansclie democratic te hernieuwen. Overigens werd hij door niemand voor ernstig genomen. Een telegram aan dc „Times" meldt, dat Madero zou zijn gevangen genomen. Van andeic zijde wordt nog bericht, dat de regee ring alle goederen van Madero. die een der gi-ootste grondeigenaars van noordelijk Mexico is, heeft verbeurd verklaard. in de wachtkamer van het station? Zou hij dan niet stilletjes kunnen terugkeeren, in het dal, zoodat niemand tiet wist? Snel trad hij terug en bleef achter een uitbouw sel van het station staan. De trein was met luid gefluit en gepuf reeds weer in beweging gekomen e» relde order in den nacht met dof gedreun. Nu kwam er beweging in Friedrich en hij klapte met dc zweep. Er kwam iemand uil het station en vroeg wat hij wilde. „Is meneer llagenloh, de jachtopziener, niet uit tien trein gekomen?" „liet schijnt van niet. Maar wacht eens, er is wel een koffer uitgeladen." „Breng die dan maar hier, dat zal wel van hem zijn." „Ileb je een re<ju?" „Noen, jij?" „Neen, maar dan gaat. het niet." „Houd hem dan." „Natuurlijk." „Zoo'n kerel! Ik ben hier nu vandaag al voor den tweeden keer. En nu is hij al weer niet gekomen." „Hij kan nog met den iiegcnuur-trein ko men misschien heeft hij een aansluiting gemist." „Bc-ri mogelijk, maar dan kan hij loopen." Dat doet hij ook dacht Hagcnloh, die nog steeds* te luisteren stond, en daarbij kon hij een lachje niet onderdrukken over deze eerste begroeting in het heideland. (Wordt vervolgd.- COURANT Vs^, v r

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1