63"* Jaargang Dinsdag 29 November 1910 Wo. 13470 De ïïeidemolen. Kennisgeving. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal; Voor Schiedam en Vlaardingen'fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend ïiummex moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Ilaven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. Burgemeester en .Wethouders van Schiedam v brengen ter kennis van de ingezetenen, dat liet Kohier No. 3 en 4 der plaatselijke di recte belasting naar het inkomen dienst 1910/1911 door den gemeenteraad vastge steld in zijn vergadering van don 15 No vember 1910 en den 22en daaraanvolgen de door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende rijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der ge- meente voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. Wordende voorts een ieder ^aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op' straffe van vervolging volgens de vet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, dan 28en November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. TIONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. brengen ter openbare konnis, dat van 29 November a.s. tot nadero aankondiging, de volgende straten voor hot verkeer met rij- en voertuigen zullen geslóten zijn: lo. de Prinsonsteeg van de Schio tot de Verbrande Erven; i 2o. een gedeelte van den West Franke- landschen weg, van de Kortlandstraat tot de Fabristraat; 3o. een gedeelte rijweg, van-de Korte Singelstraal tot le Tuinsingol. Schiedam, 28 November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Do AMBTENAREN van den BURGER LIJKEN STAND dozer gemeente, hier- ondor genoemd, brongen bij deze ter alge meen© kennis dat, nu te beginnen met 1 December a.s., het Bureau van den Burger lijken Stand des Zondags van des voormid dags 819 uur zal geopend zijn, de huwe lijksafkondigingen op dien dag dos voormid- dags to 91 uur zullen geschieden, in plaats van zooals tot. heden, des middags te 12 uren. De Ambtenaren van den Burger- lijken Stand. II. DE VRINGER, II. BRAS, S. NIPIUS. Schiedam, 28 November 1910. Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGENER. Schiedam, 28 Nov. 1910, DUITSCHLAND. liet is nu reeds maanden geleden, dat de keizer bij de inwijding van het nieuwe pa leis te Koningsbergen een redevoering hield, waarin hij zijn voorvaderen verheerlijkte, sprak van zijn koinfgsschap bij de gratie Gods en nog meer dingen oreerde, die men eeuler uit den mond van een absoluut dan uit die van een constitutioneel vorot zou ver wachten. De commentaren in de pers zullen nog wel in ieders geheugen liggen, zoomede de nadere verklaring, welke de keizer ecnigc dagen later aan zijn woorden gaf. De zaak scheen na de opwinding der eerste dagen weldra doodgebloed. Andere belangwekken de gebeurtenissen had zo weldra verdrongen, tot Zaterdag j.l. alles weer in scherpe kleu ren door de sociaal-democraten op den voor grond is gebracht. In de Rijksdagvergado- ring van eergisteren kwam nl. in behande ling een door hen ingediende interpellatie, waarin zij vroegen, welke maatregelen de Rijkskanselier denkt te nemen om do belofte door den keizer aan Von Bulow in Novem ber 1908 afgelegd (na het bekende „Daily Telegraph"-! nterriew, waarin de keizer zijn mond had voorbijgepraat), en door hem ver broken in de redevoering te Koningsbergen, in den vervolge te doen houden. De interpellatie werd ingeleid door den socialistischen afgevaardigde Ledebour. ITij constateerde, dat de keizer zich anderhalf jaar van bedoelde belofte, voortaan terug houdender te zullen zijn, heeft gehouden. Bij de Koningsberger rede was tiet echter weer mis. De soeiaalrdemocratie zei spr. heeft er niets tegen, dat de keizer veel rede voert. Iedere streek brengt nieuwe partiige- nooten, doch van een grondwettig en staats rechtelijk standpunt dient de Rijksdag zich te verzetten tegen dergelijke uitingen van het persoonlijk regime. Uit de redevoeringen van den keizer spreekt steeds een verafgoding van de voor ouders, van het huis llohonzollern. Spr. wenschtc niet te onderzoeken of deze veraf goding smaakvol cn historisch juist. is. De redevoering nader uitpluizend, cri- tiseerde hij lo. de opvatting van het ko ning-zijn bij Gods genade, welke opvatting geen recht van bestaan heeft in een consti- tutionceien staat 2o. de opinie van den keizer omtrent de vrouwenbeweging, welke beweging ontstaan is door de economische wantoestanden, het geen spr. beter kan beoordeelcn dan de keizer, die het volksleven niet kent, die zoo tegen dc vrouwen, die niet m huis haar brood verdienen, te keer gaat, en toch uit do belaslingpenningen vian deze proletarici vrouwen eon gedeelte ontvangt van de 3| millioen salarisvcrhooging, dit jaar toege staan 37) Friedrich klapte met de tong en gewillig trokken de paarden aan. Door sneeuw en nattigheid ging hot rijtuig voort langs den boschweg. Ilagenloh hoorde hem wegrijden. Toen ging Hij op weg, terwijl hij zacht voor zich heen neuriede. Daaibij trok hij zijn kraag hoog op en haalde hij zijn muts diep in do oogen. Een half uur later zag hij over dc heide in de diepte in liet dal een lichtje glinste ren. De Ïïeidemolen groette den jager van ver, stil en vriendelijk. Nu ging het pad naar beneden. Ilij liep steeds vlugger ,oort. Na een minuut of tien zag hij het kleine huisje, waar hij zijn ka mer had, geheel gesloten cn zonder licht. Het lag daar nog altijd vredig en rustig als in een droom. Door liet hekje ging luj, langs do bloem bedden, nu nog onder sneeuw bedolven. Hij stampte zijn laarzen af op liet straatje voor de deur cn greep naar den deurknop. Het knarsen van de deur klonk hem nog zeer bekend, dat gaf hein een gevoel van thuis komen, van welbehagen. Nu opende hij zijn kamerdeur, waarin de sleutel nog stak. En een nicuwe-vcrrassing wachtte hem. Het sprookje dat daar straks bij het sta tiën was begonnen, weid hier vervolgd. Een heerlijke warmte sloeg hem tegemoet. Bij het station straks liet niet bestelde rijtuig cn thans de kachel aangelegd door kabou tennanneljes, die van zijn komst op geheim zinnige wijze vooruit hadden geweten. Toch voelde hij zich niet, dadelijk op zijn gem al hier in zijn kamer. Zijn gedachten hadden te lang gewerkt mot herinneringen uit het verleden, met droefenis over den dood cn met onzekere drooineriien'over wat nu ge beuren moest In de duisternis tastte hij rond in dc ka mer, waar Hij allo hoekjes en gaatjes kende, of liij er al hondeul jaren gewoond had. In alle hoeken scheen het hem toe dat beleenden en vertrouwden zaten, die hem welkom heet ten ieder op zijn manier. En nu was het hem, terwijl hij een lucifer vond cn aan streek, of alles stil werd en of er nu mot belangstelling geluisterd werd naar wat liij, de thuiskomende reiziger, zou vertellen. Voorzichtig trad hij nu op de tafel af. stak de lamp op en wierp ziin natten manr tcl af. Een derde verrassing! Zoo verrast was Ilagenloh, dat hij een luid: „Sapperloot" niet kon onderdrukken. Wat was het dat door het bescheiden lamplicht werd besche nen en dat zoo zeer zijn blijde verrassing had gewekt? Het was de gedekte tafel met alles wat daarop stond, wachtend op hom, Ilagen- gcnloh, den vermoeiden zwerver. Helder w was het tafelkleed en daar was biood en bo ter, een flcscli wijn, zout en peper alles waarvan- hij hield. Ja, het ging zoover, dat zelfs zijn spiritus koker, 'een gevulde waterketel,Mo rumflesch, glas en suiker, grog! niet vergeten waren. „Tafeltje dektje!" zei hij en zijn,oogen 3o. de uitspraak van den keizer, dat de vrede berust op een sterke weermacht. De vrede berust op de internationale sociaal- democratie en ook op de propaganda, door de burgerlijke partijen gemaakt. In den loop zijner rede wond de spr. zich echter meer en moer op, hij werd breedsprakig en verloor zich ten slotte in een algemeen socialistische propaganda, zoodat de aandacht der vergadering zich langzamerhand van hem afwendde. Ten slotte begin hij de onhandigheid den re- publikeinschen staatsvorm aan te ^prijzen. Daardoor gaf hij den rijkskanselier hot scherpste wapen in handen. Het aanprij zen van de republiek bewijst, aldus ver klaarde de heer v. Bethmann Heilweg met nadruk, dat de sociaal-democraten huiten dc grondwet staan, dat dus de aanvallen op de keizerlijke redevoering, als zou, deze indraischcn tegen d& grondwet, van so ciaaldemocratisch© zijde geen recht van bestaan hebben. In zijn eigenlijke verklaring was de rijkskanselier kort en bondig. In de Ko ningsberger rede stond, zei hij, geen enkele absolutistische gedachte, doch alleen grondwettelijke. De koningen van Pruisen zijn koningen krachtens eigen recht, en keizer Wilhelm heelt het recht dit met nadruk te betoogen, waar er een stroo ming is, die hem beschouwt als een func tionaris, door het volk aangesteld. Bij de andere partijen vond de aanval wegens zijn ojverdrijvingen weinig steun, verschaft© daarentegen den rijkskanselier, den conservatieven en het centrum- bij voorbaat reeds de overwinning. De natio- naal-liheralen protesteerden er tegen om in één adem met de sociaal-democraten te worden genoemd en ■verklaarden bij monde van den heer Bassermaim in de gewraak te uitlatingen van den keizer geenszins een bekentenis van absolutistische gezind heid te zien. Do vrijzinnige afgevaardigde van Payer wees er echter op, dat de Ko ningsberger redevoering niet zoo onschul dig was, want andere toch zou de keizer zelf niet ecnigc dagen later getracht heb ben te Mariënherg don indruk te ver zwakken. .Over het algemeen is de indruk van het debat geweest, dat dc sociaal-democraten niet slim deden door deze interpellatie in te dienen. Het was gemakkelijk te bewij zen, Jat de Koningsberger rode niet in- druischte tegen staatsrechtelijke en poli tieke principes, niet in de verste verte zoo belangrijk was als het interview van 1908. En de indruk van de debatten van November 1908, nog zoo levendig onder liet volk, moest verzwakt worden door deze slappere herhaling. Engelain'd. Vrijdag j.l. is te Cardiff een vergade ring gehouden van vertegenwoordigers van den mijnwerkersbond en bet stakingscomité van de Aberdare en de Rhondda Vallei, waar de leiders van den Bond de stakers trachten over te halen den weg der ver zoening in te slaan. Hun raadgevingen werden echter in den wind geslagen. Er bestaat nu, groot gevaar, dat de sta king zich zal uitbreiden over het geheelo mijngebied van Zn id Wales. schitterden bij het aanschouwen van zooveel goede dingen. Plotseling deed hij een schrede achteruit strekte zich uit, sloeg lachend tegen de bal kon van de zoldering en toen op zijn borst en zei toon luid en vrooliikWie had dat ei wacht! Ezeltje strekjo, tafeltje dek je En daarbij greep hij zijn natten mantal en mute en hing die bij dc kachel te drogen Daarop ging luj zitten om te genieten van de heerlijkheden, die hier, waarschijnlijk door de goede geesten uit don molen, waren klaar gezet. Met. stil genot dacht hij aan de ontmoe ting die nu zou volgen. Zeker, er zouden nieuwe moeilijkheden komen en meer strijd rnaér toch ook nieuw geluk. Zijn gedachten bleven niet in de kleine kamer, zij in gen het raam uit en den molen binnen en Ilagen loh zat daar in ziin verbeelding reeds weer te midden van de familie En luisterDe molen w ilde niet geheel zwijgen bij zijn komst. Al was het een be scheiden groet, toch klonk het geblaf van Sichdichfuhr even in den stillen avond. Bij dat geluid voelde Ilagenloh zich nog meer thuis hier in het heidedal. Aan honden was hier geen gebrek. Ach ter het huis lagen er ook twee, geweldige blaffers en 'dievenvcrschrikkcrs, die de eigendommen van de arbeidersfnmilio Leh man trouw bewaakten. Maar wie kwam mar dit vredige huis om te stelen? Ilagenloh dacht daarover. Ilij had juist zijn water aan den kook en wilde een grog maken waarbij hij zacht floot, klaar wat was dat? Hij trad terug van den ketel en luisterdo scherp. GEMENGDE MED EDEELINGEN. België. Het gisteravond zes uur uitgegeven bul letin omtrent den gezondheidstoestand van de koningin luidt: De toestand van H. M. was gedurende den dag bevredigend. H. M. was echter zeer vermoeid door het aanhoudende hoes- ten. De'koorts verloopt regelmatig. 600 man troepen te Enzeli aan land ge zet, vanwaar deze zich naar Koeswin zul len begeven. Door deze daad wordt aan de dezer dagen uitgesproken verwachtingen dat de Russen zich eindelijk uit Pcrzië zouden terugtrekken, onverwacht den bo dem ingeslagen. FTankïijk. Uit Algiers wordt melding gemaaktvan een schermutseling, welke plaats vond in het Ouedzardal tusschen een Fransche verkenningspatrouille ©n een bende van den stam Benichibel. De aanvallers wer den teruggedreven. Aan Fransche zijde sneuvelden twee manschappen en werden en drie gewond. Frankrijk en Marokko. Moelay Hafid's gezant El Mokri is Za terdag te Parijs aangekomen. Hij verklaar- de aan een berichtgever van de „Temps", dat hij weldra over de kwestie van de haven van Tanger in onderhandeling zou treden en aan deze aangelegenheid ver- schillende andere plannen van aanleg van verschillende werken wilde verhinden. Het betiol hier om met de uit deze werken voortvloeiende baten den linancielen toe- stand van Marokko te verbeteren. Hij zou trachten de middelen te vinden om de overige Europcesche schuldcischois te bevredigen, waartoe de laatste leening niet voldoende was. Brazilië. Alle schepen, wier bemanning in op stand was gekomen, zijn Zaterdag na hot bekend worden van het amnestiebesluit in de haven van Rio de Janeiro terug gekeerd en hebben zich overgegeven. In de stad is alles rustig. De leider der opstandelingen had met 40 andere muitere de „Minas Geraes" in den steek gelaten. Men vermoedt, dat zij gevlucht zijn. M exioo. De Amerikaansohe consul te CindadPor- fiiio Diaz in de Moxiaanscho provincie Coahuila meldt, dat de tegenpresident Ma- dero Vrijdag bij Guerrero ernstig werd gewond. Het kwam tot een verbitterd ge vecht tusschen de ongeveer duizend man sterke revolutionairen eu de regeeringstroe- pen. Madcro leidde het gevecht Daarbij werd het paard onder hem weggeschoten, zoodat hij ongelukkig viel en bewusteloos moest worden weggedragen. Kort daarop kwam hij echter bij en kon hij opnieuw het gevecht leiden. De revolutionnairen moesten zioh echter na een hevigen strijd terugtrekken. De regeering verklaart, dat zij de plaat selijke onlusten meester is. Men verwacht een hervorming van liet ministerie. Duitscliland. Volgens de „Deutsche Tageszeitung", zal de Praisiscli© regeering in de bres springen voor die geestelijken, speciaal de bij het onderwijs werkzame, die mochten weige ren den anti-modernisten-eed af te leggen. P o rtugal. De staking op de Minho- en Douro- spoorwegen is thans algemeen geworden. Slechts enkele treinen loopen nog. P e r z i De Russische rcgocring heeft wederom Midden in de stilte klonk daar plotseling een vrouwenstem, roepend dicht bij zijn venster: „Hulp hulp Hot was Griela's stem, die hij wekenlang had moeten missen, waar liij al dien tijd zoo naar verlangd had nu vlak bij hem klonk die stem Ilij was met één grootcn sprong in den hoek waar zijn zware stok stond, met een tweeden sprong was hij in do gang cn zwaaide zijn stok „Tafeltje dek je wel zeker cn nu nog knuppel uil den zak „Help klonk het nu vlak voor zijn deur angstig. ITij rukte de deur open en stond buiten Gisela liep tegen hem op en achter haar begonnen de honden wan Lchmann, die nu woest begonnen te blaffen. -v Hagcnloh zwaaide met zijn stok en dood de blaffers afdruipen. Gisela stond tegen hem aan, nat cn bang. „Hola!" zei luj drukte haar tegen Zich aan en trok haar toen met zich mee in de kamer. Kalm deed hij Je deur achter hen dicht. Het sprookje was volmaakt. In zijn armen had hij nu de prinses, een bevende gestalte Hij bracht haai- naar de sofa en zij liet hem maar stil begaan. Zij was zoo geschrok ken, dat haar knieën knikten. Zij leunde achterover on sloot, even de oogen om wat tc bekomen. Eerst nu zag hij hoe bleek zij was. Half ontsteld cn bezorgd, half verrukt over het onverwachte cn zonderlinge weerzien keel hij haar aan. Haar hoofd had zij in een dikken, zwar ten 1 doek gewikkeld, maar het haar kwam BINNENLAND. Onze Marine. Blijkens bij het departement van ma- ine ontvangen draadloos bericht, is Hr. Ms. panlscrschip „Do Zeven Provinciën", onder bevel van den kapitein ter zee F. Bauduin, 25 dezer ter hoogte van Lissa bon gepasseerd. De commandant rapporteerde: „alles wel". („Stct.") Blijkens hij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- schip „Tromp", ouder bevel van denka pitein ter zee E. de Haan, 25 dezer van Algiers vertrokken. („Stct.") Audiënties. Do gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijvexheid en handel zal op Woensdag 30 dezer, en die van den minister van oorlog op Donderdag 1 De cember niet plaats hebben. er van voren uit. Regendroppels lagen daar op te schitteren. Hij lette er niet op dat het water over kookte, al zijn aandacht was bij het meisje en haar sclioone gestalte. Ilij kreeg een neiging om zich over haar hoen te buigen en haar gezicht met kussen te bedekken, een heftige aandrang, dien hij slechts mot groote moeite onderdrukte. Tot zij eindelijk, als ontwakend uit een dioom, haar oogen opsloeg en hem met ver warden blik aanzag. Dadelijk kreeg zij een kleur maar stond toen op en zei, alle verwarring onder drukkend „Ik dank u duizendmaalmaar nu moet ik weer gaan," '„Wat een merkwaardig weerzien, niet? zei hij, cn daarbij kon hij niet nalaten haar hand te grijpen. „Ik nioet u veel meer bedanken dan gij mij Maar zij wilde hem beletten om verder te gaan en zei „Kijk toch het water kookt over en daarbij lachte zij spottend, zooals ze dat kon, alsof re zeggen wilde: mannen doen allo huishoudelijke dingen toch altijd ver keerd. Ook hij werd nu wat vrijer, blies het spi- rituslichl uit, waarbij hij bijna het, tafel kleed vlam deed vatten. „Pas toch opzei zij, en met een be sisten greep drukte zij het dopje op de vlam. Daarvan maakte hij gauw gebruik om haar hand te grijpen en er een kus op te drukken. Zij liet het toe, maar wendde zich toen om, alsof zij do kamer uit wilde gaan. •(Wordt vervolgd.) EDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1