ELOOKER'S CACAO DAALDERS 63"" Jaargang Woensdag 30 November 1910 ino. 13471 De Heidemolen, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-cn Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco' per post fl. 1,85. 1 Prijs por week: Voor Schiedam on Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. BureauLange Haven No. 111 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels £1.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, larieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen, tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau t© voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Baad dier ge meente in zijne vergadering van den 15den November 1910 is vastgesteld do volgende vei ordening: VERORDENING tot wijziging der verordening betreffende het begra ven van lijken en de begraaf plaatsen te Schiedam. Gemeen teblad no. 3 van 1SS1, Eenig Artikel. Art. 14, le alinea wordt gelezen: „In ieder graf der hum-graven 3e klasse worden niet meer dan drie, en in dat der overige afdeelingen niet meer dan twee lijk kisten van volwassenen en van personen van twaalf jaren boven elkander geplaatst." Zijnde deze veroidemng aan de Gedepli ter i de Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 21/24 November j.l. B no. 1654 (2de afd.) G. S. no. 50 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort,, den 2G§ten November 19lO. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. IIONNERLAGE GRETE. De beer et art 8, v.. SICKENGA. BUITENLAND Schiedam, 29 Nov. 1910. DÜITSCHLAND. Het ontwerp1 tot het heffen van soheep- vaarttollen, waarbij Nederland is geïnte resseerd wat de Rijnvaart aangaat en Oostenrijk inzake de vaart op de Elbe, is gisteren in eerste lezing in den Rijks dag behandeld. De voornaamste bepalin gen,, in het ontwerp' vervat, hebben we eenigen tijd geleden vrij uitvoerig mee gedeeld, zoodat die als bekend kunnen worden ondersteld. De rijkskanselier, de heer v. Bethmann Hollweg, beval in zijn inleiding de aan neming van het ontwerp aan en wees crop, dat eerst na ,aXloop der stemming hierover, de regeering er toe kom over gaan om met die vreemde staten in on derhandeling! te treden, welke bij de kwestie belang hebben. Deze onderhande lingen zullen gevoerd worden op de basis der vriendschappelijke betrekkingen, die tussohen Duitschland en genoemde staten bestaan. Ten slotte sprak de rijkskanse lier de hoop uit, die landen, ervan te kunnen overtuigen, dat de doeleinden, dio hij nastreeft, ook voor hen voordooien zul len opleveren, en op deze wijze tot 'een voor alle partijen bevredigende oplossing te geraken. Na den rijkskanselier nam' minister Brei- tenbach het woord, die er met nadruk op wees, dat het wetsontwerp' slechts dient tot het verschaffen van gelden voor ver betering van waterwegen en niet als bron van inkomsten voor !de verschillende bondsstaten. De te heffen rechten staan, ook bij den maximum-aanslag, nog ten achter bij do in sommige stroomgebieden reeds van de scheepvaart geheven rechten. Uit de verschillende redevoeringen der sprekers, die daarna aan het woord kwa men, bleek, dat centrum en conservatieven voor het ontwerp zullen stemimen. De conservatieven uit Saksen, welke staat het meest tegen de heffing van scheepvaart rechten hoeft geageerd, behielden zich het recht voor hun weifelend standpunt 'te motiveeren. De sociaal-democraat Franck verklaar de, dat zijn partij tegen zou, stemimen. ÏToe agrarisch het ontwerp is, bleek hier uit, dat het koren het hoogst aangeslagen wordt en in deze dure tijden is dat een treurige moed, waarom de spreker do re geering niet benijdt. Ook worden z. i. de rechten van Holland en van Oostenrijk, ondanks paragraaf 6, aangetast. Het m'oety volgens spreker, krenkend werken, dat deze staten voor het voldongen feit wor den geplaatst. „En als de onderhandelingen op niets uitloopen," zoo vroeg spreker, „mogen vreemde schepen dan tolvrij varen? En bestaat het plan om Holland en Oostenrijk in de commissie van advies op te nemen?" De nat.-liberale afgevaardigde Wolzl verklaarde, dat hij met een deel van zijn vrienden het ontwerp, dat de welvaart des .lauds beloofd te bevorderen, verheugd begroet. De vrijzinnige, afgevaardigde Kampe daarentegen verklaarde zich tegqn het ontwerp. Zal men het buitenland tol vrij laten? De Duitsche industrie zou dan het gelag moeten betalen. Hij verlangde een geruststellende verklaring van de re geering. Ook hij zag in dezen de actie van den Pruisischen Landdag, dio een groot beschavingswerk verwierp voor een zijdige agrarische belangen, nl. het* Mil- telïandkanaal. Minister Broitanbach constateerde, dat er in den Rijksdag een grooto meerder heid voor het ontwerp bestaat, doch .dat vele wijzigingen te wachten zijn, ook van de zijde der voorstanders. Verder betoogde hij, dat de levensmiddelen niet duurder zullen worden. Wat beteekent 47 pE. pop een mud graan of i/i procent op do waar de van steenkolen? Namens de economische vereeniging deelde do heer Vogt mede, dat alle leden vóór het ontwerp zouden stemmen, op óón na. De afgevaardigden uit den Elzas en Lo tharingen noemden het ontwerp' onaan nemelijk. De zitting word daarop) verdaagd tot heden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. r Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGEN ER. 38) „Niet overkoken!" zei zo en haar oogen lachten daarbij. „Neen," zei hij, „maar ge moet mij toe staan dat ik zoover met u ga tot ge geheel in veiligheid bent." „Ja toe, wilt ge dat?" zei ze onbevan gen en keek hem wat uitdagend aan. „Ge hebt u toch niet1 bezeerd, wèl," viocg hijmaar lachte daarbij om zijn eigen gedachten. „O neenlachte zij „misschien heb ik iets aan tn'n klceren gescheurd, maar verder niets." Zij had haar hand reeds op den knop van do deur gelegd, toen hij snel op haar af kwam en haar hand vastgreep. „Ge moet niet boos zijn maar zeg me eerlijk waarom gij hier heen kwnamt, Wat wilde ge eigenlijk Ze keelt hem verschrikt aan en bloosde weer. liet is niet ridderlijk van u mij zoo iets te vragenantwoordde zij toen onzeker, terwijl zij trachtte haar hand weer vrij te maken. Maar hij hield die vast cn wachtte met schitterende oogen tot zij nog even naar hem op zou zien. En zij deed wat. hij verlangde en keek Engeland. De koning heeft da proclamatie getee- kend, waarbij het parlemtont wordt ont bonden en een nieuw wordt bijeengeroe pen tegen 31 Januari a.s. Koning George heeft het parlement gis teren gesloten met een rodevoering, waar in hij o. a gewaagde van den dood van koning Edward, van de administratieve hervormingen in Indië en zijn beste wen- schen uitsprak voor don bloei en het ge luk van Zuid-Afrika. Tenslotte betreurde hij hot mislukken der conferentie voor het oplossen van de moeilijkheden tusschen de beide Huizen van het Parlement. Joseph Chambeiiain (de oude Joe) heeft de hem aangeboden unionistische candida- tuur voor West-Birmingham aanvaard en een verkiezingsmanifest uitgegeven, waar in hij een lans breekt voop tariefshervor- jming en zijn andere welbekende theorién. Ter bescherming tegen de aanvallen der suffragettes worden de meeste leden van het kabinet thans geëscorteerd door po litiebeambten in politiek. Zelfs het kleine dochtertje ;van minister Churchill, geboren 24 Juli j.l., wordt op haar wandelingen met de kinderjuffrouw op den voet gevolgd door i een detective. /Bovendien staan do, woningen der ministers onder strenge poli-f tiebewaking. Inhet geheel doen vijftig politie-beambten dienst ter bescherming1 van de leden van het kabinet. van i Briand's stakingswet, waarmode tot nog toe de ministerraad zich heeft bezig gehouden, hekend worden gemaakt. De "„Éclair" publiceert over het ont werp, waarvan de grondslagen reeds vroe ger werden medegedeeld, een bijzonder heid die, indien zij waar is, niet zonder belang is. Volgens het tweede ontwerp zullen do spoorwegarbeiders en beambten voor het Verlies van het stakingsrecht scha deloos worden gesteld door een systeem van scheidsgerechten, dat beginnend bij locale verzoeningsraden, die uit beambten en vertegenwoordigers der maatschappijen bestaan, opklimmen tot een opperste scheidsgerecht. Dit laatste zal voor 213 door de Kamfer en voor 113 door den Se naat worden verkozen. Wanneer nu de uitspraak van dit hoogste scheidsgerecht aan den Staat of aan do maatschappijen bijzondere geldelijke verplichtingen op legt, zal het parlement in laatste instan tie hebben te beslissen. F rank rij k. Dezer dagen, vandaag op zijn vroegst, zou do regeering de nauwkeürige tekst hem eenige oogen blikken onzeker, maar mot een blijden, liefdevollen blik aan. „Maar laat mij nu gaanvroeg ze nog maals verward door zijn blik. „Vader en tante Eveline zullen mij al lang gemist hebben." Nu liet hij haar hand los,'greep mantel en stok en trad met haar naar buiten. Voor zijn deur stonden zij nu en een vochtige Fe bruariwind streek langs hun wangen.. Voorzichtig trok hij zijn arm door den ha ren. Eu het was of zij nu niet meer schuw on angstig was zooals daar net in het enge vertrek. Hij voelde hoe zij vast op zijn aim drukte en zich geheel aan hem toever tiouwdu. Zwijgend stapte zij door de sneeuw tot aan den rijweg, waar diepe wagensporen in don voehtigen bodem waren gemaakt. Overal was het doodstil, nergens een beweging, nergens een geluid, noch ,in don tuin van Lehmaiin, noch om den molon daar naast. Zoo gingen zij voorbij de hondenhokken en hier klemde Giscla zich nog vaster tegen hém aan. Toen zij er voorbij waren, zuchtte zij diep van verlichting. 'j Zij liepen nu nog langzamer en stonden nu bij den molen, waarbinnen met" zacht gedruiscli dc raderen liepdn, een geheimzin nig gefluister leek het hier waar zij stonden. „Wilt ge mij niet zeggen," zei'dc hij met vian opwinding trillende stem, „waarom go u in kou en nattigheid 'gewaagd hobt daar straks?" „Mijn vader had van houtvester Hocken- rot gehoord," antwoordde zij zacht, ,'jdat. gij de arbeiders last had 'gegeven, morgenmiddag bij li to 'komen. Daarom dachten wij" dat KOFFIE is duurder geworden, doch van 1 KilO (z pond). Kleinere bussen naar verhouding. gij vanavond wel terug zoudt komen. Daar het rijtuig echter leeg terugkwam, dacht, ik als goede huisvrouw, dat ik, voor het geval ge nog later zoudt komen, eens even moest gaan zien of het meisje alles wel goed in orde had gemaakt." En weifelend liet zij daar op volgen: „Intusschen dacht ik ook als go onder tusschen toch gekomen waart dan zou ik dat aan de verlichte vensters kun-' nen zien." Naast elkaar stonden ze daar. Groot en slank was ze bijna zoo groot als hij. Hij trachtte haar in de oogen te zien. Wondere muziek leek luin beiden het gedruisch ach ter in den molen. Ilun harten klopten hef tig van spanning on verwachting. Toen hij zijn arm om haar schouders sloeg, weerde zij hem niet af. Hij drukte haar kin in de hoogte on even koken zij elkander nu recht in do oogen. Tiaar adem streek warm-langs zijn gezicht. In dezen nacht vonden zijn lippen voor het eerst de hare. Zij drukte zich met haar. warm licluiam vaster in zijn armen en hij kuste „haar steeds weer op mond on oogen. Hij kan niet genoeg krijgen van het sehoonc 'meisje in deze roes van' nieuw geluk. Zij gingen nog eenige keeren op en neer en wat zij elkaar daarbij te zeggen hadden on hoe vaak zij elkander nog kusten, dat hoorde en zag alleen de nacht. Zeker is dat het niet weinig was wat zij elkaar to vertol len hadden. v Steeds weer keerden zij om, zeggende dat zij nog even moesten, uitpraten. Maar zij konden niet uitpraten de eerste dagen zouden zij er niet mee klaar komen. Turkije. i In een vergadering van do Jong-Turk- sche Kamergroep heeft de voorzitter Hal- lil bey Zondag mededeeling gedaan van den inhoud der verklaring! omtrent de buitenlandsch© en biimonlandscho gelegen heden, welke de grootvizier in den loop dezer week in de Kamer zalj voorlezen. Het gedeelte, dat over de buitenlandsche politiek handelt, moet de verklaring be vatten, dat de betrekkingen, tot alle mo gendbeden van vriendsch appel ij ken aard, zijn. Turkije, aldus de regoeringsverklaring, heeft geen neiging tot een of ander bond genootschap; het zal een vreedzame po litiek volgen en met alle andere mogend heden zijn goed© verstandhouding trach ten te bewaren. Ten opzichte van de Balkanstaten,wordt geconstateerd, dat de betrekkingen tot Roe menië vriendschappelijk zijn, aangezien er gemeenschappelijkheid van belangen tus sch'en'de twee' staten bestaat. .De ge ruchten omtrent een Turksch-Roemeensche militaire overeenkomst zijn echter onwaar. Een dergelijk verbond is overbodig, omdat zoowel Turkije als Roemenië bij dc hand having van het status quo gelijkelijk ge interesseerd zijn. Het sluiten van een handelsverdrag met "Roemenië is aanstaan de. De betrekkingen tot Bulgarije zijn goed en do leidende mannen in Bulgarije wenschenen versterking dezer betrekkin gen. De grensregeling zou spoedig tot een eind komen. Met de onderhandelingen over een handelsverdrag was reeds begonnen Ten opzichte van Griekenland merkt de verklaring op, dat de betrekkingen niet zoo gunstig zijn als men wel zou wenschen Dit was echter slechts aan Griekenland te wijten. In het Kreta-vraagstuk heeft de Porte met Griekenland niets te maken dit vraagstuk gaat slechts do Porte cn de beschermende mogendheden aan. Kreta. Het antwoord der vier beschermende mo gendheden op do laatste protestnota van do Porte, naar aanleiding van da houding der Kretenzische Nationale Vergadering, is te Konstantinopel ontvangen. In dit ant woord verklaren de mogendheden, dat zij de souvereiniteit van Turkije over Kreta zullen handhaven. Zij geVen verder de verzekering, dat zij de christelijke Kre tenzische afgevaardigden ernstig -zullen onderhouden bver hun gedrag. Zui d-A f r i k a. In de begrooting der Unie, die gisteren bij de Kamer is ingediend, wordt voorge steld ter gedeeltelijke dekking van ligt tekort inn 1,451,000 p. st. de belasting op do productie van de Transvaalsche goudmijnen te verhoogen, maar in dier voege, dat ook de diamantmijnen van de Kaap en den Oianje-Vrijstaat 10 proc. zullen betalen. Men schat de opbrengst dezer belasting og 240,000 p. st. Tor toelichting diene, dat de inkomstenbelasting, die van de mijnen van dc Kaapkolonie vroeger werd geheven, met de oprichting van de Unie verviel. Vereenigde Staten. De „districts attorney" van de Vereenig de Staten heeft op grond van de anti-trust- wet bij de rechtbank een verzoek ingediend tot ontbinding van de „American Sugar Re fining Company" als zijnde een onwettige combinatie, die den handel belemmert. De dertig maatschappijen, die de suiker- tiust vormen, hebben samen een kapitaal van 230 millioen doll. Zoo noodig, zullen maatregelen worden genomen tot aanstelling van een receiver. De trust wordt beschuldigd sedert jaren dc concurrenten to hebben onderdrukt en hen hun middelen van bestaan hebben ontnomen, hetgeen zij kon doen, doordat zij kortingen had weten te krijgen op de Vrach ten en door bedrog bij de douane. Naar men gelooft, zal het proces twee jaren duren. Dat de suikertrust liet niet zoo nauw neemt met haar middelen, blijkt ook uit het ge rechtelijk vonnis dezer dagen over haar ge veld. Daarbij is zij veroordeeld om aan de stad Ncw-York een bedrag van 525,000 doll, te betalen, voor het wederrechtelijk verbruik van water. De mpij. had nl. vanuit haar raf finaderij te Willtamsburghjn Brooklyn, bui ten de stadswatermeter om, een buis naar het gemeentewaterleidingnet aangelegd,, en zoodoende water afgetapt. Deze diefstal heeft van 30 Juli 1897 tot in Juli 1905 plaats gevonden, en tie rechter nam aan dat ge middeld per dag 600,000 gallons water wer den gestolen. Er zijn er echter, die de hoe veelheid op 1,S0Ü,000 gallons per dag schatten. Volgons de dezer dagen ten einde ge brachte volkstelling bedraagt het aantal Zoo bleven zij dan eindelijk voor de stoep van den molen staan om afscheid te nemen. Sicdichfür, de hofhond rammelde met zijn ketting bij zijn hok. Hij dioomde en brom de even in dien droom. Behoedzaam ging G isela den stoep op om door de keuken in de huiskamer te komen, waar do familie haar met ongeduld zat af te wachten. IH. De volgende dagen kwamen over sneeuw en ijs steeds meer lentewinden. En met die koele winden kwamen de lentedroomen. Fe bruari was spoedig vooibij. De maand Maart begon met veel zonnige dagen. Overal be gon de bodem groen te worden onder de smeltende sneeuw. Heerlijk blauw was de lucht, dat reine blauw, dat men in het hci- dedal zoo lang had moeten missen. En lichte wolken gleden daar boven en spraken in deze dagen van jong geluk van blij leven en hoop. 1 ,Waar hier en daar anemonen bloeiden aan den voet van esschen en beuken, daar plukte ze een jager, die zo samenvoegde tot een sierlijk ruikertje met klimopbladeren ge garneerd. En'al plukkend cn sprekende met zijn bloomen, luisterde hij naar het voor jaarslied dat vinkjes in het kreupelhout ju belden. De reeën dio achter het hout verborgen lagen hieven nieuwsgierig de koppen op en keken naar dien jager in groene jas en naar de molenaarsdochter, die h'cm„ in blanwge- streepte japon met een aardig stroohoedje op, volgde. 1 En de gabote vogel, die van den bergrand naar beneden door het dal vloog over het boseh, zag den groenen jager ook. Maar veel notitie nam hij niet van den man, die daar stond in het jonge groen en keek naar do Mouwengesta'te, die langs het boschpad op hem toe kwam. Overal ontmoetten die twee elkander, ook als ze geen vast afspraakje hadden gemaakt. „Laten we toch van eikaars gezelschap genieten," zoo zei zij. En hij sprak haar niet tegen cn gaf toe aan de verlangens van zijn liefde voor haar. Het samenzijn was zoo heerlijk Als hij haar soms vroeg of haar zuster nooit eens iets over hem zei dat Gisek er gerde, dan antwoordde zij met een melan choliek lachje „Waarom zou ze dat doen, Roland? Ik weet dat zij veel van mij houdt en ik houd evenveel van haar. Thans wil ik niet meer over Walpurg tobben; werkelijk, ik heb het lang genoog gedaan, Ik heb zoo lang moge lijk met mijn bcgceren en verlangen gestre den maar ik ben er toch niet tegen be stand. Ik heb het opgegeven anders te doen dan ik gevoel en verlangde. Toen je weg was, op reis, heb ik gevoeld hoe dwaas en onnoodig mijn strijd was. Mijn verlangen is als een storm over mij gegaan en heeft alle onnatuurlijke plicht-redoneeringen op de vlucht gedreven. Ik wil jou alleen liefheb ben, jou alleen, cn nl het andere in de we reld is bijzaak. Alles zal ik overwinnen wat mijn liefde in den weg staat! Nu is ook je moeder dood en niemand heb je meer die voor je zorgt t (Wordt vervolgd.) SCHIEDflMSCHE C01IRJ J i j i i kost nog steeds f |,S0 per bus

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1