BLOOKER'S - CAÜAO 63"" Jaargang Zaterdag 3 December 1910. DAAL IERS No. 13474 De ïïeidemolen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 11.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven), Prjjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeeligó voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs yan 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen, Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Kennisgeving. Inrichtingen «relke gevaar, schade of hinder hunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders vak Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan C. C. VAN DER HEIJDEN en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver icend tot oprichting eener z i n k- en 1 o o d- g i eters wer k p 1 a ats, in hot pand, staande aan de Schie no. 7, kadasier Sec tie B No. 1315 (ged.). Schiedam, den len December 1910. Burgemeetter en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 2 Dec. 1910. FRANKRIJK, De enquête-commissie in de zaak-Ro- chetto, ingesteld naar aanleiding van de be schuldigingen als zou van overheidswege de bankier Rochette onrechtmatig zijn gear resteerd, zulks met speculatieve bijoogmer ken, is gisteren met haar arbeid gereed ge komen. Het voile gewicht van deze beschul diging heeft de commissie na haar onder zoek niet kunnen aanvaarden. Ilaar onver deelde goedkeuring kan zij aan de ge wraakte gebeurtenissen echter evenmin ge ven, zooals blijkt uit de volgende conclu sies, door haar met algemeenc stemmen aan genomen, en die in den vorm van een motie aan de Kamer zullen worden voorgelegd. In deze motie wordt o. a. gezegd, dat do Kamer besluit met alle wettige middelen liet sparend publiek te z.ulien beschermen en voorts de waarborgen te zullen scheppen, die tegenover bediicgelijke emissies nood z,nkelijk zijn en die de justitie behoeden \oor onregelmatig ingrijpen en willekeurig op- tieden der administratie. Verder wordt ge constateerd, dat in Maart 1908 do minister van binncnlandsche z.aken, de heer Clémen- coau, zich in een justitieele zaak mengde zonder met den minister van. justitie over leg gepleegd te hebbenvoorts dat de pre fect van politie, do heer Lépine, bij het parket een schijnklager heeft geïntrodu ceerd, die door een financier, tegenstander van Rochette, werd betaald. De Kamer erkent in _de motie, dat de ver antwoordelijkheid voor deze feilen voor een groot deel komt op rekening van de fou tieve instellingendat'het dringend nood zakelijk is aan deze onregelmatige praetij- ken eon eind te maken en dat zij overtuigd is, dat de verdeeling der justitieele politie tusschen de uitvoerende en rechterlijke macht een betreurenswaardige naijver tus schen deze beide machten schept, waardoor de justitie belemmerd wordt en een wille keur mogelijk wordt gemaakt, die alle ver antwoordelijkheid, door haar te verdoelen, opheft. De Kamer is besloten zoo gaat de motie Verder om artikel*50 van het "Wet boek van Strafvordering te laten vallen on de geheele justitieele politie te concentrce- ren on te organisecrcn onder directie en uit sluitende controle der partijen, die vroeger werkelijk aansprakelijk waren en verzoekt den minister van justitie onmiddellijk ern stige hervormingen voor te stellen om een eind te maken aan het misbruik der proces kosten en emolumenten aan deskundigen. Voorts verzoekt zij den minister van finan cien een lijst op te stellen en onder de afge vaardigden te doen uitdeelen, van alle in do laatste 20 jaar in Frankri|k geëmitteer de waarden, waarop de loop der koersen is aangegeven, en welke lijst ieder jaar zal wor den bijgehouden. Dat er in de Kamer, wanneer deze motie in behandeling komt, nog menig hartig woordje zal vallen, daarvan kan men zich verzekerd houden. GEMENGDE MEDEDEEHNGEN. Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGENER. Bissolati verklaarde Van meerling te zijn, dat een dergelijk voorstel tot een gunstig resultaat zou kunnen leiden èn omdat Oostenrijk gebukt gaat onder Re drukkende militaire uitgaven, èn omdat m!en daardoor de bijzondere redenen zou, wegnemen, die een hinderpaal kunnen vor men voor een goede Verstandhouding. Spreker wees op het groote belang voor den vrede van zulk oen voorstel, gedaan door mogendheden, behoorende tot het Drievoudig Verbond, en hij verzekerde dat een eventueclo weigering van Oostenrijk niet als een daad van openlijke vij'and- schap beschouwd zou kunnen worden, maar dat Italië dan toch in allen gevalle door het doen van het voorstel ten volle zijn plicht zou hebben betracht. O os tenrijk-Hongarij'e. Bij doOosfcennjkscbe en de Hongaar - sche Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van het privilege der Oos- ten rijksc h-H ongaars oho Bank tot einde 1917. Er wordt geen datuml vastgesteld voor de hervatting der betalingen in ge munt geld, maar aan de Bank wordt het recht toegekend zelf die hervatting aan do beide regceringen voor te stellen op oen oogenblik dat haar hiervoor het meest geschikt voorkomt. Wanneer de beide Ka mers do gelijkluidende ontwerpen hebben aangenomen, woulen de betalingen in ge munt geld verplichtend. Niet aanneming door een der Kamers heeft dc verwer ping der wet tengovolge. Het ontwerp voor ziet een stijging dor aan belasting on derworpen biljetten m'et 400 600 milhoen kronen, liet winstaandeel voor ieder der beide staten, wanneer het dividend hoo- ger is dan 7 pGL, is van op 3/s ge bracht Turk ij e. Dinsdag hebben, naar uit Saloniki wordt bericht, een troep Monfenegrijnen vercenigd met overgeloopen Albaneezcn, acht Turksohe blokhuizen te Gusinje overvallen. Vier Turksche soldaten werden gedood, drie ern stig gewond, terwijl ook twee Muzelman- sche boeren gedood werden en een groot aantal gewond. De Porte heeft te Cettioje een protest we gens het gebeurde ingediend. Verder wordt gemeld, dat uit het district Dsjakowo 300 gewapende Albaueezen naar Montenegro zijn gevlucht. Deze vluchte lingen behooren tot die Albaneezcn, die, omdat ze Mohamedanen waren, niet ont wapend zijn. De regeeringstroepen hebben, Volgens de „Times", verleden Maandag in een gevecht tegen de Droezen te Keiek 4 officieren en 77 man verloren. Dinsdag worden twee Turksche compag nieën uit hun stellingen verjaagd met verlies van twee kanonnen. heeft de nieuwe regeering gekozen, waartoe ook Scoulas, Kunduros en Milonojanniz be hooren. De mohammedaansche afgevaardig den namen aan de stemming geen deel. De nieuwe ministers hebben den eed afgelegd op den naam van den koning van Grie kenland. Monaco. De beweging, door de inwoners van Mo naco op touw gezet, zal thans binnenkort met succes worden bekroond. De grondwet, die de vorst aan zijn „ge trouwe" Monegassen geeft, bepaalt, dat geen buitenlanders dat wil hier zeggen: geen Franschen benoembaar zullen zijn tot voorname staatsambten, en temt daarmede aan de voornaamste grief der bevolking te gemoet. C a n a d aj Uit Winnipeg wordt geseind, dat 700 afgevaardigden', Vertegenwoordigend 30.000 Canadeesche pachters naar Ottawa zullen komen om aan het gouvernement voor stellen te doen, teneinde geleidelijk te komen tot instelling van Volledigen vrij handel met het moederland. De pachters vragen' ook algemeene ver mindering van alle tolrechten, onder an dere op wol, katoen, ijzer en huiden.' E de Haan, 1 dezer te Port Said aange komen. Het lag in het voornemen van den com mandant 2 dezer van daar te vertrekken ter voortzetting van de reis naar Oost-Indiê. („St.-Ct") Blijkens een bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Friesland, onder bevel van den ka pitein ter zee S. Woldringh, 1 dezer te Tunis aangekomen. („St-.-Ct.") Klas. Blijkens een uit NederlancLsch-Indie ontvan gen telegram is in hot Zuiden van de onder- afdeeling Oost-Nias (residentie Tapanoeli) door patrouilles verzet ondervonden te Hi- lianaa (Boven-Gomo) en te Ewo (Boven- Idane Tai). Aan onze zijde werden onbedui dend gewond een Europeesch en licht ge wond een inlandseh militair beneden den rang van officier. De Niassers leden te Ewo een verlies van 30 dooden; hun verlies te Hilianaa is onbekend, („St.-Ct.") Tweede Kamer. De minister van binnen!andsche zaken, de heer Heemskerk, beantwoordt in twee den termijn de algemeene beschouwingen over do begrooting. Spr. belooft overleg over de Zondags wet met de Vereeniging ter bevordering van de Zondagsrust. In zake de Bakkers- Ton liet Kofi I wet is do Minister voor gemteensehappe- H. M. de Koningin heeft 100 gesehon- overleg; doch hij heeft voor de sociale BINNENLAND. Kreta. De Kretenzische nationale vergadering Italië. In de Kamer heeft gisteren de socia listische afgevaaidigde Bissolati oen motie ingeleid, waarin de regeering wordt uit- gonoodigd te trachten met Oostiennjk-IIon- gaiije tot overeenstemming te geraken over de bijeenroeping van een internar tionale conferentie ter beperking der oor- logs toerus tingen. KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds 1,50 per bus van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. ken voor den arbeid op Koekoe (Midden- Celebes), uitgaande van de Classicale Zen- dingscommissie binnen de classis Arnhem. H. M. de Koningin-Moeder heeft gister namiddag te halftwee, met gevolg, een be zoek .gebracht aan den Grooten Koninklijken Bazar der fnma D. Boer Zonen in Den Haag. Hare Majesteit vertoefde er ruim een uur. 2 K. II. de Prins komt hedenavond to 11 uur van het Loo in de residentiol en zal dart morgenavond te 6 uur weer vertrekken. Er is morgen vergadering van 't hoofd bestuur der Kon. Ned. Landbouwvereeni- ging, waarvan Z. K. H. voorzitter Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is aan don heer C. R. T. Cauoé, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Tamataie (Madagascar). Do waarneming vail het consulaat is op gedragen aan den lieer E. Ju de, aan wien in het Fransch geschreven moet worden. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantsersehip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee verzekering niet den indruk, dat de goede wil tot overleg, overal aanwezig is. Spr. komt dan terug op de Rotterdamsche de coratie, het kerkgeschil in Dordrecht en de Heldersche kwestie: de Regeering ver scherpt geen verschillen onder het volk, en men verwijt haar kleinigheden. Grondwetsherziening en kiesrecht moe ten wachten op de sociale hervormingen. Voor deze laatsten is tariefverhooging on misbaar, al verwijst de heer De Meester ook naar Engeland. Behalve tariefsverhooging is verbetering der kustverdediging dringend noodig. D'eze belangen en de sociale hervormingen vor men het duidelijk omschreven zakelijk pro gram der regeering, met welks uitvoering thans hoog noodig moet worden aange vangen in de Kamer. Dan de minister van financiën, de heer, Kolkman. Deze verklaart niet buiten do ontwerpen, van wet te worden gehouden, die groote kosten meebrengen. Spr. ver dedigt het verzekeringsfonds en debatteert met den heer Roodhuyzen ovex' hetgeen onder volksmisleiding is te verstaan, wat nog een incident oplevert tot slot dei! algemeene beschouwingen. Het begrootingshoofdstuk I, 5,Huis der Koningin", lokt eenige oppositie uit en wordt ten slotte aangenomen. De heer Ke telaar stemt met do socialisten tegen. 41) En toch hoe vredig steeg de blauwe look op uit den nederigen schoorsteen, die zich tusschen de boomou verhief. Hoe poëtisch lag daar het huisje met de roode muren en hot kleine tuintje, geheel omge ven door statige, hooge boomani, die bescher mend neerzagen op fiet oude dale. En hoe mooi was dikwijls de belichting van de oude herberg als de zon door dc boomen heen door de vensters trachtte te gluren Voor al ids avondrood alles in fantast,ischen gloed zette. Maar ook in den morgen was hot hier een heerlijk plekje. Ilagenloh althans was geheel in verrukking toen hij voor het eerst onder den grooten eik zich aan de tafel zette om zijn koffie to drinken. Aan een boomtak in den tuin was een windharp opgehangen cn het morgenkoeltje dat spelend over de snaren gleed ontlokte daaraan een melancholiek accoord. De knappe meid van den herbergier stond voor hem en zette 'een grooten kop koffie, brood, ham en zout voor hem neer. „Kijk daar!" riep hij verbaasd. „Dat is dan toch merkwaardig bent u niet het zelfde meisje dat mij in Espenwiese eens de deur opendeed Van do pastorie. Vergis ik mij of bent ge werkelijk dc dochter van Knurr Jinhn uit het heidedal?" „Sinds wanneer bent u hier?" vroeg hij, daar hij geen antwoord kioeg. „Sinds Nieuwjaar. „En waarom bent ge niet in dc pastorie van Espenwiese gebleven?" In plaats van antwoord te geven, zette zij een boos gezicht. Verdriet en Wantrou wen sprak er uit haai' mooi gezicht. Daarop veranderde haar gelaatsuitdruk king weer. Met groote zorg begon zij het ontbijt op de tafel to rangschikken alsof zij blij was iemand te kunnen bedienen die haar niets kwaads deed of onhebbelijks zei. Het gelukte hem niet haar aan hot praten te brengen. Even later ging zij zwijgend dc heiberg weer binnen. Onder de arbeiders die onder Hagenloh's leiding 'hier in het bosch werkten was er oen, al oud, mager en wat gebogen van ge stalte, die zich onderscheidde van de ande ren. Ilij had in zijn jeugd op zee gevaren en was dus voider geweest dan de meeste bewoners van deze streek, die nooit ergeps anders dan in dit bosch- en heideland ver toeft hadden. liet was oen man van naden kend (karakter. Ilagcnloh sprak graag met hem. Ilij was een ver familielid van Knurr- halin cn zoo lag het voor de liand dat zij spoedig over dezen en zijn dochter Pechlena aan 't praten geraakten. Do man vertelde eerst een en ander van Knurrhnhn's viouw. Zij was al spoedig na,hun huwelijk ziek geworden. Toen zo, na een langem tijd bedlegerig to zijn ge weest, eindelijk weer op do been was, zag ze er akelig uit en was zoo krom als een door don storm gebogen boom. kwaadden kende mcnschen zeiden dat Peter Knurr hahn het gezegdewie zijn vrouw lief heeft, die kastijdt liaar, in praktijk had gebracht. Ilij zou haar op een Zondag de ruggegraat stuk geslagen hebben. Dat was de droevige inleiding van de ge schiedenis van de familifc Knurrhahn die de oude werkman Lehman aan Hagenloh in bedachtzame woorden vertelde. De arme vrouw had het niet lang meer uitgehouden en toen zij Lena het leven had geschonken, stierf zij. In haar graf te AJt- lieido lag zij rustiger dan ze hot ooit in de hut van Knurrhahn had gelial. En zeker was de viouw, een zuster van den verteller, naar zijn meening, naar den hemel gegaan, want zij had verschrikkelijk geleden en was onder dat alles toch deugdzaam gebleven. De kleine Pechlena was opgegroeid onder do zorg van dc grootmoeder. En hoe groe ier zij werd, des te meer slaag kreeg zij van haar1 vader. „Wat een verbeeldingskracht heeft dat kind," zei dei schoolmeester eens, „zij is vol van nnievc gedachten. Zij gaat voort als in een sprookjeswereld en in niets heeft zij zooveel pleizier als in bloemen, kleuren en mooie platen. Ik heb haar eens tegen een vrouw hooren zoggen, dat als zij thuis kwam de liaan door den mist haar toeriepKuke leku kleine Pechlena, waar bon je nu? Toen zij nog ouder was cn haar vader haar steeds erger begon te mishandelen, zoo als hij het ook haar moeder gedaan had, verhuurde ze zich stilletjes als dienstbode in de pastorie van Espenwiese. Op een nacht liep ze bij haar vader weg en trok door duisternis en nevel naar Espenwiese. Hier vond zij wat haar naar •vriendelijk heid en zachtheid verlangend hart verlang de. liet wa3 hier vroolijk in huis en voor slaag behoefde ze niet langer bevreesd te zijn. Wat nog nooit gebeurd was, dat ge beurde hier: Pechlena begon te zingen. Tal van oude liederen kende ze, die zong ze nu. Ze leerde ze aan de kinderen in de pasto rie, aan Frits die op de latij nsche school ging in Gruntanne, en ze leerde ze aan de stille, altijd in gedachten verzonken Lize en ook aan de vroolijke, altijd neuriéeaide Greta zong zij ze voor. Maar zo was nog nauwelijks ccnige weken in de pastorie of daar kwam aan het licht dat er eenige boeken van Frits gestolen waren. Toen iets later de predikantsvrouw met den inleg voor den winter bezig was en ettelijke potten van zuur en zoet tijde lijk neergezet waren in, een kast in het tuin huisje, drong daar iemand binnen en stal eenige potten van de smakelijke provisie. Vóór dat Lena in de pastorie in dienst kwam, was zoo iets nooit gebeurd. Nu was het niet onbekeifd en op zich zelf was daar ook niets tegen dat een knecht van het landgoed in Espenwiese een beetje het hof maakte aan de dienstmeid in de pastorie, die zeer gevoelig was voor ieder vriendelijk woord. Het was werkelijk zeer te begrijpen dat hij haar gezelschap zocht cn dat zij het hare deed om waar zij kon hem tc ontmoetten. Wat gebeurde er nu echter? Op oen avond dat hij bij haar gekomen was en zij in de keuken gezeten had, kwam liij bij het weggaan langs de 'plaats waar de boeken van Frits lagen. Hij pakte er eenige, zon der dat Pechlena iets vermoedde. En hij verkocht ze in Grüntanne. Wat kon zij daar aan doen? Maar het kwam den domi nee ter oore. Deze man was het ook die op listige wijze Lena uithoorde en van haar, zonder dat zij er bij dacht, vernam welke heerlijkhe den er in de kast van het tuinhuisje gebor gen waren. En het gebeurde, weer op een avond dat hij bij haar vandaan kwam, dat hij in het huisje binnendrong en met potten beladen er van door ging. Hij verkocht ook dit in Grüntanne. Wat zou Pechlena daar aan doen, kon zij het helpen? Maar het duurde alweer niet lang of dominee Schnell- dahin hoorde het. Hij kwam namelijk toe vallig in den winkel waar do winterpro visie van zijn vrouw verkocht was en deed de ontdekking, toen hij, druk pratend, een doosje lucifers van den koopman in zijn zak stak. Dat was iets dat dommee vaak in ge dachten deed als hij op huisbezoek was een lastige, maar niet te overwinnen ge woonte. De dominee was echter veel te goedhar tig om er iets van tegen Lena te zeggen. Toen volgde de tijd van het. onderzoek naar den dader van het geval met houtves ter Wiesenreiter. Haar vader werd verdacht en dit bezwaarde Pechlena zeer daar zij heel wat schampere opmerkingen over haar vader van de dorpers moest hooren. Zij dacht er onder haar werk onophoudelijk aan. Ze kon niet gelooven dat haar vader werkelijk de da der was. Maar toen hij spoedig daarop weer werd vrijgelaten uit de voorloopige hechtenis, leerde zij spoedig weer lachen en zingen. (Wordt vervolgd.) HIEDAMSCHE is.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1