63""" Jaargang Zondag 4 December 1910; lo. 13475 Dit fflMsr bestaat ait DRIE Wafa. Eerste Blad. I De ïïeidemolen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. 'Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 125 franco per 'post fl. 1.65. 1 'Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. 1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentién voor het eerstvolgend nummer moeten .des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën; Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 3 Deo. 1910. VEREENIGDE STATEN. De Vereenigde Staten zijn hot land der trusts, bijna de geheele industrie wordt er door het trustwezen beheersoht De regeering doet reeds pogingen om deze opeenhooping van liet kapitaal tot en kele reuzenvermogens, welke alle er niet toe behoorendo burgers en arbeideis tot een bezit- en machtelooze massa neer drukt, aan banden te leggen, daar zij er de gevaren 'zeer wel van inziet. Over het afdoende van deze maatregelen krijgt men echter weinig dunk,! gezien het nog steeds opbloeien van nieuwe trusts. Van deze industriemonopolies hebben verschei dene 'n beteekenis gekregen, welke zich vei over de grenzen der groote republiek uit strekt. De Standard Oil Camp. heeft een. pe- troleum-monopolie, waaraan bijna'de halve wereld is onderworpen. Voorts verwijzen we naar het bananenmonopolie, dat den geheelen bananenhandel in de Vereenig de Staten, zoomede de transooeanische verzending in handen, hoeft; en naar de pogingen van Pierpont Morgan, om de Noordatlantische stoomvaart tot óén mo nopolie te vereenigen. Thans is er een nieuwe wereldtrust in aantocht. In de Vereenigde Staten bestaat reeds lang de vleeschtrust. De enorme exportslachterijen te Chicago zijn door aan eensluiting langzameihand erin geslaagd, niet alleen alle veemarkten van zich af hankelijk te maken en aan de boeren de prijzen voor te schrijven, maar ze heb ben het zelfs zoover gebracht, het slagers- bedrijf geheel in hun dienst to pressen In zooveire het der vieeschtxus tgoecklunkt, voorziet zij de slagers van vee, anders levert zij hun uit de groote centrale slacht plaatsen de halve dieren, die zij in den detailhandel verkoopen, en ook wel reeds toebereide vleeschwaren. Het verzenden van zulke geslachte die ren in speciale koelwaggons heeft een bijna ongelooflijken omvang genomen. De sla gers zijn daarbij tot agenten, of filiaal houders van de vleeschtrust verlaagd, aan wie ook nog do verkoopsprijs wordt voro- geschreven. En wee dengene, die zich tegen de trust verzet. Hem wordt geen vee, geen vieesch meer geleverd, en wan neer dat niet helpt, dan wordt hij door een in zijn onmiddellijke jnabijheid op gerichte concurreerende zaak met spot prijzen in korten tijd geruïneerd. Thans is de vleeschtrust tot do uitvoe ring van een reeds lang gekoesterd plan overgegaan. Hij heeft met' de export- slagerijen van Argentinië, Nieuw Zeeland en Australië een wereldtrust voor vieesch in speciale „koel"-sloomsehepcn opgericht Zeer opmeikelijk is, dat zij1 deze zaak niet in de Vereenigde Staten vestigt, waar de actie van den door democraten bestuurden staat, wellicht te gevaarlijk zou kunnen worden, maar in het buitenland. Waarheen staat nog niet vast De export slachterijen der genoemde landen zijn uit den aard der zaak gecentraliseerde groot bedrijven. De kleine ondernemer kan daar aan niet meewerken. Er zijn voor noodig slachterijen met enorme koelkelders, koel waggons en bovenal een groot aantal stoomschepen met .koelimichtingcn. Wie deze vloot in handen hoeft, beheersoht den overzeeschen handel in versoh vieesch (ook het bananenmonopolie is gegrond op enkele speciale tiansportschepen). Hier mee zijn cle grove lijnen voor een we- lelutrust in den vleesclihandel getrokken, maar nog lang niet de grenzen voor liet binnendnngen van de trust in het sla- gersbedrijf in de verschillende landen. Dit is het, wat vooral onze oostelijke na buren bezorgd maakt, waar het platteland niet in de vleeschbehoefte kan voorzien en de vleeschnood dringend invoer van elders noodzakelijk mankt. De Duitsche pers dringt dan ook aan op scherpe maatregelen tegen het dreigende gevaar. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Roman naar het Duitsch van OSWALD HERGENER. 42) Doch lang duuide hot niet of cr gebeurde weer wat auders dat een schaduw wierp op haar geluk. De kerk van Espenwiese brand de af. Bij onderzoek bleek dat de minnaar van Pechlcna de dader was geweest. Hij was in de kerk gedrongen om te stelen wat daar voor hem te halen was en ten gelde gemaakt kon worden. Daarbij was het lampje, dat hij bij zich liad, omgevallen en in een oogenblik stond het gebouw in lichte laaie. De man werd gearresteerd en Peclilena, die allang genoejr van hem had, was daardoor van zijn gezelschap bevrijd. Het ergste voor haar was echter dat'men-haar voor de helpster van den brandstichter hield. Men kende di verhoudingen die tusschen hen beiden be stond en dus lag het voor de liand dat men do schuld van het onheil voor een deel aan haar gaf. Ten onrechte natuurlijk want Peclilena had er niets van geweten. Het was alweer de vriendelijke wijze waarop dominee Sehnelldnhin haar -beje gende, die Lena hielp ook dezen zwaren tijd te boven te komen. Altijd moest zij echter gevoelen dat men haar voor niet, veel bijzonders hield, omdat zij de dochter was van Knurrhahn en zoo liepen er-, steeds' weer kwade en laster lijke kletspraatjes van haar. Allerlei booze Streken werden haar toegeschreven. Ei' were Engeland. Vandaag hebben voor een zeventigtal parlementszetels verkiezingen plaats. Gisteren waren zonder tegencandidaat elf unionisten en vier liberalen gekozen. In Zuid-Manchester meldde de union is tische candidaat zich' juist eenige minuten te laat aan. Hij kon niet meer op de can- didatenlijst woidcn geplaatst en de liberale candidaat werd daarop gekozen veiklaard De unionistische raad in de Ierschepio vincie Ulster heeft, naar oen telegram meldt, besloten een aanbesteding uit te schujven voor de onmiddellijke levering van wapens en amumtio. Men twijfelt echter aan den ernst van dit besluit en ziet er slechts oen bedrei ging tegen de tegenpartij in. Een Engelsch conservatief, die maar met geiooven kon, dat de Canadeesche minis terpresident Laurier werkelijk heeft bij dragen tot het lersclie Home-Rulcfonds, heeft 100 pond uitgeloofd voor xederpond, waarvan bewezen wordt, dat het door Lau rier gestort is. De Ierschc leider O'Counel antwoordt hierop, dat tengevolge van deze belof ie het fonds alweer met 2000 is aan gegroeid, aangezien de premier een bij drage van 20 pond had gestort Duitschland. Bij de tusschentijdsch'e .Rijksdagvorkie- zing in het tot dusverre conservative dis trict Labiare-lVehlau, is het tot een her stemming gekomen tusschen den conser vatief en den vrijzinnige. O o s t enrijk-H ongarij e. In Hongaarsche oppositiekringen ver klaart men dat het ingediende bankwets- ontworp een smadelijke nederlaag betee- kent voor het door Hongarije ingenomen, standpunt en dat men met alle middelen, moet verhoeden, dat het ontweip lot wet wordt. Aan het hoofd dier ontevredenen staat de Justhpartij die het ontwerp reeds bij de behandeling in de afdeelingen wil bestrijden. De kringen der regeeringspartij vatten de zaak, hoewel ernstig, toch min der tragisch op. Men is er hiei van over tuigd, dat binnen het kader van het ont werp de heropening der betalingen in ge munt geld, toch zeer wel mogelijk is. Wel geeft men toe, dat de wet bezwaarlijk nog m deze zitting zal kunnen worden afge handeld. i En toch wordt jn Duitschland niet ge klaagd. De tsaar had dan ook niets iaan te merken op den Rijksraad. Vervolgens sprak G. over de landsver dediging en meer speciaal over de hervor ming van het departement van Marine, De tsaar zeide Lierop1 „Wacht den uitslag der enquête af."1 Toen G. enkele woorden wilde zeggen ten gunste van de studenten, Viel de tsaar hem in de rede met oen: s „De onlusten blijven aanhouden.": En toen G. eindelijk sprak over do Fin landsche wetsontwerpen, meende ,de tsaar „Er mag geen tijd worden veiloren.'j Met zulk een tsaar is inderdaad met veel te beginnen en het zou niet te verwon- deien zijn, wanneer, aangezien de tsaar blijft, Goetskof heen ging. veiteld dat zij het rundvee in den stal had behekst. Zij had de gedaante van een groote, zwarte kat aangenomen, zoo heette het daarna, en ze was naar de boerderijen ge gaan en had de melk uit de emmers der melkmeisjes opgesnoept. En een ander wist met groote zekerheid dat zij op een bezem steel den pnstoriesehoorsteen uitgevlogen was om de grootmoeder van den duivel een bezoek te brengen. In de Keistweek, toon Hngenloli in zijn geboorteplaats was, liep de maat voor de aime Peclilena over. Dominee Schnelldahin werd op een -avond in die week door den molenaar Wolkenstein e i Gisela met de slee afgehaald. Zij zouden een bezoek brengen aan de familie Wilda in Giuntanne. In Gnmtannc bestond een ke- gclclub, waarvan zij allen lid waren, maar do molenaar had zich teruggetrokken, na do tragedie met Walpurg. Nu zou liij voor het eerst weer meespelen en samenkomen met dt heeren Wilda, Schnelldahin, dokter Eisenbart en houtvester Ileckenrot. Do ke gelclub had haar zetel in het logement „De ware Waldemar". Menige bal werd er dien avond op do gladde baan geworpen. Eu in den nacht werd de dominee even zoo- als liij gekomen was weer weggebracht nl. in de slee van Wolkenstein. Hijhad zich ge huld in den grooten mantel van Wolken stein, die voor dezen kouden rit exnres voor hem was meegenomen. Bij de ruine van de verbrande kerk hield 3e slede stil en ont-' deed cle dominee zich van 3c ias, die hem niet* weinig,te groot was en die hij over zijn eigen jas heen had. Merkwaardigerwijzewas sinds dien tocht naar Grüntahtte domineo's winterjas spoor- Portugal. Donderdag is de nieuwe republikeinsche rood- eu groene vlag te Lissabon ingewijd. Een buitengewoon talrijke stoet trok van het raadhuis, waaromheen matrozen, sol daten en studenten waren opgesteld, naai' de Avenue der Vrijheid, waar de menigte voorbij de vlag defileerde. Er heerschte buitengewone geestdriften der de tallooze menigte, die de straten vulde. i De minister van binnenlandsche zaken heeft meegedeeld, dat de nieuwe kieswet reeds zeer ver is gevorderd. De minister raad heeft besloten, dat al het mogelijke zou worden gedaan, opdat de verkiezin gen voor de constitueerende vergadering uiterlijk nog in den loop van Maart van liet volgend jaar konden plaats hebben. Rusland. Do voorzitter der Rijksdoema, Goetskof heeft onlangs op een audiëntie bij den, tsaar verslag gegeven van de werkzaam heden der Doema. Dit onderhoud moet een wending hebben genomen, welke volgens het gerucht Goetskof heeft doen besluiten zijn ontslag te nemen. Goetskof had zich o. a. beklaagd over den Rijksraad, die stelselmatig alle her vormingen in den weg staat en ophoudt, met name de wet op verdraadzaam- beid m godsdienstige aangelegenheden. De tsaar antwoordde, dat het ei in Duitschland met den Rijksdag niet beter voorstond, loos verdwenen. Het was of de talrijke mui zen van de pastorie het kleedingstuk ge. heel hadden opgeknngd. Dagen huig wefd de pastorie van bene den tot bonen doorzocht. Alle kasten wer den geopend en uitgehaald. Maar wat ge vonden weid, domincc's beste jas niet. Er zat niet anders op dan dat dominee Schnell dahin er zonder ias (want hij had er maar één) op uit moest om zijn gemeenteleden op te zoeken. Het waren koude tochten die hij zoo had door sneeuw en vorst naar zijn zie ken en armen. Alles wat hij had om zich tegen de koude te beschermen was een oude plaid, verkleurd en dun, maar toch betor dan niets. Hij ging naar Gi üntanne en vroeg in het logement waar zij gekegeld hadden of nie mand zijn jas had gezien. De waard herin nerde zich zeer goed dat. hij den dominee bij liet heengaan in een jas had geholpen, maai' of dat de gezochte was, wist hij niet Er was geen jas blijven hangen. Ook naar den Ïïeidemolen stuurde hij een boodschap, maarook daar wist men geen licht te ontsteken in zake deze zonderlinge verdwijning. Onderzocht werd zelfs de slede, maar eveneens zonder resultaat. Toen gebeurde het op een middag dat er een troep kinderen in de dorpsstraat bijeen stond' waarvan er een, toen Pechlena voor bij kwam, luid rïepKijk daar, kijk daar overjasdief, overjasdief Lena bleef ontzet staan. In haar woede greep zij den bengel bij den kraag en gaf hem een flink pak slaag. Buiten ziclvzelf van smart en woede, snelde ze toen naar do pastorie, waar zij zich het liefst in een don kei' hoekje had teruggetrokken. Maar de Italië. Bij de beraadslagingen over de begrooting heeft de minister van buitenlandsche zaken, San Guïlano de buitenlandsche staatkunde van Italic besproken, welke, zoo zeide hij o a., stieeft naar het behoud van den vrede en bovenal naar de handhaving van den tcrritoiialen status quo. Hij sprak verder van de hechte grondslagen van hot Drie voudig Verbond en noemde de hartelijke vriendschap met Frankrijk, Engeland en Rusland in volkomen overeenstemming mot den geest van dit vrbond. De veihouding tot Oostenrijk besprekende, verklaarde hij aan den gezichtseinder geen enkele reden tot oneenigheid tusschen beide landen te zien. De beide regeeringen hebben de weinig beteekenende grensincidenten tot beiderzijdseh genoegen geschikt. Geen enkele staat mag zich mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van een anderen. Dat hot iiiedentisme bestaat, valt niet weg te cijfe ren, de groote meerderheid echter v an hot Italiaansche volk wenscht niet alleen den vre de, maar ook, dat er vertrouwen en harle lijkheid heersche jegens buren en bondge nooten. De oorlogstoerustingen van Oosten rijk en Italië zijn geenszins togen elkander gericht. De betrekkingen met Turkije ziin van zeer vriendschappelijken aard. Turkije ont kent, dat daar te lande wantrouwen wordt gekoesterd ten opzichte van de economische bedrijvigheid van Italië in Tripolis, erkend moet echter worden dat daarvan herhaalde lijk blijkt. De minister voegde daaraan toe, dat liet overbodig is te veiklaren, dat Rome onaan tastbaar blijft. de regeeringsverklaring in de Kamer werd voorgelezen, hetgeen deze ministers ech ter izouden hebben geweigerd. Het kabinet zal (daarom heden ffi zijn geheel voor de Kamer verschijnen en wanneer liet een votum van vertrouwen krijgt na enkele dagen zijn ontslag nemen. Hierop zal Hakki pasja dan, m,et weglating van de genoemde ministers, een nieuw, kabinet vormen. De [Kon a la n t i n op el s clie bladen melden, dat nieuwe gevechten hebben plaats gehad tusschen de Turksche troepen en de Droe- zen hij ICezac. De Droezen verloren 1500 dooden en gekwetsten, de Turksche troe pen 50 dooden en gekwetsten. Tien Bulgaren zijn, naar uit Konstanti- nopel wordt bericht, tot levenslange gevan genisstraf i veroordeeld, wegens hun lid maatschap van het Bulgaarsche comité. Te Kruchero werden vijftien leden tot 16 jasr dwangaibeid veroordeeld. Te Monastir zijn Donderdag twee Bul garen i en vijf Albaneezen tei dood ge bracht. i i Vereenigde Staten, De pleger van den moordaanslag op den New-Yorkschen burgemeester Gaynor, James Gallagher, verscheen Woensdag voor den rechter te New-York, onder beschul diging een gewapeaden aanslag te heb ben gepleegd. De aanklacht betreft echter slechts het kwetsen van den hoofdambte naar Edwards, die op het oogenblik van den aanslag met Gaynor stond te praten en eerst bij bet derde schot werd gewond. Bovendien wordt Gallagher beschuldigd van het dragen van verboden wapens. De aanklacht wegens een aanslag op Gaynor zal in verband met de bepalingen van de Amenkaansche strafwet, eerst na veiloop van een jaar in behandel mg ko men, daar, zoo de burgemeester binnen dien tijd mocht sterven, de dader vervolgd wordt wegens moord, terwijl hem later slechts een aanval, met de bedoeling man slag: te plegen, ten laste kan worden ge legd. T u r k ij e. Donderdag £Iieeft de ministerraad over de positie van het kabinet beraadslaagd Naar .verluidt zou van de ministers van landbouw en onderwijs door het Jongturk sche teomité zijn geeischt af te treden vóór zaak was daar niet mee uit. Nauwelijks was het bekend in het dorp dat Lena één der kinderen liad geslagen of eenige vrouwen trokken naar de pastorie en maakten daar een lielsch lawaai, Tevergeefs trachtte domi nee Schnelldahin haar tot kalmte te bren gen. Ilij liet ze binnen, maar toen er geen eind kwam aan het gekijf, had liij er einde lijk genoeg van en dieef haar de deur uit Maar zij gingen nog niet dadelijk heen Voor de vensters bleven ze staan m de sneeuw en scholden op Lena, die zij op allerlei wijze bedreigden. De predikant was hoogst verontvvaardigc. over het ruwe optreden van de vouwen, die hij als zoo goed en deugdzaam meende te kennen. Hij trachtte Lena te troosten, alles had hij wel willen doen om het meisje haar verdriet te vellichten. Maar zij het zich niet troosten. In den Kerstnacht liep zij weg uit de pastorie met haar pakje onder den ann. In dezen kouden nacht kwam zij uitgeput in de hut van haar vader terug. Hier hield, ze het vol tot Nieuwjaar langer niet, want hij sloeg haar iederen dag meer en ongenadiger. Op Nieuwjaars morgen pakte zij haar bundeltje weer bij elkaar en liep weg. Waarheen zij wilde wist ze niet. Voort was ze gegaan, door bosch en hei, tot ze eindelijk bij de her berg aan den kruisweg kwam, verkleumd en uitgehongerd. i Hier wilde men haar wol in dienst nemen en zij sloeg^toe en weid dus dienstbode van den wantrouwenden, luimeurigcn en weinig spraakzamere waard Waldtspeeht en de even weinig spraakzame ega van don nmn. Hier vond zij onderdak'en voedsel, hier liet men BINNENLAND. Yan liet Hof. Z. K. II. de Prins, die gisteravond laat van het Loo in de residentie is gekomen, gebruikte hedenmiddag het noenmaal bij H. M. de Koningin-Moeder. Corps diplomatique. De heer Johnstone, de nieuwe Britsche gezant bij het Ned. hof is te 's-Gravenhage aangekomen en heeft dadelijk intrek geno men in de gezantschapswoning aan het Westeinde. Hij maakte hedenmiddag zijn opwachting aan den Minister van Binnenlandsche Za- haar stil haai' gang gaan en viel haar niet noodeloos lastig. In eenvoudige, bedachtzame woorden had de ai beider deze meikwaardige geschiede nis, dit brokstuk uit liet leven van Knurr- hahn's Lena verteld. Iiagenloh wandelde met hem, terwijl twee andere arbeiders voor uit waren, met den meetstok. Hagenloh bracht het gesprek op het tragische einde van den houtvester Wiesenreiter. Hij sprak over het geheimzinnige i.n deze zaak en vioeg of er geen mogeüjkhoid bestond om dat raadsel op te lossen. „Als de rechtbank geen licht kan ontste ken, dan zal het wel een raadsel blijven," zei Lehmonn ontwijkend. „Maar er zijn toch zeker menschen in deze streek die meer bizonderheden weten en den dader kennen," zei Hagenloh. „Dat kan wel zijn; maar wie het weten bchoorcn tot die sooit mannen die zeggen: liever laat ik mij ophangen dan dat ik mijn kameraad voiraad. En misschien zijn er ook nog andoren, die er wel meer van we ten, maar zwijgen uit vrees anders bloot te staan aan de wraak van den moordenaar van Wiesenreiter. Het gerechtshof begint daar niet veel tegen cn de dader lacht de mannen van diet recht, die meenen zoo slim te zijn, achter- hun rug uit." „Zoo heb ik je zwager Knurrhalm ook verdacht dat hij er meer van weet," zei Hagenloh rustig, schijnbaar zonder bijbe doeling, maar daarbij met scherpe oogen kijkend in het gezicht van zijn metgezel. Deze zag hem van ter zijde aan, begreep terstond dat Hagenloh hem trachtte uit te hooren en lachte oven spottend, 1 fTFordt vervolgd.) COURANT i i *i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1