63"' Jaargang Woensdag 14 December 1910. No. 13483 De ïïeidemolen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen f 1.125 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven), Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon I voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Sluiting 0ranjei)rug. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van Woensdag den 14en Decem ber a s., des namiddags ten half twee ure, de 0 ra n j e br u g, tot nadere aankon diging, voor het vei keer met rij- en voer tuigen gesloten zal zijn. Schiedam, 43 December 4910. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kqnnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders »ah Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan J. T. BERTELS, firma G. J. BERTELS en zijne rechtverkrijgenden ver- .gunning is verleend tot uitbreiding ïijner branderij aan de Lange Haven no. 91, kadaster Sectie C no. 838, met een stoomwaterketel van 50 M* verwarmings- oppervlak, ter vervanging van dien van ge ringer afmeting. Schiedam, den 12 December 4910. Burgemeester 'en Wethouders voorwind M'. L. HONNERLAGE GRETE. Re Secretaris, V. SICKENGA De Oommissie voor Gemeentewerken te Schiedam, is voornemens op Dlnsdsg 27 De cember a.a. des voormiddag? ten 41 uur, op I het Bureau van Gemeentewerken aan de Korte Haven aldaar aan tebesteden de levering van ijzerwaren, gereedschappen, borstels, doeken, drogistartikcloii en ver dere materialen ten behoeve van den dienst der gemeente werken, gedurende het jaar 4911. Het bestek ligt ter inzage op het Bureau van Gemeentewei ken en is ter Gemeente- Secretarie (afdeeling A) tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten .in een gesloten enveloppe, waarop een aan duiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat vrachtvrij worden ingeleverd in de op het Bureau van Gemeentewerken aanwezige ge sloten bus, voor des voormiddags 40 uur van deWdag van aanbesteding. Schiedam, 13 Dec. 1910. DtJÏTSCÏÏLAND. Onder de professoren in do staathuishoud kunde aan de Berlijnscho universiteit is een conflict ontstaan. Zooiets is onder de hoog geleerde hecren echter geen zeldzaamheid, maar het hier bedoelde conflict beeft de aan dacht getrokken, omdat de bladen erin wer den gemoeid on de eene professor don ander uitdaagde tot een duel. Tol vechten aal hot waarschijnlijk niet komen, omdat eon Acade mische eeteraad de zaak ter hand heeft ge nomen en eerstdaags met zijn beslissing zal komen. De oorzaak van het geschil ligt in de be noeming door de legeering van een zekeren professor Bernhard tot lioogleeraar in de economie aan de Berlijnsche universiteit, zulks tegen den zin van de betrokken faculteit, die hem daarvoor niet geschikt achltc. Do regeering handelde hierdoor wel niet in strijd met de wet, maar verwaar- loesde toch de steeds gevolgde gewoon te, een benoeming te doen uit de door do Universiteit voorgestelde oandidaten. Dit zotte bij dc Berlijnsehe staathuishoudkundi gen kwaad bloed, maar ze moesten don heer Bernhard als hun collega erkennen en als zoodanig te behandelen. De professoren Se. ring, Sehmoller en Wagner, beweren nu dat zij dit standpunt ook hebben ingenomen,, terwijl professor Bernhard van een tegenge stelde opinie is. Hij meent, dat men. hem erbuiten houdt, indien bijzonder belangrijke kwesties worden behandeld en dat men hem slechts over minderwaardige onderwerpen col lege laat geven. Blijkbaar betrof het hier zeer grooie meeningsverschrllen, welke tot zeer scherpe uitlatingen leidden. De kwes tie kwam op de een of andere manier in de pers en tegelijkertijd ook het. bericht, dat do heer Bernhard zijn collega Sering had uitgedaagd op het pistool. De weten schappelijke strijd ging dus over in een per soonlijke, mot het gevolg dat mannen der wetenschap met het wapen in de hand elkaar tegemoet zouden treden. Of zulks in 't be lang der wetenschap is, valt te betwijfelen, liet conflict werd nog verscherpt, toen hot niet bij krantenberichten bleef, maar de vijandige partijen zelfs in 't openbaar elkaar bestredoni, prof. Bernhard door de op een college gegeven verklaring, dat hij de vrij heid van den katheder zou verdedigen, de heeren Sering, Sehmoller eti Wngner door een mededeel ing te plaatsen op het zwarte bord, waarin den heer Bernhard herhaalde lijk op zeer schorpen toon wordt verweten zich aan onwaarheid te hebben schuldig ge maakt, en waaruit verder blijkt, dat door detr rector een commissie met de bevoegdheid van eon eerernad is benoemd, om liet con flict te onderzoeken. Op deze publicatie ant woordde prof. Bernhard in een interview, Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGENER. Hij had een omweg gemaakt om langs -.den molen te kunnen gaan, maar gespo gen diad het hem niet. Hot deed hom goed den molen en zijn vriendelijke vensters weer eens te zien. <;Niets bewoog zich om on in den mo len., Niets boorde hij dan het gedraisch der molenraderen. Zoo stil was het in huis ■dat hij aandrang 'gevoelde om dicht onder de venstors te treden om te onderzoeken hjj het ademen der slapenden niet kon v hooren. Voorzichtig deed hij eenigo stappen vooruit, daarbij de plek vermijdend waar Siehdichfur in, zijn hok lag te slapen. Hij stond daarop bij de hoog-e stoep, waar- 'Omheen zwarte schaduwen lagen. Op do ,,meenen, stil, -alsof hij een inbreker was, sloop hij den stoep op. Nu stond hij ,op - de ..waranda, waar de wilde wringend zich °m; ijver slingeide. Hier kwam een deur ivan de huiskamer op uit. 'Nauwelijks was hij daar of hij hoorde voorzichtige schreden om den hoek van j' het huis heen komen. Een grooto zwarte I jrivolk was juist voor de maan gegleden en tj °n^erG schaduwen lagen daardoor op en l' om den rtnolen. Hagonloh' drukte zich in hoek 'en "bleef daar stijf staan, onbo als was jhij van stoch. Hij zag uu eén donkore gestalte om den waai in Iiij een deel der beweringen van ge noemde drie professoren van zijn kant on waar noemde. Door al deze verklaringen heeft de kwes tie, welke eigenlijk binnen de faculteit had moeten blijven een heel ongewoon on alles behalve verkwikkende vending genomen. Tot nog toe heeft de heele zaak slechts de universiteit bezig gehouden en heeft de regeering zich nog niet genoodzaakt gezien om in te grijpen. Of dit in de toekomst ge beuren zal, zal afhangen van de verdere ont wikkeling dor kwestie en ook van 't resultaat der beraadslagingen van de ingestelde com missie. Zakelijk loopt het conflict slechts over de kwestie of prof. Bernhard inderdaad in zijn recht om colleges te geven, is tekort gedaan. Het ligt voor do hand, dat de on derwerpen van de colleges der verschillende professoren door de faculteit moeten worden geregeld, anders zou zich het geval kunnen voordoen, dat professoren hetzelfde onderwerp behandelden, wat natuurlijk niet in 't belang der studenten is. Daarover moeten, in 't be lang der orde, schikkingen worden getroffen en de vraag is nu of deze naar gewoonte en billijkheid zijn toegepast, en of alle par tijen zich daaraan ook hebben gehouden. Men verwacht spoedig een uitspraak van, de eere-eommissie. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. gebied van Wadai noemt het een belang rijk succes der Fransohe diplomatie, dat Engeland aan de Fransohe militaire over heden het recht heeft toegekend de stam men van Wad ai tot in het gebied van Darfoer te vervolgen, welk gebied tot de Engelscho belangensfeer behoort. Engeland. 1 De verkiezingen van gisteren hebben aan de regiec rin gsp ar tijen, een totale winst van één zetel op de, unionisten gebracht. De stand was hedennacht aldus, dat geko zen waren 191 liberalen, 229 unionisten, 35 leden der arbeiderspartij, 57 Redmon- disten en 6 Obrienisfcen. Minister J. A. Simon werd gekozen te Walthamstown en de minister van kolo niën Harcourt, weid te RpsseadaJo her kozen. hoek komen. Wie hij was kon hij niet onderscheiden, maar aan de beweging te zien, moest het de nachtwacht Nimmorda zijn, die 's nachts den heidemolen bewaakte en overdag do schoenen van de bewoners poetste of hout hakte. Gewoonlijk dogn- moldo hij in, maar ditmaal sch'eon do waker den slaap niet te hebben kunnen vatten. Zwaar klonk nu zijn stap en stevig stampte hij met zijn stok op den grond. Langzaam liep hij voorbij de waranda, blijk baar niets vermoedend toen ging hij' vorder d-n tuin in. Het gerucht van zijn voetstappen lr'ad den tweeden bewaker van den molen doen ontwaken. Hrj begon te brommen en'ram melde met zijn ketting. Plotseling sloeg hij dof en h'alfluid aan en kwam uit zijtr hok te voorschijn. 1 i Hagonloh hield, zijn adem in. Do trouwe Nimmerda bleef staan. Sieh- diehfur ergerde zich' blijkbaar heftig en bromde opnieuw. Het volgend oogonblik konk in de stilte de krakende stem van den nachtwacht: „Is daar iemand?"' De hond sloeg luider aan en zijn ketting maakte nog meer lawaai. „Is daar iemand?"1 Ver weg klonk de .echo tegen hot bosch. „Koest jij stil toch!'" Sielidichfür bromde on met voel omslag kroop hij weer in zijn hok. - De beide wakers hadden elkaar- in hun rust gestoord" -- zij kwamen terstond tot bedaren, toon hun bleek, dat er niets an ders gebeurd was dan dat de nachtwacht den hond en de hond den nachtwacht had doen schrikken. 1 Fra nkrijk. Een officieuse |nota, over de Fransch- Engelschjo overeenkomsten betreffende het Kalm vervolgde daarop Nimmerda zijn wandeling on hij verdween eindelijk. Waar schijnlijk had hij zich weer op zijn stoel in het schuurtje gezet en zou weldra weer even vast slapen als een kwartier kwartier geleden. Hagonloh bewoog zich nu ook weer. Hij boog zich naar h'et sleutelgat en luisterde. Daar binnen sliep alles, geen gerucht klonk In zijn verbeelding stapte hij naar bin non. Hij betastte de bekende voorwerpen hoorde het vredige tikken van dc klok hij ging voider van kamer tot kamer. Eindelijk kwam hij op een'kleine kamer, waar Gisela sliep. Voorzichtig opende hij de deur, boogt zich over haai* bod.In haar droom sloeg zij de armen uit, kok hom naar zich' toe, kuste hem en kuste hom nogmaals. Toen ontwaakte zij en lachte hem gelukkig toe. Zij verbaasde zicli niet en scheen het zeer natuurlijk to vinden, dat hij daar was. Zij had van hom gedroomd,'zei ze. Ook al zoo vaak Andere dagen was zij wakker geworden, zooals nu en had tevergeefs naar hom gezocht. Maar nu was hij gekomenEn zij kuste hom' weer. Zoo fantaseerde Hagonloh, maar be merkte' kol'aas,dat hij nog steeds in de waranda stond met het oor tegen het slot gedrukt. Het eenige, dat hij werkelijk ver nam, was het regelmatig getiktak van, de reguiatourklok in 'de huiskamer.' De'mium schoot nu plotseling weer achter de wolken weg én overgoot alles rondom hot huis met zilveren licht. Zachtjes ging hij de stoep weer af en stond beneden nog even stil te midden van hot lentegroen en do ogrste bloeiende 'Meidoorns. Als betoo- P o r t ugal. De minister van buitenlandscho zaken iceft aan een coi respondent van de „Times" veiklaard, dat de scheiding van Kerk en Staat tegen het eind dor maand zal worden afgekondigd, tegelijk met de vrijheid van godsdienst. Het k met deze maatregelen vroral de bedoeling der regeering om de macht der geestelijkheid te breken en haar invloed op de kiezers te verkleinen. Zij stelt zich voor den invloed er van reeds bij de verkiezingen van einde Maart 1911 te zul len bespeuren. De Nationale Vergadering zal in April bijeenkomen. De regeering zal haar dan alle tot dusver uitgevaardigde be sluiten ter nadere goedkeuring voorleggen. Het Hof van Appèl te Lissabon heeft met algemeene stemmen uitspraak gedaan ten gunste van Joao Franco en de andore leden van het ministcrieFranco en bepaald, dat de amnestie ook op hen toepasselijk is en tevens de tegen hem ingebrachte besehui dig ing nietig verklaard. Italië. De Miliaaasche „Perseveranza" Verhaalt, hoe en waarom prins Victor Napoleon en diens echtgenoot© niet op het Vatioaan ontvangen zijn. Het jonge paar had go- dacht, van zijn doortocht te Rome gebruik te maken om den Heiligen Vader zijn dank te zeggen voor de zegeningen, die hij hun ter gelegenheid van hun huwelijk had gezonjden. De prins had zelfs met hetoog hierop naar Rome geschreven, maar de secretaris van hot Vaticaan ant woordde, dat het prinselijk paar slechts dan ontvangen zou worden, indien hot eerst zijn opwachting op het Vaticaan maakte, om daarna pas in het Quirinaal zijn intrek te nemen. De prins en de prinses waren hiertoe dadelijk bereid en maakten reeds aanstal ten zich naai- het Vaticaan te begeven, toen de ko-ning van Italië hen uitdrukkelijk liet verzoeken ten.' spoedigste op liet Quiri naal te verschijnen. Een -weigerend ant woord zou, een onvergeeflijke onbeleefdheid jegens den koning geweest zijn. Prins Vic tor en diens echtgenoot© begaven zich dus naar het paleis van dejn koning, maar maakten daardoor hun. ontvangst op het Vaticaan onmogelijk. en eerst het ontwerp der bankwee te la ten behandelen, aangezien de oppositie met obstructie dreigt. Ten gevolge hiervan zal het ook wel onmogelijk blijken het Servi sche handelsverdrag (nog voor 1 Januari klaar te krijgen. Oostenrijk. l 1 Het gisteren door ons aangekondigde aftreden van het ministerie-V. Bienerth is een feit geworden. De Polen hebben de noodige waarborgen voor een verdere sa menwerking met de andere regeringspar tijen blijkbaar niet willen geven en de heer von Bienerth hoeft daarop bij den keizer het ontslag van het ministerie ingediend. Deze heeft het ontslag) ^aanvaard, maar, droeg aan het ministerie op, de zaken nog eenigen tijd gaande te houden. Het gerucht gaat, dat het den Polen, zou zijn. gelukt het eens te worden met de Tsjechen, zoodat een meerderheid tegen de Duitschers kan gevormd worden. Hongarije. In den jongs ten Hongaarschen minister raad is besloten do behandeling: van het handelsverdrag met Servie te verschuiven verd zag de tuin achter den molen er uit. Het was of daar uit groen en bloesems de bruid, die hij zoo verlangend wachtte, te voorschijn zou komen. Een nachtegaal tracht te voor 't eerst een Meiliedeke te fluiten maar hij zweeg reeds weer na de eerste teere tonen en vloog naar 't bosch. Hij kon niet laten de" tuin te betreden en voort te gaan langs de alen, waar langs zij misschien dien avönd nog gegaan was, wachtend en verlangend naar hem. Onder den bloeienden kerseboom bleef hij staan en keek naar boven, waar in een bedje van veeke, sneeuwwitte bloesems liet maanlicht sliep. En weer -zong een nachtegaal, een kort, jubelend lied. Daar waar de tuin ophield, daar verhief zich do hoogc populier en aan zijn voet gleed het beekje voort, glinsterend en, zilve- r'& verder, steeds rerder. Hoe vaak had zij hem verteld dat ze in haar boot uren ver zich had laten meevoeren door do heldere beek Maar ziet, een afgunstige wolk plaatste zich voor de maan en maakte een eind aan het tóoverlnnd, aan Ilagonloh's teedere droo- men en fantastische gedachten. Die wolk deed Hagonloh aan Walpuig denken, aan de schaduw door haar steeds weer geworpen op Gisda's en zijn geluk. Eii hij dacht nan den Walpurgisnacht en alles wat daarvan door fantasten is verteld. Als een reusachtige» drank dreef de wolk voort door do lucht, de maan tuurde er om heeii en deed denken aan het vurige oog, dat zooals men weet, gewoonlijk fonkelt im dor kop van draken. Traag schoof het gevaarte voort, juist in de richting van de herberg aan don krui Rusland. In de Rrjksdoema werd gisteren door de sociaal-democraten en de arbeiderspartij een dringende interpellatie ingediend, ra ti ent het toedienen van lichamelijke straf fen aan pobtroke misdadigers in, de ge vangenissen Van Wologda, en Serentuisk, tengevolge waarvan Ssassonoti, de moorde naar van Plehwe en een groot aantal an dere gevangenen een einde aan hun levert hebben gemaakt. Te Wologda, zoo werd verklaard, waren 100 gevangenen, die ge weigerd hadden slecht voedsel te gebrui ken, lichamelijk gestraft, ofschoon de ge neesheer de helft hunner voor lichamelijk zwak had verklaard. Do urgentie der interpellatie werd ver worpen met 12 ltegen 111 stemmen. Griekenland. Volgens do thans reeds bekende uitsla gen der verkiezingen Voor de Griekscho Nationale Vergadering, zoo meldt een giste ren uit Athene afgezonden telegram, zal do regeering een groote meerderheid krij gen. Brazilië. Het bericht omtrent do jongste muiterij in de haven Van Rio do Janeiro, behoeft eomge wijziging. We wezen gisteren reeds op de tegenstrijdigheid der telegrammen inzake het aandeel van de „Rro do Sul" in den strijd. Thans wordt bericht, dat de torpedojager Zondag niet de stad heeft gebombardeerd. Het bericht hierover had betrekking op 't geen Zaterdag is gebeurd, de afzending van het telegram was echter; vertraagd tengevolge van de censuur. B ri ts ch-I nd i 6. De aanwezigheid der troepen te Calcutta weg, maar het kon niet verhinderen, dat van boven en beneden onder hem langs stroomen van zilverig licht scholen, die de nachte lijke wandelaar met vreugde begroette. Toen de maan eindelijk weer geheel ach ter de wolken weg trad en den tuin opnieuw zette in wonderen glans, was die eenzame wandelaar echter reeds uit den hof verdwenen. Laat, alsof hij een lichtzinnige nachtbra ker was, kwam Hagonloh, in liet holle van den nacht, moe, hongerig en dorstig, bij do donkere herberg aan. Tusschen de hooge, zwarte boomen door viel bet bleeke maanlicht schuw neer voor de huisdeur. Even bleef hij hier staan, haalde toen den geweldigen sleutel uit den zak en deed do deur open. Op zijn weg naar zijn kamer, moest hij langs de keuken. De deur was dicht, maar tot zijn verbazing viel er een streep licht onder door een reet. Er brandde daar binnen dus* nog licht. Hij mun ter stond een kloek besluit, klopte en opende de deur. Hij keek spiedend rond om te ontdekken. Daar zag hij iets dat hem terstond in het sprookje van Doornroosje verplaatste. Een droevig olielicht verspreidde zijn schijnsel over dc lcelijke keukentafel. Bij die tafel zal Pechlena. Zij had haar hoofd op haar blooten, arm gelegd en sliep als een roos. Vermoeid van den zwaren arbeid van den dag, had do slaap haar overmeesterd. En zij sliep, ondanks haar pijnlijke houding, zoo rustig als lag zij in Abahams schoot. Hour haar was losgegaan en haar'zwarte vlechten hingen langs haar hoofd. Haar jurk was losgegaan en hij zag hoe blank zij was. (Wordt vervolgd. AMSCHE COURANT t W ,-r* ijs, 'ia j* nHQ ïu r

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1