de trusts van de steenkool, ossen, metsel- steenen, badkuipen, boter en eieren, krui- donierswaren en gros de trusts v*an den sleepdienst op de groote meien, tegen M. Patten en andere beschuldigden inzake het katoenmonopolie, tegen de „Tonninal Rail way Association" van Saint Lou,is, en tegen het spoorwegstelsel van Harriman. Brazilië. Het bericht van gasteren omtrent de ont wapening en gevangenzetting van, de be manning der vier oorlogsschepen „Minas Geraes", „Sao Paolo", „Deodoro" en„Ba- hia", deed vermoeden!, dat ook op deze schepen weer opnieuw muiterij was uitge broken. Het blijkt evein.wel, dat niet do geheel© bemanning dezer schepen aldus werd onschadelijk gemaakt, maar alleen diegenen, die aan de muiterij van 22 No vember hadden deelgenomen, toen wel begenadigd werden, maar 'toch uit den dienst werden ontslagen. Van uit het fort Villegagnon we'rden nu, deze ontslagenen naar hun haardsteden gezonden. BTOENLAm t Corps diplomatique. De heer J. Gennadius, nieuw benoemd buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Z. M. don Koning van Grieken land, bij het Nederlandsche hof, is in de re- sidentite aangekomen en afgestapt aan hot hotel „den Ouden Doelen". tingen, maar schijnt de verwonde het slacht offer te zijn geworden van een individueelcn aanval. -;De heer Scheepens was sedert eenigon tijd niet-meer militair paardenarts, maar burgerlijk 'veearts op Atjeh. Wijziging Schoolwet. Een wetsontwerp is ingediend ingevolge de toezegging door den minister Van bin nen!. zaken gedaan bij de behandeling van de betrekkelijke adressen, nader vast te stellen den pensioensgrondslag voor onder wijzers bij ovcigang van het bijzonder tot hot openbaar onderwijs en omgekeerd. De wijzi gingen, bij het wetsontwerp in de artt. 43 en 6G van dc wet voorgesteld, strekken om ten opzichte van het behoud van don hoogereai pensioensgrondslag niet langer een onder scheid te maken tnsschen het geval, dat de onderwijzer binnen denzelfden tak van dienst oen vermindering van inkomsten ondergaat, en het geval, dat deze vermindering van in komsten intreedt bij zijm overgang van het openbaar naar het bijzonder lager onderwijs of omgekeerd. Een overgangsbepaling stek do in dienst zijnde onderwijzers, die tengevolge van hun oVergang naar den anderen tak van het lager onderwijs een lageren pensioensgrondslag binnen den gelegenheid Tweede Knmer. Bij de" behandeling der Waterstaati.be- grooting in de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer, kwam o. m. ter bespre king het ontslag der drie conducteurs te Barneveld, die, volgens den heer Troelstra het slachtoffer zijn gemaakt van do wantoe standen die aan het station aldaar bestaan en waarover deze drie conducteurs vruchte loos hebben geklaagd, zoodat die zelfde toe standen nog bestaan. De door den Minister verstrekte inlichtingen voldeden z. i. niet en daarom stelde hij de volgende motie voor: „De Kamer van oordeel, dat de inlichtin gen, door den Minister gegeven, aangaande het ontslag van 3 conducteurs te Barneveld onvoldoende zijn om oen oordeel te vellen, verzoekt den Minister door een nieuw gron dig onderzoek ook bij do ontslagenen en het publiek en ook omtrent de toestanden van het station te Barneveld de Kamer in de gele genheid te stellen over het Barneveldsche ontslag en de daartegen ingebracht grieven te oordeelen." Deze motie werd verworpen met G2 tegen 6 stemmen (die der socialisten). In de heden gehouden zitting werd het Tweede Kamerlid, de heer J. C. Jan sen, die gisteren zijn zeventigste verjaar dag vierde, van alle zijden gelukgewenscht. Gister was de heer Jansen niet in de verga dering aanwezig. Ln staat van beschuldiging. Onder den zondei lingon titel „Persdilect" bevat de „Standaard" de volgende nog zon derlinger driestar: „De vorige week is aan ons blad in do Tweede Kamer door een lid verweten, dat we ons op 6 Juli dezes jaars schuldig zou den hebben gemaakt aan het opzettelijk schrij ven van onwaarheid. „Is voor dit beweren eenig bewijs aange voerd? Neen. Er is enkel beweerd, dat voor don spre ker onze voorstelling van een stukje lands- historie uit de jaren 19011905 met de .voorstelling van den Minister niet te rijmen scheen. Nu weet men, hoe de Voorstelling van onze landshisiorie in de 16e eeuw, die ge vindt bij Groeu van Prinstsrer, op meer dan één punt niet overeenlcodst met de voordtelling door Fruin en door Nuyens gegeven. Is het nu daarom ooit, wien dan ook, in den zin gekomen, om öf Groen, bf Fruin öf Nuyons van opzettelijk onwaarheid-spre ken te beschuldgen? Zoo dwaas was niemand. Toch heeft men dit tegen ons beween! En wat nog het zonderlingst is, men heeft dit tegen ons staande gehouden, niettegen staande steeds do juistheid van de ministe- rieeld voorstelling van zaken door ons blad erkend is. Zoo ook nu weer. Ons rest daarom niet anders, dan over deze k'akkelooze beschuldiging de schouders op te halen, .en hetgeen we op 6 Juli schreven, hiermee nogmaals te bevestigen." Minister Talma en de Zondagsheiliging. De afdeeling Middelburg van Patrimonium heeft de volgende motie aangenomen Det afdeeling,,enz,, gelet op de bespreking inzake de subsidieering van Rijkswege van de in 1911 te houden landbouwtentoonstelling; gehoord de opmerkingen over het openstellen dier tentoonstelling op Zondag kennisnemen- de van het antwoord dienaangaande van den minister van lanbouw enz.meent dat een 1 christelijk minister den eisch van Zondags- v heiliging moet hooghoudenspreekt haar leedwezen uit over deze houding des ministers. '- 1 Een aanval. f Sommige - bladen meldden, schrijft de -„Tel.", dat de veearte J. Scheepens in Atjeh J zwaar verwond werd. !- ,H Blijkens ingewonnen inlichtingen staat dezezware verwonding van den kapitein- paardenarts J. Scheepens - in Atjeh, waar- van door het depaitement Van Koloniën ken- "i nis is gegeven aan de familie hier te lande, .piet jir verhand''met militaire krijgsverrich- ontvingen, in de daar ^genoemden termijn, te verzoeken, dat de nieuwe bepalingen ook w- hen worden toegepast, waarbij zij dan echter gehouden zullen zijn de dienovereenkomstige vermeer dering der pensioensbijdragen, verschut digd sedert hun overgang, te voldoen. Voorts worden eenige andere voorzienin gen op dit gebied aanhangig gemaakt. Be paald wordt n.l., dat bij de berekening van het pensioen voor den bijzonderen onderwij zer, te wiens aanzien de maatstaf ontbreekt van den gemiddelden grondslag over de laat ste 5 jaren, de middelsom genomen wordt" van de grondslagen over het kortere tijdvak dan dat van 5 jaar. Zijn evenwel door den onderwijzer vroeger wol diensten bewezen die voor pensioen in aanmerking komen en heeft hij bij het bijzonder onderwijs nog niet gedurende 5 jaren een pensioensgrondslag gehad, dan behoort het pensioen berekend te worden naar hei gemiddelde van hetgeen ge durende zijn diensttijd als bijzonder onder wijzer en gedurende de laatste voorafgaande jaren, waarin hij diensten heeft bewezen die met pensioen worden vergolden, tot pensioensgrondslag heeft gestrekt. Voor den onderwijzer, die na onmiddelliiken over gang van een openbare naar een bijzondere school binnen minder dan vier jaren aan spraak op pensioen verkrijgt, geldt als maat staf voor het vijfjarig tijdvak het gemiddel de van de grondslagen, welke gedurende het laatste tijdvak van zijn dienst als onderwij zer bij het bijzonder onderwijs waren vastge steld, en de som, welke gedurende de laatste twaalf maanden van zijn diemst bij het open baar onderwijs voor de berekening van de pensioensbijdrage oVereenkomstitg art. 43 der wet heeft gegolden. Eindelijk wordt voorgesteld een nieuwe re dactie van art, -41 der wet, met bet doel om te bepalen dat het minimum wachtgeld van 500 niet langer blijft gelden voor den on derwijzer, die uitsluitend belast is, met het geven van onderwijs in een of meer der vakken, genoemd in art. 2 der wet onder 1, m, n, o, en p, waarvoor zijn jaarwedde minder bedraagt dan 500. Ongevallenwet. liet hoofdbestuur van den Nedcrlandschen Bond van Vakschoolleeraren en -leeraressen heeft tot, den minister van landbouw, liandel en nijveiheid een adres gericht, houdende het verzoek, aan art. 2 ran de Ongevallen wet een zoodanige strekking of wijziging te geven, dat de leerlingen van ambachtsscholen en vakscholen, evenals volontairs en derge lijke personen, in de Ongevallenwet worden opgenomen, met dien verstande, dat hun bij ongevallen van tijdelijken aard versteekt worden: genees- of heelkundige hulp, ge neesmiddelen en verpleging, bovendien bij algeheelc invaliditeit onderstand en bij ge deeltelijke invaliditeit opleiding in een vak, waarvoor ze dan nog wel geschikt zijn en fen slotte, bij overlijden, vergoeding der be grafeniskosten. aan te leggen, meer te beschouwen als berg- haven van. het gedeelte der vloot dat 'a win ters niet in de eerste haven kan worden ge borgen. Voorts zou in het rapport der com missie ook de wenscheliikhcid en mogelijk heid worden betoogt van een Vaargeul in de buitenhaven over een lengte van 200 meter op een diepgang van 2.66 AI. en tnsschen den kop der zeedammen van-3.50 M. Daartegenover zou de oorspronkelijke Deinigi ngscommissie, wier advies door B. en W. is gevraagd, vnsth.ou.den aan haar conclusion tot aanleg van een groote tweede binnenhaven. VLAARDINGEN, 15-Dec. In de Dins- dagavand 13 dezer gehouden bestuursverga dering van de Vcreeniging voor Handels onderwijs „Kennis is Macht", werden be noemd als leernar in de Engelsche taal de heer" S. Houtman van Schiedam en nis lceiaar in het boekhouden, lmndelsrekenen enz., de heer II. J. Viester, van Delft, be houdens nadere goedkeuring van den Mi nister. Het aantal leerlingen is reeds gestegen tot 65. VLAARDINGEN, 10 Dec. De Rotter- damsche rechtbank sprak gisteren het fail lissement uit van H. Schilder, timmerman en winkelier in sebeepsfietualien, Westlia venkade 39, alhier, on J. van Kralingen, landbouwer, vroeger gewoond hebbende Nieu- welaan 81, alhier, thans zonder bekende woon- of verbliifplaas. In beide failissemen- len curator mr. P. C. W. baron Van der Feltz en rechtei-cornrnissaris mr. H. W, M. n Helten, VLAARDINGEN, 15 Dec. In het lokaal Excelsior zal op morgen 16 dezer des avonds te 71/2 uur de heer W. Drop voor de vis- scherij vereeniging Vrede en Welvaart" op treden met het onderwei p De zeelieden, de Ongevallenwet en de monsterrol. O VERSCHEP, 14 Dec. Ten overstaan van den notaris A. F. van Walsem, resi ded ende te Rotterdam, had hedenvoormid dag ten elf uur in een der zalen van „dc Vergulde Koets vagen" alhier, de afslag plaats van 10 nieuw gebouwde slaande aan den Ouden Kleiweg, alhier, plaatselijk gemerkt 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433 en 434, respectievelijk ter grootte van 1 A. 70 c.A., 1 A. 69 c.A., 1 A. 70' c.A., 1 A. 70 cA., 1 A. 72 c.A., 1 A. 73 cA., 1 A, 71 cA„ 1 A. 65 c.A, 1 A. 67 c.A., 1 A. 81 c.A., al len verhuurd voor 2.50 per week, welke in Het gerokte zangstuk, bevat cohler wel enkdie mooie koortjes, welke over 't alge meen frisch en zeker in maat werden uitg'evoerd en getuigenis gaven Van*dege- voorbereiding. Zoo ook do verschillende solo's; welke met misschien aankomenden aanleg voor, zangkupdo ten gehoor© kwa men. Ten slotte „de" Bloomdnkoningin", mu ziek van Hollander (vertaling van. Bioag- heim). Ook ©en tamelijk omvangrijk' num mer met oen! declamatie, (duidelijk voor gedragen) en waarin enkele reeds technisch moeilijke koortjes voorkomen; ook voor do solistjes is hier heel wat te doen, doch zij hebben zich dapper gekweten, doorgaans zuiver en met den noodigen durf gezongen. Wel gaven de beide laatste koorzangen blijken van eenige vermoeidheid, en waar lijk geen wonder! want er is heel wat gezongen. 1 En daarom was het goed, dat het einde daaa* was, zoowel in het belang van de kinderen, als voor do hoorders, die nn wel meer als voldaan zullen gieweestzijn, want hoe ook de kinderzang sympathiek kan klinken, toch valt het niet ba ont kennen, dat uit den aard van de nog niet ontwikkelde stemorganen, dit gezang kleurloos en al spoedig eentonig" klinkt, hoe goed o£ alles, zoo als nu, van stapel loopt. Mejuffrouw Rehm van 's-Gravenhagto heeft zich verdienstelijk gemaakt met een goede pianobegeleiding te geven, we had den haar wel een beier instrument als dit schrale speeltuig gegund, 't zou ook aan den zang zeer ten goede gekoonen zijn. Voor den heer Fagel een dankbare avond, en die, om zijn groot geduld, bij de i nstudeering, op waardeering mag aan spraak maken. En voor de school een be wijs van goede vruchten dragend onder wijs, welke de belangstellingen'tvertrou wen, blijkende uit het aantal leerlingen dat zij'' heeft, volkoman verdient. De zaal was geheel gevuld: een dank baar publiek, waaronder zeker wel do gelukkige 'ouders, die nu hun „lievelingen" (zijn zij dat ook onder de les??) zoo mooi uitgedoscht, en in 't laatste nummer zelfs •met bloemen getooid, op het podium zagen. Rechtzaken'. 1 1 Een polderkweslie. Voor den; Hoogein Ra:ad,! werd heden ge- pleit ,in een vordering* v'ain den polder; Oostabt onder do gemfeente Kothei en Spa- land tegen een grondeigenaar aldaar, tot betaling van, da kosten door. het polder bestuur gemaakt wegens zijn nalatigheid in het in orde brongen Vair een gedeelte van den Langtendijk, waterkeering van den polder Oostabt. Do gedaagde beweerde niet onderhoudsplichtig te zijn en de Rotter- damsclie Rechtbank gaf hem daarin go- lijk, op grond dat het polderbestuur van, Oostabt niet bevoegd was krachtens art. 3 van de keur van Oostabt dd, 1896, het onderhoud van den Langondijk op' te leg. gen aan deszelfs eigenaar, voor zoover, iedc-rs eigendom1 strekt, als liggende zulks' buiten de gewone sfeer van des polders bemoeiingen, m. a. w. huiten het huis houdelijke belang, en als zijnde gezegd art. 3 in ieder geval in strijd met Delflands Reglement (art. 149), -door welke regeling het zelfstandig opleggen van dien onder houdsplicht aan de bevoegdheid van het polderbestuur is onttrokken. Van deze beslissing ging de polder in cassatie, namens hem werd het vonnis be streden door mr. \Vj. A. 'leiders, tegivijl mr. J. Coert, uit Rotterdam, voor den grond eigenaar optredend, het vonnis juist gewe zen achtte. Ptroc.-Gen'. Noyon zal over 14 dagen, conclusio nemen. Hedenmiddag te omstreeks 31/2 uur is te water gelaten een ijzeren bok, gebouwd op de werf Gusto alhier. roiling stonden: peic. 1 ƒ1100; perc. 2 1100perc. 3 ƒ1100; perc. 4 ƒ1100; perc. 5 110Qperc. 6 ƒ1100; perc. 7 f 1225perc. 8 1200perc. 9 1225 perc. 10 1125ze zijn gecombineerd ver kocht voor 12.450. STADSNIEUWS. Congres voor Kinderstudie (Pftedologie). Eenigon tijd geleden heeft zich te Am sterdam een voorloop ig comité gevormd, dat beoogt een nationaal congres voor kinder studie in 't leven te roepen. In dat voorloo- pig comité hebben zittitng genomen, de hee- rendr. J. II, Gunning "Wzm., A. J. Schreuder, dr. C. H. Sissingh, dr. G. A. M. van Wayenburg en O. M. Socters (Roelof Hartstr. 16). Zaterdag 17 dezer wordt te Amsterdam, onder leiding van dr. Gunning, een vergade ring gehouden van afgevaardigden van ,do verschillende onderwijscorporaties en van ver- eenigingen van medici, benevens van-en kele persoonlijk uitgenood igde belangstellen den. In verband niet de sympathiebetuigin gen, die het voorloopig comité heeft ontvan gen, verwacht dit, dat de vergadering tot ge volg zal hebben, dat een uitvoerend comité wordt belast mot de voorbereiding van liet nationaal congres. De Sefcereningsche haven. Uit Scheveningon wordt het volgende gemeld- Het havenrapportvan de gemeentelijke commissie moot gereed zijn. Zijn geruchten juist dooi 1 zou (Voorgesteld worden, althans door de teclinische commissie, de bestaande binnenhaven te beveiligen tegen deining door sluisdeuren aan te brengen tusschen de binnenhaven, en d© binnenvoorhaye en voorts een tweede, doch zeer kleine binnenhaven Binnenkort is een Koninklijk besluit te verwachten waarbij een tarief wordt vastge steld voor interlocale gesprekken tussehen kantoren die binnen den afstand van 15 KM. van elkaar verwijderd zijn. Die tarieven zul len dan bedragen f 0.20 per 3 minuten voor gewone en f 0 65 per 3 minuten voor drin gende gesprekken. Zangschool Gemengd Koor Fr was weer ©an feestelijk© stemming in -do zaal van, de O. V., toon gisteravond de zangschool van Gemengd Koor daar een uitvoering gaf, om! de jeugdige zanger tjes ©n zangeresjes proeven van hun ge maakte vorderingen te doen geven en te laten hooien, welke goede resultaten dö heer A. H. Fagel door zijn, degelijke, tact volle leiding bereikt heeft. Met blijden, opgawekten zin, schaarden zich de jongiste klassen op het podium' en waar zoo even1 de «noeste dngehaadenf- heid en rumoer onder hen heenschten, begrepen zij, toen zij daar eenmaal ston den, dat het 1111 ernst en opletten moest zijn, en dat er van hetgeen zij ton uitvoer gingen brengen, notitie werd genomenzij gevoelden zich, hoe jong en onbezorgd ook, reeds niet weinig gewichtig. Een vijftal! speelliedjes van Dalcrozo on een van den heer Fagel (een gedichtje van den heer .T. Nauman.il), en dit zeker wel niet 'tminste van allen dankbaar, werden aller aardigst voorgedragen, inzonderheid zulke welke met gebarenspel en kleine danspas jes vergezeld gingen. „Mijn leeron is spe len", zegt van. Alphen, de dichter vanj de brave kinderversjes, en die dichtregel wordt £ij de Delcrozem'ethode wel in let terlijken zin in toepassing gebracht en blijk baar met succes. Een paar dezler jonge gas ten zongen zoo waar kleine solotjes en dat wel met juistheid en groote vrijmoe digheid. 't Zou, ons niet verwonderen, dat dit deel van het programma wel het meest in den smaak gevallen, zal zijn. Hierna kwam de beurt aan de hoogere klassen, welke een' aardig koortje vormen; jammer, dat do jongens in aantal zoover in do minderheid zijn, ware dit anders, dan zouhet klankgehalte Wel zoo aange naam 2ijn. Doch zij hebben hun best ge daan, deze jeugdige zangstersl want er werd heel wat, niet alleen van hun zang kunst gevergd, maar ook Van hun geheu gen en, hun Ausdauer. Immers met'„'de Zangen der Jaargetij den", muziek van Wouters, op woorden van! verschillende dichters, is ongeveer oen geheel uur gemoeid, en zeker waren be snoeiingen wel -gewenscht geweest, zelfs had men. gevoegelijk kunnen volstaan met twee doelen nit te voeren, rijkelijk vol doende om van hun zingen proeven te geven. j ,j j f J» Gisteravond ontstond een volksoploop in de Gerrit Veiboonstiaat, doordien een man daar geweldig stond te razen en te tieren tegen een anderen persoon, met wien hij wat te verrekenen had. Een agent van politie gelaste hem zijn weg te vervolgen, teneinde de orde op straat to herstellen, wat de woedende man echter weigerde. Toen de agent hem daarop aan greep om hem desniettegenstaande to ver wijderen, ontving deze een slag in het gelaat en later nog een schop. De agent wilde nu den man naar het poli tiebureau overbrengen, maar ondervond zoo'n hevig verzet, dat de hulp van twee cdlega's noodig was om den mixai naar het politie-bureau te brengen, wat natuurlijk on der een toeloop van belangstellenden plaats had. Na verhoor en opgemaakt proces-verbaal is hij heden weder in vrijheid gesteld. 15 15 AGENDA- 15 Dec1. Lokaal Schiie, 8 u. Chr. Geref. Gemeente. Spr. de heer v. Vliet. Groote Schouwburg. 8 uur. Lucifer, Soa Harm. R-'m. 8 u. „Eruditio Musica". Tweede concert met me dewerking van het Residentie-Or kest, dir. mr. Henri Viotta. So list: Frans von Veczy. 15 en 16 Dec. Tivoli Schouwb., 8 u. Fot- terd. Tooneel. Het gebed der Schip breukelingen. 16 Dec Groote Schouwburg 8 u. Mjjnheer Alphonse. Geleerde Dames. -Tivoli-Schouwb., 8u. N."W. Operette Die Keusche Susanna. Tivoli Schouwburg, 21 /g u. Concert- vereen. Wolff-Verheij. 3e pop. Con cert. Beethoven matinée, zang Marie Boer. Circus, 21/2 u. 2e Concert Serie B Rotterd. Orkest-vereen, Soliste: mej. van Kasteel (zang). S. O. "V., 8 u. Volkshuis zang, mu ziek en voordrachten. 19 en 21 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Edmund's Duitsche operette Das Puppenmëdel lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot'4 uur h 10 ct. per persoon voor' het publiek opengesteld. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. 17 18 18 18 Kunst en Wetenschap. Nansen over Cook, en Peary. Fridjof Nansen, geïnterviewd door een medewerker van de ïKopenbaagsche Courant',' heeft verklaard, dat hjj nooit in Cook ge loofd heeft. Hijheeft reeds vóór het vonnis van de Kopenhaagsche universiteit zijn wan trouwen geuit. Aan Peary daarentegen heeft hij nooit getwijfeld hij gelooft'vast, dat deze het eerst den voet op de Noordpool heeft gezet. Veel vertrouwen heeft *h(j ook in Roald Admundssn, die nu de Zuidpool wil ontdekken, De moord achter 't Rijksmuseum. Het Amsterdamsche gerechtshof wees heden in hooger beroep arrest in de straf zaak tegen den 21-jarige J. J, VI., door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 10 jaar gevangenis, wegens het dooden door een revolverschot van de 16-jarige Juliana van Driest met wie hij omgang had, welk misdrijf hij beging, zooals hij zegt, op haar verzoek. Het Hof bevestigde het vonnis met afwyzing van het verzoek van den ver dediger naar een onderzoek van beklaagde's geestvermogens. De pastorie-goederen te Hoornsterzwaag, Het gerechtshof te Lesuwarden wees giste ren arrest in de zaak van ds. D. van Lonk huizen, predikant te Hoornsterzwaag, tegen de gemeente Schoterland, betreffende de pas torie-goederen. Zooals men weet, had ds Van Lonkhuyzen gevraagd, rekening en verant woording van deze goederen te doen. De procureur-generaal concludeerde, dat het bewijs, dat aan den predikant was opge legd, geacht zou moeten worden geleveid te zijn, indien niet tengevolge van veijaringin het begin der 19e eeuw de bewuste goedei en het eigendom waren geworden van 't dorp Hoornsterzwaag, dus thans van de gemeente Schoterland. Het"hof vernietigde het vonnis der recht bank en wees de vordering aar eischer toe. Kerk en School. Ned, Herv. Kerk. Beroepen: tc Giessent-Oudkerk c. a, do heer Gravemeijer, hulpprediker, to Leeu warden. Hooger Onderwijs Aan de universiteit van Amsterdam ia met gunstig gevolg afgelegd het candi- dnats-examen in de scheikunde door den heer Jan Struub en oum iau.de door den heer A. Kettner, en, het doctoraal examen in de wis- en naturkunde door den. heer H. W. J. Priems. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap op proefschrift: „Hef beroepsgeheim van den journalist", de heer Th. I. K. M. Ililterman, geboren te Amsterdam. Middelbaar Onderwijs. Schoonschrijven. Do vereeniging van, Leeraren in het Schoonschrijven (M. O.) heeft besloten een handelsdiploma in te stellen. Natuurlijk zal dit zuiver op dc praktijk gericht zijn. Daartoe is het vorig jaar een enquête gehouden, oni te vernemen, wat van de jongelui op groote kantoren met billijk heid geeischt mag worden. Nu is op do laatste bestuursvergadering dier vereeniging o. a. tot het navolgende besloten: 1. De oproeping zal geschieden m Mei2. hot examen zal gehouden worden in Juni3. de examens zullen plaats hebben in één of meer groote stedendit zal gere geld worden naar liet aantal eandidaten; 4. de eischen, waaraan men op het examen, moet voldoen, zijn de volgende: a. een schoon schrift; b. een advertentie in fractuur- of randschriftc. een goed loopend schrift. Het spreekt wel vanzelf, dat ipunt c hot meest belangrijke is. Er zal, wat punt c be treft, een dicté opgegeven werden van onge veer i uur. Bij de b coord cel ing zul er dan op gelet worden, of het geheel prettig aan doet, of alles zeer duidelijk en eenvoudig is. Nadere inlichtingen verschaft gaarne Chr. ,-H. D. Witte Jr., Willebrordussteaat 35, Rotterdam, t - 1 Luchtvaart. Nieuwe vliegtochten over, het Kanaal. Vier Engelsche aviateurs zijn gereed om over het Kanaal te vliegen, t Tot 31 Dec. is n.l. te winnen de De Forest-prjjs van f 48,000, uitgeloofd voor den Engelschen aviateur die over het Kanaal het verst in Frankrijk vliegt. Die vier aviateurs zijnde bekende Graham White, Lobert Loraine, die beide met -hun toestel te Dover vertoeven! 'voorts luitenant Mail&nd, die zich te Folkestone bevindt en Theodor Sop with,- die 'te Castchurch verbluf t i 1 v f 1

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2