m. 13488 63"* Jaargang Dinsdag 20 December 1910. De Eeidemolen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam' en Vla ar ding en 11.1.25 franco per,post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een nnr aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 128. voor do Administratie No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. 8,g. op de „Schiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. Eeniiisg eying. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen,' dat het Kohier van het 'te heffen School geld op de Scholen A en B met uitgebreid leerplan in de Gemeente Schiedam, dienst 1909/1911, door den gemeenteraad vastge steld in zijtele vergadering van den 6dcn December 1910 en den 12den d.av. door heercn Gedeputeerde Staten, dezer provin cie goedgekeurd, aan den, ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van lieden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is ne- dergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op dö bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging vol gens id© wet. En is hiervan afkondiging geschied, waai- het behoort, den, 19em Deo. 1910. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, Y. SICKENGA. Zelfs verdient het de voorkeur, dat ook in twijfelachtige gevallen, kennis gegeven worde, ten niet gewacht worde, totdat meer dere zekerheid omtrent den aard der ziekte veikregfèn is." Schiedam, 19 December 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. BUITENLAND. Kennisgeving. Hond- en klauwzeer. „In verband rnlet de omstandigheid dat het mond- en, klauwzeer zicli in het bui tenland uitbreidt en met name in Duitsch- land een dreigend karakter aanneemt, acht de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het van groot belang, dat de vee houders met nadruk gewezen worden op het, noodzakelijke van onmiddellijke aan gifte van onverhoopte gevallen van mond en klauwzeer. Het behoeft geen betoog, dat hot gedurende «enigen tijd verzwijgen van oen eerste ziektegeval en het dien tengevolge in. stand blijven van een bron van 1 besmetting noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Schiedam, 19 Dec. 1910. FRANKRIJK. Ondanks het wij spoedige einde der spoor wegstaking zijn de gevolgen, welke zich tot op heden doen gevoelen, zoor iele. Wat moet er b.v. met de drieduizend ontslagen spoorbeambten gebeuren, waarvan de mees- ten in dienst van den Noorderspoorweg pf der- aan den staat behoorende Westeispoor- negen waren? liet antwooid is moeilijk, om dat het in 't cone geval betreft een sbaafcs- bcdiijf en in 't andeie een private onder neming, terwijl toch een gelijkchjke behande ling aan beide zijden zeer wensohelijk is, wil men geen stof geven tot vernieuwde on tevredenheid. In de Kamer heeft de com missie, welke zich mot het door den socialist Fournier ingediend verzoek om gratie tc vcr- leenen, had bezig te houden, zich van de zaak afgemaakt, door te verklaren, dat deze kwestie niet da Kamer, maar de spoorweg- maatscliappijen raakt. Maar daarmee is de kwestie natuurlijk nog niet uit de wereld ge holpen. Indien de rechtbanken te Parijs en elders, die vonnissen hebben te vellen over de spoor wegbeambten, die aan de staking een revolu- tionnair karakter trachtten te geven, met hun werk wat waren opgeschoten, dan zouden er reeds talrijke vonnissen bekend zijn,, waar aan de directie der staatsspoorwegen en de andeie maatschappijen zich zouden kunnen richten. Tot nog toe is echter slechts één vonnis geveld, en het is zoo uitgevallen, dat het de socialisten en hun radicaal-socialis tische bondgenootcn slechts kan aanmoe digen, om de directe aanstelling der ontsla gen spoormannen met verdubbelde energie te eischen. Dit vonnis is door de gezworenen der Saitlir in Lc Alans geveld. liet betrof hier eigenlijk niet een stakingsvergrijp,maar stond daarmee toch in nauw velband. Twee spooiwegbeambten en do secretaris der ar- Leidsbems te Le Alans waren aangeklaagd van in een vergadering het spoorwegperso neel te hebben opgei nul om aan het mobdi- saticbcvcl geen gevolg te geven. De directie dei staatsspoorwegen hiM als civiele partij op. De beklaagden plaatsten zich op het standpunt, dat de mobilisatie onwettig was, en beriepen zich op een juridische opinie, welke destijds in de kolommen dor „Hu- manitó" was verschenen. Zij hadden boven dien nog hot geluk, dat de schrijver van die mcening als advocaat hun zaak verdedigde. Het resultaat was, dat de gezworenen alle drie beklaagden vrijspraken en bovendien den rechter dwongen aan den staatsspoor weg de kosten van het geding te laten betalen. Dit bijna revolutionnaire en anti-milipuis- tische vonnis dei- gezworenen van Le Mans is des te verrassender, omdat eenige weken terug in: de naburige hoofdstad van Nor- mand ié de gezworenen voor een opwekking tot edn stakingsvergrijp, dat niet eens heel duidelijk was te bewijzen, met de grootste strengheid te werk gingen. De rechters moesten namelijk te Rouaan den secretaris der kolendragers van Ilavie ter dood ver- oordeelen, omdat de gezworenen hem schul dig hadden geoordeeld, door een redevoering aanleiding te hebben gegeven tot het ver moorden van een werkwillig kolendrager. Alen heeft met een aanzienlijke dosis over drijving het geval van dezen arbeiderssecro- taris, Jules Durand, met de Dreyfus-zaak veigeleken, want er was te Rouaan geen sprake van persoonsvenvarring, maar de agi tatie voor revisie van het Durand-proces heeft niet alleen in socialistische kringen een zekere uitgebreidheid gekregen, welke voor de regeering zeer onaangenaam kan worden. Het is zelfs moeilijk te zeggen, wie de zaak der orde een slechte ren dient hebben bewezen, de gezworenen van Rouaan in hun onbegrijpelijke hardvochtigheid, of die van Le Mans in hun onbegrijpelijke toegevend heid. Voor de Fran rollo volksjustitie zijn beide vonnissen inderdaad oven bedenkelijk. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. droegen de uitgaven £2.687.416 of 37 sh. 9V2 d. per lid. Het'kapitaal der vakvereenigingon on derging sedert 1907 een vermindering van 500.000. Gedurende de laatste tien ja ren werden 5.540.000 ter ondersteuning van werkeioozen uitgegeven. Het steeds prooentsgiewijze toenemend aantal werkeioozen heeft den achteruit gang der Unions veroorzaakt Ook de sta king der ketelsmeden, weiko Vrijdag j 1. eerst (eindigde, heeft daartoe bijgedragen. Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGEN ER. 55) Ondertussclion kwam er langs den bosch- rand een rijtuig aan. Zij hadden eon bood- schap naar Gruntanne gestuurd en dokter Todwendedich was zoo snel hij kon naar de herberg gekomen. Met een schelpen blik overzag hij wat hier gebeurd was. Hij hoorde naar hot veihaal dat hem in vorwmdo wooiden werd gedaan,, greep een paar maal in zijn langen baard, fronste het voorhoofd, drukte' de drie be zorgde menachen doen allen hartelijk de hand en trad op het bed van den patient toe Hagenloh zag zijn vriend dankbaar aan, "deze boog zich over hem en zijn oogen wer den vochtig toen hij Hagenloh over het voor hoofd streek. „Arme kerel 1" zei hij. „Maar nu moet je zien dat je or weer gauw boven op komt. Je hebt het aan deze goede menschcn te danken dat wij nog eens een vroolijk woordje samen kunnen wisselen." Hij zweeg even en vervolgde toen „Kom, blijf kalm. Op den molen weten s ze nog niets van het gebeurde, zooals ik hoor. Ik zal er op de terugreis even aan rijden, hun de zaak vertellen en hen tege lijk gerust stellen. En jij, beste kerel, je moet rust houden. Hoe ze je verplegen moe ten,' dat zal ik' Waldspecht wei nader ver tellen. En zal ik op den molen je groe ten overbrengen?" Hij zat op den rand vofi de matras en keek Hagenloh lachend aan. Deze lachte ook en knikte zijn vriend toe. De dokter streek hem nogmaals met bioo- dcrlijke tecderheid over het hoofd en druk te hem de hand. Daarbij sprak er zooveel liefde en mede gevoel uit zijn gelaat, dat Ilagenloh niet la ten kon te vragen: „Waarom zie je mij zoo aan? Het is toch toch voorbij het gevaarEn ik ben er gauw v eer bovenop daar kan je van op aan. Onkruid vergaat nu eenmaal niet." „Je mag niet zooveel praten, vriend," zei de dokter vroolijk. „En je rnoet een beetje geduld hebben Nu, het ga ie goed, keiel 1" IX. Toen Hagenloh na verscheiden uien van diepen slaap ontwaakte, dacht hij dat hij zoo vcrfrischt en versterkt zon zijn als nadat hij een bad had genomen. Hij was in een zeer opgewekte stemming en keek met blijde oogen naar de groene wereld om hun heen. Ilij lag nog steeds voor het raam, bekeek het jonge groen anin de boomen en luisterde mot welgevallen naar den jubelenden zang der vogels. Leven levenHoe heerlijk was het 't eigen hart te voëlèn kloppen, te ademen, met open oogen de wereld in to zien, te den ken aan de idealen die het leven kan ge ven,, aan de heerlijke natuur en al het schoon onder de menschen! Leven levenWat een wereld van heerlijke gedachten lag er voor hem in,dat cene woord, hij die uit de schaduwen 'den dood weer in het rijke leven terug was ge komen. Nog "weinige minuten had het kun nen duren en hij was dood geweest ze zou- Engeland. Nog slechts 6 verkiezingsuitslagen zijn te wachten, n.l. nog drie uit districten, welke Zaterdag hebben; gestemd, en uit nog drie andere, welke vandaag hun stem men zouden uitbrengen. Tot nog toe zijn gekozen 268 liberalen, 271 unionisten, 43 leden der arbeiders partij. 73 Redmondistcn en 9 Obrienisten De liberalen winnen 23 zetels, do unio nisten 28 en de arbeiderspartij 4, terwijl de Redmondistcn twee zetels op de unio nisten veroverd hebben. De stand dar partijen is op 't oogonbhk 384 tegen 271, benevens 9 Obrienisten. Ahnisler Seely is herkozen. Het aantal leden der honderd voornaam ste trade-unions (vakvereenigingon) is se dert 1907 aanmerkelijk leruggeloopen In genoemd jaar bedroog het aantal leden 1.459 967. Het inkomen bedroeg 2.496.630 per jaar. In hot afgeloop-en, jaar bedroog het aantal leden 1.422.299, het inkomen 2.560.430 of 36 shilling per lid, en be den hem in een zwaite kist hebben gelegd en weggevoerd langs het bosch naar het Allheidei kerkhof. Ilij zag dat voor zich en huiverde bij die verschrikkelijke gedachte. Maar toen kwam de humor weer in hem boven. Hij begon zich voor te stellen hoe zijn eigen begrafenis wezen zou en kon niet laten daarover te lachen. Wie zou er meeloopen in den stoet? Wolkenstein, do molenaar, zwijgend met bedroefd gelaat en gebogen hoofd. En zijn arbeiders Wie zou er spreken bij het graf?" Dominee Schnelddahin, met betraande oogen en mot bevende stem zacht zou den zijn wooiden klinken over het eenzame kerkhof Zouden cr ook vrouwen bij zijn? Walpurg cn Giseia. Walpuig zou met duisteren blik naar zijn graf zien. En Gisela zou de laatste zijn, die op het keikhof bleef. Zij 'zou de kransen voorzichtig opnemen en met zachte hand rangschikken rondom de groeve. Zij zou wanhopig zijn, niets zeggen maar stil voor zich heen kijkend, huilen. Zij had zoo naar hem vcilangd en nu Zóq duidelijk zag hij haar, zóó duidelijk hoorde hij haar zacht snikken, dat hij zelf de oogen vol tranen kreeg, uit medelijden met haar. Afnar toen lachte hij ook al weer om zijn eigen fantasie. En een warm gevoel door stroomde hem. een ongekende blijdschap dat alles geheel anders was dan zijn fantasie hem daar voortooverde, dat hem geluk wachtte naast haar die hij daar juist zoo bedroefd had gezien. „Giselazei hij luid -en zijn stem klonk geweldig in de eenzame herbergkamer. In Frankrijk. Over de huiszoeking bij oemige vakver- eenn'gingleidters te Rouaan, naar aanleiding van een Verklaring van een gedeserteerden soldaat, kan het volgende worden meege deeld. De soldaat had nl. aan de autoriteiten medegedeeld, dat Lij op aanstichting cn met ondersteuning van Torton, don se cretaris van do arbeidsbeurs, en andere leiders van vakveretenigingen, was gedeser teerd, daarover later berouw had gekregen en toen aan Torton had geschreven, dat hij zich weder bij de bevoegde autoriteiten zou meidon en tevens zou mededeelenj welk aandeel Torton on de andere leiders in zijn vlucht haddon gehad. Bij de huiszoekingen was niets com- promitteerends gevonden. Torton werd des niettegenstaande daarna door den rechter van instructie geconfronteerd met den sol daat; hij blijft echter ontkennen, dat hij dezen tot desertie had overgehaald Toen hij daarna in de wandelgangen van het paleis van Justitie moest wach ten op de beslissing van den rechter, of hij al of niet in voorarrest zon worden, gehouden, wist hij do waakzaamheid van den wachthébbenden inspecteur te ver schalken en Vloog hij plotseling de straat op. Er werd onmiddellijk om politie ge telefoneerd; deze zocht en informeerde waar zij maar kon, maar Torton was weg en bleef weg. De ontevreden spoorwegbeambten, heb ben in den laats ten tijd door op de goe derenwagens geen verkeerde adressen te plakken het goederenverkeer danig in de war gestuurd, voorat op do lijnen van 'den Noorderspoonveg. Niet minder dan 20.000 goederenwagens worden vruchteloos op hun plaats van bestemming venvacht cn 2800 andere zijn moedwillig door spoor wegbeambten naar stations gedirigeerd, waar zij niet thuis bohooren, zoodat men alle mooite beeft om tut te visschcn, waar heen zij eigenlijk gezonden moeten wor den. De mijnmaat,schappijen krijgen nauwe lijks de beschikking over oen tiende deel van de benoodigde wagens; de steenkolen- voorraden zijn daardoor reeds zóó groot geworden, dat er ernstig sprake van is om het werk voorloopxg een paar dagen per week stop te zetten. D u i t s c h 1 a n d. De ]>ers in Elzas-Lotharingen noch de vrijzinnige Duitsclie bladen, zijn goed te spreken over het grondwetsontwerp voor het Rijksland, zooais dat door den Bondsraad 111 den Rijksdag is ingediend. Zoo schrijft de „Strassburger Post", dat het ontwerp niets nieuws heeft gebracht. Bijna alles wist men leeds, Ook wat men vreesde is geschied, nl. liet niet-vericenen aan het Rijksland van oen slem in den Bonsdag, wegens de vrees der andore Bondsstaten, dat-Piuisen aan macht zo 1 winnen. liet „Beilinor Tageblatt" erkent lm volle het gebrekkige van deze grondwet, ook wat de samenstelling der Kamers betreftj waar- an de eerste volkomen afhankelijk zal zijn \an de Rijksregeering en de laatste wel op algemeen, maar niet op g e 1 ij k stemrecht lx rust. Het blad neemt echter dc gelegen heid te baat om in vcigelijking met bet ont- weip nog eens het „antidiluviaansche" ka- taktci der Pruisisischo staatsinrichting in het licht te stellen. „De Rijksdag zal aan het ontwerp nog licol wat hebben 1e veranderen. Alaar welk \ciloop de pailementairc debatten ook mo gen hebben: het rood der verontwaardiging moet den Prmsischen kiezer der derde klas se wel naar de wangen stijgen bij de ge dachte, dat aan een veertig jaren geleden met dc 'wapenen veroverd land, reeds rechten woiden toegekend, die aan de groote meer- letbeid van liet Pruisische volk halsstarrig wenden onthouden. Wij gunnen den Elzas- Lotliaiingors van harte het algemeene, di recte en geheime kiesrecht en verheugen ons oprecht er over, dat zij ten minste nog zooveel bereikt hebben. Alaar dat dezelfde mannen, die deze rechten van den Rijks dag verlangen voor een veroverd laiul, aan oiu Pruisen weigeren toe te kennen, dit voe len wij als een bloedige I10011 en brandenden smaad cn diegene is niet, waard een Pruis te zijn, die deze belccdiging van zijn staats- bewustzijn luchthartig opneemt." Naar aanleiding van liet conflict van den puns-pricsler Alax von Sachsen met het "Va- ticu.m, woidt uit Dresden aan het „Leip- ziger Tageblatt" gemeld, dat de stemming ia de Saksische leidende kringen meer dan gedrukt is. Wel zien de Diesdcncr katholie ken in het feit, dat een zuster der voormalige kioonjirinses Louise onlangs bij de wijding van prins Ernst Ileinrich Pathin tegenwoor dig was, een bewijs, dat koning Friedrich August een trouw aanhanger van het katho lieke geloof is, niettemin heeft het besluit van het Vaticaan groote ontstemming ge wekt. In katholieke kringen acht men het dei halve geenszins onmogelijk, dat het ten gevolge van dit optreden toch tot een besiis- dnt óóne woord waren al zijn gedachten, al zijn liefde, verlangen cn hoop, al zijn dnnk- baaiheid voor zijn redding uitgedrukt. Nu word er aan do deur geklopt, eerst behoedzaam, toen echter luider. Hij be schouwde dat als een welkomstgroet en riep vroolijk: „Binnen!" Waldspecht, de waard met zijn stoppelig gezicht kwam binnen en vroeg zoor belang stellend, hoe het nu met meneer was en wat hij voor wenschen had. Hagenloh dankte hem hartelijk voor zijn belangstelling en informeerde of ci nog wat vleesch in huis was en misschien nog een flesch rooden wijn onder in den kelder. Waldspecht beloofde alles te zullen bron gen wat hij opnoemde. Ilij zou spoed maken om aan het verlangen te voldoen. Na zon hij maar niet langer blijven, want hij wilde den patient met zijn praten on vingen niet ver moeien. Toen hij weg was, dacht Hagenloh or over na hoe Waldspecht hem zoo zacht en vrien delijk had aangekeken? .Dokter'Eisen- bait had hem gezegd, dat als hij meende al weer geheel hersteld te zijn, dat hij dan eens in den spiegel moest kijken. Dat wilde Ha genloh thans eens doen. Ilii richtte zich een weinig op cn hot gelukte hom zoo in don oor-ouden spiegel te zien die boven het kastje aan den wand hing. Wat hem daaruit aankeek was wel niet het gelaat van een lijk, maar wol was het een zeer bleek 'gezicht, met diepliggende oogen, die zeer vreemd stonden. Dat leek het gezicht van iemand die hevig in don druk is geweest. De wenkbrauwen waren vreemd ver trokken, het linkeroog scheen naar bernxkn gezakt te zijn. Ook zijn mond zag er ree nul uit en zijn kin was opgezwollen. Hij begreep wat Eisenbait had bedoeld. Ilct viel hem hard tegen en uiterst verbaasd staaule hij naar zijn beeltenis in den spiegel. „Bont u dat, meneer Hagenloh?" vroeg hij spottend en medelijdend. „Jawel, zeker ik ben het," zoo antwoord de hij zich zelf. „AV.it zal Gisela je nu bekoorlijk vinden," ging hij voort, liet zich toen weer in do kussens vallen cn begon een nader onderzoek oi er nog meerdere abnormale zaken aan zijn lichaam waren te ontdekken. En vveikclijk het bleek dat op zijn lin kerbeen en op zijn eenon arm groote builen zalen. Even dacht hij na over de vraag hoo hij die pijnlijke plekken had opgedaan. En tr-on hij zich nog meer inspande om een op lossing te inden, horinneide hij zich. vaag, dat hij in den nacht, toen hij het gevaar, waai in hij veikeeide bemerkte, wanhopige pogingen had aangewend 0111 uit zijn bed to komen. Alct ai men an beonen had hij gesla gen en gctiapt, als gek had hij zich ver- wcctd, maar zijn krachten waren al te zwak geweest. Bij die worsteling met den dood was hij tenslotte met geweld met den kin op den rand van Vt bed gevallen Hij zou somber geworden zijn als hij zich lang in die smartelijke herinneringen had ei diept. Maar Waldspecht kwam weer bin nen en leidde zijn gedachten af. Dc waard droeg het beste wat zijn keuken bood. En wat cr nog in een verborgen hoek van zijn kolder lag, was zonder dralen nu voor den dag gehaald. (Wordt vervolgd.) scü'EQiM! che courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Buboe meester van Schiedam, vestigt tl© aandacht van belanghebben den bij de veeteelt op het navolgende be richt: 4

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1