63"* Jaargang No. 13490 Donderdag 22 December 1910 Eers Ie Blad. De ïïeidemolen. Deze courant verschijnt d ag e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Ilaven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; ieder© regel meer 15 cents. Reclames 30 cent por regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, larie ven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van '1 Jan. a.s. op de'„Schiedainsche Courant" nbou- ueeren, ontvangen de tot dien datnin verschijnende nummers gratis. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeone kennis, dat met ingang van Donderdag 22 December a.s. de Oranjebrug weder voor bet verkeer met rij- en voertuigen zat worden open gesteld. Schiedam, 21 December 1910. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Commissie voor Gemeentewerken te Schiedam, is voornemens op Dinsdag 27 De cember a.s. des Voorrniddags ten il uur, op het Bureau van Gemeentewerken aan de Korte Haven aldaar aan tebesteden de levering van ijzerwaren, gereedschappen, horstels, doeken, drogistartikelen en ver dere materialen ten behoeve van den dienst der gemeente werken. geduiende het jaar 1914. tm bestek ligt ter inzage op het Bureau van Gemeentewei ken en is ter Gemeente secretarie (aldeeling A) tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in eeo sesloten enveloppe, waarop een aan duiding, ds't zij een inschrijvingsbiljet bevat vracht\>q wolden ingeleverd in de op liet Bureau van Gemeentewerken aanwezige ge sloten bus, vóór das voormiddags 10 uur van den dag van aanbesteding. BUITENLAND. Schiedam, 21 Dcc. 1910', FRANKRIJK. In de Fuuische Kamer is gisteren de spoorwegstaking weder aan de orde geweest, .meer speciaal de kwestie, wat er mot de ontslagen spoorwegbeambten zal gebeuren, zulks naar aanleiding eener van socialistische zijde ingediende motie, waarin hun onmid dellijke indienstneming werd geëischt. De af- gevaauligde Pecluidie verklaarde namens de commissie voor openbare wei kon, dat deze, ondanks 'den wensoli om haar sympathie aan de spooi wegmannen tc beluigen, met eenpa righeid van stemmen heeft beslist, dat de kwestie van hun wederindienststelling een politieke kwestie is, welke slechts de regeer ring aangaat, en buiten dö bevoegdheid ir commissie ligt. Persoonlijk echter, verklaar de de/c spr., was hij eiover verwonderd, <1. it de vegecring niet gemeend heeft ecu man1- icgei te moeten nomen om de gemooderci wat tot bedaring te bron genu Een motie van don afgevaardigde Brousse tot opschorting dor discussie totdat de spoor wegdienst wecler noimaal zal zijn, werd ver worpen met 454 tegen 78 stemmen. De afgevaardigde Ceccakli lichtte vervol gens een motie toe, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd onmiddellijk alle ontsla gen spoorwegarbeiders, die zich niet schul dig hebben gemaakt aan daden van geweld of sabotage, weder in dienst te stellen en de maatschappijen te gelasten, ook harerzijds de ontslagenen weder aan te nemen met voor behoud echter van het recht om de dossiers dor beambten, die onder1 de categorie sabo- toure gerangschikt rijn, te onderzoeken. De heer Berteaux verweet minister-presi dent Briand, dat deze zijn invloed bij de maatschappijen niet naar behooren had doen gelden, ter voorkoming van de staking, waar op Briand verklaarde, dat de regeering niet werkeloos is gebleven. De belangheb benden hadden reeds do voorgestelde maat regelen goedgekeurd en daarna een begin van uilvoering gegeven, maar het succes en de resultaten s van die maatregelen hadden de leiders van de stakingsbeweging veront rust, weshalve zij snel tot de staking waren overgegaan. Toen de afgevaardigde Berteaux verzocht om terugneming der beambten, die z,ich niet aan ernstige feiten hebben schuldig gemaakt, verklaarde do minister-president, dat geen enkel ontslag, uitsluitend wegens de staking, gehandhaafd zal worden, maar dat er geen sprake kan ziin van een algemeenc amnestie. De regeering wil socialen vooruit gang, maar tevens orde. Alleen wanneer daaraan de hand wordt gehouden, zal hij aan het bewind blijven. Jaurës vor/oclit de Kantor te eischen, dat alle spoorwegbeambten weder in dienrt zul len worden gesteld. De regeering stelde de kwestie vim ver trouwen en aanvaardde, de volgende moiio van Itabier: „De Ivamcr, acte nemend van de verklaringen der regeoring, spreekt bet vei trouwen uit, dat de regcering de herzie ning van de gevallen van ontslag ter hand zal nemen met een brcede opvatting van welwillendheid en menschlicvondheid en in dien geest ook invloed zal oefenen op dc maatschappijen. Deze motie werd aangeno men met 405 tegen, 90 stemmen. GEMENGDE MEDEDEEL1NGEN. De eindcijfers zijn als volgt: liberalen 271, unionisten 272, leden van dc arbei derspartij 43, Redmondisten 74, Obrie- nisten 10. De unionisten winnen 28 zetels en ver liezen er 29, de-liberalen winnen 23 en verliezen 26, de arbeiderspartij wint 4 ze tels van de unionisten en één van de libe ralen, en verliest er 3, de Redmondisten winnen 2 zetels van de unionisten en 3 van de Obrienisten en verliezen er 2 aan de Obrienisten. Het parlement zal op 31 Januari bijeen komen, de plechtige opening door den Koning -zal echter eerst op 6 Februari plaats hebben. Roman naar het Lhiitsch van OSWALD BERGEN ER. F r a n k r ij k. Maandag is in do Kamer een motie van den afgevaaidigde Lcboucq rondgedeeld, welke motie door 227 afgevaardigden was onderteekend en waarin het reeds een twin tigtal jaren telkens weer bespreken plan van Bouquet do la Grye om een Kanaal tusschen Parijs en Rouaan te graven, tot een zaak van openbaar belang wordt ver klaard. Na deze voorgeschreven formali teit kan het plan door de Kamer in be handeling worden genomen. De kosten van uitvoering ervan worden op 300 millioen fres. geschat. Dc burgemeester van Duinkerken h'eeft aan een journalist verklaard, dat de stad wegens het gebrek aan goederenwagens tenorme schade lijdt. Op de havenkaden liggen thans 25.000 ton goederen opge stapeld en er is zeer gegronde vrees, dat de vreemde schepen, die hun lading niet kunnen lossen, ten slotte het wachten moede zullen worden en naar Belgische ha vens zullen vertrekken. Reeds is een schip, dat vijf dagen vergeefs had gewacht, naar Gent vertrokken. De secretaris van de Ka mer van Koophandel vei zekerde dien zelf den journalist, dat do door dozen mis stand aan den Duinkerkschen handel toege brachte schade dagelijks 100.000 fraens bedroeg. ©enemarke n. Minister-piesident Berlsen heeft bij het Folkelhmg een voorstel tot _grondwets\vij ziging ingediend, volgens hetwelk aan vrouwen en dienstboden kiesrecht veileend wordt en waarbij de kiezeislceftijd van 30 op 25 jaar gebracht wordt. Tevens wordt voorgesteld, liet aantal der algevaar digden te brengen vim 114 op 132, ter wijl een nieuwe indeeling van het land in kiesdistricten zal plaats hebben. Engeland. Gisteren zijn de laatste drie uitslagen be kend geworden. Gekozen weiden nog een libexaal, een Redmondist en een Obrienist. Sp anj e. De Cortes houden zich op 't oogcnblik met een kwestie bezig, welke in een schan daal dieigt te ontaarden. De republikein- sche afgevaardigde Lerroux wordt beschul digd, dat hij den gemeenteraad van Bar celona heeft weten te bewegen tot oen willekeurige vergeving van publieke le veranties en daardoor de stad een schade van millioenen te bobben berokkend. In do Cortez kwam het tot een "heftigen twist tusschen Lemmx's aanklager Ven tos a en zijn vriend Iglesias, waarhij handtastelijk heden slechts met moeite konden worden oorkomen. Een ander aanvaller van Ler roux, Miro, werd door den beschuldigde zelf en door Iglesias tot een duel uitge daagd. Alle pogingen van den voorzitter om te bemiddelen, leden schipbreuk. Dc Indus triooien van Barcelona hebben een campagne tegen Lerroux en den van hem afhankelijken radicalen gemeenteraad be gonnen. Er hadden reeds groote straatbe- toogingen plaats en men vreest voor op roer. Ita lië. Een medewerker van de Milaneesche Perseveranza" heeft te Freiburg in Zwit serland een langdurig onderhoud gehad met prins Max van Saksen, waarin dezo hem mododeeling deed van zijn ideale po gingen tot verecniging der Grieksch- en Roomsch-Katholieke kerk, en de bewccgie- denen, waarvan hij uitging. Do prins verklaarde, dat hij niets anders had gewild dan tot de oplossing van een probleem, dat zjjns inziens het belangrijkste vraagstuk voor do katholieke kerk is, een steentje bij te dragen. Met het oog op de omstandigheid, dat do katholieke volkeren zich van de kerk afwenden, moesten deze door de Griekscli-orthodoxe naties worden vergangen. In het tijdschrift „Rome en het Oosten" had hij geen aggressievcn toon tegen de dwalende broederen aangeslagen, maai' ge meend tegemoetkoming en onpartijdigheid te moeten toonen. De katholieke kerk was immers ook bereid geweest aan de Oös- tersclie katholieken volkomen vrijheid der riten toe te staan. De moeilijkheid ligt z. i. nog in ecnige dogmatische en disci plinaire punten. De prins meende, dat, ook met het oog op het gevaarlijke door dringen van het protestantisme en den in- wendigen strijd in de Oosterscho keiken, dat het juiste oogcnblik is gekomen om aan te stevenen op de vcreeniging. Do prins verklaarde verder, clat hij ge- jneend had in volle overeenstemming met de kerk te handelen, toen hij zich in liet artikel tegemoetkomend had betoond. Hij zag in, dat hij zich vergist had on als pries ter zou hij weten zijn plicht te doen. Maar op dat oogenblik had hij van Rome nog geen verzoek gekregen om zijn opvattin gen to herroepen, of ook slechts een vcr- oordeeling van zijn artikel ontvangen, uit gezonderd dan de mcdedoeling der „Os- servatore Romano". De Roeinsehe bladen melden, dat de mi nisterraad met oen wetsontwerp tol Mesiccht- herzicning is gereed gekomen. Het bevat 57) Die vogels daar in de kruinen der beo- men, wat doden ze anders dan hem roepen, dan hom lokken om bet boschpad op te gunn, vooit onder, eiken en beuken, in do richting van den molen? En toen hij wer kelijk onder de boomon trad, was het hem of de vogels nog luider jubelden, hem begroe tend vol geestdrift. Ilij begon zich beter te gevoelen. De be- nveging in de lucht werkte genezend on heil- izuam op hem. Het was hem of een wonder lijke kracht plotseling door zijn adelen stroomde, of hij aangeraakt werd met een tooverstnf, die uouderkiacht bezat. Verder ging hij. Bij de bloeiende boomon bleef hij staan, keek naar groen en bloe sems. 'Alles leek hem zeldzaam mooi, alles nieuw, iets dat hij heden voor het eerst zag. Met iedeien stap kwamen nieuwe verrassin gen, wondeien van kleur en van schoonheid, en een 'zalig gevoel kwam cn bleef in hem. Langs een zacht glooiend' pad kwam hij, voorbij bloemen en heesters, na een lange wandeling op een heuvel, clie alè con hoog duin; midden in het eenzame bosch lag. Toen het hem gelukt was boven tc komen, voelde hij zich zoo vermoeid, dat hij,op don broeden tronk van een eikeboom moest gaan zitten om uit te blazen. Zoo groot was do tronk dat Hagenloh tot de conclusie kwam dat do eik in zijn goeden tijd een geweldige reus moert zijn geweest, die ver boven de boomon daar omheen uitstak en hoogmoedig in de \eite keek. De tijd had hom echter ten slotte neergehaald, voorbijgegaan was zijn trosoh beslaan, zooals alles" -dat op nar de zich trots verhief eens moet vergaan tot slof. Ilagonloh keek van de hoogte over het bosch? dat hem met zijn golvende lijnen deed denkon aan een groen meer, dat zich uitstrek te zoo ver als ziin blik mikte, llcol in de verte zag hij onduidelijk den toren van Eulenhorst oprijzen, veider links den molen van Altheido, waarvan de wieken vroolijk rondgingen, de zeilen schitterend in het zon licht. Het was hom een zeldzaam .genot den horizont to verkennen. Hij zocht naar nog meerdere punten, die bijzonder hoog waren en daardoor dc aandacht trokken. Zoo ge lukte liet hem weldra de hoogo populier tc ontdekken die in de buurt van -den heidemo- len stond. Daarop bleef zijn blik lang ge vestigd, Want daar was het dat hij wist dat Gi-solu zich bevond, verlangend naar hem, ongerust over hem na de boodschap van dok tor Eisenlinrt. Allerlei drooraen ontwaakten in hora, terwijl hij naar de slanke populier tuurde. Doch naast de blijde herinneringen, die de boom in hem wakker riep, herinneringen uit den eersten tijd, door hem vlak bij die populier doorgebracht in het kleine huisje van Lehnmnn, kwamen weldra ernstiger gedach ten. Ilij dacht aan het avontuur dat hij met den arbeider, Kooroek op 't landgoed Eulen horst had gehad. Hij had den vorigen dag hot plan opge vat om heden in de vroegte al naar de hout- \esteiij tc gaan om daar maatregelen te be ramen tegen Peter Knurrhohn. Maar hoe hij dat in de gegeven omstandigheden kun nen doen? I Lij voelde zich zeer vermoeid en door de wandeling had hij hier en daar pijn gekre gen. Misschien was het toch wat gewaagd van hem geweest om zoo zonder iemands ge leide het bosch in te gaan. Als nu die wagen van den molen maar kwam die moest toch eindelijk komen, zoo dacht hij. Hij re kende daar zoo vast op alsof hij een geheim zinnige iKXxlsehap had gekregen, die hem hieromtrent do grootste zekerheid had ge bracht. In droomerig wachten bleef hij zitten steeds verlangend starend in de richting van den molen, vanwaar hij redding verwachtte Hij kon een groot- gedeelte van den weg naar het heidedal zien, maar daarop bewoog zich nog steeds niemand. Terwijl hij daar zat tooverde zijn fantasie hem een droombeeld voor Ilij zag zieh-zelf voortgaan door hot bosch tot aan den kruisweg. Van den anderen kant kwam een weg, die door groene en zonnige volden op den kruisweg toekronkekle. Daar langs kwatn een slanke meisjes-ge talie aan smaakvol gekleed maar toeh zcor eenvoudig en huiselijk. Erisch waren dc kleuren van haar schort, frisch was haar lief gelaat, dat hem steeds bekender toescheen, hoe dichter zij bij hem kwam. Recht en flink was haar houding, vlug en zwevend echter haar gang Hij kende maar één meisje dat zoo liep, dat hij nooit zou kunnen vergeten, Hij zag haar lachen, terwijl zij nader o. a. een uibreiding van het kiesrecht, ver plichte stemming en verandering der bepa ling over de onvereenigbaarheid van het Ka- moilidmaatschap met andere ambten. Het ontwerp zou dezer dagen aan de Ka mer worden voorgelegd. Pcrzië. Britsch-Indische bladen melden, dat de stad Sjiras in Zuid-Perziè, geheel van het verkeer met de buitenwereld is afgesneden. Do postdienst is gestoord, zoodat brieven van Ispahan 26 dagen over de reis doen. Het heet, dat het Jodenkwartier der stad geheel verwoest is, waardoor dc handel belangrijke schade lijdt. '1 urkije. De minister van de evkais, d, z. de vrome stichtingen, heeft zijn ontslag geno men. De sultan heeft dit aangenomen en tot zijn opvolger benoemd den vice-voorzit- ter der Kamer, Cheiri. Volgens de laatste berichten uit de be trokken streken is de toestand in Albanië zoowel als in Yemen hoogst Bedenkelijk. De Turksche bladen schrijven dit toe aan vreemde invloeden, ofschoon hoogstwaar schijnlijk, ten minste wat Albanië betreft, ook het terugtrekken van do troepen tot een hernieuwd opleven der onlusten geleid zal hebben. Kreta. De Kretenzische Nationale Vergadering heeft op de laatste nota der beschermende mogendheden -een adres van antwoord op gesteld, waarin zij met smartelijke teleur stelling protesteert tegen de door de mo gendheden gebezigde uitdrukking: „Turk- sclie souvereiniteit", welke uitdrukkingen in vroegere nota's nooit zijn voorgekomen. Veider spreekt het adres den wensch uit, dai de mogendheden een annexatie van liet eiland door Griekenland zullen goed keuren. kwam. En wachtend bleef hij staan bij den handwijzer op het kuiLpunt Nu was zij vlak bij hem, ging op hom toe, knikte hem vriendelijk toe maar ging hem daarop voorbij, den weg op waarlangs hij gekomen was, steeds verder voort door de gioene velden en het bosch in. Vol gratie hield zij haar blauwe japon op en sierlijk was ieder van haai bewegingen. Zij keek echter niet éénmaal om en scheen alleen oog oog te hebben voor do korenvelden links en rechts on voor de groene boonien vódr haar,.. Nog even en zij was zoo ver weg, dat hij haar gestalte nog slechts vaag kan onder scheiden. Ilij legde de liand boven dc oogen om haar beter te kunnen zien. Nog steeds zag hij haar frisch blauw kleed en haar bewegin gen kon hij nog volgen. Hij ging wat liooger den weg op om lmar nog langer te kunnen, volgen nu verdween haar gestalte half achter een korenveld Hij zag nu in de verte een Huisje, dat achter boonien, groen en bloemen half verscholen stond blauwe rook kringelde vredig uit den schoorsteen op. Het zag er vriendelijk uit en noodigdo tot binnentreden Op dit huisje 'ging zij toe en verdween daarin Door angst en verlangen aangegrepen, deed Ilagenloh een poging om zich met ge weld van rijn boomslronk op te richten om daarna den heuvel nog iets verder te be klimmen. 4 Op dit oogcnblik klonk er op geringen afstand achter hein een schot uit Jiet bosch. Hij sloeg mot do armen in do lucht on trachtte op te'staan. Maar na een korte wor steling en vergeefsche inspanning zonk hij Mexico. De berichten over een nederlaag dep regeeringstroepen hij Chihuahua worden, van verschillende zijden bevestigd. Tc Was hington is o. a. uit Chihuahua bericht ont vangen, dat daar een trein vol gewonde soldaten van de regeeringstroepen is aan gekomen. Het bericht, dat een trein met 500 man versterkingen, die Zaterdag van Chihuahua naar Navarro was vertrokken, bij Pader- nales door do opstandelingen aan stuk ken is geschoten in den bergpas, die be kend staat als de Mal Paso, wordt be vestigd. Officieel wordt medegedeeld, dat eï 21 dooden, 10 vermisten en 42 gewonden zijn, waaronder kolonel Guzman, de comman dant. De verliezen der opstandelingen zijn, onbekend. rochelend achterover en gleed van zijn boom stronk af. Hier bleef hij bewusteloos liggen, terwijl het roodo bloed uit een wonde in zijn mg langzaam begon tc vloeien. Hij lag daar op het gras en de bloemen en de kinde ren dei lente werden langzaam met zijn bloed rood gekleurd Een half uur later ongeveer kwam do wagen van den molen langs den bosch weg voorbij den heuvel. De koetsier Erïedrich zag Hagenloh liggen, zonder hem eerst te hei kennen. Hij maakte er den molenaar Wolkcnstein, die achter in den wagen zat, op attdnt. Die steeg uit en kwam op den persoon af, die schijnbaar naast der. boom dronken lag te slapen. Zoo vond hij Hagen loh met doodsbleek gelaat in het gras ge drukt, zijn kleeren van achteren doordrenkt met. bloed, naast zich zijn muts en stok. Den volgenden middag kwam dominee Sehnelldahin mot snelle schreden langs den Irndweg, die van Espenwieso over llimdc- fleck naar het heidedal en de bosschen loopt. Zijn voeten konden lang niet zoo snel als hij hij wilde, hij rende voort om het in één (voord uit te drukken on nog meende hij maar langzaam vooruit wam. Zijn jaspanden fladderden hem achterna, rijn dasslippen fladderden ter zijde en rijn brilleglazen glom men en schitterden door de zon als waren het glooiende oogen. Maar achter de glazen stonden dc oogen droef en het gehcole gelaat van den grijzen predikant met rijn witten baard toekende verslagenheid, angst cn on gerustheid. (Wordt vervolgd. MSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1