Volgons de „Now-York Sun" is de com mandant der rcgeeringstroepen, bij Navarro gevangen genomen. De r eg omring zendt ver sterkingen. - China. De Rijksvergadering heeft zich door hel jongste antwoord der regeering niet laten afschrikken. Zij heeft oen commissie be noemd om een nieuwe memoiie te redi georen, waarin de leden van den Grooten Staatsraad in staat van beschuldiging wor ,dcn gesteld on waarin opnieuw verklaard wordt, dat dit lichaam verantwoordelijk heliooit te zijn aan hel volk. Ten. slotte z.al deze meinone verklaren dat de Rijks vergadering, indien aan deze weiischen geen gevolg woidt gegeven, uiteen zal gaan. De toon, dio bij de debatten lieerschte, was gematigd, maar toch hebben do spre kers, voor hot eerst in de geschiedenis van de Rijksvergadering, criliok uitgeoefend op den regent. BINNENLAND. Onze Marine. Blijkens hij het departement van marine ontvangen bericht is Ur. Ms. pantserdekschip »Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee S. AVoldringh, 20 dezer te Nieuwe diep binnengekomen. (sStct.") AudlBntles. De gewone audiënties van de ministers van financiën, marine, koloniën en birtiion- latulsche zaken, zullen Bnndeidag 22, Vrij dag 23 cn Zateidag 2d Decembor e.k. niet plaats hebben. Mr. M. C. de Vries van Reijst. f In den ouderdom van ruim 45 jaren is hedennacht na kort, doch hevig lijden te Leiden overleden mr. M. C. de Vries van Ileijst, secretaris dier gemeente, welk ambt door hen sedert 28 Maart 1898 werd be kleed. De overledene was ridder in de orde van Oianje-Nassau. Gewijzigde Oorlogsbcgrooting 1911. De minister van oorlog, de heer W. Cool, heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend een nadere nota van wijzigingen in de Oor- logsbegrooting over het dienstjaar 1911, in verband met de aanneming door de Tweed Kamer op 17 dezer van de motie Duymae! van Twist c.s. en de dnaiop gevolgde schor sinsr van de beiaadslaging over Hoofdstuk Oorlog. Daarbij worden voorloopig teruggeno men: de voorstellen tot wijziging van de offieierstraktementenverbetering van de promotie bij de ariilleiie; reorganisatie van de bereden artilleriewijziging van de mili taire adminirii alie wijziging in bet stelsel van de bezoldiging van de vrijwillig die nende onderofficieren en soldatenopheffing van de fouriersiangenencadreeiing van de landweer. Voorts de onderstaande posten wegens nieuwe uitgaven lo. kosten van locale oefeningen van land- weerafdeelingen 2o. oprichting eener tweede militaire school3o verbetering van de gel delijke positie der militaire apothekersbe dienden 4o. kosten vallende op het in voor raad houden van tarwe, ter voorziening in oorlogstijd 5o. kosten wegens wijzigingen in het slotionsemplacement Zevenbergen in bet belang van het militaire spoorwegvervoer. Eindelijk de gelden, meer geraamd lo. wegens verhooging ven de soldij in verband met geschiktheid voor hoogeren rang en 2o wegens positieverbetering van verschillende categorieën van militairen en verhooging van enkele dier categorieën. Als gevolg van het teiugnemen der gelden voor de voorgenomen wijziging der officiers- tractemenlen, wordt weder in de begrooting ingelascht de post van f24,000 tot dusver uitgetrokken wegens «premies aan artsen die tot officier van gezondheid benoemd wer den en aan studenten voor den militairen geneeskundigen dienst, die aan de universi teiten hier te lande opgeleid worden" en U wordt een der artikelen met f 4500 verhoogd, omdat de toelagen van de bij het Departe ment van Oorlog geplaatste officieren, tot een gezamenlijk bedrag van f6000 'sjaars, slechts voor één kwartaal in de begrooting waren uitgetrokken. Het eindcijfer van het hoofdstuk Oorlog, thans f29,890,173, wordt nu f29,211,397. GeweBt ZuId-IIoBnud. Het Gewest Zuid-Holland van het N. G. V. hield Zondag to Rotterdam een ver gadering. Do voorzitter roemde ia zjj n openings- redo de gewestelijke uitvoering te Roller dam en de propaganda-uitvoeiing te Go- iinchcm, welke zoo uitstekend zijn geslaagd en zeer zeker tot uitbreiding en verbrei ding van het gymnastiek hebben hijge dragen. Uit bet verslag, door den secretaris uit- gebracht, bleek, dat hot gewest 55 ver; eenigingen telt met een totaal van 1160 werkende leden en 1217 kunstlievende le den of donateurs. De rekening sluit met een tekort van f 132.51 en werd goedgekeurd. De secretaris der technische cornrnis'sie bracht daarna verslag uit over de werk zaamheden der T. C. over .hot afgeloo- pen jaar. Aan het bestuur wordt overgelaten, tijd en plaats te bepalen van den Istcn turn- dag, in het volgende jaar te houden. Voor den 2den ward Dordrecht aangewezen, evenwel ,op een door het bestuur nader, vast te stellen datum'.. De Bondsvoorzitter, de heer Ifcyncn, be tuigde zijn,dank voor de deelname aan do buitenlandselie feesten, benevens voor de wijze, waarop daar de eer van het N. G. V. is hoog gehouden. Tevens wekte hij do turn(sters)ers op tot trouwe opkomst in Den Hang bij het te houden Bondsfeest. Hierna werden, eenigc voorstellen tot wij ziging en toevoeging van het huishoudelijk reglement behandeld, waarna het hoofdbe stuur wordt vastgesteld. Daarna werd de agenda der a.s. Bonds vergadering in bespreking gebracht. Oiuler deze bespreking werd het bestuur gekozen en als volgt samengesteld: A. Disks, voor zitter; D. Rendijs, secretaris; J. J. Wete- ïings, pennnigmeester; mej. II. E. Tim mermans, II. J. Bitter, C. J. Hage en D. Fonkert, commissarissen. De technische commissie onderging geen verandering; leden zijn de lreeren ileum. Alex. Koert, II. J. Ravoo, II. W>. Th. C. Kok, C. J. van Tongeren, P. Scbuddebeurs. Tot afgevaardigden naar de Bondsverga dering werden gekozen mej. 11. E. Tim mermans en de boeren Joh.- II. Koert, C!u. Kloot, A. do Jongste, J. J. Wetermgs, P. J. van Rosmalen en D. Koudijs, met de navolgende plaatsvervangers mej. Van der Made en de boeren I. Pietemen, C. J. Versteeg, J. Snelleinan, J. C. van Nooit, II. Robertson en II. W. van der Lee. RotterdamHoek van Holland Men seint ons uit Rotterdam Hedenmiddag vergaderde de commissie uit de ingezetenen ter behandeling van het wetsontwerp tot annexatie van Hoek van Holland door Rotterdam. Op voorstel van mr Zaaier werd met 16 tegen 9 stemmen besloten in deze vergade ring nog geen eindbeslissing te nemen, maar het wetsontwerp in de sectiën te behandelen Daartoe werd de commissie in 3 sectiën verdeeld. Zoodra deze rapport zullen hebben uitge bracht, zal een nieuwe vergadering der com missie worden uitgeschreven. Landbouw- Comité. net Ned. Landbouw-Oornité Vergaderde heden to VGraveidiage, onder leiding van den licor S. J. A. de Bruine. Er waren on geveer 60 afgevaardigden aanwezig. Blij kens rnededeeüng van den voorzitter wordt nu reeds een kwart van het loon dat in het landbouwbedrijf woidt uitgekeerd, door ver schillende veroenigingen verzekerd. Ilij ver zocht daarom een krachtige uitspraak vóór particuliere, tegen Stads-verzekering. De beide volgende vragen waren aan de orde lo. Is 't, met 't oog op de belangen van den landbouw, wcnschelijk dat de ontwerpen Ziektewet en Radenvvet in dezön voorgedragen zin tot wet worden verheven? 2o. Is 't wcnschelijk, dat door het comité stappen woulen gedaan om nader hoofdlijnen uit te werken voor een ontwerp van wet als bedoeld bij het besluit van het Lnndbouw- comité van 10 Juli 190S, waarbij allen ver- zekeri li gs plicht wordt opgelegd, doch ouder de nocdige waarborgen vrijheid gela len wordt ten aanzien van do wijze van ver- zekei ing? Na uitvoerige inleiding van het vraag stuk door den heer A. Poslluuna (Don Haag), spraken de liecien Bruinsma (be stuurslid) ea Rauwerda in den geest van ver plichte verzekering in den eenvoudigstan voim. Dc lieer Rauwerda wees tevens erop hoe de ontwerpen vernietigen wat ook door de werknemers is gedaan in de richting van Ziekteverzekering. De heer v. d. Eisen aehte liet onderwerp niet voldoende voorbereid cn bestudeerd door het bestuur, 'dat door den voorzitter ten deze verdedigd wend, o. a. met de opmerking dat het comité zich uitspreekt alleen over de gevolgen, die de beide ontworpen, wetten zul len hebben voor den Landbouw. Tuberculose-verspreiding1. Dc Vcrceniging tot bevordering van du gezondheid in de grafische vakken in Ne derland, heeft de Koninklijke goedkeuring verkregen, voor het houden van. een ver loting, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het stichten cn cxploitee- ren van een Rust- en Herstellingsoord voor aan tuberculose lijdende at beide rs(sters), weikzaam ïri de giafische vakken in Ne derland. "tl 1 Dir. belInvoerr en Ace Bij den dienst dor directe belastingen, enz. is Met ingang van 1 Februari dc rijksklerk 2e kl. J. Th. M. Sutherland ton kantore Assen belast 'met de tijdelijke waarneming van het kantoor Ilalium. Eervol ontslag verleend, ingang 1 Jan.: L. B. IL Langenhoff, komm. lc kl. te 's-Gravanhnge. Ingang 1 Mei: M. Hefting, komxn. Ie kl. te Hoogeveon. Ingetrokken verplaatsingJ. At. Ilodi, komm. Ie kl. van 's-Gru,venhago. naar Peghel. 1 Verplaatst ingang 18 dezer: de konv miozen 3e kl. M. Leeuvvis, van Geldermal- sen (tijd.) naar IJzendijke; J, Klaren, van Geldennaison (tijd.) naai' Groosboek; M. J. Ru ij inschoot, van Gelde nnalscn (tijd.) naar Meddeho; J. Postma, van Moddeho naar Groesbeek; B. Bakker, van Lemeler- veld (tijd.) naar Glanerbraggo (tijd.); G. Moerman, van Lemelervèld. (tijd.) naar Gla- nerbruggo (tijd.); C. P. Duddelmap,i van Lemclerveld (tijd.) naar, Rijsbergen; W>. J. van de Kamp, van Steenbergen (tijd.) naar Rekken; W. Nanninga, van Steenbergen (tijd.) naai- Glanerbraggo;. G. Ooslerloo, van Vierverlaten (tijd.) naar Bruinehaar; nerbrugge; L. van Rij, van Bergen op Zocun (tijd.) naar Areen; P. J. do Mandt, van Bergen op Zoom! (tijd.) naar Midde laar; B. Bremken, van Zevenbergen (tijd.) naar Bergen; C. van Gils, van Zevenbergen (tijd.) naar Eijsden (g. en 1); G. van Dijken, van Roosendaal (tijd.) naar Roe koio; TI. Hooksema, van Roosendaal (tijd.) naar Lottrop; M. de Vries, vim Stand- daarbuitcn (tijd.) naai' Smenlvoen; K. Ren- ses, van Standdaarbuiten (tijd.) naai' Tub- bergen. Ingang 1 Januari: J. F. Hendriks, rijks klerk 2e kl. ,van Hilversum naai' Breda; H. Posthumus, komm. lo kl., van Delft naar 's-Gravenhage; J. M. Rodi, koimm. Ie kl. ,van "s-Gravonhago naar 13aarle-Nas sau (at.)de kommiezen 2e'kl. W>. Schaafs- ma, van Overschie naar Voorburg; J. B. Dijken, van Voorburg naar Oversohie; J. Tees, van Coevorden naar Coevorden (st_); J. TV. Kolenbrander, van Boekelo naar Coe vorden (st.); A. ten Brink, van Hengelo (0.) naar Enschedé (g en I)J. D. Nikkels, van Bome naar Hengelo (O.); S Frank,- van Zwolle .(tijd.) naar Borne; A. Maten, van Kloosterhaar naar Holthcme; Pli. Dost, van Klazinaveen naar Enschedé (g- en I.); P. Geerlsema, van5 Glanerbny*ge naar Losser; E. Vegter, van 0Wonzaal (g. en 1.) naar Borger; II. Bartels, van Borger naar OHenzaal (g. en 1); C. J. Naber, van Baarle-Nassau naar Tilburg; B. San ders, van Schinveld naar Echt; II. Krui zinga, van Sittard naar. SchinveldII, J. Witkop., van Mheer naar St. Piefcer; F B. Sanderson, van Eijsden (g en 1.) naar Heerlen; K. Wester terp, van Gulpen naar 's-IIartogenbosch (tijd.); J. WjUomsen, van Venlo (v.) naar Gulpen; do kommiezen 3e kl. J. Good, van Amstenrado naar Sit tard; K. Timmer, van Vaals naar Mheer; H. Andringa, van Eijsden (g. en 1.) naar Heerlen; I. de Witte, van Kerkrade naar Well; K. Ilartenhof, van Kerkrade naar Gennep (g. en 1.); 0. Heuts, van Areen naar Kerkrade; W. van de Merwe, van Bergien naar Kerkrade; A. Wassenberg, van Wolfhaag naar Vaals; J. Dam, van Velden naar Venlo (v.); II. v. Ruigon, van Brui nehaar naar Kloosterhaar; B. Eggens, van Losser naar GlanerbraggoD. Visser, komm. te water 2e kl., van Vaartuig No. 2 naar de le afd. Lobith. („Wkbl. v. d. Adm, d. dir. bel. enz,") Bij Kon. besluit van 19 dezer zijn, inge volge de Burgerlijke Pensioenwet, en art 4 der bij de wet van 6 Juni 190O (Stbl. no. 103) gewijzigde wet van 28 Juni 1S98 (Stbl. no. 152), de navolgende pensioenen verleend, als aan A. Aiozes, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f740; G .'t Hart, kommies to water der 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f653; II. A. van Lenningb, komm» der 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f586. Bij Kon. besluit van 19 dezer is aan H. Wanders, gewezen kommies der lsto klasse bij V Rijks belastingen, ingevolge de Burgerlijke Pensioenwet, mot ingang van 1 September j.l. een pensioen verleend van 1508 's jaars. VLAARDINGEN, 21 Dcc. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken op Dinsdag 20 December 1910, Afwezig de hecron J. AI. Iliunmelinck mbt, TV. van der Windt TVzn., A. K. Poort man en L. van Geldoren, zonder kennis, gov ing. De voorzitter, de heer J. van Dusseldorp, A.Mzn., opont de vergadering. 1. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen cn goedgekeurd. De Voorzitter deelt, naar aanleiding hier van, mede, dat hem, na ingesteld onderzoek, gebleken is, dat over wagcngcbick aan het station der H. IJ. S. AI. alhier niet te kla gen valt. Zooveel mogelijk wonion. eonige goederenwagens in reserve gehouden, en in dc meeste gevallen is het daardoor mogelijk de aanvrage) s binnen den reglement ai ren tijd \an 24 uur te bedienen» Dc last, dat dc goederentrein, van 11 uur de overweg gedurende 10 minuten afsluit, is bij de tegenwoordige ligging dei' wissels niet te verhelpen, misschien dat hierin verbe tering komt bij uitbreiding van het station. De Kamer besluit dc directie der II. TJ. S. AI. hierop te wijzen. 2. Bij monde van den heer IJzermans adviseert do commissie voor den Haringban- del om adhaesie te betuigen aan liet adres der Kamer te Velsen, inzake verlaging van liet posttarief voor verrekenpakketten. Dienovereenkomstig Besloten. 3. Het rapport der Commissie, benoemd tot voorlichting der Kamer betreffende het ontuerp-Arbeidswct, zal bij de leden rond-1 gezonden worden, met liet omvangrijk dossier stukken, dit onderwerp rakendo. - 4. Gelezen worden de volgende ingekomen stukkena. van, de K. v. K. en F., te Rote terdam en Amsterdam, afdrukken van hun aan de Tweede Kamer verzonden adressen inzake liet wetsontwerp op de Naamlooze Arennoot.sehap perib. van den Minister van Landbouw, enz., medededende, dat legitima- tiekaarten voor Nedcrlandsche handelsreizi gers, welke Oosten rij k-I longarije bereizen, aan hét Departement verkrijgbaar zijnc. van de Comm. Handelsvereeniging „Rosenboom en Co., alhier, aanbieding van een exem plaar van het door die firma, ter gelegenheid van liet 1 O-jarig bestaan uitgegeven, reclame- boekje. De Voorzitter houdt zich overtuigd, dat de Kamer met belangstelling van het geschriftje zal kennis nemen en cr zich in'zal verhou- gen, dat deze industrie zich hier ter stede zoozeer ontwikkeld Ik*ft. Voor kennisgeving aangenomen. d. Van B. en AV., verzoekende of naar het oordeel der Kamer de than? vaceerende betrekking van hoofdman der zakkendragers weder behoort te worden vervuld en of wel licht nieuwe organisatie van liet zakkendra gcrsgilde gewenscht wordt geacht. Uitvoerige gedaehtenwissding heeft over dit onderwerp plaats; algemeen blijkt man ei voor te zij a dat de betrekking van hoofd man als gemeentelijk ambt behouden blijft, doch wordt reorganisatie van liet tot dusver goed werkende zakkendragersgilde met haar omschreven rechten en gewoonten een moei lijk punt geacht. Daar men wel verande ring der bestaande verhoudingen wonscht, besluit inen, alvorens advies uit te brengen, inlichtingen in te winnen naar de positie van gelijksoortige instellingen in andere ge meenten. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. VLAARDINGEN, 21 Dec. Terwijl de bewoners afwezig waren, hebben gisteren avond te ongeveer 7 uur dief oi' dieven zich toegang verschaft ten huize van K. B., wo nende in de Bleckstraat. Vermist worden 40 aan geld een gou den lieeren- en een gouden dameshorloge met dito kettingen, een gouden medaillon met portretten, 2 gouden hoeren- en 3 dito da- mesringen. Van de daders geen spoor? OVERSCHIE, 21 December. Door den plaatsvervangend districtsveearts is heden morgen bij een gestorven rund van den veehouder P. Rodenburg miltvuur gecon stateerd. Ifet cadaver is op de gebruikelijke wijze onder politietoezicht vernietigd. STADSNIEUWS. Blijkens vorenstaande kennisgeving zal de Oranjebrug Donderdag (morgen) weder voor het verkeer mei rij- en voertuigen opengesteld zijn. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de aanbesteding van het on derhoud van den straatweg tussohen Schie dam en de voormalige gemeente Delfs- haven. Iutcrlocale telefoonverbindingen. Op 23 December zijn do kosten der inter- locale gesprekken van Schiedam! met ver schillende plaatsen verminderd tot f0.20 voor een gewoon en f0.65 voor een drin gend gesprek. Deze plaatsen zijn: Barondrecht, Berkel, Bleiswijk, Bolnes, Delft, Geervliet, He kelingen, Kethol, Kralingscheveer, Krim pen a. d. IJssel, de Lier, Araasdijk, Alaas- laml, Alaassluis, N.-Beijerland, Nieu- wersluis, Ilconvliet, O.-Beijerland, Over schie, Pernis, PiorsliiL, Poortegaal, Pijn- acker, Rotterdam, Rozenburg, Schip luiden, VI aardingen, Wateringen, IJsselmonde. Hedenmiddag te 31/2 uur sprong een 12- jarige jongen in de Overschieschestraat van een sleeperswagen, viel en brak de pols. Opgenomen door een heer, werd hjj door dezen naar een dokter gebracht, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. AGENDA- 21 Dec. S. O. V. Kegeiwodstrijd, u,ur. Opening van den wedstrijd. 21 Groote Schouwburg, 8 u. Edmund's Duitsche operette Das Puppenmadel 22 Tivoli Schouwburg. 8 u. Het Ned. Tooneel Mensch en Oppermenscb 23 Grooie Schouwburg. 8 u. De Kin deren 23 Groote Doelezaal, Rotterdam. 8 u., Chr. Zangvereen. «Excelsior", met medewerking van het Zalsman- kwartet en bet Utrecht-ch Sted Orkest Schiller's Lied von der Glocke," van. May Bruch. 22 Dec 71/2 uur Generale repetitie. 23 en 21 Dec. Tivoli Schouwburg. 8 u. N W. Operette. Die ICeusche Susanne. 29 Dec. Groote Sehouwb., 8 u N. V, liet Tooneel. Lucifer, lederen' avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Het Stedelijk Afuseum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur k 10 ct. per persoon voor het publiek opengesteld. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wjj die in onze agenda kunïien opnemen. Kunst en Wetenschap. Tamini. Het Concert-BureauDe Haan zal den hier nog onbekenden heldentenor Tamini introdu- ceeren. Voor z(jn tournée door Holland heeft Tamini zich verzekerd van de medewerking van de jonge Russische sopraan Frieda Cernia. Louis Schnitzler zal hen begeleiden. Voorals nog zijn vastgesteld' 4 Jan. Amsteidam, 6 Jan. Den Haag, 7 Jan. Rotterdam. Door de omvangrijkheid von Tamini's ge luid kunnen deze concerten niet in concert zalen gegeven wordenreden waarom ze zooveel mogelijk in schouwburgen zullen plaats hebben. Paljas. Bij de firma A. AVj. Scgboer, to- 's-Gra venhage, zal met ingang van 2 Januari 1911 verschijnen het eerste nummer Van „Paljas", ''geïllustreerd weekblad, gewijd aan kunst, humor en satire, onder 'redac tie van Ton van Tast. Alen doelt ons tevens mode, dat „Paljas" nimmer zedekwetsen.de lectuur zal bevat ten, nimmer bedacht plat to zijn en zich niet op godsdienstig gebied beweegt Anaesthesie dooi' eleclriciteii. Te New-York is door een leerling van prof. Leduc, die proefondervindelijk bewees hij nam de proef met zijn eigen lichaam dat door een met zeer korte tusschenpoozen onder broken electrischen stroom gevoelloosheid teweeg kan worden gebracht, deze methode practiseh toegepast in de chirurgie. Da leer ling, een vrouwelijke, dr. Rabbinowitsj, ver richtte een operatie aan een patiënt, wien vier teenen moesten worden afgezet, nadat deze door electriciteit plaatselijk gevoelloos was gemaakt. Naar het bericht luidt, ondervond de patiënt niet de minste pijn; hij praatte alsof er niets met hem gebeurde. Rechtzaken. Centrale Raad van Beroep Ongevallenverzekering. In de gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting is o. a. uitspraak gedaan in het hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, houdende vernie tiging der beslissing van de Bank, waarbij ter vervanging der vroegere toegekende uit- keering bedoeld bij art. 20 der Ongevallen wet, aan J. W. de N. te Schie lam ingaande 30 Mei 1910 voorloopig is toegekend eene rente van 21 pet. van zijn dagloon, terzake van een ongeval, waardoor het rechteroog zwaar verwond werd. De .Centrale Raad gelastte een nader licha melijk onderzoek van getroffene. De Rotterdamscho Rechtbank hoeft giste ren 0. a. veroordeeld L. van E., 30 jaar, los werkman, to Schiedam, wegens heling wan een gedeelte van hot bij de inbraak bij den pandjeshuis houder Levic te Schiedam gestolen goud on, zilver, tot drie jaar gevangenisstraf; en J. IL, 21 jaar, los werkman te Vlaar- dingen, wegens diefstal van een drietal hui den, tot negen maanden gevangenisstraf. Majesteitsschennis. Een Rotterdamsch' schipper, zekere J. 0., die zich den 2en September te" Schiedam aan majesteitsschennis had schuldig ge maakt, beweerde gisteren voor de Rot ten! amscho rechtbank zich niets meer te herinneren, omdat hij dronken was ge weest. j fI I De beide getuigen verklaarden, dat bekl, gatisch niet dronken was; wel was bij opgewonden en woedend, omdat zijn scheepje, door de Rijksverzekeringsbank in beslag genomen, verhaald moest wor den. Den bewaarder voegde li ij nog toe: „als er wat verhaald moet worden, laat dan do Koningin maar komen." Voorts had hij do verschillende beleedigingen je gens do Koningin geuit ten aanhoore van een talrijk publiek. Getuigen meenden dat bekl. uit de woorden: „In naam der Ko ningin", aan het hoofd der stukken van inbeslagneming, afleidde dat deze executie op Haar last geschiedde, en dat hij daar over verontwaardigd was. Bekl. editor ont kende dit. Geëischt werd veertien, -dagen gevange nisstraf. De rijwieldiefstal aan de H. B. S'. alhier. Wegens diefstal van een rijwiel op 17 September j.l. uit de rjjwielbergplaats van de H. B. S. te Schiedam ten nadeele van Tj wan Ing Li, werd tegen den elders ge detineerden J. J. voor dezelfde rechtbank twee jaren gevangenisstraf geëischt met be vel tot beklaagde's onmiddellijke gevangen neming, op grond van vrees voor herhaling van het misdrijf. Diefstal te Vlaar dingen. Gisteren heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terecht gestaan de 37-jarige mej. M. Mhuisvrouw van P. L. v. M te Vlaar- dingen, beklaagd van diefstal. Ze verklaarde als werkster in betiekking te zijn geweest bij mevr. de wed A. E. Poortman teYlaar- dingen. Achtereenvolgens had ze daar in het laatste gedeelte van 1909 en in de eerste maanden van dit jaar telkens des Vrij dags, wanneer ze kwam werken -- wegge nomen verschillende gouden en zilveren sie raden, koperen voorwerpen, een kop en bak, een stuk looper en een aantal ondergoederen. Het grootste gedeelte nam ze weg om het te verkoopen, ten einde van de opbrengst te levenze verdiende namelijk niets en leed gebrek met haar huishouden. Met de rest versierde ze hare kamer, waar dit in beslag genomen werd. Tevens werd in haar bezit gevonden de sleutel der buitendeur en die van het kabinet, waaruit)mede verschillende voorwerpen vermist waren. Het stuk looper had ze gewoon met de schaar afgeknipt. De gouden en zilveren voorwerpen liet ze bijna alle door haar zestienjarig dochtertje die mede in dezen diefstal op uitgebreide schaal was ingewijd verkoopen 'eenige verkocht ze zelf; het geld werd in het huis houden opgemaakt. Mej. A. E. Poortman, te Rotterdam, die op zekeren keer hare oude, alleenwonend# moeder -de bestolene bezocht, kwam tot de onaangename ontdekking, dat het geheele huis als het ware leeggeplunderd was, veel meer dan bij beklaagde werd terug gevonden, en z$ uls door. haar gestolen be kende, was vermist. Zelfs'meende getuige dat het geld harer moeder ook was wegge nomen, omdat deze het vorige jaar nog pl. m. f2000 in contanten bezittende, den laatsien tijd herliaaldelqk om geld verlegen zat. Ook D. Los, van Vierverlaten .(tijd.) naar Gla-

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2