I I 63"* laargang Vrijdag 23 December 1910. Wo. 13491 De ïïeidemolen, 1 Kennisgeving. 1§< >4 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-cn Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen. fl. 1.25 fcmco per post fl. 1.65. Rrijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een ant aan het Bureau bezorgd zijn. BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën; Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abennement op voordeelige voorwaarden, tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van lJan. a.s. op do „Schiedamsehe Courant" abon- neeren, ontvangen do tot dien datum verschijnendo numxuors gratis. Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat liet kohier van de belasting op bedrijf»- en* andere inkomsten No. G dezer gemeente, over hot dienstjaar 1910/11, door den heer directeur der directe belastin gen te Rotterdam op den SOsteu December 1910 executoir verklaard, op heden aan, don ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op don bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen oenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 22sten December 1910. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. BUITENLAND. Schiedam, 22 Doe. 1910. CHINA. liet ontwakend volksbewustzijn in het IIc- mclsche Rijk doet in den laatsten tijd veel \an zich spreken. De groote meerderheid des volks gevoelt zich, mede door de voorbeel den in het naburige Japan, mondig genoeg om zelf een woordje in de regeeringszaken te mogen meesproken en de jongste betoogin gen voor con. volksvertegenwoordiging zijn, zoo zet de Porijsche „Tenips" in een belang wekkend- hoofdartikel uiteen, derhalve van een niet te onderschatten betcekcnis. Moge lijk is, dat zij op niets uitloopen, maar dan blijven toch -altijd de verschijnselen, en deze zijn kcnteckoncnd. Het volk kan de provinciale vergaderingen niet meer vergeten, die door haar indruk wekkend gezag gouverneurs oil mandarijnen het zwijgen hebben opgelegd, noch den raad- gevenden senaat, die op voet van een gelijk waardige macht met de regoering onderhan delde. In tijden van i,n het binnenland of uit het buitenland dreigend gevaar, of van rampen ids hongersnood, enz., zal het Chi- ncesehe volk als vanzelf weer denken aan liet middel, dat eenmaal reeds zoo krachtig hielp en zooveel beloofde: een verandering van re geer ing&stcl»el. liet is daarom dan ook niet waarschijnlijk, dat de oogenblikkelijko agita tie verstikt wordt, Eerder mag men liet le gended aannemen en de veronderstelling is niet gewaagd, dat de Chinccsche hervormers, aangemoedigd door hot reeds door hen be reikt succes, vol ijver hun taak zullen voort zotten en steeds meer invloed zuilen ver werven. De groote stoot tot dc tegenwoordige be weging, dien néch de Christelijke zending, nöch de prediking van sommige Chincc sche dweepers heeft kunnen geven, was de ïtussisch-Japansche oorlog. Dc overwinning, door hot gele ras behaald op een Wcstcr- schen staat, heeft de zonen van liet Plemel- schc rijk wakker geschud en het nationali teitsgevoel in hen doen ontwaken. Op dit feit hebben in den laatsten tijd tal van, in binnen- en buitenlandsche tijdschriften verschenen artikelen, en aan deze kwestie gewijddo boeken, waarvan do schrijvers al len een zekeren angst verrieden voor 'het „gele gevaar", de aandacht gevestigd. Japan heeft ook indirect invloed geoefend op het onlangs genomen besluit, in 1913 een parlement bijeen te roepen. Zooals men zich herinnert, was de bijeenrooping daarvan eerst voor 1917 bepaald, doch tot tweemaal toe richtten de afgevaardigden der provin ciale raden een ver-zoek tot de rcgeering, om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de in stelling varn het pailonientairc régime. Ter wijl zij een derde rekwest voorbereidden, vernam men dc sluiting van het Russisch- Japanseh vredesverdrag en de annexatie van Korea door Japan. Een gevolg hiervan was een groote gisting onder de bevolking, die zich met de studenten te Peking in verbin ding stelde. Tal van studenten-vergaderingen hadden plants, waarop de wellicht toekom stige regeerders van het Riik zichzelf bloe dige verwondingen toebrachten, als teeken van rouw. Een met hun bloed bevlekte peti tie, waarin den leden van den raadgevenden Senaat hun laksheid verweten werd, maakte op deze veel indruk, en zij besloten onmid dellijk zich ernstig met de hervormingsplan nen bezig te houden. De Senaat interpel leerde de regeering achtereenvolgens over verschillende belangrijke kwesties, vooral over die, welke de builenhmdsche politiek betroffen. In den laatsten tijd zijn ook tal van poli tieke volksorganen opgericht, die krachtig propaganda maken voor een regeering.Jier- vorming. Waar deze laatste zoowel door de mtcllediUeele élite, als door de lagere volks klassen gewonscht wordt, is het met waar schijnlijk, dat enkele reactionnaire mandarij nen haar uilen kunnen tegenhouden. GEMENGDE MEDEÜEEL1NGEN. Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGEN ER. 58) Zoo kwam hij door Ilundcfleok en zocht zijn weg door snaterende ganzen dier overal op de straat waggelden en geen begrip hadl den dat zij verplicht waren uit te wijken voor den zoo haastigen wandelaar. Ilij haalde den politic-agent in die langzaam voortging iii de richting van het hcidedal, statig van houding, bewust van zijn waardigheid, z< als meerdere vertegenwoordigers in uniform van het heilige staatsgezag. Een vluchtig „goeden dag" werd tussehen kerk en staat gewisseld en dit was de inlei ding voor oenigc gejaagde vragen, die domi nee Sohnellduhm op het hart brandden. Wat hij vroeg betrof de verschrikkelijke gebeur tenis In de herberg aan den kruisweg cm wat daarna gebomd was op do eenzame heide hij het bosch. Na eenig heen en weer praten wist do do minee dat dc diomuir van Hermandad en met hem velen uit den omtrek op weg waren om Peter Knurrhahn te zoeken en te arres teren en dat natuurlijk omdat men einde lijk bewijsmateriaal genoog had om de hand te leggen op dezen deugniet. Dc gendarme» - rie had het er druk mee, want de wilddief zou niet gemakkelijk te pakken zijn en - den mannen handen vol werk geven, zoo nis dat een oude, geslepen slrooper betaamt, J5i' waren op hot laatst, zoo vertelde do gendarme, nog zeer verzwarende mededeelin- gen gedaan voor Peter Knurrhnltit. Er wn ron feiten genoemd, dio geen twijfel lieten Frankrijk, t Uit het rapport van, (ton inspecteur van financiën, Sorbier, over de liquidaties der congregatiegoederen aan do Senaatscom missie blijkt, dat het Cródit Foncier bij het verkenen van hypothecaire joeningen ten bedrage van 23 niillioen francs, zich niet altijd aan de voorschriften heeft ge houden. Zoo moet bijv. deze onder staatscontrole staande instelling gelden hebben verstrekt op goederen der niet-toegelaten orden, kor ten tijd voor de ontbinding, zonder er no titie van te nemen, dat degenen, die lee- ningon wilden sluiten, niet anders dan stroomannen waren. Ook worden aanmerkingen gemaakt pp eenige overeenkomsten, (foor het Crédit Foncier met de liquidateuren gesloten, waaibij deze zich verbinden do vorderin gen van bet Crédit Foncier, niet te be twisten. Een hooggeplaatst ambtenaar van jict Crédit Foncier heeft echter pan een jour nalist verklaard, dat da opgewondenheid, veroorzaakt door het rapport van Sorbier, ten eenenmale ongerechtvaardigd is. Do som van 23 millioen omvat alle koningen, die het Crédit Foncier aan oenigc maat schappijen, wier vertegenwoordigers eerst later zijn gebleken stroomannen iter orden te zijn, heeft toegestaan. Feitelijke con tracten mot do liquidateuren ,zijn niet ge sloten, er zijn alleen mondelinge afspra ken gemaakt, door welke /de afwikkeling dor zaken, overeenkomstig de belangen van het Crédit Foncier, jonden worden vergemakkelijkt. En - ten overvloede werd do rogeering steeds in kennis gesteld van deze leeningen. len, hetgeen natuurlijk Hoor de conservatie ven met enthousiasme woidt toegejuicht, ter wijl ook de liberalen hun voldoening betui gen, Reeds wordt uit Madrid geseind, dat Leroux een nieuwe „socialist isch-republi- keinsche groep" gevormd heeft -uit zeven af gevaardigden bestaande. De scheuring wordt in de Spaansche bla den druk besproken. In dc Kamerzitting van gisteren deed de CarUstische afgevaardigde Mella mededeeling van een plan tot dynastieke fusie cn orga nisatie van een groote katholieke partij, die door minister-president Canaleias gesteund zou worden. Canalejas wees in heftige, verontwaardig de bewoordingen Mei la's beschuldigingen van de hand, die misdadig ziin. Een derge lijk vergrijp wordt gestraft door het Wetboek van Strafrecht en Mella zou, zeide hij, door den procureur des konïngs voor de rechtbank gedaagd kunnen worden. Duitschland. Volgens het „Bcrl. Tngcbl." begint de stemming in parlementaire kringen voor de nviortollen aanmerkelijk te verflauwen, met name hij dc nationaal-hberalen. Was vroeger twee derde dezer partij voor do scheepvaart rechten, thans is dit aantel op tenia uner- nood de helft geslonken. ever de vraag in hoever hij de hand had in de gebeurtenis dor laatste dagen. Gister avond was de oude arbeider Lehmunn nog laat in do houtvesterij geweest en had daar dingen veiteld, die een nieuw licht wierpen op den duivel van het hcidedal. Het was zier waarschijnlijk dat de opzichter llagen- loh een bloedig slachtoffer was geworden van de wiuakzucht van Knurrhulm. En ook wat de kolendampvergiftiging betrof, meen de men vrij zeker te kunnen zeggen, dat dit het gevolg was van een handeling van Lena, de dienstmeid, maar vooral haar vader scheen de uitdenker te zijn van het -kn om den opzichter door verstikking te dooden. De dominee was onder nl deze mededeel in- gon, zoo mogelijk nog blocker geworden dan hij al was. Zijn ontsteltenis nam nog toe toen do politic-agent ook nog de mededee ling deed, dut .na de geeburtenisscn Lu de herberg, het meisje Fechlcna weggcloopen was en tot nog toe door niemand meer wua gezien. Ilier nam dc man afscheid van dominee Sehmdldahin en ging het bosch in, terwijl de predikant lungs den hoofdweg haastig zijn tooht vervolgde. Zijn angst en vrees nam steeds toe en hij transpireerde heftig door het ongewoon sneüo bewogen en loopen. Ondcrlusschen zag hij hoe hem uit de richting van den heideniolen een mail tege moet kwam, Hij schreed kalm voorwaarts, zonder r,ich blijkbaar te haasten en droeg een pak onder den arm. Tom hij den domi nee herkende verhaastte hij ziju schreden, nam zijn pet of en riep iceds op een af stand „Gooien dag, dominee! Ik was juist op- weg naar u, en had een boodschap van meneer* Wolkenstein voor u." Spanje. Het debat in de Kamer, waarin dc regu blikeinsche afgevaardigde I-cremx, die we gen» zijn glooien invloed den bijnaam draagt van „Koning van Calalonio", beticht werd van oneerlijkheden, heelt ten gevolge gehad, dat zijn positie Ln het republikoinsch-socia- listisch blok ernstig geschokt is. Een ander gcwolg der beraadslagingen is eon scheuring in de republikeinsche partij. De invloedrijke socialist Tglesias noemde Le- roux's optreden een politieke immoraliteit. Door deze houding van. zijn vroegere vrien den is het republikeinsche blok uiteengeval- „Zoo! Wat is dat dan." liet was de nachtwacht, schoenpoetser cn klccderborstelaur, Nimmerdn, van don heide niolen, een bleeke man, langzaam in bewe gingen en zeer zwaarmoedig. Uit zijn Zondagschc jas haalde hij een brief te voorschijn. Dominee Schnclldahin greep hem den luief uit de hand en scheurde met bevende hand de enveloppe open. Maar voor dat hij nog begon te lezen, zei bij gejaagr: „Zog iriii om 's hemelsnaam, hoc is liet met den jachtopziener." „Dank voor die belangstelling," zei de eigenaardige oude. „Wie zal zeggen of hij den avond nog haalt." „Groote hemel, dat zou ontzettend zijn!" Do man knikte. „Ja zeker ik kan begrijpen dat domi nee daar zoo van schrikt, 't Was een goede man. Dat zeggen allen die hem kennen." De predikant bekeek diep ontroerd en vol van .smart den brief, tot hij zich eindelijk bedacht en met een kloek besluit den brief uit de enveloppe nam. Hij las, nadenkend, de volgonde woorden „Toon ik gisternamiddng naar de herberg aan den kruisweg reed, om onzen gemcon- schnppelijkon vriend na zijn gelukkige red ding te luilen, besloot ik den groeten winter jas mee te nemen, die gij dezen winter ook eens hebt aan geluid op onzen sledqlocht naar Grüntnnno. Zooals hot wel eens meer gaat, wat men niet zoekt dat vindt menstel u mijn verbazing voor toen ik in de jas uw langgozochtc vermiste overjas terugvond. Hij zat er geheel in, de mouwen in de mouwen van mijn jas, zoodat het geen zaak was die dadelijk opviel maar ik verwijt mij zelf toch indertijd, toen u het mij vroeg, niet Kreta. De politieke toestand op het eiland, na de jongste vermanende nota dor bescher mende mogendheden, is er niet op ver beterd. Integendeel, Do Nationale Verga dering heeft deze nota beantwoord met een protestaota, welke zij dezer dagen aim de betrokken consuls ter hand heeft ge steld. Dit belangrijke document verklaart, dat de Kretenzers, door alle mogendheden verlaten, tot het uiterste zjjn besloten. liet protesteert tegen de erkenning dor Turk- sche souvereiaiteit en spreekt ten slotte de hoop uit, dat do mogendheden de Kre tenzers niet tot oen krachtdadige verdedi ging van hun recht en van hun wensch om met Griekenland vercenigd te wor den, zullen dwingen. Er hoerscht op het geheele eiland een groote opwinding. Uit verschillende plaat sen komen berichten van pon reeks ver gadoringen, waarin moties tegen de nota der beschermende mogendheden en ten gunste van de vereeniging met Griekenland worden aangenomen. Al deze moties wor den aan de consuls toegezonden. Aan de andere zijde zullen thans ook, naar men zegt, protostvergaderingen togen de annexa tie gehouden worden door jdc Mohamme- daansche Kretenzers. Algemeen ziet men daarom do toekomst met Bezorgdheid te gemoet en vreest men. pie uwe verwikke lingen, niet alleen in Kreta, maar zelfs in Griekenland. Volgens een bericht nl. van den Ameri- lanschen gezant te Tegucigalpa aan zijn regen ring, heeft een Ilondureccch overste, Albarado, een poging gedaan om president Davila ten val te brengen. De oproerlingen weiden evenwel bij de grens van San Salva dor door regeringstroepen uiteengedreven- Een aantal van hen, waaronder de aanvoerder Albarado, wist over de grens te ontkomen. De president \aa San Salvador eischt ech ter, dat hij zich zal overgeven en stuurde ook, ingevolge een verzoek van Davila, troe pen om de grenzen te bewaken. BINNENLAND. Hofbericht. II. M. de Koningin-Moeder ontving gis teravond in audiëntie de Ministers van Ju stitie. van Waterstaat, van Koloniën en van Landbouw, Nijverheid cn Handel. Yau liet hof. H. M de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins hebben gisteravond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage het ToonUunstconcert bijgewoond. Corps diplomatique. De gezant der Amerikanmehe Unie bij llr. AL. Hof. de heer Beaupré, die sedert September deze stad had verlaten en met verlof in zijn vaderland aanwezig was, is gisteren hier ter slede op ziin post terugge- kecid. 'V Honduras. De Zuid-Amerikoansche republieken, die dit iaar geen revolutie hebben gekend, zijn maar weinige. Gisteren pas werd gewag ge maakt van een, die in Peru was uitgebroken, thans is het Honduras, dat niet wil achter blijven. goed gezocht te hebben. Zoo heeft uw jas, die u zooveel nut had kunnen bewijzen, den gcheelen winter ongebruikt bij ons in de kast gehangen. Mijn geweten spreekt luid. Daarom zend ik de jas hierbij ten spoedig ste terug, in de hoop, dat ie er hoewel het weer al weer zoeter wordt nog gebruik van zult kunnen maken-" üc dominee stond eerst geheel verslagen door die geheel omcrwachtte mededeeling. Ilij kon, ondanks zijn zorgen cn angst, niet nalaten e\cn genoeglijk te lachen, iets kost baars als zijn beste jas die hij reeds als ver loren beschouwd had, plotseling terug te vinden, was ook zeker wel een vreugdevol lachje waard. Maar toen kwamen hem weer herinneringen voor den geest, die diocvig stemden. Im mers hot was om deze jas geneest dat Pech- lona zooveel had moeten verduren cn ten slotte dc pastorie had verlaten. Hij zag nog haar wanhoop, omdat zii heel good ge voelde dat zij verdacht werd de jas te heb ben weggenomen 's nachts was zij weg gcloopen door sneeuw en koude van hem die het zoo goed met haar meende Hij zag haar naar de herberg gaan, waar zij nu, hoewel ongetwijfeld weer buiten haar schuld, bijna de oor/aak was geveest van don dood van Hagonloh „En dat, wat jo daar onder don arm hebt," zei de dominee verwaai door zijn ge dachten. En hij wees maar liet pak dat Niiu- merda onder den arm had. „Dat is uw overjas, dominee," zei de ge trouwe dienstknecht. „Als ge haar misschien niet aan wilt doen, dan zal ik haar wel oven naar de pastorie in Escnwiese brengen naar uw vrouw.' „Neen, ik heb haar op 't oogenblik niet De giooto militaire audiëntie, welke H. M. de Koningin, in itegenwoordi(gjliekl van, Zj. K. II. den Prins, verleende, werd door on geveer 100 opper-, hoofd- en verdere offi cieion, zoowel \an zee- en landmacht,, als van het Indisch leger bezocht. Heden werden burgerlijke autoriteiten en particulieren ontvangen. Rechterlijke macht Bij Kon. besluit van 17 dezer is, met ingang van 1 Januari, benoemd, tot griffier bij het kantongerecht te Gouda- nu. E. M. Driebeek, oud-rechterlijk ambtenaar, thans advocaat en procuratiehouder to Nijmegen. Mr. M. C. do Tries van Heijst. f In do Donderdagnamiddag gehouden zit ting van den gemeenteraad te Leiden wer den door de voorzitter, jhr. mr. dr. N. C. de Gijsclaar, eenige woorden van wee moedige en erkentelijke hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijten den gemeente secretaris, mr. M. C. de Vries van. Heijst, gisteren in den bloei van den mannelijken leeftijd zoo onverwacht ontvallen aan zijn gezin en aan' zijn werkkring, zoo verdien stelijk, volijverig cn bijna onovertroffen door hem gedurende 13 jaren vervuld. Bij deze hulde sloot zich aan het oudste noodig," zei de predikant geheel ver strooid, „ik heb het al warm genoeg. Breng de jas maar naar do pastorie, als je wilt." „Nu dan, goeien middag, dominee." „Goeien middag Dominee Scluielldahin snelde weer verder evenals straks met fladderende jaspanden achter zich, met vliegende dasslippen aan weerszijden, zijn brilleglazen glinunendor dan ooit, zoodat ze een oningewijde misschien hadden kunnen doen denken aan vurige lan taarnlichten van een voorbijstuivende loeo- mot'of. Zoo kwam hij in het dal, waar liij de eer ste huisjes reeds spoedig voorbij was. Vroo- 1 ijk bloeiende boomen begroetten hem hier, overal, links en rechts stonden bloemen. En de lucht was vervuld van -allerlei vogel gerucht en gefluit, duivengekocr, ganzenge- gak, kiptpengckakel. Hoe blij on jong lag dat alles danr. Wat, vredige stemming ging er van dat alle-s. uit. Maar dominee Schnclïda- hin dacht aan droevige dingen, aan de tegen stelling tussehen dood en loven, rouw en lentcstemming Ilij lotte niet op de bloemen en bloesems, hij lette niet op hot vogelgezang en goroop, hij zag niet door de vensters in de huisjes der dalbewonershij joeg voort, zijn ge dachten nclitcrnu Eindelijk stond hij voor den molen en zijn eersten drang was om don sloep op en dc gang in te snollen. Maar hij bedacht zich, besloot de achter deur binnen to gaan cn botste, toen hij den hoek omging, togen een dor knechten van den molen, dio hom met een pnarknlmo woor den wat trachtte tot bedaren te brengen. Wordt vervolgd,) p "fs SCHIEDAMSCHE COURANT. -i nir-wri wi— De Burgemeester van Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1