bracht, maar dat tevens rekening dient te worden gehouden met het gevaarlijke van de handelingen van beklaagden en-het groote nadeel, dat toegebracht had kunnen worden of misschien reeds toegebracht is en het veroordeelde mitsdien kapitein French on luitenant Brandon elk, tot viet jaar vesting straf ondor aftrek van* de twee maanden, in voorarrest doorgebracht. Spanje. De .Kamer' heeft gisteren de discussies over de 'grendel wet hervat. Mot het oog op de obstructie, door de Carlisten gevoerd, stelde dc president voor, do zitting perma nent te verklaren, totdat de stemming over hot ontwerp zou hebben plaats gehad. Er ontspon zich een levendige discussie over dit voorstel. Portugal. De Lissabonscho bladen bevatten zeer ont moedigende tijdingen van Madeia. Tot nog toe zijn reeds 3000 gevallen van cholera op het eiland voorgekomen. De autoriteiten zijn machteloos om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan, daar de onwetende bevolking eenvoudig weigert ham- voorschriften op te volgen en zelfs niet opziet tegen geweld dadigheden. T© Machiro deden 2000 man een aanval op de openbare gebouwen en de apotheken en wierpen de geneesmiddelen de straat op. De ticepen joegen hen ten slotte uiteen. 's Anderen daags echter kwamen 7000 mam buiten de stad bijeen en vielen de troe pen aam, die nu verreweg in de minderheid waren, soodat deze zich genoodzaakt zagen voor de menigte het veld tc ruimen. Te Funchal en op andere plaatsen zijn eveneens ernstitge botsingen voorgekomen. Italië. Dc „Uniono", het klerikale dagblad van Milaan, publiceert een telegram van prins Max van Saksen, waarin deze liet door de „Perseveranza" weergegeven z.g. interview van hem onwaar noemt en geheel uit den duim gezogen. Tc Homo gaat het gerucht, dat. do paus een particulieren brief van prins Max heeft ontvangen, waarin deze het gebeurde zegt te .bekeuren. De Curie wil daarmee echter geon Vrede nemen, inaar verlangt van den prins zijn uitdrukkelijke onderwerping. Een antwoord op dezen eiscli is tot dusver nog niet ont vangen. De particuliere secretaris van den prins heeft de volgende mededeeling onder de ka tholieke pers doen verspreiden „Voor een persoonlijk antwoord Van den prins op de hem gedane verwijten bestaat voorloopig nog geen aanleiding, zoolang er geen authentieke berichten omtrent deze zaak uit Rome gekomen zijn. Dit is tot dus ver nog niet het geval. Het is echter zeker, dat een loochening van een of ander dogma in het opstel van piins Mav van Saksen niet voorkomt. Het artikel wijst slechte op de moeilijkheden, waarop in den laatst on tijd vastgestelde dog ma's in liet Oosten stuiten. Van concessies evenwel is in het nrtikel in het geheel geen sprake." Kreta. Naar aanleiding van de laatste nota dor beschermende mogendheden heeft do Kreten zische regeering opnieuw aan de oppositie voorgesteld een coaliticregeering vim vijf le den uit alle partijen te Vormen, ten einde den tegenwoordigen abnormalen toestand to kunnen overwinnen en aan de mogendhe den de eenheid der Kretenzers in deze groo te nationale kwestie te demonstreeren. De leider der oppositie, Michelklakis, wei felt echter tot nog toe Jiot voorstel aan te no men. Hij stelt voorwaarden, wier aanneming door de icgecring twijfelachtig is. Mexico. De chef van den Mexieaanschen generalen staf heeft erkend, dat de regeeringstroepen bij Mei Pasa een nederlaag hebben gele den. Bij hot gevecht hadden de troepen 19 dooden en 25 gewonden en sloegen ten slot te op de vlucht. Volgens een mededeeling van de „New- Vork Sun" zijn er tot dusver itut den op stand reeds 700 soldaten gevallen. China. De Rijksvergadering heeft een motie aan genomen, waarin bij do regeering wordt aangedrongen op liet rooken van opium de zwaarst mogelijke straffen, de doodstraf al leen uitgezonderd, te stellen en belooningen uit te loven voor degenen, die schuldigen aan de bevoegde autoriteit aanwijzen. BINNENLAND, Corps diplomatique. Heden worden uit Brussel in do resi- 'dentio verwacht drie hooge Chineesche ma gistraatspersonen, leden van het Ópper- gerechtshof te Peking, die hun reeds ver leden zomer hier te lande aangevangen onderzoek naar het gevangenisstelsel ko men voortzetten. De van 's-GraVenhago naar Madrid over geplaatste gezant van Oostenrjjk-Hongarije graaf de Wjjdenbmek, zal eerst in het a.s. 'voorjaar de residentie verlaten ter aanvaarding van zijn nieuwen! post. De Russische gezant te 's-Hage, graaf Pahlen, hoeft zich gisteren naar het bui tenland begeven, waai' bij tot na het Kerst feest zal 'Mijven. Onze Marine. Blijkens bij liet departement van ma rine ontvangen bericht/ is-Mr. Ms. flot tieljevaartuig „Koetei", onder bevel van den luitenant ter zee 1,1ste klasse C- D. do lïaes, 22 dezer van Bangkok vertrok ken- - („Stek") - Personalia. Bij Kon. besl. van 19 dezer is* R. K Peelen benoemd tot adjunct-tolk aan Ui'. M. gozantscliap' tp> Tokio. Bij Kon. besl. van 20 dezer is aan den gezantsohapsattaehé in algeineenca dienst R. Roosmale Nepvéu, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag als zoodanig verleend. Holde aan mr. E. Jt, H, Begaat Gistermiddag drie uur- heeft aan het mi nisterie van justitie de aanbieding plaats gehad van het huldeblijk aan mr. E. R,. H. Regout, voormalig regeeringscommissa- ris van de internationaletentoonstelling te Brussel in 1910, door en vanwege do Nederlandsche exposanten. Do vice-vooar- zitfer van de 9de sub-commissie, do heer N. Ie Grand, deelde den heer Regout in eenvoudige bewoordingen mede, dat de exposanten uit erkentelijkheid voor het geen hij tijdens zijn commissariaat voor do tentoonstelling gepresteerd heeft, hom aanboden een huldeblijk, bestaande uit: a een étui, bevattende oen plaket in drie voud uitgevoerd, in goud, zilver en brons; b. twee in ebbenhouten lijst gevatte bron zon platen, afgietsels van do oorspron kelijke modellen, die voor het plaket heb ben gediend. Deze modellen werden vervaardigd door den beeldhouwer Louis Vreugde, terwijl stempels en afslagen werden gemaakt in de Koninkbjko Utrechtscho Fabriek van Zilverwerken van C. J. Begeer. c. Een in perkament gebonden gedenk boek, van buiten versierd mlet schilder werk. Dat gedenkboek wêr<l aangekocht op de Alg. en Int. Tentoonstelling als proeve van vrouwelijken handarbeid, vervaardigd door mevrouw J. van der BurgVan Aalst. Zij, die voor h'ot huldeblijk werkzaatn waren, werden eveneens in hot gedenk boek genoemd. d. Een in leder gebonden schrift, ver guld op snede, waarin alphabetisoh do namen der deelnemers geschreven staan e. Een kistje, waarin hot gedenkboek met etui en schrift geborgen worden. Wat hot kistje betreft, werd de sub-com missie teleurgesteld, daar do vervaardiging aanvankelijk was opgedragen aan den Ja vaanschan houtsnijder Badjaeri, die het in het tentoonstellingsgebouw zou maken. De Javascho Bosch-exploitatie Maatschappij, voorheen P. Buwalda Co., had daartoe het noodige hout welwillend ter beschik king gesteld. Door ongesteldheid werd genoemde Javaan verhinderd zijn taak ten uitvoer te bren gen, en stelde bovengenoemde Mij. nog maals het hout tor beschikking, waarvan nu het kistje door den meubelmaker J. J. Strijbos werd vervaardigd. De heer vod Saher, secretaris der 9de sub-comïnissie, gaf bij do overhandiging do noodige verklaring. Ten slotte bood de heer Jac. van den Bosch, voorzitter der Nederlandsche Ver- ccnigmg voor Ambachts- en Nijverheids- kunsl, namens de 9de sub-commissie een in kalfsleder gebonden exemplaar aan, van don door da vereeniging uitgegeven geil lustreerden. catalogus. Z.Ex. betuigde de commissie zijn hooge ingenomenheid en gaf de verzekering dat het huldeblijk door hem gaarne werd aan vaard en op hoogen prijs werd gesteld. Do commissie van aanbieding bestond uit do hoeren N, De Grand, E. von Saher, Jac. van den Bosch, J. M. Lob, J. Brom en II. J. Walenkamp. Directeur electrlciteitsbedrJjf Rotterdam. De gemeenteraad hoeft gisteren tot di recteur van liet gemeentelijk electricitcits bedrijf benoemd den heer dr. A. C van Rossom Nzn., onderdirecteur van het be drijf, met 35 van de 38 stommen. Tweede Kaïner. In de zitting van gisteren kwam in be handeling het amendement van den heer van Vuuren (R.-K.), dat ton doel heeft de gelden, aangevraagd voor subsidiearing van openbare leeszalen, van de bcgroo- ting te schrappen. Spr. licht het amende ment toe, en zegt, dat de regeering do subsidieermg alleen voorstelt omderwille van do continuïteit; en dat dus dc Ka mer opnieuw kan beslissen, zonder dat oen verwerping van den post den minister 'onaangenaam zal zijn. Spreker betoogt verder do onvoldoend heid der voorwaarden en de onmogelijk heid van het bestaan van onpartijdige lees zalen. Hij verzoekt den minister het voor stel tot suhsidieering terug te nemen. Ook do heer BrtimJnelkamp (A. R.) pleit voor hot amendement. De heer De Visser (C. II.) wil principieel zijn standpunt uiteen zetten. Het standpunt van den heer v. Vuuren en van de katho lieken begrijpt spreker. Wanneer oen sys tematische opvatting van hot christendom op den voorgrond wordt gesteld, moet al tijd de zucht ontstaan om' die te omtuinen tegen dissentieerendo opvattingen. Dit standpunt had men reeds onder, Israël en onder de kerkelijke toestanden in de 17o eeuw. Maar ieder die Protestant is en positief Protestant wil zijn, kan zich niet op - dit standpunt plaatsen.Spr. kan niet gelooven dat de heer Brummelkamp na mens de anti-revolutionairen sprak. Men ïoept: dat is toch zoo, doch dan hebben zij de anti-revolutionairen in den lande niet achter zich. Nooit heeft de anti-rev. partij tegen de Leeszalen oppositie gevoerd; in alle be sturen van de openbare leeszalen zitten liberalen en anti-revolutionairen. In. den Haagsclien Raad heeft de anti-rev. wethou der de Wilde voor de subsidie aan de openbare Leeszaal gepleit, en er voorge stemd. En geen anti-revolutionair in dien Raad stemde tegen. In het orgaan der anti-revolutionaire raadsleden verdedigde mr. V. H. Rutgers de houding dier anti-rev. raadsleden en stelde hij het tot voorbeeld; mr. Ruigers, zoon van den hoogleeraax aan do Viije Universiteit en die dus wèl ge drenkt zal zijn mtet den geest zij .s vaders. (Gelach.) Spreker's straks uitgesproken conclusie was dus juist. Men kan geon parallel trekken tusschen openbaar onderwijs en openbare leeszaal. Openbaar onderwijs is éénzijdig onderwijs; openbaar bij leeszaal dekt het begrip veel zijdigheid; beteekent lectuur van elke richting. Bovendien is de leeszaal met het verlengstuk van de lagere school. Wij hebben gemakkelijk praten; wij kunnen ons boeken .aanschaffen, na inzage. Maar er zijn maatschappelijke groepen die dit niet kunnen doen; voor hen is het een zegen dat de Leeszaal hu,ni de gelegenheid biedt zich intellectueel en moreel te ontwikke ten. Toch komen onder hen voor de man nen die straks de voorgangers moeton worden van de richtingen in ons volk. In de leeszalen komen de meest hetero gene elementen bijeen. Spr. weet heel goed, dal do vrijheid van bockenkcuze gevaar oplevert; vrijheid kan ook gevaar opleve ren aan de openbare universiteiten. Maai' als Protestanten moeten wij die vrijheid aandurven, ook al zijn daaraan verkeerde dingen verbonden. Dat hebben ook do mannen der Reformatie begre pen. Wanneer wij zorgen zitting te krijgen in de Leeszalen, zorgen voor de veelzij digheid; dan moeten wij het wagen mot de vrijheid, rekenende op d'e kracht on zer beginselen.. Onze werklieden krijgen toch wel de lectuur die vrij hun liever zou den onthouden. (Stemmen: zeer juist.)Die krijgen zij1 wel op de werkplaatsen. Op grond van zijn positief Protestantsch beginsel zal hij stemfnen tegen het amen dement en hij' hoopt, dat velen dit in de Kamer zrullen doen. (Luide bravo's links.) Do heer Schaper (S. D. A. P.) is het geheel eens met den vorigen spr. De heer Heemskerk (A. R.) wil noch gemeentelijk, noch rijkssubsidie. De heer Bos (V. D.) ontraadt het amen dement De heer Aalberse (R. K.) verklaart zich tegen de subsidieeiing van openbaie leeszalen. De Minister van Binnenlandscho Zaken (de heer Heemskerk) laat de geheelo zaak aan de Kamer over. Het anti-revolutionair standpunt laat subsidie too. Met het open baar onderwijs is de openbare leeszaal niet te vergelijken:, hier kunnen alle richtingen tot haar recht komen. Het sub sidie kan geen pTaecedent worden voor steun aan paganistische en socialistische leeszalen. Het» amendement-Van Vuuren wordt daarna verworpen met 48 tegen 41 stem men. Tegen de linkerzijde, en do heeren Snoeck Henkemans, De Geer, Schimmel- penninck, Van Lermep, De Visser, De Sa- vornin Lobman, Ankerman, Van dei' Mo ten en de Voorzitter. De heer van Hamel (U. L.) wenscht reorganisatie van de Rijks-Aoademic voor Beeldende Kunsten. De heer van Vuuren ((R. IC.) sluit zich aan bij den vorigen spr. De Minister kan geen toezegging doen Na een tweetal vragen van den heer Ter Laan (S. D. A. Pwordt de begrooting van Bmnenlandschc Zaken zonder stóm ming aangenomen. Havenplannen te Maassluis. Bij de firma J. v. d. Endt en Zoon, te Maassluis, is verschenen een brochure over „de Nieuwe Havenplannen te Maas sluis", ook in verband met den Nieuwen Waterweg en de haven van Rotterdam, door W., oud-burgemeester van Maassluis. Dit geschrift bevat een. reeks van bezwa ren zoowel tegen het plan zelf als tegen de daarbij overgelegde fmancieelc beschou wingen en de conclusie is dan ook ongun stig voor die plannen. Do gemeenteraad besloot in zijn zitting van 5 October tot uitvoering van het p,lan. De beslissing in de subsidieverleening door Rjjk en Provincie is echter nog niet ge nomen. De schrijver beVeelt ten slotte een an der plap, aan. De Rottordamsche gra&abeura. De Raad van Rotterdam hechtte bij ac clamatie zijn goedkeuring aan het voorstel tot wijziging van het tarief voor het ge bruik van graantafels ter beurze, waarbij .voor het gebruik van vaste tafels het 'tarief van f30 op £40 werd verhoogd en dat voor do losse tafels Van f20 op f 15 werd verminderd. Morcnrlns. De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden Mercujruis, houdt een bui tengewone bondsvergadering op Maandag 26 dezer, te Haarlem. Behaiv© huishoudelijke aangelegenheden komen* o. a. inbehandeling: voorstellen om 'pogingen aan te Wénden'en (of) po-, gingen van' andere "o rgani s a ties te steunen om -te 'verkrijgen, dat- aan dë uitspraken van de Kamers ,vah. Arbeid dwingend recht worde toegekend, en om,het bondsbesfnur op te dragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van invoering eener ziekteverzekering, zonder de contributie te verhoogen. 1 Voorts een motie, waarin de vergadering als haai' oordcel uitspreekt, dat leden van den bond, welke door een vanwege den bond of met diens steun of goedvinden gevoerde actie in geldelijke moeilijkheden mochten geraken, uit de bonds-financién op toereikende wijze beh,ooren te worden gesteund. i Collectief arbeidscontract Eind 1908 werd door het Centraal Bu reau -voor de Statistiek een circulaire ver spreid, waarin verzocht werd alle op 1 Ja nuari 1909 bestaande en na dién datum te sluiten collectieve mbeidsoyepeenkomsten aan dit bureau toe te' zenden. Gebrek aan personeel was oorzaak, dat do bewerking van hot'ingekomen materiaal nog steeds niet kon worden ter hand genomen. Wel is de verza meling dar collectieve contracten zooveel mo gelijk bijgehouden. Te .dien einde werd, zoo dikwijls het Bureau uit dagblad- of vakpers kennis kreeg van het afsluiten van zulk een overeenkomst, daarvan een afschrift opge vraagd. Liet is evenwel waarschijnlijk, dat op deze wijze niet alle afgesloten, collectieve contracten aan het bureau bekend werden. Daarom richt de directeur zich nogmaals, nu hij de zekerheid heeft verkregen, dat in 1911 tot publicatie van de statistiek der col lectieve arbeidsovereenkomsten kan worden overgegaan, tot de Kamers van Arbeid, Ka mers van Koophandel en Fabrieken, pa troons- en werklieden-organisaties mot hot beleefd doch dringend verzoek hem een af schrift van alle op 1 Januari 1911 bestaan de collectieve arbeidsovcreenjkomsteru toe te zenden. Tevens zou het den directeur zeer aange naam zijn zoo nauwkeurig mogelijke inlich tingen te ontvangen omtrent vroeger bestaan hebbende collectieve contracten, daar het zijn voornemen is aan bedoelde statistiek zoo mo gelijk een overzicht toe te voegen van de collectieve arbeidsovereenkomsten,, welke thans niet meer bestaan. Wanneer een overzicht vorkregen Is van alle bestaande collectieve contracten, stelt de directeur zich voor aan, de betrokken werkgevers- en werklieden-organisaties een vragenlijst toe* te zenden. Op dc nauwkeurige beantwoording daarvan zal door hem hooge prijs gesteld worden. De directeur heeft verzocht positief of ne gatief antwoord vóór 10 Januari portvrij toe te zenden aan het „Centraal Bureau voor de Statistiek, afd. Arbeidsstatistiek, Anna van Saxensrant 17, VGravenhage. liet tramvraagstuk ten plattenlande. Onder bovenstaanden titel is bij de fir ma C. Kluwer, verscheen een geschriftje van den heer E. F. Suringar, W. E. I., di recteur aan het Bureau voor Eliectrotechm- sche Adviezen, te 's-Grayenh age, waarin het tramvraagstuk zeer uitvoerig wordt besproken. Do conclusie is, dat dooï de. buitenge wone ontwikkeling van den benzinemotor het benzine-cleclri sche systeem zeer ge schikt is voor de bediening van zijlij'non mot weinig verkeer, het bedrijf zindelijk en de onderhoudskosten laag zijn, al moge dan ook de bonzine-eleetrische tractie mei voor alle gevallen de alleen heil brengende oplossing van het zoo bij uitstek moeilijke tramvraagstuk zijn. Zij zal echter ook hier te lande met voordeel kunnen ingevoerd worden, waar stoom trekkracht te kort schiet. STADSNIEUWS. De toegangskaarten voor hel Sterrebosch, m 1909 en 1910 afgegeven, zullen ook voor 1911 geldige blijven. Er zal eed herbesteding plaats hebben voor liet weghalen van lompen enz., aanwezig op het terrein der vuilnisbelt. Belangheb benden verwijzen wij naar de betreffende kennisgeving. Bi] het politiekorps alhier bestaat een vacature voor agent 2e klasse. Gegadigden verwijzen wij naar de vorenstaande kennis geving. Hedenmiddag struikelde een. 15-jarig meisje, dat con emmer 'heet water droeg, op de Bioersvest met het gevolg dat een deel van den inhoud over haar rechterbeen en -voet .stortte en zij daaraan ernstige brand wonden bekwam. Naar een dokter gebracht, is haar daar geneeskundige hulp verleend, waarna zij naar haar woning in de Lange Kerkstraat gedragen is. Gisteravond zag de landbouwer, R Ver kade, aan 'den Oudendijk, dat een hond zijn eenden achterna joeg. Twee eenden! had het beest reeds dood gebeten en twee zwaar verwond. De hond zou, van een buurman zijn. Rij de politie is te' bevragen een langharige, zwarte trekhond, met bruine pooten en witte borst. Binnen 2 maal 24 uren niet afgehaald, wordt het dier afge maakt. 1 AGENDA»* 23 Dec. Groote Schouwburg. 8 u. De Kin deren. V t 23 Gioote'Doelezaal, Rotterdam. 8 u,, -• Chr. Zangvereen. vExcelsior", met *l medewerking .van het Zalsman- kwartet en het Utrechtach Sted. Orkest, Schiller's" Lied von der Gloeke, van Max Bruch. 23'en 24 Dec. Tivoli Schouwburg. 8 u. N. W. Operette, Die Keusche Susanne. 25 Dec. Groote Schouwburg. 8, u. Madame Sans Gêne. t\ 25 Tivoli Schouwburg, 8 u.s De Hage- spelers. Men kan nooit 'weten, 25 en 26 Dec. Tivoli Schouwburg, 2 u. Kin deroperette Roodkapje. 26 Dec Tivoli Schouwburg. 8 u. N. V. Het Tooneel. Schakels. 26 Groote Schouwburg. 8 u. De Salon- Luitenant, 26 Rotterd. Kunstkring. Luth. Kerk. - 21/2 u.' Spoel's 'Vocaal Ensemble. 27 Tivoh Schouwburg, 8 u. Liederen- Avond. Tilly Koenen. 29 Groote Schouwb., 8 u N. V. Het Tooneel. Lucifer. 3 Jan. Musis. 8 uur, M, t. b. d. Toonkunst, Concert Mevr. Nico van der Hou tenSino (zang), Hans Kindier (violoncel), A, ,de Vogel (piano). Kunst en Wetenschap. De vergankelijkheid der elementen. In de auteursclub te Londen heeft de be roemde chemicus Sir William Crookes eon lezing gehóuden, over do nieuwste chemi sche elementen, het radium en de andere stralende materies, waarvan' er thans reeds een twintigtal bekend zijn. De spreker wijd de hierbij ook uit over den levensduur der verschillende elementen. Tot dusver golden de elementen voor onveranderlijk, in zeke ren zin Voor eeuwig, de nieuwere weten schap echter heeft ook van hen, als van al het bestaande, de vergankelijkheid aange toond. Zoo heeft het Uranium een levens duur van honderden millioenen jaren, an dere elementen, daarentegen leven slechts enkele duizenden jaren en eon van hen blijft wanneer het zich vormt, slechts vier secon den bestaan, om dan weer uiteen te vallen. „De sleutel tot dit alles", aldus drukte C'rookes zich uit, „is het feit, dat niets blij vend is als alleen de wisseling". Overal waar een ding of een toestand onveranderlijk schijnt, wil dit slechts zeggen, dat zijn ver anderlijkheid nog niet door den monsch werd ontdekt. Zoo is het bijvoorbeeld ook gegaan met de lengte van den dag die tot nog voor korten tijd voor onveranderlijk gold,maar wie veranderlijkheid thans werd eikend. Crookea lezing culmineerde in de uit spraak, dat de materie eigenlijk in liet ge heel niet toestond, maar dat de verschillen de vormen van de stof die de menschen kennen in werkelijkheid niets anders zijn dan verschillende agglomeraties van positieve on negatieve electrieiteit. Rechtzaken. De Rottordamsche rechtbank heeft giste ren de 25-jarige los werkman, A. K., te Schiedam, wegens mishandeling van een politie-agent, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Lasterproces. Voor de Rechtbank te Rotterdam] .ka mer van strafzaken, werd gisteren een lasterproces behandeld, welke geruchtma kende zaak groote belangstelling had getrokken. De beklaagde, Mevr. S. R., die met haar man, van beroep tandarts, in onmin leef de, had in. de operatiekamer van haar echtgenoot een gaatje geboord en be spiedde daardoor de handelingen van den tandarts, terwijl hij een vrouwelijke pa tiënte, mevr. II. Y. B., in behandeling had. Haar waarnemingen, die' zij zou gedaan hebben, bazuinde zij overal rond, waardoor mevr. H. zich beleedigd achtte en de vrouw van den tandarts een lasterproces aandeed. Ongeveer een 20-tal getuigen, waaronder 6 h decharge, werden gehoord, waaronder particuliere detectives die den tandarts zouden gevolgd hebben hij huisbezoeken. Do veidediger van bekl., Mr. Y. v. Perke, vroeg behandeling met gesloten deuren, welk verzoek door do rechtbank werd af- gewezen, te meer daar mevr. II. gerehabi liteerd wcnschto to worden. Na langdurig getuigenverhoor, waarbij do particuliere detectives voor hun optreden gehekeld werden, eisehte de officier van justitie 1300 boete subs. 60 dagen hech tenis. De verdediger vroeg ontslag van rechts vervolging. i 'Raad voor de Scheepvaart. i De Raad voor de Scheepvaart deod gister middag o. a. uitspraak ill het geval, over- komon aan het zeilschip „Goede Verwach ting II, schipper D. Swaneveld, reedeis do heeren Bctz en Ileijst, te Vlaardingen. - In den nacht van 19 op 20 October, on geveer middernacht, bevond de schipper zich met twee matrozen.'alleen aan dek. Hët vaar tuig was moeilijk te besturen, 't roer werd bakboord gelegd, doch hot vaartuig weiger de. De schipper liet onmiddellijk, alle inan aan dek roepen,' doch nog vóór ze er waren, werd het schip opgenomen en op de Noord- pier gelegd, evenals destijds de „Berlin". Met de reddingboot en den broek werd do be manning gered. Het vaartuig bekwam aan zienlijke schade aan den onderbuik. Bij het onderzoek, door den raad ingesteld, i 1 i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2