v van do Rechterzijde wel op hoogen pnjs stellen, om er een compensatie in te krui nen vinden, voor de wijze, waarop 'hij dopr de politieke vrienden van 'vroeger, wie hij thans den rug ."heeft toegekeerd, beje gend wordt. En niet onverdiend, waar hij zich met een aanpassingsvermogen, dat hij de nieuwe vrienden toch zeker ook niet onverdeelde instemming zal' vinden, en dat gelukkig weinige menschen bezitten, zich in zijn nieuwe positie heeft ingewerkt Erg is hot zeker als de heer Marehanl onder het hoongelach der Linkerzijde den Minister toevoegtStraks noemt gij wel licht weer plaats in een vrijzinnig kabinet, maar men weet nu eenmaal, dat de af ge- vaardigde voor Deventer zeer scherp kan zijn. Niet minder erg)is dat de uiting van den heer Roodhuyzen, dat de Minister nog te kort lid is van de antirevolutionaire partij, om vast in do leer te zijn, door een schaterend gelach werd onderstreept, maar de afgevaardigde *voor Bnelle houdt nu eenmaal van een grapje. Maar het aller ergst was dat de bezadigde en bekwame heer do Meester, de oud-collega van dezen Minister, aan het slot van een vernieti gend requisitoir-, in zake het ontslag van don vice-admiraal van den Bosch, den heer ,Wontholt toevoegde: „Ik wensch den heer van den Bosch hier openlijk een eeresa- luut te brengen. Ik doe dit, omdat helaas in onze dagen wij dingen zien gebeuren, die ons doen 'denken aan gebrek aan be ginselvastheid, aan gemis aan' ruggegraat en wij hier althans een man zien, die zijn overtuiging hoogeer heeft gesteld dan zijn hooge positie, hoe aangenaam hem die ook was, en, hoe gaarne hij die ook zou hebben behouden." En het allerergste is wel, dat de Mi nister van Marine dit alles kan aanhooren zonder boos te worden. Van don ronden zeeman verwacht men bij zulke dingen een andere bonding dan van den geschool den diplomaat De Minister van Marine heeft de geeste lijke verzorging van dc vloot op zich geno men, en dit is zoo faliekant uitgekomen, dat zelfs de heer De Savornin Lobman zich tegen hem moest koerenhij heeft toch met den ijver, waardoor de nieuwbekeerde zich doorgaans onderscheidt, aan de uiterste drij- vers van Rechts gehoor kegeven, en onder vond daarvan, thans de treurige gevolgen. En het weid tevens zoo duidelijk bij hem dat hij in deze zaak in het minst niet door eigen drijfveer wordt geleid, maar, dat hij slechts naar het doel streeft der Rechterzijde ter wille te zijn, dat hij naar aanleiding van de bezwaren, door den heer Lobman geuit, on der hoongelach van de Linkerzijde,., dadelijk met do verklaring kwam, dat hij na de woor den van dezen invloedrijken afge vaardigde zijn standpunt zou herzien. De historie is bekend. Eene vereoniging van Christelijke officieren, waarin de hee- xen Duymacr van Twist c. s. de ectste viool spelen, maar waarin, iet wel, geen een offi cio- van de zeemacht zit, heeft ds. Warners als zielem-erzorger bij het marinepersoneel van Den Helder aangesteld. De Verceni- ging betaalt diens tractemont, en wordt daar toe in staat gesteld door de subsidie, haar door den Minister verstrekt, wat na het be sluit, door de Kamer verleden jaar genomen, mogelijk was. Teekenend is daarbij, dat deze orthodoxe vereeniging wel subsidie van den Minister los kon krijgen, maar dat de ver eoniging „Geestelijke Bijstand", die op mo dernen grondslag staat, niet zoo gelukkig was. De predikant stond dus als aangesteld door de Vereeniging in eene positie dat hij was inferieur van die vcifceniging, en niet, zooals voor de goede organsatie van onze Marine onmisbaar is, van> den vice-admi- vaal. Vandaar het conflict, niet door den vice-admiraal uitgelokt, wellicht ook niet met i opzet door den heer Warners, in aar het on vermijdelijk gevolg van de slechte regeling. Waarbij de Minister, ook alweer enkel kij kende - naar de drijvers achter zich, alles deed om bij: dezen in het gevlei te komen en zonder blikken of blozen een onzer ver- dienstelijkste vlagofficieren opofferde, zich aldus om*de belangen van de Marine niet bekommerende. De vlootpredikant wil inzage hebben van de boeken, die ter lezing liggen voor de ar restanten in de provoost, wat hem natuur lijk door den viee-adririraal werd geweigerd, omdat deze reeds vóór twee jaren door den Minister waren goedgekeurd. Vandaar liet conflict. Ds. Warners beklaagt zich bij den Minister; deze vraagt den vice admiraal om inlichtingen, en den llden October krijgt de vice-admiraal per brief een standje, in hoogst onhebbelijken toon, zooals een fat soenlijk man nog niet tegen een kruier, die 1 hem met zijné kar tegen het lijf reed, zou - aannemen. En,* alJerergerliikst feit,1 wat, toen de heer De Meester,'het mededeelde, tot krasse betuigingen van afkeuring aanleiding gaf, op het oogenbiikpdat de Mi- tori ster dezen brief-van plan was te sc hr ij ven, dat h ij dien donke- 1 ijki ree d s g< schreven had, op 6 October heeft de Minister in zijn Kabinet een langdurig on- derhoud met den - v i ce-ad mi raai gehad, en geen woord over deze zaak gesproken. iLaten wij zeggen, dat hij zich daarvoor te veel heeft geschaamd nien moet -,nog altijd het beste van zijn naaste hopen, maar wij kunnen ons zeker thans wel begrijpen, dat de vice-admiraal telegraphisch zijn ontslag vroeg met verzoek om dadelijk ingaand verlof. - De Minister heeft van zijne houding eene soort verdediging gegeven, die wij maar met den mantel der liefde zullen bedekken, en die alleen 'mogelijk is in eene1 Kamer waarin het staat 59 tegen 41. "De discussie heeft echter, dank zij ook den lieer De Savornin Lobman, althans deze vrucht opgeleverd, dat bij de herziening van de regeling van deze zaak, de heer Wentholt meer haar den heer -Lobman dan naar do anti-ievolutionaire drij vers zal luisteren, en dat is zeker veel ge wonnen. De Minister van -Marine heeft alles ge kregen wat hij vroeg, zijne pantserschepen en wat niet al. Hij is man van Rechts. Dat gaat in dezen tijd gemakkelijk. De heer Lobman werd liet voor eene groote bijdrage aan de veikïezingskas, de heer Wentholt werd het misschien tegen een prijs, die som migen niet minder hoog zullen noemen. Toen zijne begrooting was aangenomen met .die stemmen van Links tegen, op die van den heer Van Karnebeek na, stormden alle anti revolutionairen op hem los, de heer Duymaer van Twist vooraan, om hem over zoo achoóne overwinning de hand te drukken; de Lin- kci/ijdo onderstreepte dit mot een gelach, dat zells den afgevaardigde voor Steenwijk even van kleur deed volschieten; wij dachten aan Minister Cool, en verheugden ons toch, dat hij op zulke handdrukken niet gesteld is. De Begrooting van Binncnlandsche Zaken geeft ons de aanleiding om dit nog te me- moreeren, dal, wat men ook op den heer Heemskerk moge aanmerken, dat hem zeker ten goede mag geschreven worden, dat hij een verstandig en gematigd man is, die be slist positie neemt tegen anti-revolutionaire en katholieke drijverij. De heeren Van der Molen en Van Wijnbergen, die aangedron gen hadden op volkomen gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder Onderwijs, ook door opheffing van art. 3 der L. O.-vvet, dat den gemeenten verbiedt het bijzonder onderwijs te subsidieeven, kregen nul op,het rekest, en een zoo beslist nul, dat de Minister met een vuistslag op de ministerstafel verzeker de, dat liii daartoe nimmer zou overgaan. Volkomen terecht dunkt ons. Welk staats man, die eenigiszins de verantwoording voelt van de hooge positie van Minister der Kroon en die de geschiedenis van den schoolstrijd kent, zou er niet voor terugdeinzen dien nieuw leven te geven in do gemeenten, waar in eene telkens wisselende meerderheid in den gemeenteraad, gesteld dat die raad liet recht had subsidie te geven., den schoolstrijd in bitterder vorm dan die ooit gehad heeft, zou doen horloven. En dit in een tijd, dat Dr. Kuyper zelfs eikenncn moet, dat voor het bijzonder onderwijs zooveel is verkregen, dat men niet meer van een scherpe tegen stelling op dit gebied kan spreken. Maar onze premier heeft zich ook krach tig tegen dio clericale drijverij schrap ge zet bij de door hem vooxgestelde subsidie aan de openbare leeszalen waarmee hij toch niet anders deed dan uitvoering ge ven aan een eenmaal door de Kamer ge nomen besluit. Men weet, hoe de katholieken daartegen gekant waren. Yan hun standpunt terecht; de katholieke kerk is nu eenmaal tegen standster van het vrije onderzoek, en vindt hot noodig over iederen leek geestelijke voogdij te blijven uitoefenen. Maar het minne was, dat uit coalitie-overwegingen de anti-revolutionairen in de Kamer met hen gemeene zaak maakten, net alsof er nooit een protestantsch beginsel bestaan heeft, dat voor de poorten, van Wittenberg zich' tégen pausen cn conciliën, vóór het het vrije onderzoek verklaarde. Dit woord geldt den anti-revolutionairen i n de Kamer, niet den anti-revolutionairen in den lan de. Wethouder De Wilde bijv.'in Den Haag heeft zich prachtig gehouden en in den gemeenteraad van de Residentie de subsi die aan de Openbare Leeszalen kranig ver dedigd, Mr. Rutgers uit Hilversum heeft er een uitnemend pleidooi voor gehouden. De anti-revolutionaire partij in de Kamer echter, die meer en meer naar het katho licisme afglijdt, is van een bijzonder koude kennis thuis gekomen. Niet van Links toch is haar do verloochening van het protes tantsch beginsel, waaraan zij zich schul dig maakte, voor oogen gesteld, maar-wan Rechts. In een korte, maar schitterende redevoering, die in de Kamer lang in het geheugen zal blijven, zette. Dr. De Visser uiteen, hoo het piotestantsche beginsel zich tegen dezo subsidie kon noch mocht ver zetten. De katholieken, dat erkende hij, hadden hot christendjo'm ge maakt tot een dogma, tot een sys- tee m, omtuind on afgesloten, waarmede uiterst, voorzichtig moet worden omgegaan, zoodat niemand, er haast bij kan, nfaar waarom er dan pok geen kra'cht van uitgaat. Maar wij, protestan ten, beschouwen hot christen dom, en er klonk iets van jubel in die stem, dio op dat oogenblik blijkbaar aan den schoonen dag der reformatie terug dacht, als oen zaad, dat wij moeten uitwerpen, om verder de was dom aan God zelf over te baten. De Kamer misleidde de beteekenis van dit woord niet; ze begreep, dat de spreker behoefte had, al was het dan ook maar voor een enkelen keer, de boeien afto schudden, die do xoomsch© coalitie hem op legde. En hot deed.goed, al was het met al de reserve die een, minister van de coalitie in acht moet nemen, ook ;in Mi nister Heemskerk te ontwaren, dat er iets van dat gevoel' in hem' levendig was, en toen hot tot stemming kwam, bleef de anti-rev.-katholieke samenzwering, dank zij de hulp der christelijk-historischten, in haar hemd staan. Do 22sto Dcctember 1910 zal des datum; blijven, waarop, be wezen' werd, dat de anti-revolutionairen bereid ziju ieder oogenblik het protes tantsch beginsel' te verloochenen om-den katholieken in het gevlei te'komen, maar dat op de christelijk-histonschen daarvoor niet te rekenen is. Waar dat zoo is zouden wij willen vragen, of daarmee niet per se een verbond van do fractie van den heer Lobman met de heide andere fractiën is veroordeeld, maar wij behoeven die vraag niet te stellen, omdat naar onze overtuiging in bet feit zelve, de komende ontbinding van de coalitie, die op onlogi sche en valsche leuze berust, aanstaande is. Maar gelukkig 3at ons land hoogstaande mannen als Lohman, de Visser en de Geer heeft, die beletten dat de gevaarlijke anitï- protestantsche -proefnemingen van de Duy- maérs en de Oosterbaan's gelukken. Over de rest van de begrooting kunnen wij kort zijn. Ook 'de heer Kolkman zag zijn begrooting zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en "kreeg ook in zake geldleaning zijn zin,, al hadden mannen als Treub en de Moester nogal bezwaren. Dat zijn begrooting er zoo vlot doorging, dankt hij zeker niet aan zijn financieel beleid, maar aan de sympathie voor zijn persoon. Zijn wij wel ingelicht, dan wilde de Linkerzijde niet door stemming over zijn begrooting te vragen, den indruk ves tigen, dat men hem, zij het dan ook in de verte, in één adem wilde noemen met den heer Wentholt En ten slotte het arme Suriname, het i i reparabele Suriname De zeven miDioen aan do Lawanspooiweg besteed, bleken vrijwel weggegooid gold; de tonnen gouds, die de bacovencultuur er bovenop moesten helpen, bleven zonder resultaat; het is om te wanhopen. Er zullen nu R egee ruigs - commissarissen naar Suriname gaan, om te zien wat ons thans te doen slaat, wij durven het haast niet zeggen, maar zou het niet het beste wezen deze kolonie aan een 'of andere mogendheid present'te geven, op conditie b.v., dat die mogendheid dan de 46 millioen voor onze kustverdedi ging betaalde? Do Kaïmor is op' recès gegaan, en. wie pok aan hare reputatie moge knagen, wij erkennen gaarne, dat zij haar ru,st wel ver diend heeft. «IMENLAm Corps diplomatique. De heer de Klereker, de nieuwbenoem de gezant en gevolmachtigd minister van Zweden bij Hr. Ms. hof, wordt in de vol gende week in de residentie verwacht, teneinde in zijn diplomatieke betrekking te worden geaccrediteerd. Met gelijk doel bejvindt hij zich thans te Brussel. Consulaire dienst. Bij Kon. lies], is aan den heer C. G. Jhonson, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-con sul der Nederlanden te Vancouver en is als zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer M. A. van Roggen. Het ressort van. het vice-consulaat om vat Britsch Columbia. Aan den heer van Roggen kan in het Nederlandsch geschreven worden. Bij Kon. besl. is de leerling-consul M. J. Quist bevorderd tot vice-consul der Ne derlanden. Onze Marine. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant serschip Tromp, onder bevel van den kapi tein ter zee E. de Haan, 23 dezer van Colombo vertrokken. Personalia. Volgens de D. C. is den heer J. N. van der Ley, den-directeur van-liet gemeente lijk elcctricitcitsbedrijf te Dordrecht, de betrekking aangeboden van electrotechnisch ingenieur in dienst van het gouvernement in Neder] andsch-Iwlië. Deze betrekking om vat het geven van advies aan de Indische regeering in zake nieuw uit te voeren wer ken, speciaal wat betreft het ontginnen van waterkrachten en het electrificeeren, van spoorwegen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is thans ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 27 dezer, 's avonds te S'/a uur. Tweede Kamer. In tle gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer, deelde de voorzitter mede, dat hij, na het Kerstrecès voor openbare be handeling aan de orde zal keilen, dc wets ontwerpen tot dekking van hot tekort Rijks verzekeringsbank wijziging successierecht uitbreiding' Rijks Hoogere Land- én Tuin bouwschool wijziging arbeidswet; bespre king 'van het karakter der openbare school Zoo mogelijk komen ook aan de orde de wets ontwerpen op den bakkersnacht- en Zon- dagsarbeid; wijziging* hinderwetregeling staatsbedrijven; gehuwde ambtenaressen en de vaststelling der eedsformule. In de nfdeelingen zullen o. a. worden on derzocht: ziekteverzekering, en de wijziging gezondheidswet, - 's* Voorzitters voornemen is, de1 Kamer vroeger dan anders bijeen te roepen, Raadsverkiezing In Amsterdam II. Bij de gisteren gehouden herstemming voor den"gemeenteraad te Amsterdam in dis trict II (vacature mr. 12. M. Meyers) is ge kozen de heer J. van den Tempel (S.-D.) met 1523 stemmen. De, heer J. W. Smit (R.-K.) verkreeg 1251 stemmen. f VLAARjDINGEN, 24 Dec. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat in het tweede kiesdistrict voor de verkiezing van leden van den raad der ge meente VI aard in gen de zitting van het hoofdstembureau, tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing, gehouden wordt onmiddellijk na afloop van de werkzaam- beid, bedoeld in art 92, eerste zinsnede, der Kieswet. Rechtzaken Mishandeling van een veldwachter. Men meldt ons uit Maastricht d.d. gis teren De Maastriclitsehe rechtbank, heden uit spraak doende in de zaak contra de Gebrs. A. H. en J. H. Rongen, te Bunde, gedetineerd te Maastricht, veroordeelde hen ter zake van mishandeling van den veldwachter Essers, te Bundo, resp, tot 18 en 9 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. De eisch was 2 en 1 jaar gevangenis straf. Kerk en School. Nëd. Herv. Kerk Do kerkeraad der Ned. Heiv. gemeente te Helder heeft de volgende circulaire ver spreid „Zondag a.s. zal de vacaturebeurt in de Westerkerk door ds. v. Griethuijsen wor den vervuld, wegens ruiling met den ring- predikant ds. Huizinga. Op het bericht, dat ds. v. Griethuijsen die beurt weer heeft afgestaan aan den 'heer Warners, hdèft de Kerkeraad beslo ten ds. v. Griethuijsen to herinneren aan art. 3 van het Ringreglement, volgens het welk, m aansluiting aan de Kerkelijke wet ten, mag worden verwacht, dat zijn Eer waarde zelf, als dienstdoend predikant cn als lid van den ring, hier zijn dienstwerk vervulle. Mocht ds. v. Griethuijsen niet tot zijn dienstwerk aanwezig zijn, dan zal' volgens kerkeiaadsbesluit de dienst in de .Wester kerk niet doorgaan, wijl een optreden, nog wel op Kerstfeest, van hem, die de Her vormde predikanten te Helder in alle op zichten tegenwerkt, die zelfs den treurigon moed had hen van bezoeken aan eigen ge meenteleden in de provoost te willen uit sluiten, niet anders kan zijn dan tot een grootó ontstichting der gemeente. """Onder de „tegenwoordige omstandighe den" acht de Kerkeraad het beter, van een optreden van den heer Warners verschoond te blijven en dat deze zich bcpaie bij hét werk, waartoe hij is gesteld. Dringend ver zoekt de Kerkeraad andermaal den ring- predikanten geen veranderingen aan te gaan, zóó, dat dergelijke besluiten moeten vallen." Beroepen te Gcnderen (bij Heusden) (toez.) de heer J. R. B. Feykes, cand. te Dordrecht; te Aalst (Bommelerwaard) ds. C. B. Holland, te den Ham (Overijsel), Geref. Kerken. Beroepen te Hollandscheveld de heer G. v. d, Zanden, cand. te Putten. Hoooer Onderwijs. 1 Universiteit te Leiden. Doctoraal examen rechten de heeren, C. J. Andreae en L. M. E. I. van Oppen. Tïevorderd tot doctor in de rechtsweten schap op stellingen de heer S. N. B. Hal- bertsma, geb, te Utrecht. Universiteit te Utrecht. Bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap op steUingen de heer M. G. Brondgeest, geb. te Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten^ schap op proefschrift: Het karakter der „Pauliana" naar Nederlandsch recht, de he'er G. A.VE B. Meyer, geb. te Zevcnaar, 'Doctoraal examen geneeskunde de heer F. Joosten. Doctoraal examen rechtsw. de heer W. L. ten Holt. Universiteit te Groningen. Doctoraal Ne' derlandsche letteren mej. J. M. Keyman. Te Utrecht zijn bevorderd tot tandmeestei de heeren dr. H. H. Th A„ Bor, Dental Surgeon, H. C. v.. Deinse, C. E'. Goed- vriend en F. J. Ni nekBlok. Luchtvaart. Per vliegmachine over denOceaan. Harry Graham Carter van New-Rork kon digt aan, dat hij in het begin van Maart den Atlantischen Ocegan met ziin nieuwe vliegmachine zal trachten over,te steken. Do,machine is geheel van metaal gebouwd en moet in staat zijn, den tocht, binnen de 57 uur te volbrengen. Gemengd Nieuws. -■ Een perron-ziekenwagentjel De Staatsspoor heeft,- bij wijze van proef, op het Centraalstation te Utrecht een zeer gemakkelijk perron-ziekenwagentje in dienst gestéld voor het Vervoer van, hulpbehoe vende zieke reizigers naar en van'de trei nen. -1 t Dit wagentje is tegen een. kleine vergoe ding, op aanvraag bij den stationschef/ ter beschikking van'het publield 1 Een prachtige reclame. - Voor ons ligt een keurige brochure, ge titeld „De Bakermat van, de margarine- Industrie", uitgegeven' door de wereldbe roemde Solofabrieken, "de firma Jurgens te Oss." Reeds het uiterlijke vau dit pracht werk noodigda ons, aan den inhoud meer dan gewone aandacht te "schenken, en werkelijk, deze prachtige brochure, nauw keurig door te zien, te lezen en ie bestu- deeren, het loont de moeite ten volle. De inhoud getuigt van een grondige studie en diepdoordrongen kennis der margarine en haar fabrikatie, en de wijze van samen stelling en uitvoering, zoowel van tekst als van fabrieksgeziohten wekt onze be wondering. Wij zien voor de zoojveelsto maal, welk een machtig groote industrie ons land naast de zuivelbereiding ook nog bezit in de margarine industrie en wat verkregen wordt door sterke wilskracht en taaie volharding. Niet minder dan negen groote fabrieken (sedert do uitgave dezer brochure met een tiende vermeerderd) vor men de N. V. Ant. Jurgens' margarine- fabrieken, welke werkt met een" volgestort bedrijfskapitaal van 12 millioengulden. Aan de verschillende fabrieken zijn ver bonden meer dan 2400 werklieden, 800 beambten, 1500 reizigers en agenten, etc. Zeer interessant is het, de wetenschap pelijke uitspraken te lezen van. de groot ste mannen op het gebied van chemie, hygiëne, volksvoeding en economie, als ook die der specialiteiten op landbouw gebied en 'veeteelt; kortom, het is een grootsch werk, dat het hoofddoel hetgeen beoogd wordt n.l.do bestrijding van het vooroordeel tegen margarine, volkomen be reiken zal en tevens een grootsche pak kende vertegenwoordigings-reclame vooi; de firma biedt. Het 10.000ste. Het gisteravond 1 om 4 uur 45 min van Goole in den Nieuwen Waterweg aangeko men Engelsch s.s. Doarne was hot 10.000ste loodsplichtige vaartuig, dat dit jaar den Nieu wen Waterweg binnenliep. De electrische trams in en om Haarlem. Nu de Raad van Administratie der H. IJ. S. M. verklaard heeft, zich in den ruim- sten zin des woords borg te willen stellen voor de richtige nakoming van alle voor waarden, haar opgelegd bij het verkenen van concessie voor electrische trams in en om Haarlem, hebben B. en W. van die gemeen te geen bezwaar, dat de H. IJ. S. M. die concessie overdoet aan de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramwegmij. Vermist. Dè heer E. W. B., wonende in do War moesstraat te Groningen, reiziger van den heer S. Kuiper aan de Rademarkt, al daar, is Woensdag per fiets op reis ge gaan naar het noorden. Om half zes des avonds was hij" nog bij een klant te Bed urn, wien hij al pratende vertelde, dat hij met zijn fiets om 6 uur thuis kon zijn. De heer B. is echter niet thuis gekomen, dien avond niet en Donderdag evenmin. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is over komen en in verhand daarmede werd in het Boterdiep gedregd, tot nu, toe echter zonder resultaat. Inbrekers. Gisteravond omstreeks zes uur ontdekte de boschbaas van den heer Tutein Nolthc- nius, wonende bij den huize Ileienoord., even buiten Arnhem, welk buitenverblijf tijdelijk onbewoond is, -dat er ingebroken was. De boschbaas bemerkte, dat de in brekers nog in de woning aanwezig waren Hij stelde zich in de nabijheid van het huis op en verzocht hulp bij de polie. Een inspecteur verscheen spoedig met eeni- ge agenten ter plaatse. De inspecteur deed bet huis omsingelen, waarna hij met vier agenten door de opening, die de inbre kers in een raam gemaakt hadden, het huis binnen ging. Bij haar onderzoek bleek hét de politie, dat een lessenaar was opengebroken en er üesschen waren aangesproken. Het geheele huis werd van de vliering tot den kelder doorzocht. De politie kwam tenslotte aan oen kamer, welke aan de binnenzijde bleek gesloten te zijn. Omdat pogingen om de kamerdeur met een sleutel te openen mislukten, werd be sloten, een der paneelcn uit de deur te trappen. De agent van politie Ilesseling, gevolgd door den inspecteur en de andere agenten, kropen door dé nu ontstane ope ning. Men vond liggende op oen in de'ka mer staand bed twee vreemde bezoekers, die het zich zoo gemakkelijk mogelijk had den gemaakt en een half gevulde floscH cognac bij zich' hadden. Beiden werden oogenblikkelijk overmand én geboeid. Do aangehoudenenbleken to zijn J. W. C, van Bragt, oud 35, jaar, afkomstig uit Haarlem, en A. L. „van. Malsen, oud 21 jaar, opperman, afkomstig uit Gemert. Béi den' zijn zwervers; zij verklaarden, reeds Woensdagnacht en Donderdag in het huis te* hebben vertoefd. Bij nader onderzoek is gebleken', dat de heeren inbrekers zoowat alle voor werpen in huis ,die van een'ige waarde waren en gemakkelijk te vervoeren, had den1 bijeengezocht, netjes ingepakt, met touwtjes voorzien en klaar gezet om meo te nemen. Dc uitgezochte, collectie voorwer pen bestond uit een zilveren trekpot, twee stel van 12 stuks zilveren lepels én vorken, sigaren, koperen hengsels en lusters, welke van de piano waren gebroken, een koperen waterpasnnstrument, een tooneelkijker, een t 'S /V ^r-v V/ i t j. v <l j

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6