o3'" laargang Donderdag 5 Januari 13501 Het Boek van Paracelsus, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen~fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam on Vlaardingen '10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Bange Haven No. 141 (hoek Korte Haven), Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abcnnemeirt op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen- In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 4 Jan. 1911. T 11K IJ E. Macedonië blijft een der zwakke plekken van het Ottomaanschc rijk. Jarenlang is door de Turksche regeeringen getracht met hardheid, die meermalen overging in wreedheid, orde en rust te brengen in het wegens de verschillende nationaliteiten zijner bewoners door misdadige woelingen zoo geteisterde gebied. Het hielp niet. Daarna is men het vorige jaar tot een milderen maatregel overgegaan De krijgs raden, welke door hun streng optreden bovenal waren gehaat, werden afgeschaft, maar men kan niet zoggen, dat de toestand thans erop vooruit is gegaau. Integen deel. De geheime Bulgaarsche benden wer ken met volle kracht, bijna dagelijks hoort men van het opduiken van nieuwe benden en vele teekenen wijzen er op, dat een grooto slag wordt voorbereid. De Turksche regeering heeft papieren onderschept, waaruit blijkt, dat do Bul garen worden gedwongen maandelijks per hoofd twee piasters aan de geheime ge nootschappen te betalen. Do uitdeeling van nieuwe schietwapens ter vervanging van do door de overheid in beslag ge- rsomene, worden in 't vooruitzicht gesteld, terwijl elk verrader met den dood wordt bedreigd. Groot opzien heeft nu dezer dagen het frauduleus bankroet van den Bulgaarschen groothandelaar Daptsje te Uskub en zijn vlucht naar Sofia gewekt. Zijn firma be stond meer dan twintig jaar en genoot een onbeperkt vertrouwen. Daptsje stond als een ijverig en degelijk man bekend en werkte met veel succes. Des te grooter was de consternatie, toen hij plotseling verdween en het bleek, dat hij alle ban ken tc Uskub voor moer of minder aanzien lijke bedragen had opgelicht. Hot geheim zinnige is nu, waar die gelden zijn ge bleven. Beweerd wordt, dat Daptsje onder den diuk van het Bulgaarsche comité de verduisteringen heeit gepleegd, van andeie zijde verluidt, dat hij de politieke kuipe lijen slechts als dekmantel gebruikt. In elk geval was de zaak goed vooibereid, want de vluchteling had bijtijds zijn eigen dommen te Uskub op don naam van zijn moeder gezet, zoodat tegenover een passief van millioen francs geen actief aan wezig is. Daptsje heelt te Sofia aan de overheid veiklaard, dat hij gevlucht is, omdat hij zich wegens zijn connecties met het comité door de Turksche regeering bedreigd ge voelde, inderdaad is echter eerst doorzijn vlucht en het bankroet do aandacht dor overheid op hem gevallen. De schukl- eischers, vooral do banken, trachten inct behulp van hot consulaat te Sofia denit- leveiing van Daptsje te verkrijgen, maar men wacht nog af, met welk resultaat- Blijven deze ^pogingen vruchteloos, dan is een opzegging van het crediet voor den Naar het Duitsch van FIUEDRICII JAC0BSEN. Bulgaarschen handel door de Turksche ban ken te verwachten. Dat hierdoor de rassenhaat nog wordt aangcwakkeid, ligt voor de hand. Door dergelijke voorvallen wordt de rust in Ma cedonië steeds meer in gevaar gebracht, handel en bedrijf lijden, en de verbittering in de benadeelde klingen en hij de Mo hammedanen neemt hand over hand toe. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. wijziging van departementen plaats gehad. Zeker wordt geacht, dat de voorzitter der Polenclub, Glombinski, in het ministerie zal worden opgenomen. Te Weenen zijn thans 8000 winkelbe dienden tot staking overgegaan. 8) „Wat ik in deze uren gezien heb, dat zou mij wcor stof voor eon twaalftal mooie mlikelen kunnen geven," zei Max. „Jij bent echter zeker niet tevieden, Kranich, want de gezochte lieer heeft zich niet vertoond, al is het waar dat wij heel wat zonderlinge hoe ren gezien hebben. Er zijn toch. heel wat schurken in Hamburg." Kranich knikte. „Ja, overvloed," zei hij, „kerels die onge veer allen in denzelfdcn geest werken. Ik verlang eigenlijk eens naar een geval dat ingewikkeld is on dat mij inspanning kost om op tc lossen." Zij gingen nu door het poortje van den tuin en Krnnich stak den sleutel in het slot. „Wat is dat?" riep hij plotseling. „Ik heb d<- deur toch gesloten toen wij weggingen!" liet slot wilde niet terugdraaien en bij onderzoek bleek, toon zij tegen de deur aan duwden, dat deze open was. „Dat kan wel gebeuren," meende Grote, „soms denkt men dat men het slot heeft, omgedraaid, zonder het te hebben gedaan en ook gebeurd het wel eens dat de knip terugspringt." „Neen," zei Kranich, „hier is iemand met Duitschland. In de Saksische hofkringen moet de gisteren hekend gemaakte pauselijke en cycliek groote ontstemming hebben ge wekt. Ook onder de bevolking van Saksen heerscht misnoegen over do uitbreiding van het conflict met Rome. Men heeft den, indruk alsof het Saksische koninklijke huis daarbij te kort is gedaan. Het heet, dat er onder het volk een actie op touw zal worden gezet om op een of andere wijze bemiddelend op to treden en aan de kwestie voor goed een eind te maken. Naar gemeld wordt, zal de Rijksregoe- ring spoedmg in den Bondsraad en daarna in den Rijksdag een wetsontwerp betreffen de pensioensverzekering van particuliere beambten indienen. Uit Berlijn wordt aan de „Matin" ge meld, dat op 't oogenblik vijftig geeste lijken, bchoorende tot zes Bciersche dioce- '/eti, weigeren om den anti-modernisten- eed af te leggen. O os tenrijk. De zooveelste poging wordt op 't oogen blik in Bohemen weder gedaan om tot een compromis tusschen Duitschers en Tsje- hen te geraken. De conefrenlie is Maandag te Praag begonnen. Men zaltrachten het in zooverre eens te worden, dat er einde lijk eens met viucht een zitting van den Boheemschen Landdag kan wol den gehou den. Te dien einde werden alle punten van de agenda der eerstkomende zitting besproken Volgens berichten, uit Praag slaan de kansen voor een compromis niet slecht, ofschoon do vertegenwoordigers der ver schillende partijen lieten blijken, dat zij van het eenmaal ingenomen standpunt slechts weinig zullen wijken. Wo-ensdag worden do besprekingen vervolgd en in den tusschcntijd zullen er partijvergaderin gen worden gehouden. Minister-president von Bienerth, die on middellijk na de aftreding van zijn kabinet opnieuw tot kabinetsfoimatcur is be liooind, heeft de leden van zijn ministerie ontvangen en aan de ministers van binnen- landsche zaken, financiën en arbeid gezegd, dal de keizer hun ontslag heeft ingewil ligd, m. a w., dat zij kunnen gaan. Onder de blijvende ministers heeft een een vulschen sleutel aan het werk geweest. Wij moeten de zaak terstond nauwkeurig on derzoeken." Zij Waden in de gang, draaiden hot clec- trisch licht op en keken rond. Plotseling greep Grote zijn vriend bij den arm en zei mot gedempte stem. „De deur naar de kamers van den pro fessor staat open. Ssthoorde je daar niet iets?" Beiden luisterden met ingehou-don adem Zij hoorden nu duidelijk daar binnen ge- diuïsch. „liet, is de groote klok," zei Kranich eindelijk, „die loopt minstens een wreek en de professor is nog slechte drie dagen weg. Zijn kamers ziin leeg." „Of ze op 't oogenblik werkelijk' leeg zijn, weet ik niet." „Dat zullen wij spoedig weten. Heb je jo slok klaar?" „Een ellendig wapen." „Goed, je kunt het er wel meo doen aan den mijnen zit een stuk lood onderaan Kom mee,." Met de kalmte en zekerheid, citron aan een detective, die gewoon is in gevaar te vcrkcercn, trad Kranich in liet portaal voor de kamers van professor Titus en tastte naar de plaats waar hij vermoedde dat het knipje voor liet olectrisch licht zat. Het gelukte hem dit te vindon en toen het licht werd volgde Max hem in he portaal. Hij wasgroot en sterk en niet bevresd, maar hij was niet ge woon in zoo groote spanning tover koeren. dere door Rusland. Het plan voor de lijn over Bgkoe heeft, volgens de „Lokai An- zeiger", de meeste kansen op verwezenlij king. In dat geval zou men in 8 dagen en 6 u. van Calais naar Bombay kunnen reizen, hetgeen tegenwoordig minstens 12 dagen duurt. De kosten worden op 120 milloen roebel begroot Portugal. Niettegenstaande de officieele tegenspraak houden de ongunstige berichten over den binnenlandschen toestand in Portugal aan. Particuliere telegrammen uit Lissabon te Londen ontvangen houden staande, dat de toestand in de Porlugeesche hoofdstad zeer ernstig blijft. Nieuwe onlusten worden tege moet geziende Engelsche onderdanen te Lissabon hebben do Engelsche vlag gehe- sehen om tegen mogelijke aanvallen gevrij waard te zijn. Op de Poftugeesche grens hebben, naar verder uit Yigo wordt geseind, de autori teiten van Moncao twee automobielen, vol geladen met geweren, in. beslag genomen. De bestuurders trachtten Portugal binnen te dringen. Het garnizoen van Vdentia de Minho is geconsigneerd, op bevel der voorloopigo regeering, ten einde op het eerste teeken tot uitrukken gereed te zijn. De „Staatscourant" bevat het besluit, dat de bepalingen van het contract tusschen Por tugal en Italië omtrent de schenking aan ko ningin Maria Pia (de grootmoeder van ex- koning Manuel), zullen worden gehandhaafd tot de bijeenkomst der Conslitueerende Ver gadering. Italië. In de pauselijke encycliek aan de patriar chen der Oostersche kerken, waarvan hier gisteren is melding gemaakt, zegt de paus o. a„ na gewezen te hebben op de groote verdiensten, die velschillende zijner voor gangers zich ten opzichte van de ver- eeniging der kerken hebben verworven, dat liet artikel van prins Max van Saksen hem ernstig heeft gegriefd. Hij wederlegt dan punt voor punt de geschiedkundige en doc trinaire fouten in het artikel van den vor- stclijkcn geestelijke cu gispt in scherpe be woordingen de bewering, dat de kerk niet steeds een monarchie is geweest en den twijfel van den prins aan het primaat van den paus win Rome, llii verklaart verder, dat het artikel groote ergernis bii de ka tholieken heeft moeten pwekken, maar ein digt dan met de mededeeling, dat de prins bii liet sclu-iiven van het artikel te goeder trouw is geweest en thans zijn dwa lingen heeft herroepen en zich volkomen aan don Heiligen Stoel heeft onderworpen. B u 1 g a r ij e. De Sobranja heeft een commissie van twaalf leden belast met een onderzoek naar de feiten, waarvan de ministers vb liet kabinet-Slamboelof beschuidgd worden en met het opmaken Yan een rapport, dat bij de Sobranja zal worden ingediend. Deze zal daarna beslissen of de oud-ministers voor een speciale rechtbank zullen moeten verschij nen. De Sobranja is verdaagd tot 23 Ja nuari. Te Sofia zijn een groot aantal gewich tige schrifturen ontvreemd uit het Torksch gezantschapsgebouw, o. m. het proces-ver haal van den ministerraad over de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst, alsmede plan nen en aanwijzingen hierover van den. Bul gaarschen minister van oorlog. Echter is de sleutel voor het oplossen van cijfertele grammen niet gestolen. BINNENLAND. Rusland. Aan de leden vau den Russischen Rijks raad is overhandigd een memorie over de plannen voor hot aanleggen van een Pcizisch-Indischen spoorweg. Er bestaan 5 verschillende ontwerpen. Een verbin ding gaat over Konstantinopcl, do 4 an- T u r k ij e. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de laatste opstandige Druzen door de troepen na een vierdaagsch gevecht, ten Oosten van Kerak, naar de woestijn terug zijn gedreven. Meer dan duizend Druzen hebben zich over gegeven. De Turken verloren in den strijd 3 officieren en 104 soldaten, terwijl de ver liezen der Druzen niet bekend zijn. Kreta. Aan do Turksche gezanten is opgedragen b'j de Kreta-beschermende-mogendheden ver zet aan te toekenen, niet alleen tegen de door de Kretenzische Kamer aangenomen wet in zake het recruteeren van Grieken, maar ook in het algemeen togen de toepassing van Giieksehe wetten. In het portaal was niets ongewoons te zien. Dc oude klok tikte regelmatig en sloeg lang zaam drie uur. Buiten koorden zij den eersten bakkerswagen voorbij rijdei.. Dit teeken van den nieuwen dag werkte wonderlijk. Terwijl Kranich nog steeds scherp luisterde, en langzaam en bedachtzaam ver der wilde gaan, wierp Grote opeens de ka merdeur, die het dichtst bij hem was, open en riep luid „Wacht, we zullen je wel krijgen heb je dc revolver klaar Kranich? Alles bleef stil en Kranich's hand had ook hier snel het licht opgedraaid. Zij waren in de studeerkamer van den professor en hier zag liet er lang niet mooi uit. Een deel van do boeken, die in groote kasten ston den langs dc wanden, wnron er uit gehaald en op den grond gegooid. De inbreker luid vrecselijk huisgehouden. De nrijftafel waar een dock over heen lag, ""meen echter niet aangeraakt te zijn en ook de brandkast die er vlak bij stond was niet opengebroken niets bijzonders was daaraan te zien. Kranich stak de duimen in de armsgaten van zijn vest en floot, „Kom aan, Grote," zei hij toon, „ik sprak cr straks van dat ik naar een geval verlang de dut mij te denken gaf. Ik geloof waar achtig dat wij hier met zoo iets te doen hebben. Of heb jij een andere niccning?" „Zouden wij'de andere kamer ook niot onderzoeken," stelde Max voor. „Ja,', omdat wij nu toch'eenmaal hier ziju graag. Maar ik weet al vrij zeker hoe Japan. Het meerendcel der beschuldigden, die op 't oogenblik te Tokio terechtstaan, we gens deelneming aan een samenzwering hebben in het voorloopig verhoor hun schuld bekend. De samenzweerders hadden, zoo melden de Londensche bladen, plannen gesmeed voor een geheele reeks misdaden. Eerst zou de keizer vermoord worden, daarna zouden de minsters ter dood wordein ge bracht en vervolgens zouden een aantal gebouwen in brand worden gestoken. Het publiek heeft geen toegang tot do rechtszittingen, alleen worden op bijzon der verlangen een aantal leden van do velschillende buitenlandsche legaties te Tokio toegelaten. Hofbericht. II. M. de Koningin zal hedenmiddag ten 3uur een buitengewone audiëntie verlee- nen aan den heer De Klercker, ter aanbie ding zijner geloofsbrieven als gezant van Zweden bij Hr. Ms. hof. Onze Marine. Blijkens een bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Ilr. Ma. pantser- Hchip Koningin Regentes, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. A, C. ridder van Rnppard, 3 dezer te Colombo aangekomen. Minister van oorlog. Van betrouwbare zijde wordt verzekerd, dat de portefeuille van oorlog aan niemand anders is aangeboden dan aan den heer Colijn. Zeker is 't, dat hierover geenerlei besprekingen of onderhandelingen met op- per-officieren van het leger gevoerd zijn. Personalia. De heer J. N. van der Ley, directeur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Dordrecht, heeft besloten de hem door de regeering aangeboden betrekking van electro- techniseh-ingenieur in dienst van het gou- ornement in Nederlandsch-Indië aan te nemen. Directeur havenwerken Soerab&ja. Naar aan de „N. R. Ct." is medegedeeld, is de heer C. Nobel, oudste adj.-direct. van Plaatselijke Werken te Rotterdam, thans definitief vanwege den minister van Kolo niën aangezocht, om zich aan den In- dischen dienst te verbinden, ten einde belast te worden met de function van adviseur voor het havenbeheer in Neder- landsch-Indië, later tevens directeur van de havenwerken te "Soerabaja. De benoeming kan waarschijnlijk reeds binnen enkele dagen worden tegemoet ge zien. In dat geval zal de heer Nobel zich met zijn gezin van Marseille met het stoomschip „Sindoro", van de Rotterdam- scho Lloyd, naar Batavia begeven. Tobercnlose-Kmsenm. De te 's-Gravcnhage te houden tentoon stelling van hei Tuberculose Museum der Zuid-IIollondsche Yereeniging Het Groene Kruis zal gehouden worden van 618 Ja nuari aanstaande in de Gothische zaal, daar toe door H. M. de Koningin welwillend ter beschikking geateld. Deze tentoonstelling, uitgaande van de af- docling 's-Gravenhage der Zuidh. Vereeni- ging Het Groene Kruis, in samenwerking met de 's-Gravenhaagsche Vereenïging tot bestrijding der tuberculose, zal geopend wor den 6 Januari des namiddags 21 uur. »De Pauw''. Een bericht van de „Tel.", dat het land goed van den Prins vonlVied, te Wassenaar, overgegaan is in handen van oen groote hel er daar uit ziet. Alles door de lieve handen van mevrouw zorgvuldig toege dekt, zooals men dnt doet ala men een reis gaai maken. Maar wij moeten toch even gaan zien." Zij traden binnen, Deze kamer behoorde aan de huisvrouw, dat deden althans de sierlijke meubels vermoeden. Maar de pro fetic van Kranich kwam uit alles was zotgvuldig toegedekt en niets was aange raakt, Van een kleinen boekenhanger waren alleen eenige boeken genomen en opengesla gen. Dit was blijkbaar echter niet met zoo ruwe liand gegaan nis Ln de andore kamer. Ook was een portret van professor Titus verplaatst, waarop een duimafdruk zicht baar was. In dc andere kamera van de woning wierp Kranich slechts een vluchtigen blik. Snel doorliepen zij de kleine salon, de eetkamer en de slaapkamer van liet echtpaar Titus. Hij scheen niet aan tc nemen dat de in breker in alle kamers geweest was. Ook scheen hij het voor onwaarschijnlijk te hou den dat de man zich ergons in dc kamers verstopt had. Hij liet zich daarover echter niet uit en keerde ten slotte nog .eons in de studeerkamer terug. Hier betron hij dc boe ken, die op den grond lagen, «andachtiger te bekijken. „Wij moeten dit alles precies zoo laten liggen," zei hij. „De professor moet zelf zijn schatten maar weer bij elkaar zoeken. Wat dunkt je Grote? Ik ben geen geleerde en kenner, maar het lijkt mij toe dat hier zeer kostbare en zeldzame boekwerken bij zijn." „Ongetwijfeld. Titus moet een verzame laar van den eersten rang zijn. Vroeger was hij zenuwarts, maar hij heeft allang zijn practijk neergelegd hij lieeft zich na dien tijd geheel gewijd aan zijn liefhebberijen en in 't bijzonder aan het verzamelen van oudo boeken. Als hij een onbeduidende man was, zou men hem ook zoo maar den professors titel niet verleend hebben." „Neen, dat is waar, dat doet men meest al niet gauw. Maar Grote, je hebt mij straks, vóór wij uitgingen, bijzonderheden vau dc vrouw gevraagd, omdat je van haar niets scheen te vreten niet den professor schiju je goed bekend. Is hij werkelijk rijk?" Grote wees op de boekenkasten. „Wie zulke schatten kan verzamelen, dio moet wel veel geld hebben. Wat zullen wij nu doen?" „Wij zullen eerst een kop thee drinken." Dit was een van Kranich's lieveiingsbezig- heden. Als hij heele nachten rondgezworven had en dan doodmoe thuis kwam, dan zette hij een pot sterke thee, goot zijn kop half vol rum en rookte daarbij een pikzwarte sigaar. Dan kreeg hij zijn krachten weer terug en kon het scherpst denken. (Wordt vervolgd. („St.-Ct,")

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1