Jaargang Donderdag 12 Januari 191? ^o. 13507 Het Boek van Paracelsus. 1 BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAI SCHE COURANT Deze couiant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92'; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abennernent op voordeelige voorwaarden, tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. laUÉXIlUlMOl Schiedam, 11 Jan. 1911. OOSTENRIJK. De "VVccnscho pers betuigt bijna zonder uitzondering haar tevredenheid met het nieuwe door don afgetreden minister-pre sident samengestelde kabinet, dat bij zijn overwegend ambtelijk karakter toch zoo goed mogelijk aan de verschillende parle mentaire verlangens tegemoet is gekomen. Alen acht het nog zelfs op solider basis to staan, dan bet vorige ministerie-Bier north, dat toch een der langdurigste was, die het laatste decennium der Oostenrijk- scho politiek gekend heeft. In het nieuwe ministerie zija zoo goed als alle politieke groepen, vertegenwoor digd. Niet alleen hebben de P.olen, die de jongste crisis veroorzaakten, hun medewer king toegezegd, maar zelfs de Tsjechen, die den laalslen tijd, een zeer hinderlijke obstructie-politiek voerden, zijn tot den mi- nisterieelen bond toegetreden. Do vier politieke ministers, die in het nieuwe kabmet zitting hebben, zijn do Pool Glombinski, die de belangrijke portefeuille van Oorlog verkreeg, Weiskirchner, verte genwoordiger dor zeer talrijke anti-somi- tisch-clericale groep, die de portefeuille van handel behoudt, de conservatief graaf SLurgkh, minister van onderwijs, en de gematigd liberale minister-president baron von Bienerth zelf. De Tsjechen hebben geen „politieken" vertegeinvooidiger; zij zijn echter gebonden, daar twee hunner partijgenoolen met toestemming der fractie, portefeuilles aanvaarden. Op minder goe den voet staat von Bienerth met de Duit- sche nationalisten, die dc concessie van twee portefeuilles aan de Tsjechen over dreven vinden, en de handhaving van graaf Sturgkh, als minister van Onderwijs, een gevaar voor vrije ontwikkeling der univer siteiten achten. liet zal echter tusschen de Duitschers en von Bienerth wel niet tot een openlijken oorlog komen, daar het radi- kaal Duitsche element aan dc universitei ten nog altijd veel meer invloed heeft, dan zijn numerieke sterkte wettigt. Algemeen wordt het als een daad van politieken tact beschouwd, dat von Bie nerth den Pool Biiinski, die in het vorig kabinet de portefeuille van financiën had, opgeofferd heelt. De fimineieetè politiek van Biiinski, vond bij geen der ministeriec- le partijen voldoende steun. Houden dc fracties, die von Bienerth hun morleewrlcing toezegden, woord, dan is de afwerking van het volgend program ma, dat, als basis den onderhandelingen diende, verzekerd. Vooreerst zal over de begrooting gestemd worden, daarna komt bet ontwerp, waarbij de concessie der Ooslenrijksch-Ilongaarsche Staatsbank ver lengd wordt, in behandeling; zijn deze beide hoofdkwesties geregeld, dan zal mon het Servisch handelsverdrag en de nieu we legerwet voor de Kamer brengen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. België. De cisehen, door liet hoofdbestuur van den Mijnwerkersbond, inzake het conflict in het kolenbekken van Luik ontstaan, geformu leerd, luiden o. Dn., dat in dc mijnen, waar wegens bijzondere bedrijfsomstandig heden minder dan 9J uur gearbeid wordt, deze arbeidstijd wordt gehandhaafd. Ook verlangen de stakers vriie keuzo van rust- poozen voor don maaltijd en dat de ar beid voor ierier op hetzelfde uur begint; voorts dat voor het gebruik van mijnwerkers bij sleepdiensten, slechts arbeiders beneden 32-jarigen leeftijd mogen worden gererjui- reeid. Ten slotte oLchcn de stakers de be noeming van twee arbeiders in do directie der ondersteuningskas. De rust is nog nergens verstoord, na de bloedige botsing van verleden week. Intus- frchon is de vrouw, die daarbij door een schot van een gendarme aan het hoofd gewond werd, gisteren in liet gasthuis overleden. sten en uitgaven met een bedrag van 4,085,314,749 Mark. De eindbedragen zijn 153,583,405 M. liooger dan die van de be grooting voor 1910. Tot het brengen van evenwicht in de be grooting zal een leening van 29 millioen M. noodig zijn. F rank r ij k. De na de Kerslvacantie weder bijeenge roepen Kamer heeft den heer Brisson als voorzitter herkozen. Do heeren Deschanel en Gucsde behaal den resp. 19 en 50 stemmen. Bcrtoaux, E tien no en Dron Renault werden tot vice- presidenten gekozen. Tiet onafhankelijke socialistische Kamer lid voor Lyon, Augagneur, z.al tot den mi nister-president een interpellatie richten, en wel, onder welke voorwaarden, aan den kle ms do kerken, die door aanvallen op de re- publikcinsche partij misbruikt worden, nog verder ter beschikking gesteld kunnen blij ven. Augagneur doelt hictbii in het bijzonder op het door ons vermelde feit, dat Zondag \an den kansel een stuk werd voorgelezen, waarin door de bisschoppen hot lezen van sommige republikeinsohe bladen verhollen wordt. Spanje. Dc acten van het Ecrrcr-proccs worden op last der Spaanschc regeering verzameld, om daarna in druk uitgegeven te worden, op dat de Kamer kunne oordeelen of een ge rechtelijke rehabilitatie van Ferrer gc- wenscht is. liet dossier zal worden uitgege ven in dertig boekdoelen, ieder van 300 pa gina's. Welke gewetensvolle Spaansche Iva- merafgevaardigden zal den moed hebben deze dertig volumina te doorworstelen? Pius X heeft nan de Spaansche Kameraf- gcvaarcligden, die tegen de ,,Cadenas"-wet geriemd hebben, een telegram gericht, waarin bij bun dank brengt voor de wijze, waarop zij de rechten der Spaansche kerk verdedigd lubben. Dit telegram wordt in de Spaansche minis- terieele pers druk besproken, omdat, zooals de minister-president destijds reeds aantoon de, de oppositie, welke in een obstructie ont aardde en door de Carlisten werd geleid, een bij uitstek anti-dynastiek karakter had. Van daar, dal men liet telegram van den paus als een aanmoediging der anti-dynatieke campagne beschouwt. Roemenië. Minister-president Bratianu heeft, bij den koning de ontslag-aanvrage van het kabi net ingediend. Intorc. Telefoon Hofbericht. IT. AI. de Koningin heeft heden den Mi nister van Binnerilundsehe Zaken in ge wone conferentie ontvangen. voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No- 103. verblijf hier zeer bemind heeft weten te ma ken en vervolgens omdat een gezant in de kritieke dagen, die de jonge republiek nu doormaakt, zeer moeilijk gemist kon worden. Madrid ligt 20 uren sporens van LLsabon af 1 Ingeval hier ongeregeldheden uitbraken, .3- 1!C1. dndnK-i1> nllo tinwUinrlirirf D u t c h 1 a n d. liet Pruisische Hoerenhuis en het Huis van Afgevaardigden hebben dit iaar hun eerste zittingen gehouden. In het Huis van Afgevaardigden diende de minister van financiën de bogrooting in. Ilij wees er daarbij op, dat landbouw en industrie zich in voortdurende ontwikkeling bevonden. Evenals het Riik is ook Pruisen voornemens op de geldmarkt niet voor groote leeningen een beroep te doen. De Pruisische begrooting sluit in inkom- Naar het Duitsch van FRIEDRICH JACOBSEN, 14> „Die doen dat in stilte Dabben ze roe pen er niet bij." „Dat kan men niet zoo precies weten. Vioeger dacht ik dat ook, maar ik heb wel eens wat anders ondervonden." liet weid lichter. De heide mannen ston den thans op het voetpad dat langs de villa liep. Rechts lag het bosch, links een moe rassig weideveld daL in dc Priel uitliep. Plotseling blikte de oude visschor zich. „Er 'rijn rnensclicn die in 't water sprin gen en zijn er ook die in 't water geworpen worden. Dan zijn zc a] dood of reeds zwaar gewond. Wat is dat daar? Kijk eens!" Dahl wees een vrij breed spoor aan, dait van het voetpad op de plek waar zij stonden in het moeras liep in de richting van het water. Aten kon duidelijk zien, dat hier een zwaar voorwerp langs gesleept was. Waar liet spoor precies begon, was moeilijk uit te maken, want het voetpad was hier verder op naar de villa luird, zoodat daarop geen in druk was te vinden. „Willen wij niet tot aan hel water dat spoor volgen?" vroeg Dnh!. Afatzen maakte een afwerende beweging. „Als hier iets te onderzoeken is," zei Muizen, „dan doe ik dat liever alleen Dahl, Do politie gaat altijd voorzichtig te werk, man, en een leek brengt onze aanwijzingen spoedig in de war. Alanr wat kijk je naar hól huis? Is daar ook iets niet in orde?" „Het licht? ziet ge dat niet?" „Waar? De vensters ziin toch alle don ker." „Gij ziet nog niet zoo schem in den nacht als Iiij, die aan het werken in de duister nis meer gewoon zijn. Dat komt eerst na lange oefening. Alanr kijk, hier Vandaan is het een beetje duidelijker. De menschen ver tellen wel vaak dat er 's nachts om twaalf uur licht in de villa is maar het is nu toch al veel later." Een wcemihiiiiFcl van dc maan kon het onmogelijk zijn,' want die was achter de heuvels verborgen en alleen de morgenster stond nog aan den donkeren hemel. Nu zag Afatzen het licht echter ook het viel door de doeken voor de ramen. „Mevrouw Titus zal eon nachtlichtje bran den," xneendo hij. „Een "Nachtlichtje is het niet. Ik ken dc inrichting van het huis, want ik ben or eergisteren geweest om er viseh te verkoo- pen. De slaapkamer Igt daar, achter de keu- kein het licht komt daar niet vandaan, dacht ik." „Kunnen wii achter het Huis komen, Dahl?" i „Dat zal. wel gaan." Om daar te komen, moest on rij een stuk door het. bosch, waar liei. nog zeer donker was.' Van daar konden zij niu don achter tuin cn het venster van do slaapkamer zien, waar niets voor hing. Op con kiene i nachttafel brandde een pe- tioleumlampjc zonder kap. De vcrbuuUngs- dcur met de. voorkamer stond half open. Zoo was het .te verklaren, dat zij'het matte Vorcenigde Staten, Toen een eskader der Amorikaansche vloot in de maand December van het vorige jaar Engeland bezocht, werd Ier cere van de Ame- rikaanscho zeelieden in Guildhall te Londen een feestmaal gegeven. Bij die gelegenheid hoeft de heer Sims, commandant van het Amei'ikaiuisi'he slagschip „Minnesota,'' een redevoering gehouden, welke in Duitsehland ernrtige ontstemming heeft gewekt. In die rede had hij o. a. gezegd, dat hij persoonlijk van mcening was, dat Engeland, wanneer het ernstig door een buitcnkinclsche mogendheid mocht worden bedreigd, zou kunnen rekenen op eiken man, eiken dollar en eiken droppel bloed van de stamgonooten aan de overzijde van do 'M. Ook in de Vereenigde Stalen zelf zijn stemmen opgegaan tegen dit eigenmachtig politieke optreden vim oen zee-officier en pre sident Tuft heeft thans beslist, dat de hoor Siins daarvoor oen openbare berisping zal ontvangen. Koningin en Prins op het Cuslnobal. Een geveldecoratie van gloeilampjes met een dito vorstenkroon in het midden lichtte in kleurschakeering boven den hoofdingang van het hotel Den Ouden Doelen in Den Haag ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan het Casino-bal van gisteravond. In de vestibule werden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik opgewacht en langs de wit marmeren hoofdtrap, aan de beide zijkanten bekleed met groen, waarop oranje-rozen, door de commissarissen van de sociëteit naar de feestzalen geleid. En terwijl het balorkest bij deintrelevan de Koningin en den Prins het "Wilhelmus liet hooren, schreden de hooge gasten tus schen de rijen van de ongeveer 150 genoo- digden en leden, aan weerszijden opgesteld, door het conversatiesalon naar de balzaal, naar de voor hen bestemde fauteuils. Van daar aanschouwden H, M. en Z. K II het dansvermaak. De Koninklijke familie bleef van 10 tot kwart over elf in dezen feestkring, waarin ook bjjna het geheele corps-diplomatique tegenwoordig was. Tan liet Hof. II. M. de Koningin-AIoeder heeft het bestuur der Vereeniging tot ondersteuning bij ziekte en uitkeering bij overlijden van leden van het Residentie-orkest een geldelijke bijdrage doen toekomen. Ouze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is ITr. Als. panteerschip Heemskerck, onder bevel van den kapitein ter zee CL L. Goedhart, 10 dezer Dun,ge il ess gepasseerd. („Stct.") Onze Ministers De Mini.-tcr van Koloniën, verge/eld win de hoeren Vorburgh, directeur \an het technisch bureau en Corponial, chef van de afdeoling uitzending van gouvenieinent,-gne- deren, vortrok hedenochtend naar Am-ter- dam in verband met den bouw van een nieuw koloniaal etablissement aldaar. waardoor natuurlijk dadelijk alle verbinding met hst buitenland zou opbonden, zouden de bier gevestigde Nederlanders geheel zonder bescherming zijn. Het is, neen ik, een gewaagd stuk van de Nederlandsche regeering, den gezant- schapspost hier zoo goed als geheel in te trekken in critieke tijden als deze. Kamerverkiezing Sneek. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in het kiesdistrict Sneek, noodig ge worden door het optreden als minister van oorlog van H. Colijn, zal plaats hebben op Woensdag 1 Februari, de stemming, zoo noodig, op Alaandag 13 Eebruari, de her stemming, zoo noodig. op Donderdag 23 Fe bruari. (»Stct,") Oranjeboompjes in Kaapstad. Reuter seint uit Kaapstad dd. 10 Januari Op den geboortedag van prinses Juliana hadden de hier wonende Nederlanders pitten van oranjeboomen gepoot. Heden zijn de jonge planten in tegenwoordigheid van den Neder- iandschen consul-generaal, senator Reutz, de officieren van den oorlogsbodem ïde Zeven Provincën" en vertegenwoordigers van de Nederlandsche Afrikaanders naar den stede lijken plantentuin overgebracht. De consul- generaal zeide in zijn welkomstwoord tot de tegenwoordige Nederlandsche officieren en burgers, dal het leven van den Oranjeboom beteekenisvol en vol symboliek was voor Ne derlanders en Nederlandse!) sprekende Afri kaanders. Hij merkte voorts op, dat de plek, waar de Oranjeboomen werden geplant, de plaats was van den proeftuin, door <"'e onde Nederland sche Oost-Indische Compagnie aangelegd. De commandant van het oorlogsschip beant woordde de welkomstrede. De plechtigheid werd met het zingert van het Nederlandsche volkslied besloten. schijnsel door de gordijnen van dc voorkamer Lidden gezien. Aliuir daar kwam nog iets zonderlings bij. Er stonden twee bedden in de knmer. Een daarvan was niet geheel te zien, want oen groot scherm stond er voor liet an dere echter wol. Duidelijk was 1e zien dat het dek over den rand lag cn grootendeels op den vloer hing. Het was of iemand rus tig het dek uit het bed had gerukt. Matzen nam een kienen verrekijker uit den zak. „Hot bed is leeg," zei hij met zachte stem. „Ik geloof, Dak!, wij moeten laten be merken, dat wij hier zijn en eens zien wat er dan gebeurt,1 „Ja, dat zal het beste zijn. Ik vind hot vreemd dat de bond nog niet heeft aange slagen." „Juist de hond." Zij liepen weer terug om het huis en kwa men nu door den voortuin bij de deur. De oude visschor wilde op de deur kloppen maar Matzon hield rijn hand terug. „Eerst xocpcnAls zo misschien slaapt, zou ze tc zeer schrikken als wij plotseling in huis kwamen." „116 daar! Hola!" De echo van dc twee mannenstemmen klonk iegen het bosch. In het lmis bewoog zich niets. Klaus Dahl begon te beven. „liet is toch tc gek waarom slaat do hond niet aan?" „Jc hebt gelijk, het is te gok -.nu, wij moeten naar binnen dringen." Akt7.cn draaide den knop van do dour om en drukte daar tegen aan. De deur ging open zij was niet gesloten. 1 Kederland's vertegenwoordiging In Portugal. De correspondent te Lissabon van de »N. R. C." schrijft d.d. 0 Januari Onzo gezant te Lissabon, mr, AV. Doude van Troostwijk, is Woensdag 11. naar zijn nieuwe standplaats Madrid afgereisd, ten einde den Koning van Spanje, na diens terug keer uit Melilla, zijn geloofsbrieven* te over handigen. Zijn gezin zal eerst dezen zomer volgen. De Nedeilandscbe kolonie hier heeft Z.Ed. met leedwezen zien vertrekkenten eerste wijl liij zich gedurende de jaren van zijn Gemeenteraadsverkiezing te Schipluiden: Alen schrijft on» uit Schipluiden Tiet was girieren voor ons doi-p een bui tengewoon gewichtige dag. liet was den TOonachcn aan te zien,, candidantstcliing voor den gemeenteraad. Naast de aftredende of liever naast de ontslag genomen hebbende (N. F. Ammer- laan, Th. F. Ammcrlaan, P. Folmcr, P. an Leeuwen, AI. J, van Oosten, J. J Schcllings en P. van Vliet) werden gesteld dc heorcn L. Arkensteyir Jr. (R.-IL). G. W. van Dijk (R.-K.), J. G. Janszen (R-K.), C. van der Ivooy (Iïorv.), J. van der Kooy Szn. (Ilerv.), G. Moerman (Ilcrv.) en A. O. van Winden (R.-K.). Wanneer men nu weet, dat de ontslag ge nomen hebbenden slechts opnieuw candidaat „Hier dezen kant op. Ik ga voorop Hot was thans buiten allen twijfel, dat er niemand in huis was en Atatzen liep haas tig met kordnten stap naar de een-te ka mer, die in de gang uitkwam. In deze voor kamer bleef hij plotseling staan. „Hier ligt iemand. Mijn voet „Het is de bond," zei Dahl, dio beter in de schemering zag. „Het is een dier. In de andere kamer ga ik niet het is te gewaagd A lat zen ging alleen in de slaapkamer. Hier Verspreidde de nachtlamp een stil schijnsel. Bij het zwakke licht kon mon alles in het vertrek voldoende onderschei don. Het zag er hier niet ordelijk uit'— hot was zooals de beambte verwacht luid. Het eenc bed achter het kamerscherm was niet aange roerd, dp dekens lagen mooi gladgestreken er op. liet boddegocd van liet andere bed was dooreen geweld. Naast het bed lag oen omver geworpen stoel. Dat echter wat Matzon eigenlijk zocht, vond hij hier niet. Geen lijk lag in de kamer. Ook geen bloedspoor was te vinden. Afatzen nam dc lamp op cn ging daarmee terug naar de voorkamer. Hier was Dahl ondcitusschen naast den groeten St. Ber nard geknield en bevoelde do huid van hot dier. „Een schot door den kop." zeidc liij o;) zijn korte manier. „Daar is het gat ik heb bloed aan don vinger." Alnlzcn knikte. „Een meesterlijk schot, vooral als men zich voorstelt dat de man ge.-choten heeft, terwijl de hond op hem afsprong." „Wat bobt ge in de slaapkamer gevon den, Matzen?" „Sporen van een worsteling, maar geen lijk." „Bloed?" „Geen druppel," „Zonderling, wie den hond doodschiet, die doodt toch ook de vrouw, zou ik zoo zeggen." „Misschien geworgd, Maar het lijk „In de Priel geworpen." Zij keken elkander aan en dachten bei den aan liet spoor in het moeras. Toen schoot den gendarme nog een andere ge dachte door het hoofd, snel als con bliksem straal. Zijn oog was op de groote banden van den vi.-scher gevallen, waar nog het bloed van hond aankleefde. Indien de visscher, die wist dut zij alken was, naar binnen was gegaan en Dahl scheen te gevoelen wat Matzen dacht. Hij solnidde het hoofd cn zei, terwijl iiij zich oprichtte: „Neen ik heb liet niet gedaan,als gc dat misschien denkt, hoewel gc mij hier bij het huis gevonden hebt. Visschon kan ik vangen en dooden, menschen niet." „Ik denk daar geen oogenblik aan. Dahl. Alanr dio strandjutter, die zwerver, dien men hier ce/.ien heeft „Was er iemand in do buurt? Dat zou misschien iets aan het'licht, kunnen brengen." „Wat zio ik? Toekens van een diefstal - - een moord dus om te kunnen stelen." Tlij wees op dc schrijftafel do sleutel stak in een lade die half open was. In dicv lade lag oen manuscript, anders mets." „Dat brengt geen licht." flfordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1