Personalia. Bij resolutie van don minister van ko loniën, is C. Nobel ,ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ge steld, teneinde voor den tijd van tien ja ren te worden belast met de function van adviseur voor het havenbeheer daar te lande, later tevens met die van directeur van do havenwerken te Socrabaja. („Stet.") Ond-minlster Cool. De afgetreden minister van ooriog, gene- raal-majoor YV. Cool, zal met 1 Mei den dienst met pensioen verlaten en tot dier» datum ter beschikking blijven van den tegenwoordigen minister van oorlog. College voor de reclasseerlng. Bij Kon. besluit van 11 dezer zijn benoemd in het centraal college voor de reclasseering tot lid, tevens voorzitter: mr. A. P.L.Ne lissen, oud-minister van justitie, te 's-Gra- venhagetot ledenmr. H. C. Dresselhuys, directeur-generaal van het gevangenis-, rijks tucht- en opvoedingswezen, te 's-Gravenhage; jnr. H. P. Marchant, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; mr. Y. H. Rutgers, advocaat en procureur te Hilversumjhr. rar. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Maastricht; jhr. mr. 11, Sraissaert, secretaris van de Vereeniging van Nederlandsche werkgevers, te 's Gravenhage; 3. R. Snoeck Henkamans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; mr. A. Fentener van Vüssingen, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gra- venhage W. de Vlugt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; is aan het centraal-college voor de reclassee ring toegevoegd als secretarismr. W. J Berger, adjunct-commies aan het departement van justitie, te 's-Gravenhage. Het koperen Kroningsfeest Men meldt uit Den Haag de samenstel ling van een comité uit de vereeuigingeu Koningin Wilhelrninabond, Patrimonium, R.-K. Volksbond en do Christ. Work lie- do rib ond Onze Hulp is in den naam des Beuren en onder eere-voorzitterschap van den burgemeester ,E. C. baron Swoerts do Lamias "Wyborgb, dat ton doel heeft met Maart a.s. een huldcbetooging te doen plaats hebben, tor gelegenheid van het 121/a-jarigo kroningsfeest van It. M. Ivo ningin Wilhelmina. Hot comité roept de medewerking in van alle voorzitters van Oranjegezinde vereeni gingt."\ alsmede van directeuren en v or- zitters van muziek- en zangvereenigingen te 's-Gravenhage en Scheveningen, ter bij woning van een vergadering, welke go houden zal worden op Vrijdagavond a.s., in het gebouw Concordia, Hoogezand tc Den Haag. Levende strijdkrachten. Naar liet Centr. verneemt, zal de regeling der levende strijdkrachten bij de behandeling der defensie-aangelegenheden den voorrang hebben. Yerstrekkon van grond nan landarbeiders Naar de „N. Cl." verneemt, is gereed ge komen 'n ontwerp van wet, met. memorie van toelichting, dat aLa titel draagt.„Verkrijging Hoor landarbeiders van woning met land in eigendom of van los land in pacht". Verder verneemt hot blad, dat ten aanzien van dit ontwerp in de eerste plaats het oor deel zal worden ingewonnen van de Staats commissie voor den landbouw, ingesteld bij Kon. besluit van 20 Juni 19ÜG, die in Oc tober 1909 een rapport met voorstellen, be treffende den economlschen toestand der land arbeiders in ons land hooft uitgebracht, wel licht ook van eenigo andere deskundige ücini men. DIenstzegrcls. Eenige dagen gelegen deelde het ,,N v. d. D.' 'mede, dat binnenkort „dienst- zege1-" zouden worden gebezigd voor offi- eieeio stukken. Do „NI Ct." deelt nu mede, dat bij het hoofdbestuur dor posterijen en tele grafie het voornemen niet bestaat derge lijke zegels uit te geven. Hoo fijngevoelig: toch. Nadat kapitein Duymnor van Twist zeer parmantig, onder leiding van den heer Kuy- por, een minister van oorlog ten val gebracht had, is naar aanleiding van die daad tusschen het lijfblad van mr. De Savornin Lobman en het orgaan, van den heer Kuyper een wei nig vriendelijke polemiek ontstaan over aller lei details, die nu weinig ter zake meer af doen. Het liep zoo hoog, dat1 >e Standaard" den heer Loliman beschuldigde, dingen, tc hebben verteld, die hij niet vertellen mocht niet kics-eh geweest te zijn met geheimen stelt u voor Rn toen daarop de heer Lob man met een ingezonden stuk in „Dc Stan daard"' van wal stak, nam de heer Kuyper de oude, bekende rol weer op zich. Tlij liet zich houw maar weer onschuldig afstraffen, dan zijnerzijds dierbare geheimen te schenden. Een nieuw couplet bij het oude lied, waar van het refrein bekend is. Gisteravond wordt echter de polemiek weer opgevat. De inhoud daarvan is weinig inte ressant, maar den aanhef mogen wij, schrijft do ,,N. R. Ct.", onzen lezers niet onthouden: In ons no. 11902 namen we een protest van den heer A. F. do Savornin Lobman op, geschreven en ons toegezonden niet doorhem zelf, maar door een familielid, en zulks wel met de opzettelijke mededeeling, dat de heer Lobman ongesteld w a s. Dit nc-opte ons, uit kioschheid, ons antwoord op dit protest uit te stellen. O. i. rang men een bedlegerige niet door polemiek storen in zijn rust. Thans daarentegen, nu we zekerheid ontvingen, dat de geachte indiener van dit protest weer gelukkig hersteld nmg zijn, ach ten we ons tot het geveti Van be.-eheid gerech tigd. Hulde nan Carnegie, De directie van den Larenschen Kunst handel bericht ons, dat de bijdragen voor het van Carnegie te schilderen portret bestemd voor het Vredespaleis uit het geheele land toestroomen. Zij varieeren tusschen f25 en 50 ets. Uit verschillende provinciesteden werd liet verzoek gedaan plaatselijke comité's te mogen oprichten waartegen geen bezwaar bestaat. Integendeel de directie van den La- i-enschen zal dit gaarne zien. ,De eerste lijst van bijdragen zal einde dezer week *an de dagbladen worden medegedeeld Intusschen ligt in de salons van den La renschen Kunsthandel, Heerengracht 495 Amsterdam, een lijst ter inzage en ter tee- kening. Men heeft tot dat doel vrijj entrée. Demping Boerenstelgrer te Botterdam. Toen de Middensteiger gedempt werd, wilden velen in het dempingswerk ook begrijpen den Boerensteiger en Groenen- daal. Verschillende redenen doden toen daarvan afzien. Daarop werd voorgesteld tot die verdere demping over te gaan, als de eigenaars bereid waren een deel der kosten te dragen, doch dit had geen re sultaat. Thans doen B. en Wf. het voorstel tot die demping te besluiten; lo. wegens don ongezonden toestand, en 2o. ter verkrij ging van een parallelweg voor dc Nieuwe Haven. Daar echter de huizen daar on middellijk aan het water grenzen, zal de bevestiging van do fundeer ing der huizen bijzondere maatregelen oischen, die het werk duur maken: o. a. een over dc volle breedte van het water onderheiden vloer. Ook zullen om betere aansluiting te ver krijgen enkele panden aangekocht moeten worden. De demping wordt geraamd op f257.890 en de aankoop enz. op f 26. L10; totaal f 284.000. Overwogen zal worden een belastingheffing krachtens art. 240 j der Gemeentewet, waardoor van de betrok kenen bij de herbouwing een bijdrage zal worden gevorderd. Hond van B. K. gemeenteraadsleden. Te Arnhem is gisteren een vergadering gehouden van katholieke raadsleden uit het geheele land. Indertijd heeft do Anihemsche Katho lieke kiesvereeniging een voorstel gedaan aan den Bond van Katholieke kiesvereeni- gingen om een commissie te benoemen teneinde een program van beginselen voor katholieke gemeenteraadsleden te ontwer pen en tegelijkertijd het initiatief te nemen tot hot oprichten van een Bond van R.-K. gemeenteraadsleden. Dit voorstel is in Mei j.l. in de verga dering van den Bond behandeld, maar werd verworpen, omdat men meende, dat het buiten den werkkring van den Bond, door de statuten omschreven, lag. Het bleek toen echter reeds, dat er vol doende belangstelling voor het denkbeeld was, en dc Arnhemscho Kiesvereeniging meende, dat de aangelegenheid tot vol doende rijpheid was gekomen oni zelf het initiatief te kunnen nemen tot oprichting van een Bond van R.-K. raadsleden. Alle R.-K. kiesvereenigingen en Kath. raadsleden waren tot deze vergadering uitgetioodigd. Een 80-tal personen nam er aan deel. De vergadering werd geopend door den voorzitter der Arnliemsche kiesvereeniging mr. A. 1. M. J. baron van Wijnbergen, waarna nir. J. B. H. v. Schaik de zaak inleidde. Daarna kwam de vraag aan de orde of de B,ond zou opgericht worden, waar toe na eenige discussie met algemeenc stemmen besloten werd. Vervolgens werden er discussies ge voerd over de punten.) welke de Arnh. kiesvereeniging in de rondgezonden cirou lairc had opgenomen bij wijzo van voor beeld, op welke manier het (loei van den Bond bevorderd zou kunnen worden. Ten slotte werd er een commissie be noemd om do statuten te ontwerpen. Winkelsluiting. In een adrés aan den gemeenteraad heeft di" Nederlandsche B.mkotbakker&bedienden- wrevuiging instemming betuigd met het ver- kschrift van de afdocling Am.-terdam van den Nedorl. Banket bak kerebond om de eveti- tuoele Zondagssluiting en sluiting op werk dagen na negen uur van winkels en magazij nen in de to ontwerpen verordening niet toe passelijk te verklaren op de banketbakkerswin kels. Ook de bedienden zijn Van oordeel, dat het bedrijf van den banketbakker daardoor te groote schade zou lijden. Dir. bel., Iimerr. en Ace. Bjj Kon. besluit van 7 dezer zijn, inge volge de Burgerlijke Pensioenwet en art, 4 der bij de wet van 6 Juni 1900 (Stbl. no. 103) gewijzigde wet van 28 Juni 1898 (Stbl. no. 152), de navolgende pensioenen verleend, als aan G Zandvoort, kommies der 1ste klasse bij 'sRjjks belastingen, f329; G. van Binsbergen, hoofdkommies by 's Rijks belastingen, 1852, V GAARDINGEN, 12 Jan. Het gemengd koor van den. Ncd. Protestantenbond, onder directie van den lieer B. Diamant, gaf gis teravond een concert in de zaal „Harmonie". Vóór de pauze werd uitgevoerd „Erlkönigs- tochtcr" van Niels W, Gade, voor gemengd koor, solostemmen, orkest cn pianobegelei ding. Na de pauze „Der Rose Pilgerfahrt" van R. Schumann, eveneens voor koor, enz, liet waren beide zeer mooie stukken, die dan ook een zeer goede vertolking waard zijn. Wat het koor betreft, kunnen we tevreden zijn. Dit heeft verdienstelijk gewerkt. De vrouwenstemmen zijn veelvuldig vertegen woordigd, versterking van de mannenstemmen zou nog wel gewenscht zijn, daar deze in verscheidene passages te zwak zijn. Maar dat is schijnbaar een chronische kwaal bij de ge mengde zangvereenigingen. Uit alles blijkt wel, dat het koor onder degelijke leiding staat cn wanneer het zich blijft bekwamen, zal het nog menig genotvollen avond kunnen geven aan de belangstellenden. De medewerking kon ons, over 't alge meen genomen, niet zoo voldoen, als we had den verwacht. Het strijkorkest „Sempre Crescendo" van Rotterdam, waarvan de heer Diamant ook di recteur is, vormde een niet te versmaden be geleiding. Den lieer G. Markus, die beide stukken op de piano accompagneerde, komt hiervoor hulde toe. Van dc solisten noemen we in 't bijzonder mej. N. Koudijs, alt, van Schiedam, en den heer P. J. van Eldik, tenor, van Rotterdam, die beiden over een mooi, vol geluid beschik ken. Er ligt gevoel en uitdrukking in beider zang en het is waarlijk co.n genot, liet oor naar hen te luisteren te leggen. Mevr. Af. DiamantTaverne, sopraan, beschikt over een glasheldere, zuivere, ge schoolde stem, die vooral in de, hoogte tot haar recht komt. Toch is het niet die uitdruk king van gevoel, waardoor de waarde harer stem nog zeer zou verlioogen. Niettemin ook haar hulde voor do zware taak, die zij goed volbracht. De heer II. YV. van Gastel, bariton, van Rotterdam, is ook een goed zanger. Minder voldeden ons mevr. Metsomakers- Ilerkel, 2e sopraan, en de heer F. Kleinbloe- som, bas, beiden van Rotterdam. liet is wel goede zang, dien ze doen hooron, doch voor solistenwerk wat al te matig. Wanneer wc in 't kort samenvatten, dan kunnen we wel constateorcn, dat er genot is gesmaakt en moeten wc een woord van dank uitspreken aan den heer Diamant, dio ook dit koor reeds tot zulk een hoogte heeft we ten le brengen. STADSNIEUWS. De JileBwj**rs8peecli. In de zitting van Dinsdag j.l. heeft de Burgemeester, de vrij algemeen gevolgde goede gewoonte in eere houdende, in de eerste zitting in den nieuwen jaarkring een rede ge houden, waarin hij o. m. in herinnering bracht wat in 't af ge loope u jaar in de gemeente als be langrijk te constateeren valtwat gewichtigs door den Raad in dat jaar is tot stand ge bracht; wat in de naaste toekomst door den Raad, door de Gemeente kan worden tege moet gezien. Deze toekomstmuziek hadden wij eigenlijk wel wat forscher,wnt klankvoller verwacht: Iets dat klonk als bazuingeschal, al behoefden daardoor ook niet de muren van Jericho te vallen. Er klonk echter slechts een ééntonig lied Schiedam zal weldra over electriciteit kunnen beschikken. W ij behoeven zeker wel niet te zeggen, dat die mededeeling ons vreugde gaf, al was die vreugde begrijpelijkerwijze niet on verdeeld. Do mededeeling van den Voorzitter luid de, dat „het Dagelijkse!» "Bestuur dezer Ge- „mecule ernstig aan het onderhandelen „is over het brengen van electriciteit vooi „licht of beweegkracht in onze Gemeente" cn dat het Gemeentebestuur zich wellicht kan „verstaan en verbinden niet electrische cen trales in een of andere naburige Gemeente", en dat „li. en W. de oplossing in deze rich- „ting (willen) zoeken en zij dc hoop koesto- „ren dat het mogelijk zal zijn, nog in dit „jaar met plannen en voorstellen bij der» Raad „te komen." Wij willen hier even afdrukken wat wij omtrent de middelen, ter verkrijging der be schikking over electriciliet schreven in ons nummer van 7 Augustus 1010: In de eerste plaats kan Schiedam ge heel zelfstandig het elcctriciteitsbedrijf ter hand nemen. In de tweede plaats kan Schiedam zich verstaan met de omliggende gemeenten Vlaanlingen, Maassluis, Oversell ie, Ke- thel want ook de kleine gemeentenge voelen cn erkennen reeds de behoefte aan electriciteit om, hetzij als mede-ox- ploitante, hetzij als afneemster, het succes van het bedrijf te bevorderen. Het voordeel van dit middel is, dat de risico gedragen wordt door velen, en dat het aantal afnemers, door de groote uitgestrektheid van het kabelnet, natuur lijk belangrijk grootcr zal zijn. En mocht men langs dien weg het doel niet kunnen bereiken, dan ligt nog een weg open: het shiiten van een overeen komst met dc naastbijgelegen gemeente, waar een elcctrisch bedrijf bestaat, met Rotterdam, een weg, dien wij eerst in dc laatste plaats noemen, omdat wij dien de minst aanbevelenswaardige achten. Men ziet het, de o. i. minst aanbevelens waardige der drie openstaande wegen zal door B. en IV. worden ingeslagen. Is het wonder, dat wij die mededeeling van Oversehie heeft nadien reeds onderhaiv delingen aangeknoopt met Rotterdam en Delft over de levering van electriciteit. het hoofd der Gemeente niet met onverdeelde vreugde konden begroeteai? Zeer zeker, het verheugt ons, dat B. en W. eindelijk openlijk erkennen de noodzake lijkheid van electrische energie in onze ge meente, maar betreuren moeten wij het toch, dat zij nog zóó twijfelmoedig tot dezen „eisch des tiids" overgaan. Wij vertrouwen overigens, dat de mede deeling, dat B. en W. „de hoop koesteren dat „het mogelijk zal zijn, nog in dit jaar met „plannen en voorstellen bij den Raad te ko- „men", slechts te beschouwen is als een ora torische zinswending of enkel ten doel heeft, dat College niet aan een liepaalde.u datum te binden. Ilefc opmaken van een ontwerp-con- tract inet de naburige gemeente za! waarlijk niet zooveel tijd vorderen, daar die allicht kan gecopieerd worden, behoudends clan mis schien enkele wijzigingen, terwijl verder slechts sprake kan zijn van het leggen van kabels en het aangaan van contracten met do afnemers. Wij meeiien dan ook de voortstel len zeer spoedig tegemoet te mogen. zien. Bij de gisteren te Delft tehouden examen ter verkrjjging van het diploma van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid zijn geslaagd de heeren E. Montfoort, F van der Gang, J. Eijgenraam, Egberts, Sneyders en Druss, allen van hier. De aflevering van bij de militie in te lijven manschappen zal geschieden in 1911 als volgt lo. voor de lichting 1910 ingevolge art 99, le en 2o; der militiewet 19Ö1 resp. voor volledige en voor korte oefening o. a voor Schiedam 7 Maart en 17 Mei; 2o. voor de lichting 1911 ingevolge art 96 dier wet: a. voor volledige oefening voor Schiedam 7 (Maart o! 19 Sept.; b voor korte oefening voor Schiedam 17 Mei. Heden zijn 78 menschen aan het werk ge zet om met het cl mm oor -boch i kbare perso neel der Gcineentereiniging de sneeuw op de voornaamste verkeerswegen in de stad op te ruimen. Aan die mcnschen wordt voor dit werk 20 cent per uur uitbetaald. Gmio's ÜHzlekTereenlgliig, Gusto's Muziekvereeniging zal Zaterdag avond 14 Januari a.s. haar eerste jaar feest vieren in do sociëteit „de Vriend schap" aan den Vlaardingerdijk alhier, waarbij hun medewerking zullen verlecnen het duo Antonie, salon- en karakter-dueltis- ten te Rotterdam. Een uitgebreid pro gramma, bevattende 11 muziek- en 10 voordrachtnummers, is samengesteld voor dezen feestavond, die zal besloten worden met een bal onder leiding van den heer L. v. d. Brink. Gisteravond werd door de politie uit 's-IIertogenbosch hier aangebracht de 16-ja- rige J. M. v. L„ die daar zwervende was aangetroffen. Hij is aan zijn ouders overge geven. AGENDA- 12 Jan. en volgende dagen. Tivoli Schouw burg. 8 uur. Speenhof! en Nap de la Afar. Olieslagers vliegt. De Pa- pendrechtsche strafzaak. 12 t> Harmonie, R'dam. 8 u. Eruditio Musica. 12 Gr. Schouwburg. 8 o. N, V. Het Tooneel. Lucifer. 13 Groote Schouwburg;, 8 u. Rotterd. Tooneelgezebchap. De Kinderen. 13 Zaal Harmonie, Viaardingen, 8 uur. De Wognummers. 13 3> S. 0 V,, 8 uur. Concert Orpheus. Solisten: mevr. M. Last (sopraan) den Haag. en m<*j. M. Pas (all) Rot terdam. Piano: de heer Anton Rijken. 14 Sociëteit »De Vriendschap". 8 uur. Gusto's iMuziekvereen. Eerste jaar feest. 15 Constantia, 71/2 uur. S. B B. 2e openb. cursus-vergadering. Spr. dr. L. Hefjermans. 16 en 18 Jan, Groote Schouwburg, 8 uur. Edmund's Duitsche Opeimtte Kus sen streng verboten". 17 Jan. S. 0. V. »Gemengd Koor". Orato rium Judas Maccabëns Het Stedelijk Museum aan het Doelcplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur k 10 ct. per persoon voor het publiek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino to Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Kunst en Wetenschap. Siberiê's lijden en vreufde, Ouder leiding van liet Concert- en Thea ter-Bureau Dc Haan, komen eerstdaags zan- gei-s van de Keizerlijke Russische Hofopera een rondreis door ons land ondernemen met: „Siberiê's lijden en vreugde", une tranche de vie van de Russische bannelingen aldaar. Origineele decors en costumes komen mede. Verslagen uit Moskou, Charkoff, Kief, Kasan, Nisjni-Nowgorod, Tiflis, Hamburg en Berlijn roemen om strijd de oprechte schoonheid van het geheel, „de eenvoudige, nu eens zwaarmoedige, dan weer overmoe dige meiodiën voor tenor, bas, sopraan en koor." De Zwecdsche componist Wilhelm Harte- veld, vroeg en kreeg destijds verlof do ge vangenissen in Siberië te bezoeken, en maakte studie van de zangen der banne lingen, der inwoners en der misdadigere, welke hij neerschreef, zooals hij ze hoorde. Vrij van elke politieke agitatie, is de tekst, de nntziek en de dramatiseering een trouw, geweldig beeld van: „De Hel op aarde", zooals Dostojowski Siberië m rijn ver schrikkingen noemt. Van stad to' >iad toog llarteveld met z'n wakkere troep Rusland door, de toehoorders ontroerende door de zangen der bannelingen. Tot op ééns de Russische regcering de uitvoering in go- vangeniskloeren en ketenen verbood. Maar ook in zwarte rok brachten de sombere zan gen diepe ontroering. Toen heette het van hoogerhand kortweg: „Verboden". Tot An ton Eichenwald, de directeur-kapelmeester van de Keizerlijke Opera, te Tiflis besloot, de Siberische liederen te dragen over de Russische grenzen en ze te laten klinken overal, waar menschen wonen, die méége- voelen met hun ongelukkige broeders uit do steppen. Rechtzaken. Kwartj es vinders. De ambtenaar van het O. M. bij het Haagsche kantongerecht vorderde heden een maximum straf van 6 dagen hechtenis tegen twee kwartjesvinders, die op Wassenaarsch grondgebied den weg onveilig maakten met hun bekende practijken het hartenaas- en schoppen vrou wspel De ambtenaar betreurde geen hooger straf te kunnen eischen, doch waarschuwde be klaagden dat hij, bij herhaling der over treding, 12 dagen hechtenis zou recpiisteren. Oplichting. Voor de 5de Kamer der Amsterdamscho rechtbank had zich heden te verantwoor den de muziekonderwijzer J. D. A. v. d. B„ beschuldigd van oplichting door mevr. de weduwe Stoutjesdijk, te bewegen hem af te geven f 28.05 ton behoeve van een juffrouw, tot lossing van een naaimachine, waardoor bedoelde juffrouw in staat zou zijn f7 per week te verdienen. Genoemde mevrouw had bekl. het geld tor hand ge steld in het volste vertrouwen daar bekl. haar valschelijk had medegedeeld, dat hij socr. was van de vereeniging tot bestrij ding der werkloosheid, aan welke ver eeniging zou verbonden zijn de vcreenigin- gen „Tesseischade" en „Arbeid Adelt", het geen bleek uit de getuigenverhooren. Do juffrouw, voor wie hulp ingeroepen werd, had bekl. gevraagd de financieele hulp, yan mevr. St. in te roepen, doch zij heeft nimmer eenig geld van bekl. namens die mevrouw ontvangen, terwijl bekl. be weert, haar 50 °/o afgedragen te hebben, de overige 50 °/o was het afgesproken loon voor bekl. De officier van Justitie, wijzende dat dergelijke oplichterijen vaak worden gepleegd onder het mom van liefdadig heid, meende, dat een zware straf opge legd moest worden, om als voorbeeld to stellen. Eisch een jaar gevangenisstraf. Voor de Haagsche rechtbank had zich he den te verantwoorden zekere E. B., oud 47 jaar, en reeds herhaaldelijk veroordeeld. Ditmaal stond hij terecht wegen oplichting. Hij had, ten name on ten nadeelc van ver schillende weldadige instellingen, valsche qui- tunties vervaardigd cn deze door twee hand langers (ter zakereeds vroeger veroordee doen aanbieden. De beklaagde deed een omstandig verhaal van zijn relaties met vei-schitiende personen; o. a. met den sedert overleden notaris V., te Utrecht, een en ander ten betooge dat hij, tengevolge van die relaties, gemachtigd was, de quitantics uit te schrijven en te doen in nen. Intusschen bleek uit de getuigenverhoo ren van dergelijke machtigingen niets, even min van een relatie met den sedert overleden notaris, wiens administratie tot aan den dag van zijn dood nauwkeurig was bijgehouden. Huisvredebreuk op een politiebureau. De 4e Kamer der Amsterdamsche recht bank deed heden uitspraak in de zaak tegen den heer B. Th. de W., tegen wien een geldboete van 50 subs.20 dagen hechtenis is geëischt, wegens zich wederrechtelijk be vinden in het politic-bureau aan de Raam- poort, door geweigerd tc hebben op bevel van den politic-inspecteur A. F. E. Siegert, dat bureau op Zondag 28 Aug. te verlaten. Do rechtbank veroordeelde hem tot 25 boete, subs. 20 dagen hechtenis. De kindermoord te Renkum, De procureur-generaal van het Arnhem- sche gerechtshof eischte heden voor den moordenaar van het 13-jaiige meisje te Ren kum levenslange gevangenisstraf. Het posten van kwartjesvinders te Am sterdam. In den morgen van 29 Aug. 1910 wilde M. Q. te Amsterdam zijn sigarenwinkeltje op het Rusland verlaten, doch buiten gekomen, zag hij 2 politic-agenten staan, die het post ten. Toen liij uitging, volgden dezen hem waar hij ging, want Q. moet bekend staan als kwartjesvinder. Een der agenten hecL volgens Q. het publiek tege»" hem gewaar schuwd. Q. is woedend geworden en heeft op beleedigende wijze de agenten beschuldigd, dat zij geld van ern kwartjesvinder hebben aangenomen. Toen werd Q. gearresteerd, die, in vereeniging nut zijn vrouw, zich daarte gen verzette. De rechtbank a ditto het bewijs niet wettig bewezen cn sprak beiden vrij. De eisch was respectievelijk 45 en 14 dagen. Kerk en Seliool. Ne». E?Rt. Kerk Beroepen (iuez.) to Aartswoud (N.- II.) ds. Van Leeuwen to Bergum (Fr.). O

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2