BLOOKER'S 63"* Jaargang Woensdag 18 Januari 1911 13512 l et Boek van Paracelsus. DAALDERS GACAO; Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vl'anrdingen fl 125 trance per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). BUITENLAND. Schiedam, 17 Jan. 1911. RUSLAND. Dezer dagen werd bericht, dat in het verre Oosten van Russisch Siberië en in Mandsjoerija jn hevige male de longenpest heerscht De Russische regeering neemt strenge maatre gelen am de epidemie in haren voortgang te stuiten, maar de qualificatie paardenmiat- regel is nog te zwak voor dit optreden, ge- lyk uit het volgende blykt. De pest schijnt in Mandsjoerije te zijn ver spreid door de beverjagers, Deze menschen j"gen, tengetale van vele duizenden, op den bever en ook op pelsdieren in de hooge ge bergten op de Siberisch-Chineesche grens. De epidemie brak onder hen uit en in een korte spanne tijds telde men drie honderd slachtoffers. De Russische overheid nam di rect een bijzonder radicalen ontsmeitings- maatrégel. Ze beval, dót elk huis, waarin zich een geval van pest voordeed, verbrand moest worden. Dat had natuurlijk deze ge volgen De bewoners dwaalden onder den biooten hemel, de hotels verdwenen b(jna allen in de steden en de hoteleigenaars weigerden eiken reiziger op fe nemen. Dat was de dood voor den handel. Om op straat bij een bittere Siberische kou te over nachten, lokte geen enkelen vreemdeling aan. Maar het werd nog erger. De Russische politie ging alle Chinc-ezen. die onder den biooten hemel slapende werden aangetroffen, oppikken en in de gevangenis stoppen, zoodat ten slotte de bevolking voor deze drie uitersten kwam te staan de biand, de dood of de gevangenis. De treinen, welke de Chineezen vervoerden, werden opgehouden, terwijl den inzittenden werd verboden om onder eenig voorwendsel uit te stappen. Gedurende drie weken hield men de arme duivels in de spoorwaggons, waarin ze dicht opeengepakt zaten. Men kan zich zoo ongeveer den toestand van deze ongelukkigert indenken gedurende die een-en- twiutig dagen. Wanneer zich een geval van pest in een waggon voordeed, liet men den hesmetten wagen ontruimen, de gezonden werden in de gevangenis gestopt, hun kleeren en bagage werd verbrand. Het ergste lot wachtte nog den Chineezen, die deze hel wilden ontvluchten. Ze werden zonder uitzon dering een prooi der roofzieke, omzwervende Koengoezenstammen, die hen plunderden en doodden. Ondanks dit alles heeft de epidemie, zoo als men weet, Kharbin bereikt en een ern stig conflict is er ontstaan tussehen de Rus sische en Chineesclte autoriteiten over de te nemen maatregelen. De Chineezen hebben, zooals te begrijpen, een hevigen afkeer van de Russische maatregelen en stellen voor te werk te gaan volgens de te Shanghai ge volgde .methode, waar de epidemie spoedig tot staan werd gebracht. Het is bij na roet te gelooven, dat boven- staaude mededeelingen, welke door het nieuwsagentschap van het Uiterste Oosten worden gepubliceerd, niet eenigermate door de 'Jhineesche autoriteiten zijn overdreven. Dergelijke prophy lactische maatregelen zijn een anachronisme in onze eeuw van verge vorderde beschaving. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92,* iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Naar het Duitsch van FR1EDRICI1 JACOBSEN. Engeland. De secretaris van den Algemeenen Bond van dokwerkers in Groot-Brittannië heeft gisteren in een onderhoud verklaard, dat de zeelieden beslist zullen staken. Men moest echter niet denken, dat de kroningstijd met opzet daarvoor was uitgeko zen. Dat de kroning plaats 'heeft is een bloot toeval, maar de staking is in de huidige omstandigheden onvermijdelijk. De plannen moeten geheim worden gehou den het werk zal echter binnen 24 uur neer gelegd worden in de Britsche, Duitsche en Amerikaansche havens, wanneer de arbeiders door omstandigheden tot staking gedwongen worden. In Noord-oost Lancashire staan (usschen 40 en 45,000 weefgetouwen stil bij eebrek aan handen, die ze bedienen kunnen Een groot aantal wegers zjjn nl. verleden jaar, toen er zulk een ernstige depressie heersch- te in de katoennijverheid, naar de Veree- tigde Staten vertrokken en oefenen daar nu hun bedrijf uit, waardoor thans in En geland groot gebrek aan geoefende werk krachten heerscht. Dc zwerver keek onrustig om zich hoen. „Hot is waar, dat ik wcggeloopen ben," zei hij eindelijk, „liet is op 't oogenblik liet goede jam getijde en daarom wilde ik lie ver niet opgesloten worden, wegens bedelarij." „Zoo dus daarom? Geef je bundel- tej eens hier." Mat zen verwachtte niet, dat hij hot toschje met geld van den professor in hot pakje zou vinden, maar hij was toch ten hoogste ver baasd over het resultaat van zijn onderzoek. Zes zi Ivoren theelepeltjes kwamen eerst te voorschijn, daarna een kostbaar dameshor- logo, twee gouden damesriugen en bovendien nog een handvol zilvergeld. 1 „Kijk;, kijk," zei Matzen spottend, „jij bent een goedhartige kerel. Dat zijn allemaal zeker cadeautjes voor je vróuw niet. Een aardig wclkom-tluiis I" „Ik ben een vrij man en ongetrouwd." „Zoo, nu aan dien vrijen toestand zullen we voorloopig een eindo moeten maken." Matzen haalde bij die woorden boeien to voorschijn, terwijl de man hem kalm zijn handen toeslnk. Deze begreep heel goed dat liet niet we gens zijn bedelen was dat hij met zooveel voorzorg behandeld werd. Nadat Matzen den hoop korenschooven nog nauwkeurig onder zocht had, welk onderzoek niets opleverde, Fr an k rij k. Bjj de discussie in de Kamer over de be grooting van buitenlandsche zaken, verklaarde gisteren minister Pichon, in antwoord op een vraag van den heer Delafosse, die achter de versterkingsplannen voor Vlissingen een Duit- schen invloed zocht, dat, zoo de uitvoering dreigend wordt, er aanleiding zal wezen met belanghebbende mogendheden te eonfereeren. Aldus de inhoud van het gisteren meege deelde Reutertelegram. De Parijsrhe correspondent van de »N. R. Ct." had gisteravond na afloop der Kamer zitting een onderhoud met den minister, die hem de volgende verklaring gaf iMijne woorden zjjn zeer eenvoudig ge weest en er kan voor niemand iets aanstoot gevends in liggenhet gaat hier over een internationalen en neutralen stroom, welke grensbe'ang heeft voor een land (limitrophe d'un pays), welks neutraliteit gewaarborgd is door de mogendheden Ik heb eenvoudig gezegd geen bezwaar te hebben tegen een gesprek met de mogendheden, natuurlijk heb ik mij geheel buiten de overwegingen en motieven door Delafosse geuit gehouden eri ook geen woord gezegd van opmerkingen aan de Nederlandsche regeer!t g." nen. De christelijke syndicaten gaan ditmaal samen met de sroode" en dreigen eveneens met staking, indien hunne eischen niet wor den ingewilligd. Het bestuur van de süuitsche Hochschul- lehrerlag", te Leipzig vergaderd, vaaidigde inzake den modernisten-eed de volgende ver klaring uit riHet bestuur besloot eenstemmig, dat de leden van academische onderwijsin richtingen, die den modernisten-eed hebben afgelegd, niet leden van onze vereeniging kunnen blijven, omdat zij met dien eed af stand hebben gedaan van een onafhankelijk vorschen naar de waarheid en daarmee de eerepositie van een onafhankelijk vorscher hebben prijsgegeven". De verklaring is onderteekend door de pro fessoren v. Amera [Miinchen] Barthausen [Hannover] Barth [Leipzig], Binding [Leip zig] Brentano [Miinchen], Chun [Leipzig] Hart- mann [Weenen], Krüger [Hannover], Pap- penheim [Kiel], Rein [JenaJ, Stengel [Greifs- wald], en von Wettstein [Weenen]. 0 o* s t e n r ij k. Op een protestvergadering dor" Rcichen- bergsche Kamer van handel en nijverheid tegen de Pruisische voorstellen tot het heffen van scheepvaartrechten op de Elbe, welke groot nadeel aan den Oostenrijk- sclien handel en de nijverheid zouden toe brengen, heeft de heer Riede, chef eener sectie van het ministerie van handel, het standpunt der regeering uiteengezet. Hij venvees naar do verklaringen, reeds her haaldelijk door de Oostenrrjksche regee ring Ie dezen aanzien afgelegd, speciaal naar de rede, door den Oostenrijkschen minister van handel op 4 Maart 1910 in de Kamer gehouden, waarin hij verklaarde, dat do regeering met het oog op het groote belang der zaak zich tot geen enkele con cessie zou laten overhalen. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de regee- MEU MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN ring wordt verzocht, de onvoorwaardelijke tolvrijheid op de Elbe te handhavenen zich niet in te laten met onderhandelingen te dezer zake, welke compensaties ook in uitzicht mochten worden gesteld. Portu gal. Zooals reeds gemeld, heeft het stakende spoorwegpersoneel, nadat een groot deel van zijn eischen was ingewilligd, de staking op geheven. Het treinverkeer is reeds geheel hersteld De staking in de lichtfabrieken en die der metaalbewerkers duurt echter nog voort en nu hebben ook nog 800 arbeidsters in vark ms- slachterjjen in een dorp bij Lissabon het werk gestaakt. Rusland. De te Rostof a.d. Don gevestigde verte genwoordigers van graanexporteurs te Ta ganrog hebben besloten voor de totstandko ming van de revisie der Marseillaansehe en Italiaansche overeenkomsten geen graankoop te sluiten volgens de nieuwe, niet door Rus land goedgeket trie overeenkomsten, ten einde een gemeenschappelijke herziening van de verdragen tot stand te brengen en de bui tenlandsche koopers van Russisch graan uit te noodigen tot het houden van een bespre king te Petersburg Ook hebben zij de Zuid- Russcbische graan-exporteurs verzocht zich ook hunnerzijds te houden aan het boven genoemd besluit. Het heet, dat een consortium van Ameri kaansche millionnairs onderhandelt over den aankoop van Jasnaja Poljana, het landgoed van Tolstoi, waar het een permanente ten toonstelling van Amerikaansche machinerie» wil vestigen, benevens een modelboederij. Een der voorwaarden van den verkoop is, dat de prijs van 275 morgen land, die volgens Tolstoi's laatsten wil, gebruik moet worden voor de stichting van een opvoedingsgesticht, een hospitaal een bibliotheek en een landbouw school door internationale inschijving bijeen zal worden gebracht. De overblijvende 900 morgen zullen door het syndicaat \oor zijn eigen doeleinden gebruikt worden. Duitsphland. In met minder dan 92 vergaderingen van kolen werkers in het Ruhr gebied werd Zon dag met algemeene stemmen een motie aan genomen, strekkende tot verhooging der lo"_ GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. Vereenigde Staten. De schout-bij nacht Sims heelt thans zijn berisping ontvangen wegens de rede, die bij op 3 December j.l. op een feestmaal in Guild Hall te Londen heeft gehouden. De gediukte tekst van deze berisping is toegezonden aan alle officieren van de marine en op alle oorlogsschepen en in alle arsenalen aangeplakt. Bij het Amerikaansche congres is een wetsontwerp ingediend, bepalende dat in het Panama-kanaal een tol zal worden ge heven, die niet meer dan 11/2 dollar en niet minder dan 50 ets. per netto-ton zal bedragen. ging hij mot zijn arrestant naar Borby. liet was nog licht toen zij daar aankwamen. Dicht bij de eerste huizen liep het zandpad naar de Priel, dit sloeg Matzen in en daar voor hnd hij zijn psychologische gronden. Lmul, de zwerver, volgde hem blijkbaar met groolen tegenzin. Toen zij vlak bij de villa kwamen, bleef hij zelfs staan en klaagde over zijn voet. „Wij kunnen, als je dat wilt, wel een beetje uitrusten. Bij de Priel is een goed plaatsje om to gaan zitten en er is ook nie mand die ons daar zal zien. „Bij de Priel „Zoo wordt dat zwarte water daar voor ons genoemd. liet moet zeer diep zijn zoo diep, dat meer zelden iets to voorschijn komt dat daar ingeworpeu is." „Ik geloof dat mijn voet weer beter wordt, ik loop weer gemakkelijker en behoef niet te zitten," zei Land. „Wij kunnen, ook wel in het huis gaan," sloeg Matzen voor. „Het staat daar erg verlaten en het is de vraag, of er nog men schen in wonen. Weet jij dat ook, Lund?" „Hoe zou ik dat weten?" De man was zeer bleek geworden en Mat zen trok daaruit zijn conclusies. „Ik dacht dat je liet wist, omdat je gis teravond hier gezien bont toen je onder de boomen zat, geen driehonderd scliredcn van hot huis af." „Ja, daar heb ik een beetje zitten rusten. Dat is toch niet iets dat verboden is, wel?" „Wel neen!" lachte Matzen. Éven later kwamen zij op het strand. Donker was liet water, dreigend hing* een on- weerslueht over de zee, wat cenigszins be angstigend .werkte. Nu begon Lund uit zichzelf to spreken. „Wachtmeester, ik ben meer dan eens met de politic in aanraking geweest en ik weet ongeveer wat de politie wil als zij praat zooals gij. Gij wilt wat van mii te we ten komen, niet? Er is zeker wat aan de hand met dat huis daar en ge denkt dat ik er meer van weet. Want voor het beetje be delen dat ik gedaan heb, zult ge mij toch de boeien niet aanleggen." „Noen. En om een beetje bedelen ga jij niet aan den loop en kruipt niet in het stroo als jo van ver een uniform ziet blinken. Ik geloof Lund, dat ik op het goede spoor ben. Beken maar volledig man, met leugens kom je toch niet verder." „Dat geef ik toe. En daarom wil ik hot maar zeggen. Die dingen die gij in mijn pakje gevonden hebt, zijn gestolen. Maar niet in den vorigen nacht en niet hier in deze gemeente. Daarom hebt go mij aangehouden, is het niet zoo? Gisteravond heb ik hier dicht bij het huis gebeten, dat is ook waar. Ik wilde den nacht afwachten „Om in het eenzame huis in te breken, natuurlijk." „Dat wos niet onmogelijk geweest. Maar als daar ingebroken is, dan is een ander mij voor geweest. Ik zag hem gaan." „Ah zoo dat is mooi bedacht." „Ik zeg, dat ik hem gezien heb," her- luialde Lmul met nadruk. ,,,Zoo wat tussclien tien on elf uur, toen het licht nog brandde, zag ik iemand om het huis sluipen. Dc maan scheen een. beetje, zoodoende kon ik het zien. Go weet, wij zwervers hebben ook .onze gewoonten e.n wetten wie het eerst komt, die maalt het eerst. Dat is de heelo geschiedenis." BINNENLAND. Hofberichten. De prins v. Schönburg bezichtigde heden voormiddag de schilderijenverzameling in het Mauritshuis, op dat bezoek vergezeld door Z K. H. Prins Hendrik. Prins Herman reed hedenmiddag naar Delft, alwaar hij een bezoek bracht aan de plateel- fabriek van Thooft en Labouchère, De gast van de Koninklijke familie zal hedenavond aanzitten bij het gala diner ten Hove aan het corps diplomatique. 7, K. H. verlaat morgenochtend met den eersten trein de residentie op terugreis naar Duitschland, De Prins leidde hedenmiddag als voorzitter de in het paleis aan den Kneuterdijk gehou den vergadering der Kon. Ned. Landbouw- vereeniging. Z, K, H. vertrekt morgenmiddag tegen 31/2 nur naar het Loo, van waar hij Zater dag alhier terugkeert. De Prins Schönburg gebruikte hedenmiddag het noenmaal bij den Duitscben gezant, die ook Prins Hendrik te gast had, Van het Hofl De Prins von Schönburg heeft gistermid dag een bezoek afgelegd bij H. M. de Ko ningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft het be schermvrouwschap van de Vereeniging tot Uitzending van Zwakke en Herstellende Kinderen onder de kenspreuk Trein 8.28 H, IJ. S. M, Amsterdam aanvaard. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen beticht is Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck", onder bevel van den kapi tein ter zee G. L. Goedhart, in den nacht van 14 op 15 dezer Finisterre gepasseerd en Hi. Ms. pantserschip „Koningin Regen tes", onder bevel van den kapitein ter zee J. A. A. C. ridder van Rappard, 15 dezer te Aden aangekomen. („Stct") Matzen weifelde een oogenblik en over tuigde zich met een snellen blik dat de handboeien nog goed vast zaten. „De geschiedenis is daar niet meer uit,' zei hij. „Behalve diefstal is er ook moord gepleegd. Je zult tijd genoog krijgen om in een cel de zaak te overdenken." Matzen had er op gerekend dat Lund woedend zou. «orden, of van sclirik zou blij ven staan, waardoor hij ziju gedachten zou verraden. Maar dit soort menschen laat ziel) niet terstond verschrikken cn verpraat zich niet licht. Lund beet de tanden op elkaar en zei geen woord. Hij liep alleen wat langzamer dan eerst. De D-trcin HamburgKöinParijs ver trekt 's avonds precies om elf uur van. hot hoofdstation te Hamburg. Er is een slaap wagen aan dezen trein en hij wordt te Altoua ul samengesteld. Dit is iets dat een voortdu rende ergernis is van dc Hamburger reizi gers, 1 want zij vinden als zij, willen instap pen, aan het hoofdstation de coupó's heel vaak al half bezet. Max Grote ergerde zich niet meer aan zulke dingen, Zijn betrekking bracht mee dat hij vaak voor interessante gevallen met .dezen trein op reis moest. Ilij was er al aan gewend meestal medereizigers te kobben. Nu hij dezen avond in het station kwam, was hij niet in het minst in een stemming om zich te ergeren. Wie doet dat als hij op reis gaat cn vier weken vacantie voor zich heeft? Het was zijn plan om gebruik van den slaapwagen to maken- Hij gitig al vroeg Yan huis cn gebruikte een goed diner. Audiënties De gewone audiëntie van den minister van marine en die van koloniën zal op Vrijdag 20 Januari niet plaats hebben. Jac. van IVanlng, De heet Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a d. IJ-el, herdacht gisteren 25 jaar arbeid ten bate van de Nederland sche Politie. Bestuursleden van den Alg. Ned. Politiebond, van de Rpspolitie-vereeniging en van de Examen-Commissie voor het Po- litie-diploma kwamen hem, onder aanbieding van fraaie en toepasselijke geschenken, ge- lukwenschen, waarvoor de jubilaris diep ge troffen dankte. Bloemstukken en telegrammen, zoomede des avonds een serenade, waren nog zoovele blijken van belangstelling in dezen gedenkdag. Toen, 0111 tien minuten voor elven, verscheen hij op het pc-rron en liep naar de plaats waar de D-trein aankomen moest. Er stonden maar weinig reizigers op het perron te wachten. De vacanties waren ge nii men tijd begonnen en de groote stroom reiziger had de stad al verlaten. Max lrad, toen hij de kalmte op het per ron zag, de hoop dat hij een eoupóe voor zich alleen kon houden. Dan wilde hij den slaap der rechtvaardigen genieten en, slapend, zouden de uren van den nacht spoe dig omvliegen. Morgen was hij dan in Parijs Max ging op een bank zitten, en keek of hij de lichten van den trein nog niet in het verschiet zag gloeien. Plotseling werd een hand op zijn schou der* gelegd. Verbaasd keek hij op. „Wat 1 Kranich jij hier?" De detective stond in een donker reispak voor hem. Hij had niets bij zich dan een pa- r.ipluie, een overjas en een klein handkof fertje. Hij zag er echter uit of hij vol plan nen nas." „Ik vond je niet meer thuis," zei hij, „maar dat maakt niets uit. Wij reizen nu dan toch samen niet?" „Waarheen, ga je?" „Naar Parijs als je het goed vindt." „Ik dacht dat je in Borby waart?" „Daar kom ik vandaan. Is dat- onze trein die daar aankomt?" De trein kwam binnen en de heeren stap ten in. (Wordt vervolgd.) 4 tr amsc courant 10)

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1