63'" Jaargang Donderdag 19 Januari 1911 no. 13513 Het Boek van Paracelsus. Bekendmaking. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Rnjs per kwartaal: Voor S chiodam en Vlaardin gen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën hij-abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland Gelet op art. 102, alinea 2, 'der Wet van den 7den September 1896 (Staatsblad no. 154) Noodigen de inwoners der Provincie Zuid- Holland, die elders in *s Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór don 15don Maart 1911 aan hun College te doen blijken, door overleg ging van het aanslagbiljet of van een uit treksel uit de kohieren der Rijks directe be lastingen, opdat daarop kunne worden gelet bij het opmaken der LIJST VAN DE HOOGSTAANGESLAGENEN, verkies baar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit 'de kohieren moeten, wat de grondbelasting aan gaat, don dienst 1911 betreffen. De bedoelde stukken behooien door.be langhebbenden te worden ingezonden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van: lo. den naam, de voornamen en de woon plaats van den aangeslagene 2o. de gemeente en de dagteekening zijner geboorte; en 3o. bijaldien hij buitenslands is geboren, "of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. 's-Gravenhage, don 9deu Januari 1911. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier BUITENLAND. Schiedam, 18 Jan. 1911. OOSTENRIJK. Minister-president von Bienerlh heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden het r egceringsprogram van het nieuwe door hem gevormde ministerie uiteengezet, llij vei klaarde, dat het kabinet met de meeste nauwgezetheid een objectieve politiek zal volgen ca dat het rekent op de medewer king van alle partijen, terwijl hij de nood zakelijkheid deed uitkomen om de onder handelingen voort te zetten tor beëindiging van den taalstrijd in Bohemen. Vervolgens ontwikkelde do premier hot veelzijdig werkprogram, dat de Kamer zal hebben uit te voeren, cn dat allerlei maat regelen op intellectueel cn sociaal gebied Naar het Duitsch van FRIEDRICII JACOBSEN. 20) Do bewaker van don slaapwagen kwam Kranich en Max tegemoet. Rij haalde de schouders op en zei „Hot spijt mij zoor hoeren, dat ik geen afdeeling met twee slaapplaatsen voor u heb. U zult van een afdeeling met vier bedden nog wel gebruik kunnen maken. Een van do bedden is al door een heer bezet. Zoo vol is het in den wagen, dat ik hem van zijn echtgenoote heb moeten scheiden." Kranich schoof do deur half open en keek even naar binnen. Het kleine ver trek bevatte inderdaad vier bodden, twee aan eiken kant met een kloino gang er tusschcn. In een dor bedden lag een man met hot gezicht naar don wand gekeerd. „Wat dunkt je, Grote," zei do detective mot gedempte stem, zullen wij de beide onderste bedden nemen of zullen wij de reis niet in don slaapwagen maken?*' Max gaapte. „Ik ben zeer moe," zei hij, „maar onze onverwachte ontmoeting..." „Nu laat ons dan hier blijvon. Wij be hoeven niet in het bovenste bed te klau teren. Die heer daar heeft ons het tur nen bespaard." Zij traden nu binnen, trokken hun bo- venkleercn uit cn kropen, in' de bedden. Het was zeer stil in den wagen, slechts af en toe klonk de stap vm den bewa ker oj) den korridor. Tusschcn Hamburg bevat. Hij verklaarde, dat de regcering altijd rekening zal houden met de bron nen van inkomsten, waarover het land beschikt, hoewel zij weleens in hoogere mate beroep zal moeten doen op de op. offeringsgezindheid des volks om de po sitie der monarchie als groote mogendheid te handhaven, en de slagvaardigheid var. leger en vloot te verzekeren. De minister-president weid, volgens de telegrammen, in het begin van zijn rede luidruchtig in de rede gevallen door de radicaal-Tsjechische partij en levendig toe gejuicht door de meerderheidspartijen. Hieruit zou zijn op te maken, dat het nieuwe kabinet vrijwel aan het meeren- deel der partijen voldoet. Dit is echter geenszins het geval, zooals uit reeds ver schillende voorvallen is gebleken. Onder andere heerscht er bij de Duitsch-radicale partij, gelijk uit een Maandag gehouden vergadering bleek, groote ontstemming, om dat de minister-president dc portefeuilles van openbare werken en spoorwegen in handen van .Slaven heeft gegeven. Ook de benoeming van den feudaal-kle- rikalen graaf Thun tot stadhouder van Bohemen wekt onaangename herinnerin gen aan don tijd van diens minister-pre sidentschap en werkt al evenmin mede tot een vriendelijke ontvangst van het ge- reconstitueerde kabinet. Er werd dan ook besloten, dat de partij zich' voorloopig al- geheelo vrijheid van handelen zon voor behouden. Maar het is niet alleen de Duitsch-vrij- zinnigo partij, die. het optreden der regee ring met tegenzin begroet, ook deliberate grondwetspartij in het Ileerenhuis schijnt ernstige bedenkingen tegen het kabinet te hebben. Deze partij heeft n.l. besloten, na dat de regeeringsverklaring zal zijn voorge lezen, op een debat aan te dringen. En in do Poolsche partij, waar de frac tiegeest steeds meer de overhand krijgt, heerscht buitengewone verwarring. Dit blijkt reeds uit het feit, dat men or nog steeds niet in geslaagd is, een plaatsvervan ger als leider der partij te vinden voor dr. Glombinski, die tot minister benoemd is. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. België. Uit Luik wordt d.d. gisteren geseind, dat de stakende mijnwerkers besloten hebben den arbeid te hervatten, Frankrjj k. B(j de behandeling der begrooting van biunenlandsche zaken heeft minister presi dent Briand de sprekers, die zich niet voldaan toonden over den toestand inzake de scheiding tusschen kerk en staat, trachten gerust te stellen. H(j verklaarde, dat de scheiding aan alle geloofsovertuigingen vrijheid verzekert. De kerken werden aan de katholieken ge laten, slechts in zeer zeldzame gevallen wer den gtlden aan hun bestemming onttrokken, Briand voegde hieraan toe, dat vele bisschop pen en pastoors in den laatsten tijd neiging toonden den strijd te hervatten, door de lezing van zekere bladen te verbieden. Maar deze strijdlustige bisschoppen zullen de rust van het land niet verstoren. De algemeene beraadslagingen werden ver volgens gesloten. Deze vergadering werd door een sensatio neel incident verstoord. Toen nl. de afge vaardigde Razimbaud aan het woord was, weerklonk van de galerjj onder de perstribune een schot. Dachten sommigen aan een mis plaatste grap, anderen wisten niet goed wat te denken, waardoor een aarzeling ontstond, die den bedrijver van den aanslag in staat stelde opnieuw zjjn wapen, dat een vrij groote revolver was, in de richting van den presi dent van den ministerraad af te vuren Zij, die in de onmiddellijke nabijheid van den man waren, deinsden terug, terwijl de dader aan de toesnellende kamerbewakers trachtte te ontkomen. De afgevaardigden, nu van hun zetels opgerezen, riepen om strijd riafaard" een hevige ontroering had zich van de ver gadering meester gemaakt. Toen hief de president de zitting op. Een dei' sciioten had doel getroffen. Den directeur der afdeeling armenzorg, den heer Mirman, die als regeeringscommissaris in de Kamer was, werd de rechterkuit doorboord. De verwonding is niet gevaarlijk. Terwijl men den gewonde wegbracht, maakte men zich van den misdadiger meester, wiens iden titeit spoedig was vastgesteldGezelme, een wegens geestelijke stoornis ontslagen voor malige griffier te Pau Reeds heeft h(j eens, te St.-Sebastian, op den Engelschen consul geschoten, zonder eenige reden. Sedert kort was hij uit een gesticht voor zenuwlijders ontslagen, en bij zijn broeder, attaché aan het ministerie van handel, komen inwonen. Hü gaf zijn spijt te kennen dat hij Mirman had geraakt, in plaats van een afgevaardigde. Op de vragen van den rechter van instructie antwoordde hjj met onsamenhangende zinnen, uit welke bleek dat hij ontoerekenbaar is. Hij erkende evenwel dat hij gemikt had in de richting der regeeringsbanken. Toen de zitting der Kamer heropend was, uitte de voorzitter namens de geheele Kamer de beste wenschen voor het spoedig en atge- heel herstel van Mirman. Spreker wilde geen oordeel vellen over de daad van Gezelme, ten einde het werk der justitie niet te be lemmeren. In den Senaat vertolkte de president de verontwaardiging der vergadering over den aanslag in het Palais Bourbon. De Senaat besloot eenstemmig zijn levendige sympathie te betuigen met Briand en Mirman. dag j.l. te Messina aangekomen ter inspectie van het reeds weder opgebouwie deel der stad en om te beraadslagen over verdere maatregelen. Zij werden door de bevolking zeer hartelijk begroet en woonden de eerste steenlegging voor een aantal nieuwe huizen bij. Sacchi, de minister van openbare werken, hield daarbij een levendig toegejuichte rede, waarin hjj mededeelde, welke nadere plannen de regeering heeft voor den herbouw der stad. Italië. De ministers van openbare werken en van posterijen en telegraphie, de onderstaats secretaris van binnenlandsche zaken en een aantal senatoren en afgevaardigden zijn Masm- on Keulen was niets storends te verwach ten. Wie in den slaapwagen was, ging waarschijnlijk door naar Parijs en ieder scheen alleen aan rusten te denken. Plotseling begon de vreemdeling te snur ken. Het begon zachtjes, maar allengs" werd het sterker. Ten slotte was het krach tig en luid volgens de regelen van de kunst. Ilij moest een zeer gezonden slaap genieten, maar hot was geenszins aan genaam voor degenen, die hot snurken aan moesten hooren. Max Grote was de eerste, die halt luid oen vloek slaakte. „Dat is niet uit te houden," zei hij. „Die kerel daar boven zaagt don wagen nog uit elkaar. Kun je hem niet iets naar het hoofd gooien, Kra nich?" De detective keek naar hoven. „Hij heeft zijn hoofd zoo verborgen, dat ik hem niet kan treffen. Ook is de slaap heilig, zooals je weet." „Als zijn slaap heilig is, dan is dc mijne dat ook, en moet elke storing vermeden worden. Overigens heb ik al tamelijk goed gerust." „Ik ook." Een kleine pauze do derde man snurkto zoo luid, dat eon paar "dames daarnaast cr wakker van werden cn be gonnen te lachen. ._,,Ja," zei Max, „het is eigenlijk ook belachelijk. Het lijkt me hetbeste dat wij ecu beetje gaan praten. Het je daar wat tegen, Kranich? Heel zachtjes na tuurlijk," „De houtzager daar boven zal er zich ia elk geval niet veel aan storen. Je bent nieuwsgierig?" „Ja. Je reis naar 13 orb y en nu, naar Parijs „Stil. Namen moeten wij niet noemen. Vanmorgen vroeg kreeg onze huisgenoot een teleguun, dat zijn vrouw verdwenen was. Alen dacht aan ecu moord." „Wat je zegtl Die mooie vrouw..." „Wat mij betreft ik geloof er nog niet dadelijk aan, Grote, en deze reis heeft ten doel Het snurken was nu zoo luid geworden, dat er gevaar bestond dat er een oproer van verontwaardiging in den slaapwagon zou uitbaistcn. De dames aan den an deren kant lachten nu niet meer, maar zij begonnen op den luidruchtiger., slaper te schelden en plotseling werd er gebeld. Vlak daarna klonk de stap van den bewaker. Ilij opende voorzichtig de deur en keek naar binnen. Toen trad hij op den snurkenden lieer toe en tikte hem op den schouder. „Neem mo niet kwalijk, meneer," zei hij zacht. „U maakt werkelijk een beetje te veel lawaai. Men heeft or last van hier naast." Nog drie A vier koer moest hij roepon voordat do slaper eenig teeken gaf dat hij hot had begrepen. Nu zuchtte hij diep, bromdo daarna een verontschuldiging en draaide zich om. Toen was do rust hersteld. Aan .voortzetten van hot gesprek viel nu niet meer ta denken, tot groote spijt van Max, dio volgens zijn verklaring brandde van nieuwsgierigheid. Spoedig overmande do slaa phon echter, oen onrustigo slaan. Zij hadden het scherm voor het licht half dicht gehaald en zwij gend waren zij overeengekomen om het zoo to laten. Het was dientengevolge nog Portugal. Te Madrid gaan geruchten volgens welke in den eerstvolgenden ministerraad de toe stand in Portugal een onderwerp van dis cussie zal uitmaken, en dat daarbij een even- tueele interventie van Spaansehe zijde zou ter sprake komen. Er wordt aan deze be richten toegevoegd, dat Engeland voor het oogenblik niet gunstig gestemd is ten op zichte eener actie van de Spaansehe regeering, en ook, dat er nog een oude overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland bestaat, betreffende mogeljjke wanordelijkheden in Portugal, Zweden. De koning heeft gisteren den Rijksdag ge opend met een rede, waarin hij gewaagt van de goede verstandhouding met alle mogend heden, wijst op den vooruitgang van den landbouw en groote openbare werkenaankon- digt De voorloopige raming voor 1912 sluit met een bedrag van 257 millioen kronen, en rekent op een leening van 44 millioen kro nen. Nieuwe belastingen of verhooging van bestaande belastingen zijn onnoodig. Rusland. Het ministerie van handel heeft bij den ministerraad een wetsontwerp aanhangig ge maakt tot bevordering van den Russischen scheepsbouw. De tolvrije invoer van schepen zal worden afgeschaft. Voor het opstapel zet ten van zeeschepen op Russische werven, met gebruikmaking van Russi-ch materiaal zal 75 roebel per ton en 35 roebel per geïn diceerde paardekracht aan premie worden betaald. bij hun voornemen om een vereeniging met Griekenland tot stand te brengen en anders met Kreta te doen als indertijd met het Arkadi klooster, dat de Kretenzers in het jaar 1866 zelf in de lucht lieten vliegen. Na afloop der vergadering trokken de be- toogers naar de stad, terwijl zij onderweg voortdurend geweerschoten losten, hetgeen aan een jongen man het leven kostte. Ten slotte begaven zich enkele afgevaardigden naar de consuls, wien zij verklaarden te wil len sterven voor de vereeniging van het eiland met het moederland. In de stad werd terzelfder tijd een ver gadering van Turksche notabelen gehouden, die krachtig protesteerden tegen de drei gende houding der Christenen en den moord op vijf Muzelmannen in de buurt van Rethy- ma. De vergaderden begaven zich daarna naar de consuls die hen tot kalmte aan maanden en hun mededeelden, dat reeds éen persoon, die van den moord verdacht wordt, gevangen is genomen en de justitie ook de vier andere moordenaars tracht op te sporen, waarop de Turken de vrees uitspraken, dat de moord van Rethyma slechts een voorspel was geweest, dat gevolgd zou worden door nog grooter slachtingen, wanneer de ver eeniging met Griekenland niet tot stand mocht komen. T u r k ij e. Het ^Berliner Tagelilatt" verneemt uit Konstatinopel, dat sind3 eenigen tijd orider- derhanrtelingen worden gevoerd tusschen de Porte en Perzië De Perzische regeering tracht zich nl. te verzekeren van de Turksche on dersteuning tegenover Engeland en Rusland en zou in ruil daarvoor het betwiste grens gebied aan Turkije wilien afstaan. Kreta. Ondanks de waarschuwingen der mogend heden bljjven de Kretenzers in hunne mili tante houding volharden. Bij Kanea is Zon dag onder leiding der voornaamste staats lieden een groote vergadering gehouden, waarin deze o.a. verklaarden te zullen blijven tamelijk licht in de coupée en Max kreeg een paar maal het gevoel dat de vreem deling aan den anderen, kant zich een paar maal het gevoel dat de vreemdeling aan den anderen kant zich een paar maal over den rand van zijn bed boog en de slapers tegenover hem aandachtig be spiedde. Dat kon echter ook wel iets zijn dat do droom hem voortooverdo, evenals allerlei geluiden, die tegen den morgen zijn slaap verontrustten. Eindelijk werd eon hand op zijn schou ders gelegd. „Wij zullen nu moeten opstaan," zei Kranich. „Het is al half zeven en om zeven uur kunnen wij in Keulen zijn." Atax richtte zich op. „Heb je goed geslapen?" „Beter kan het niet, wij hebben hot. met z'n drieën hier niet kwaad gehad." Ik he bbok geslapen. Zoo'n wagen als deze is toch maar een prachtige uitvin ding." „Als de fameuse slaper daarboven er niet geweest was zouden wij, denk ik, te veel gepraat hebben on zeker hadden wij dan geen oog dicht' gedaan," meende Kranich. „De man krijgt tot belooning een flinke tooi van mij." Als ik hem zie tenminste, want lij is al opgestaan." Toen zij uit de coupée in do gang tra den, zagen zij door de raampjes den Dom reeds oprijzen. Latigzamerand kwamen meerdere reizigers uit de andere afdeolin- gen te voorschijn. Er waren verscheiden dames bij en er word druk gesproken over den rustverstoorder in den nacht. „Nu ik benijd do jonge vrouw haar echtgenoot in het minst niet," zei eon der dames. „Zij was in mijn afdeeling. Russisch-Siberië. De ^Frankfurter Ztg." vreest, dat de in hevige mate in Mand'-joerije woedende pest zich langs den StberLchen spoorweg over Europa zal verbreiden. Sedert de spoorweg verbinding om het meer van Baikal in ex ploitatie is, is er voortdurend sprake van een uit Oost-Azië naar Europa bestaanden vziekte- kiemenweg" terwijl vroeger hét groote meer van Baikal als afsluiting dienst deed. Het behoeft geen nader betoog, zegt het blad, dat er voor Europa een groot gevaar kan ontstaan, wanneer de pest eenmaal in de hygiënisch zeer slecht toegeruste Russische gebieden vasten voet krijgt. Des te meer reden is er om het verdere verloop der pest-epidemie in Mandsjoerije nauwgezet na te gaan, vooral nu reeds eenige gavallen zijn gesignaleerd ten Oosten van liet Baïkal-meer en ook reeds Europeanen door de besmettelijke ziekte zijn aangetast. De Chineesche regeering heeft met het oog op het pestgevaar het treinverkeer 2de en 3de kiasse tusschen Moekden en Sjanhaikwan verboden. De 1ste klasse-passagiers, die uit het Noorden komen, worden te Sjanhaikwan 5 dagen in quarantaine gehouden. "Vereenigde Staten. De minister van marine heeft den vice- admiraal Barry van zijn commando van het Stille Oceaan-eskader ontheven. Barry heeft naar "Washington om verlof geseind. Het heet verder, dat tegen den vice-admiraal Barry beschuldigingen zijn ingebracht in ver band met zijn moreel gedrag. Op een bijeenk unst aan boord van het viaggeschip hebben de officieren een eed af gelegd, te zullen zwijgen wanneer de vice- Zij schaamde zich zeer toon het lawaai begon en steeds erger werd." „Waar zijn ze nu gebleven?" Zij zijn al vroeg naar het andere ge deelte van den trein gegaan. Zoo'n schei ding is ook niet plezierig. Zeker waren zij het eerst van allen op." Het oponthoud in Keulen duurde niet lang. Het was juist een goede tijd om een kop koffie te drinken on de tafel, waar aan de twee vrienden hadden plaats ge nomen, werd door nog meerdere reizigers belegerd. Hot was daardoor niet mogelijk een geregeld gesprek te voeren. Bij het vertrek gelukte het hun eindelijk een leege coupée te vinden. „En nu vertellen," zei Atax. „De streek waardoor wij nu gaan is vrij vervelend voor mij, die haar al zoo vaak heb ge zien. Ataar al was dat niet zoo en al reisden wij hier midden door het para dijs, dan nog zou ik meer "belangstelling hebbeu voor jomv wedeiwaardigheden dan voor waf buiten te zien is." De detective was zeer stil geworden. „Beste kerel, jij weet als journalist die veel in rechtszaken werkt, heel goed dat het zeer moeilijk is bewijzen voor een. theorie te vinden. Er moet een aantal schakels tot een ketting aaneen worden gevoegd en dat is niet iets dat overhaast kan gebeuren. Alen moot zeer voorzichtig zijn als men beweert bewijzen te willen leveren. Ik moet afleiden uit zeer kleine en weinige gegevens, dat gaat langzaam. Ik wil je de zaak nu beschrijven zooals ik veronderstel dat zij is." Kranich stak kalm een sigaar op. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1