BLOOKERS CACAO Zaterdag 21 Januari 191! DAALDERS 63*" Jaargang No. 13515 Het Boek van Paracelsus. I Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl.1.25 franco per post fl. 1.65. Pnjs per week: Voor Schiedam on Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van A. VAN WOER- KOM, om vergunning tot het oprichten van een h er stel plaats van lood- en zinkwerken met veldsmidse, in het pand aan het Broersveld no. 1374, ka daster Sectie B no 1537 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 2 Februari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagenvóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie dei- gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zqn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA Aanbesteding. De Burgemeester van Schiedam zal op 26 Januari 1911, des voormiddag-s 11 uur, ten Raadhuize, aan te Schiedam gevestigde kleer makers in liet openbaar aanbesteden de leve ring van de Uniforme blooding -voor de Hoofd agenten on agenten van politie, veldwachter en de sluis- en brug wachters dier gemeente, benoodigd in de jaren 1911, 1912, 1913 en 1914. De voorwaarden liggen ter lezing ten bu- reele van den Commissaris van Politie. Do Burgemeester voornoemd, M L, HONNERLAGE GRKTE. Schiedam, 19 Januari 1911. Naar het Duitsch van FRiEDRICII JACOBSEN. 22) „Als we teruggaan, kunnen wij voor dit stuk ook een nachttrein nemen," zei Kra- nich. „Wij? Blijf jo zoo lang in Parijs?" „Ik weet het niet, Grote, liet kan zijn dat mijn opdracht in weinig dagen \emild iq, maar het kan ook woken duren. Een voor zichtig man moet rekening met allo mogelijk heden houden." „Ik roken maar inet fión mogelijkheid," zei Max. „Wat jij mij nu til zoo licht mee gedeeld, dat laat zich gemakkelijk aaneen voegen lot een aannemelijk verbaal. Ik wil eens aannemen dat het juist is wat je op merkt. Dubois is dus niet dood, maar heeft zijn straf uitgezeten en komt naar Parijs te rug. Hier vindt hij zijn vrouw niet meer, maar ziet haar portret in het atelier run je bloeder. Bovendien hoort hij dat zij mot oen geleerde le Hamburg getrouwd is. Van dat oojpnhlik af treedt zijn hartstochtelijk Fransch karakter op den, voorgrond. Ilij wil zich op zijn ontrouwe vrouw wreken. Zij is echter op reis hij gaat naar Borby en vermoord zijn vrouw. Als gij nu naar Parijs gaal om hem daar op te sporen, dan kan ik dat begrijpen. Heb je andere plannen, dan is hot mij niet erg duidelijk wat je wilt." BUITENLAND. Schiedam, 20 Jan. 1910. JAPAN .Het proces inzake do samenzwering te gen den Mikado en. de keizerlijke familie is, gelijk reeds bekend, geëindigd. Vier-en-twin- tig der beklaagden zijn ter dood veroor deeld, welk vonnis echter voor twaalf hun ner is veranderd in levenslange gevangenis straf. De voornaamste beschuldigde, Koto- koe en zijn vrouw, zijn die gratie niet deelachtig geworden, en zullen hun te rechtstelling dus niet ontgaan. Bij de behandeling van het proces wer den. met het oog op mogelijke ongeregeld heden de grootste voorzichtigheidsmaatre- gelen genomen. De behandeling, zoo was aanvankelijk bepaald, .zou jplaats hebben met gesloten deuren, op aandringen dei- advocaten echter werden twintig rechts geleerden, aan te wijzen door den presi dent, telkens voor korten tijd toegelaten. Wanneer dan enkele dezer heeren de zit- tintg gedurende eenige uren hadden bijge woond, werden zij beleefd verzocht heen te gaan, zonder dat hun protest iots baatte. Aan de pers was het verder ten strengste verboden over den loop van het proces met een enkel woord te berichten. De straten, die van de gdvangenis naar de gerechtszaal leidden, waren 'door mili tairen bezet. Slechts zij, die een toegangs kaart konden vertoonen, werden doorge laten. Na de tweede zitting werden jde voorzorgsmaatregelen wat minder streng toegepast, daar de socialisten echter in steeds grooter getale toestroomden, werd het toezicht na de vierde weder ver scherpt, Wie zonder toegangsbewijs zich zelfs maar in de nabijheid van het afgezette ter rein waagde, werd in hechtenis genomen en onmiddellijk door de rechtbank ver oordeeld. Het proces heelt van 10 tot 28 Dcc. j.l. geduuid en natn 15 zittingen in be slag. De aangeklaagden maakten, naar uit Tokio gemeld woidt, reeds bij de eerste zitting een beklagenswaardigen indruk. Al len waren zwaar geboeid. De rechtbank was samengesteld uit een voorzitter en zes rechters, het O. M. werd waargenomen door Ilatsumuro met twee rechtsgeleerden- De verdediging bestond uit negen der beste advocaten van Tokio. Kort na de opening der eerste zitting trachtte een Amerikaansehe dame aan mevr. Kotokoe een ruiker chrysanthemums toe te reiken. De talrijke zaalwachters ver hinderden dit, waarna, nadat de indentiteit dor beklaagden was vastgesteld, de deu ren gesloten werden en. gedurende het ge- heelc proces verder gesloten bleven. De beklaagden ontkenden alle medeplich tigheid aan de door de jiolitie ontdekte voorbereidselen tot een aanslag op den kei zer, toen deze de militaire school bozoe- Kranich lachte. „Je vergeet, dat Dubois reeds vóór zijn ir.br,mk wist, <Jat de professor en zijn vrouw <V icis waren. Als hij zich op de vrouw wilde wreken, waarom brak hij dan in de lix-ge 'iioning in?" „Ook daarvoor is een verklaring te vin den. Hij bedoelt den professor bij zijn vrouw weg te lokken. Dat kon natuurlijk liet beate gelukken als hij deed of hij een boek had weggenomen. De professor zou dan geen rust in Borby meer hebben en dadelijk naar Ham burg komen. Zoodra hij weg was, wilde liij den inval in de villa doen." Ivrunicli daolit even na. „Dat is inderdaad heel scherp geducht. Gij vergeet echter, dut de inbraak aüot schijnbaar maar inderdaad, met het oog op do bibliotheek geschiedde. Dubois zoekt blijkbaar een bepaald wetenschappelijk en zeldzaam bock. Ilij heeft daar immers al naar gezocht bij Chulon den bekenden bou- quinist. Wat hij met dat boekwerk wil, is nog niet duidelijk, evenmin waarom hij vermoedt dat het bock bij den professor te vinden is. Maar verband is er zeker en hier door komt de reis naar Borby van den mis dadiger ia ander licht. Ook hierbij is liet hem te doen om het bock, niet in de eerste plaats om de vrouw misschien wel om beiden. Ga nu eens in don geest met mij naar die kleine villa aan het strand van de Oostzee, waar een gedeelte van dit geval werd afgespeeld. Als wij aan een moord wil len denken, dan is het in de eerste plaats op vallend dat er noch in noch bij hot huis een lijk gevonden is. Dat komt niet dikwijls ken wilde. Desniettegenstaande deden te Tokio de ijselijkste verhalen omtrent ont hullingen, die zij gedaan zouden hebben, do ronde. Dit gaf een boekdrukker daar ter stede aanleiding zichzelf aan te geven als medeplichtige, uit vrees dat zqn mak kers hem zouden verraden en hij stelde aan de rechtbank allerlei brieven, circu laires en boeken ter hand, die, naar het heet. van buitengewoon belang zijn. Eerst in de dertiende zitting begon do officier van justitie met zijn requisitoir, dat door dc verdediging in twee daarop volgende zittingen beantwoord werd. De advocaten eischten volledige vrijspraak der beklaagden. Naar men beweert, zou de behandeling met gesloten deuren geschied zijn, met het oog op Korea, wijl men vreesde, dat het bekend raken der bijzonderheden van den aanslag op den keizer, de anti-Ja<- pansch gezinde Koreanen tot nieuwe ge welddaden zou prikkelen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Op een Woensdagavond gehouden feest maal te Dublin heeft de Ierscho leider Redmond een rede gehouden, waarin hij zeitle, dat do Ieren .met hun eisch lot invoering van „home rule" mets anders beoogen dan gelijk recht te verkrijgen voor katholieken en protestanten. liet veto-recht zou, volgens Redmond, veidwijnen en in. den loop van het vol gende jaar zouden Engeland, Schotlanden Wales de details van eon liome-rule-wet voor Ierland in overweging nemen. De rechtbank te Londen heeft gisteren het blad „The Liberal Opinion" veroor deeld tot 5000 pond sterling schadever goeding, te betalen aan den unionist Cole man aldaar, die genoemd blad had aan geklaagd wegens smaad, tengevolge waar van hij in Maai t j.l. is gevallen als can- KOFF1E is duurder geworden, doch kost nog steeds 1.50 per bus van 1 KilO (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel mee: 16 oents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te bekomen- In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. didaat voor den Londenschen graafschaps- raad. voor, de moordenaars zijn meestal te zenuw achtig en te gejaagd na een dimd als deze om in alle kalmte ecu lijk te verbergen. Als zij het lijk verstoppen, geschiedt dat meestal zoo vluchtig dat men spoedig sporen vindt. Ik wil verder eens veronderstellen dat Du bois mevrouw Titus geworgd" heeft en teen in het water, de Priel heeft geworpen. Dan is het merkwaaidig dat niets gevonden is in het water, ondanks een nauwkeurig en geduldig onderzoek. Hij kon het lijk toch slechts vlak bij den kant in het water gewor pen hebben. Waar is mevrouw Marjon dan gebleven? De officier van justitie die het geval in handen heeft, zegt dat zij eerst op bed gelegen heeft." En wie het dooreen ge voelde bed ziet, moet dat zeker ook boege ven. Maar dan de klecren? Men zegt nu wel dal mevrouw Marjon zich, omdat zij bevreesd was, gekleed te bed heeft gelegd, maar mij dunkt tocii dat iemand, die alleen in een eenzaam huis is en voor inbraak vreest, niet te bed gaal. De hond is doodgeschoten ge vonden in de voorkamer. Hieruit kunnen wij dus vaststellen langs welken weg de inbre ker gegaan is. Hij is de voordeur binnenge gaan en is toen in de voorkamer gekomen. De hond komt op hem af en hij schiet hot dier terstond een kogel door don kop. liet geblaf, het schot, heeft de reeds nerveuse vrouw wakker gemaakt, biet ligt voor do hand dat zij dus al op was toen de inbre ker hi do slaapkamer kwam." Kranich wachtte oven en keek nadenkend voor zich uit. Toen vei volgde hij: „Dit onderzoek heeft mij Weer duidelijk België. Een groot deel der stakende mijnwerkers heeft na het treffen der overeenkomst tus- schen hun leiders en de directies den arbeid hervat, in de mijnen van Luik, Seraing en Ilervé. Een ander deel echter, n.l. de mijnwerkers van Herstal, Ans en St. Galles zijn met de resultaten niet te vreden en weigeren de beslissingen van hun afgevaardigden goed te keuren. Zij willen het werk slechts hervatten opvooi- waarde, dat de nieuwe werkregeling een voudig worde ingetrokken. Zij wenschen dus den toestand, zooals die was voor de invoering van de 9-uren-wet. Talrijke sta kers zijn te Luik met geweld het Volks huis binnengedrongen om hun aandeel te eischen in de opbrengst der geldinzame lingen, ten voordeele der stakers gedaan. Do vcrdoeling lokte zulke hevige protos- taties uit, dat men er niot mee kon voort gaan. De gendarmen moesten het lokaal beschermen, anders zouden er wellicht sla gen gevallen zijn. In het ministerie van arbeid is men zeer verwonderd over dien nieuwen toestand. De twee socialistische volksvertegenwoor digers, die in den naam der stakers met den minister onderhandelden, hebben Woensdag verklaard, dat zij de staking als geëindigd beschouwden en dat stellig Don derdag iedereen aan het werk zou gaan. F r a n k r ij k. De directeur van liet ministerie van justi tie heeft aan de commissie, welke zich be ijvert voor een herziening van het Durand- proces, meegedeeld, dat op last van den mi nistcr een nieuw onderzoek der zaak begon nen is. Dit onderzoek zal geleid worden door een ambtenaar, die tot dusverre bui ten het proces heeft gestaan,, hetgeen dc on partijdigheid van liet onderzoek waarborgt. N 0 or weg en. In het Noorsche parlement zal binnen kort voor liet eerst een vrouw zitting ne men. Generaal Bratlic, thans president van het Storthing, zal n.l., daar al zijn tijd in beslag wordt genomen door de reorganisa tie van het leger, voorloopig dc zittin gen niet kunnen bijwonen en nu treedt als zijn plaatsvervangster op mej. Rogstal, thans onderwijzeres aan een volksschool te Christiania. Zwitserland. Naar het „Bert. Tagebl." meldt, hoerscht in Zwitserland groote ongerustheid en ont stemming over de Duitsche scheepvaart- tolplannen, waardoor de electro-technische industrie en tevens de nationale rijkdom des lands, n.l. 't winstgevend gebruik van zijn waterkrachten bedreigd wordt. Daar Zwitserland niet heeft deelgenomen aan het Rijnscheepvaartverdrag, kan het er doen zien hoe gevaarlijk het is zich te laten leiden door een vooropgezette veronderstel ling. Want doet men dat, dan ziet men steeds gewichtige feiten over het hoofd. Zoudt go wel Spion gelooven dat zoowel de officier van justitie als de politieagent ver zuimd hebben het lijk van den hond nauw keurig te onderzoeken? Hot dier was ge dood, terwijl hij zijn meesteres verdedigde, later zou men den kogel wel opzoeken, zoo werd er geredeneerd. Verder dachten de be ambten niet. Ik vond hun recleneering on waarschijnlijk en bekeek den hond daarom wat nauwkeuriger. Toen ik hem op de an dere zijde keerde, zag ik dat er modder aan zijn haren zat. Ik hield dit echter voor mij en sleepte het dier naar buiten waar ik het op een ietwat vochtige plaats neerlegde." „Maar waarom vindt je dat „Laat mij uitspreken. Je zult toch wel kunnen vermoeden hoe dat dier vuil was geworden, niet? Het is gedood en het lichaam is door den tuin naar het moeras gesleept. Men heeft--het daarop niet in het water geworpen, maar weer terug gesleept. Dat. ging vrij haastig, want het bleek mij dat het slccpspoor niet eens tot aan liet water voerde. Dc afstand was nog vrij groot tol het water." „Dat klinkt niet onwaarschijnlijk." „Tot slot nog twee bijzonderheden," ver volgde Kranich, „In de slaapkamer van dc villa stonden twee bedden, hot eene achter een scherm, het nndcie geheel vrij. Men kan wel zeker zijn dat dat achter liet scherm liet bed van mevrouw Titus was; het bed. dat vrij stond was voor don professor. Het be*l niets tegen doen. Het blad verneemt ech ter, dat Zwitserland op grond van ge meenschappelijke belangen voeling m Oos tenrijk gezocht heeft en zekere belofte ge kregen schijnt te hebben. De Bondsiaad heeft' gisteren definitief besloten, den invoer van bevroren vleesch uit Argentinië toe te staan, in verband met den in de groote steden van Zwitserland heerschenden vleeschnood, en de dure vleeschprijzen naar rato. De argumenten, dcor de tegenstanders van vleeschinvoer bij de Regeering te berde gebracht, zijn derhalve vruchteloos gebleven. Inmiddels heeft de Regeenng den invoer alleen toe gestaan voor die plaatsen, waar de be schikking is over voldoende koelinrichtm- gen- T urkij e. De opstand is Yemen blijkt zich, gelijk een telegram uit Aden meldt, nog uit te breiden. De Imam Sjeik 'Yahya heeft den oorlog verklaard aan de Turken en eenige onderbevelhebbers met gewapende benden uitgezonden in alle richtingen van het ge bergte Yemen. De verbindingen zijn ver broken. De autoriteiten vroegen telegra- phisch te Konstantinopel versterkingen aan. China. De prins-regent heeft een manifest ge publiceerd, waarin hij zich zeer scherp uitlaat tegen het besluit der Nationale Ver gadering, waarbij getracht zou worden, een verantwoordelijk ministerie in China in te stellen. Ik, de regent zoo heet het in het manifest ben van meening, dat alleen de keizer het recht heeft, beambten te be noemen en te ontslaan. Dit wordt uitdruk kelijk in de grondwet van keizer Koeang- tsu bepaald. Do Vergadering is niet be voegd uit te maken of de Groote Raad verantwoordelijk moet worden. Het besluit der Nationale Vergadering moet als ongel dig beschouwd woiden. Na dit manifest van den prins-regent, hebben de leden van don Grooten Raad gezamenlijk besloten, hun ontslag in te dienen. Iets dergelijks is in Chma nog nimmer voorgekomen, zoodat deze stap groot opzien baart. Do prins-regent heeft nu den Grooten Raad een antwoord ge zonden, geschreven met rooden inkt. Dit beteckent, dat de regent het antwoord eigenhandig geschreven heeft en dat de Raad daarover niet is geraadpleegd. In hot antwoord wordt gezegd, dat de Raad do keizerlijke familie en het vaderland groote en gewichtige diensten bewezen heeft en dat er geen termen gevonden kun nen worden, om het ontslag aan te nemen. In het voorloopige parlement kwam hot, naar aanleiding van de voorlezing van het manifest van den regent, tot woelige tooneelen. Verschillende sprekers betoog- achtcr liet scherm was nu echter niet aange raakt, dat van den professor was omge woeld. Mevrouw Marjon heeft dus op het bed van haar echtgenoot geslapen en dat is, op zijn minst genomen, vreemd. Het viel den professor ook terstond op en bij wilde er iets over zeggen wat ik gelukkig voor kwam. Ten slotte heb ik dit nog gevonden naast liet lijk van den hond. Kranich nam een kleine patroonhuls uit den zak en liet die aan Grote zien. „Dit ding behoort ©ogenschijnlijk bij detl kogel die den hond in den kop is gejaagd c-n men kan er een Parijsch fabrieksmerk op vinden. Maar ik ben niet zoo dwaas om te meenen dat het mij zou gelukken in Parijs na te sporen waar deze kogel is gekocht en door wien. Maar als men alles overweegt dan is ook dit een van de schakeltjes van de ketting, die in Parijs begint en daar ook liccn terugvoert. En laat ons nu rosumeeren. De gevangene Dubois komt in Parijs terug - zijn trouw is weg. Bij de broeder ziet hij haai portret en hij reist naar Hamburg 0111 de trouweiooze te zoeken. Misschien wil hij haar dooden, misschien Jjeeft zij ook een an der doel voor oogen, maar m elk geval ver zoenen zij zich met elkander. Dat is te meer waarschijnlijk, omdat do vrouw haar tweeden echtgenoot niet lief heeft. Zij gelooft aan de onschuld van haar eersten man on hecTt. heiu ongetwijfeld overtuigd dat zij getrouwd is in de vaste meening, dat Dubois dood was. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1