63"* Jaargang, Zondag 22 Januari 1911. nq. 13516 Eerste Blad Het Boek van Paracelsus, Kennisgeving. Kennisgeving. Deze courant verschijnt dage] ijk s, met uitzondering van. Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingerr fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs pex week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór ©en uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (boek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groole letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abcnnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavoad verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, b{j vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen: Dat het kohier van de Belasting op Be- drijfs- en andere Inkomsten No. 7 dezer gemcentej, over het dienstjaar 1910/11, door den heer directeur der directe belastin gen te Rotterdam op den 19en Januari 1911 executoir verklaard, op heden aan den ont vanger der directe belastingen alhier, ter in vordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wee bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegon eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort, den 21en Januari 1911. De Burgmeester voornoemd, M. L. IIONNERLAGE GRETE. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; brengen, ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van A. do BRUIN, wed. J. J. VAN DEN TEMPEL, van beroep winkelierster, wonende alhier, Lange Kerkstraat no. 3, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop in den winkel van voornoemd per- ceejj en herineren, dat ingevolge het 3e lid van artikel 12 der Drankwet, binnen 2 we ken na deze bekendmaking tegen het ver leunen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 21 Januari 1911. M. L. nONNERLAGE GRETE. De Secretaris, Y. SICKENGA. BUITENLAND. Naar het Duitsch van FRIEDRICII JACOBSEN. 23) Zij nemen het besluit om samen te vluch ten. Zij willen naar den vreemde gaan en daar een nieuw leven beginnen. Om te ont komen, is het echter noodig, dat alle sporen van hun plan worden uitgewischt en ook dat zij den schijn verwekken of een misdaad gepleegd is. Zij doen dat zeer handig, maar toch ook al weer niet handig genoeg. De iiond wordt, gedood en een slecpspoor wondt gemaakt, echter in de haast niet geheel tot aan het water, wat tocii boter voor luin be doelingen was geweest. Ook vergeten zij het haar van den hond schoen te maken. Boven den woelen zij het verkeerde bed om en mevrouw Marion vergeet zicli te vcrklceden en cenige klecdingstukkon naast haar bod te laten liggen. Ook dom. Grote. Aan den anderen kant waren zij weer slimmer. Als er niets weg was, zoo redeneerden zij, dan zou men geen reden voor den moord kunnen vin- de. Daarom werd het geld uit de schrijftafel weggenomen, dan zou do politie zeggen een moord om diefstal te kunnen plegen. En de politie is daar natuurlijk, weer eens ingeloopcn. Bovendien is drieduizend guldon geen onaardig reisgeld en Dubois, die zich in Parijs als model aanbood, zal wel niet erg ruim bij kas zijn geweest." Max had deze uiteenzetting zwijgend ge volgd. ÏTij kon er niet veel tegen zeggen, innnr hij wilde zijn vriend nog niet dade- Schiedam, 21 Jan. 1911. FRANKRIJK. Minister-president Briand heeft gisteren in de Kamer, naai' aanleiding eener interpella tie do in den iaatstcn tijd door haar revolu- tionnair optreden welbekende „Confédéra- tson Générale du Travail", Algemeen Werk liedenverbond zonden wij zeggen, eens onder handen genomen. Deze bond wordt gevormd door 70 it SO federatie», syndicaten en ar beidsbeurzen,, waarachter 3000 werklieden- \creenigingen. staan. Echter niet in deze werkiiedenvereenigingen was, volgens Briand, de kiem te vinden van de op een zeker ongenblik te Parijs genomen hesluiten, ueike tie goede orde in don staat dreigden te ver storen. Raddraaiers hebben zich op een gegeven moment van de leiding der Confódé- ration moester gemaakt. De eigenlijke arbei- dersvcreld daarentegen wensclit zich te ont trekken aan de heerschappij en tyrannic, welke op haar drukken, en, toen de leiders gevoelden, dat ~:j hun presttige hadden ver loren, hebben „j getracht dat terug te win nen mot de zaak-Durand. Over de maatregelen om den slechten in vloed van den Bond tegen te gaan sprekende, verklaarde de minister heit niet gewenseht te achten om hem te ontbinden, omdat men daardoor den schijn op zich zpu laden, een aanslag op do vrijheid der organisaties te bedoelen. Voorts verklaarde hij de noodigo maatregelen te hebben genomen om te be letten, dat de anti-militaire propaganda do kazernes binnendringt. Vervolgens constateerde de minister dat (ie daden van sabotage met den dag afne men, en dat de arbeiders inzien, dat de re- volutionnairc agitatie tot niets leidt. Op hot parlement, zoo besloot hij, rust de taak om te zorgen, dat de vakvereenigingen worden eikend. Zij mag er zich niet van afkeeren. maar zij moet de wet, doen eerbiedigen, wan neer deze door particuliere personen ge schonden wordt, die zich aan hun gemeen, .schappelijke verantwoordelijkheid onttrek ken, door te beweren, dat zij slechts het ter rein van de vrijheid der syndicaten willen ■verruimen. In dezelfde vergadering- der Kamer zijn de onlusten, welke dezer dagen in Cham pagne zijn voorgcvallesJl besproken. De wijn boeren in Champagne zijn nl. zeer ontstemd. De groote tegenslag bij den. wijnoogst had hen reeds verbitterd, daar komt rui nog bij, dut men wijn, niet uit Champagne afkom stig, voor als zoodanig wil doen doorgaan. Dit ia daarom mogelijk, omdat de grenzen, wnnr Champagne begint, cn waar de streek eindigt, niet al te duidelijk (voor de concur- reende wijnbouwers) schijnen te zijn aange geven. Dit nu was aanleiding tot tooneelen lijk gelijk geven. Het schoen hem wat vreemd dat een vrouw als Marion zoo zou handelen trgonover den professor, die een man van oor was aan wieu zij alles te danken had. Al had zij hem willen verlaten, waarom moest dnL dan op deze verschrikkelijke manier gaan. liet is waar dat vele vrouwenkarakters oen eigenaardige diepte hebben en dat geen veste veronderstellingen over haar doen cn laten kunnen uitgeproken warden. Maar dat bevredigde Max toch niet on onwillekeurig ilcemdc hij den naam van dea professor. Toen legde Kranieh zijn hand op den. arm van zijn metgezel. „Je verbaast er je over, niet waar, waar om ik alles wal ik jou verteld heb niet ook mei den professor heb gesproken, den man dien het toch in de eerste plaats aanging, de moet niet vergeten dat als mijn veronder stellingen juist zijn, wij hier te doen hebben met een geval van bigamieMarjon had niet mogen trouwen, zij zou strafbaar zijn voor de wet. Bovendien vond ik het niet goed den professor mijn meening te zeggen hij is een gevoelig man. Door het verhaal van den moord is hij zeer temeer geslagen, maar als ik hem do volle waarheid zei, dat zou een veel erger invloed op hem hebben, dan zou hij geheel gebroken zijn, Gelukt het mij nu Marjon op te sporen, dan kan ik den pro fessor langzaam voorbereiden. Ik kan hem zeggen, dat zijn vrouw iiet beter vindt niet weer bij hem terug te komen. Dan zal hij zich op den duur mot die gedachte verzoe nen cn tot zijn boeken terugkeoran, die hij nooit te znmen met een vrouw had moeten bostudccrcn. Dit doel heb ik mij gesteld en zoo reis ik dan naar Parijs om te trachten het raadsel op te lossen. van vernieling van wiinvoorraden en van tormeele onlusten. Ecfitcr, de regeering is er dadelijk bij geweekt ea heeft omvangrijke voorzorgsmaatregelen genomen. Deze schij nen afdoende, althans de dag van gisteren is rustig veriaogen. Alle magazijnen en kel ders der wijnhandelaars worden tlrans door le troepen bewaakt. In Dizy en Ay staat een bataljon infanterie, in Gumiöres een eska dron jagers, in Hou trillers en Darneiy twee eskadrons, enz.. Door den afgevaardigde voor Epernay werd de zaak ter sprake gebracht in de Ka mer en minister Briand heeft daarop van antwoord gediend. Hij gaf toe, dat de vast- st< Hing der grenzen van Champagne een be- tc-ic regeling behoeft, waarna niet-Champag- ners, kunnen beweren wèl-Champagners te zijn en hun produet voor Champagne-wijn doen doorgaan, aan den anderen kant keurde de minister de plaats gehad hebbende toonee len sterk af. Öf dit antwoord den wijnbou wers voldoende zijn z.al, moet de naaste toe komst uitwijzen. Sabotage, z.eide Briand, mag niet meer voorkomen en de talrijke troepen macht, over Champagne verdeeld, zet onge twijfeld aan zijn woorden kracht bij. GEMENGDE MEDEBEELINGEN. geraden hunne verontwaardiging over een nota der mogendheden omtrent de souverei- niteit van Turkije te onderdrukken. Griekenla,nd. Er komen berichten over de tegenwerking, welke minister-president Venizelos onder vindt van de zijde der dagbladen, welke vroeger alle aan zijn zijde stonden, maar nu de namen hunner eigenaren niet meer op do eandidatenlijsten voorkomen, dage lijks artikelen bevatten waarin zij hem zijn slappe houding in de Kreta-kwestie ver wijten. 1 Do „Astrapi" Keeft o. a. een verslaggever naar Kanea gezonden en deze heeft van den Kretenzischen staatsman Michelidakis allerlei kwaads omtrent omtrent den eersten minister vernomen. Michelidakis verwijt Venizelos, dat deze alles in het werk stelt om het de bui- tenlandsche regeeringen, vooral de Engel- sche, naar den zin te maken en dat hij de Kretenzische kwestie stil laat rusten. In het begin van 1910, toen Venizelos nog lid van hot Uitvoerend Comité was, had liij nagelaten een besluit der Nationale Vergadering omtrent do vereeniging met Griekenland, dat ouder gewoonte bij de opening van elke zitting herhaald wordt, ter kennis van de consuls der mogendheden te brengen en in dc Kretenzische „Staats courant" te pnbliceeven, en na zijn vertrek uit Kreta heeft ook de uit zijn aanhangers bestaande regecring nagelaten een verzoek der vergadering aan de Europcesehc mo gendheden tot erkenning van de vereeniging met Griekenland te laten publicecren. Ster ker nog, hij heeft den Kretenzers zelfs Beiden zwegen gcruimen tijd. De streek, waardoor de trein nu snelde,, was veranderd. Het was veel minder eenzaam links on rechts van de spoorlijn en overal lagen villa's, terwijl de landwegen drukker begaan werden. Parijs was niet Ln 't zicht, maar aan alles was te zien dat zij het drukke cen trum van Frankrijk naderden. Na eenigen tijd nam Kranieh zijn hand koffer uit het net. „Als jo liet goed vindt," zei hij, „dan nomen wij onzen intrek in do Rue Bona parte het liefst was ik onder hetzelfde dak als je broer. De Latijnsche wijk is niet al hen een van de interessnnste gedeelten van Parijs, maar het voordeel is daar ook dat men er kan wonen zonder dat veel acht op je geslagen wordt. Kijk Grote, daar heb je den Eiffeltoren. Ik bon er vroeger één keer boven op geweest en met een voeden verre kijker heb ik do stad hekeken. Mijn beroep zou hee! wat dankbaarder zijn als wij over al zulke hooge punten konden vinden van waar wij op ons gemak, de raadsels van de samenleving konden bespieden en ontwarren. In het atelier van Tirnm Grote zag het er .eer gezellig uit. De zon stond al vrij lang 'en cr hing een eigenaardig licht in het ver- 'trek, een toovcrachtigo schemering. Op den achtergrond hing een groot gordijn, waarvan de bestemmng voorloopig .geheim bleef. Vlak jdnnrbij stond een oude divan, waarop kus sens on doeken lagen. En nun het voeten einde van dit geïmproviseerde bed stond con sierlijke kaptafel, waarop twee knarsen brandden, die het gordijn verlichtten. Bij deze tafel zat Clara, do toonoolspeelstor en vriendin van Tinim Grote. Zij droeg een T u r k ij o. Meldden we gisteren, dat de imam Sycd Y-alia zic>h aan het Turksche gezag had ont trokken en, aan de Porte den oorlog heeft verklaard, thans komt het bericht, dat de sjeik Beni pasja zich bij hem heeft aangeslo ten. Dc opstandige Arabieren hebben, de telegraaflijnen doorgesneden en maken de wegen tusschen Ilodeida, Sana en Tali onveilig. De post, die iceds twaalf dagen gt leden van Hodeida naar Sana is vertrok ken, is nog niet op laatstgenoemde plaats aangekomen. Men verwacht algemeen een op&tand in de geheele provincie. De pretendent Isdrin treedt tegen de regeeringstroepn thans aanvallend op. De hoofdstad van liet district Asir is overigens reeds sinds begin Decem ber belegerdde gouverneur met een vrij sterk garnizoen zijn daardoor van de buiten wereld afgesloten. Om een afmattenden, langdurigen strijd le voorkomen, heeft de regeering besloten dertig bataljons, elk 725 man sterk, naar Yemen, tc zenden. Vereenigd© Staten. Het Amerikaansehe Israëlieten-congres, dat op hét oogenblik te New-York verga- gert heeft een motie aangenomen, waarin president Taft en het ministerie van bui- tenlandsche. zaken verzocht worden bij de Russische regeering protest aan te teekenen tegen de niet-erkenning van passen, door Amerikaansehe autoriteiten aan Israëlieten uitgereikt. De commissie voor de marine-aangelegen heden adviseerde tot den volgenden aan bouw* voor 1912: twee slagschepen, twee kolenschepen, acht torpedojagers en vier onderzeesche booten. Haïti en San Dom i ngo. Uit Port-au-Prince wordt gemeld, dat de Arbitrage-Commissie van Haiti, die met de vertegenwoordigers van San-Domingo aan de grenzen was samengekomen, terugg- keord, is zonder haar opdracht tot een goed einde to hebben gebracht. Vijandelijkheden schijnen onvermijdelijk. Dominicaaru-che troepen hebben Grundgozier bezet en trek ken op naar Saltrou. De regeering van Haiti bsbat zich tegen dezen inval te verweren, en maakt overhaast aanstalten om een groote troepenmacht in fanterie on artillerie naar de bedreigde pun ten te zenden. China. Het door het voorparlement, ook wel rijks- witte, smaakvol bewerkte morgenjapon, en was bezig haar blonde haar, dat in rijke pracht om haar hoofdje golfde, op te maken. Plotseling keerde zij haar levendig gelaat om en keek Timtn aan. „Zoo is het goed," zei Tirnm, die bezig was voor zijn schildersezel in een huiselijk pak, zijn geliefde korte pijp tusschen dc tanden. „Is het eindelijk gelukt," zuchtte zij „dat heeft lang geduurd, 't Valt niet mee 7.1x1 als model te zitten, 't Is tamelijk ver velend, meneer Timm." „Ja, misschien voor jou nmar het doel is voor ons beiden do moeite waardAls ik slang is onze toekomst verzekerd. „Kom houdt het nog oven uit, Clara," zei Timm. „Il.t fiat om je eigen roem, meisje, zet nu eons een onsteld gezicht. Net of jc erg schrikt." „Hoe kan ik dat nu zoo opeens. Als ik jou in je oude pakje 7,ie, moet ik steeds lachen. Je vale jasje is scheef toegeknoopt, Timm." „Daar loopt een muis," riep Timm plot seling. Clara koek angstig om „Waar?" „Goed, heel goed blijf zoo'n beetje zit ten. Do muis is er niet, maar je gezicht is zoo hooi goed." Clara pruttelde een beetje over die beet- nemerij, toen zei ze nadenkend: j,Tintin, mij dunkt tusschen den schrik, dien een muis veroorzaakt en dien dc hand van oen inbreker geeft, is toch nog een groot onderscheid. In het cerate geval gillen wij maar wat, maar in hot laatste geval is er werkelijk sprake van angst." Do schilder lachte. commissie of nationale vergadering gelieeten, uitgewerkte constilutioneele programma is door de regeering mei enkele wijzigingen aangenomen. Volgens dit program zullen in den loop van het jaar bepalingen worden afgekon digd voor de vorming van een kabinet en dr benoeming van een raadgevend comité, dat bestaan zal uit de tegenwoordige leden van den Grooien Raad, onder voorzitter schap van prins Tsjing. Deze bepalingen zullen tegen het einde van 1911 in werking treden en bovendien Zullen dan een burgerlijk-, een handels- en een strafwetboek worden ingevoerd en zal een geheime raad benoemd worden. In het jaar 1912 wordt een parlements- Legrooting opgemaakt en beplaingen afge kondigd omtrent de verkiezingen, waarop^ dun in het jaar 1913 de vorming van een purlement aal volgen. BINNENLAND. Hofbericht. II. M. de Koningin heeft toegekend de eeremodaille in brons van de Huisorde van Oranje aan de jachtopzieners op het Koninklijk Domein Het Loo, J. Beekman en J. ten Hoove. H. H. van Kol De Surinaamsche Bode bracht hot be richt, dat de heer II. H, van Kol, het oud-Kamerlid, dit jaar oen bezoek dacht to brengen aan Suriname. De „Tel." heeft zich naar aanleiding hiervan tot den heer Van Kol gewend, die door uitstedigh'eid niet zelf kon antwoorden. Te zijnen huize was echter van een voorgenomen reis naar West-Indië niets bekend. Onze kustverdediging. Reuter seint uit Londen: In een artikel over het Nederlandsch'e wetsontwerp ter kustverdediging zegt de „Times" Tot het tegendeel afdoende is bewezen, zijn wij verplicht, de verzekering van do Nodorlandsche regeering aan te nemen, dat geen vreemde mogendheid heeft getracht op do onafhankelijkheid van haar oordeel ten dezen invloed uit te oefenen. Maar die verzekering raakt niet het wezen der zaak zelf. Gegeven de zorg, die het vraag stuk reeds veelzijds heeft gewekt en het gevaarlijkste misverstand waartoe het kan leiden, lijkt het juist bij uitnemendheid ge schikt voor een wisseling van. vriendschap pelijke en volledige verklaringen, als de üuitsche rijkskanselier den lOden. Decem ber in een rede heeft aanbevolen. De „Times" is derhalve verrast door do bondige en stroeve wijze, waarop Pi- chon's gelijksoortig voorstel door het er- „Geloof dat niet, Clara. Als er een wer- iijk gevaar is, dan toont de vrouw vaak boel wat meer moed dan de man. Bij kleine dingen ontstelt een vrouw meestal het ergste. Zoo pas schrok je bijvoorbeeld, maar als ik nu opeens mijn penseel eens wegslingerde en mij aan je voeten wierp je ziet er bef genoeg voor uit dan geloof ik toeh - dat je vrij kalin zoudt blijven. Zeg of 't waar is of niet." Zij waren na eenig gepraat er toe beslo ten om het schilderij te maken waarbij een jong meisje op haar slaapkamer verschrikt wordt, door een inbrekers-hand, toebehoo- rend aan een individu die zich achter een gordijn in haar kamer verborgen heeft. Een paar maal had Clara al even als model ge zeten, maar ditmaal had Timm wat veel van haar geduld gevergd. Zij waren döor de in spanning in een wat sombere stemming ge komen, maar nu Clara het grappige gezicht van den schilder zag en zich voorstelde ho© hij dan wel in zijn huisjasje aan haar knieën zou liggen, kon zij niet nalaten te lachen en vroolijk zei ae: „Je kimt het gerust eens probeeren, werp je maar eens voor mij neer dat zou een aardige afwisseling zijn voor onzen moei lijken arbeid. Goede Duitsohe beer ik kan mij heel veel van je voorstellen, maar dat je tot zoo een daad zoudt kunnen komen daf gaat boven mijn fantasie. Je bent ge schikt voor vele dingen, maar niet om als minnaar op te treden. Of denk jo, dat, als ik daar niet zeker van was, ik hier zoo rus tig in je. kamer zou zitten?" Timm nam zijn pijp uit zijn mond. Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT m Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 -i -1

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1