shié 63"* laargang, Donderdag 26 Januari mnr 13519 Het Boek van Paracelsus. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vla ard in gen £1.1.25 franco per post fl. l.bö. Prrjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverieniiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regel3 fl 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Ti m voor de Eedactie No. 123. nterc. Te a n voor Administratie No. 103. Kennisgeving. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; brengen, ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van J. G. DULFER, van beroep kleermaker, wonen de alhier, Nieuwe Haven 71c, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Broersvest no. 119 en herinneren, dat ingevolge het 3e lid van artikel 12 der Drankwet, binnen 2 we ken na deze bekendmaking tegen het ver kenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 25 Januari 1911. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SJCKENGA. BUITENLAm Schiedam, 25 Januari 1911, VEREENIG DE STATEN. Uit New-York komt het bericht, dat de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden besloten heefteen permanente tariefcommissie van vijf leden te benoemen, die ter voorlichting van het Congres zich zal bezighouden met het onderzoek van vraag stukken op tariefgebied. Door dit besluit is het voortbestaan verzekerd van deze ongeveer een jaar geleden door president benoemde commissie Om de ongerechtigheden van bovenmatig hooge beschermende invoerrech ten uit den weg te ruimen, die zekere al te machtige industrieën op kosten der verbruikers in onbehoorlijke mate verrijken, het vormen van monopolies begunstigen en buitenland sche waren ten nadeele der bevolking nage noeg buitensluiten, zal thans een wetenschap pelijk onderzoek door tarieldeskundigen de voorschriften onderzoeken en de invoei rech ten vaststellen. Men koestert nu reeds de hoop, dat de invoer belangrijk zal toenemen Hel Congreslid Longworth, de schoonzoon van Roosevelt, heeft een ontwerp ingediend, welks bepalingen aan de tariefcommissie meerdere rechten willen verleenen, voorna melijk het recht van het oproepen van ge tuigen en het recht om tot voorlegging der boeken zoomede van handelsprotocollen der in aanmerking komende maatschappijen te kunnen dwingen De diepe en algemeene ontstemming onder het volk tegen de hooge beschermende rech ten heeft een machtig, over het geheele land vertakt nationale tariefcomité in het leven geroepen, hetwelk krachtig voor de Long worth-hill ageet t. Naar het Duitsch van FRIEDRICH JAC0BSEN. 26) Eindelijk waren zij geheel alleen, onge veer 50 meter van elkander af. Hun schre den klonken tegen de muren van een groot, duister gebouw. Lenoir bleef plotseling staan. Het was duidelijk, dat hij op den ander wachtte. Dit was iets, waarop Kraniclmiet gerekend had. Maar nu was het te laat, om terug te keeren. Kranich' ging kalm op den wachtende toe, nam hoffelijk zijn hoed af en zei: „Eert woordje als 't u blief, mijnheer Dubois!" Do truc mislukte. 1 Deze' man nvas èf werkelijk' degene, voor wien hij zich uitgaf, n.l. do koopman Le noir, óf hij bezat een wilskracht, die met iedere overrompeling spotte. Kalm beant woordde hij den groot en zei, zonder de minste ironie op bescheiden toon „Ik herken u wel weer, mijnheer. Uhcbi straks iets van mij gekocht, maar u hebt mijn naam niet goed verstaan. Ik heet niet Dubois,'maar Lenoir. En hot zou mij zeer veel genoegen doen, als ik u ergens mee van dienst kan zijn." ,',Kranich's poging was mislukt, want in plaats' vante ontstellen, bij het hooren Met welke moeilijkheden echter de poging tot vermindering der invoerrechten te kampen zal hebben, blijkt o.a. duidelijk uit de stem ming op de conventie der National-Association van sehaapswo!producenten, welke onlangs te Portland in den staat Oregon vergaderde. i<en bekend industrieel, Juilliard, beweerde daar, dat zonder verhoogde beschermende rechten de schaapswolindustrie in de Yer- eenigde Staten tenslotte zou verdwijnen. Bij eebrek aan voldoende invoerrechten, welke rekening houden met de lagere arbeidsloonen in vreemde _wol produceerende landen, zal deze industrie in Amerika niet stand kun nen houden. Het lag, meende de spreker, in het belang van het geheele Amerikaansche volk, dat de Amerikaansche schapenfokkerij en wolpro ductie voor den Amerikaansehen landbouw rendabel werd gemaakt en de vreemde con currentie werd buitengeslotenDe Vereenigde Staten hebben ongeveer 57 millioen schapen, sik wou, dat we er driemaal zooveel hadden, dan waren we van het buitenland onafhan kelijk dan hadden we genoeg wol om onze honderd millioen menschen te kleedendan hadden we genoeg vleesch om het moeilijke probleem der dure vleesch pilzen voor ons volk op te lossen. Wanneer het tegenwoor dige tarief wordt aangetast, dan moet dat tot verhooging der invoerrechten gebeuren, met waarborgen voor de volgende tien jaren. Dan zouden we een enormen opbloei van onze wolindustrie en goedkoopere vleesch prijzen beleven. Dan zouden de millioenen hectaren der verlaten farmen in onze oostelijke staten weer opbloeien en wel als weiland voor millioenen schapen." Men kan nu zoo ongeveer nagaan, hoede tariefstrijd in de aanstaande wetgevende periode van weerszijden zal worden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Er is een nieuwe Engelsche kroonpreten dent opgestaan. Prins Joimes Guelph no-mt bij zich en hij woont te Brooklyn in de Vereenigde Staten. In een dezer dagen uit gegeven autobiogiaphie doet hij de wereld kond, dat hij de wettige zoon is uit een eerste huwelijk van Eduai d VII. Volgens hem was zijn moeder een schoone Iersche. Aan het Hof van Engeland werd zij sopgemerkt" door den Prins van Wales, die in bot geheim met haar huwde te Kingston, op 1 April i860. Men zond de jonge Johnes naar Engelsch- Indië, waar hij het grootste deel van zijn leven doorbracht. Na den dood van zijn moe der vestigde Johnes zich in Amerika, van waar hij een briefwisseling begon met het Hof van Engeland. Men antwoordde hem alleen, dat zijn brieven ontvangen werden. Prins Johnes vraagt nu gekroond te wor den in de plaats Van George V. Frankr ij k. Te Parijs heeft gisteren de feestelijke In wijding plants gehad van het door vorst Al bert van 'Monaco to Parijs gestichte Oceano- gniphisch instituut. Vorst Albert, de minister van ondetuijsen anderen, voerden het noord. van den naam Dubois, antwooulde do Franschman met een dier hoffelijkheden, z.ooals men ze vaak in do straten van Parijs hoort. Maar er was niets aan to doen. De comedie moest worden voortgezet en Kra nich raapte al zijn Fransch bijeen, toen hij zei „Neem me niet kwalijk, mijnheer Lenoir, maar toen ik sttaks die kaart van Parijs van u kocht, toen moet ik u bij vergissing een tvvintigfiancstuk hebben geven. Als u misschien even wilt zien. Zij stonden onder het weifelende licht van een lantaarn en do uitdrukking van het gelaat van den koopman veranderde zichtbaar. Hij schoof zijn hand in do jas zak en zette zijn eenen voet wat vooruit, als wilde hij zich verdedigen. „Ik heb niet de eer u to kennen, mjjnheor, maar in den nacht en in deze omgeving is het wat te vee! gevergd, dat men zijn zakken uit zal halen. Als u Parijs wat beter leert kennen, dan zult u dat waarschijnlijk beter begrijpen." Hij hief het hoofd op en luisterde scherp toe. In de stilte van den nacht klonk een zacht, verdacht gefluit. „Wij zijn hier in hot gebied der apa chen, mijnheer," zei de koopman kalm. Kranich' besloot zich terug to trekken Hij had niet ,den minsten grond, dezen man te arrestoereri. Alles, wat hij tegen hem had, berustte' op vermoedens. Bovendien was de man waarschijnlijk sterker dan hij zelf. Nijdig trok hij zijn hoed in de oogen Toen president Falliöres na afloop der plechtigheid het gebouw verliet, werd hij op gemerkt door een troep „oamelots du roy", d.f een oorverdoovend gehuil aanhieven, waarmee ze hun misnoegen wilden te ken nen geven over de veroordeeling van hun kameraad Laeour, wegens diens Taffen aan slag op Briand. De politie nam elf der her riemakers in hechtenisdeze zullen zich voor de politie-reehtbank moeten verantwoorden. Spanje. De ministenaad heeft de heropening der Kamer bepaald op 2 Maart. Den 12en marine 15 millioen. Een buitengewoon kre diet van 20 millioen wordt gevraagd voor hor leger, en een gedeeltelijk buitengewoon kiediet an 55 millioen voor den aanbouw van 4 dreadnoughts, 9 kruisers, 12 toipedo- IxKtten en 0 onderzeeërs. De professoren van de universiteit te Weenen hebben zich aangesloten bij een be sluit hunner collega's te Leipzig, waarin te kennen wordt gege\cn dat hoogleeraren, die den modernisten-eed hebben afgelegd, niet lid kunnen zijn van den bond van Duitsche professorten, omdat zij afstand hebben gedaan van de vriiheid van onderzoek. beloften hebben geschonden en thans samen spannen om een onafhankelijk rijk te stichten. Voor dit plan zijn i'eeda een groot aantal stammen gewonnen. Seid Idris heeft mu nitie en levensmiddelen voor zes maanden. Hij heeft officieren en soldaten gevangen genomen, zich meester gemaakt van alle wegen in Yemen, vaste steden omsingeld en den Arabischen afgevaardigde Sueidi in bof ion geslagen. De Arabische boeren hebben hun vrouwen reeds in veiligheid gebracht en «taan gereed tot den strijd. De regeering kon, nadat zij alle mogelijke concessies heeft gedaan, liet plan tot stich ting van een autonoom vorstendom niet anders beantwoorden, dan door uitzending var. een talrijke troepenmacht, die ten deelc reeds onderweg is. Volgens de „Staatscourant" bedraagt het aantal opstandelingen in Yemen 40,000 man, waarvan er op het oogenblik 10.000 zich in de omstreken van Sanaa bevinden. Kaartje vau liet opstandgobied in Yemen. Turkije en Bulgarije. Naar de sFrankf, Ztg." verneemt, zijn de te Konstantinopel gevoerde onderhandelingen tussehen Turkije en Bulgarije over het han delsverdrag afgesprongen. De Bulgaarsche gedelegeerde is vertrokken. Ingeval niet op het laatste oogenbük direct tussehen den gezant Sarasof en den minister Djavid-bey een toenadering tot stand komt, is een tarievenoorlog tussehen beide landen onvermijdelijk. Vereenigde Staten. De scheuring in de repubhkeinsche partij tussehen vooruitstrevenden en conservatie ven gaat steeds dieper. Uit New-York komt thans het bericht, dat voor negen republikein sche gouverneurs, vijf senatoren en twintig afgevaardigden een bond is opgericht, de „Republican Progressive League" met ore- derafdeelingen in alle staten, die zich ten doel stelt krachtige agitatie tegen de herkie zing van president Taft in het leven te roepen. Men heeft ook Roosevelt verzocht toe te treden tot den nieuwen bond, maar deze weigerde. Zijn intiemste vriend echter, de lieer Gifford Pinchot, is lid geworden van het bestuur. Mexico. Uit Presidio in Texas is te New-York we derom bericht ontvangen van een nederlaag der regeeringstroepen. In een tweedaagsch gevecht met de opstandelingen bij Ojibinnga erloren ze honderd manschappen. Mnait zullen de veikiezingen der alge meene raden plaats vinden. De ministerraad begon met do bespreking ven het verslag; door den zaakgelastigde bij hot Vatieaan ingezonden, over de houding vun liet Ynticaan, O o te 1 o n r ij k-H o n g a r ij o. De gb-tcnen ingediende genie«ii-ehap£e- Jijke begroeting «luit niet ceu bedrag van 116,589,803 kronen, 25 millioen hooger dun die van 1010. Yoor ooilog wordt 22,960(000 kronen meer uitgetrokken, voor en keerde zich om. Het werd waarschijnlijk ook lioog lijd, want bij den hoek van de stiaat verschenen een paar donkere ge stalten, die het waarschijnlijk niet op den armen koopman, maar >vcl op den man met gouden hoilogo en gouden ketting vooizien hadden. Bevreesd was Kranich overigens niet. Te dikwijls had hij de gevaarlijke buurten van Hamburg doorkruist en hij was te vaak in gevaar geweest, om ook maar één oogenblik zijn kalmte to verliezen. Hij nam zijn stok onder den arm, stak de handen in den zak en begon fluitend den terugtocht. Spoedig kwam hij opeen klein pleintje, waar twee politieagenten stonden. Hij vroeg waar hier in do buurt tijtui gen stonden. De beambten wezen hem terecht en één van hen zei: „U is blijkbaar vreemdeling, mijnheer; in deze buurt gaat men met graag op dit uur wandelen." „Ik heb wol eiger dingetjes meege maakt," antwoordde Kranich, groette en ging verder. Het was reeds na middernacht toen hij thuis kwam. Max lag reeds te bed, ging echter overeind ziften en. zei: „Nu, ik moet zeggen, dat je goed be gint. Iloe ziet Parijs er bij nacht uit?" „Och wat," mo-mpelde Kranich. „Ik heb een domheid begaan on mij een beetje verpraat. Maar misschien is het ook geen domheid geweest. In elk geval zou ik er een eed op willen doen, dat dio Le- T u r k ij e. liet ministerie van binnenluiidsche zaken heeft aan de Tuiksche pers uitvoerige mede- drelingen doen toekomen over den opstand in Yemen. Na een geschiedkundig overzicht van de opstanden, aangestookt door Iman Jahia en Seid Idris en van de militaire en vrede lievende nuuLegelen, waarmede de regee ring sedert twee jaien den opstand heeft trachten te bedwingen, wordt verklaard, dat genoemde hoofden, aan welke men zelfs vorstelijke rechten heeft toegekend, al hun noir anders heet dan hij zegt. De cou rant, waarmee ik hem tegen het voorhoofd heb geraakt, heeft mij duidelijk het Kaïn- teekon onder zijn haarlok doen zien. Mor gen ga ik een uitstapje in de provincie maken." „Ik zal ook een uitstapje maken, maar ik ga niet alleen, maar met juffrouw Cla ra," antwoordde Max gapend. f Kranich zou niet het drukke en inspan nende loven van een detective begonnen zijn, als hij niet een grooto behoefte had had gehad, om zich in. gevaren te begeven en raadsels en geheimzinnigheden te ont warren. Als hij eenmaal tot iets besloten was, liet hij zijn plan niet gemakkelijk varen, welke moeilijkheden en welke te leurstellingen hij ook .mocht ondervinden, hij twijfelde niet, dat zijn pogingen ten slotte het aewenschte resultaat zouden geven. Het aeval. waarmee hjj zich thans bezie hield, was wel een van do meest inge wikkelde, waarin zijn hulp was gevraagd. Ongetwijfeld getuigde het van groote scherpzinnigheid, dat hij den koopman Le noir met do inbraak bij professor Titus en het verdwijnen van diens vrouw in verband had gebracht. Maar het klopte niet mot zijn berekeningen, dat de ver- meondo Dubois langs de café's op de bou levards van Parijs liep en daar nog steeds zijn waar te koop aanbood. Dat hij in Parijs was, had Kranich vermoed, want anders was hij niet daarheen gereisd. De China. Volgens raededeeling van de te Brussel uit gegeven sAgence de l'Extrème Orient" loo- pen de vergaderingen der nationale vergade ring te Peking, welke vier maanden hebben geduurd, ten einde. Bij besluit van den regent werd de zittingsduur met tien dagen verlengd. Met een zekere bezorgdheid ziet men de nationale vergadering, die als woordvoerder van den volksgeest een gewichtige rol speelde, uiteengaan, en men vreest dat de propaganda voor de directe bijeenroeping van het parle ment weer met vernieuwde kracht zal opleven. geheimzinnige nacht in Borby viel tus sehen Dinsdag en .Woensdag, Woensdags avonds was Kranich uit Hamburg naar Fa- rijs vertrokken en het vluchtende echt paar had dus een voorsprong gehad van twaalf uur, maar wie een mooie vrouw en bovendien nog 3000 gulden gewonnen heeft, die gaat toch niet als een klein koopman langs cafés. Kranich meende aan den anderen kant, dat Lenoir een zekere bedoeling had met zijn optreden als koop man vlak na zijn terugkomst in Parijs. Zonderling scheen het hem, dat de gezoch te zich reeds don eersten dag aan zijn vervolger vertoonde. Het scheen Kranich te jgek, dat dit geheel een toevallige ont moeting was. Hij besloot in geeti geval de hoop op te geven, dat hij meerdere gegevens zou krijgen. Hij had duidelijk ge constateerd, dat do boulevard-koopman een lidteeken op hot voorhoofd had, dat den vorm had van een halve maan. Hij wilde trachten, of dat punt niet tot meer zeker heid was te brengen. Reeds vroeg zat Kranich den volgen den morgen in zijn bed, om de oude cou ranten te bestudeeren,. die het geval Du bois in den breeds behandelden. Aan het slot van een artikel vond hij vermeld, dat de veroordeelde terstond naar de strafge vangenis bij L. vervoerd was. Kranich kleedde zich aan en besloet naar de gevangenis te L. te gaan, om den directeur inlichtingen over Dubois te vragen. flVordt vervolgd.) MSCHE Burgemeester en Wethouders voornoemd lil U il |l I I I i ,J.J J et&axti 'kamar^i Jtrirns VkxZatti Kilometer*

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1