verzoek aan de Koningin overbracht, had hierbij opgemerkt, dat het hem minder eigenaardig voorkwam, een reeds meer dan een half jaar oud en bekend portret op te nemen, waarom hij vroeg, of misschien de beschikking zou kunnen worden verkre gen over een portret van jonger datum. De Koningin deed hierop toestemmend antwoorden en berichten, dat Zij het por tret zelf vervaardigen zou. Hei portret stelt de Prinses voor in bet wit gekleed, staande op een stoel in een kamer. Met de eene hand houdt de kleine Prinses zich vast aan de stoelleuning, in de andere hand heeft zij een stuk speel goed. 1 1 ijl Dit portret zal niet mogen worden nage maakt; het auteursrecht van den Cadetten- almanak is verzekerd. STADSNIEUWS. - Gemeenteraad. Door B. en W. zijn de navolgende mis siven aan den Raad toegezonden Verordening ex art. 114 bis Ge meentewet op afzonderlijk geldelijk beheer Gasfa briek en IV a t e r 1 e i d i n g. Was in onze Gemeente reeds óór de jongste wijziging der Gemeentewet een rege ling van het afzonderlijk geldelijk beheer van Gasfabriek en Drinkwaterleiding inge voerd, thans is door de invoeging van art. 114bis in die wet daarvoor een wettige grondslag gelegd. De bedoeling van die nieuwe bepaling in het licht van de geschiedenis leaver totstand koming beschouwd, en gelijk zij door lieeren Gedeputeerde Staten wordt opgevat, is dat een volledige regeling van zelfstandig gelde lijk beheer wordt gemaakt, welke door Ge deputeerde Staten moet worden goedgekeurd. Waar nu de hier bestaande regeling, hoe wel bruikbaar genoeg; niet volledig is te noemen, hebben wij haar moeten herzien en bieden U als vrucht daarvan nevensgaand ontwerp eener nieuwe verordening aan. Dat deze verordening beoogt een volledige regeling te geven, komt reeds in haar nieu wen titel uit. Zij stelt iu art. 1 de regeling der boekhouding voorop. Nieuw is de bepaling, dat de boekhouder geen andere werkzaam heden voor het bedrijf verricht. Dit, wat reeds vrijwel met de praktijk overeenkomt, is belangrijk genoeg voor een goede controle om even in de verordening te worden neer gelegd. De bepaling omtrent bet verstrekken van geld aan de ondernemingen, voorkomende in art. 1 der bestaande verordening, is in art. 2 van liet ontwerp -samengevoegd met die betreffende belegging en opneming van kasmiddelen door do ondernemingen, neergelegd in art. 12 der bestaande veror dening. De artikelen 3S regelen het geldelijk 1m heer van den kassier. Hier is de kern \un hetgeen volgens art. 11-ibis moot wor- dqm geregeld. Art. 3 stelt het ambt van kassier in en regelt zijn benoeming. Art. 4 regelt het stellen van zekerheid en hei eventueel verhaal op den kassier. Als bedrag der zekerheid is aangenomen, dat, hetwelk bij de thans bestaande instruc tie is vastgesteld. Art. 5 regelt de preventieve controle op ontvangsten en uitgaven. Art. 6 regelt de overstort! ng in handen van den Gemeente-Ontvanger van de kas middelen, boven de gestelde zekerheid aan wezig. Art. 13 der thans geldende verorde ning had op dit onderwerp betrekking. Daarvan kan alleen het 2e lid worden over gekomen, daar dc overige bepalingen reeds in de nieuwe instructie van den Gemeente- Ontvanger hun plaats vondn. Art. 7 spreekt de verplichting van don kassier om boek te houden en rekening te doen uitdrukkelijk uit. Art. 8 regelt de bevoegdheid van Gede puteerde Staten, Burgemeester en Wethou ders, de Commissie, den Directeur en den Boekhouder om boeken en kas van den kas sier ten allen tijde op te nemen. De Commis sie zal dit geregeld maandelijks moeten doen. Gedeputeerde Staten, Burgemeester cu Wethouders en de Commissie kunnen zich doen vertgcnwooreligen door één of meer leden of zich door ambtenaren doen bijstaan en Gedeputeerde Staten kunnen ook ambte naren zenden. Het spreekt van zelf, dat, waar Gedeputeerde Staten op de geldmiddelen der Gemeente hebben toe te zien, dit toezicht hun College ook ten aanzien van de afzon derlijke instellingen toekomt. Art. 0 spreekt duidelijk uit, dat de onder nemingen geen z.g. bindende begrootingen hebben. Deze dienen alleen tot berekening van do winst- en rente-uitkeeringen die on der de ontvangsten in de gcmccntcbegrooting zijn op te nemen. Natuurlijk was daarbij een bepaling noodig als in art. 10 is opgenomen2 die duidelijk aangeeft, welke uitgaven wel de machtiging vooraf of bekrachtiging achteraf 1 van den Gemeenteraad be hoeven. Art. 11 van de bestaande verordening kan dan als overbodig vervallen. Wij meenen in art. 11 een behoorlijke regeling ten aanzien van rekening en verant woording, balans, bedrijfs- en winst- en verliesrekeningen en de ontlasting van B. en W. en kassier te hebben ontworpen. Vermelding verdient de bepaling, dat na de vaststelling dier rekening en verantwoor ding enz. alle stukken terstond in afschrift aan Gedeputeerde Staten worden medege deeld. Dit voorschrift met die van art. 1 laatste lid en art. 8 stelt Gedeputeerde Sta- t(n in staat tot het uitoefenen van een vol ledig toezicht. Voor de berekening en de verdeeliug der winst is in de artt. 1215 de" regeling der bestaande artikelen 3, 4, 5, 6 en 9 vrijwel getrouw gevolgd met één belangrijke afwij king. Nu is in art, 9 der bestaande verorde ning voorgeschreven, dat hetgeen van de winst overblijft nadat daaruit de afschrijvin gen, de reserves voor buitengewone gevaren, de bij de begroeting geraamde uitkeeringen aar dc gemeentekas en die aan do buiten gewone reserve en aan Drectour en personel hebben plaats gehad, aan de Gemeente wordt uitgekeerd, doch door haar onder de b u ï- t c- n g e w one ontvangsten wordt opge nomen. Dit is echter moeilijk te rechtvaardigen. De winst, die na zooveel waarborgen ruime afschrijvingen, reserve voor buitenge wone gevaren en nog eens een buitengewone reserve tot verzekering van de bij dc begroo- ting geraamde viristuitkeeringen aan do Gemeente overblijft, mag door de Ge meente gcrustcliik worden verteerd. De bedoelde beperkende bepaling hebben wij dan ook in ons ontwerp niet meer opge nomen. Aangestipt worde nog, dat volledigheids halve in art. 13 de afschrijving van onin bare posten genoemd dient te worden onder hetgeen wordt afgetrokken om tot de zuivere winst te komen. Nog moeten wij op één punt de aandacht vestigen. Gedeputeerde Staten hebben In een schrij ven aan ons in overweging gegeven de af schrijvingspercentages in de verordening te noemen. Wij meenen echter dat deze in verband moeten blijven met den toestand van in richting en materieel, waarvoor wordt afge schreven en dat daarom een jaarlijksche vast stelling gelijk tot heden bij de begrooting geschiedt, de voorkeur verdient. Na deze toelichting stellen wij U voor ons ontwerp tot een punt van behandeling in uw vergadering te maken. In een in rood gewijzigd exemplaar is te zien, welke bepalingen uit de bestaande ver ordening niet en welke we! en zoo ja, hoe veranderd, zijn opgenomen. Vermeerdering aantal r a a d ''leden wegens aanwas bevol king. Blijkens den uitslag der laatste Volkstel ling, bekend gemaakt in de Staatscourant \an 22/23 Januari 1.1. en voor onze Qemeeri le op 31_ Jmichibef' 19ö'ü~ei?nd}fcvpllciiigsnujir tal aanwijzende van 32024 personen, zal bij de dit jaar te houden periodieke verkiezin gen voor den Gemeenteraad het aantal leden van 21 tot 23 moeten worden aangevuld. Zie art. -1 der Gemeentewet in verband met art. 3, laatste lid en art. 30bis, le lid. Waar nu Gedeputeerde Staten de ver deeling der kiesdistricten opnieuw moeten regelen en dan het getal moeten vaststellen van do in ieder district zoowel in het geheel als bij iedere aftreding te kiezen leden, en Uw Raad 'diuirttvcrt -moét' worden' jfijéiidord 7e lid in verbahd met 5e en' 6e lfd; van art. 7 dei Gemeentewet geven wij Uwen Raad in overweging deze zaak onder de oogen te zien en hecren Gedeputeerde Staten een voorstel te doen, Volgens het 5e lid van genoemd art. 7 moet het getal in ieder district te kiezen, zooveel mogelijk gelijk zijn en in behoorlijke verhouding staan tot de bevolking van ieder district. Die bevolking was in de eerste helft dezer maand als volgt: District I 8238 personendistrict II 11345 personen; district 111 12906 nersoneii. Uitgaande van de veronderstelling, dat men aan de bestaande indeeling niet zal wil len tornen, zal dan, mede in verband met de bepaling .van het Ge lid van genoemd art. 5, die zegt, dat wanneer het noodig is, dat in een der districten een lid meer of minder gekozen worden dan in andere, hier voor het distriet wordt aangewezen, waar de bevolking het meest of het minst talrijk is, de verdcoling moeten zijn District I 7 ledendistrict II 8 leden district III 8 ledentezamen 23 leden. "Wat betreft de regeling der aftreding voor ieder district is het o. i. aangewezen, dat wordt gehandeld, als volgt In 1911 zullen worden gekozen 7 leden, wegens periodieke aftreding, als: in district I 2, in district II 3, in distrct III 2 leden, benevens 2 leden als gevolg der noodig ge worden aanvulling en wel in distriet II 1 en in district 111 1 lid. In 1913 zullen 7 leden worden gekozen wegens periodieke aftreding volgens do thans bestaande regeling. In 1915 zullen 7 leden worden gekozen wegens periodieke aftreding volgens de thans bestaande regeling, benevens bet ter aanvul ling in district II gekozen lid. rn 1917 zullén 7 leden worden gekozen wegens periodieke aftreding volgens de thans bestaande regeling, benevens bot ter aanvul ling in district III gekozen lid. Óp deze wijze wordt do langste zittings- tijd voor de twee nieuw te kiezen leden be reikt. Wij willen nog opmerken, dat als dit zoo wordt vastgesteld en daarna de periodieke ver kiezingen hebben plaats gehad, voor district II overeenkomstig art. 30bis der wet een loting moet plaats hebben, tot welke aftre ding de gekozenen zullen behooren, In an dere districten is dit niet noodig, omdat in district II dan alleen verschillende aftredin gen voorkomen. Wij stellen U nu voor ons te machtigen namens Uwen Rand in den geest van het boven aangevoerde een schrijven tot hoeren Gedeputeerde Staten te richten, waarbij yoreli voorgesteld te bepalen dat het aantal in ieder distriet in het geheel te kiezen leden zal bedragen: ~u' in disrict I 7, in district II 8 en in dis trict III Sdeden en dat bij iedere aftreding zullen worden gekozen in 1913 in district I 2, in district II 2, en in district III 3 leden in 1915 in district I 3, in district II 3, en in district III 2 leden in 1917 in district I 2, in district II 3, en in district III 3 leden. Gisteravond is door de politie aangehou den een persoon, verdacht van diefstal van lood, dat hij reeds bij een opkooper verkocht had Een ander persoon, waarmede hij dit gedaan had, werd eveneens aan het bureau gebracht. Beiden zijn na verhoor weer ont slagen. Bij de politie is te bevragen een zwart harige trekhond, reu, met lichtbruine poo- ten en voorzien van een halsband. Binnen twee maal 24 uur niet afgehaald, wordt hot dier afgemaakt. Op den Nieuwen Binnenweg, bij den oprit van de thans geheel in gebruik ge nomen en van electrische beweegkracht voorziene nieuwe Aelb rechts brug, is men bezig met het leggen van een nieuwe krui sing voor dubbel spoor. De groote bocht, die lijn 8 van do electrische tram maakt, vóór d3ze brug te passeeren, vervalt bin nen enkele dagen. Over de nieuwe brug wordt reeds op dubbel spoor gereden. Geveilde en verkochte onroerende goederen Geveild3 Februari. Notaris W. A. van Dolüer Dz. Een bouwmanswoning met koe- en paar denstallen, wagenschuur, twee woningen, enen, werf en open grond, aan de Lange Nieuw straat, genummerd 109, 111, 113, 115 en 117, en achteruitkomendc aan diep waterü de Nieuwe Haven. Het geheele terrein heeft een oppervlakte van 17 aren, 51 centiaren. Perceel 1 ƒ2640; perceel 2 2820; perceel 3 1040; perceel 4 ƒ940; perceel 5 920; perceel 6 ƒ2500. AGENDA» 3üpn>,[7,;Febr. Groote ..Sohpuwjuirg^^yn Eed' Engel. i 3 Tivoli 8 u. Rotterdamsche Kunst kring. Dansavond Lilly Green. 4 Gr. Sebouwb. 8 u. Gezelschap Prot. .Zwijg mijn Hart. 5 Gr. Schouwburg. 8 u. Edmund's Operette. Die Kousche Suzanne. 5 Tivoli. 2-i u. Populaire matinée der concertvereeniging Wolff-Vei- liey. Programmao. a. der Rose Pilgerfalrrt, van Schumann, met medewerking van Spool's., Vocaal' Ensemble. .««Kb 34ajj-sLTivoIi. 8 rocuf. -N. V. Het Too- neel, Urièl Acosta. (1 ,j S. O. V. 3 u. Manncnzangver- oeniging .,Zang en Vriendschap", Concert. 6 Gr. Schomvb. 8 u. Weldoeners der Menschheid. (Jubilea m voorste Hing Louis Bouwmeester.) 6 Tivoli Schouwb. 8 u. Manie Antoi nette. (Volksvoorstelling van liet Rotterd. tooneel.) 0 Nutszaal. 8 u. 3de concert der ver eeniging Wolff-Verhcy, met mede werking van mevr. De Haan Manifarges, en do heeren: Blazer (contrabas), Verhallen (alt), en Eberle (cello). S Verkooplokaal. Openbare ver gadering Afd. Schiedam B. van Christen-Socialisten. Spr. Mej. Van der Vlies (Enka). Eunst en Wetenschap. Bouwmeestershulde te 's-Gravenhage. Bouwmeester heeft gisteren in de resi dentie zijn jubileumsvoorstelling gegeven. Hij trad op als doctor Marlinus in „Wel doeners der Menschheid" voor een stamp volle zaal in het Gebouw; voor Kunsten en Wetenschappen. Na het eerste bedrijf en voor de pauze kwamen al vele bloemen, maar vooral aan het einde werden kransen aangeboden door een groot aantal corporaties en par ticulieren. Een prachtige eerepoort, in den vorm van een hoefijzer, was aangeboden door den impresario, den heer De Hondt, een gouden krans werd namens een aan tal liefhebberij-tooneelvereenigingen over handigd met een rede, uitgesproken door den heer Kesnig. Voorts namen aan de bloemenhulde deel het Ned. Toneel, Va riété Flora, en de heer Nöggerath, het Apollo-theater, het Nederlandsch. Tooneel- verbond, afcL Den Haag. Na afloop trokken een aantal muziek- en tooneelvereenigingen, belicht door fak kels en gevolgd door een ontzaglijke me nigte, naar het Hotel dos Indes, om Bouw meester, die daar logeert, te huldigen. Toen Bouwmeester verscheen werd hjj stormach tig toegejuicht; woldra hoorde men het Wilhelmus en kwam do kunstenaar op het balcon, waar fluks Bengaalsch licht werd ontstoken. De gehuldigde wilde do menigte toespreken, doch! de rook van het Ben gaalsch vuur belette hem jneer te zeggen dan: „Vrienden,, ik' jyist dat Den Raag bij mijn jubilóe niet achter zou blijven! Ik dank u allen zeer hartelijk." In het hotel werd nog menig hartelijk woord gesproken. Rechtzaken. Vrijgesproken. De Rotterdamsche rechtbank h'eeft-giste- ren de 30-jarigen winkelbediende R. TIL P. 0. te Schiedam, beklaagd van diefstal van een stropdas, vrijgesproken." Beleediging. Alen seint ons uit Middelburg: De rechtbank veroordeelde heden den no taris Van Dalsuni, te Hulst, uitgever van de „Volkswil", tot een week gevangenisstraf, wegens beleediging van den burgemeester van Hulst. De aanslag op de sNachtwacht Het O. M. der Amsterdarnschc- rechtbank heeft lieden tegen den bedrijver van den schandelijken aanslag op Rembrandt's mees terwerk, de „Nachtwacht" in het Rijksmu seum, den 28-jarigen R, A. Sigrost, 2 jaar gevangenisstraf geéischt. Bekl. was niet ter terechtzitting verschenen. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Door den ambtenaar van het O. AL bij het kantongeróehl le Leiden is een vervolging ingesteld tegen den bekenden wonderdokter prof. De Haas, wonende in villa „Habis Per kara", aan den llaagweg bij Leiden, waar hij dagelijks honderden patienten van heinde en verre ontvangt en behandelt. In deze zaak, d;e Maadag 13 Februari zal dienen, zijn niet minder dan 20 getuigen gedagvaard, perso nen van verschillenden stand, die door don wonderdokter ziin behandeld. De kantonrechter te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van den heer J. van O., directeur van do Maatschappij „Boerlmave", aan de Mauritskade aldaar, die aan twee personen, agenten van politie in burgerklecding, een geneesmiddel tegen tu berculose had afgeleverd na voorafgaand on derzoek van de lichaamsgesteldheid van één hunner en van een' kind van den ander, en tegen betaling van 1.50 voor het fleschje, dat het middel bevatte, ter zake waarvan hij zich had le verantwoorden wegens: lo. onbevoegde uitoefening van dc geneeskunde, buiten noodzaak, cn 2o. onbevoegde uitoefe ning van de artscniibereidkunde. De kantonrechter-plaats'vcrvaiiger mr. Boudewijnso achtte do beide tem laste ge legde .feiten voldoende bewezen. De onbe voegde uitoefening der geneeskunde bleek o. n. door dc betastingen van het kind van één dor getuigen en door de andere door bokl. verrichte handelingen; terwijl ook de aflevering van het door bekl. bereide genees middel tot geneeskundig doel strafbare wets overtreding daar,stelde volgens den kanton rechter. Mitsdien werd de bekl. veroordeeld lot twee geldboeten van 10, subsidiair 5 dagen ^htgijjs, y^IhfijiSiikocte. Landbouw cn Veeteelt. Maatregelen tegen mond- en klauwzeer. Men meldt uit Sittard: o, Er worden strenge maatregelen genomen, om do uitbreiding van bel mond- en klauw zeer in dezo omstreken tegen te gaan. Van den landbouwer Queijs, te Leijenbroek; bij Sittard, in wiens stallen een geval van die ziekte is geconstateerd, werd Donder dag 17 stuks hoornvee afgemaakt. De die ren werden per as naar het slachthuis gebracht. Waarschijnlijk zal het geheele gehucht Leijenbroek door soldaten worden afgezet. Sport. Voetbal. Uil het wedslrijdprogramma voor a.s. Zondag: 1 Westelijke deide klasse. Rotterdam: ExcelsiorU. S. C. Maassluis: M. A. Al S.R. F. C. Gorcum: UnitasV. F. C. Gouda: OlympiaXerxes. Utrecht: D. O. S.Sportman. Biltsche V. C.Ilermes. Bergsport. De Nederl. Alpenvereeniging houdt haar algemeene vergadering op Zaterdag 25 Fe bruari, des namiddags te 4.30 uur, in het hotel des Pays Bas, te Utrecht. In behandeling komen o. a. de begroo ting der uitgaven en bepaling der contri butie over 1911, de verkiezing van twee leden van het bestuur volgens artikel 12 der statuten, en de vaststelling van het clubgebied over 1911. Te 8 uur zal de heer Ph. C. Visser Gzn. een voordracht met lichtbeelden hou den over „Tochten in het Mont-Blancge- bied". 1 i Bokswedstrijden te Amsterdam verboden. Do burgemeester van Amsterdam heeft een voor deze maand uitgeschreven natio- nalen bokswedstrijd tusschen' .amateurs in het publiek verboden. De burgemeester achtte dergelijke wedstrijden onmcnscho- lijk. 1 Sam Kingsley, de Engelsche boksmees- ter.to Amsterdam, van wie deze wedstrijd zoujuitgaaiv-wib nu bij den. burgemeester audiëntie aanvragen, om dezen het ver schil van boksen tusschen amateurs en profs uiteen te zetten. Gemengd Nieuws. De landverhuizerskivestie. Gisteravond tegen elf uur is uit New- York te Rotterdam in do Rijnhaven bin- nengeloopen het s.s. „Uranium", van de Uranium Steamship Coy. Ltd., met 10 pas- sagiers der eerste, 23 der tweede en 480 der derde klasse, tezamen 518 personen. Onder de passagiers der derde klasse (landverhuizers) zijn er 46, wien hij aan komst van de „Uranium" in Amerika de landing is geweigerd en' 53 Russen, die uit Amerika met dit stoomschip naar hun vaderland terugkeeren. Zoodra de „Uranium" aau den wal ge meerd lag, nam de Rotterdamsche rivier politie het toezicht op zich'. Alle landver huizers moesten aan boord blijven. Gedu rende den nacht werden aan hen, de Rus sen uitgezonderd, spoorkaarten uitgereikt cn hedenmorgen om half acht zouden zij van liet Maasslation per extra-trein naar Oostenrijk vertrekken. De Russen blijven tot nader order aan boord. Laag. Onder de gemeente Sint Kruis (Zee} land) zijn ,van den landbouwer W- eenigc paarden zoodanig gesneden en gestoken met een mes, dat reeds een der dieren dicntengei volgo is bezweken. Voor het leven van een tweede paard wordt eveneens gevreesd. iWje de dader of daders zijn, weet men niet. Onder den trein. Bij het grensstation Empel is gisteren uit den van Emmerik komenden trein een conducteur gevallen en overreden. Ster vende werd de ongelukkige opgenomen. Verdacht van brandstichting Gistermiddag is door de politie in hech tenis genomen de smid, en wagenmaker D. Leijenliorst, te Terschuur, onder Rar- neveld. verdacht van brand te hebben ge sticht in zijn woonhuis, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag der vorigo week totaal is afgebrand. Grensgeneugten. De grensbewoners beleven genoegens en disploizieren zoo dicht bij de grenspaaltjes te wonen. Le bckoripgg tot smokkelen is voor hen groot, en \vec<;hem, die aan dien prikkel tot smokkelen niet weet te ^weerstaan en de verzenen legen de prikkels slaat. De kom mies speurt, pakt, verbaliseert enne dan opdokken of zitten. Maar nu iets anders; een goed nieuwtje van de llollandsche winkeliers in den Ach terhoek. Dc llollandsche koffie is den laatstee tijd niet goedkooper geworden, maar is toch lang zoo duur niet als do Dultsehe dito, die maar eventjes 24 cent per pond meer kost dan de llollandsche. Men begrijpt dus, zegt het „Ccntr.", waarom de zuinige Duitsche huis moeders zoo verlekkerd zijn op gebrande llollandsche koffieboonen, die zij gaarne met lieolc partijen zouden invoeren- Deden zij dat, dan grijnsde ongetwijfeld liet fiscus-monster hun tegen en zou de kom mies invoerrecht heffen, die alle v< 'celen weer inslikte. En smokkelen? Dgt doen ze niet? Ze we ten wel een middelde,'ongehinderd Iloliand- fcche koffie over do grens te krijgen. Do moeders faturen doodeenvoudig haar kinde ren er op uit, die telkens beetje op beetje koffie moeten koopen en al die beetjes komen „steuerfrei" over de grens. De kommies kan er niets tegen doen. En zoo geschiedt het niet alleen met koffie maar ook met an dere kruidenierswaren. liet gevolg is, dat de llollandsche winke liers voor vaak niet eerste klas artikelen flinke prijzen maken en hun zaken steeds crescendo gaan, terwijl de Duitscho winkels niet van hun waren kunnen afkomen. De dynamietonlploffmg te New-York. Over de ontzettende ontploffing, welko Woensdag te Now-York plaats had, wor den nog de volgende bijzonderheden ge meld: Do ontploffing veroorzaakte in de gei heele stad een groote consternatie. Door den ontzaglijken luchtdruk werden de ge bouwen in de financieelej en de skyscra- pers-iwijk op verren afstand door een aard beving heen en weer geschud. Ook op het emigranten-eiland sidderden de huizen, die voor het grootste gedeelte zwaar werden beschadigd. liet ergst was de paniek in do beneden stad. Duizenden vensters werden daarver-i nicld, en in de juwelierswijk werden do ijzeren staven voor do étalages weggerukt en als rietjes verbogen. Vele bedienden sprongen in hun angst uit de vensters van winkels en kantoren. Het geheele vore keer in de banken en op de Beurs was een tijd lang als verlamd. De opwinding was onbeschrijflijk. Op het brandsignaal vlogen alle brandt spuiten der benedenstad in wilde haast naar alle richtingen, om den vermeenden brand te gaan blusschen. Bij duizenden kwamen de menschen de huizen uit, om do straat op to vluchten. Eerst gcruimen tijd daarna vernam men, dat aan een der pieren to New-Yerscy een met dynamiet geladen boot in do lucht was gevlogen. Voorloopig kan nog niet precies worden vastgesteld hoeveel menschenlevens waren omgekomen. Volgens de laatste berichten moet hot aantal dooden 50 en dat der geworden op minstens duizend geschat worden.

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2