Oil mer bestaat nit DRIE Maden. Zondag 12 Februari 1911 Eerste Blad. Het Boek van Paracelsus, Kennisgeving. Deze coulan t verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs por .kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl, 1.65. Prijs pc: week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regeL Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te .voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Verkledingen voor den gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter algemeen! kennis, le. dat door Burgemeester en Wethouders b bepaald,, dat op Donderdag 2 3 Fe bruari a.s. in het Gemeentelijk kies district II de verkiezingen zullen plaats hebben van twee leden van don Gemeente raad, ter vervulling van do plaatsen, open gevallen door het ontslag nemen van de hoo ien M. O. M. DE GROOT en J. M. VAN DER SOIIALK, als leden van dien Raad 2e. dat op genoemden Dondeidag 23 Fe bruari a.s. van des voormiddags negen uur lot des namiddags vier uur ten Raadlurize overeenkomstig de artikelen 51 en 52 dei- Kieswet opgaven van candidiVton kunnen worden ingcloveid 3e. dat de formulieren, bestemd voor de bovenbedoelde opgaven, tor Secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn van he den tot en met 23 Februari c.k., van dos morgens 8i tot des namiddags 4 uur. 4e. dat door Burgemeester en Wethou der» bepaald i.s, dat, voor bovenvermelde ver kiezingen zoo noodig, do stemming en de herstemming zullen geelheden respectievelijk op Woensdag S en Vrijdag 17 Maait a.s. Schiedam, den llden Februari 1 011 De Burgemeester voornoemd M, L. IIONNERLAGE GRETE. BUITENLAND. Schiedam, 11 Febr. 1911. AZIË. In do „Taglicho Rundschau" komt een Petersburgscho correspondent van dit blad hij de bespreking der Aziatische postgiu- welen met de bewering, dat de gebeurte nissen in noordelijk Mandsjocrijc 'bijnaeen wereldgevaar zijn geworden, niet alleen wegens do mogelijkheid, dat de ziekte Europa wordt biunengesleept, maar ook in politieke beteekenis. De schrijver brengt het oude schrikbeeld van het gelo gevaar weer eens op de propppen, en hij zegt o.a. „En nog een tweede gevaar bergt do verschrikkelijke ziekte in zich een voor zeker ontzettend gevaar, waarvan men in Europa vooreerst slechts daarom nog niets weet. omdat wij helaas zoo weinig moeite doen om h'et raadsel der gele psyche op Naar het Duitsch van FRIEDRICH. JACOBSEN. 41) „Wat ik nu nog doen wil, meneer Clia- Ion," ging hij na een oogenbük van wei feling voort, „dat klinkt misschien wat fantastisch. Gij en ik zullen nu Parijs als echte speurhonden gaan doorzoeken en overal, waar oude boeken zijn, zullen wij gaan en zoeken mot groote volharding. Maar het is een werkje, even moeilijk als het zoeken naar een speld in een hooiberg. Iedere hulp, die wij daarbij kun nen krijgen, moe* ons welkom zijn en moe ten wij met gretigheid aannemen. Lenoir zal ons natuurlijk helpen, als eigenaar van het 'boek heeft hij, als wij hel vin den, recht op een goeden prijs, maar het is misschien mogelijk zijn speurzin te verscherpen. De macht van do hyp nose is hoogst merkwaardig. Weinig weten wij nog van liet eigenaardige gebied, waar op deze kracht werkt. Ik zal hem nu bevelen, dat hij zich tot het uiterste moet inspannen om het werk te vinden waarschijnlijk zal hij dal dan doen even gewillig als een hond, die door zijn haas bevolen wordt een voorwerp uit het water te halen." Chalon schudde bezorgd inet het hoofd. „Doe dat liever niet, professor ik te lossen, omdat we ons steeds dooi do gcbciutenissen in het Verre Oosten heb ben laten verrassen. Zoowel mijn Karbin- sche vriend, van wien ik hier spreek, alsook andere door mij uit Mand sj oer ij o ontvangen, zeer betrouwbare bench ten zeggen mot een de aandacht trekkende eenstemmigheid, dat liet in Mandsjoerijo in de poliliek zeer bedenkelijk gist. Beocis roept men elkaar in de Mandsjoerijsche steden on dorpen, in huizen en tempels, loc, dat do Europeesche duivels dozieklo in het Itomelsche rijk hebben gebracht om de lastige inboorlingen uit te roeien. Evenals onmiddellijk voor de opstanden der zwarte vlaggen en boxers duiken ook thans in de nederzettingen en dorpen ge heimzinnige gestaarte vreemdelingen op, die tegen den avond er op uitgaan en geheimzinnige beraadslagingen houden. Te Foedsjadan en Chailar moolon reeds pio- clamatics zijn gevonden, welke opwekken tot het verinoorden van alle zich in Mand sjoerijo bevindende vreemdelingen. Voor den kenner der Oostaziatische toe standen zal ook rijkelijk stof Lot nadenken geven de tijding, dat de Cliineesche „boys" clio bij duizenden in dienst zijn van de in Mandsjoerijo wonende Europeanen, iu don laalston tijd èf hun dienst zonder op gave van redenen verlaten hebben, óf togen het voorjaar hun betrekking opzeggen. De blanke bevolking beklaagt zich algemeen over den brutalen toon, die sinds cenigen tijd do inboorlingen tegen de vreemdelin gen aanslaan." En derhalve waarschuwt de schrijver Europa. De Mandsjoerijsche pestepidemie is, zoo besluit hij, bezwangerd met ge varen, die misschien op 't oogenbük nog niet ïnociolijk zijn af te wenden, maar die, mocht Europa, zooals tot nog toe, zich tevreden stollen met do rol van lijdelijk toeschouwer, schier ongedachte verwikke lingen en offeis aan monschen en goed na zich zullen sleepen. GEMENGDE MEDED EELINGEN. Engeland. Een internationale zeemansstaking, waar aan de zeelieden van Duitschlaud, Zwe den, Noorwegen, Nedciland, Belgie, Dene marken en Noord-Amcrika zullen deelne men, zal wel niet plaats hebben. De in ternationale transportavbeidersbond geeft wel toe, dat te Kopenhagen op het inter nationale eongres de kwestie is bospio- kon. Do verschillende organisaties waren hot er echter over eens, dat ecu afzon derlijk optreden doelloos was, en men niets mocht ondernemen, wat niet in overeen stemming was met de door alle bevoegde oiganisaties genomen besluiten. De geheelc vakoiganisatie der zeelieden is zoo zegt hot bericht, waaraan we dit ontlccncn buitengewoon zwak, en bovenal zijn do geldelijke middelen zoo waarschuw u. Het kon wel eens tc ver schrikkelijke gevolgen hebben." „Waai om?" „Doe het niet," zei do de oude dringen der, „of als ge het beslist doen wilt, vraag hot hem dan later als hij eerst weer normaal is geworden, of vraag liein wat anders." Titus maakte een afwerende beweging. „Ik heb hom beloofd goen andere din gen to vragen dan die liet boek betreffen en ik beu dus verplicht mij daaraan te houden. Ovctigcns, zijn kracht is uitgeput 'on hij kan mij niet meer antwoorden, zooals ik het graag zou wcnschen. Hij is echter juist in den toestand, dat een laatste bovcl Zeer op hem* zal nawerken. In elk geval lieoft dat meer invloed op hem dan wanneer ik hem hotzelfdo vraag als hij weer gohocl in wakenden toe stand is." Weer wendde hij zich tot Lenoir en verhief zijn stem tol eon luid, bevelend geluid. „Ik gelast u," zcido hij, „te zorgen dal go dat boek van Bombastus DaraceLus in uw bezit krijgt. Dag en nacht zult go geen rust hebben, vóór uw oogeu bet zien en uw handen hel gevoelen!" De professor, meegesleept, door de op winding van zijn eigen handelingen, was zelf in een toestand van extase gekomen en dat gaf aan zijn woorden een vreem de, wilde kracht. Maar Chalon onderbrak hom plotseling cn zijn hand op den arm van Ti tus log gend, zei hij; „Het is nu genoog het is moer dan gering, dat de stakende zeelieden daarmee liet nog geen drie dagen zouden kunnen uithouden. Dat er thans nog radicale zee lieden zijn, die aandringen op een inter nationale staking, is juist, maai- ze heb ben niet veel te 'betoekcnon. België. De minister van spoorwegen heeft gis teren in de Kamer beloofd, een onderzoek te zullen instellen naar aanleiding van de opmerking van een der loden, dat inter na tionalo spooiwegvijtuigen uit Ruslanden zelfs uit de door do pest goteitsterdestre ken, zonder ontsmet te zijn, de Belgische grens passceren. F rank r ij k. De publicatie der papieren van den heer Waldeck-Eou-senu liep gisteren over de ru moerige zitting, waai in hol kabinet zich aan de Kamer wrsteklo. Het artikel bevat do ïepioductie tan de schots der rede van Wul- dee.k-Rou.-vseau en een brief, den volgenden dag door (lallitet geschreven, waarin deze wiigeit een onderstaatssecretaris tc nomen, dien hij beschouwt als een dwarskijker. De „Figaro" publiceert eon schrijven van Rousseau's weduwe, aan den directeur van de „Matin" gericht, waarin zij met nadiuk I rote.-teoil legen de openbaarmaking der 'la- pieten \an haar num. Zij deelde mede, dat ril zich gedwongen ziel aan den lieer Ley rol, di< dool de familie W.-R. met do verzorging der papieren belast was, en die een deel daarvan aan do „Matin" afstond, al de pa pieren die hij in zijn bezit 'heeft, te ontne men. Tevens heeft zij per deurwaarder s- exploit baar veibod tot publicatie doen be ttekenen. In do Kanier, hoeft gisteren de afgevaar digde Meunier een vraag gesteld over do kweslie-Durand, do secretaris der kolen- dragorsvereeniging te Rouaan, wiens dood straf veranderd is in zeven jaar gevange nisstraf. Do minister van justitie zoide, dat do aanvraag om revisie van het procos don gewonen weg zal volgen. Do afgevaardigde Ilesse verzocht, dat do vraag zou worden omgezet in een inter pellatie, Minister-president Briand verklaarde, dat er geen oogonblik vertraging is geweest in de behandeling der revisie-aanvraag. Men kan van het ministerie niet oischen, dat het do verantwoordelijkheid draagt voor oen verzoek om gratie, dat in handen van den president der republiek is gesteld. Briand kon de verandering in oen inter pellatie niet aanvaarden, want oen motie zou kunnen gelden als een aanwijzing voor liet hoofd van don staat. Do omzetting van de vraag in oen inter pellatie werd afgowozen met 310 tegen 168 stemmen. genoeg. Ik zio duidelijk, dat er oen ver andering niet hem plaats grijpt. Hij ont waakt weer. Dubois was inderdaad niet meer in den- zelfden toestand als daar straks. Hij was niet meer zoo bleek, zijn lippen bewogen zich cn eindelijk opende hij ook zijn oogen. Maar er lag nog oen sluier over zijn bewustzijn, die slechts langzaam heenglced, en hij hoorde, blijkbaar zonder begrijpen, kalm toe, toon de professor hom het suc ces van do hypnose meedeelde. Toon echter begon hij onrustig tc wor den. De professor had hem met moedwil ver zwegen wat hij hem het allerlaatst be volen bad. Blijkbaar had dat bevel ech ter wel doel getroffen ca voelde Lcnoir reeds don drang om aan do woorden van den professor to voldoen. Hij uitte zijn gedachten niet, rnaar zijn gezicht nam eon woeste, bijna roofdicrachtigc uitdrukking aan. Plotseling stond hij op on verliet de woning. Chalon keek hem bezorgd na. „De geheimen van do natuur zijn on doorgrondelijk," zei hij nadenkend. „Zo zijn duisterder als de meest pikdonkere nacht cn raadselachtiger dan de onpeil bare diepto van den oceaan. Maar als het waar is, dat de eeno mensch zijn wil kan laten heerschen over dien van anderen, dan ligt daar een verschrikkelijke verantwoordelijkheid in. Ik zal mijn bost doen het hoek to vinden cn hem te be wegen het aan u af to staan. Als Lenoir Duitsch land. Do bijeenkomst der Rijksdagcommissie voor do scheepvaartrechten, waarin, zoo als een telegram gisteren meldde, de staats secretaris van buitenlandsche zaken ecnigo medeileelingon deed, was geheel van ver- trouwolijken aard. De juistheid dor ge publiceerde niededeelingen wordt dan ook officieel tegengesproken. Vooral de ver melding van 's ministers bewering, dat hij liet verzet in het buitenland tegen het wetsontweip niet al te tragisch opvat, is onjuist Weergegeven. Deze slaat op de protest!) etoogingen van belanghebbende kringen in het buitenland, maar dc mi nister heeft de verklaringen van buiten landsche regeeringen niet bedoeld. De commissie voor den nviertol heeft besloten, een studiereis te ondernemen, waaiop zij vermoedelijk Duisburg, Keu len, Mainz en Frankfort zal aandoen, liet program zal nader uitgewerkt worden. De volgende vergadering zal 14 dezer zijn en clan zullen nadere besluiten genomen wor den. De Rijksdag nam gistexen bij dc tweede lezing van tie novelle op cle wret, rege lende do samenstelling der rechtbanken, een amendement aan van vrijzinnigen en centrum, om dc strafkamers zoowel in eerste instantie als in appèl, behalve met twee redders, met drie schepenen te be zetten. Do regeciing had do toelating van liet leekon,element voor de colleges van hooger beroep schci-p bestreden. Tot dus ver bestonden do strafkamers slechts uit berocpsrcchters. O o s t e n r ij k-H o n g a r ij e. De bogrootingscommissie van den Oosten- rijkschen Rijksraad heeft een motie aange nomen, waarby bet stichten van een Ita- liaansche juridische faculteit aan dc univer siteit to Weenen wenschcüjk wordt geacht. Nog slechts enkele jaren geleden, tot in 1906, konden de Oostenrijkers van Italiaan- schcn stam te Innsbruck hun doist naar rechtsgeleerde kennis lessehen; tengevolge van de vooitduronde twisten echter tus- schen Duitscho en Italiaanscho studenten aldaar werd die faculteit opgeheven. De bedoeling was, daar er vooiloopig nog bezwaren bestaan tegen een gehecle tta- liaansche universiteit in de monarchie, om den Italianen zoo spoedig mogelijk gelegen heid to geven in hun taal ook verdei les sen in de rechtsgeleerdheid te volgen. Dit werd echter verhinderd door het optieden der Slowoncn, die beweerden eveneens recht op een boogeschool te hebben! Na veel moeite is liet do regeering gelukt hen over to halen van hun cisch af te zien en daarop heeft do begrootingseoinmissie op richting van een juridische Italiaanscho fa culteit te Weenen goedgekeurd. De commissio voor hot leger uit de llon- maar niet te zeer moet lijden onder dezen dwang om te zoeken." „Meneer Chalon," zei hij, ontwakend uit zijn gedachten, „u vroegt mij straks een andere vraag aan den slapende te stel len. Betrof dat een vraag, die het boek gold of iets anders?" „De vraag heeft haar waarde nu ver loren. maar ik had graag gehoord uit den mond van dezen vreemden mcnsch of hij zich aleens aan een misdaad heeft schul dig gemaakt, .(lij heeft van den beginne at dien indruk op mij gemaakt, om do waarheid te zeggen." Vier en twintig uur later woonde pro fessor Tilus pok in de lino Ilonapaitc, op eon kamer naast die van Kmnicli cn Max Grote. Dat was geen toeval. Het verblijf van den professor in Parijs had sinds gisteren een vast dool gekregen. Het ging er oin, liet geheimzinnig boek te vinden, waarom hij naar Frankrijk ge komen was. Iiij kon onmogelijk terstond Parijs weer verlaten cn Kot onderzoek aan Chalon overlaten. Hij wilde zelf blijven cn meehelpen waar hij koii. Hij begreep dat hij, urn zijn doel lo bereiken, geruimen tijd in cle Franschö hoofdstad zou moe ten vorblijvo-n en had daarom Ti mm Groto opgezocht, den schilder, dien hij kende omdat hij vole men in zijn woning in Hamburg was geweest, om do schots van het portret van zijn vrouw to ontwer pen. Toen hij hij Timm kwam, had hij daar natuurlijk zijn Hamburger lurisgcnoo- gaarscho delegatie heeft dc gemeenschap pelijke oorlogsbegrooting aangenomen, be nevens do buitengewone vredieten voor de uitbreiding van do landmacht. Italië. Do Duitscho keizer gaat dezen zomer weer eenigon tijd op zijn buitengoed op Korfoe doorbrengen. Het heet, dat hij op zijn reis daaiheen ook een bezoek zal brengen aan de wereldtentoonstelling te Rome. Do radicale, regeeringsgezinde „Vi ta", deelt thans mede. dat, naar men verzekert, de Paus aan do buitenvorsten heeft laten mededcelen, dat hij zulk een bezoek als een bcleediging voor den H. Stoel zou opvatten. De „Vita" zegt niet tc weten of dit bericht waarheid bevat, doch merkt op, dat noch' de koning van Enge land, noch de president der Fransche repu bliek daarvoor vergunning aan den Paus zullen vragen. Overigens heeft zoo min het tentoonstelüngsbestuur als do Italiaanscho, regeering een dergelijke uitnoodiging ge zonden, doch spreekt het van zelf, dat de regeering zich or zeer over verheugen zou, indien buitenlandsche staatshoofden aan 't Italiaansclie volk bijzondere bewijzen hun ner vriendschap zouden geven. Op gelijke wijze laten zich ook de andere ministerieole bladen uit. Portugal. Hoe si el liet ontwerp van wet op de schei ding win keik en staat in Portugal nog niet geheel gereed i», neet de „Times" reeds mede te deeleu, dat een der voornaamste mtikelen van liet ontwerp zul zijn, dat alle kerken en geestelijke eigendommen aan den -laat zuilen komen, uitgezonderd kerken, toc- beliooionde aan buitenlmulsche mogendheden. Turk ij e. Naar uit Ivonstantinopel wordt ge meld, is Abdoella pasja, die tot opper bevel hebber van de expeditiet roepen in Jemen was benoemd, op reis naar Taif plotseling aan een beroerte is overleden. Nazmi pasja zal hem veivangcn. Hetzelfde blad verneemt, dat de belegerde regcerings- tioepen te Sanaa, toen zij vernomen had den, dat een groot, deel 'der belegeraars naar lloileida was vertrekken, een uitval hebben gedaan en de achtergebleven Ara bieren hebben verjaagd. Vereen. Staten. President Ta ft is naar het Westen ge togen om daar redevoeringen te houden ten gunste van het reciprociteitsverdrag met Canada. Dat hij juist dc streek der „insuigenten" het eerst met zijn bezoek vereert, vindt zijn oorzaak daarin, dat daar de grootste oppositie tegen de over eenkomst heerscht. De president zal eerst Ohio -en Illinois bezoeken en misschien vermoedelijk daarna Kansas, Nebraska en Minnesota. n ontmoet, die hem bewogen hadden oin in dat hotel te blijven. De professor was geheel vervuld van hot onderzoek naar het boek. Hij Was vast overtuigd van dc daad van Marjon en het gelukte daarom Kranich gemakkelijk iets te bedenken, dat als voorwendsel voor zijn verblijf in Parijs kon geldon. Hij zei dat Max Grote naar Parijs was gegaan en dat deze liem zoo dringend had gevraagd hem to vergezellen, dat hij in hot uitstapje had toegestemd. 1 De professor geloofde dit terstond en vertelde zijnerzijds wat hem do laatste dagen overkomen was. Terwijl profe-. sor Titus de volgende dagen door Par kruiste en overal de winkels van handelaren in oude boeken doorzocht, bespraken de vier verbondenen den nieuwen stand van zaken. „liet doel, waarvoor ik bier eigenlijk ben, is bereikt," zei Kranich. „Ik wilde uitmaken of het waar was, dat Marjdns lijk op den bodem van de Priel lag of dat zij in Parijs toefde. Dat weet ik nu dank zij do bemoeiingen van onzo schoone vriendin. Ieder van ons heeft daaruit zijn conclusies kunnen trekken. Ik voor mij gevoel mij zeer voldaan nu blijkt dat mijti vermoedens waarheid zijn en dat ik dus al mijn gegevens goed had gecom bineerd. Onzo vriend de schilder heeft zoo hard gewerkt aan zijn nieuwe schil derij, dat hij er ongetwijfeld een goeden naam door zat krijgen, nu het gereed eii geëxposeerd is en juffrouw; Clara...'! (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1