zondag 26 Februar 1911. No. 13546 Oit nnmmer bestaat uit DRIE Mattel. 63"" Jaargang Eersle Blad. Een misverstand. Deze courant verschijn dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen". Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 oent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor hef: eerstvolgend nummer moeten des middags vóór eon uur aan het bureau bezorgd zrjn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meae 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordoelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde kloine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 108. Kennisgeving. brengt ter openbare kennis: dal ile stemming ter benoeming van twee leden van den Gemeenteraad, in Kiesdis trict IT, zal, gehouden worden op W oens- itag S Maart aanstaande van des voor middags a c li t tot des namiddags v ij f uur en wel a. ter benoeming van oen lid van den Ge meenteraad ter \cmilling van de Lusschcn- iijda opengevallen plaats dool liet ontslag nemen van den lieer M. C. M. de Groot, over de candidalen W. VAN DER HOEK en 15. W. DE JONG li. ter benoeming van oen lid van den Ge- nicontei'aad ter vervulling van de tusschen- tijds opengevallen plaats door het ontslag nemen van den lieer J. M. van der Schalk, over do eandidatcn: li ERKELENS en C. HOUTMAN, (geb. 9 Maart 1S79); dat tot de stemming piomand wordt toegelaten, dan die volgens ;le kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mode te werken en in het bezit is van de bij art. 55 der kieswet vermelde kaart, bevattende een op roeping voor de stemming; dat aan een kiezer, die zijn kaart heeft verloren, of wicn geen kaart is toegezon den, op zijn aanvraag door of vanwege den burgemeester een kaart jvonlt uitge reikt, mits hij voldoende ,van zijn identi teit doe blijken; en dat tot die uitreiking ook het stembureau bevoegd is; dat art. 128 van het wetboek van straf recht luidtHij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aai! cenc krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkic/.ing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis- draf van ton hoogste een jaar. Schiedam, den 25.-ten Februari 1911. De Burgemeester voornoemd M. L'. IIQNNERLAGE GRETE, Kennisgeving. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers In werkelijken dienst. Verrolling uit 't officiersleven. Door O. ELSTER. 3) „Is er geen rijtuig te krijgen, Fredo- riks?" vroeg do luitenant. „Jawel mijnheer. Ik heb er reeds op een beslag gelegd." „Goed. Zijn de paarden goed overge komen?" „Jawel, mijnheer. De vos heeft onderweg een lichte schram aan. den achterpoot ge kregen, maar het is niet erg." „Goed, goedl" Hij gaf den oppasser man tel en sabel en ging naar 't plein, waar de rijtuigen gewoonlijk stonden. Er was er nog slechts één. Koetsier en paard draaiden zich' melancholisch' om, om eens te zien wat e,r wastoen stapte de oifi- eior in. Do oppasser sprong op den bok en langzaam hobbelde het rijtuig door de spaarzaam verlichte straten. Kolonel van Wildung was inderdaad ccn streng heer, vooral als het den dienst be trof. Do escadronscommandanten van do dragonders wisten daarvan mee te pra ten, do luitenants niet minder en do wacht meesters en onderofficieren vlogen dooi de kazerne, stallen' en manége, als zo den kolonel zagen komen. Buiten den dienst arl. 109 der Müitiewet 1901, op 1 0 M a a v t a.s„ onder de wapenen te ko men bij hun korps en in de garnizoens plaats achter elks naam vermeld 15ERNARDUS CAROLIJS MARIA DRIES, lotoling dezer gemeente van de lichting 1910, beboerende tot het 3de Regiment Ves ting-Artillerie, garni zoo nsplaats Gorinchem. JACOBUS ROEL1NG, Iotcling dezer gemeente van de lichting 1910, behoorende tot het 4de Regiment Vcsling- A rt i 11 e rie, garni zoe risp laats Helle voetsin is. PI ETER VIJFWINKEL, lot ding dezer gemeente van de lichting 1910, behoorende tot het 1ste Regiment Vesting-Artillerie garnizoens plaats Utrecht. THOMAS AMMERDORFFER, loteling der gemeente 's-IIertogenbosch, van do lichting 1910, behoorende tot het 3de Regiment Vesting-Artillerie, gar- iiizocnspluaS Geertru idcnlxirg. De hierboven genoemde miliciens-verlof gangers moeten zorg dragen, dut zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, uiterlijk te 4 uur namiddag in uniform ge kleed en voorzien van hun verlofpas (zak boekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegegeven voorwerpen van klccding en uitrusting, hij hun korps aanmelden. De verlofgangers, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en met roode inkt ingevuld vervoerbewijs, be geven zich rechtstreeks naar het station vnn vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, mot de uit gifte van plaatsbewijzen belast. De verlof gangers belmoren er op indachtig te zijn, dat hun liet zakboekje wordt teruggegeven, nismede de strook van het vervoerlxiwij^ aan gezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aan vangende per spoor- of tramweg, ccn gedeel te van het. traject moeten -afleggen nor Stoomboot, of die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs, ingericht om daarop van hef. station vnn vertrek naar de plaats van opkomst te kunnen reizen, dan wel op hunne reis van dén of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich ten minste vier werk dagen vóór hun vertrek naar het. korps, aan de nfdceling Militie (Schoolstraat 12) aan melden, feu einde aldaar in het bezit te wor den gesteld van de vereischtc vervoerbewijzen. liet is noodig, zich ten minsto een half uur vóór het vertrek vnn den trein of de tram aan liet station te bevinden. Ingeval ziekte of gebreken dc opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk aan bovenge noemde af'loding Militie, worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongeregeld papier kan worden ge steld. Nu zijn herstel vervoegt hij zich on verwijld hij zijn korps. was de regimentscommandant een zeer ge- moedclijk man. Hij kwam veel in do offi cieren-sociëteit, daar hij, hoewel getrouwd, geen kinderen had en do vrouw vim den kolonel veel op thee- en koffiekransjes moest. In 3e sociëteit liet hij zich altijd van zijn besten kant kennen, en wan neer hij 's morgens do luitenants bij hot eskadrons- of regimentsexerceeren nog zoo terecht gezet had, dan was hij toch des avonds, als hij met hen een glas wijn of bier dronk, alles reeds weer vergeten. Daarom kon ook niemand boos blijven op den ouden militair, met zijn grijzen snor, zijn gefronsdo wenkbrauwen en rood ge zicht. Manschappen, onderofficieren, offi cieren, allen hielden veel van hom, door dat hij wol eons ruw, maar nooit onrecht vaardig was. Toen Egon van Bruggen zich den dag na zijn aankomst bij den commandant aan meldde, ontving deze hem met een ernstig gezicht, terwijl hij met zijn scherpe, grau we oogen den jongen officier van top tot teen opnam. Zijn gezicht klaarde op toen hij do frissch'e, krachtige jonge geslalto van Egon' aanschouwde. De kolonel was vroeger zelf een ijverig sportsman geweest. Egon stond anders goed bekend, dat nam den overste al van tevoren in voor zijn jongen officier. Maar Egon was voor straf overgeplaatst en het was dus zijn plicht een kleino strafpredikatie tegen hem te houden. „Gij weet, luitenant, waarom gij uit de hoofdstad hierheen zijt gezonden." Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan de oproeping, wordt, na daartoe ver strekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, niaakt zich straf schuldig. Het niet ontvangen van ecne afzonderlijke kennisgeving ontheft, den verlofganger, zoo deze althans binnen het. Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot op komst in werkelijken dienst, daar de open bare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opge roepen. Schiedam, den 25slen Februari 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Brandweer te Schiedam Personen, niet boven 35 jaar, die zich willen verhinden als aspirant-machinist of ais Brandwacht 2e klasse in kring I bij de Gemeentelijke Brandweer, ge lieven zich vóór 15 Maart a.s. schrif telijk aan te melden bij den lieer Chr. Krijger, wonende aan de Vischmarkt no. 9 alhier, Commandant der Brandweer, on der opgave van leeftijd, beroep, woon- en werkplaats. Sollicitanten naar bovengenoemde be trekkingen moeten woonachtig zijn in kring I (middenstad), welke wordt be grensd door do Schie, vanaf de Spoe- lingbrng, Lange Haven, Broersveld en Kreupel straat. De bezoldiging voor een aspirant-ma chinist bedraagt f 15.voor den brand wacht f 10.per jaar, terwijl voor den dienst bij brand aan den aspirant-machi nist f0.60 en ft an den brandwacht 2e kl. f0.50 per uur wordt betaald, en bovendien promie kan worden toegekend. BUITENLAND. Schiedam, 25 Febr. 1911. FRANKRIJK. Het ministorie-Briand heeft gisternamid dag eenige gevaarlijke oogenblikken door leefd liet gebeurde bij de bespreking van interpellaties 'over de kwestie der congre gaties. De linkerzijde en de uiterste lin kerzijde, die er op rekenden, dat hierbij van de regecring anti-clcricale verklarin gen werden vereisebt, zoodat de rechter zijde moeilijk de regecring te hulp zou .kunnen komen, hadden deze gelegenheid aangegrepen, een poging te wagen om het ministerie onverhoeds te overrompelen en oen nederlaag toe te brengen] welke het tot heengaan zou moeten noopen. Dc afgevaardigde Paul Meunier begon den minister te intcrpelleeren over de te genwoordige onvoldoende wetgeving op do congregaties, die blijven voortbestaan en opnieuw verrijzen naast de wet. Onder do toejuichingen der uiterste linkerzijde bc- „Jawel kolonel in het belang van den dienst." „Geen praatjes," bromde do kolonel, „wij kunnen hier zonder zulke hoeren met 't regiment best klaar komen. In uw eigen belang luitenant zijt gij hier heen gestuurd, omdat uw optreden in uvg vorig regiment van dien aard was, dat do wereld er zich mee begon te bemoeien. En dit moet een officier in alle opzichten vermijden." „Maar kolonel! ik ben er onschuldig in- geloopen." „Onschuldig? Als men binnen drie of vier weken vier duels heeft, is dat on schuldig?" „Ik kon die duels niet vermijden, overste. Ik weet, ik weet dat het een officier niet past, maar het laatste duel ging om een vrouw, om een dame overste." „Hm, ja dus om een dameEen dame van 't tooneel?" ,",Ja, kolonel, maar om een zeer fatsoen lijke dame van het tooneel om onze eer ste actrice, wier goeden naam in twijfel werd gcirokken door hem waarmee ik. duelleerde." „Ik weet het. De oor/aak van 't duel strekt u niet tot oneer. Tk zou zelf ook op mijn beurt den kerel uitgedaagd hebben, die do eer van een dame, die ik achtte, durfde aan te tasten. Maar, luitenant, gij weet zelf wel, dut liet iluelleeren in den dienst ver- loden is. De officier moet een geresol veerde houding in deze nemen vooral in den omgang met burgers. Gij zijt, zoo zal ik nu mnar aannemen, onschuldig tot dit duel gekomen, maar desniettegenstaande sloot hij met den uitroep, dat op hot oogen- blik, waarop Spanje en 'Portugal zich trachten vrij te maken van de kerk, Frank rijk, dat steeds vooraan is gegaan op den weg tot do religieuze emancipatie, thans niet dit werk mag staken. Kort samengevat kwam het antwoord van minister-president Briand hierop neer, dal het niet mogelijk is Ln korten tijd con gregaties te doen verdwijnen, die in het land wortel hebben' geschoten. Het was een feit, dat de congregaties alle pogin gen aanwenden om zich opnieuw te vor men, maar het is moeilijk ze te at trapee ren en te ontmaskeren. Aan de toepassing der wot kon derhalve de kwestie niet geweten worden, meende de minister, maar indien er tusschen de meerderheid en hem een' verwijdering be stond, welke haar belette aan do regecring haar volle vertrouwen te schenken, waar aan zij behoefte heeft, dan meest zij deze gelegenheid maar aangrijpen. Niels kon men hem, Briand, echter verwijten. Toon kwam de socialistische radicaal Ma- loy met den scherpen aanval, dat Briand concessies zou hebben gedaan aan de katho lieken, om zeker te zijn van een groote meerderheid. Te St. Etienne zou do minis ter-president o. a., ondanks het rapport van den prefect en den inspecteur dor aca demie, door het verlengen van een buur- ceel, de weder-op richting van een congre gatie hebben bevorderd. De spreker ein digde mot te constateoren, dat de minis ter noch een leeken- noch' oen sociale politiek volgde. Minister Briand protesteerde en deelde mee, dat meer dan 1700 inrichtingen wa ren gesloten door do toepassing der wet ten van 1901 en 1904. Talrijke vervolgin gen hadden plaats naar aanleiding van de opening van vrije scholen en op 't oogen- blik zijn 632 zaken in instructie. De re- gocring kan niet, terzelfder tijd dat zij vervolgingen gelast, het rechterlijk oor deel beïnvloeden. Hij stelde tenslotte de kwestie van ver trouwen na nog eens te hebben verklaard, dat hij alleen aan Ret bewind wilde blijven, wanneer in de regeeringsmeerderheid een zuiver linksche meerderheid begrepen zou zijn. Hij aanvaardde een motie van vertrou wen, inhoudende id.at de Kamer de ver klaringen der regeering goedkeurt en ver bouwt, dat zij de toepassing der wetten zal verzekeren. Deze werd aangenomen, wat't eerste gedeelte betreft, met 262 tegen '238 stemmen, wat bet tweede betreft met 437 tegen 83, en in haar geheel met 258 tegen 242 stemmen. Eerst toen de stemming begon, merkten de ministers het gevaar, ln de eerste stem ming was het linksche .element van de meerderheid reeds bedenkelijk klein. Toen. kwam or in de Kamer een groote agitatie. Bij de laatste stemming slonk, zooals men ziet, do meerderheid nog tot een slotmeer- derheid van zestien stemmen. Bij do opheffing der zitting heerschten. heeft men u naar ons kleine regiment ver plaatst, waar weinig gelegenheid is voor zulke dingen. Ik stel vertrouwen in u, lui tenant, en ik hoop, dat gij de goede ver houding die bier beslaat tusschen dc bur gera cn militairen in gein enkel opzicht zult verstoren." „U kunt verzekerd zijn kolonel, dat ik niet zóó slecht ben. Ik Ixm niet zulk ee.n Strijdlustig mcnsch." „Nu goed," sprak de overste vriendelijk, „ik geloof u wel. Ik weet van uw vrocgeren commandant dut gij voel dienstijver hez.it en een goed ruiter zijtwij zullen dus wol vrien den worden. Ik hoop, dat het u bij ons goed bevallen zal, ofschoon gij hier niet al de ge noegens vindt die men in Berlijn hoeft. Dus tot weerziens, luitenant." Hij reikte dim jongen officier de hand. Deze boog zwijgend en verwijderde zich. Het was beter gegaan dan hij gedacht had. De oude kolonel was toch wel een vriendelijk man. Egon was menschenkenncr genoog, om onder het barscho uiterlijk van den ouden beer zijn week hart tc herkennen. Van zulke monsehon hield Egon. Hij herinnerde hem aan zijn gestorven vader, die op liet veld van oer als braaf soldaat gevallen was, bemind door al zijn kameraden en onderhoo- vigen. Den oscadroncommandant, bij wicn Egon ingedeeld was, ontmoette hij in de kazerne. De ritmeester Yon Alton was oen lange magere gestalte, met ccn gezicht, dut hem op een roofvogel dood gelijken. Een langen, blonden haard hnd hij, die tot op zijn borst hing. terwijl zijn hoofdhaar zeer spaar- er groote opwinding en .velen waren van oordeel, dat het ministerie zou moeten aftreden. Het kabinet ging direct over tot een beraadslaging over den .toestand, en zijn positie in de Kamer. Het ging na, hoe de ministerieele meerderheid, die zich bij de stemming ton gunste van het kabinet had uitgesproken, was sanmgesteld en toen bleek, dat de regecring bij alle drie stemmingen een republikcinsche meerdn-heid had gekregen. Heden zou op liet Elsée, onder voc zitter- scliap van president Fallières, minisnirand worden gehouden, waarin de regeering ha besluit zal vaststellen. GEMENGDE MED EDEELINGEN, F r a n k r ij k. De afgevaardigde Goude heeft Donder dag eenige medodeelingcn gedaan, die bui tengewoon opzien verwekten. Hij betoogde n.h, dat uit allerlei omstandigheden schijnt to kunnen worden afgeleid, dat de mo dellen van de pantserschepen „Jcan Bart" en „Courbet", die nog voor den bouw: van andere schepen gebruikt hadden kun nen worden, zoek geraakt zijn. Die mo dellen vertegenwoordigden een waarde van een millioen francs, Minister Boné do Lapeyrère beloofde eon onderzoek tc zullen instellen en den uitslag daarvan onmiddellijk aan 'de Ka mer te zullen mededeelen. België, Prinses \Louise van België hééft het aanbod der Belgische regeering om haar in ruil voor haar aanspraken op do Nieder- fullbachstichting 4 millioen fres. uit tekee- ken definitief van de lfand gewezen. De prinses blijft erbij, dat (le bezittingen van deze stichting afkomstig zijn uit het parti culiere vermogen van koning Leopold, en dat de staat ei; dus geen recht op lieeit. De regeering houdt staande, dat deze be dragen afkomstig zijn van sden Kongo en als zoodanig rechlens aan don staat toekomen. Er zal dus een proces gevoerd worden en wel in den loop van do maand Mei. D u i tsc hl and. Zooals we reeds meldden, zullen de Duit- sclie kroonprins met zijn gemalin op hun terugreis naar Italië den Duitsehen keizer vertegenwoordigen bij de aanstaande ju bileumfeesten. Voor de Italianen, die op een bezoek van den keizer ter gelegenheid van hun jubileumfeesten hoopten, is dit wel ocnigszins een teleurstelling; de cen trumpartij in Duitsehland daarentegen zal het bericht echter niet genoegen vernomen hebben, met het oog op het feit, dat do paus den wenseh te kennen had gegeven, dal het Vatiknan in het jubeljaar geen be zoeken zou ontvangen van katholieke vor sten of van met-katholieke, die vriende lijke betrekkingen met den H. Stoel wen- schen to onderhouden. zaam zijn kalen schedel bedekte. I)e bewe gingen van den ritmeester waren van ien zekere onbuigzame stijfheid. Zijn gestalte scheen beter te passen in een riddemitrus ting der middeleeuwen dan in die van een dragoinler-ofticier. Als dapper soldaat met giooten doch koclbloedigen moed bezield, zoo had bij, als vaandrig in den Uuitoten oor log tegen Frankrijk liet metalen kruis eer ste kb,® verdiend. Hij zou zeker nog schit terender loopbaan gehad hebben, zoo hij met de wetenschap niet op zulk een gespannen voet had gestaan. Zoo goed hij vc - den dienst was, zoo slecht geschikt was hij vt theoretisch of wetenschappelijk work. „Het verheugt mij, luitenant," zei de rit meester, terwijl hij Egon de hand schudde, „dut gij bij mijn escadron geplaatst zij'. U staat hetend als een voortreffelijk ruiter. Onder de reenden van van 't jaar zijn eenige stijve kerels waar mijn onderofficieren niet» moe beginnen kunnen. Het zou mij ge noegen doen als u ze eens flink onderhan den nare." „Tk zal mijn uiterste bot doen, ritmees ter." „Nu we zullen dun wel nader zien. He den heb ik nog niets voor u t< doom Mor genvroeg moet u ile roer»ten overnemen. Mijn eerste luitenant is al weer met verlof en aan den vaandrig kaft ik de troepen niet toevertrouwen. Daarom zal ik zo u ge ven. Ik verheug mij daarom zeer dat u hier zijt." Wordt vervolgd.) HIEDAMSCHE COURANT De BUROKMEESTER VAN SCHIEDAM, De Burgemeester fVAN Schiedam maakt bekend, dat de na te noemen in deze gemeente wonende miliciens-verlof gangers worden opgeroepen om krachtens

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1