Fxansclie hoofdstad relaties onderhouden, heteekent dit de totstandkoming van een yerbetering, waarnaar jarenlang reikhal zend is uitgezien. Geïolgen der Zedelljkslielflwetten. Zooals men weet, is er bij de zedelijk- 'heidswelten bepaald, dat geen "bookmakers hier te lande meer mogen zijn. In een openbare vergadering te Vlis- singen is. uiteengezet, welke gevolgen dat voor die gemeente zal liebben. Daa,r oefenon 74 bookmakorsfirnia's haar bedrijf uit; 110 personen zijn bij die fir ma's werkzaam, behalve de menschen, die zijdelings uit die kantoren voordeden trek ken. Als onmiddellijke gevolgen van het uit drijven tier bookmakers berekent spr., dat Vlissingen zal verliezen aan hoofde lijken omslag pi.m. f 6000 op de f 100.000, de opcenten op de personeele belasting, de Uitkeering per hoofd der bevolking, waar bij in het oog moet worden gehouden, dat velen gehuwd zijn en kinderen hebben, straatbelasting als een aantal huizen leeg komen te staan en 'in dat geval ook de opcenten op de grondbelasting. Het Rijk zal 'derven pl.m. f3000 aan be drijfsbelasting, voorts grondbelasting en personeele belasting. Verder moet het verlies aart. verkoop van .postzegels voor het Vlissingsche kan toor worden geschat op f95.000 per jaar en aan telegrammen op f 60.000 per jaar. De Stoomvaart-Maatschappij Zeeland zal pl.m. f 50.000 derven aan reizigers- en post vervoer, En dat alles om "de zedelijkheids- toestanden in Engeland te verhoogen. Een adres werd aan do Staten-Gcneraal en de Regeering gezonden vrijstelling van den verbodsbepaling te vragen voor die kantoren, welke reeds langer dan 3 jaren heslaan, onder de noodige waarborgen te gen uitbreiding, enz. Spoorwegpersoneel. Ook het bestuur van den I'rot. Christel. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft het verzoek van de Neder!Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel om een samen- spre kii zake de nieuwe dienst voorwaar den voor het spoorwegpersoneel, van de hand gewezen. VLAARDINGEN, 8 Maart. Bij de te 's-Gravenhage gehouden visscherij-exurnems, zijn geslaagd als schipper op zcilzeevis- schersvaartuigen A. v. d. Krans. F. Stam en L. v. d. Windt; en als stuurman op stoomzeeviïsche rs vanrtuigon A. Visser, A. Wapenaar en G. v. Zanten, allen van hier. VLAARDINGEN, 8 Maart. Uit het verslag van het Vlanrdingsch Werkloozen- fonds blijkt dat in 1910 zicli aansloten 5 vercenigingen met 339 leden. Aangesloten zijn in het geheel 9 veie ontgingen met 4SG leden. De bijslag werd bepaald o° 100 tot een maximum van 50 cent per werkdag. Aan 90 wcrkloozen werd over ISO'5 werk dagen door de vereenigingen uitkeer! neon gegeven. Hiervan ontvingen zij gedurende 1232 dagen bijriagen uit liet fonds. STADSNIEUWS. Loop der bevolking over de maand Pebrnari De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Januari 1911 32427 zielen. Tot 31 Jan. werden Geboren 73 Vestiging 132 205 Overlijden 46 Vertrokken 197 243, verminderd 38 i Bevolking op 28 Febr. dus 32389 zielen. Gesloten werden gedurende de maand Februari 15 huwelijken. Tot concierge van het Volkshuis, in de plaats van JI. AL Smelt dio naar het bui tenland vertrekt, i= door het bestuur Ise- noemd N. Onverwacht, BeierlanJschestraaf Wij vernemen, dat de a file ding Schiedam van den Bond van Christen-Socialisten, naar aanleiding van een onlangs door Patrimo nium gehouden ctirsusvei ga dering, waarin mr. G. van Baren over „tiet Socialisme'1 sprak, dezen heer tot een openbaar debat met rnej. E. vim der Vlies over hetzelfde omler- werp heeft uitgenood igd. Mr. Van Baren heeft echter gemeend, voor deze uitnoodiging te moeten bedanken. De Soc. dein, party en de gemeenteraads verkiezing. Een vrij groote schare belangstellenden vulde gisteravond den vooravond der verkiezingen voor den gemeenteraad liet gebouw Conslantia, om de beide sociaal democratische candidaten en den heer P. de Bruin aan to hooren. Het eerst kWarn aan het woord de hoer H. Er kelens, die het verwijt der rech terzijde, als zouden de soo.-demoeraten bc- hooren tot een partij van wanorde, op de verwijters terugkaatste. Vervolgens zette hij uiteen, dat voor de juiste uit voering van de sociale wetten een demo cratisch gemeentebestuur onontbeerlijk was en gaf tenslotte een opsomming der in het sociaal-democratisch gemeenteprog;am opgenomen eischen. De andere candidaat, do heer IV. v, d. IIoc k, bepaalde zich tot do bespreking van éón punt van dit programma, n.l. dat .aangaande de belastingheffing. Hij wensch- te een belasting paar draagkracht, terwijl op 't oogenblik de mindere man z. i. naar verhouding veel te zwaar wordt belast. Om dit aan te toonen, wees liij naar de verdoéling der inkomstenbelasting, de groote whisten der gasfabriek, voor 't grootste deel door den winkelstand be taald, de 'winsten der waterleiding, waar toe de kleinere woningen naar hun op pervlakte veel moer dan dc groolero bijdra gen en dan de volgens spr. onbillijksto belasting van alle, de straatbelasting, die in een fabrieksstad als Schiedam v.oor minstens 80 procent op de werklieden drukt. Spr. gaf eenige veranderingen aan, welke hij in dezen voorstond, en meende, dal deze van den gemeenteraad in zijn te genwoordige samenstelling niet waren te verwachten, o". a. erop wijzende, hoe de voorstellen voor het algemeen belang door het lid Dc Bruin ingediend, alle, liefst nog zonder debat, worden gekolderd. De derde spreker, de heer P. do Bruin, besprak in de eerste plaats het samen gaan bij deze verkiezing van de kerkelijke partijen met de vrijzinnigen. Spr. vroeg zich af, lioe Hot komt, dat de kerkelijke partijen, die altijd blijk hebben gegeven zeer hebzuchtig te zijn, niet alleen op het gebied der gemeentepolitiek, maar ook op dat der algemeene politiek, ineens zoo vrij gevig zijn geworden tegenover hun doods vijanden? Spr. zal hier niet naar gissen, maar constateert alleen het feit, dat de kerk el ijken hun kiezers altijd hebben voor gehouden, dat de vrijzinnigen godlooche naars zijn en met de soe.-dcmocraten onder één hoedje spelen, terwijl diezelfde kiezers thans worden opgewekt om op do vrijzinni gen te stommen. Waar do vrijzinnigen noch soc.-dcinocraten met een godsdienstig etiket schermen, blijft bet, meende spr., voor de rcchtsche kiezers precies eender of zij op een vrijzinnige of een soc.-democraat stem men. We zien nu echter, zoo vervolgde spr., de rechtschen op vrijzinnige eitjes zitten, anders komen die eitjes niet uit. Lukt dit broedsel, dan komen er niets anders dan een paar z.g. ongeloovige raadsleden. Spr. beschouwde de beide vrijzinnige candidaten als zoo ongeveer behoorendc tot de „regentenpartij", die ruim tien ja ren terug het gemeentebestuur nog uit maakte, want het zijn menschen, van wier politieke gezindheid nog ooit iets gebleken is, noch in do pers, noch in de strooibil jetten. Het brengen van dusdanige per sonen in den raad door do vrijzinnig-demo cratische partij, nogmde spr. een zelf moord voor deze. Spr. wees verder op het verschijnsel, dat men bij alle burgerlijke partijen nog altijd naar candidaten uit de h'oogere klas sen uitziet, die z. het lidmaatschap van den raad meer als een ccrebaantje beschou wen, terwijl de arbeiderscandidaten het op vatten als een zware taak, en door hard wer ken zeker een good raadslid kunnen worden, zoodat men niet meer hoeft te zeggen: 5t is maar een arbeider. Naar een verklaring zoekende, waarom de sociaakk-inocraten niet bij dc kerkelijke pailijen in de pas staan en builen de par tijen van orde worden gesloten, meende spr. te moeien wijzen op het feit, dat de soc.- dem. steeds uitgaan van hun begrip van den klassenstrijd, welken strijd do kerkdijken, als nadeelig ui kapitalistisch oogpunt, wil len ophouden door verwarring te stichten met het overbrengen van den strijd op gods dienstig terrein. De huidige verkiezing is, meende spr. het bewijs ervan, dat, wanneer het erop aan komt, klcj'ikalen en liberalen hetzelfde be lang hebben te \erdedigen. Als 'n bewijs van den onwil van bot tegen woordige gemeentebestuur, waar het gaat voor do belangen detr werklieden te zorgen, wees spr. op de houding inzake de volks huisvesting aangenomen. ILij haalde een drie tal staaltjes van oierbevolking van wonin gen, in het iongste verslag der Gezondheids commissie gerapporteerd, aan, en. bracht ver volgens in herinnering het afmaken van de Vereeniging voor Volkshuisvesting, doordat de Raad haar de gewaagde oubsidie woi- gerde. Voorts wees spr. in dit verband op den strijd over liet Werkloozeiifonds in den raad en dat toen, hij de va.-l.-telling van art. 5 dei betrekkelijke verordening, de vrijzin nige fabrikant-leden zich bij de rechterzijde aansloten. Er was, meende spr., geen enke le waarborg, dat ook de vrijzinnige can didaten van nu als raadslid niet zullen staan aan do zijde der conservatieven. Over den slechten toestand der financiën spiekende, wees spr, naar de gemeente Kam pen, het bekende dorado voor den belasting betaler. Daar behield de gemeente haar grond, of gaf die in erfpacht, terwijl ze hier voor lagen prijs wordt verkocht, daarmee dc latere voordeden aan de eigenbouwers over latende. Alen heeft, zoo ging spr. verder, de kiezers opgezweept met het spook der revolutie, dal de ax".-democratie moest voorstellen. Alen heeft nu echter ccnigc jaren een sociaal-de mocrant in den Raad zien werken, en spr. v raagt nog altijd aan iedoien korkcJijken kie zer of hij eenig punt kan aan wijzen, waar de strijd ging tusschen geloof of ongeloof, of me liet bij de haren er moeten bijha len nis bijv. do kwestie over cricketten op Zo vöör of na twaalf. In den Raad lux soc.-dcm. het steeds over zaken en nooit over godsdonst. Tenslotte sprak de heer De Bruin de hoop uit, dat, mochten dc sociaal-democratische candidaten niet worden gekozen, de verkie zingsactie, dank zij de antithese, bij deze verkiezing gesteld, bij de arbeiders zou in slaan door hen een beter inzicht van huti klassebelungcn te gevon. Van de gelegenheid tot debat werd door twee aanwezigen gebruik gemaakt. Dc heer J. C. M e y e r, dankte nis vrijzinnig-demo craat den spreker ervoor, dat deze niet ai to zeer zijn partij had afgekamd. Toch wensch- te spr., in verband met een uitlating van den lieer De Bruin, als zou de vrijzinnige knol een zwart vrachtje overbrengen, dezen in herinnering te brengen, dat die knol ook wel eens con rood vrachtje heeft gebracht. Spr. achtte liet verkieselijk, dat alles, wat een linksch tintje heeft, elkaar helpt. Dc heer D. C. Kok verklaarde gekomen te zijn, omdat het meermalen door liet bestuur was betreurd, dat van de tegenpartij niemand op een vergadering kwam. Spr. stond niet op het standpunt, alles wat van de tegen partij komt, ondeugdelijk te verklaren. Voorts bracht hij liet bestuur hulde voor do wijze, waatpp de vergadering was geleid, en voor het feit, dat door de sprekers getracht was, zoo min mogelijk persoonlijk te zijn. Dit nam niet weg, dat spr. aan den heer De Bruin eenige vragen wonschte te stellen. Deze heeft o. a. gezegd, dat de anli-revo- lulionnaircn samengaan met de vrijzinnigen. Dit is niet jukt, zij onthouden zich candida ten te stellen. Spr. meent verder, dat het a.-r. standpunt in de gemecntepplitiek is, ïiiel altijd alles te hebben, maar degelijk er kent de vcnscheiiiklieid een plaats aan an dere fracties in te ruimen. De reden, dat zij nu de heide zetels openlaat voor de vrijzin nige partij is, dat zij de door haar verkon digde theorie in de praktijk wil toepassen, Spr. hoopte, dat de lieer De Br. nu zoo eer lijk zou zijn, liet mooie van deze in praktijk- brenging te erkennen. De heer De Br. heeft, over het Werkloo- zeni'onds sprekende, eezegl, dat dc werke loosheid in Het belang was van de patroons en nog verder gaande, ongeveer gezegd, als het eens andersom is, dan zullen we op onze beurt de patioons wel klein krijgen. Spr. ontzegt den heer De Br. het recht om den patroons te verwijten de werkeloosheid te be werken, wijl hij zelf de zaak precies wil omdraaien en op de patroons wil toepassen, wat hij eerst in hen afkeurt. Over den woningnood sprekende, werden o. a. drie voorbeelden aangehaald. Ook spr. is van oordeel, dat dergelijke toestanden niet mogen bestaan. Maar, vroeg spr., wijst u ons dan den weg tot verbetering aan? Nu zult u misschien aankomen mot de verwerping van, de subsidieaanvraag van Volkshuisvesting. Doch dan blijft de vraag, waar moet dat geld vandaan komen? Als u het treft in handen had, zouden er dan geen misstanden meer zijn? Tenslotte merkte spr, op, dat de heer De Br. er de kerkelijke partijen een grief van maakle, dat zij steun verlcenen aan de vrij zinnigen, Hij gaf ook af op op de liberalen, maar waarom ging zijn, partij dan bij andere verkiezingen wel mee met de vrijzinnigen? Omdat, meende spr., ook u op liet stand punt slant der kerkelijke partijen, nl. van twee kwaden het beste te kiezen. De heer De Bruin, den heer Meyer be antwoordend, ontkende gesproken te hebben van een vrijzinnigen knol, die ee.n zwart vrachtje droeg, maar gezegd te hebben, dat de vrijzinnigen komen met candidaten, van wier politieke gezindheid niemand iets weet. Door deze fout zouden weer conservatieve elementen in den raad kunnen worden ge bracht, en daarvoor moest de vrijz.-dem. partij zich te goed achten. Wat de samenwerking der linksche par tijen betreft, dit meende spr. aan de toe komst en de omstandigheden te moeten over laten. Aan den lieer Kok zeide spr., dezen met genoegen te hebben gehooid. Spr. stelde zeer op prijs diens waardcerendo woorden, dat zeifs de aoc.dem., zelfs een partij der wanorde, ordelijk kou vergaderen en ordelijk de sprekers kon nanhooron. Dit had zijn dub bele waarde, omdat het klonk uit den mond van een anti-revolutionnair. Spr. vond het echter jammer, dat do heer Kok in zijn kring zoo weinig navol gors heeft van zijn standpunt, om niet bij voorbaat tegen iets to zijn, wat van de soc.- dem. komt, zooals onlangs bij de verwer ping van het verzoek om onderwijzcravcrgade ringen door den Raad weer zoo duidelijk bleek. A'cidcr zegt de heer Kok dat de a.-r. nu zijn begonnen met hun theorie, ook iets aan een ander te gunnen, in de praktijk to brengen. Alnar dan moet spr. verklaren, dat zij wel wat lang hebben gewacht. Echter is de bewering, dat dc a.-r. niet alle zetels op eischen, maar aan iedere groep haar verte genwoordiging gunnen, niet waar. Want dan zonden zij aan de soc.-dem. partij, aLs op twee na de sterkste pot tij, haar portie moe ten gevon, doch als liet daarop aankomt, valt er van het beginsel niets meer te bespeuren. Zoo heeft de lieer Gos!inga in 1909 op een xerkiezingefuif o. a. nog gezegd, dat hot een schande is, dat er een sociaal-democraat hi den Raad zit. Wat sprekcr's verklaringen betreffen over de werkeloosheid, verklaarde hij, niet gezegd te hebben, dat Lij een tekort aan werkkrach ten de arbeiders do patroons eens zouden knij pen, doch alleen, dat men dan zijn behoor lijke eischen zou kunnen stellen. Spr. stem de toe, dat, als de werknemers omgekeerd do pntroons liet mes op de keel zouden zet ten, dit een even onzedelijk stelsel zou zijn als liet tegenwoordige. Derhalve wenschte spr. en zijn partij de productiewijze niet in handen van particulieren,, maar in die der gemeenschap. Inzake de verbetering van de woningtoe standen vroeg de debater naar den beken den weg. Ieder, die iets aan gemeentepoli tiek doet, weet de oplossing: niets anders dan woningen bijbouwen. Dat was toch zoo gemakkelijk geweest. Er bestand reeds een vereeniging voor volkshuisvesting en wan neer de gemeente haar had willen helpen en dat kostte haar geen cent, want zo had slechts een voorschot te verstrekken, dat ze van den staat zou terugkrijgen dan was alles in orde geweest. Alaar openlijk word het door iemand als het raadslid v. d. Drift verklaard, wie gezet is om te bou wen, die moet bouwen. Een deel van den raad staat sterk onder den invloed dor bouw- speculatie, de particuliere houwers moesten worden geholpen en Volkshuisvesting dien de derhalve in de.n grond te worden geboord. De debater had verder gevraagd, wan neer gij een grief hebt tegen hot samen gaan van kerkdijken en vrijzinnigen, waar om gaat gij er dan meermalen mee samen? Maar hij kan weten, dat de soc.-demoeraton nooit bij eerste stemming, alleen bij her stemming, samengaan. Dan heeft men geen vrije keus meer, zooals bij do eerste stem ming, wanneer men voor zijn eigen beginse len kan uitkomen. De vergelijking gaat hier dus niet op. Tlums wordt door de kerkelijke partijen ge zegd we willen de beide zetels openlaten voor de vrijzinnigen. Dat is geen steunen zegt dc debater, maar hot komt toch op het zelfde neer, meent spr., vooral wanneer men dan g in de partijbladen der coalitie op wekkingen vindt om op de vrijzinnige enn- didateiii te stemmen. Do hoer 1). C. Kok zag van voider debat af, omdat lui dit als nutteloos beschouwde, daar arm eenmaal gevestigde meerlingen toch niet viel te tornon. Alleen wensehte hij nog op to merken, naar aanleiding van tie vraag van den heer De Bruin, waarom de kerke lijke partijen wel zetels openhouden voor de vrijzinnigen en niet voor do soc.-democra- ton, dat de hcor De Bruin daarop fujlf het antwoord reeds luid gegeven. Bij liet sluiten der vergadering bracht de Voorzitter den lieer Kok onder het oog, dat de afdeeling Schiedam der S. D. A. P. binnenkort 12 jaren zal bestaan, doéli dat het debat gedurende die reeks van jaren nog nooit een persoonlijk karakter heeft geluid, dat de vergaderingen altijd een ordelijk ver loop hebben gehad en dat daarop elks moo ning werd geëerbiedigd. Sp(r. hoopte, dat met deze overtuiging de heer Kok in zijn kringen z'n best zou doen om, wanneer daarin weder eens vergaderingen worden crehouden, men op de aankondiging het hatelijke „nl'cen toe gankelijk voor leden en geestverwanten" zou weglaten. Uit den Gemeenteraad; De zitting van den Gemeenteraad van gisteren liet zich uiterst kalm aanzien. De agenda bevatte slechts 11 punten en daar onder was er eigenlijk maar één dat aanlei ding gaf lot bespreking. DocJi in de vorige zitting was daarover reeds een en ander gezegd, zoodat veel nieuws niet 'tAJ ll behoe ven te worden verwacht, ware het niet dat B. en W. aan hun voorstel een nieuwe zin luidden toegevoegd. In behandeling kwam dus nu het gewijzigde Voorstel van B. en W. om te bepalen dat liet jacht- en vischreclit. door de Ge meente niet weder zal worden verpacht, doch ter beschikking zal worden gesteld van dc huurders van Gemeentegronden, met dien verstande evenwel dat d c uit oefening van hot recht door hen niet zonder toestemming van B. en W, aan derden ka n w orden overgedragen. (De gespatieerde woorden vormen de toe voeging.) De Voorzitter leest dit voorstel voor en stelt dan de behandeling daarvan aan de orde. De heer Smit heeft in de vorige zitting reeds gezegd dat hij van jacht niet vee! weet, maar bij hem is tocli de vraag gerezen hoe men er toch toe gekomen, is de nieuwe regeling van deze zaak voor te stellen. Een dergelijke regeling kan, zoo komt het hem voor, misschien nuttig werken bij groote complexen grond, maar bij een complex n>fe het hier geldt, schijnt hem dit niet zoo toe. In de tweede plaats ziet spr. daarin dal de gemeentekas de pachtsom voor het jacht- rocht zal missen. "Wel zegt men dat dit ver lies zal worden gedekt door de hoogere op brengst van de huur dor landerijen, maar dat is een bewering die in de lucht hangt. In dc derde plaats heeft, spr, gevonden dat er schade aan de gewassen zou worden geleden door de jacht op die gronden. Aüuu' zoover aan spr. althans bekend ia, werd daaromtrent geen klacht uitgebracht. En in dien er schade ware geleden, dan zouden de huurders der gronden z. i. wel geklaagd hebben. Waar spr. van klachten niets ge hoord heeft, wil hij vragen, of door huur ders klachten zijn ingediend. De heer R i s zegt dat bij hem de zelfde vraag is gerezen nis de lieer Smit heeft ge noemd waarom is zoo'n radicale verande ring voorgesteld? Spr. had die kunnen begrijpen, ala de wcii.scli daartoe door de huurdeis was kon- haar gemaakt en hij is dan, ook wel nieuws gierig naar het antwoord van B. en W. op de vraag of er werkelijk door de huurders is geklaagd. In de tweede plaats wijst spr. erop dat de Commissie voor het Grondbedrijf zich be roept op, de nieuwe jachtwet. Waar deze echter spreekt van bescherming van het wild en van groote jnchteoniplexen, daar lijkt hem "dat beroep voor hier niet juist. Spr. voorziet dat. met de oude regeling heter tegen strooperii zal kunnen worden ge waakt dan met de nieuwe, Voorts wil spr. opmerken dat, nam; hij gehooid heeft,, op dien grond geen kool meer wordt verbouwd, Eu wat bieten bef reft, als deze boven den grond komen, dan zal do jager zich wel wachten om daarop te loe pen met een geladen geweer.; dat zou zeer onaangename verrassingen kunnen opleveren de jagers zullen dan ook wel met de groot ste nauwkeurigheid toezien dat ze ocen voet zetten buiten dc paadjes tusschen de be bouwde vakken. Maar ook gelooft spr. dat de bestaande jachtwet aaa de huurders recht geeft om, wan neer zij dal wcnscholiik achten, de jagers van hun gronden ai' te houden. Ilct recht van don huurder daartoe erkent sur., maar dut is immers beschermd in de jachtwet. In art. 2 dier wet staat," dat, om op den grond te jagen, men in het bezit moet zijn van een jacht-aete, van een vergun ning van den eigenaar of den rechtheb bende. Een stem: Van den eigenaar! De heer Ris: Er staat van den eige naar of den rechthebbende. Maar als do huurders het recht hebben om over het jachtrecht te beschikken, waar blijft het toezicht op de naleving van het recht, liet weien van de stroopers? Want als dat van de huurders afhangt, dan is or van con trole geen sprake meer. De heer \Vrittkampf zegt, dat het laat ste voorstel van B. en W., waarbij woidt bepaald, dat de huurders niet op eigen houtje over 't jachtrecht mogen beschikken, maar slechts onder toezicht van do Ge meente, het vermoeden vestigt, dat het 't plan is, complexen te vormen voor de uitoefening van het jachtrecht, wat dus geschiedt door de Gemeente. Maar als dat hot geval is, dan rijst toch do vraag: waarom wordt do bestaande toestand ver anderd? Welke waarde heeft dan het jacht recht voor den huurder. Immers er zijn zooveel bezwaren aan verbonden om dat recht in geld om te zetten, dat dit niet van waarde kan geacht worden. Spr. kan zich niet met h'et voorstel .van B. en W. vereenigen, al'is hij ook, zooals hij reeds in de vorige zitting h'eeft gezegd, van mee ning, dat het jachtrecht behoort aan den huurder. Akiar spr. meent dat men slechts van tweeën één moet kiezen: óf de vol ledige beschikking over het jachtrecht aan den huurder geven, öf de beschikking daar over geheel in handen der Gemeente laten. De heer v. d. Dirift voelt wel wat voor hot goed recht der huurders, maai bij ziet niet in hoe zij, met het oog op het vormen van een complex, van het recht zullen gebruik maken. Spr. is, in verband mot zijn vak, nog al eens in het veld geweest, én meent te kunnen zeggen, dat er voor beschadiging niet veeh waarschijnlijkheid bestaat. De vrachten, die genoemd zijn, worden niet meer verbouwd. Als de jachttijd aanbreekt zijn de bieten al lang van liet veld af; ook de voerbielcn liggen dan al in kuilen. De heer Evers zal kort zijn, waar hij reeds in do vorige zitting zijn standpunt heeft uiteengezet. Er is gesproken over de belangen der huurders, maar die acht spr. hier gering of nihil. Van do 90 H.A, opgespoten grond is hoogstens 40 II.A. bouwland. Do jagers pachten het jachtrecht in hoofdzaak voor het Sterrenbosch zoodat de pachtsom voor dal bouwland uiterst gering is; welk be lang kan daarbij dus voor de huurders zijn? Als er werkelijk gewichtige belangen voor de huurders bij gemoeid waren, zou spr. met het voorstel misschien kunnen meegaan, maar nu 3ie zoo uiterst gering zijn, is hem dat onmogelijk. De Keer mr. v. B.riel S-assc zegt, dat hij niet het woord heeft gevraagd om at dio zijwegen op te gaan, waarop verschil lende hoeren zich hebben bewogen, maar om den hoofdweg te betreden, n.l. do kwestie of het jachtrecht behoort aan do huurders. Spr. verheugt zich, dat de heoren Ris en Wittkampf vóór het principe zich uit gesproken hebben, dat dit recht behoort aan den gebruiker van het land. Aren be roept er zich op, dat door do huurders niet is geklaagd. Araar als do overheid altijd moest wachten tot er geklaagd werd, alvorens wijzigingen in bestaande tooslan- dcu te brengen, dan zou! zij haar taak niet juist opvatten. Als do overheid ziet, dat er een gebruik bestaat al moge dit clan ook door het lange bestaan zonder klachten gedoogd worden dat tot mis bruik leiden kan, dan is het voor baal de tijd te overwegen, dc middelen om dit zooveel mogelijk ivcg io nemen. Dat er niet geklaagd is, zal wol zijn omdat de menschen het als nutteloos be schouwden. f Spr .meent, dat Schiedam goed doet met deze wijziging aan te brengen, en een voorbeeld te géven aan anderen, door toe te geven aan hot principe, "door de Com missie voor het Grondbedrijf voorop ge steld en dat principe om te zetten in daden. Als land wordt verpacht, dan kunnen daarbij voorwaarden worden gesteld; die landen hebben de boeren noodig en zij moeten dus de voorwaarden aannemen, die worden opgelegd. Spr. kan zich' ech ter niet voorstellen, dat er gebruikers van land zijn, die goedkeuren, dat hun een recht wordt onthouden dat hun van na ture toekomt. Er zijn menschen, die ver goeding krijgen voor geleden schade, en daarom niet klagen, maar dit staat er buiten. Alen heeft hier een casus positie, S*1 ÏJ

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2