63,to Jaargang Vrijdag 24 Maart J911 No. 13568 Het laatste woord. Deze courant verschijnt d a ge 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fi.1.26 franco per post fl. 1.65. Prijs* per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 1 1 i Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). 15 Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl.0.92iedere regel moer cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 108. Bericht. Zij. dio zich mot ingang van 1 April a.s- op de „Schiedamsche Courant" abon- neeien, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. BUITENLAND. Schiedam, 23 Maart 1911. HU BLAND. De aftreding van minister-president Sto- b pi a is voor velen een verrassing geweest. De aankondiging dor ministorieele crisis en de veiandwing van het eerste-ministerschap hadden binnen ''iei-en-twintig uien plaats, de hierop gevolgde commentaren noemden als aanleiding, de verwerping door den Rijks raad van de voor Stolypin voorgestelde na tionale kiescolleges. Met zekerheid kan in elk geval worden aangenomen,, dat Stolypin is gevallen als slachtoffer van een aanslag van de uiterste ieehterzijde in don Rijksraad. De benoeming van den heer Kokofzef, die tol nog toe de politiek der uiterste rechter zijde in het ministerie vertegenwoordigde, schijnt deze combinatie te bevestigen. Do heer Stolypin was reeds sedert 1906 de leider van liet ministerie. In dat jaar werd hij bij de vorming van een nieuw kabinet voor de opening der eerste Rijksdoema tot minister van binnenlandsehe zaken benoemd ep twee maanden later tot minister-president. Nog geen staatsman heeft in Rusland onder zoo moeilijke omstandigheden de leiding der zaken in handen gehad als Stolypin. Ilij aan- v aai dde zijn ambt temidden der groote revo- lutionnaire beweging en had tot taak Rus kind met vaste hand krachtiger te maken en lot rust tc biengeri. Op alle gebieden van liet openbare leven vertoonde zich een gewel dige comiptie. De Russisch-Japnnsche oorlog had diefstallen der ambtenaren aan het licht gebracht, die in do honderden millioenen liepen. De ambtenaarsstand was tot i,n den groiul bedorven., Trouweloosheid, omkoop»- - baarheid en willekeur waren aan de onde van den dag. Aan den anderen kant had de re volutie het werk der corruptie voltooid. De bieede massa des volks was zonder zeden en moraalhet land bood een droeven, aanblik. Ann allo kanton moest Stob-nin verbete ren, voorzoover dat bij een dcrgelijken om vang van het bederf mogelijk was. Toch heeft hij goede resultaten bereikt. Hij wist do revolutie te onderdrukken. Onder persoon lijke gevaren wist hij bij den, tsaar de ener gieke vervolging der invloedrijke generaals on gouverneurs door tc zetten, die als dieven en bedriegers ontmaskerd werden. Senator Gaiin, een man van groote onkreukbaarheid, leidde het onderzoek met ijzeren vuist. Toch zijn natuurlijk, zooals in Rusland niet anders is te verwachten, zeer vele liooge personages door de mazen heengeslipt. De heerschappij der. grootvorsten bleek in deze gevallen te machtig. Zoo leed 'de revisie, waaraan het marine beheer werd onderworpen, schip breuk, omdat, dank zii invloedrijke peiso- nen, volgens een decreet van den tsaar hier geen gebreken waren ontdekt, hoewel ieder Russisch zee-officier weet tc vertellen, dat do gcheele marine verwaarloosd is en dat voor ontzaggelijke sommen het slechtste ma teriaal wordt gebruikt. Ook op het gebied van hot leger werden allerlei hervormingen ingevoerd, die echter niet alle even goed tot hun recht kwamen, omdat overal de luie en op protectie beluste Russische bureaucratie hier in den weg staat. Dezen Augiasstal reinigen kan slechts een ware Hercules. Sto- 1%pin was daartoe, ondanks zijn goeden wil en karakter, tc zwak. De „Nowoje Wremja" schrijft, over Sto- 1}pin's heengaan: „Geheel Rusland betreurt het verlies van dezen staatsman, die als rid der zonder vrees of blaam gaai. Ilij slaagde erin, om in do' laatste jaren de Russische politiek onder het vaan der nationale idee te voeren en verlaat daarvoor als martelaar zijn ambt. Het wetsontwerp over de invoering der semstwo's in het westelijke gouvenement is voor goed begraven." GEMENGDE MED EDEELINGEN. der rechterzij toch wisten, dat zoowel libe ralen en socialisten in volledig getal te Brus sel zouden zijn, daar beide groepen alge- meeiie vergadering hebben. Fïankr ijk. Tot gouverneurlgeneraal van Algiers is benoemd de lieer Lutaud, prefect van bet Rhóne departement. Het spoorwegpersoneel van de groep Pa risNord heeft dezer dageni vergaderd om te beraadslagen over de wijze, waarop de maatschappij gedwongen zou kunnen wor den, de ontslagen beambten weer in dienst te nemen. Hot resultaat Was een motie, waarin besloten weid tot staking over te gaan, wanneer do maatschappij bij haar weigering zou blijven. Engeland. - De staking in het kolenbekken van Zuid- Wales duurt nu reeds eenige maanden. Te Ciydach is het gisteren weder tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De stakers heb ben daar de mijngebouwen in brand ge stoken en de politie-agenten met steenen gewond. De po'litie is er in allerijl ver sterkt. Roman uit het Duitsch. naar J. JOBST. 11) „Maar natuurlijk, Dorothé," antwoordde bij levendig, waarop hij mét een snellen blik naar zijn bruid, zacht vervolgde„Dat wi! zoggen voorloopig, kind, alles zal hier veiuriderd worden," „Omdat jij het wenscht?" Mot een vtoolijk lichten in zijn oogen antwoordde lmar broeder: „Ik heb er. niet veel verstand van Doro thé, Je hebt er geen idee van hoeveel Fran- ci«m van bouwkunst weet. Zelfs een be kwaam man als onze architect Grote is ver baasd oier hmir helder inzicht en voegt zich daar gaarne naar." Dorothó onderdrukte met moeite haar tra nen en zocht hanr kamer op, waar zij in fcnuken uitbarstte. Zij gevoelde dat zij voor de toekomst hier nog slechts geduld zou worden tot dat haar bleeder in staat zou zijn lmar en haar zuster haar erfdeel uit Ie betalen. Dan echter zou 1)111 'wnl bever zien gaan dan komen.. Was cr dan niets meer hier op dozen ge boortegrond dat hanr toebehoorde? Ja het was de herinnering en die viel als een lichtstraal in haar gemoed. Zij dacht aan den win dien zij lief had, met wien zij hier ge sp oken en rondgewandeld had". Óch neen, 71j wilde niet toornig zijn op de vrouw aan tvkr geld het to danken was, dat Damitz in la: bezit van hun familie bleef. Geld geeft rceatendat is nu eenmaal zoo in deze België. Het „HM. v. Antwerpen" is woedend over de nederlaag, die de lauwe belangstel ling der Katholieke Kamerleden de legee- ring heeft bezorgd, en schrijft o. a. Ingevolge de stemmingen door de Kamer uitgebracht, heeft de heer voorzitter, m af loop der zitting: lo. per express-brief al do leden der Ka mer verwittigd, dat de zitting der afdeelin- gen, tegen vandaag bijeengeroepen om het schoolontwerp te bespreken, was uitgesteld voor onbepaaiden tijd 2o. per telegram aan het Ttaliaamsche par lement de gclukwen^chen der Belgische Ka mer gestuurd, naar aanleiding der 50ste ver jaring der Italiaansche eenheid. De heer voorzitter gedroeg zich volgens de stemmingen der Kamer, mauir 't feit is vol doende om do uitgestrektheid te meten der neerlaag, die de rechterzij gisteren, door de schuld der afwezigen, opgeloopen heeft. Terecht waren de aanwezige leden der rechterzij verbolgen op die afwezigen. Over 14 dagen heeft de minderheid bij verrassing gezegepraaldditmaal kan het geen verrassing heeten, aangezien al de leden kleine wereld ook al is het niet zedelijk Was mevrouw Stephnny niet in dozen tijd gekomen, dan zouden zij allen tot aimoede vervallen zijn. De wereld was uitgestrekt ei zou wei ergens een werkkring voor haar te vinden zijn. En dan mevrouw Ste phnny was ook niet zonder strijd machtig door geld geworden Maar tóch, het was moeilijk een bestaan te vinden als men zelf in 't geheel niets bezat. Dorothé dacht met schrik aan wat zij in Berlijn gezien had aan den strijd op de arbeidsmarkt, aan de moeilijkheid om eon betrekking te krijgen en voldoend salaris, vooral voor vrouwen Zij zou het kunnen beproeven en heengaan nu terstond maar was dat. noodig? Was het zóó moeilijk hier althans voorloopig nog te blijven? Het jonge paar wilde reizen en zoolang zij weg waren, zou zij, naar het scheen, hier vrij zijn in haar handelen. Zij wilde dan blijven en dapper het leed dragen, dat komen moest bij het machteloos aanzien, van den ombouw van het geliefde, oude huis. Het was wel te vergoelijken dat de bruid van haar broeder niet denzclfden corbiod voor dit ge bouw had als zij. En Friedrich scheen het goed tc vinden en hij was toch. heer van Damitz Zoo was de aankomst van Dorothé, Zij had zich in do verloonen maanden, hevig in gespannen om haar broer nuttig te kunnen te kunnen zijn. Nu zij terug was, Legos zij terstond' met wat zij als haar taak be schouwde. Zij had spoedig bemerkt dat de nieuwe opzichter een werkzaam man, was en aan diens vrouw had rij voor do huishouding D u i tseh 1 and. In de metaal-industrie te Chemnitz is een iC-vige loonstrijd ontbrand, waarvan liet ein de niet is te voorzien. Aleer dan 3000 gie ters en modeleurs hebben reeds den arbeid neergelegd. Aan den eisoh der werkgevers, voor Alaandag 1.1. het werk te hervatten, hebben zij geen gehoor gegeven. Dientenge- olge worden Dinsdag 50 van het totaal aantal der werklieden uitgesloten, zoodat op het oogenblik ongeveer 10.000 metaalarbei ders zonder werk zijn. liet besluit der pa troons werd in alle fabrieken met groote kalmte opgenomen. uiterste linkerzijdie. Eenige portefeuilles zouden dan socialisten komen, die voorloopig echter nog bezwaren hebben. Eerst na 27 Maart kan de oplossing^ dui delijker vormen aannemen. Turkije en Buig ar ij e. Volgens berichten uit Phiiippopoli, Dins dagavond in verscheidene bladen van Sofia gepubliceerd, heeft de ^generale stuf van het militaire gouvernement van eerstgc noemde stad bericht ontvangen, dat een bloedige botsing tusschen Turksche en Bul gaarsche soldaten heeft plaats gehad, bij de Bulgaarsche grenspost van Tchanven Kamak. De Turken vielen de Bulgaren aan, waarop een langdurig gevecht volgde, in den loop waarvan een Bulgaarscli officier en tien zijner manschappen werden gedood. Aan Turksche zijde vielen ongeveer 20 man. Portugal. De zoogenaamde algemeene staking te Lissabon is geheel mislukt. Alle bedrijven werken weer normaal, alleen de bootwer kers hebben, tot groote schade van haven verkeer en handel, den arbeid nog niet hervat. Verscheidene schepen zijn reeds ongeladen weer vertrokken. Te Lamego, een plaats, gelegen op 90 K.M. ten oosten van Porto is een monar chistische samenzwering onder het gar nizoen ontdekt, welke ernstige afmetingen schijnt te hebben aangenomen en door de geheele provincie moet zijn verspreid. Een aantal militairen, waaronder offi cieren, zijn in hechtenis genomen. Een korpoiaal heeft verklaard, dat het moercmleel der troepen in het noorden van het land in liet complot betrekken zijn. Italië. Officieus is bekend, gemaakt, aldus een telegram uit Rome, dat Giolitti het aanbod tot kabinetsformatie heeft aangenomen. De oificieelo aanvaarding zal eerst na 27 Maart, do datum van de inauguratie der groote jubileumsfeesten, plaats hebben. Luzzatti zal dus nog alle plechtigheden leiden, daar zijn opvolger onvoorbereid is. Het nieuwe kabinet zal vermoedelijk steu nen op de meerderheid van Giolitti en de Marokko. Zooals reeds gemeld, hadden de opstan dige stammen der Beni M'ïir hun onder werping aan sultan Moelay Hafid aange boden. Op Taad van wijze adviseurs heeft deze niet al te zware voorwaarden gesteld en dientengevolge werd boven de rookende ingewanden van voor dit doel geslachte stieren, een „eeuwigdurend" verbond ge sloten met hen, die hem nog kort geleden onder de muren an zijn paleis waren ko men bestoken. De sultan is, zooals uit Tanger wordt geseind, van plan de periode van rust, die nu vermoedelijk zal aanbreken, te ge bruiken om zijn leger te versterken, zoo dat hij behoorlijk voorbereid is, wanneer weder een opstand mocht uitbreken. ion goeden steun. Maar met zorg hoorde zij naar den opzichter als ilij steeds dringender de noodzakelijkheid van nieuw bedrijfskapi taal bepleitte. Zij huiverde als ze er aau dacht hoe bitter weinig begrip Friedrich van den slechten toestand en van wat tot red ding gedaan moest worden had. Zij meende hem er ten slotte over te moeten spreken en toen zij op een avond in de gezellige huis kamer zaten, begon ze een gesprek, dat on gemerkt naar hun financieelen toestand voerde. „Hebt ge het zakelijke niet je verloofde besprokenvroeg zij ernstig. „Neen ik kan daar toch niet over be ginnen." „Binnen vier weken zullen jelui trouwen, Friedrich, dan zullen jelui voor vele maan den op reis gaan van. te voren moeten de financieelc kwestifen echter uitgemaakt worden, liet' gaat niet aan daar niet over te spreken. Zullen jelui in goederengemeen schap trouwen? Zal je bruid met oen deel an haar geld het landgoed geheel vrij van lasten maken? Dat zijn allemaal wagen die besproken moeten worden dat moest je toch zelf ook begrijpen. Je onderschat de belangrijkheid van deze vragen." „Och, kwel mij toch niet met dergelijke dingen, Dorothé. Francisoa is steeds de ge lende en ik ben daarbij geheel niets zoo zijn mijn handen immens gebonden." „Jij bent niets?" vroeg Dorothé op ver wijtenden toon. „Geef je je vrouw dan niet een benijdens waardige positie als slotvrouwe van Damitz? Ben jij als drager van een ouden nnnin, niets? Kun je met inspanning deze bezitting Alexico en de Ver. Staten. Naar van bevoegde zijde uit Washington wordt gemeld, zouden de Vereenigde Staten niet van zins zijn, zich in de binnenland- sche aangelegenheden van Alexico te men gen, uitgenomen wanneer bijzondere omstan digheden daartoe aanleiding mochten geven. Het zenden van troepen naar Texas, zou hebben plaats gehad, op grond van berich ten, waarin werd gezegd, dat het leven en de eigendommen van Amerikanen bedreigd worden. President Taft geloofde, dat de mo bilisatie der Amerïkaiinsche troepen oen kalmeerenden indruk zou teweegbrengen. Do duur van het verblijf der troepen in Texas /,ou daarom geheel en al afhangen van het verdere beloop der gebeurtenissen in Mexico. Nadere berichten daarentegen moldèn van invallen der Alexicaansohc opstandelingen op Amerika an scli grondgebied, waarbij vee werd geroofd. Men vermoedt, dat de opstandelin gen daardoor de Vereenigde Staten tot in menging willen dwingen. Het „Berl. Tagebl." maakt, voorts melding van verscheidene overwinningen door de op standelingen behaald. BINNENLAND. Cousulaat Tan Portugal Naar het „Ifbld." verneemt is de heer Paul May, vice-consul van Portugal te Am- tridam, benoemd tot consul-generaal van de Pmtugcesche republiek. t ncttire Alg. Rekenkamer. Ter vei vulling van de vacature in de Algemeene Rekenkamer heeft, de Tweede Kamer gistcimiddag de volgende heeren op de voordracht geplaatst: lp. J. Krap, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; go. C. F. Rechlien Morra, secretaris der Algemeene Rekenkamer 3o. inr. dr. W. C. A. baron van Vreden- burgh, oud Secretaris van den Pensioen raad voor Burgerij* Ambtenaren en den Alilitairen Pensioenraad. Volksonderwijs. De algemeene vergadering van Volkson- detwijs, Vi-reeniging tot bevordering van het Volksonderwijs, en het Schoolbezoek in Ne derland, zal dit jaar worden gehouden te Sneek, in de eoiste helft van September. Directeur Arbeidsbeurs Amsterdam. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren benoemd tot directeur der gemeen te-arbeidsbeurs den heer J. IV. Albarda, werktuigkundig ingenieur, keraar aan een II. B. S. met 5-jarigen cursus te 's-Graven- hage. Wllbelminahospitaal te Smyrna. De Nederlandscbe» vereeniging tot in standhouding van het Wilhelmina-thospitaal te Smyrna heeft ta Amsterdam onder voor zitterschap van den heer S. P. van Eeghen haar jaarlijksche vergadering 'gehouden. Aan het door het bestuur uitgebrachte verslag over 1910 ontleenen wij, dat een kleine vooruitgang in het aantal verpleeg den is waar te nemen, tengevolge waar van de inkomsten gestegen zijn, terwijl de onkosten daarentegen iets beneden die van het vorig jaar bleven, liet exploitatieverlies, dat hierdoor van f 4CQ0 tot f2500 is verminderd, wordt uit de subsidie der vereeniging en de bijdra gen der Ned. kolonie to Smyrna gedekt Do goede resultaten, ivclke sedert de in werking treding met de verpleging in het Nederlandscbe hospitaal verkregen werden, maken de inrichting zoowel in Smyrna als in het omliggend gebied meer en meer populair. ,1 Een werkzaam aartdeol namen de admi nistrateurs van het hospitaal in de be strijding der jongste cholera'epidemie en in de leniging der "daaruit vloeiende noo- den .Tot dit doel werd in overleg met andere ziekeninrichtingen in het afgeioopen jaar te Smyrna een permanent comité je- vomid, dat zijn vergaderingen in het "Wil- in de toekomst niet tot een bloeiend goed maken?" „Francisca heeft overal verstand van. Zij beheert haar gioot vermogen zelfstandig en /.ij zal alles in de goede richting weten tc leiden. Voor mijn schuldeischeiss behoef ik voorloopig niet bezorgd te zijn. Voor de op gezegde hypotheek heb ik terstond een an dere gekregen. Ja, ja het is iets zere schoons, een rijke verloofde te hebben." „Goed, als je niet wilt, dan zal ik mij tot oom Anton wenden. Hij is nog steeds onze voogd en hij zal voor ons weten te hande len," zei Dorothé op zeer beslisten toon. „Och, haal nu oom Anton er maar niet in die grijpt dadelijk alles zoo hard aan Ben je bang dat je je erfdeel er bij zult verliezen? Dut is veiliger dan ooit en het zal mij gemakkelijk vallen je de je toekomen de rente tebetnlen." „En het kapitaal zelf?" „Denk je er misschien over om te trou wen?" zoo trachtte haar broeder te schert sen. „Nu, dan zullen we wei een uitweg vin den-, als dat werkelijk zoo is." „Neen, geen uitweg geen onzekere be loften," zei Dorothé vastberaden. „Ik wil weten hoe wij er voor staan en ik verlang dat je financiën geregeld zijn vóór jelui hu welijk. Je bent liet ie verloofde verschul digd, dat ie haar eeilijk zegt hoe je cr pre cies voorstaat. Ontbreekt ie daarvoor den moed, dan moet oom Anton nuiar raad schaf fen. Ik had overigens gedacht dat mevrouw Stephany zelf er al over begonnen zou zijn. Zoo teergevoelig was zij vroecer toch niet „Wat weet jij van mijn Francisca?" vloog Friedrich op, „Alisschien inecr dan jij, beste Friedrich. Je vergeet dal ik jarenlang met haar op school ben geweest." „Alaar zij is toch ouder dan jij." „Vier jaar maar, doch kinderoogeu zien scherp. Mevrouw Steplmnv heeft haar heele leven lang goed kunnen rekenen." Met deze woorden ging Dorothé de kamer uit en liet haar broeder niet gemengde ge voelens achter. Eerst was hij woedend op zijn zuster, toen greep hem een beklemming aan. Ilij had haar boven alles lief en was niet in stunt iets haids tegen luiar te zeggen. Ten slotte schoof hij al deze gedachten op zij en sein oef een teedeieu brief aau Francisca, die voor eenige dagen in Berlijn was. Dorothé behoefde oom Anton niet aan zijn plicht te herinneren. Een paar dagen later kwam hij uit zich zelf naar Damitz en ver zocht een onderhoud over zaken met liet jonge paar. Ilij had Francisca vooruit ge waarschuwd dat hij komen zou, zoodat zij dus eonigszins op zijn komst voorbereid was. „Zoo van droge zaken vervuld, beste oom?" zoo begroette Francisca hem. „Tk kom vandaag als voogd van mijn beide nichten tot u 1" „Als voogd?" vroeg Francisca, verwon derd naar Friedrich ziende. „Heeft Friedrich je niet gezegd, dat ik de voogd ben van do lmide meisjes?" „Afct geen woord heeft hij daar over ge sproken. Maar vóór wij tot bcsnreking der zaken overgaan, wilt u na den konden tocht zt kor eerst wel wat gebruiken, niet?" „Eeist zaken, mijn waarde, en dan de ge noegens, nis ik het zeggen mag," (Wordt vervolgd*)

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1