63"* Jaargang, Zondag 26 Maart 1911 Mo. 13570 Dit ooismer taiaat uit VIIB Malen. Eerste Blad. Het laatste woord Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vla a'r din gen fl.1.26 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 certt. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 1 1 J I j f j CSI! Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent por regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 108. Bericht, Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. op de „Sckiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen do tot dien datum verschijnende nummers gratis. BUITENLAND. Schiedam, 25 Maart 1911. FRANKRIJK IN MAROKKO. In de Kamer heeft gisteren de minister van buitenlandsche zaken, de heer Cruppi, in antwoord op verschillende interpellaties, een uiteenzetting gegeven van de houding, door Frankrijk in de Marokkaansche za ken aangenomen. De minister begon met op te merken, dat de regeering binnen de grenzen van 'de bepalingen van het verdrag van Algeciras ■aibeidt aan de ontwikkeling van Marokko en aan den bloei van vredesinstellingen in dat land. De regeering ziet 'zioh echter ge noodzaakt krachtdadig op te treden naar aanleiding van den aanslag, op 14 Jan. op een verkenningstroep gepleegd. In over eenstemming met het verdrag van Algeci ras heeft de regeering zich met generaal Moynier verstaan, om do rust in het Sjau jagebied te verzekeren door versterking der stellingen en organisatie van een mo biel korps, om het werk van 'bevrediging en verzoening voort te zotten. De troepen zullen niet buiten het Sjauja- gcbied optieden Het zönden van verster kingen heeft ten doel 'de mogelijkheid van een expeditie te voorkomen. De Marok kaansche autoriteiten hebben reeds maat regelen getróffen om de schuldigen aan den aanslag te straffen. De onafhankelijk heid en de souveroiniteit van den sultan moeten tot werkelijkheid worden. De mi nister hoopte, dat do sultan, dank zij de troepen, die door Fransch© officieren zijn afgericht, zijn autoriteit krachtig zul kun nen handhaven. De minister- wees vervolgens op de voor doden, die voor Marokko zullen voort vloeien uit do totstandkoming van ver schillende werken, wier uitvoering door een leening mogelijk zal worden gemaakt. x>r deze werken zullen aanbestedingen rnrden uitgeschreven. De verdragen tus- ddien Frankrijk en de Makhzen zullen niet verhinderen, dat Frankrijk een overe-eiy komst zal sluiten met Spanje omtrent de financieele controle. De minister hoopte, dat do internatio nale handelsbetrekkingen sterk zullen toe nemen na de totstandkoming der werken. Do financieel© maatregelen zullen de yei- lighoid van het Marokkaansche rijk verze keren en den sultan de beschikking over een deel der inkomsten teruggeven. Er zullen nog wel moeilijkheden voor komen, meende spr., maar Fi ankrijk moet ernstig met den sultan samenwerken om avonturen te vermijden, en de particu liere belangen te beschermen. Een zooda nigc politiek kan toegepast worden met vastheid, voorzichtigheid, onder gelijktij dige bescherming der belangen binnen de grenzen der rechtvaardigheid. In -antwoord aan üenys Cochin, zeide minister Cruppi, dat de bestraffing dei- personen, die de Fransche officieren heb ben overvallen, zoo spoedig mogelijk zal plaas hebtben onder verantwoordelijkheid der regeering. De Kamer nam daarop mot 365 tegen 74 stommen een motie aan, waarin de verklaringen der regeering werden goed gekeurd, en het vertrouwen uitgesproken dat zij met gematigdheid, maar vaktheid alle rechten, voortvloeiend uit internatio nale verdragen, zal verdedigen en onder de souvereiniteit van den sultan een politiek van orde en vooruitgang zal volgen. GEMENGDE MED EDEELINGEN. Roman uit het Duitach. naar J. JOBST. ]3), Een rijke maaltijd wachtte den gasten de komst in Francisca's woning, waar men tooi' het laatst bijeen zou zijn. Talrijk waren ook de vrienden en familieleden, die v,ln den kant der Saiowa waren gekomen. was er ook een generaal uit Bellijn gekomen, die Friedrieh en zijn vrouw dringend i noodigden in den volgenden winter hem komen bezoeken. yFn ik kom op Dnmitz jagen," zei „ken heerlijke bezitting is liet en er is wigetv, ijiold veel wild? Ook op Voswinkel kan ik dan een paar dagen komen." Het werd allengs gezelliger in dezen li van de tafel, waar naast het bruidspaar de ouderen zaten. Toespraken werden gehouden cu_ daarna begon liet stemmeii-geroezc- luoes luider dan eerst. Men verliet zijn plaats en zocht een bekende op om een praatje aan e tnoopen. Tot op een gegeven oogenblik «et jong-getrouwde paar opstond, heen ging ('e leiding van de feestelijkheden in lian en van oom Anton kwam, die naast- de moe «er van do bruid zat, hij men uit te hij, Emgeland. De leden van de Arbeiderspartij in hot Lagerhuis hebben besloten voor te stellen het in do legerbegrooting voor de kioning uitge trokken bedrag te verminderen, om te pro- te-steeren tegen de uitsluitend militaire uiter lijkheid van do plechtigheid en de afwezig heid van vertegenwoordiging van het burger teven der natie. De partij heeft bij de begra fenis van koning Eduard een dergelijk pro test laten vernemen. F r a n k r ij k. Dc Kamer van Koophandel te Parijs eeft zich in een schrijven aan den minister un handel tegen het plan verklaard om in het jaar 1920 to Parijs een wereldten toonstelling te houden. lil den brief wordt erop gewezen, dat sedert 1900 een ingrij pende wijziging is gekomen in de arbeids toestanden tn dat de aannemers, tengevolge van de Ynkveroeiiigingsbe weging en de stakingen, zich niet meer kunnen vei bin den ojj bepaalden tijd tc leveren, ja zelh niet meer kunnen instaan voor de geheele afwerking van het bestelde. Daar boven dien door het stedelijk bestuur gioote wer ken op touw zijn gezet, zoude men de reeds best .lande moeilijkheden nog vei meerdelen, wanneer voor een wereldtentoonstelling nog oen deel der beschikbare arbeidskrachten in beslag werd genomen. De „Figaro", deze verklaring van de Ka mer van Koophandel besprekend, merkt op dat het te berde gebrachte bezwaar, dat de tegenwoordige arbeidsverhoudingen de verwe zenlijking van de wereldtentoonstelling in den weg staan, een zeer ernstig is. Nog nim mer, zegt het blad, is een zoo zware beschul diging tegen de vakverecnigingen geuit. Tot dusver hebben 121 cemeenternden in het departement Atibe het bijltje erbij nedcrgelegd, als protest tegen de wet waar bij wordt bepaald, dat het departement niet In een der kamers naast de eetzaal door leefde ondertossehen Dorothé gelukkige ixgenblikkcn. Naar en van de kerk had Ribbeek haar geleid en turn tafel was hij weer aan haar zijde geweest. Toen zij van tafel opstonden wist het meisje niet meer wat zij eigenlijk met elkander besproken had den. Zij wist alleen dat het over niets dun tecere en sehoone dingen geweest was, liet was een heerlijke dag geweest in het begin van Mei. In den tuin stond alles in jeugdig groen, en bloemen bloeiden er rij kelijk en kleurig. Het was een. verrukkelijk gezicht en velen wandelden genietend door bloementuin en boomgaard. Toen word hot allengs donkerder en werd een begin gemaakt met het opsteken van de \ele kunpions die door don geheelen tuin waren opgehangen en die weldra een sprook- jesaclitigon aanblik aan den tuin gaven. De jongelieden wandelden met elkander voort door deze geheimzinnige schijnbaar betoovcr- de wereld, terwijl de oudere hecren in een sierlijke, tusschen de booinen openslagen tent hun wijn dronken en goede sigaren rookten en de oude dames op de warande koffie ge bruikten en druk babbelden over het sehoone van de eugd, en het poëtische van een hu welijk i t de maand Mei, als overal nieuw leven o üspruit. Later in den avond zou er nog gedanst worden* En men kon. uit den tuin door do ramen zien hoe de bedienden de tafels afnamen cn op zij trokken om ruim- meer behoort tot liet champagne producee- end gebied, In de Kumergnoep van de progressisten is splitsing ontstaan. 40 leden, onder wie de voorzitter Thierry, scheiden, zich af en vor men een partij, die de Republikeinsche Ver- eeniging (Union Républicaine) zal heeten, De overgeblevenen blijven zich progressisten noemen, en zullen, zooals zij reeds eerder hebben gedaan, voeling zoeken met de Ac tion libérale. Duitschland, Naar de „Deutsche Tageszeitung" meldt, zullen de verkiezingen voor den Rijksdag in de laatste helft van Januari 1912 gehouden worden. De Mecklenburgsche Landdag in Mal- chin zou gisteren gesloten worden, nadat de beraadslagingen over de grondwet geen re sultaat hebben opgeleverd. De regeering van Schverin en die van Strelitz hebben, daags te voren het desbetreffend wetsontwerp in getrokken, daar overeenstemminor tusschen de regeeringon en de Standen niet is verkre gen. Beide regeeringen behouden zich thans in zake de verdere behandeling van het grondwetsontwerp de grootste vrijheid voor. De rpgeering van Schwerin heeft bekend ge maakt, dat na de verwerping door den Land dag van het voorschot voor de kosten van het landsregiment, zij genoodzaakt is, het Do- mimü-kapitaalfonds aan. te spreken of wel een leening op te nemen. Oostenrijk, De Duitsche keizer en keizerin, verge zeld van prins Joachim en prinses Victoria Louise zijn gisteravond te Weenen aan gekomen. Zij warden hartelijk ontvangen door keizer Franz Joseph, tal van aarts hertogen en aartshertoginnen en autoritei ten. De vorsten begaven zich naar Schön brunn, door een talrijke menigte geest driftig toegejuicht. Italië. Er is nog altijd geen nieuw ministerie. Giolitti is wederom ten paleize geweest, maar is er blijkbaar nog niet in gesla igd een kabinet te formeeren. Het heeft in Italië buitengewoon de aandacht getrokken, dat de koning ook een socialistische leider, den heer Bissolatti, op het Quirinaal heeft ontboden. Toen, nog slechts een jaar geleden, Enri co Ferri een balletje opwierp over het consulteeren van een socialist omtrent de oplossing van een politieke crisis, gaf dit nog aanleiding tot allerlei schrampere op merkingen en een zeer vinnige perspole miek. Ferri is dan ook, blijkens zijn mede- dceling aan een berichtgever van de „Ma- tin", hoogclijk ingenomen met het gebeur de. Het zou hem, zoo zeide hij, een groote voldoening zijn, wanneer aan Bissolatti een plaats in het kabinet zou worden inge ruimd, ofschoon hij nog liever zou heb ben gezien, dat het geheele ministerie uit socialisten werd samengesteld. De andere paitijgenooten van Bissolatti echter nemen het dezen zeer kwalijk, dat hij aan de roepstem des konings gehoor heeft gegeven, en verklaren, dat hij slechts op eigen verantwoordelijkheid en niet na mens de partij den koning mededeeling heeft gedaan van de meeningen van een deel der natie omtrent de kiesreehthervor- ming. Portugal. De minister van financiën Relvas, heeft zijn ontslag gevraagd, wijl hij in een artikel in „Muinlo", het orgaan van Costa, den mi nister van justitie, beschuldigd word zich met zwendelaffaires te hebben ingelaten. Het aftreden van Relvns wordt door de handels wereld als een zware slag beschouwd en daar om heeft men al het mogelijke gedaan om Relvas over te halen zijn portefeuille te blij ven liQuden. Volgens de laatste berichten is Relvas voor dien aandrang bezweken en blijft hij dus. Over het onder de militairen ontdekte com plot tegen de regeering, kan nog worden ge meld, dat majoor do Castro is vrijgelaten, maar dat nog tien personen zijn gearresteerd. De staking der bootwerkers is geëindigd. Denemarken. De Rijksdag heeft gisteren definitief aan genomen het wetsontwerp betreffende de wijziging der strafwet,, waarbij de lijfstraf wordt afgeschaft Rusland. 1 De crisis is ten einde, Stolypin blijft minister-president, zoo luiden thans de of cieele berichten. Te zijnen huize werd gisteravond een ministerraad gehouden. De voornaamste aanleiding tot Stolypin's aanblijven was de uitslag van de gisteren gehouden stemming in den Rijksraad over het voorstel tot invoering van Semstwos in de westelijke gouvernementen. De Rijksraadleden Trepof en Doernowo zijn door den tsaar tot 1 Januari 1912 met verlof gezonden. De Russische rechtsche bladen deelen nu zelf mede, hoe de intrigue tegen Stolypin in haar werk gegaan is. In Januari 11. ontving de tsaar op advies van het reactionnaire lid van don Rijks raad, Pichno een deputatie uit 'de bevolking van ZuidAVest-Rusland, welke kwam vragen om invoering van nationale semstwos. Het blijkt nu, dat de gouverneur-generaal van Kief, Trepof, in overleg met Doernowo en Witte, aan den tsaar mededeelde, dat deze deputatio geenszins de wensehen der Russen in het Zuid-Westen had uitgedrukt, waarop de tsaar verklaarde, dat hij, wanueer dit zoo was, de beslissing in zake de semstwos overliet aan den Rijks raad, hoewel hij persoonlijk voor natio nale semstwos was. Tegenover Stolypin had te -tsaar ook op de noodzakelijkheid van deze semstwos ge wezen. Door de mededeelingen van Trepof volgde toen de bekende verwerping van het ontwerp, waarop Stolypin den tsaar mededeelde, dat hij alleen dan kon aan blijven, wanneer de tsaar Trepof c. s. de savoueerde. Toen na twee dagen geen ant woord kwam, diende Stolypin Dinsdag zijn te te maken voor de danslustigen. liet ge heele feest was op luisterrijke wijze georgani seerd en ieder was er vol lof over. Het zou heel wat veranderen op Dumitz, 't zou er levendiger en drukker worden, meenden de ouderen, maar de jongeren bekommerden zieii daar niet om en genoten van het plei- /iei dat hun op 't oogetibltkg eboden werd. Ook Dorothé voelde zich onbezorgd en dacht niet aan Damitz' toekomst. Zij was, na zich wat veriri&cht te hebben, Ribbeek naar den tuin gevolgd. Zij stonden aan het eind van den tuin, Riib- Leelc en Dorothé. Boven hen spreidde een bloeiende vruchtboom zijn wit bebloesemde takken, achter hen geurde een seringeiibooin, rijk beladen met paarse trossen. Toon trok de gelukkige man het beminde meisje in zijn ntnicn en drukte haar don eersten kus op de lippen. Op dit fantastisch plekje, waar do lucht vervuld was van zoete geuren, stond een bank, welke getuige werxl van de eerste teedere ontboezemingen van het verliefde paartje. Ribbeek ging er op zitten en nam Dorothé nog vaster in zijn armen. Zij drukte zich tegen zijn borst en be antwoordde zijn kussen. Het was haar zoo zalig te moede, zoo wonderlijk, dat zij geen woord uit kon brengen." „Je houdt van me, mijn lieveling?" vroeg hij steeds weer, ale kon hij het niet ge- looven. Zij knikte, sprakeloos van geluk, ontslag in. Te Kief is men zeer veronf waardigd over de valscho rol, welke Tre pof in deze gespeeld heeft. Pichno trachtte een audiëntie bij den tsaar te verkrijgen en toen hem deze werd geweigerd, nam hij zijn ontslag als lid van den Rijksraad. Het is vrij waarschijn lijk, dat deze zaak nog verdere gevolgen hebben zal. Vereen. Staten en Mexico. Het departement van buitenlandsche za ken te Washington heeft den Amerikaan se li en consuls in do grensplaatsen opgedra gen een onderzoek in te stellen naar de juistheid van het bericht in do bladen, dat vier Amerikanen te Chihuahua en vier to Agua Prieta door krijgsraden zouden zijn terechtgesteld wegens beweerde me deplichtigheid aan den opstand. Men is hier van meening, dat er ernstig gevaar bestaat voor verwikkelingen, wan- neer Amerikanen op zulk een onverant woordelijke wijze ter dood zouden zijn gebracht, ingevolge een vonnis van een niet eikonden krijgsraad. Een zachte, walsnielodie huppelde langs hoornen en bloemen tot hen en bracht hun de tijding dat het bal was gekomen. Maar zij bleven zitten in hun droomenland en konden niet van elkander scheiden. Tot plots een uil boven hen in don' appelboom kraste. Die ongeluksvogel bezorgde Dorothé een rilling hij herinnerde haar aan plichten en zorg Langzaam maakt© zij zich uit zijn omar ming los en zei zacht: „Joost, ik moet nu gaan. Wij zullen ons geheim toch nog niet aan dc anderen ver raden, nel?" „Neen, Dorothé, ik moet je zelfs zeer dringend vragen over onze verloving met niemand te spreken, in 't bijzonder niet met de vrouw van jc broer." Dorothé, die al opgestaan was om heen te gaan, keerde zich weer om en Ribbeek'» hand nemend, zag zij hom bij het trillende licht van de enkele lampions, die hier waren op gehangen, emstigvragend aan: „Waarom juist met haar niet?" „Vraag daar op het oogenblik niet verder naar. En doe wat ik je zei, Dorothé, Ja?Je vertrouwt mij toch geheel, niet waar?" „Ja Joost, ik vertrouw je volkomen?" zei zij vol eerlijke overtuiging. „Dat heb ik geweten, Dorothé. Maar hoor nu eens. Je weet dat wij officieren, zoo lang wij geen bepaald vermogen hebben, niet vrij zijn om te trouwen," „Dat weet ik en daarom dacht ik vroeger STADSNIEUWS. ambachtschool. Bij de vermelding der door den Burge meester gehouden redevoering bij de ofjicieele opening der tentoonstelling, hebben, wij gis teren tot onzen spijt onvermeld gelaten hot warme woord'van hulde door dezen gericht aan den heer Van Bergen Walraven, den secretaris van het bestuur, die met bi zond ere toewijding en met opoffering van zeer veel tijd, het ontzaglijk werk heeft verricht dat van dezen functionaris gevergd werd. Voorts dat nan dr. C. J. Vinkestein, die als voor zitter der onderwijscommissie den dank der vereeniging zoo ruimschoots heeft verdiend, bij de samenstelling van het leerplan enz. Er ten slotte aan den heer P. Pruis, die ge durende de ziekte en uitsted'crheid van den toenmaligen voorzitter, den. i - v. Harwe gen den Breems, diens functie heeft waarge nomen en zich daaraan geheel gegeven heeft. Ten slotte willen wij nog mededeeleit dat, behalve de zeer fraaie, door ons in ons eerste overzicht genoemde luxe-meubeltjes, nog als prijzen voor de.'verloting zijn beschikbaar ge steld, alle door de leerlingen vervaardigde werkstukken die in elk;huishouden gebruikt kunnen worden, En dat aantal is zeer groot. De zeer vele bezoekers die gisteren dfe ten toonstelling reeds hebben bezocht, hebben zich daarvan kunnen, overtuigen. Bij de tentoongestelde werkstukken, af- deeli.ng smeedwerk, zullen de bezoekers o.m, zien twee versierde reclameborden, die met de versiering aan gevels moeten bevestigd worden. Naar men ons mededeelde zal de Vereeniging de Ambachtsschool die ten ge schenke geven aan de gemeente, om die in een straat aan te" brengen,, met het opschrift Rechts houden". Woensdagavond zal in de Gasthuiskerk als spreker optreden ds. Pauwe, Hervormd predikant te Bennekom. (Zie verder 2e blad.) altijd dat hef tusschen ons nooit tot een huwelijk zou kunnen komen en ik paste wel op, je de woorden niet te ontlokken, die al zoo vaak op je- lippen waren, maar die je eerst vanavond hebt uitgesproken." „Ja, vaak heb ik willen, spreken en ik zou het cd veel eerder gedaan, hebben, als je mij maar niet een klein woordje tegemoet was gekomen. Een paar dagen na een ont moeting was ik je dan weer dankbaar dat je mij niet tegemoet gekomen waart. Ik kreeg er steeds meer achting voor jou door, En ik zegende je dapperheid." „Of het-nu juist dapper was altijd, be twijfel ik," zei Dorothé. - x „Je erfdeel is zeker in Damitz gelegd?" „Helaas ja, en' na vaders dood waren wij, mijn .zuster en ik genoodzaakt, dat erfdeel voorloopig onaangeroerd te laten. Friedrieh kon ons niet uitbotalen en vrij moeten te vreden zijn met de renten van ons kapitaal." „Stond het dan zoo slecht niet Damitz?" „Ja. En toen laatst, kort na vadem dood, een van de vóórnaamste hvnotheken opge zegd 'werd, .wist Friedrieh eerst geen raad. Dam om heeft oom Anton ook zooveel spoed achter het huwelijk met Francisoa gezet." „Maar Friedrieh heeft zijn vrouw toch lief?" Wordt vervolgd.) 'ÏÏH:Jiü :!'J t: is

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1