Hl mp0ê stXpsnieüws!! Nieuwe Dameshoeden, twm lil Uit de Pera. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned. Herv, Kerk. Christ. Geref. Kerk. Wemeiigrd Nieuws. Handel en Bedrijf. Bexeek Taa aartshertog Ferdinand. Do „N. R. Ct." verneemt nader, d!at aartshertog Frans Ferdinand en zijn. ge malin de bloemententoonstelling te Bos koop 2ii 11 en bezoeken. De »¥a1in'" over bet Indische leger.'- De Matin" van 38 dezer weet., naar aanleiding van hetgeen in den Duitsciien Riksdag over het Vreemdenlegioen is te doen geureest, te berichten, dat het "Net derlandsch-Indische leger, zoowel wat offi cieren als soldaten betreft, voor een derde uit Duitschers is samengesteld. Daaruit blijkt weer voor de zooveelste maal, dan men in vele baiteulandsche bla den er maar op los schrijft waar het onze koloniën betreft. Het is dan ook een onbe gonnen werk om alle -onwaarheden, die men aJzoo ond-er de oogen krijgt, tegen te spreken. Hier zij slechts herinnerd, dat het leger in Nederïandsch Indië ultimo 1909 o-p 113113 officieren, onderluitenants en ad'j. ond. d.d. off. 17 Duifsc.hers en op 34097 onderoffi cieren en minderen, o. w. 11.173 Eunx peanen, 965 Duitsöh'ers telde. Tarief vaa Invoerrechten. in een extra-nummer van „De Echo van het Zuiden", die te Waalwijk wordt uit* gegeven, lezen wij het volgende: Naar wij uit goede bron vernemen zal 'deze week nog het tarief van invoerrech ten bij de Kamer worden ingediend. Men verzekert ons dat het nieuwe ün lief, wat onze beide industrieën betreft, volgt uit zal zien: volgt dan een uitvoe rige tarief lijst Als bijzondere mcdedeelingen wordt go- geven Van het gewijzigd; tarief wordt een. meer dere opbrengst verwacht van 10 millioen, Hoofddoel der herziening is de ontvangst van meerdere baten voor de schatkist voor do sociale wetgeving bijkomstig doel is bescherming der binnemlandsche nijver heid. Het ontwerp is dus niet zuiver fiskaal, maar het is anderzijds ook vooral niet zuiver protectionistisch. OVERSCHIE, 31 Maart. Door den plaatsveivangend dietrictsveearts A. J. van Vel zen, te Schiedam, ia bij een gestorven rund van den veehouder J. Roden burg Jzn. en J. Lansbergen alhier miltvuur geconstateerd. Beide cadavers zijn op do ge bruikelijke wijze door verbranding vernietigd. Overnemlair ea asnle? verlengde Fahristraat. Dij den Raad is het volgende schrijven van B. en W. ingekomen: Door de Bouwmaatschappij „Kortland" wordt ons aangeboden als maximum ƒ3100 bij te dragen, in den aanleg van de Verlengde Fubristraat, terwijl tevens gevraagd wordt een reeds ontworpen dwarsstraat te laten ver vallen. De aanleg van de Verlengde Fahristraat werd reeds bij schrijven van 13 December j.l. no. 572/11 aanhangig gemaakt, doch moest wegens gebrek aan overeenstemming tusschen de betrokkenen van de agenda ge voerd worden zonder dat het doel bereikt was. Wanneer men rekent dat de helft van de straat, sluitend aan den bouwgrond van „Kortland" en de wederhelft van de straat voor zoover die aansluit tegen den nieuwen bouw door „Kortland" moet betaald worden, dan is oor die Maatschappij een bijdrage van ƒ3100 in de kosten van aanleg vol doende te achten. Wordt verder het straatviak, dat tegen een gemeentestraat aansluit, voor rekening der gemeente genomen en worden voor hel ove rige de beginselen toegepast, die ook bij de overneming -der Singelstraten hebben gegol den, dan zou de Gemeente hiér ten hoogste f 600 hebben bij te dragen. Wat het verzoek om wijziging van het bouwplan betreft, kan reeds nu het raadsbe sluit worden ingetrokken, waarbij indertijd op verzoek van de Maatschappij „Kortland" van 't uitbreidingsplan weid afgeweken. Daar door is dan voldaan aan het veiv.oek, z.oovei liet vervallen van de zijstraat van de Ver lengde Fahristraat betieil. Echter zal dan weder een op hot oorspronkelijk uitbreidings plan aangegeven zijstraat van de WeM-Fran- kelandscbe laan moeten vervallen. Daartegen bestaat bij ons geen bezwaar; ovenwei zal daarvoor een wijziging van het uitbreidingsplan noodig zijn met al de formaliteiten daaraan verbonden. ,Wat deze wijziging aangaat, komt het ons dan voor dat uwe vergadering zich be reid verklaren kan deze een zeer on dergescbikt punt in welwillende over weging to nomen; en dat do Bouwmaat schappy zich met die bereidverklaring te vreden kan stellen. Ten einde ook hier de gelegenheid te be nutten om Jot een beteren toestand te komen, hebben wij de eer u voor te stellen te besluiten: lo. het raadsbesluit van 1 Juni 1909 in te trekken en een voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan in. den zin als door do bouwmaatschappij „Kortland" go wenscht, to zyner tijd in gunstige over weging te nemen; 2o, voor het in orde brengen van de Yerlengdo Fahristraat ten hoogste 600.— beschikbaar te stellen en 3o. ons tot overnemen van cien grond in kwestio to machtigen en hiertoe te ne men het in ontwerp hierbij aangeboden be sluit, I i I i" i Dilett. Symphonle-orkeat „1. v. Beethoven". I Het eerstvolgend concert van het Dilett. j Symphonie-orkest „D. v. Beethoven", di- i .recteur "de heer J. C, Ml Feltzer, zal ge- 'geven worden op Dinsdag 18 April a.s., in de S, Of V. Uitgevoerd zal dan o. a. revor- I den de mooie suite „L'Arlésienne", van Bizet, met harp, on waarin ook de in sym-1 phonie-muziek zelden gebruikt wordende saxophone voorkomt. Medewerking zal bij dit concert worden verleend door het Sehiedamsche Mannen zang-kwartet „Harmonie". Het succes van de vorige concerten doet verwachten, dat ook dit concert Weer een talrijk publiek naar de S. O. V. zal trek ken. <4 Gaarne willen wij- nog eens opwekken de jonge vereeniging blijvend te steunen, door toe te treden als donateur(trice), Wij vermelden voorts, dat liet bestuur dezer dagen nog eens een lijst laat circu- leeren, voor aanwerving van donatenrs(tri- ces). Moge daarop veel geteekend worden. De Coalitie I „De Nedeilander" schrijft: j De' heer Snoeck Henkemans, het Chr.- flïat, Kameitid voor Amsterdam 11, heeft, aldaar voor zijn kiezers sprekende, naar het verslag in de bladen mededeelt, o. a. gezegd „dut de Chr. Historischon het vorige jaar reed" aan minister Talma hebben gevraagd, oJ' 't met de boende wetten niet anders kon." Daarop hebben enkeie a.-r. bladen vuurgc- vat. Zoo -zegt „Onze Courant" Dat vragen wij niet. Maar wèl vragen wij aan sommige Coa- litie-genooten, met name ook partij-vrien den van den heer Henkemans ot 't niet anders kan. Als het toch zóó er naar toe moet, waar we eerlijk gezegd een weinig bang vooi- gaan worden, dat de voornaamste sociale wetsvoorstellen tuaschen molensteenen van „onoverkomelijke bezwaren" worden plat gedrukt, dan laten we 't maar zeggen zooals 't is dan heeft de Coalitie ge toond op een belangrijk veld van wetge ving vrijwel onmachtig te zijn! Minister Heemskerk vond bij zijn lees zalen-voorstel tegenover zich de anti revolutionairen en de Roomsehen. Minister Kool bij de tractements- en pen sioenregeling der oÜSicieren, viel door de actie der anti-revolutionairen, en van enkele Room- schen. Minister Kolkman ondervond bij zijn voor stel tot wijziging en verhooging der succes siebelasting feilen tegenstand bij verschei dene anti-revolutionnairen. Minister ïalma werd, bij de behandeling der Arbeidswet, tegenover de Roomsche voor- stelleis van onaannemelijke amendementen, in den steek gelaten door de anti-revo lutionairen. Niet alleen wetsvoorstellen, maar ook mi nisters zijn „platgedrukt". En dan vraagt men nogWat kon? Het kabinet-Heemskerk heeft, in het algemeen genomen, tot dusver heel wat meer steun ge vonden bij de Christelijk-Historische, dan. bij de andere groepen der coalitie. Tentoonstelling van Hollandsche meesters te Parijs. Einde Mei of begin Juni a.s. wordt, in de zaal van het Jeu de Paume, in de Tuile- riën, een tentoonstelling geopend van Hol landsche meesters der 17de eeuw, georga niseerd door het tijdschrift „L'Art et les Artistes" en waarvan de entrée-opbrengst ten bate zal komen voor de ééne helft aan het Fransche Orphelinat des Arts en voor de andere aan de Nederlandscho Vereeni ging voor Weldadigheid te Parijs. Naar verluidt, is H, M. dó Koningin be schermvrouwe geworden van deze tentoon stelling, waar een dertigtal doeken van Rembrandt en Frans Hals, en een nog on bekend aantal stukken van Terborch, Pie- tor de Hoog, Van Ostade, Ferdinand Bol, De Keijzer, Albert Cuyp, Nicolaas Maes, flerard Dou, Ruysdael, Hobbema e. a. zul len avonden geëxposeerd, alle in eigendom toebehoorend aan uitsluitend Parrjsche col- lectionneurs. Veranderlijkheid, der zonnestaling, Gesteund door een congressubsidie van I 5000 dollar zal de directeur van het astro- physisehe laboratorium van het Smithso nian Institute te Washington, dr. C. G. Abbot, een reis naar Mexico ondernemen tot het meten van de intensiteit der zonne straling, vertrouwend zoodoende het bewijs te kunnen leveren voor zijn theorie, dat die intensiteit niet steeds dezelfde is. Me tingen te Washington boden reeds vele ge gevens, maar de reis naar Mexico wordt noodig geacht om vast te stellen, of de schommelingen in zonnestraling niet soms locale atmospherisehe verschijnselen zijn. Blijken de schommelingen ook onder den onbewolkten Mexicaanschen hemel voor to komen, dan zou dit, volgens Abbot, het afdoende bewijs voor zijn theorie zijn. Tot dusver was 't niet gelukt de zonnestraling nauwkeuriger to meten dan met fouten van «rancedelijk 5 ii 10 o/0. Abbot maakt ech ter gebruik van instrumenton, waardoor de waarnemingsfouten worden opgeheven, naar hij meent. Het vaststellen, dat de zonnestraling geen constante intensiteit vertoont, is hier om van veel belang, omdat van die stra ling de temperatuur en mogelijk ook de weersgesteldheid afhankelijk is. Voor zijn Do dam'esh'oeden hebben ook voor het aanstaande seizoen geen principieele Ver. andcring ondergaan. Naast de zeer groote, platte modellen, blijVen da eenvoudige. werk op dit gebied ontving Abbot ten vo- rigen jaro reeds de gouden medaille der National Academy of Sciences. Beroepen te Vinkeveen c. a. *ds. D. Plantenga, te Kockenga. Bedankt: voor het beroep te Loefi- schpiidijk els. C. B. Holland, te Don Ham; te Brake] ds. J. Ct. Dekking, te Monster. Beroepen (8o maal) te Haarlem ds. Geels, te 's-Gravendeel. De permanente commissie tot de algemcene zaken van hot Xcd. Isiv Kerkgenootschap zal de noodige vooi be rei dingen treffen dat er ook een gelegenheid worde geopend voor de opleiding van Israel. GotKlienstondeiuijze- resaen, wier nuttige werkzaamheid door de opperrabijnen zoor wordt gewaardeerd, doch waarvoor oen gelegenheid tot opleiding ont breekt. Hooger Onderwijs. Te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer G. F. Gaarensdroom gcboion te Am sterdam. Vrije universiteit ie Amsterdam. Examen bedoeld in art. 135 dor II, 0. Vet de heer II. Engel. Universiteit te Leidon. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stel lingen de heer P. A. G. do Milly van Hei den Reinestedn, geboren te Zuidlarcn. Doctoraal examen rechten: de heer II. j C. J. Zaaijer. Te Leiden is bevorderd tot arts de heer AL V. van Aavdeime. Doctoraal examen staatswetenschap de heer mr, J. J. W. Bouns. Universiteit te Utrecht. Doet. ox. Ned. lett,meg. H. G. Hollenhaoh. Te Utrectht is bevorderd tot tandmeester: Ghr. F. L. Nord en J. W. van Kuijk. Universiteit te Groningen. Bevordoixl tot doctor in de godgeleerdheid de heer K. Sonies, Ned. Ilerv. predikant te Rumen, geboren te Groningen, op proefschrift:De tijdsbepaling van het eerste Psalmboek (Ps. 1-411). De machinisten en stokersstaking. Gistermiddag lagen te Rotterdam allo booten, die do firma Wim. Egan Co. in de vaart heeft, stil. Het machineperso- neol van de booten, die nog in de vaart waren, heeft zich, na beëindiging van do loopendo reis, dadelijk aan de zijde van do stakende kameraden geschaard. Inden mond van do Nassauhaven liggen nu zeven booten van genoemde firma. Een poging om in den. afgeloopen nacht een van deze booten door een gehuurde sleepboot uaar Alblnsseixlam te laten slee pen, is mislukt, omdat het machineporso- neel van do "gehuurde sleepboot weigerde „onderkruipersdiensten" te verrichten, Voortvluchtig. Burgemeester Hoaartg, van Blaikrom', die zich Woensdag in hechtenis moesit b'egë? ven, is sedert Maandagmiddag voortvluch tig- i De HilVersumsche berichtgever van het „HdbL" Schrijfti nog: De burgemeester van Blarictan, b'urgei meester Hosang, 'die bij vonnis van de Rechtbank to Amsterdam', o. a. ter zake van valschhekl in geschrifte, Wasveroom deeld tot een maand gevangenisstraf, in, welk Vonnis door hem! weivl berust, is ver dwenen. Naar ik Verneem1, had de oproe-, ping van den Officier van Justitie om 'zijn straf te ondergaan hemi reed's bereikt en Was zijn inhechtenisneming gelast. Maan dagmiddag j.l. is hij, voorzien van een groote koffer, evenwel pen rijtuig naar Bussum vertrokken en vandaar per spoor naar Amsterdam. Den niïddag van zijn vertrek heeft hij eerst nog zijn ontslag ingediend als raads lid der gemeente. De bevolking van Bla- ricum moet zeer ontstemd zijn, dnt de politie niet beter het oog op hem heeft gehouden. De vergiftigingszaak. Naar cle „Haarl. Ct." vesneemt, woidt door de politie nog steeds het onderzoek voortgezet inzake de vergiftiging in de Nieuw'e Meer. Thans moeten door haar w'eer eenige belangrijke ontdekkingen gedaan zijn, die nogal verzwarend voor de verdachten zijn. Bij df-urwa rders exploit. Te Delft hebben Donderdag 94 leden van „De Dageraad", hun lidmaatschap van de kerk, waai toe zij behoorden, bij deurwaar- deis-exploit opgezegd. De 04 mesonen waren Ït.-K. en Ned .-Ilerv. liet drama te Rijswijk. liet „ILbld." vermeldt nog als een feit, dat tegen mevr. H, pleit, tint zii, die tij dens de ramp aanwezig moet zijn geweest zij bewoonden hetzelfde slaag vertrek eerst eenigen tijd daarna dc huistrenooten heeft gewaarschuwd. De revolver, waarmede het noodlottige schot is afgevuurd behoorde aan de ongelukkige vrouw en bevond zich des nnciita steeds onder haar hoofdkussen. De financieele zaken van den heer v, II. waren in uitnemende orde, zijn zaken breid den zich uit en hij 'gaf met groote opgewekt heid zijn werkkracht aan de uitbreiding. Wie den overledene nog kort voor den nacht, van z.ijn sterven gespreken hebben, verklaren dat hij in het minst niet gedrukt of somber ge stemd was, doch vol vertrouwen in tal van plannen die hij gemaakt had. De gearresteerde had reeds enkele weken geleden aan de rechtbank gevraagd onder curat eele te worden peeteld, welk verzoek door do familie ondersteund werd. Een geruchtmakende vrijheidtberooving. Te Beverwijk, waar de Rijkspolitie voor eenigen tijd bijzondere instructies ontving vun den rechtercommissaris te Alkmaar, ter bewaking van den heer M., te Velsen, bij wicn huiszoeking plaats had eri die reeds meermalen werd geconfronteerd, heeft thans diens arrestatie heel wat sensatie en veront waardiging gewekt. Verleden jaar weid in het krankzinnigen gesticht te Castricum tot tweemaal toe in braak gepleegd en viel het ambtenarenperso- neel, waartoe ook de heer M. behoorde, on der verdenking. Die verdenking bleek toen geheel ten. onrechte te zijn, doch inbrekers, onder wie de beruchte Collaai'4, die thans nog achtei slot zijn voor een anderen inbraak, schijnen door het oprakelen van alleitlci ver zinsels hun kans schoon te zien, hun zonden- register te verlichten en moeten, thans be- -chuldigingeii tegen den heer M. hebben in gebracht, die de Alkmaaische justitie er toe geleid hebben de heer M. in arrest te stellen, op grond van de vrees, dat hij zich zou ver wijderen. Een aantal notabe'e personen zal zich tot den minister van justitie wenden, om een meer omzichtig optreden van den rechter commissaris te Alkmaar uit te lokken. („Tel.") De mi/lioenenerfenis te Goes Omtrent de miüioenenerfenis te Goes meldt men nader, dat het bedoelde stuk ten stad- huizc aldaar een schrijven is van den minis ter van Buitenlandsclie Zakon, meldende, dat volgens een van den Franschen consul -bij hem ingekomen missive, niet is uitgemaakt kunnen worden of de Thierv' in Nederland bloedverwanten zijn van den in Frankrijk overleden Thiery. Brandstichting Woensdag der vorige week ontstond door onbekende oorzaak brand in de schuur van den arbeider A. de K., te Sint-Maartensdijk (eiland Tholen), welke schuur met een aan grenzend schuurtje van C. Manneke totaal afbrandden. Na dien brand zijn vermoedens gore/en, dat dc bewoner, De IC, den brand zou hebben gesticht, tengevolge waarvan de justitie uit Zie rik zee een onderzoek ter plaatse heeft in gesteld. Dc verdachte ontkende beslist alle sclnild. Opgegraven. In do vorige week stierven te Beusichem twee kalveren, die op het erf begraven wer den, Donderdag wilde men, naar de „N, E. Ct." meldt, de cadavers opgraven om to onderzoeken, of de dieren aan mond en klauwzeer waren gestorven. Men zoekt echter vergeefs; men vreest, dat zjj „con sumable" zijn gemaakt, Jeugdige kippendieven. Het is aan de gemeente- en rijkspolitie te Loosduinen eindelijk gelukt, een beela bende Haagsche jongens op te sporen, die zich daar aan verschillende diefstallen van kippen hadden schuldig gemaakt. Toen oen hunner tot bekentenis was gebracht, noem de hij zijn kameraads, allen jongens tus schen 9 en 14 jaar. Rashoenders van groo te waarde verkochten ze by eon poelier voor zeven stuivers. De jongens hebben ook een, reeks diefstallen in Den Haag ge pleegd. AMSTERDAM. 31 Maart. Lijnolie. Vliegend 52 51^; April ƒ51 /50j 50?; Mei-Aug. ƒ442; Sept.-Dec. 39i LEEUWARDEN, 31 Maait. Boter. Boereboter le soort Aanvoer. 2 1 vaten. Fabrickxboter 49 j ƒ50. Aanvoer: 20 j, 51 vaten. Noteering van de Commissie. Ie kwal. Fnbrieksboter 52. Noteering van de Commissie der Ver. van Boter- en, Kaashandelaren in Friesland. Ie ■>oort Fnbrieksboter 53.50. HAMBURG, 31 Maart. Petroleum. Pennsylvanische in loco mk. li.50. Spiritus rn loco kalmper Mrt. mk. !7i; April/Mei mk. 17j (zonder fust). NEW-YORK,lu Maart. Mrt. Mei Juli Sopt. Tarwe: 03$ 933 Mrt. Mei Juli Sent. M a i s: 543 56 Faillissementen. Vit de Staata-Oourant. Uitgesproken: N. W. van Woudenberg, schoenmaker en wuikeiior, te Amersfoort. Reohter-com- missaris: jhr. mr. J. Schmvrbeque Boefje; curator: R. P. van der Mark. J. Posfcema, smid, te Nickerk. Rechter^ commissaris: mr. J. A. G. Gockinga; cu rator: ira. W. J. Koppius. De nalatenschap van C. D. Fetter, laatst gewoond hebbende to Amsterdam. Rechter commissaris: mr. J. T. F. Felting; curator: mr. A. Zeldonrust. A. B. J. Centen, handelaar in rijwielen, to Rotterdam. Curator: mr. II. Hi. do Har- tog. i V. Zendijk en IT. Zendijk, samen hande lende in manufacturen, kant, enz., als ge zusters Zendijk, te Rotteradm. Curator :mr. Vincent van Peski. ltechter-commissaris in beide faillisse menten mr. Wi. Lunsingh Tonckens. Opgeheven: W. J. C. van de Ctoorberg. i Geëindigd: II. Bakx, boekdrukker, gewoond hebben de te Geldrop. 1 DUISBURG-RUIIRORT, 31 Maart. Steenkolen. De afgeloopen week bracht wedeiom stijgenden waterstand, zoodat do groote schepen naar den Rovenrijn weer die per afladen. Er is voor den Bovenrijn nog weinig drukte, cle oude contracten zijn atge- loopen en de nieuwe ziju nog niet afgesloten of op levering na 1 April. Naar Nederland zijn veel bunkerkoien voor de zeehavens be stemd alge leve ril, ook komen er reeds ordeis op indiwtriekolen en woult nu met aannemen der schepen begonnen, die na 1 April afge zonden moeten woulen. Naar Belgie is het diukker, daar worden kanaalsclicpen gezocht en is de vracht daarvoor iets vaster. Over het geheel is vracht en sleeploon nog steeds zeer laag. Men betaalde voor schepen van middel bare giootte per 1000 K.G. naar: Rotterdam 0.65 Schiedam 0.73. Vracht van Ruhrort naar Mannheim mk. 0.70, naar Frankfort mk. 0.80, naar Straats burg mk. 1.30 per ton van 1000 K.G., vrij sleepen en lichten, op waterstand af laden- Hoogwater te Schiedam. April '1 v m. 5.16 n.m. 5.25 2: 5.48 0.3 3: 6.25 6.50 4: 7.11 7.38 Hoogte van hot water op de rivieren. Berichten van 1 April. LOBITH, 2u.n.m. 41.78 Gew 0.30 M KOBLENZ, 6'u. 's morg. 3.22 Gew 0.00 M TRIER, 9 u. 2.50 Gev. 0.08 M KEULEN, 11 u. 3.46 Gew. 0,12 M RUHRORT, 8 u. 2.69 Gew. 0.30 M Zon en Maant Zonsopg. April 25.33 v.m. ond g 6 36 n.m 35 32 6.37 4: 5.30 6.38 6 April E K. 13 April V. M. Familieberichten. G o trouw! d: 30 Maart: H. J. M. SU monis en C. J. Nieuwenkamp, Hilversum. F. A. Van Bijlevelt en M. II. J. Homk mes, Amsterdam. W. H. F. Troste en H. P. J. Ruriolphi, Amsterdam'. J. J. Stls- holz en J. Rodrigues Nunes, Amsterdam1. M. Hemiicpxea Pimcntol en C. van Prang, Amsterdam. I. Mechanicus en S. BouW- nian, Amsterdam. I 1 Bevalleen: 28 Maart: F. C. do la Chambrev. Dugtercin, Bon/lowoso (Java), D. 29 Maart: A. KeesingSnuyf, Aim sterdam, D. W. A. StokhiiyzonSi.cke- meyor, Apeldoorn, p. OVörleHlen: 28 Maart: P. A. v. 'd. Laar, 74 j., Bloomondaal. 29 Maart A. Gugel, 45 j. /s-'pravenhage. J. H, Oberthür, 67 j., Amsterdam. G. Zei? Bakker, 86 j,, Hoiloo. j ISRAËLIETISCHE KERK. Ryaf rsckten.

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6