64"" Jaargang. Woensdag 19 April 1911. rto. i3588 Tweede Blad. BINNENLAND. Deze courant verschelt dagelijks, met uitzondering vanZon-enPeestdugea, Prijs per kwartaal; Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.26 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor hot uerstvolgead nummer moeten des middags vóór eon uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). COURANT. 1 Frjjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleino advertentiën opgenomen lot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Van het hof. 15c n i ii e i de n t. Toen II. M. de Koningin mot Prinses Juliana gislon-'iiuxjrniiiklag in een open rij tuig van een rijtoer naar het paleis terug keerde, liep, jiti.-t terwijl het koninklijk rij tuig, komende uit de richting van de llcul- striint, iiaur het voorplein van het paleis zwenkle, een jntfrouw plol.-eling op het rij tuig toe en wieip er een brief in. Een op een licts gezeten rechercheur van politie, die de beweging mui dc juifromv had be merkten'!, werpen met den brief had willen voorkomen, schoot naii'-tonds toe en reed daarbij de vrouw omver, terwijl hij /elf ook viel en het achterwiel van het rijtuig.over zijn fiets ging. Do politie-1 «nimble bracht de juffrouw, die z.ieh aan de boenen Itc/ecrd had, naaf 't eummisNirmal van politie aan de Rivicr- vi.-clnuarkt. Het gebeurde ging zoo snel in zijn werk, dat het Koninklijk rijtuig geen noemens- vvaiudig oponthoud ondervond. Ook waren Koningin en Prinses niet merkbaar ver schrikt door het voorgevallene, dat trou wens, ook omdat het zulk een snel verloop had. weinig opschudding wekte. De juifromv schijnt niet wel hij het h.ootd te zijn. Zij stond vroeger in bcfrek- king tot een biiitenlandseheii consul, die thans overleden is, hetgeen zij maar niet wil gclooven. Vandaar dat zij steeds reques- lieert om nader onderzoek. Reeds vioeger moet zij getracht hebben een brief in het rijtuig van de Koningin te werpen. Corps dlplomatiqno. De lieer Von Bethmann liollweg, tweede secretaris Dij liet Duitsche gezantschap tc 's-Uravenlmge, gaal, naar men uit Berlijn meldt, in gelijke hoedanigheid over naar de ambassade tc Weeuen. De heer Von Bellmmmi liollweg zal tegen het einde der nuuind naar z.ijn nieu wen post vertrekken. De pauselijke internuntius bij hot Neder- laudsclie lief. Raar de „Nieuwe Git." verneemt, is du stap tot het weder vervullen van de inter- mmtiiiUmr bij ons lloï uitgegaan van het Vmticami, De kaïdimud-vstaatssecretiiris Merry del Val moet, na vooralgaande poi sing, een eigenhaiuligen brief aan do regee- riug ge-schreven hebben, waarin deze werd in kennis gesteld van het voornemen van den Raus om, behoudens haar goedvinden, den nuntius te Brussel tevens lot nuntius k' 'sGravenhage te benoemen. In ons vorig nummer hebben ,wij reeds vermeld wnarom deze met den titel van in ternuntius bij ons hof i» geplaatst. Nederlandsoh Gymnastiek verbond, dij gelegenheid van do to 's-üravenhage ie houden XXle openbare uitvoering zul len do vertegenwoordigers van hot Ned. Gymnastiek-Vorbond en van do buitenland- sein, bonden op Zaterdag 3 Juni door het gemeentebestuur oüicieel ten slndhuize worden ontvangen. Baron Siveorts de Laiulas Wiyborgh, die als Burgemeester der Residentie hot eere voorzitterschap van het eero-comité voor bovengenoemde uitvoering had aanvamd, heeft zich bereid verklaard, thans in zijn hoedanigheid van G'oinnisisaris dor Ko- Jtingin in Zuid-Holland eero-voorzitter van dit comité to blijven, Belauj»en van hot kind. Onder leiding van den vootzittor, den lieer J, D. Ros, heelt du Bond, ter behar tiging van do belangen van hut kind, Za- lordug zijn tweede aigemeene vergadering gehouden. Bit liet jaarverslag van de secretares- peiuiiiigmeesteresse bleek dat de toestand van den hond in veel opzichten reden tot tevredenheid geelt, liet aantal vereenigingen dat aangesloten is, nam toe en bedraagt 22. De iinancieeie toestand kun gunstig genoemd worden. Besloten werd tot, oprichting van een bu taan, dat een verzamelplaats en een uit gangspunt zal zijn van alles wat tot na vraag, onderzoek, voorlichting en hulp kan strekken Dij de behartiging van do belangen van liet kind. Het is niet de bedoeling dal dit bureau werk, dat reeds gedaan wordt, zal onderne- m°n. In de eerste plaats zal aansluiting 'zocht worden hij be-stnande bureaux, bi bliotheken, mi meilieven, Herkozen werden in het dag bestuur mevrouw L. BcliiiFantc-Ahu en mej. A. U. Dyscrinek. Mevr. v. d. Steen van Ommeren-Hallo gat ten slotte een heldere, zakelijke uiteen zetting van het werk en silexen der Rein Leven Beweging. Commiczeo-verlfl ateurs der dir. belastingen. Op Panseh-Maundug heeft du Boud mui koinmie/cn-verilieatours der diieelo belas tingen^ invoerreehteii en accijnzen, onder leiding van den lieer De Vries, uit Rutter- dam, Ie Utrecht een aigemeene vergade ring gehouden. De voorzitter wees er in zijn npeniiigs- wooid op, dat de Rond steeds in bloei toe neemt. Op 9 collega's na zijn allo kommie- zen-venliealcurs lid van den Bond. Een ver blijdend verschijnsel werd het genoemd, dat ook de collega's, die als kommies lid waren van den Bond van ambtenaren op Chrisle- lijken grondslag, na hun benoeming tot kom mies-verificateur lid v uu onzen Bond wer den, aldus erkennende, dat du Bond van Kornmiezcn-verificatuurs alleen de Bond is, die hun belangen kan lieluutigen. Ook met het oog oji het prestige mui superieure amb tenaren, werd bet niet wunsehelijk geacht dat zaken, rakende de traktementen en be vorderingen der kommie/eu-veriticateurs, aan kommiuzen ter behandelinsr werden ge geven. Gewezen werd op het feit, dat de uitbreiding in JÜÜÖ van het korps verifica teurs niet voldoende bleek geweest te zijn, dam thans nog een 13-tal kommiezen-veri- i'icateuis, die reeds langer dan twaalf dienstjaren luidden, op de benoeming tot verificateur wachten. Na lezing der notulen en liet jaarverslag, velke beide werden goedgekeurd, werd de contributie wederom vastgesteld op 1.50. Met wijziging der volgorde van de agenda werd daarna overgegaan tot de ver kiezing van bestuursleden, welke tot uit- slag had, dat herkozen werden dc hoeren De Vries (voorzitter), J. Elgersma (le suur.) deu Reizers (2e sccr.) die allen hun herbenoeming aanvaardden. De commissie tot nazien der rekening Min don penningmeester vond die rekening volkomen in orde. Do aid. directie Arnhem had een drietal voor.slellen op don beschrijvingsbrief ge plaatst, t. w. a. de alg. verg. drago liet hoofdbestuur op, bij evonlueeie alsclnilïing der emolumen ten de noodige stappen te doen tot het ver krijgen in de plaats daarvan eener vaste toelage, welke niet persoonlijk is, doch ver bonden aan de standplaats. Jn liet algemeen bleek de vergadering tegen afschaffing der emolumenten te zijn. Het bestuur za! zich godragen naar hetgeen le dezer zake hel, meest geuenscht is. b. De alg. verg. drnge liet hoofdbestuur op om te ijveren voor een snellere promotie dor kommiezeii-verifioateiirs, bijv. door de bevordering na acht diestjaren ais K. V. tot verificateurs. De voorzitter acht, nu de benoeming na hoogstens 12 jaien dienst ais K. V. tot ve rificateur nog niet eens is verkregen, dat liet wel een greote sprong is, nu op bevor dering na 8 jaren dienst aan te dringen. Het voorstel bArnhem word ingetrok ken en besloten een adres te zenden aan den minister van financiën ter verkrijging van bevoideriug na hoogstens twaalf jaren dienst als kommies-verificateur. c. De alg. verg. drago het hooklbestuur op om stappen te doen teneinde de K. V. gerangschikt te krijgen onder letter A. in du Tijst behooiende bij de min. res. d.d. 6 hehr. 1908, (toelage-herklit) liet voorstel sub e. weid niet geringe meerderheid ver worpen. Bevestigend werd beantwoord oen vraag, voorkomende in De Reehlsloestund no. 106, luidende: Beliooit, in een wettelijke regeling van den rechtstoestand der Imigeriijke Amb tenaren ook opgenomen te worden, dut er lusschen de oveihoid en de aiubtonaarsver eenigingen overleg zal geschieden omtrent liet vaststellen, wijzigen en opheffen van re gelingen de positie der ambtenaren als zoo danig rakende? Dit overleg hchooit naar do meening van den Bond bindend te worden voorgeschre ven. Besloten werd om de volgende vergade ring weder in Utrecht te doen plaats vin don. Na rondvraag, welke tot cenige huishou delijke besprekingen leidde, werd de bij eenkomst ge.sdoten. Algem. Ned. Werkliedenverbond. De beide Raaschdagen is i.o Utrecht ge houden de jaarvergadering van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond. Ter vergadering waren o. a. aanwezig de leden dor Tweede Kamer, mr. M. W. 1'. Treub, Th. Ketelaar en de Klerk; verder de voorzitter van den Vrijzinnig- deniocralisehen Bond, de heer Herman Snij ders, en do hoeren P. Nulling, B. 11. Heldt en Tii. do Rot. Vcitegcnvvoordigd waren 37 afdeelingen. Do voorzitter van liet Centraal Restaur, de lieer A. Itauwerda uil Leeuwarden, opende haar met een ïede, ditmaal in ver band mot het 40-jarig bestaan van het Verbond, oen feestrede, waarvoor hij tot onderwerp gekozen hadindividualisme of social isme. Spr. verklaarde te willen- uiteenzetten, hoe hij zicli do toekomst der organisatie van liet Algem. Nederl. Werkliedenveibond denkt. Naar zijn zeer besliste overtuiging staat het Verbond aan een tweesprong. De eeuo weg leidt naar het socialisme, dooi den anderen te volgen blijft zij op de baan naar hel individualisme. Het Werklieden veibond zal tussehon die twee wegen moe ten kiezen en wel zoo spoedig mogelijk. Twee ernstige vragen heeft men, meen de spr., bij al het streven naar sociale wetgeving verzuimd te beautvvooiden: 1. Wat is de oorzaak van de slechte arbeids voorwaarden bij onze individualistische pro ductiewijze; 2. kan, in "verband met deze oorzaak, de toepassing van de gedeeltelijke socialistische regeling der productie, name lijk voor zooverre de arbeidsvoorwaarden betreft, wel inderdaad verbetering bren gen? Vreemd, oordeelde spr., mag het. heeten, dat den groote massa der menschcn, die zich tegenstanders van de socialistische productiewijze noemen, zoodanig -onder den invloed der socialistische, propaganda heb ben gestaan, dat zij begonnen zijn met sociaal te hervormen, zonder zich eerst goed af te vragen of de beoogde verbete ring wel inderdaad kon komen. Do sociale hervorming, welke wij noo- dig hebben, aldus oindigde spr., is die, welko den toegang tot den grond voor den arbeid, opent en liet opslorpend vermogen van het grondbezit doet eindigen. Dan eerst, meende spr., zullen de vak- voreenigingen een gezonde basis krijgen, waarop zjj kunnen werken, oin aan de ar beiders het hun toekomende aandeel in de vermeerderende productie te verzekeren. Do rede word aan liet einde mot applaus begroet. Vervolgens reikte de voorzitter met een: go vvaardeorende woorden aan den heer Th, do Rot een medaille uit als bewijs van e.ereiidinaalsehap. De heer De Ilot dankte liet Verbond voor de hem gebrachte buide. Paasehmaandag heeft het Verbond zijn aigemeene vergadering voortgezet. Na lier- (jpèning door den voorzitter werd met de gebruikelijke toespraken aan dun aftreden- den secretaris, den beer J. Mussett, een gouden horloge mingeboden, vuoi liet vele werk, dat hij voor hut Vei bond heeft ver richt. Medegedeeld werd, dat in de huishou delijke zitting dc jaarverslagen waren goed gekeurd. Het ledental bedroeg 2060, ver deeld over 37 afdeelingen. Do ontvangsten bedroegen f 2296.89, de uitgaven f2233.605, alzoo een saldo van fG3.28'/e. In hut centraal bestuur werden gekozen de hec-ren A. Itauwerda, te Leeuwarden, voorzitter; C. Quispel, le Rotterdam, se cretaris; A. van Veen, le Rotterdam, pen ningmeester; verder dc hoeren C. ll.Kouvv te Leiden; G. G. Meijer, te Delfsha- ven; J. L. v. d. Voorden, te lvralitigen; E. de Roest te Workum; D. Naiming te Appingendam, K. Scheller, tc Zwolle, D. D. Wakkermnns, te Zutfen, P. W. .1, v, Basse], te Utrecht, J. F. v. Emmerik te Haarlem en J. Pa au wc te Kruiningeu. Tot redacteur en administrateur vau ,,l)e Weikmansbodo" worden respectieve lijk benoemd do heeien J. klusser! te Am sterdam en J. L. v. d. Vooien te Kra- lingcn. Het eeiilraalbettiuur luid aan dt orde ge steld dc volgende motie inzake liet ont wei p-ziekteverzekeriug „De aigemeene vergadering enz., over wegende, dat voor liet behoud van liet mbeids- vermogen der arbeidersklasse in hunr ge heel en voor die ten platten lande in liet bij zonder, in de eerste plaats noodig is een lioteio verzorging der zieke arlxuder», die behalve naar geneeskundige behandeling van den arbeider en zijn gezin, ook streeft naar voorkoming van ziekte, ztekenhuisver- plegiög en opneming in sanatoria; dat van liet particulier initiatief op liet gebied der ziektcvorpiegiug in do toekomst geen voorziening te wachten is, die aan redelijke ei.schen voldoet, terwijl daaren tegen datgene, wat ten aanzien dei uitlree- ring bij ziekte door tal van vereenigiiigeu reeds is gedaan met steun en controle van den staat tot een goede regeling kun woe len hervormd spreekt den weiiseli uit, dat liet aanhan gige wetsoiitwerp-Taimu niet worde aange nomen dat een toekomstige ziekte-wet in de eer ste plaats trachtte te voorzien in de vurbc- teiing der verpleging van zieke arbeiders, vvaaibij de moderne geneesmethoden meer binnen hun bereik weiden gebracht en zulks op den grondslag van geldelijke bijdragen van do gemeenten en de weikgevers en een voldoenden invloed der arbeiders op liet he lleer; dat door propaganda, controle en finan cieels steun vau overheidswege de be-taande vrijwillige verzekering voor zieken met. uit kreet ingen wouie uitgebreid en verbeterd.'' Deze motie werd na eenig debat aange nomen met aigemeene stemmen. Inzake de landbuii w-ongeva]len-verzeke ring stelde liet bestuur de volgende motie v oor „De aigemeene vergadering enz. Spreekt ais ham' oordeel uit, dat in de gegeven omstandigheden het aandringen op een landbouw ongevallenverzekering ge schoeid op een leest der wet van 1901 geen succes kan hebben, dat echter krachtig moet worden aange drongen op spoedige totstandkoming van een afzonderlijke wet, waarbij, onder aanvaar- 'mg van liet beginsel der uitvoering van do verzekering door de bed rijksinstituten, aan de veldarbeiders dezelfde rechten worden toegekend als reeds aan vele arbeiders bij do nijverheid zijn gegeven, draagt liet eenlraalbestuur op hetzij zelfstandig, Hetzij in samenwerking met andere organisaties, in deze richting do maatregelen te nemen, welke liet voor do bereiking van dit doel dienstig oordeelt. Als gevolg van du gehouden besprekingen worden geschrapt in de eerste alinea de woorden „in de gegeven omstandigheden" en in de tweede alinea de woorden „onder aanvaarding van liet beginsel der uitvoering van de verzekering door de bedrijfsinsti- luLen." Aldus gewijzigd weid deze motie aange nomen. Voorts werd besloten bij de Regeering aan te dringen op wijziging der wettelijke regeiing van liet arbeidscontract en op steun der gemeentelijk gesubsidieerde Verkloo- zonfonds enz. Met den Vrijz. Dem. Bond zal worden samengewerkt inzake den 10-urigon ar beidsdag. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd inzake cenige voorstellen omtrent invulidi- teils- en ouderdoms-verzekering, waarbij de meeste algevaardigden betoogden, dat alleen voor faUiatspensionneering door liet Yeibond geijverd moest worden, terwijl anderen de verplichte verzekering niet vrijstelling van de lage ioonen wilden aceepteeren. Medegedeeld werd dat. hoewel liet rapjtort inzake slautspensicmnecimg van den Vrijz.- Dont. Bond nng niet verschenen is, de con clusie er van is: verplichte verzekering met vrijstelling van de lage loouen en de mogelijkheid om kleine patroons en nering doenden er in on te nemen. De vergadering sprak zieli ten slotte bij monde van den voorzitter uit dat het Ver bond is en blijft voor rinatspensionneering. Nog. werd aangenomen een motie legen de uitbreiding der logeruitgaven. Na nog besprekingen over enkele andere onderwerpen gehouden te licbhcn, werd de vergader!in» ge-loten. Congres der S. 1». A P. Aan den vooravond van liet congres der S. D. A. P. werd in de groulc zaal van „Tivoli" te Utrecht een zeet druk bezochte feestvergadering gehouden, aan geboden door de afdeeling Utrecht dier partij. Dr. J. van Leeuwen, voorzitter der con grescommissie, sprak het openingswootd uit. Vertoond werden een zestal tableaux, naar tafeveclen uit Adeina van Schelte- ma's „Londen", met declamatie van ver zen door mevr. Adeina van Srheitxvma en begeleiding van een koor, onder lei ding van nievromv Stella AnkcrsmilPo lak, De tableaux, ontworpen en ingestu deerd onder leiding van mevrouw Do Roodc—Heijermans, maakten diepen in duik; eveneens de verzen. Daarna zong het arbeiderszangkoor „De Stem", onder leiding van Job. Caro, met medewet king van mevrouw Anna Oiden- boynt, sopraan, uit Den Haag, cenige lie deren, waarna de Russische violist Edv. Som mus een tweetal vioolsolo's ten ge- lioore biaehi, met pianobegeleiding van mevr. Anker stuitPolak. Vervolgens hield het Tweede Kamerlid mr. P. J. Troelstra, een feestrede. Zondagochtend te half elf uur werd het congres geopend door den voorzitter van het partijbestuur, den heer W. M. Vlie ger, die in zijn openingsrede mededeelde dat in liet afgeloopen jaar het iü.OODste lid was ingeschreven. Voorts gaf spr. een eritiseh overzicht van de daden dezer regeering hier te lande en een kort overzicht van de beweging der sociaal-democraten in andere landen. Na een regeling der werkzaam heden te hebben vastgesteld, waarnij gionzen ge trokken weiden voor den duur der be handeling over verschillende on dei welpen, weid met de behandeling der agenda aan gevangen. In de eerste plaats werd behandeld do Paitijleiding en de Kanieifwutie, waai bij tal van sprekeis het woord voerden. Mr. Troelsira beantwootdde de verschil lende sprekeis. Hij wees erop. dat veel otitiek op de Kamerfractie bewijs geeft van totaal niet op de hoogte zijn van het werken der Kamcfiactie. De Kamerfiaclie staat steeds op de bres om zelfstandig in de Kamer de belangen vau het prole tariaat te vetdedigen tegenover de gansehe bourgeoisie; bij verdedigde do houding der Kamerleden bij de verschillende wetsont werpen. Aan de orde werden vervolgens gesteld voorstellen op vorenbesprokefi punten be trekking hebbende, waarvan het uieeien- deel werd ingetrokken na korte bespre kingen. Daarna was aan do orde „De redactie van „Het Volk". Aan de behandeling daarvan werd do verdere tijd der vergadering besleed. Een voorstel om bet debat te sluiten werd verworpen. In de ochtendzitting, die te 10 uur her opend werd, van den tweeden dag, werd het Jebat voortgezet. De verschillende op- en aanmeikingen, in den loop van het debat gemaakt, wer den beantwoord door den heer Vlieger. Met bijna aigemeene stemmen werd ver worpen een voorstel van de afdeeling La- ïen-Biaricum om een hoofdredacteur vau „Het Volk" te benoemen. Gouda trok thans haar voorstel in om voor „Het Volk" de vereenvoudigde spel ling te bezigen. Zoowei de redactie van „Het Volk" als die van „Hot Weekblad" werden met bijna aigemeene stommen herbenoemd, In den loop van de ochtendzitting wa ren telegrammen van gelukvvensclt ingeko men van de Duitsche en Belgische sociaal democratische partij. In de middagzilting werd behandeld de kiosrechtbetooging in September a.s. De heer mr. Troelstra deelde mede, dat do resultaten dor actie overeenkomen met de verwachtingen, dat de geneigdheid tot teekenen bij de Nederlnndscho arbeiders (man en vrouw) de verwachtingen heeft overtroffen, maar dat de geschiktheid der pat tij-organisatie en de bereidwilligheid en ijver der leden benoden de verwachtingen zijn gebleven. Voor den dag van aanbieding van liet „pelioiinoment aan de regeering moet, meent spreker, gekozen worden den Dinsdag, waarop de Staten-Geneiaal door do Ko ningin worden geopend. Voor een demon- stiatieve werklieden» lak ing op dien dag is in liet partijbestuur geen enkele stem opgegaan. Er is daarvoor geen reden en de paitij is voor zoo'n betooging niet hl slaat, omdat iu het Nederlandsche prole tariaat het revolutionaire element niet aan wezig is. Mocht cie betooging niet toegestaan wor den, dan kan op andere wijze gehandeld worden. In den regel is de sou.-dem. Kamer- iuictie bij de plechtige opening der Stalm- Geueraal niet aanwezig; mocht do betoo ging verhinderd worden, dan kan do Kamer- 1 medio overwegen ditmaal wel tegenwoor dig te zijn om de Koningin oven in con tact te brengen mol een groot deel van dc Nederlbandschc nalio (luid applaus).

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5