M mm i iii ^HhpINM fff m te,'»?- Yerjaardag tan Prinses Juliana. Een vendel Apeldoomsche padvinders, ongeveer 1(30 jongens, liad zich Zaterdag namiddag voor het Paleis 't Loo in 2 fronlnjon opgesteld. Om 5 uur reden id. M, de Koningin en Z. K. H. de Prins met Prinses Juliana langzaam tusschen de beide rijen door. Do jongens presenteerden de stokken, het Piinsesje wuii'de. Er was een talrijk publiek bij deze huldiging tegenwoordig. Ter inwijding van het tweede verjaar feest van Prinses Juliana kon men Zater dagavond door de straten van Den Haag een fakkeloptocht zien trekken langs den weg, die reeds is opgegeven. De eigenlijke stoet bestond uit een. 40-tal fakkeldragers en ongeveer 50 muzikanten, doch een groot aantal Hagenaars vormden vrijwillig een grooten optocht daarachter en zelfs daarnaast. Hij werd .voorafgegaan door bereden politie en het feestcomité 1909, dat ook onze huldebetuiging aan het Koninklijk huis had georganiseerd. Om 9 uur precies vertrok men van de Oranjekazerne en weinige minuten daarna defileerde men voor het paleis van H. M. de Koningin-Moeder, waarbij de volksliederen werden gespeeld, en van af liet balkon van Hotel des indes bengaalsck licht werd ont stoken, terwijl H. M. zich wuii'end voor een der geopende vensters van Haar paleis ver toonde. De tocht word geleid door een hoofdcom missaris van politie in persoon. Om ongeveer 10 uur 10 min. was men in de kazerne terug. Men zag reeds velen met de tuberculosc- bloem op de borst, die ijverig door padvin ders werd verkocht. Men meldt uit Utrecht, dd. 29 April: De feestviering, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana bestond dit maal alleen uit een orgelconcert in de Dom kerk, gegeven door don heer W. Petri (or gel), met medewerking van den heer Jac. Ph. Cnro (zang), terwijl 's avonds door het fanfarekorps van de vereeniging „Koningin nedag", een muzikale ommegang door de stad werd gehouden onder toeloop van een groole massa publiek. Op verschillende plei nen werden do voksliederen gespeeld. Van gemeentewege werden Zondagmiddag 3 uur een tweetal muziekuitvoeringen gege ven op het Lucas Bolwerk en in het Iloogc- land. Den gcheelen Zaterdag werden door tal rijke jongedames de Juliana-Weldadigheids- bloem verkocht'. In strijd echter met het advies van het hoofdbestuur der Ncder- landscho Vereeniging tot bestrijding der tu- bcculose, droeg deze verkoop toch het ka rakter van een huldebetuiging aan het Vor stenhuis, daar alle verkoopsters grooto oranje- strikken droegen en mandjes hadden, ge heel bekleed met oranjepapier. Tweede Kamer, De Twcedo Kamer der Statcn-G eneraal is tot hervatting van haar werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 9 Mei, 's na middags 2 uur. Be tariefwetten. De algemcene Nederlandscbe Bond van schoenfabrikanten zal op Maandag 8 Mei te Tilburg een algameene vergadering hou den, waarin het hoofdbestuur een voor stel zal doen om tegen het tarief van invoerrechten krachtig to protesteeren. Tariefwot. De Friesche Bakkersbond heeft te Sneok een algemcene vergadering gehouden, waarin met bijna algemeeno stemmen do volgen- do motie is aangenomen: De algemeene vergadering van den Frie- sclien Bakkersbond; gehoord de mededeelingen van den inlei der en de gevoerde debatten; overwegende, dat- heffing van invoer rechten op meel of bloem, noch voor de te genwoordige regeering, noch voor een dor politieke .partijen een beginsel-kwestie is; spreekt als haar overtuiging uit, dat uit zulke invoerrechten grooto nadeden voor den bakkersstand zullen geboren worden, en besluit met allo kracht, tegen belasting op meel of bloem' to ageeren. Deze motie zal den Kamerleden worden toegezonden. Tevens is besloten, een brief aan den minister to richten, waarin duidelijk wordt omschreven, da.t ook een invöorrccht op sucade zeer nadeelig voor jlo Friesche hak kers zal zijn, die veel honigkoek bakken. Yogelwot. Het on t werp-Yog el wc t, waarin bet ver bod is opgenomen na 16 April to zoeken naar kievitseieren, vindt in Friesland veel tegenstand bij poeliers, eierkoopers en eierzoekers. Allo tegen standers zijn thans opgeroepen tot een vergadering op 2 Mei te Sneek. Eeuwfeest Kamer van Koophandel. Men meldt ons uit Amsterdam: Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan der Amsterdamscho Kamer van Koophandel, kwamen hedenmiddag de le den der Kamer in fee stvergaderm g voor het eerst in dq nieuwe vergaderzaal van het Beursgebouw bijeen, van welke zaal wij onlangs een korte beschrijving gaven. Do voorzitter dear Kamer van Koophandel, do heer S. F. van 'Eeghen, hield do feest rede, waarin oen historisclion terugblik op dé ontwikkeling en de verrichtingen der Kamer gegeven werd. 1 Hedenavond volgt in „Huizo Couturier" Met nieuwste Portret ran Prinses Juliana. een diner dat door den voorzitter aan de leden en secretaris der Kamer en eenige autoriteiten aangeboden wordt. Troege haringvlsscherij Men schrijft uit Scheveningen; In vergelijking met eertijds woMt er hoe langer hoe vroeger ter liarL.gMssclie- rij gevaren. Vóór Mei gingen nog zelden haringschepen uit en nu zullen tegen Pinksteren reeds verschillende schepen een reis gemaakt hebben, terwijl nog zoolang niet geleden voor Pinksteren zelden een schuit wegging. Hiertoe heeft veel .aan leiding gegeven, dat enkele reeders eenige jaren achtereen enkele schepen tor „mid summer" haringvisscherij uitzenden. Do haring welke dan gevangen wordt, is vet, moet spoedig van do hand gezet, geeft meermalen voordeel en haar vangst in een zoo vroeg tijdperk komt tegemoet aan de werkloosheid van den zeeman. Behalve ter. Midsmnmervangst, zal dit jaar een deel dor vrocgvaardors, om de Noord gaan, waar men vroeger een maand later kwam. Als een en ander achter den rug is, vangt de eigenlijke „teelt" pas aan, wel ke zich met de vangst der rijpere haring bezig houdt en welke 't eigenlijke doel van de vloot is. Doze week' zullen weer moerdero Sche- veningsche loggers vertrekken, ook vanuit Schiedam en Vlaardingen. Meerdere nieuw gebouwde loggers zullen dit jaar in de vaart komen; deze week kwain reeds om verder to laden uit IJmuiden in de Sclie- veningsch'o haven aan, do nieuwgebouwde logger „Geraidus", van den heer G-, van Leeuwen Hzn., om nog deze week ter „Midsummer"-haringvisseherij to vertrek ken. Te Vlaardingen liep met goed gevolg te water liet nieuw gebouwde stalen log- gerschip „Arbeid Adelt", voor rekening van den rcedcr M. de Mos Pz. Binnen) 'enkele weken zal 't naai; vertrekken. Dat naar deze veranderingen in de vaart ook weer andere zaken zich richten, kan hieruit blijken, dat reeds gisteravond in do Geref. Kerk aan de Heernraadstraat do grooto jaarlijkscho Bidstond voor de vis- schorij werd gehouden. Dir. bel., Inyoerr. en Acc. Bij do administratie der directe belas tingen en accijnzen zijn verplaatst: met ingang 1 Mei, J, A. v. d. Werf, rijkski. 2e kl., van Alkmaar naar Haarlem (2de afd.); J. Hartkamp, id., van Alphen naar Leiden (2de afd.); W. A. v. Ginkel, id., van Hilversum naar Amsterdam (b. g.); J. W. Ootheten, komm'. 2e kl., van Dalf- sen naar Den Ham; mot ingang lJuni: II. Ridderikhof, komm. 2o kl./ van vaar tuig no. 1 naar 2de afd. Amsterdam; S. Boersma, id., van Ilallum naar Egmond aan Zee; M. Kastelijn, komm. 3do kl., van Kerkrade-Rolduc naar Alphen (N.-B.); J. T. Boxsem, id., van Weert naar Winters wijk. Eervol ontslag verleend, ingang 1 Juli, aan: J. Lam, verificateur to Amsterdam, en If. Havinga, rijkski. 3de kl. to Assen (contr. grondbel.), („Wbl. v. d. Adm'. der D. B.") VLAARDINGEN, 1 Mei. Ds. J, G. Mcij- ncn alhier, is beroepen naar- de Gerefor meerde Kerk to Baaxn. - OVERSCHIE, 1 Mei. De heer ds. Van der Hooft, predikant' bij de 'N. ff. Kerk to Domburg, heeft het beroep naar do N. II. Kerk alhier aangenomen. VLAARDINGEN, 1 Mei. Zaterdagmid dag geraakte de heer II. P. van der Drift, bij het verhalen van een zeiljacht, in de Ko ningin Wilhelminahaven. Door den heer II. C. van Abshoven werd hij weder op het droge gebracht; VLAARDINGEN, 1 Mei. Gedurende do maand April 1911 werden vanwege de Coöp. Boerenleenbank alhier 20 spaarboekjes verstrekt, waarop werd ingelegd een som van ƒ10.050, terwijl 10 voorschotten werden verleend tot een bedrag van 11.200. Uit het vorenstaande is de behoefte aan een Coöp. Boerenleenbank in deze gemeente reeds genoegzaam gebleken. VLAARDINGEN, 1 Mei. Door een der schepen van de Vlaardingsche Visscherij- maatsehappij is te IJmuiden de eerste vijf ton nieuwe haring aangebracht. VLAARDINGEN, 1 Mei. De heer W. Jansen, ambtenaar ter secretarie alhier, heeft met goed gevolg het examen voor ean- didaat-gomecntcsecretaris of ambtenaar ter secretarie afgelegd. VLAARDINGEN, 1 Mei. Van alle open bare en vele particuliere gebouwen is he den, ter viering van den geboortedag van Prinses Juliana de vlag ontplooid. Heden avond wordt de dag feestelijk door Flar- dinga op haar terrein gevierd. VLAARDINGEN, 1 Mei. Op een door hot gemeentebestuur aan II. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins der Nederlanden op gisteren hij gelegenheid van den verjaar dag van II. K. II. Prinses Juliana verzonden telegram van gelukwensch is het volgend telcgraphisch antwoord ontvangen: „II. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins der Nederlanden, zeer gevoelig voor de door U alten aangeboden gelukwenschen, danken U daarvoor welgemeend. STADSNIEUWS. Verjaardag Prlnse3 Jnliaua. Heden wordt hier de verjaardag van Prinses Juliana herdacht door het ont plooien der vlaggen aan de openbare ge bouwen en van particuliere woningen en schepen. Hedenavond te 8 uur zal het stedelijk muziekkorps op de Grooto Markt een con cert geven. De tuberculose-bloem. Zooals wij reeds in ons mimm'cr van Zaterdagavond veronderstelden, is de ver koop der tuberculosebloom uitstekend ge gaan. Er waren 5000 bloempjes ten ver koop aanwezig, zijn alle verkocht en heb ben niet -minder dan f 714.18 opgebracht. Van verschillende verkoopsters hebben wij gehoord met hoeveel welwillendheid zij in den regel werden ontvangen, hoe velen er royaal betaalden voor de bloemp jes die dikwijls weer teruggegeven weiden, lioe velen oolc in de volkswjjken, geen dubbeltje voor het bloempje kunnende mis sen, toch een paar "centen aan de ver koopsters ter hand stelden, omdat ze toch' ook wat wilden bijdragen voor het goede doel. Slechts van enkele onhebbelijkheden hoorden wij gewagen, maar gelukkig heb ben die zich tot enkele .uitzonderingen; beperkt. Naar wij vernemen, h'ecft liet gunstig resultaat, dat nu verkregen is, doen be sluiten voor het volgende jaar een 3000 bloempjes meer te bestollen. Do Alg. Kerkcraad der Ned. HerV. Ge meente alhier maakt aan de gemeente bekend, dat zij ingevolge art. 6 van het Syn. Reglement op do b'enoor.van ouderlingen enz., bij vernieuwin< ..amoe ten beslissen of gedurende de olgen.de tien jar.en do benoeming van 0 "-ri -gen en Diakenen en de beroeping v m. Pro- dikanent zal worden opgedragen aan een Kiescollege 6f aan den Kerkeraad. Do daartoe noodïge stemming is be paald op Woensdag 3 Mei e.k. van 's nam. 122 en 's avonds van 69 uur. De stemgerechtigden worden verzocht zicli dan to begeven naar de Leerkamer der Gr. Kerk ahvaai" hun 'een geperfo reerd stembiljet zal worden .uitgereikt, waarop de woorden Kerkeraad on Kies college to lezen staan. Daarmede _gaan zij naar do Consistorie kamer der Gr. Kerk, waar zjj (rot gedeelte van het biljet,' dat hun keuze uitdrukt, in de stembus werpen. De opening der .stembus -zal terstond na afloop dier stemming plaats hebben. Stembiljetten worden niet aan huis be zorgd. Ambachtsschool. Zaterdagavond heeft in liet gebouw der Ambachtsschool de algemcene vergadering plaats gehad van de vereeniging „de Am bachtsschool voor Schiedam en Omstre ken". Do V o o r z i 11 e r, de heer; M. Lt Ilon- ncrlago Gretc, burgemeester dezer gemeen te, opende de vergadering met een kort woord van welkom, waarna door den Se cretaris do notulen der vorige vergadering werden gelezen. Deze werden vastgesteld. Vervolgens werd het jaarverslag aan de orde gesteld, dat ongewijzigd werd vastge steld. De rekening en verantwoording over 1910 werd, overeenkomstig het advies der mot het nazien daarvan belaste commissie, goed gekeurd, 'in ontvang en uitgaaf beloopcnde 158.232.27, sluitende met een nadeelig sal do ad £147.57. liet nadeelig saldo over 1909 bedroeg 1391.51. Van de gemeente is in 1910 ter leen ontvangen voor de uitbreiding der school f 23.000, terwijl voor uitbreiding in uitgaaf is uitgetrokken f23.920.17. De bogrooting voor 1911, beloopend o in ontvang en uitgaaf f36.140, sluit met oen post voor onvoorziene uitgaven van £373. Ook deze werd goedgekeurd. In de rekening over 1910 is de post „aflossing en rente annuiteit 15781.28, in do beegrooting voor 1911 'in die f6500. Tot leden der Commissie tot het nazien der rekening óver 1911 worden benoemd de hoeren Wj. A. Beukers A.Jzn., A. Cool en C. Huisman. Tot plaatsvervangende le den de heeren II. B. E. Blaisse, M. Kranen en J. Stegman. De aftredende bestuursleden D. IV. van Bergen W.alraven Jr., A. Bubberman, Th. M. A, van Dijk, C. van der Gaag, en J. van Vliet werden allen herkozen. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst de heer Van Ilarwegen den Breems erop, dat het voor de loden ter jaarvergadering uiterst moeilijk is om te controleeren of de notulen juist geredigeerd zijn, waar er een jaar verloopt tusschen de vergadering en de vaststelling van de daaruit genotuleerde be sprekingen. Hij zou het daarom gcwenscht achten, dat aan een Commissie, benoemd uit de ter vergadering aanwezige leden, werd opgedragen, bijv. na een maand, hij den secretaris diens notuleering te contro leeren on daaromtrent rapport uit to bren gen aan de vergadering, die de notulen zal hebben vast te stellen. De heer dr. Sauer, uit Kethcl, was van oordeel, dat een dergelijke commissie niet met juistheid zou kunnen oordeelen; of het door anderen gesprokene juist geredigeerd in de notulen voorkomt; dat kunnen alleen de sprekers zeiven, tenzij die Commissie leden zelve aanteekening maken. Het komt hom voor, dat bij een bespreking van ern- stigen aard de sprekers het volgend jaar wel kunnen beoordeelen of hun betoog juist is weergegeven. i De heer Scheuerman geeft in overweging de notulen, bijv. na een maand, gedurende 8 dagen ter visie te leggen voor de leden, die de vergadering bezocht hebben. Na eenige bespreking wordt tot dit laat ste besloten. De Secretaris zal dientengevolge gedu rende de eerste volle week in Juni dagelijks van 2 tot 4 uur, te zijnen kantore Lange Haven, de notulen dezer vergadering ter visie neerleggen. Geen der leden meer het woord verlan gende, sluit de Voorzitter de vergadering, daarbij den wensch uitsprekende, dat de jaarvergaderingen door een grooter aantal leden bezocht zullen worden, dan dat tot heden het geval is, al valt er ook verbete ring te constateeren. De lieer A. Koreman, opzichter van weg en werken hij' de II. IJ. S. M. alhier, is met ingang van 1 Mei overgeplaatst naar Hoorn. Yncautlekolonie. Hedenmorgen is de eerste vacantiokolo- nie van hier vertrokken. Als begeleidsters zijn mede gegaan do dames J. Duivendak en Goslinga. Gis'tcmamiddag waren eenige jongens van 18 a 19 jaar in de Laurensst!r:ui,t dio ziclï vermaakten met het laten rijden van daar voor het opbrengen van grond zich bevindende kipkarren. De 8-jarige Cor do Groot, wonende aan de Wcstvbst, na bij do rails staande, bemerkte niet, dat de wagentjes weer in beweging Waren ge bracht, werd daardoor aangereden en viel, met bet ongelukkig gevolg, dat een wagen over zijn rechter dijbeen ging en een vrij ernstige vleeschwondi veroorzaakte. Door den lieer Sclioffers, eveneens aan da.Westvest wonende, werd hij opgenomen en naar, een 'dokter gedragen, waar de knaap verbonden word. Daarna word hij door denzelfde naar buis gedragen. Gistermiddag omstreeks 4 uur viel de 9-jarige AL Sch'ellevis, wonende aan de Hoofdstraat, hij liet spelen aldaar in 'de Voorhaven. Hij werd dapruit gered door schipper p. Winkelman, -dio den knaap gekleed nasprong. Door de politie is Zaterdag in beslag genomen bij een' voeitanm (bode) een dot klecdt dat een paar, maanden gefe- den door een anderen voerman tusschen Rotterdam en Schiedam verloren was. Wedvlucht. Zondag 30 Mei 1.1. hield de postduiven- vereeniging „de Luchtsport'-' een wedvlucht van Amersfoort (afstand 67 K.M.). De dui ven werden om 8 uur in vrijheid gesteld en bereikten hun hokken als volgt: Ie prijs D. Winters, 8 u. 46 min. 10 sec.2e pr. dezelfde, 847223e pr. Gebrs. Nieuw- slralen,- 8—49—30; 4e pr. dezelfden, 8— 5112; 5e pr. B. Hinten, 85336; Ge pr. P. v. d. Klink, 854—26; 7e pr. 13. Hinten, 9146. De postduivenvereniging „De Adelaar" alhier hield Zondag j.l. haar eerste wed vlucht vanuit Amersfoort, met deelname van 65 duiven. De duiven bereikten hun hokken als volgt: le prijs II, v. W,ieringen Jr., 9 u. 55 min. 44 sec.2e pr. Th. Dolleman. 0— 22; 3e, pr. P. TI. de Doos, 1002 03; -ie pr. A. Lensveld, 10—0211; 5e pr. II. v. Wioringcn Jr., 1002—42; Ge pr. de zelfde, 1002—46; 7e pr. A. Lensveld, 10—0457; 8o pr. H. v. Wieringen Jr., 10— 05—09; 9e pr. P. II. de Does, 10—05—40; 10c' pr. II. v. Wiicringen Jr., 105—42; lie pr. dezelfde, 10—0633; 12e pr. P. H. de Does, 10—757; 13e pr. II. v. Wie- ringen Jr., 10—0918; 14e pr. A. Lens veld, 10920; 15e pr. II. v. Wierin gen Jr., 1010—0. De pouleprijzon werden behaald als volgt: le en 5e II. van Wieringen Jr.; 2c Th. Dol leman; 3e P. II. de Does; 4e A. Lensveld. Spaarbank te Schiedam, Opgericht door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Ao. 1820. Ingelegd in de maand April 125895.— en terugbetaald 129681.14. Er werden 52 nieuwe deelnemers inge schreven terwijl 66 deelnemers geheel wer den afgeschreven. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantooralhier werd gedurende de maand April 1911 ingelegd 118577.01, terugbetaald f 15031.821/2. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8220. Springtij .2 Mei voormiddag. AGENDA- Heden te. en met 3 Mei. Woudesteyn, Rotterdam. Vliegdemonstraties. 1 Klei. Tivoli Schouwburg. 8 uur. Tour- née-Louis Bouwmeester. Ontrouw. De Greep. 2 Tivoli Schouwb. 8 uur. Tournée- Louis Bouwmeester. Jean Darlot, de treinmachinist. 2 Gob. R.-K. -Volksbond, 8 uur. Gom. Zangvercen. Fiducia. Con cert. 2 Gr. Schouwburg. 8 u. Het Rot tere!. Tooneelgezelschap. Margnre- tha Gautier. 3 Tivoli Schouwb. Tournée Louis Bouwmeester. Do macht van het instinct. Gev. d. „Blind." 3 Lokaal Broersvest 119, 8 uur. I. O. G. T.-vergadering. 3 Groote Schouwb. 8 uur. Ned. Toonel-Vereen. Het zevende gebod, 4 Tivoli Schouwb. 8 uur. Toumée- Louis Bouwmeester. Voerman Henschel. 4 Volkshuis. 8 u. Vrijz.-Dom. Ver een. Sohiedam. Algem. Ledenver gadering. 4 - Grooe Schouwb. 8 u. Ned. Too- neclvereen. Allerzielen. Kerk en School. Ned. Hehv. Kerk. Aangenomen: het beroep te Buur- malsen (toez.) dc lieer W. A. van Griet- huijsen Jr., cand. te Utrecht. Beroepen: te Nicuwcschans (Gr.) ds. T. Bolt te Sehcrponzeel (Fr.). Bedankt: voor het beroep te Hoog vliet (tocz.) ds. J. van Ruync, te Spijkc- nissc. Gekef. Kerken. Beroepen: te YVitmarsum ds. J Thijs te Zuidbroek (Gr.). (Verbeterd bericht.) Hooger Onderwijs. Tc Bern is bevorderd tot doctor in dc veeartsenijkunde de heer 'E. A. H. F. Bau dot, Isto-luitcnant-paardenarts to 's-Graven- hago, "op een proefschrift getiteld„Asporo- geno Mikbrnnd Bazillon." Sport. Voetbal. Eenige uitslagen van gisteren gespeelde, wedstrijden: Promotie-competitie westelijke le kl. Amsterdam: Ajax't Zesde 31. - Westelijke le klasse. BotterdamSparta11. Y. V. 3—0. V. 0. C.—II. B. S. 2—1- BredaVelocitas—Hercules 6—0. Met de gisteren behaalde overwinning op 11. V. V. heeft Sparta definitief wederom liet-kampioenschap der westelijke eerste

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2