64"* Jaargang- Zondag 7 IVIei 191f No. 13604 Derde Blad. BR0EIKASMETH0DES. Een graf in zee. Ille r le l~~ WAT MEN ZOO AL EET IN DE WERELD. Deze coulant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V laar din gen'fl. 1,25 'franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. I i Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Van 16 regels fh 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij' abonnement op voordeelige voorwaarden.. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan hot Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. te zeggen, direct in 'Do plak hoeft niets wezenlijks inecr voor ons. Weinigen van wie thans leven, hebben werkelijk onder do plak gezeten. Do plak is in elk geval overdrachtelijk geworden. Mn de pink wordt steeds meer overdrachtelijk. Wij leven in „de eeuw van het kind". Wij regcere.ti de kinderen mot liefde, overreding en andere liefelijke dingen ids wij ze nog regoern. Wij besparen hun zooveel mo gelijk examens en schoolwerk, wij zijn hang voor straffen en flink ingrijpen, in één woord wij loeren hen kiepen op netjes glad gestampte, behoorlijk beschutte, goed ver lichte, verwarmde paden, in do hoop, dat zij zoodoende het best zullen loeren loopen op den moeilijken, allerminst geüffenden of be schutten weg van bet. dageiijksch leven. Kr is voor deze methode het een ander te zoggen. Doch er is ook heel veel tegen Dn Spartnansche methode den kjunion grond heeft, zijn bezwaren, doch de lang voortgezette moderne hioeik'as-methode heeft die zeer zoker niet minder. Wisten wij, 'dat wij de kinderen alleen „zomer" konden geven, dan ware die htwikus-aüuosplieor nog zoo kwaad niet. Doch het is nu eenmaal een feit, dat we do teem planten, die zijn onze kinderen, ook voor het leven in den winter moeten op voeden. En dat scheen ons de mode, genaamd eouw-van-hot-kind, wol een beetje to ver geten. Nu dachten wij, dat die mode al aan het kenteren was, dat men vanzelf alweer bezig was aan de slingerbeweging, die ons zal brengen in en over tien gulden middelweg, wnnrop men Spartnansche. ruwheden hij dc opvoeding evenzeer vermijdt als dc warmc- kas-methode» der ovordrijvcre uit het eind der vorige eeuw. Doch neon het houdt nog niet op. Uit Duitsehlnml komen weer berichten over nieuwe overwinningen van de brocikas- melhode. Die treffen ons van dien kant dubbel, omdat wij zoo juist nog van een paar z.rer gezaghebbend! DuitsehÉfc gehoord luidden, dat z.ij zooveel gevaar zagen in het streven van tien, die de opvoeding verwer kelijken. De l'ruisinelie oud-referendaris van „hooger onderwijs" Matihins, de oud-mini.5»- ter graaf Von Posadowsky Wehner, de ma ker der wetten voor de arbeidersverzeke ring, en de bekende physieus Walter Nernst hadden juist geprotesteerd tegen die overmaat van zachtzinnigheid, hygiëne, vertroeteling en angst voor inspanning, welke de „nieu were" opvoedingsideeën karakteriseert. En ziet juist dachten wij dat dit pro test wat laat kwam, toen wij lazen van een nieuwe dienstorder voor het middelbare (en hopgere) onderwijs in Pruisen, die den leer aars voorschrijft hoe zij het gezag over hun jongens zullen mogen uitoefenen. Zij mogen gelukkig .nog een beris- Op het stoomschip, waarmede ik do reis naar Amerika maakte, was ons een dame opgevallen, wier rouwkleeding niet alleen, maar ook wier diep bedroefd gelaat, gepaard aan schuwe terughouding, getuigde van diepe, troostelooze. smart. Zij mengde zich nimmer in 't gezelschap van andere passa giers, sprak nimmer een enkel woord, doch toefde van den vroegen morgen tot in den nacht op het dek, in zee starende met be traande oogen. „Wie is die vrouw?" vroeg ik aan tafel op zekeren dag mm den kapitein, mij hier mede. tot tolk van het heele gezelschap makende. „Ken ongelukkige," zei hij, en een ern stig uitziend man, wiens uiterlijk don priester verried een vragenden blik toe Werpend, vervolgde hij„Ja, een ongeluk kige. Reeds sedert drie jaar maakt zij elke veis met mij mede, van Hamburg naar New- York, vice versa, en steeds zit ze, zooals nu, op dok en staart over boord, spreekt mol niemand, zelfs zeer weinig mot. mijn eerwaarden huurman, maar droomt van haar kind, en weent. „Van di aar kind?" viwg ik verbaasd, „•la, van haar kind, do mooiste, aanval 'ifiste, jonge vrouw, die ik.ooit gezien heb ping uitdeden. Maar „schoolblijven" ver dwijnt a! practised uit de lijst van straf fen. Want dut mag nooit langer dan één O éj uur en nooit anders dan zoo, dat de looraar voor iedere!', hengel, die een uur moet blij ven, ook een uur blijft. Schoolblijven mogen dus niet twee kinderen tegelijk. Straf(luiis)wei'k geen deuken meer nnn En een tik om de ooren verboden. Over liet geheel moet een tik (en dan elders) liooge uitzondering blijven. Doch valt er zulk een slag, dun moet de leermir dat on middellijk nan den directeur mededodeii. liet lijkt haast ongeloofelijk. De bedoelde oud-referendaris spreekt in dit verband van een schrijftafel-paedagogie. Maar is dit woord nog niet veel te zacht? Want wie achter oen schrijftafel zit, moet in den regel >p school toch schrijven hebben geleerd. En als dat zoo is, moet hij zich toch herinneren, dat hij schrijf en andere lessen op school het gevaar altijd groot was, dat niet do looraar maar de jongens de haas werden. Zeker, er waren en zijn .voortreffelijke docenten, die zonder voel straffen orde wisten te houden en de jongens wisten te hoeten. Kou men alle meiisclie.n met één slag tot zoo voortref felijke docenten maken, die zelfs den ruw- sten jongen zonder straf wisten te temmen, dan zou het nog de vraag zijn of men aldus dc strafmiddelen moest gaan vermin deren en reglenienteeren. Want liet bewust zijn dat de loc raar eigenlijk niets vermag, zal daarbij zeker nog geholpen hebben. Doch zulke voortreffelijke onderwijzers moeten uit den nard der zaak uitzonderin gen zijn. De groote meerderheid moet althans k u n n n n straffen en lang niet weinigen zullen alleen door straffen kunnen verhinde ren, dat de bengels met hen voortdurend een loopje nei ten. En zicooar nu hot Pruisische ministerie, dnt den l'ruisischon kwajongens' de ruime gelegenheid tot opspelen komt brengen. Don jongens wordt daar uitdrukkelijk medege deeld, dat hun leeraar vrijwel niets meer heeft te vertellen, althans tingenoog geen macht heeft om de onwilligen te dwingen. En dat vermoedelijk alleen, omdat nu en dan een leeraar weieens to hard slaat of te veel strafwerk opgeeft. Inderdaad - wii dachten, dat zulk een ietwat, parodistische uitwerking van de nieu we paedagogische beginselen die wij al voor „oude" hielden nu wel niet meer mogelijk was. Nu zal liet in Pruisen zoo'n vaart niet loopen. De vrees voor den meerdere, zit den Pruis in het bloed en zal er voorlooplg wel in blijven en verhinderen, dat zulke won derlijke maatregelen al to wonderlijke resul taten opleveren. Doch laat men toch vooral oppassen voor een navolging, die men ten aanzien van nieuwe Duilsche instellingen zoo gaarne toepast. Laat men dergelijke IroeikasmJiatogcleu nu niet overnemen en blijven bedenken, dat onze jongens op goede gronden de overtuiging moeten hebben, dat dc leeraar de hans is en do haas blijven kan. Want verliest men dit uit het oog dan zal liet spoedig in de nabijheid van elke school levensgevaarlijk worden voor de rus tige burgets en dan zal de bandeloosheid, waartoe ons volk toch al neigt, systema tisch op school aangekweekt worden. HET INKOMEN VAN GENEJIAAL BOOTH. Van dc vrienden, die met hem sympathi seerden, was er een, die een som onge veer GO.OOO gulden voor William Booth vastzette. Van de interest van deze som heeft de generaal zijn gehecle familie groot gebracht en op - 't oogenblik nog zijn al zijn persoonlijke beziltingen van deze som afkomstig. Hij trekt geen cent uit do fond sen van liet leger, dat alleen zijn reis- en verblijfkosten betaalt. Het origineeleka pitaal komt bij liet overlijden van den generaal terug aan den vriend, die het voor hom vastzette. en de tragedie, welker aangrijpend naspel li hier voor oogen hebt, speelde aan boord van mijn stoomschip zich af." „Hoe en wanneer? Vertel ons dit,, kapi tein?" riep men aLs uit één mond. De kapitein srhoof zijn stool terug en be- g° n: „Drie jaar geleden wij maakten des tijds, zooals nu, de. reis van New-York naar het vaderland bevond zieli onder do pas- -agiers een jeugdig paar, dut zijn huwelijks reis naar Europa maakte. De nuui werd al gemeen benijd om zijn mooie, lieve vrouw, die hem met dvoepende tooderhoid scheen Hei le hebben. Mij editor was liet voor gevoel? kon die man van den aanvang af niet bevallen. Misschien ook, dat ik mij dat later verbeeldde,-toen ik onder den invloed was van liet drama, dat zich voor mij afge speeld heeft. Op zekeren avond wij hadden juist de hoogte bereikt, waar wij binnen enkele uren, zoo de vuurt, ons gunstig is, zullen komen hoorden wij uit de hut van het jonge paar een gil, een hartverscheurende, vree.solijke gil. Op hetzelfde oogenblik werd de deur haastig geopend, en de jonge vrouw, een pukje brieven in de hand, stormde doods bleek op hel dek. De man haar na. „Alma!" riep hij smookend, vertwijfelend. Zij echter kreet hem toe: „terug!" ijlde verder en klampte zich aan dc borstwering vast. „Alma!" smeekte hij nogmaals en snelde naar haar toe. „Terug, ellendelingof ik be neem mij liet leven kreet zij hem toe, In China half uitgebroede kip-eieren, in Niemv-B runs wijk de neushuid der elanden, in Australië kangoeroes taart en, in Birma geroosterde roode mieren, yi Rio de Ja neiro apenribben, in Malabar vleermuizen, in Noord-Amerika wolven, in Oost-Ame- rika eekhorentjes, in West-Indië en Japan ratten, aan de Amazone luipaards-, op Ceyr Ion olifantspooten, in Italië gebakken po liepen, rauwe zeespinnen en kleine week dieren, in Fraakrijk en België kikvorschen- aehterpooten en gefarceerde slakken. Dr. Shaw beschouwt leeuwen als lekkernij, Darwin at hartstochtelijk puma, Dr. Brown hield gesmolten beerenvet voor den lieer- lijksten drank. j EEN GELDK0NING. Niet alle milliardairs en millionaire der Yercenigde Stalen hebben een wereldver maardheid gekregen; In tend cel, er zijn er zelfs onder lien, die niet eens bij hun land- genooten bekend zijn. Dit is toe te schrij ven aan liet feit, dat vele millionaire een rustig, behaaglijk leven leidon, en in allo stilte van hun rijkdom genieten, zonder de onaangenaamheden en den last to loeren kennen, die van een overgrooto bekend heid onafscheidelijk zijn. De a New-York World" maakte onlangs melding van den dood van den bankier John Steward Kennedy, die in Schotland geboren was, doch reeds op jeugdigen leef tijd naar de hoofdstad der nieuwe wereld kwam, waar hij door vlijt on intelligentie een reusachtig vermogen verwierf. Ken nedy leefde zoo eenvoudig en bescheiden, dat geen mensch. vermoedde, dat hij over oen kapitaal van 140 millioen gulden be schikte. Gedurende zijn gelieele leven hij is SO jaar oud geworden schonk hij aan scholen en ziekenhuizen zeer belang rijke sommen. In zijn testament vermaakte hij do helft van zijn vermogen voor weldadige doelein den en do rest aan zijn familie en vrienden. KATTEN. Ondank is 's werelds loon; dit onder vinden vooral vele katten. Men spreekt van hondentrouw, maar van de valschheid der katten in één adem. Alsof er geen, trouwe katten en valsche honden in menigte waren. Veel honden rassen zijn zelfs van nature vaLch en alleen een heel zorgvuldige, verstandige opvoeding "kan ze tot op zekere hoogte geschikt maken tot huisdieren. Besteed nu eens al die zorg en moeite aan uw kat en op even verstandige wijze, van jongsaf. Vooral het laatste is van belang. Zorg tevens, dat uw poes, 'tzij kat of kater, niet wild rondloopt. Daar door worden, alle katten ongemanierd, evenals honden, ja zelfs kinderen, 't Wor den dan straatkatten, straathonden, straat jongens, straatmeiden 1 „Maar voorkom dat eens!" Juist bij katten moet dat in de eerste plaat3 voorkomen worden,' andere maakt men van uw katten hazepeper en van de huiden pelswerk, echt bont. Ook al komt poes terug, dan is ze dikwijls zoo gehavend, dat zij er maan den lang van lijdt, misschien nooit, ge nezen wordt, want zichzelf likt ze meestal terstond af en vergiftigd zich al licht met ontsmettingsmiddelen. Van innemen moei een kat ook al niets hebben, of het moet een malscli muisje, vischjc of vogeltje zijn. Voor allen, die hot niet gelooven, maakt zij dit gevoelen duidelijk, door flink ie krabben en te bijten. Dat Is een internationale taal, die ieder verstaat Zoo noodig wordt zij herhaald voor kinderen, die wat traag van begrip zijn en er poes toch mee willen plagen. „Rèpetitio est mater Studiozum" (her haling is de moeder der studie). Dit wist Salomo's kat reeds Honden staan minder op hun stuk 'dan katten en daarmee heeft men rekening to houden. Zelfs als ze van jongsaf onder uw toezicht zijn opgegroeid. Katten en katers, beiden trachten al heel spoedig te ontsnappen, al hebben ze tot nog toe niet zooveel verstand om den huissleutel te kapen. Dat zal nog wel komen. Zoo'n heelen nacht gaan ze er dan van door, nemen deel aan concert, en bal, wor den „gepresenteerd" en geflatteerd, maar ook gemaltraiteerd, en als ze dan den vol gendon morgen of dag thuiskomen, zijn de dames „katterig" en hebben de hoeren een „kater". Bovendien zien ze er dan afschuwelijk uit, vooral prachtige, witte Angorakatten met het lange haar. Aan wasschen hebben ze ook al 't land. Wat men „wasschen" noemt bij een kat is likken, 't Is niet alleen lastig, maar bovendien vatten veel katten er koude door. Op (le maan, waar geen dampkring, dus ook geen water is, ligt hot ka.tteiipara.dijs. Hoe men zo reinigt, vertellen wij u ter stónd, maar eerst en vooral begrijpc ieder, dut ook, hier de kwalen veel gmnakke- Toch wilde hij huur omvatten, strekte zijn ai men naar haar uit, toen één angstkreet van allo aanwezigen, door schrik verstijfd de. jonge vrouw had zich over de boretwe ring geworpen en was in de golven ver dwenen. „Man over boord klonk liet commando Do machines stopten, werkten dan lang zaam achteruit, een sloop werd neergelaten Dam daar komt de drenkelinge boven, nog zie ik haar gelaat, haar out zetlenden blik juist is de sloep haar genaderd, daar zinkt de urine vrouw weer en bleef vc gittenen." Dc kapitein zweeg. „Eu de man?" vroeg de een. „En de reden?" informeerden anderen. „De tnan," hernam de kapitein, en een Lil tor lachen bewoog zijn lippen. „De man lag op dek geknield, tot alles voorbij was sloot zich vervolgens in 'zijn hut op en Met zich gedurende de heele reis niet meer zien. In Hamburg ging hij ami land, en tot mijn groote vreugde ontmoette ik hem nimmer meer." „En de reden?" „Ach ja, de reden Niet noemenswaar dig, zooals „de wereld" zoggen zou. Uit een door mij gevonden brief door de arme drenkelinge verloren bleek mij, dat de jonge vrouw tot de overtuiging gekomen was, dat de schurk een andere jonge echt- genoole aan gene zijde van den oceaan had achtergelaten, die, evenals zij, „zijn aange boden vrouw" was," lijkcr en beter te voorkomen, dan te ge nezen zijn. Reeds den volgenden dag tracht uw.ka ter weer weg te komen en is bijna niet to weerhouden; hoe zacht en aardig hij ook andere is, kan hij u aanvliegen, wanneer gij dit doet. Roes (de dame n.l.) wil van de liefde niets meer weten. Over 65 dagen wacht ze vermeerdering van familie. Nel en ordelijk wilt ge uw jonge katten (ijivoedeii, zooals 't in een fatsoenlijke huis houding betaamt. Kan dat zonder mishan delen ut' verminken? Ja, duizendmaal ja. Daartoe geeft go nok kat en kaler.een eigen haard, staat haar en hem, wanneer ge het wensclit, familieleden toe, maar in alle eer en deugd, streng onder uw toezicht, om „wil de haren" te vermijden. Maak ze tol echte huisdieren, niet door ze op een sofa of in uw bed te vertroetelen, ze op schoot of op een zijden kussen bij den haard te demoraliseeren, maar door ze meer te geven dan een "kattenbak: een eigen huis, al is 't dan zonder haai cl. Voor honden worden reeds zoo lang hok ken in allerlei vorm verkocht. Steeds wordt de inrichting daarvan verbeterd. Kat ten, vooral kateis, kunnen er beslist niet buiten. Gelukkig worden ze dan ook voor deze sympathieke viervoeters reeds zeer doelmatig vervaardigd en zijn in zeer ver schillende prijzen te hekomen. Terecht klagen uw huren van den over last, dien ze van uw katten of verwilderde dieren, evenals bijv. het verscheuren van schapen in de weide, hebben. Uw kat, uw hond wordt daardoor weer ineens het ongetemde, j verscheurende dier, enis later 'nooit -meer goed te vertrouwen, ook niel bij uw kinderen. Eerst een vogel, dan een 'jong konijn, (ban.,, een Kind in de wieg aangevallen en gedood: - 't Is reeds meermalen gebeurd. Hoedt u vooral hier voor den eersten stap. Zoo kan ook oen goede muizenvangsier nooit een vertrouwbare huiskat worden," evenmin als een beste jachthond, die zelf het wild doodi of een rat ten vangende fox- terriër, een vossen en dossen worgende taxhond een vertrouwbare huishond' is. 'i Zijn half tamme, verscheurende dieren. Er zijn uitzonderingen, maar deze be vestigen den regel. Zoo zijn er katten, die 'met honden in vrede leven, die niet aan den vogel in de kooi, aan de melk in de pan, aan het spek en do viseh in den winkel komen, maar er trouw de an dere katten en muizen ook af kunnen houden. M.ur daartoe is een kat alleen door zorgvuldige dressuur te brengen. „En de dame in rouw?" „Is, zooals ik reeds zei de, de moeder der doode. Denzelfilen dag, toen ik van de reis tc New-York binnenliep, kwam zij aan boord. In diepen rouw, zooals nu, en door stamt overweldigd. Zij wilde alles van mij we ten waar haar kind verdronken was, welke hut de hare geweest was, van welke plek zich haar kind in zee geworpen had, en ik toon de haar alles, vertelde haar alles, zocht huur to troiv-ten. Te troosten Alsof er troost bestond voor zuik leed. „Don volgenden morgen vernam ik, dat de arme moeder die hut, lange jaren voor uit, voor alle vaarten gehuurd hadzij was in oen kapel veranderd, en toen ik de eerst volgende reis zou ondernemen, kwam do arme, ongelukkige, in diepen rouw gehuld aan boord, van een geestelijke vergezeld. Stil zette dc diopbodiooïde zich neer. waar zij ook nu onafgebroken zit, op de plaats, van waar haar dochter den cloodolijken sprong vol voerde. De kapitein stond op, zag naar den tijd en venolgde: Binnen drie uur zullen wij dn arme moedor een krans op het graf van haar eeltig kind zien neerleg' gen, wat hij elke vaart door hour geschiedt." Ongeveer drie uren later stonden wij op het dek, op eerbiedieen afstand van do vrouw, die nog de belichaamde smart toe scheen. Het schip werkt nog met volle kracht, dan plotseling oen schel gefluit, de machine stopt, een, sidderen gaat door liet gehecle ruim van het schip, dan liggen wij oven stil, NIEUWTJES VAN BIER EN DAAR. De koningin van Noorwegen houdt veel van do mandoline, en bespeelt dit instru ment uitstekend. In verscheidene Europceschc staten, Frankrijk en België inbegrepen, worden de verkiezingen op Zondag gehouden. Op hetzelfde oogenblik. dat dit gebeurt, gaat de deur eouer luit open. Wij kunnen een blik naar binnen slaan en zien, dat liet inwendige zwart omfloersd is, en dal, brandende kaarsen een somheren schijn verspreiden. De priester, die nu zijn vol ambtsgewaad hoeft aangetrokken, treedt uit de hut naar buiten. 11 ij wordt gevolgd door oen matroos, die con zwnren ijzeren krans achter hein aandraagt. Wij allen, dc ofiuipuge niet uitgesloten, onthlooten hot fiootd. De in rouw gehulde aan de borstwe ring staat van haar zitplaats op, gaat wag gelend naar den priester toe, moot zich aan den mast a-thouden, om niet in elkaar to zakken. l)e priester treedt tot aan de ver schansing. xpiwki een kort gebed, een kor ten zegen uit Met sidderende handen val de moeder den krans, drukt een lan gen kus op het. koude ij/er en laat daarna hei zware voorwerp in de golven vallen, die liet dadelijk in zich opnemen. Dan valt zij snikkend lieer, het gelaat in heide handen V-ctl vergend. In liet verre we-ten is de horizon purper gekleurd door de ondergaande zon en hoven on/e hoofden schittert de avondster aan den wolkeloozen hemel Opnieuw een schel gefluit A olie kracht," klinkt het commando, en wij stonmen vent er naar het vaderland.

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 9