STADSNIEUWS. DflUIolrecht op tabak. In de Maandag te Amsterdam gehouden 12de jaarlijksche vergadering van den Christelijken Bond van sigarenmakers en tabaksbewerkers hectt, naar ,,De Stand." meldt, de vergadering zich vereerd gd met het door het bestuur ingenomen stand punt, n.l. dat er principieel geen bezwaar bestaat tegen belasting op de "tabak, dat tte Chr. Bond evenwel om ptactische redenen tegen het nu voorgestelde ont werp is. I Ontvangers der dir. belastingen, inv. en acc. De Broederschap van ontvangers der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen in Nederland hield oen buitengewone algemeono vergadering in het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Rotterdam, ter bespreking van den treurigen toestand waarin de positie in de laatste jaren is geraakt. Aan deze vergadering was voorafgegaan een conferentie van afgevaardigden der provinciale afdeelingen met het algemeen bestuur waarin men tot de conclusie was gekomen, dat de volgende maatregelen zouden kunnen strekken tot verbetering van den uiterst tragen gang der promotie: lo. Uitbreiding van hot aantal kantoren der le, 2e en 3e klasse, voor klassever- hooging van verschillende kantoren en combinatie van kantoren der 4e klasse onderling of met kantoren van hoogere klasse, 2o. Wijziging van art. 18 van het orga- nisatiebesluit, hoofdzakelijk in dien zin, dat in iedere klasse nog een salarisver- hooging van 1' 300 kan worden verkregen, waardoor althans het geldelijk nadeel, dat men niet op tijd een betere standplaats kan hereiken, gedurende een paar jaren wordt ondervangen. 3o. Het afschaffen niet alleen, van de voorkeurbepalingen, geformuleerd in art 10-1 van het organisatiebesluit, maar slui ting van mededinging naar ontvangkanto ren voor alle ambtenaren, die gor-n sunut nierair zijn geweesl of geen met het sur numerairsexamen gelijk te stellen examen tien&en afgelegd, met intrekking voorts van art. 1G, omdat de benoeming tot ontvan ger op billijke en rechtvaardige wijze af doende is geregeld bij' art. 15. 4o. Het creëeren van meuwe betrek kingen voor ontvanger van de kantoven der 2e en 3o klasse, hetzij aangepast aan den tegenwoordigen toestand, hetzij in verband met komende belastingwetten. 5o. Verplicht ontslag op Gó-jarigen leef tijd met compensatie van. het door de invoering van dien maatregel te lijden ver lies door middel van een toeslag op het pensioen. Na een langdurig debat werd ten sloth met overgroote meerderheid besloten den voorgestelden maatregel toch aan de lle- geering te vragen, maar niet ander* dan met volledige compensatie van het daar door te lijden verlies. Punt 2 der agenda: Welke houding be hoort de Broederschap aan te nemen te genover den Bond van Ontvanger*, oud surnumerairs?" gaf aanleiding tot langdu rige besprekingen. Ue voorzitter bad na mens het bestuur verklaard, dat het do oprichting van dien Bond ten zeerste had betreurd, omdat men vreesde, dat hier door de voor een ambtenaarseorps zoo gewensehte eendracht in bedenkelijke mate zou worden geschaad. Het bestuur moest dan ook om bestwil de toetreding tot dien Bond ten ernstigste ontraden en stel de aan de vergadering voor het schrijven van het bestuur van den Bond, waarbij van de oprichting kennis wordt gegeven, eenvoudig voor kennisgeving aan te ne men, welk voorstel ten slotte zonder stem ming werd aangenomen. Nadat was besloten do behandeling der vragen in zake de emolumenten tot de volgende vergadering uit te stellen, werd de vcigadering door den voorzitter meteen woord van dank voor de getoonde belang stelling gesloten. Financieele moeilijk lieden, De Algemecne Maatschappij voor Ned.- Ind. Cultuurzaken te 's-Gravenhage ver keert in financieele moeilijkheden. De „X Ct." deelt dienaangaande mede: Twee der gewezen directeuren hebben plotseling de stad verlaten, nl. de hoeren C. J. Dixon en II. van Heuckelum Jr. Beiden zjjn, behalve bij de Alg, Maat schappij voor Nederlandseh Indische Cub tuurzaken, ook bij eenige andere cultuur- Ondernemingen betrokken, n.m. bij de As sam Theecultuur-Maatschappij „Tjakra Bo sana" en bij de Rubbercultuur Maatschap pij „Soeugey Rajah". Voorts is do heer Van Heuckelum Jr. een der loden van de firma Van Ileueke- hun en Van 1 een, aan het Anna Paulow- naplein, te wier kantore ook de bovenge noemde raltiuironderaemingen gevestigd waien. Naar ons verzekerd werd, moet voor deze firma de zaak in orde gebracht kunnen worden, echter staat te. vreezen, dat de aandeelhouders der rul hm rund er- nemingen hun geld kwijt zijn. Nog kan gemeld worden, dat op een perceel der firma Van Heuckelum en Van Veen dezer dagen een hypotheek van f50.000 genomen is; naar verondersteld wordt, met het doel het gelei teil verlies aan te vullen. Nader verneemt de ,,N. Cour," dat na mens den heer Van Veen voor do firma Van Heuckelum en Van Veen faillissement is aangevraagd. Vermoed wordt, dat de lieer Van II, de wijk genomen lfeeft naar Amerika. liet failliet is uitgesproken. Dir. bel., Imroerr. en Acc. *'De minister van financiën heeft bepaald, dat aan de inpcctie der directe belastingen enz. te Lobith, te beginnen met 1 Juni 1911 een klapper wordt aangelegd en bijge houden van alle overtredingen met zoo genaamde vrije volgbrieven, in het geheele Rijk. Voor ieder overtreder worden aldaar de nnodigc kaarten opgemaakt on bijgehou den, waarop alle bijzonderheden betreffen de de bekeuring en haar afdoening, worden vermeid. Deze bijzonderheden worden aan den inspecteur te Lobitlu zoodra mogelijk, opgegeven door eiken directeur in wiens di rectie oen heken ring als hier bedoeld is af gedaan. Vóór de afdoening van zulk een be keuring, 'wordt voortaan aan den inspecteur te Lobith opgaaf gevraagd van de bijzonder heden op klapper en kaarten vermeld. De vaartuigen der schippers, die bij herhaling zijn liekonrd, moeten streng gevisiteerd en zoo uoodig bewaakt worden, LAAROIXGRN, 17 Mei. Uit het ver slag nm de Ivamer van Koophandel en Fa brieken over LU 10 wordt het volgende ont leend (her het algemeen was 1910 geen ongun stig jaar voor VIHardingen. De uitkomsten der haringvi**cheiij mogen voor het mee- rondoel lievredigond genoemd worden, al kwamen de blakste reis velen zonder of met geringe vangst binnen. De ongekend hooge hui ingpi ijzen deden bij menigeen de sluime rende animo in het reederijbedrijf ontwaken, waarvan thans aanbouw en aankoop van -ehepen bet gevolg zijn. De ia 1 909 geconstateerde Ivooruitgang in den algenieenen toestand der gemeente, zette zieli ook in 1910 voort en voorliet oei.-t sedert een achttal jaren openbaarde zich weer een tekort aan arbeiderswoningen. In het begin vim het jaar bestond de ha- ringvoorniai! in Nederland nit. 55.-100 vaten vollen haring en 8284 vaten ijlen, welke voorraad door goede consumptie reeds ge- ruimen tijd vóór den aanvang van het nieuwe seizoen geheel geruimd was. De haring werd zeer vroeg in grootc hoe veelheden gevangen, doch door de heer- scliende flinke vraag konden goede prijzen gemaakt wordentrouwens liet geheele jaar kenmerkte zich door geede vraag en daar er geen voorraad was, vonden alle aanvoeren du* direct plaatsing. De doorsnee-prijzen van alle pokelharingsoorten zijn voor 1910 te .-tellen op ongeveer 15 pier ton, tegen in 1909 14. De houthandel verkeert hier nog steeds iu gedruktcn toe-tand, als gevolg van de oveispeciilutie in de, bouwvakken van eenige jaren geleden, waardoor nog steeds geen nieuwe woningen gebouwd werden. De voor uitzichten voor 1911 zijn echter beduidend boter. Iu 1910 werd alhier geimnorteerd pl.m. 31 millioen K.O, ruw zout; de zoutprijzen waren Imager dun het vorige jaar. De geheele waarde aan ven-die visch door laa,dinghelle schepen aangebracht, bc- dioeg 240.123, De voorjaar-vbeugvisscheiij bracht op 745 vuien zoutevxii en 10S vaten buig. Het ro- stiltaat dezer visscherij is minder gunstig te noemen dan dat van het vorige sdzoen. De Imito-besoTmning van aan de gemeente lijke zeevischhal gemarkt hebbende schepen bedroeg 120.-100,GO. IV haringi i.-wln-rij werd vanuit deze ge meente uitgeoefend door 1ÜS zeilschepen en >2 door mechanische kracht voortbewogen vaartuigen, welke 203.589 ton haring aan brachten. IV opbrengst bedroeg pl.m. 3.054.000 tegen pl.m. 2.855.000 m 1909. Over hot geheel genomen kunnen de geldelijke uitkomsten der liaringvisscherij in 190!) vrij gun-lig genoemd worden. De Nessclienfiihricngo was grooter dan ooit te voren, ruim een millioen flessched meer dan in 1909 werd afgeleverd. LAAIIDINGEN, 17 Mei. Door J. Boer te Ylaardinger-Ambacht is bij Burg. en Weth. alhier het verzoek gedaan, om hem vergunning te verleeuen tot het 'oprichten van een inrichting tot het bergen van 400 liter benzine op het perceel West- itieuwland no. 93. GAARDINGEN, 17 Mei. De loteling uit deze gemeente van do lichting 1910, A. van der Windt, wonende aan den. Vaartweg, die gisteren moest worden overgebracht ter inlijving te llotterdam, meldde zich wel aan, doch weigerde later aan do Halte Scliiednmsrho dijk een kaartje te koopen, met dat gevolg, dat hij achter bleef. GAARDINGEN, 17 Mei. Het lid van den raad, de heer B. van Gekleron, dit jaar periodiek aftredend, wen.-eht niet meer voor oen nieuwe eandklatuur in aanmer king te komen. GAARDINGEN, 17 .Mei. Door de af deling Vhundingen van den Algenieenen Henge!uar*b<>nd, i.s- voor den tijd van drie jalen gepacht het vtselirecht in de navol gende wateren: de Vlaardingsche Vaart vanaf nabij BHiouw lot Schipluidende z.g. Kieij.uitende Ntiddelvliet en de Trekvlict vanaf de hmrdiiigsehe Vaart tot Muas- slui-; het Middelgut; liet Niouwwegsehe Water; liet Oostgnngwater tot aan den Maa.-btndsehen Damliet XVestgaagwater wuiaf tien MaaskmtWhm Dam tot den Maasdijk, en vandaar tuf den Nolbet. Gaag- water van den Nhuislandschen Dam langa den Kerkweg; het Ztiidluiurtselie water; het water bij Schipluiden tot aan de voor nuitige grensscheiding van St, Maarten»- recht. Eindexamen Gymnasium. Het einl-examen aan het gymnasium al hier zal gehouden worden op 15, 1G en 17 Juni a,s«, ten overstaan van de gemach tigden, de heeren dr. K. H. Th. Bussoma- ker, hoogleeraar te Leiden; dr. R. II. Woltjes, h'oogleeraar aan do vrije universi teit te Amsterdam en dr. F. A. H. Schreine- makers, hoogleeraar te Leiden. Zweminrichting. Morgen wordt de Zweminrichting in het Zuidergors alhier geopend. De zwemtijden zijn veranderd; ze zijn nu voor alle dagen dezelfde. j In de betreffende kennisgeving aan het hoofd van dit blad zullen belangstellenden die vinden. t Des Zondags is de zweminrichting go- sloten. Gisteravond omstreeks 8l/i uur geraakten de 12- en de 9-jarige v. d. Spal, wonende aan de Konijnenbuurt, bij het spelenvaren iu do Noordvestgracht. Zij weiden dooi den daar passeerenden groenienhandelaar J. van Kapel weer op het droge gebracht. Gisteravond te 10 uur werd door een surveilleerend agent van politie op de Wes terkade aangehouden de 27-jarige D. K. alhier, die in het bezit was van een zak grint, welk grint hij had weggenomen v;ui een op de Westerkade liggende hoop. Pro ces-verbaal is tegen den man opgemaakt. CU den Gemeenteraad, De tusscheimiimle van 3 weken tusschen de zitting van gisteren en de daaraan voor- atgaande, had tengevolge dat er, na de niededeeliug van 43 stukken, niet minder dan 20 punten ter behandeling op de agenda geplaatst wareji. Maar al waren er ook onderwerpen bij die niet van belang ontbloot waren, de groot ste aandacht trek ditmaal het laatste ge recht van „den commumilen disch": het antwoord op de interpellatie van den heer De Jong, inzake de benoeming van een archivaris. Wij meenen niet te overdrijven wanneer wij zeggen dat er in do laatste jaren geen zaak is geweest, die zóó irriteerend, zóó prikkelend heeft gewerkt op een groot deel der burgerij als juist deze benoeming. Het met spanning tegemoet geziene ge recht is echter niets anders geweest dan een sierlijk opgemaakte taart, door een der aan- zi"tenden aangeboden. In de vorige zitting waren door den heer De Jong de navolgende vragen aan het College van B. en W. gesteld Zijn B. en W. bereid den Raad inlich tingen te verstrekken nopens de benoeming van den Gemeente-archivaris? Zoo ja: lo. Is het waar, dat gegradueerde perso nen voor de betrekking hebben gesollici teerd? 2o. Heeft- het Dageüjksch Bestuur een voordracht gevraagd (en verkregen) aan deskundige ambtenaren of aan der zake kundige hoogJeeniren aan een onzer univer siteiten? 3o. Welke motieven hebben geleid tot de benoeming van den hm- Dreseh? De V o o r i 11 e r zegt dat, toen de heer De Jong de interpellatie deed, deze daarbij een goed woord heeft gesproken, door te zeggen dat hij zich zooveel moge lijk wenschtc te onthouden van het bespre ken van. personen. Dat was zeer goed gezien en B. en W. hebben getracht ook bij de be antwoording der vragen op een zelfde wijze te bandelen. Spr. zal het antwoord van B. en W. thans punt voor punt oplezen, het luidt: Op de inleidende vraag werd reeds boves- tigend geantwoord, toen spr. namens het College reeds dadelijk verklaarde het ant woord op de gestelde vragen in deze zitting, te zullen geven. 1. Ja van de 5 sollicitanten waren er 2 gegradueerd. 2. Neen. Het Dag. Bestuur heeft do inlichtingen gevraagd die liet meende noo- dig te hebben om een keuze te kunnen doen. Bij de stukken van een der sollicitan ten was ook een aanbeveling van den archi varis der gemeente Leiden. Verder zijn ook omtrent den benoemde de gewensehte inlichtingen gevraagd. 3o. lo. Dat hij door voortdurende werk zaamheid en studie in ons gemeente-archief en door het schrijven van verschillende arti kelen en brochures over archiefzaken, be hoorlijk op de hoogte geacht werd om te voldoen aan al hetgeen den gem.-archivaris bij instructie (Gem.blad 1900 No. 27) wordt opgelegd en 2o. Dat, dit zoo zijnde, aan een stad genoot, do voorkeur werd gegeven boven iemand die hoogstwaarschijnlijk de betrek king (die niet hoog gesalarieerd wordt) slechts zeer tijdelijk zou vervullen. Uit geno men informaties- bleek ook dat het meeren- deel der gein.-archivarissen in Nederland uit n i e t-gegradueerde personen bestaat. Ten slotte nierkon wij op, dat de benoe ming voorloopig voor een jaar is geschied. De heer De Jong dankt voor dit ant woord op zijn vragen, maar het geeft hem aanleiding nog iets naders in deze te willen vragen. Ten aanzien van de tweede traag verneemt spr. uit het antwoord dat door B. en W. inlichtingen zijn gevraagd nopens den solli citant die benoemd werd, en tilt zou hij wil len vragen: Is het Dag. Bestuur bereid hierop nader in te gaan en mededeeiingen te doen? De Voorzitter zegt dat hij op deze vraag niet namens het College kan antwoor den. De tweede vraag is niet zóó geweest dat daarop een antwoord te krijgen was dat de heer De Jong thans verlangt. B. en W. hebben op de schriftelijk gestelde vra gen categorisch geantwoord. Spr, wi! nog even zeggen dat het wen- schelijk is het persoonlijk element huiten deze zaak te houden. De heer m r. v. Br iel Sas se zegt dat er een tijd geweest is dat het archiefwezen niet zooveel belangstelling genoot als waar van in den laatsten tijd blijk gegeven wordt tot spr.'s genoegen wordt die belangstel ling grooter en ziet men meer en meer de noodzakelijkheid in van een goede regeling der archieven. Daarom verblijdde het spr. ook dat hier een blijk van zóó groote belangstelling in het archief werd gegeven, dat daarover zelfs een interpellatie werd gehouden, die dooi den interpeüant als objectief aangekondigd, helaas nog een subjectief karakter kreeg. Daarbij moest spr. denken dat er een misverstand in hot spel was, waar o. m. de wenschelijkheid werd uitgesproken, dut een jurist tot archivaris ware benoemd. Waarom de Interpeüant een jurist ge- wensoht achtte, werd door dezen medege deeld, maar spr. wil opmerken dat er vele archivarissen zijn die geen meester in de rechten zjjn. Spr. wil de archieven opnoemen welke zijn toevertrouwd aan mannen die geen ju rist zijn en als men hoort dat die allen geen reehtkimdige zijn, zal het duidelijk zijn dat die wenschelijkheid niet.zoo groot is, en v- de keuze z. i. zeer goed geweest. Geen jurist is de archivaris van de pro vinciale archieven in Noord-IIolland en Lim burg, beide toch mannen die genoemd kun nen worden en waarvan niemand ten nadeelo hunner werkzaamheden, iets zal zeggen. Voort- de gemeente-archivarissen te Breda, 's-IIerto- genbosch, Haarlem, Nijmegen, Rotterdam, Vlisaingen, Zevenbergen, allen per.-onen die- geen meester in de rechten zijn. Het ligt niet op spr.'s weg, waar hij zelf gegutdueerd is, de gegradueerden af te bre ken, maar het is i. volstrekt geen nood zaak dat een archivaris een rechtskun dige is. Kn spr. brengt gaarne hulde aan het Col lege van B. en W. dat een Schiedammer tot deze betrekking heeft benoemd. Waar personen in de bespreking dezer zaak genoemd werden, wil spr. ook daarover iet» zeggen. En waar gezegd werd: „Is het gemeentebelang met deze benoeming ge diend'', (huir wil spr. beginnen met te zeggen wat in een archivaris voor deze gemeente geëiseht wordt. Die eischen omvatten 4 punten: lo. vertrouwd te zijn met het lezen en ontcijferen van oude handschriften; 2o. bekend zijn met de plaatselijke histo rie 3o. weten welke colleges met juridische en administratieve bevoegdheden in deze ge meente vroeger waren; 4o. algemcene kennis van het archief- en bibliotheekwezen. De heer Dresch is volkomen vertrouwd met paleographie, dat U handschriftkunde, hij leest- die, zooals wij het gewone schrift lezenmet de historie vim Schiedam, zoo als gebleken is uit do artikelen van zijn hand over Oud-Sehiedam. En al deed hij dii alleen maar, dan zou er geen critiek op zijn benoeming kunnen vallen. Hij weet bovendien veel van de oude col leges en hun werkkring in deze stad, en heeft vele jaren in verschillende archieven in ons land (rijks-, gemeente- en kerkelijke archie ven) na «poringen gedaan. En dit alles niel in het geheim, want de vruchten daarvan zijn in druk verspreid in de „Nieuwe Scliie- damsche Courant" en in brochures. Waai hij voorts bibliotheken en archieven in België en Duitsehland bezocht en dus met het archiefwezen geliee! op de hoogte u«, gaat 7,. i. de zorg voor de gemeentebelangen wel wat ver bij den interpeüant. Spr. zon willen vragenwat kan men meer ver- hingen? Het oud-archief van Schiedam is door den vorigen archivaris geheel geordend en met zijn bekendheid met het archief en de ken nis van de historie dezer stad, zal de heer Dresch volkomen in staat zijn het publiek in tc lichten en datgene te verschaffen wat iiel wenscht. Die kennis zul den lieer Dresch ook ten goede komen bij het gebruik van het oud- rechtelijk archief. Om geheel 't begrip weg te nemen dat 't wenschelijk zou zijn 'n rechtskundige tot ar chivaris te Imnoenien, leest spr. voor wat prof. FruJn c.s. daaromtrent in zijn werk over het archiefwezen op blad/,. 5 schrijft, over het organisch geheel van het archief. Zonder voorafgaande kennisneming van het archief kan dit niet in goeden staat ge bracht worden. Niet de eerste de beste histo ricus of jurist, maar alleen hij die de orga nisatie heeft bestudeerd lean het archief or denen. En dat dc heer Dresch dit hoeft gedaan, kan spr. niet andere getuigen en hij meent dot B. en W. in het door hem genoemd ge zelschap van bevoegde mannen zich verant woord kunnen achten. Waar de hoer Dresch zóó goed op de hoogte is van het oud-archief dezer stad, daar zal het hem niet moeilijk vallen de in ventarisatie- van hot oud-archief te voltooien. Door den Interpeüant Is gevraagd: kent de benoemde Latijn? Maar, vraagt spr., is IL1 LllSSSBgig de kennis daamm noodig? Men zou ook kunnen vragenkent hij Griek ach? Voor zoover thans de inve is van het archief gemaakt is, blijkt da. er nagenoe» geen Latijnsclie stukken daarin voorkomen, alles is geschreven in ond-Hoüandsch. Wel komen er- hier en daar Latjjnsche woorden voor, maar dat zijn dan veelvuldig voorko mende geijkte uitdrukkingen, die iedereen be grijpt die in het oude schrift ge-werkt heeft, 'n kennis bovendien, die men in 3 5 4 weken verkrijgen kanzulke termen komen ook voor in de eigendomsakten, die velen thans noe bezitten. Die kennis van Latijn is dus ge. wenscht als de kennis van elke andere taal. Wat daarentegen w&l noodig ia, is de kennis van Fransch en dat spreekt de heer Dresch als zijn Hollundsch. Er zijn tal van Fran- sche stukken uit den tijd der Frnnsche over- heerscliing in het archief. Ook is door den Interpeüant aangehaald de Fabri-zaalc. Dat was niet erg gelukki<\ Maar bovendien wil spr. vragen: welke in vloed kan de archivaris op den gang van deze zaak hebben. Die zaak is immers in handen van juristen en rechterlijke colleges. Wat de archivaris daaromtrent meent of ze»t 'nat den reehter immers koud. En dan is het toch ook wet pijnlijk, wan neer iemands eerlijkheid in twijfel wordt ge lrokken Do heer De Jong: Pardon, dat heb ik niel. gedaan De heer m r. v. Brie! Basse: Als dat zoo is, noem ik mijn woord terug. Gij hebt straks gelegenheid u re verklaren. Ik kreeg dien indruk. Vandaar mijn interruptie en die van den heer Nolet„dat is kras". De hoer Dresch heeft in geschriften er, in de courant een drietal jaren geleden de resultaten gepubliceerd van een onder zoek dat hij had ingesteld inzake de Fabri- M-ichting voor de Fabri-Familie en daarover heeft hij een rapport uitgebracht voor de belanghebbenden. Wat hij gedaan heeft, staat iedereen vrij te doen en toen hij dat deed was er geen ajuake vnn oen eventucele benoeming tot stads-archivaris. En of de heer Dresch nu van deze positie misbruik zal maken? Inioi'pellimt heeft gezegd: „ik ken boni niet," maar spr. kent hem wel en anderen met hem en op grond daarvan kan hij ver zekeren dal die vree» ongemotiveerd is. Van verminkon of verduisteren van stukken Stemme-n; Wal...? De beer m r. v. B r i e 1 S a s 3 eala men dat er bij bedoelt, kan geen sprake zijn, de inventaris wijst aan wat er is. Ten slotte wil spr. verklaren dat de be noeming van den heer Dresch hem heeft verheugd. Hij is overtuigd dat er geen be tere te krijgen zou zijn, wanneer deze voor Schiedam zijn kennis ter beschikking stelt. Hij feliciteert de Gemeente mot dezen archi varis. De liper De Jong zegt dat de heer rnr. v. Brie! Basse haast noopt persoonlijk te wor den, hoewel spr. dat wil vermijden. Deze heeft een heele oratie gehouden ter verheertijking van den heer Dreseh. Spr. wil daaraan niets afdoen, hij kent den man trouwens niet. Maar de heer v. Briel Sasse verwijt aan spr. dat hij den heer Dresch als oneerlijk zou gesignaleerd hebben en daartegen moet spr. zich verzetten. Hij heeft daaraan-liet ge dacht. ILij heeft alleen de vraag gesteld of het voor den heer Dresch niet moeilijk zal zijn eerlijk man te blijven. Wat is ge schied? De heer Dresch heeft advies uitge bracht in het belang der gegadigden". Spr. stelt zich voor dat dit een soort juridisch advies is geweest; hij heeft dat advies op papier gebracht. Als de Gemeente nu ad vies wil hebben, brengt hem dat dan niet in een moeilijke pari tie? Er ligt immers reeds ecu ander advies van hem Door den Voorzitter is nog niet medege deeld welke andere sollicitanten er waren; ook niet welke inlichtingen door B. en W. zijn gevraagd en verkregen. De Raad kan dus niet oordelen. Wat de heer v. Briel Basse gezegd heeft kan allemaal waar zijn, maar dat boheerschte de vraag niet. De vraag is: is door die benoeming het gemeentebelang behartigd met terzijde stelling van alle politieke en persoonlijke be langen? Spr. zal niet oordeelen, het oordeel is aan Iic-t publiek. De heer v. Westendorp had in dezo zaak niets willen zeggen; slechts reu enkele opmerking wi] hij maken. Vooral wil hij zeggen chit hij hij de be noeming niet met de meerderheid overeen stemde. Het moet svel een vreemden indruk ma ken dat hot de hee-r mr. v. Briel Sasse i-ri die de benoeming, door B. en W. gedaan, verdedigtdat ware toch eigenlijk het werk geweest van B. en W. zelven. Immers doet men ren daad, dan moet men daarvan zelf de verdediging geven. De heer v. Briel Sasse heeft zie!' ges pen geacht over den benoemde L spieken, maar liet ia alleen de vraag, n le t hoe dc benoemde- is, re.,uir we) of uit de sollicitan ten de beste gekozen is. Spr. zaop dezo zaak niet verder ingaan, onulat dit voor hem wat moeilijk is. Waar de heer v. Brie! Sasse 4 punten noemt a, i eischen voor den archivaris, daar moet »[ir. cf op wijzen dat iemand, die in Je rechten gturomoveerd is, wei een -zoodanige algemecne ontwikkeling bezit dat hij aan de algemecne eischen voidoet en bovendien voor dc bijzondere eischen zich .spoedig zal heb ben ingeevrkt. Het h.'.en van oude handschriften, spr- geeft- dit foo, ven-ïsclit afzonderlijke studie, maar waar er onder de sollicitanten iemand was die daar reeds sedert eenige jaren een speciale studie van luid gemaakt, en die dl

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2