J?e publieke „zaak". om oils onbegrijpelijke redenen zoozeer de onte vredenheid van een bezoeker der publieke tribune opwekte, dat hij luid fluitende de tribune verliet. Naar wij vernemen ia tegen dezen zonderling proces-verbaal opgemaakt. Bleue motie van den heer Roodhuyzen, om van Rijkswege subsidie tc verleenen aan de Verceniging „Weduwenzorg", die zich in hoofdzaak ten doel stelt onderstand ie verleenen aan de weduwen van Indische militairen, die na het verlaten van den dienst zijn getrouwd, weixl na vinnigen strijd, waarbij de heer Van Dedem de Regeoring wweet „onchristelijk" op te treden, ver worpen mot 40 logon 20 stemmen. Rn eindelijk is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen liet vaccinewetje, dat be doelt onderwijzers en onderwijzeressen en leerlingen, die medisch attest van twee doc toren kunnen overleggen, dat ze om gezond- heidsiedenen niet mochten worden ingeënt, onder bepaalde voorwaarden en voor een bepaald tijdsbestek, zonder vaecinebewijs tot de school toe tc laten. Dit wetje gaf den heer Heemskeik (liet Kamerlid voor Rotterdam IV wel to ver staan), aanleiding 'allo bekende anti-revo lutionaire gemeenplaatsen tegen den vac- cinechvang op een rij to zetten. En de heer Lobman ging met veel felheid, waar bij do verbittering van jaren her naar buiten kwam, den Minister te ljjf, dieniet verder ging dan dit wetje, en niet vierkant partij tegen den vaccinedwang durfde kie zen. Zou de heer Lohtnan onbekend zijn met de omstandigheid, dat de Minister, als hij ook maar een half stapje verder was ge gaan, alle katholieken tegen zich zou heb ben gekregen, om van de Linkerzijde niet le spreken? Maandag halftwee begint do Kamer aan de Steenhouwer-neet, Er "is Maandag ver gadering, omdat er, der traditie gelrouw, den Vrijdag na Hemelvaartsdag niet ver gaderd wordt. j Indien men van de dagelijks,che werk zaamheden van staaLheduur en gemeente-' bestuur eens een rooster kon maken, in dien de maatschappij eens uit wit papier bestond en men kon hna,r inrichten, zooals men het meest wenschelijk zou achten, dan zou men voor de werkzaamheid dei, bestuurslichamen iederen werkdag uren als b.v, de volgende voorschrijven. A. 911 u. 'smorg. directe zorg voor de materieele welvaart van het algemeen. B. 1112 u. 's midd. directo zorg voor de geestelijke en moreole ontwikkeling der burgers. 12(4. Algemeene staats- en ge- mecnlowetgeving ten bate van het alge meen. D. 2(4SVfl. Maatregelen ten bate van economisch en lichamelijk zwakken. E. 3(43.55. Man (.regeleer voor den goe den gang van de staats- cn gemeente-admi nistratie zelve. F. 3.554 u. Bespreking van het lot van de personen, in dienst van staat of gemeente. Volgens doze verdeeling ongeveer zou het bestuur van de georganiseerde gemeen schap clan moeten werken. Eerst zou komen onder ABC de bevordering van de alge meene welvaart, waarbij iedereen belang heeft, zoowel de ambtenaar als het kind, als de werkman, als do middenstand, aid de ondernemer. Want meer welvaart komt allen ten goede. Zij maakt, dat de belas tingen gemakkelijker kunnen worden ge dragen, dat dc ambtenaar dus beter trak tementen, het kind beter opvoeding kan kiijgen. De werkman heeft daarbij een groot belang, omdat meer weivaart meer werk beteekent en meer vraag naar werk beter loon. Is er meer welvaart, dan heeft dn middenstand meer koopers en kanuitdert aard der zaak de ondernemer meer ver dienen. i Het zal onnoodig zijn, dit veider too te lichten. Deze waatheid zelve kan nie mand ontgaan. Doch dc conclusies daaruit trekken en dienovereenkomstig handelen - dal geschiedt niet. Want hoe is nu de feitelijke indeeling van het werk van het bestuur der geor ganiseerde gemeenschap? Het is heel moeilijk op die viung eefl' onmiddellijk antwoord te geven. Al dadelijk omdat, zoo heel veel van dat werk, waar hot door ambtenaren binnenskamers ge schiedt,, zich onttrekt aan onze geregelde waarneming. Doch wij hebben in de hoe veelheid tijd, welke de openbare liehamcit als kamer en gemeenteraad aan de openbaie zaak besteden, wel tot zekere hoogte een criterium. Nemen wij eens oen jaarverslag van den gemeenteraad van de een of andere grootere stad van Nederland in eon wille keurig jaar. Het verslag, dat 'wij voor ons hebben, bevat 858 kolommen diuks. Nu is het natuurlijk uiterst moeilijk precies aan te "duiden onder wolke van de bovenstaande rubrieken de behandelde onderwerpen vallen. Onze statistiek maakt dan ook geen aanspraak op volmaakte nauwkeurigheid, doch dient alleen om een algemeen beeld te geven. En dat algemeene beeld is nu 'het volgende: Vto van het verslag behandelt de bevor dering van de algemeene matei ieela wel vaart, Voo (Ee van de geestelijke en moreels ontwikkeling. Algemeene wetgeving ten bate van het algemeen beslaat slechts '/so- Aan de economisch- en Iiidiamelyk-z wakken woidt Vt van ^en t'Jd gegeven, de helft( gaat aan de eigen administratie 'cn ruim Va aan de eigen ambtenaren en beambten. Met andere woorden: in plaats dat de stadsbestuurder de rooster volgt die wij opstelden, krijgen wij 'den volgenden:- A. 99.8 's morg. Alg. Mat. Welvaart. B. 9.89.12 Alg. geestelijke en mo- reele welvaart, C. 9.129.24 Alg. wetg, ten bate van het algemeen. D. 9.2410.16 Maatr. ten bate van eco nomisch- en lichm. zwak keren. E. 10.1612 Eigen administratie. E. 12 Eigen administratie. F. 24 Eigen ambt. en beambten. Nu moet men bij <d e beoordeeling van deze cijfers voorzichtig wezen. In de eerste plaats gaat vergelijking met een particuliere zaak zonder meer volstrekt niet op. Het zou dan ook een allerwonderlijkste zaak zijn. waarvan do leider zich r>/6 van den tijd uitsluitend bemoeide met de verandering in de eigen administratie en do belangen van liet personeel en slechts '/c met de kaak. Dan behoort men hier in hot oog te hou den, dat bevordering van de algemeene .welvaart uiterst moeilijk is en door velen, vooral vroeger, zelfs heelemaal niet werd gowenscht. Er is hier het groote gevaar yan bevoordeeling van bepaalde volksklas sen, dat men voorzichtig moet ontgaan. Ten slotte is er ter verklaring van de tegenstelling do politiek, een onmisbare fac tor bij een administratie, waar de burgers het hoofd of de controleurs kiozen. Zoo zou men b.v. de belachelijk langen tijd, besteed aan de eigen ambtenaren en beambten, weer moeten verdoelen in tijd mèt en tijd zonder politiek. Wij moeten in elk geval waarschuwen voor al te krasse conclusies, getrokken uit de hier gegeven cijfers. Doch fikt staat intusschen toch wèl vast, dat er een wanverhouding is tusschen wat de besturende lichamen van de georgani seerde gemeenschap zouden kunnen doen voor de algemeene welvaart en wat zrj er in derdaad voor doen. Zelfs al houdt men in liet oog, dat een gemeente geen zaak is en dat de gemeente-ambtenaren en beamb ten tot zekere hoogte de rol van politieke proef konijntjes hebben te vervullen, is het toch wat kras, dat door de besturende en controleerende lichamen 5/g van den tijd besteed wordt aan dsn gewonen gang der administratie en aan de beambten, dat aan de belangen van deze laatsten, samen in aantal toch niet meer dan 2 pet. van de bevolking uitmakende, vijfmaal zooveel tjjd wo'dt besteed als aan de behandeling van do belangen der geheele bevolking. Wij komen op die wanverhouding en op de middelen ter verbetering der verhouding in oen volgend artikel terug. BINNENLAND. Bezoek van president Felllères. Ter gelegenheid van. het bezoek van den president der Fransehe republiek zullen te Amsterdam de volgende schepen onzer ma rine vertoeven: de pantserschepen Jacob ran lleemskerck, Evertsen en Kortenacr, het pnntserdekschip Gelderland, de twee tor- podofcooteii Wolf en Fret, en zes kleinero torpedoboolen, benevens de onderzeeboot No. 1. De Fransehe oorlogsbodems die hier ko men. tellen te znmen 1500 koppen, de Ne- derhmdsche ongeveer 1000, zoodat er ruim 2500 Jantjes te Amsterdam samenkomen. („N. v. d. D.") Katli»liek» Kamercluïn In de Donderdagavond gehouden vergado- ring van de katholieke Kamerclub is, naar ,,I)e Res.-bode" meldt, tot secretaris ge kozen de heer A. C. A, van Vuuron. Het bestuur bestaat thans uit de heeren mgr. Nolens, voorzitter; v. Vlijmen, onder voorzitter, en v. Vuuron, secretaris. ÏBkoniiteabeUstlngr. Naar „Het Centr." verneemt, zal hot ont werp op de voorgenomen algemeene inkom stenbelasting eerlang, in elk geval vóór de opening der nieuwe zitting in Septem ber, worden ingediend. Verbetering positie officieren Wij hebben gemeld, dat aan het departe ment vim oorlog het ontwerp tot ver-bete ring van de positie der officieren is gereed gekomen. De „N. Cf." voegt iiieraan toe, il.it er naast en in verband ermede zijn ont worpen een herziening van de legerorgani- «atie, voornamelijk betrekking hebbend op de samenstelling van infanterie en artillerie, alsmede regelen betrefende het overgaan van officieren van leger naar landweer. Arbeidsbemiddeling. Do staatscommissie voor de werkloos heid stelt een ondeizoek in naar de wijze, waarop de arbeidsbemiddeling hier te lande plaats vindt. Over de inrichting en de werking van de bestaande arbeidsbeurzen staan haar voldoende gegevens ton dien ste, maar het bleek haar niet mogelijk, «enigszins volledige gegevens te verkrijgen over andersoortige instellingen en over per sonen, die, hetzi/ ter bevordering vance incenschappclijke belangen, in eenigon be drijfstak, hetzy met «ociale bedoelingen, het zij als broodwinning, werkzoekende perso nen en werkgevers tot elkander brengen. Onder goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken roept de commissio th%n^ de medewerking m van burgemees ters, vertrouwende, dat hot hun. niet moei lijk zal 'vullen/ .h aar" 'de géweiïschto inlich tingen te versahaffen. Do commissie zal gaarne van de burgemeesters ontvangen dc jidrcss&n'Van vereènigingenlf instellingen of personen, dio zich' binnen mm gemeente- bémoeieri'tlxnek het verleenen''van bemid deling. tusscfienf. werkzoekenden en werk gevers, hetzij in het algemeen, hetzij voor eenig bijzonder bedrijf. Verder zal de com missi e het zeer op prijs stellen, bij eik adres te ipogen vernemen, met welk doel (vakbelang, algemeen belang, broodwinning, enz.) de bemiddeling wordt verleend, en of voor zoover aan de burgemeesters bekend is bij die bemiddeling eenig misbruik (winkeldxvang, herborgbezook of iets/dergelijks) voorkomt. Ter verantwoording. In een vergadering van de R. K. Kies- vereeniging in district III is, soo meldt „De Tjjd'-', gisteravond de volgende, door meer dan 20 leden ingediende motie, met 35 tegen 7 stemmen aangenomen. „De R. K. Kiesvereeniging, district III, te Amsterdam in vergadering bijeen; „gehoord hebbende de besprekingen in de gemeenteraadsvergadering van 22 Maart 1911, over het voor-stel van B. en Wi om de gelijkheid van werktijd, die in hot reglement voor gemeente-werklieden is op genomen, zooveel mogelijk te verkrijgen door den gemiddelden negenurigen werkdag tot grondslag te nemen; „gehoord hebbendo de bestrijding van dit voorstel door meerdere raadsleden, waarbij zich bevonden eenigo K. K-. leden van den gemeenteraad; „overwegende, dat niet alleen de eischon der productie do grenzen moeten regelen van den arbeidsduur; „overwegende, dat die grenzen, veel meer moeten bepaald worden door de eisehen van zedelijkheid en godsdienst; „overwegende, dat een katholiek, ook als raadslid, meer op de geestelijke en godsr- dienstige, dan op de stoffelijke eisehen in deze dient acht te geven, betreurt de hou ding der katholieke raadslieden, van wie zij verwacht had, dat zij om stoffelijke, en meer nog om zedelijke en godsdienstige redenen met het voorstel van B. en Wj waren meegegaan; „betreurt, dat de katholieke raadsleden, tegen hun beignsel in, die zedelijke en godsdienstige beweegredenen zelfs niet ge noemd hebben; „besluit, dat zijhet bestuur opdraagt, deze motie te publiceoron, tevens te zen den aan het Centraal bestuur der R. K. Kiesvereenigingen to Amsterdam, opdat deze die middelen bezigt, waardoor de zedelijke en godsdienstige redenen, indien zulks noodig is, meer en beter worden ver dedigd bij de besprekingen in don gemeen teraad „gaat over tot de orde van den dag."' De motie zal worden verdedigd door een deputatie van 5 voorstellers in een vergadering van het "Centraal Bestuur, waar bij do katholieke raadsleden zullen worden uitgenoodigd. Gemeentelijk werkloosenfoads. Het jaarverslag van "bot Gemeentelijk Werkloozenfonds to 's-Gravenh'age over 1910 meldt, dat do bijslag bij do uilkeo- ringan der vereenigingen bedroeg in de maanden Januari en Februari 100 pet., met een maximum van 50 cent; gedurende do maanden Maart tot October 100 pet., met een maximum van 30 cent, en ge durende do overige maanden weder 100 pet., inet een maximum van 50 cent. Op verzoek van één der aangesloten werkloozenkassen werd door "het bestuur besloten bij wijze van proef den bijslag steeds 100 pet. van de uitkeering der ver eeniging te doen bedragen, doch dat bet maximum-bedrag zou afwisselen. Hierdoor hoopte het bestuur mede te werken, dat do uitkeering van de verceniging lager ge steld kon worden, wanneer do toestand der kas dit noodig maakt, zonder dat deze vorlaging te grooten invloed had op den bjjslag. Ook dit jaar heeft Kot bestuur zich ge noodzaakt gezien het bedrag, door don Raad bij begrooting toegestaan, to or er- schrijden. Voor 1909 was aangevraagd f3000, terwijl aan bijslag werd dltgekeerd f3574.6iy3; voor dit jaar, 1910, waren deze cijfers resp. f 5000 en f 6427.85. Uit deze cijfers trekt het verslag het gevolg, dat voor velo menschen het ge meentelijk werkloozenfonds aan een be hoefte voldoet en dat steeds door meer deren van do werkloosheidverzekering ge bruik gemaakt wordt, teneindo in dagen van werkloosheid niet geheel zonder in komsten to zijn. Dit blijkt ook uit het aan tal werkloozenkassen, die zich' bij hot ge meentelijk werkloozenfonds hebben aange sloten. Op 31 December 1909 waren 17 werkloozenkassen aangesloten met 1053 leden; op 31 December 191Ö bedroegen die cijfers resp. 18 en 1448. Stellig zegt hot bestuur verder zou Ret aantal dealnemers aan do werk loozenkassen grooter zijn geweest, indien bij do oprichting van het gemeentelijk werkloozenfonds bepaald was, dat allo leden van een verceniging ,dio een aan gesloten' werkioozenkas heeft, verplicht zijn tot-'toetreding tot do werkioozenkas. Zooals bekend, is het onlang3 tot do in voering vando verplichte 'deelnoming ge komen. l-r 1' Door hot bestuur wordt geconstateerd, dat de goede resultaten van het hier be staande Btelsel stellig niet geringer zijn dan in die gemeenten, waai' Kef z.g.tti. GentscKe stelsel bestaat, en met volle over tuiging kan het bestuur verklaren, dat aaTe beweringen, alsof in vergelijking met hot G entente stelsel het hier bestaande stelsel, mislukt zou.-zijn, beslist onjuist zijn. i Het bestuur ötg zfoff evenmin als in het vorige jaar genoodzaakt geschillen tus schen do besturen van werkl oozenkassen met haar leden te Vereffenen. Trede doer Beekt. In de Donderdag onder leiding vanmr. Do Pinto gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond Vmlo door Recht werden de verschillende verslagen uitgebracht Daaruit bleek, dat het aantal leden bedraagt '1557, en de rekening een batig saldo aanwijst van f1092. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen: rar. Heringa on mr. Do Beaufort, van 's-Gravenhage; de heer Bungo, Haarlem-; mevr^Van Beek en Donk, Den Haag, ea mej, Van der Heldt, Rot terdam. Aan II. M, de Koningin y?erd oen telè- gram van huldo verzonden, waarop in desn loop van den middag een dankbetuiging inkwam. Terwijl de stemmingen, plaats hadden, werd den aanwezigen bet „Album d'hommage a Sa Majesté Oscar II" ge toond, waarin mevr. Boon bad bijeenge bracht alle uitingen van waardeering voor de nobele wijze, waarop koning Oscar op tion, toen de Noren zich' eenigo jaren ge leden van Zweden scheidden. Na de pauze kwam aan. de orde hel rapport van de onderwijs-commissie. Het was samengesteld door dr. Te Linlunj, mej. v. Eek ,M. L. van Gemert, mej. S. Gros- lians, O. ten Have, H. Sclioltens Kzn., H. W. J, A. Schook en jkvr. .L Backer. De heer Ten Have licht het rapport nader toe en daarna brengt de voorzitter de volgen de voorstellen der commissie in bespre king: I. Prijsvraag. De Bond Vrede door Recht verlangt een geschiedkundig leesboekje voor de hoogere klassen der lagere school en het daarbij direct aansluitend onder wijs voor do geschiedenis van Nederland en zijn Koloniën, sinds 1813, eenvoudig Van vorm, maar veelzijdig van inhoud, waarin niet enkel over staat en kerk, maai ook over school, gezondheidstoestand, wel vaart, enz., wordt gehandeld. II. Het doen drukken vaa het rappprt met do bjjlagen en de verspreiding daar van onder do samenstellers dec meestgo bruikelijko schoolboekjes, schoolautoritei- ten, enz- III. Het zenden van Nederlandsche, Fran sehe en Duitsche vredesgeschriften ter ken nismaking aan do samenstellers vaa de NederL, Fransehe en Duitsche leesboekje» opdat die er uit kunnen kiezen wat hun liet geschiktst voorkomt IV. Gemeente- en schoolbesturen wijzen Efp werkjes als „Toen 't Oorlog was", van Nellie, enz., en verder op den catalogus van do bibliotheek van Vrede door Recht, benevens do boekenlijsten en bibliotheek van don. NederL Kinderbonü. Na uitvoerige discussie werden deze voorstellen met algemeene stemmen aan- genonten, mei dien verstande, dat het hoofdbestuur eerst dan tot do uitvoering van sub II zal overgaan, als do geld middelen het toelaten. Air. De Pinto spreekt een waardearend woord voor het werk dei' commissie en voor de schoone rede, waarmede hij door jhr. Van Asch van Wijck werd geïnstal leerd. Mej. Eckstein hield hierna een boeiende vooidracht over de wereldpetitie voorden vi ede. Zij wekte tot teekening op, waar na een levendige discussie volgde. Kerk en School. Ne». Herv. Kbbk. Beroepen te Oudemirdum c. a D. Th. Keek, te Zuilichem. Aangenomen het beroep to Nieu- werschans (toez.) ds. T. Bolt, te Scher- penzeel. Geref. Kerken. Aangenomen hot beroep te Wln- sum (Fr.) ds. J. de Jong, te Loppersum. Boroopen te Waardhuizon (N.-Br.)do heer J. Kwak, cand, te Haarlem. Bedankt voor het beroep to Alfen a. d. Rijn ds. G. H, A. van der Vegto, te Urk. Hooqer Onder wijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap op proefschrift: Schets van do be voegdheden der Nederlandscho consuls, do heer tnr. A. M_ Joekes, geboren te Boea (Sumatra). Universiteit te Leiden. Doctoraal rech ten: de heer N. C. Kist. Universiteit van Amsterdam. Bevorderd tot doctor in do plant- on dierkunde, op proefschrift: Bijdrage tot de kennLs dei houtige lianen, do heer H. II. Zeylstra, geb. te Amsterdam. Te Amsterdam zijn bevorderd tot arts, mej. S. H. Bastert, geb. te Amsterdam en do heeren J. L. v. Kloet, geb', te Dordrecht, G. A. ML v. Balen, gob. te Amsterdam. To Utrecht Is bevorderd tot arts de heer "W. van. Wermeskerkea. Bevorderd tot tandmeester do Koeren: G. L. Courbois en J. A. viui Niekork. Ingezonden, Mededelingen. Nierziekte bekruipt U onverwacht. Niets is meer te vreezen dan een nierziek te, omdat deze u, zonder dat gij u er van be. wust rijt, bekruipt uw nieren kunnen cel na cel vernietigd worden en hun kracht om het bloed te filtreercn verliezen, zonder dat gij eenig ander waarschuwend kenteeken hebt opgemerkt dan een gevoed van zwakte, ter- neej-geslagenheid en voortdurende vermoeid heid, want zelfs wanneer de nieren ernstig ziek zijn, toont zich dit somtijds alleen door weinig in het oog loopende verschijnselen. Niorriekten doen echier niet iedereen op dezelfde wijze aan. Geen enkele patiënt heeft alle verschijnselen zij loopen zeer uiteen bij verschillende menschen. Mannen hebbeö dikwijls een ellendig co- voel in htm rug en rheumatisehe pijnen, doch niét het minste kenteeken van waterzucht; anderen lijden aan graveel, fmnestoornisMm en buitensporigen dorst, maar hebben c|mu tagen niet don minsten last van Hun rug. Vrouwen, hebben misschien wallen onder de oogen en opgezwollen ledematen, en" zijn totaal hulpeloos van de rugpijn. Weer ando ren hebbon misschien niets anders opgemerkt dan zwakte, loomheid en zwaarmoedigheid. Doch indien gij eenig toeken van nier ziekte of blaaszwakte hebt, leidt uw kwaal misschien lot vernietiging der nieren, vóór dat gij eenig idee van gevaar hebt. Nierziek ten verheffen zich plotseling van eenvoudige tot gevaarlijke ziekten en bijna zonder voor afgaande waarschuwing. "Verder uitstel ia zóó ernstig, dat gij niet spoedig genoeg be ginnen kunt met het gebruik der eohte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bij het eerste verschijnsel der verschrikkelijke nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven het gewensckte resultaat, omdat zij uitslui tend dienen voor de nieren en blaas, en alleen een nierengoneesmlddel kun de nieren heeloji. Zij maken de nieren, Waas en urine wegen terdege schoon, gaan de ontsteking tegen en helpen hen op een zachte wijze om weder tot gezondheid en natuurlijke werking te geraken. Zij doen de geringste snoren der r.ieraandoening verdwijnen, en geven aan de nieren hun kracht terug om het vergiftige urinezuur af te voeren, waaruit zoovele nood lottige riekten bij mannon en vrouwen ont spruiten. Koopt, geen pillen, die niet den volledigen naam: Footer's Rugpijn Nieren Pillen op hei, etiket hebben. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren Kappeihoff Ho- vingh. Toezending geschiedt franco no ont vangst van postvrlesel h fl. 75 voor één, of f 10.-"- voor zes doozen. Sport. 'Cricket. Program'ma Voar'Zondag. Morgen worden de volgende Cricket-com- petitio-wedstryden gespeeld lo klasse. Haarlem: Rood-en-W it—Hermes. Hilversum: Hilversum's-Gr. C. C. Haarlem: A. C. C.—/Volharding, Luchtvaart. Een nieuwe Hollandsehe vlieger Op het vliegveld „Dor G'ros ,o Sand" to Gonsenheim, bij Mainz, heeft onzo landge noot, de heer A. II. G. Fokker, voor een sportcommissia van het „Deufëcho Luft- schifferverband" zijn examen, afgelegd. Volgens een "DuitscK blad, kwam de21- jarige vlieger met glans door zijn examen. Den 16en Mei om h'alfaeht zette Fokker, nadat hij reeds tovoren eenigo ronden ge vlogen had, de monoplan in beweging, roldo ongeveer 100 meter op do wielen, maakto een wending naax links on steeg bij do roodo vlag in dö lucht. Hij vloog op een h'oogto van ongeveer 100 M., maakte do bewuste 8 en men kon zien, dat do vlieger van zrjn zaak zeker was. Onzo landgenoot maakto kort daamanog een passagiersvlucht mot cenOostenrijksch' officier. Vermoedelijk zal Fokkor to Mainz nog vliegen. De Europeesche rondvlucht.- Ter gelegenheid van do Europeesche rondvlucht plaatst het Fransehe blad „I.e Journal" organisator van deze rond vlucht met behulp van do nationale comitö's langs den weg, door tie rondvlucht to nemen, van verre zichtbare teekensy zoodat do vliegers zich' daarop kunnen richten, om hun weg te vindon. Deze tee- kens bestaande uit groolo witbcscliil- dorde kruison .worden op hel terroin gelegd, zoodat zij van boven af duidelijk qpvallen. Zij zijn bestemd om to blijven liggen als vaste bakens voor bepaaldo luchtwegen. Door „Lo Journal" worden deze kruison aan ons land ton geschenke aangeboden. Uemenyd Nieuws. Ook: ren jubilée. Een eigenaardig-jubileum werd kort go- iedon gevierd 'door dr. Bcnoke, predikant bij de Centrale Begraafplaats te Hamburg. H(j heeft daar zyn tienduizendste lijkrede gehouden. Vitriool yedronken. Te Utrecht heeft een 3!/4-jarig kind een flesch met vitriool in handen gekregen en daaruit gedronken, tengevolge waarvan het ondeif horige pijpén. besjwekpn is. _j Or) <T>

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6