Gemengd Nieuws. ALLERLEI. yzor duim. SCHOENEN, ALS KENMERK IIET KARAKTER. YOÖR KINDEREN. YOOR DAMES. WAT EB IN ZIJN KOFFIE WAS. „En nu, mijnheer, hoop ik, dat wc goen moei 1 ijkh'eclen zullen hebben, om u te laten spreken,"- zei de rechter op zoor lui den, horelenden toon. „Ik hoop van niet/' gilde (1e getuige zoo hard hij maar kon. „Iloe durft ge zoo tegen mo spreken?" riep do rechter, rood van woede. „Omdat ik niet harder kan spreken, mijn- heer," zei do stalknecht. „ITch je lat gedronken?" „Ja, mijnheer.»" „Dat zou ik uit je gedrag afleiden. Wat lieb jc gedronken?" „Koffie 1" gilde do stalknecht zoo hard hij kon. „Go hebt iels gedronken, dat sterker was dan koffie! Kijk me zoo woedend niet aan, mijnheer. Kijk naar cle jury, mijnheer, lfad jc iets in je koffie?"- „Ja, mijnheer," „Wat dan?" „Suiker." „Dio man is niel gek hij is erger brulde de reelitor. ,,En nu, mijnheer,zich tot den getuige wendendo, „kijk mij aan. Wat Bidt gc van morgen behalve suiker in uw koffie?" Do stalknecht verzamelde al zijn krach ten, haalde diep adem, en met een slem, dio wel oen halven mijl vorder gehoord kon worden, riep hij: „Een lepeltjeI Een lepeltje, en niets anders." VINGERHOEDEN. De kleine vingerhoed heeft, evenals an dere voorwerpen voor dagclijksch'gehruik, zijn geschiedenis en schijnt in ons land ontstaan te zijn. Volgens een legende moet do goudsmid Nikolaas van Bunschoten de uitvinder van den vingerhoed zijn, daar hij den 12den October 1684 een bijzonder mooi exemplaar aan mevrouw Van Ronse laar zou hebben toegezonden. Haar Wal van den Vogelweide bezingt den vinger hoed reeds tegen het einde der 12de eeuw. en in do 14de eeuw waren zij in Neuren berg reeds algemeen bekend. In het jaar 1600 vormden de "vingerhoedmakera een afzonderlijk gilde. Wij bezitten handschrif ten uit do jaren '1098 on 1178, door een Amsterdammer geschreven, waarin men on der een verzameling van 900 woorden ook „vingerhoed" aantreft. Dus kan Nikolaas van Bunschoten er niet de uitvinder van zijn. In de middeleeuwen heette' de vinger hoed ook „vingerzakjo", en in bet. jaar droeg men hem, uit goud, zilver of vervaardigd, bij voorkeur aan den 1700 la China maakt men vingerhoeden van paarlemoer, met goud ingelegd. Een zeer kostbaar exemplaar bezit de koningin van Sinmhij is van goud, tijk versierd met diamanten, en heeft den vorm cener lotos- bloem. Paul Kruger gaf onze koningin oen zeer Haalbare vingerhoed als huwelijksgeschenk. De oude Grieken en Romeinen bedienden zich van lederen zakjes, die zij hij het naaien op de vingertoppen slaken. gan voor vier collies (ScKotsohe herders honden) do som van 12.000 guldon. Deze koop werd over de geheelo wereld be sproken, alsof dit een grooto beursspecu latie gold. 3000 gulden voor één 'Kond is' wel een kolossaio som, maar toch slechts cle helft van wat een landgenoot van Mor gan voor een halsband uitgaf, dio den dun nen hals van oen kleinen Bolognecs ver sierde. Dit hondje behoort aan miss Janet Shearson, de dochter van een rijken A me- rifciamsehcn bankier; hel is zéé klein,dat het. nauwelijks een pond weegt, heeft ech ter, daar iiot oen buitengewoon moo'tcxein- plaar is van het zuiverste ras, zijn mees teres de kleinigheid van f 1200 gekost. De halsband is een geschenk van den ver loofde der jonge dame; het is een mees terstuk van goudsmeedkunst. Fijne, goud draden zijn tot een smullen haiul gewe ven, die zóó buigzaam is, dat li ij don teeren 'hals niet drukt. De naam van den hond is met rosoklourige diamanten in liet gouddraad gewerkt. „Mimi" draagt dit kost bare sieraad dan ook alleen als zij met haar meesteres uitrijdt of op een. üuwee- len kussen in miss öhear.son's boudoir rust. De bekende looneelspeclsLer Lilian Bus selt bezit oen Japansch hondje, dat er bijna als ecu verlepte chrysanthemum uil- ziet en „So-so" licot. Toen de kunstenares onlangs in Saratoga was, verzocht een harer vereerders, Jesse Lcvisolm, «enigen zijner vrienden, hem in een juweliers- winkel to vergezellen, om voor So-so een halsband te koepen. liet diertje had hij hij zich, daar do actrice hem soms als de hoogste gunst toestond, het diertje in do lucht te brengen. Toen hij evenwel naar een passenden halsband vroeg, bleek 'hel, dat de eenigo voor dit dool geschikte een gouden, met diamanten en robijnen be zette armband was, die do kleinigheid van 4500 gulden kostte. Levisohn paste licrn den hond aan, verklaarde hem voor goed passend, schreef onmiddellijk een cheque van ruim 1SOO dollars en slenterde uit den winkel, tot grooto verbazing en be wondering zijner vrienden. Waarschijnlijk is do duurste hondenhals- band, die van mcviouw Alfred Vanderbilt, de bekoorlijke gade van den Amerikaan- schen milliardnir. Hij moet niet minder dan 7000 gulden gekost hebben en is een gladde gouden band, met den naam „Jack' ia brillanten, en werd opzettelijk voerbaar fox-Lorrier vervaardigd. Een half jaar go- leden was op zekeren dag Jack verdwe nen met halsband en al, maar nog vóór meesteres liem kon aangeven, bracht kennis haar het dier terug; hij had ongeveer 25 K.M. verder zwervend op straat gevonden. Merkwaardigerwijze de halsband nog gc bogeerigc oogen zich doen richten. Sarah Bernhardt moet een geheelo ver zameling kostbare liondenhalsbandcn be zitten, die van tijd en wijle de halzen harer lievelingen versierd hebben. Deze waren echter niet altijd honden, want de grooto fooneelspeelster is in de keuze harer lievelingen even veelzijdig als iiulic harer rollen. konden Amerikaanschbn millicmair, door zijn doktoren verboden om' gekookt voed sel to gebruiken, zelfs goen brood of be schuit. Zijn dioet is bepaald tot ongekookt vleeseh', met eieren ea vruchten. ANECDOTEN. Mama: „Als vader thuiskomt, Jantje, zal ik hem' zeggen, wat een ondeugende jon gen jo bent." Jantje: „Dan vind ik tocli wol, dat vader gelijk heeft, als bij zegt, dat vrouwen nooit haar mond knallen bonden." Doktcj'svrouw: „En heb je aan me vrouw Blank gezegd, dat haar dochtertje doof-stom is?" 1 Oude dokter: „Dat juist niet, maar ik heb haar gezegd, dat, als baar dochtertje groot word en trouwde, baar man erg veel van haar zou houden." „Ik begrijp er niets van," sprak dophi- l os oef. „Waar lob je over?" vroeg de ander. „Als een man tweo uur te laat thuis kom!, krijgt hij van zjjn vrouw een uil brander, terwijl als bij "(wee jaar uitblijft, zij licin een vorstelijke verwelkoming geeft. Vrouwen zijn vreemde wc-zens." „Het spijt me, Jaap, maar ik kan van avond niet mee naar de comedic. Kijk maar niet zoo boos, je bent toch' niet boos, is 't wel, Jaap?" „Neen, ik ben Keelemaa! niet boos, Lies, maar 't spijt me, dat ik nu voor niets mijn gezicht en banden gownsschca hetb," VAN enz. een Zwitscrschen geneesheer een nieuwe methode toegevoegd, om zijn een het do had op Aan do graphologie, physionomle, is door geheel achter den aard van icmand's karakter te komen. Hij leidt dit namelijk of uit. de wijze, hoe iemand zijn schoeisel draagt, en noemt die wetenschap „searpologie". Ilij beweert namelijk, dat een paar ver sleten schoenen beter waarborg geven dan do trekken van hel gelaat, de lijnen van de hand, of het geschrift, om liet inen- se hel ijk karakter te beoordeelen. Bij liet bcstudeeren ervan zijn het gebrek aan energie, onstandvastigheid, de neiging om onachtzaam !o wezen en zich aan ver plichtingen te onttrekken, de aanvallen van slecht humeur, enz. to Herkennen. Zoo do bak en de zool van een paar schoenen na verloop van een paar maan den gelijk versleten zijn, dan bui men er zeker van zijn, te doen te hebben met een energiek man van zaken, met een nauw lettend ambtenaar, met een gedistingeer de eclitgenooto, met een voortreffelijke moe der. Is het slijpsel aan den buitenrand te vinden, dan is dat een bewijs, dat de drager neigingen heeft voor het avontuur lijke, dat hij een stoutmowligen en vast beraden kop beeft. Vertoont bet zich naar den binnenrand, dan getuigt het van be sluiteloosheid bij den man, van zedigheid bij de vrouw. Wat het verslijten juist in het midden van de zool zegt, vinden we niet vermeld, maar wij meenen, dat hel, aangezien do dougd in het midden is, spreekt van rechtschapenheid en eerlijk heid. i Hoe echter, vojgens die methode, liet, karakter van manke menschen ei' die met vermlïiklo voeten na te gaan?" Zooveel is zeker, dat, mocht do nieuwe wetenschap van den Zwitscrschen dokter eens algemceno toepassing krijgen wat voorloopig nog lo betwijfelen vaft dan zal de werkplaats van den schoenlapper voorlaan een agentschap van iiulfbhtmgen kunnen woulen (rij het doen eoner keuze van een leven,-«gezel of levensgezellin! AMI!LUI\ AANSCHE VROUWEN EN 110NIENIIA LSI! AND EN. Veer eenigen tijd betaalde do bekende Amerikaansche miiliardair Pierpont Mor- NIEUWTJES VAN HIER .EN DAAR. De hertog van Sutherland Is ecu be kwaam locomotief-lijder, en zou, als hol noodig was, als zoodanig zijn brood kun nen verdienen. Edward 'Elgnr, do beroemde componist, houdt bijzonder vee! van de, natuur. Heili gen. tijd geleden was het oplaten van vlie ger-s een grooto liefhebberij van hem. Er is één land op do wereld, waar het begraven niets kost. In enkele üei'Zwil- sersclio kantons worden alle dooden, 'tzij rijk of arm, op kosten van de gemeen schap begraven. De mikado van Japan is een jager en hengelaar van niet geringe bekwaamheid. Mij is eveneens een uitstekend tennis speler. Een dame in Sleriingshire, die enge- tiomvd is gebleven, heeft een inkomen van 21 gulden per weck van oen vroegeren aanbidder, die heel wat jaren geleden En geland verliet, en onlangs als een. rijk man in Amerika overleed, ilij ook bleef tot het eind zijner dagen ongetrouwd. Do Zweden zijn ste menschen in waarschijnlijk de groot Europa, en over 't ge heel hebben zij rechte, mooie figuren. Dit is voor een groot deel lipt gevolg van do vele gymna.sl.iok, waarin ze van hun vroegste jeugd af onderwezen worden, Geen Europeescho vorst verzendt zoo veel telegram men als de ozaat- van Rus land. Ilij heeft een geheime code, zoowel voor zjjn privé- als voor zijn offieieclo telegrammen, oir besteedt (>0.000 gulden per jaar met doze wijzo van correspoh- dce-ren. „Zog eens, Kavel?" vroeg een onder wijzeres, die do deugden van de beleefd heid behandelde, „als je nu eens in een vollen tramwagen zat, ea er kwam een dame in, wat zou je dan doen?" Houden of ik sliep," was het dadelijk gegeven antwoord. 1 „HeL is werkelijk een genoegen, juffrouw, lo zien, Koe vlug uw jongetje, boodschap pen doet." ,,'t Is een jongetje van de buren, hij doet mijn boodschappen, omdat mijn zoonfjo niet wou." 1 „Zoo, en wat doet uw zoontje nu?" „O, dio vliegt voor de buurvrouw", om boodschappen, to doen." I Een aardig incident lfad onlangs in een van do Parijsch'o gerechtshoven plaats Een coquette, trotscho vrouw was als ge tuige opgeroepen, en do rechter vroeg haar leeftijd. 1 „Don laatsten Augustus werd ik vijf cn twintig," klonk dadelijk liet antwoord.) Do volgende getuige was een jonge man, dio dadelijk goLuigcie, dat hij 27 was'.' „Bent u familie van de laatste getuige?" vroeg do rechter. „Ja, ik ben baar zoon," antwoordde bij. „Zoo!" sprak do rechter peinzend,„dan moet uw moeder heel 'jong getrouwd zijn.' CMI Voorbijganger: „"Waarom gaf dat paard je een trap?" 1 Staljongen: „Ik mag een dwaas zijn, mijn heer, maar ik hen toch' niet dwaas ge noeg om terug te gaan en li'ct hem te vragen." Een oude dame, dio reeds lang aan een borslaandoening leed, was zeer verlangend, van liaar dokter bet tijdstip le vernemen, waarop zo waarschijnlijk hersteld zou zijn, en viel den man voortdurend lastig met vragen over dit punt. Zijn antwoord klonk altijd hetzelfde: „U maakt goede volke ringen on zult spoedig geheel hersteld zijn." Toen zij dio verzekering voor de bon- derdsto maal kreeg, wendde do patiënt zich' op zekeren morgen lot den dokter en sprak: „Maar dokter, als mijn herstel op diezolfdo jvijze voortgaal, zal ik, op het tijdstip, dat ik g'cheel hersteld ben, van ouderdom gestorven zijn." boost. Daartoe is liet echter noodig te weten, wanneer liet gevaar voor besmet ting bij sommige ziekten begint, hoe lang het duurt on in welk tijdperk het 't grootst is. Dit is bij, m'azclcn in bot voorstadium der ziekte, die zich hij kinderen 'door hoesten, verkoudheid, troebele oogen, enz. openbaart; clan reeds moeten, kinderen wor den afgezonderd, is de uitslag reeds uit gebroken, 'dan is liet le laat. Roodvonk is het bcsmcttolijksto na don vierden 'dag na, hot begin der ziekte lot na 't afschilferingsprores; daarom blijven broertjes en zusjes, die bijtijds verwijderd worden, 'dikwijls verschoond; zoowat zes weken blijft roodvonk besmettelijk, in elk geval zoolang verschijnselen van annitulel- zwelling, verkoudheid, loopende oorem enz. voorhanden zijn. Over den tijd der vatbaarheid voor be smetting bij kinkhoest, heeft ecu Fransch dokter ecu interessante theorie vastgesteld. Ilij meent, 'dat hel gevaarlijke tijdperk niet invalt liij het hoogste stadium, wanneer de eigenlijke kink hoes taanvalle n optreden, maar «durende hot voorafgaande sladïuni van do gewone verkoudheid). Hij maak! daar uit de gevolgtrekkius., dat do in het zie kenhuis behandelde kinderen, die in de' in richting komen als de ziekte baar hoogte punt bereikt heeft, oudere kinderen niet meer aansteken, en hij gelooft ook, waar men, ondanks alle pogingen, nog niet dc oorzaak van do kinkhoest heeft kunnen Vin den, dit daaraan is toe te schrijven, dal men deze onderzoekingen instelde op een verkeerden tijd. Alen deed dit altijd als de ziekte reeds vergevorderd was, terwijl ze alleen hij het begin suceds kan hebben Om dezelfde reden is dus ook de iso leering in do familie moest doelloos, want is 'de ziekte ecumaa.1 uitgebroken, dan zijn do kinderen meestal aangetast voordat men de. -ziekte ontdekt heeft. Zooals van zelf spreekt, mogen de door besmettelijke ziekten aangetaste kinderen geen scholen bezoeken en ook niet met uidcre kinderen in aanraking komen, vóór dat zij geheel genezen zijn, en een gron dige 'desinfeelic hcel'l, plaats gehad. Rij mazelen zijn drie. bij diphteritis vier en hij roodvonk zes weken voor lie afzon dering noodig. Aan kinkhoest lijdende kindo ren mogen de school eerst dan bezoe ken, als do aanvallen opgehouden hebben. „Graag, mevrouw," klonk liet van allo kanton. Rot leest liep beter af dan men ver wacht had, on de held van den avond was niel. Trudo, maar Frits. Door zijn flink optreden was een erger ramp voorkomenTrade vond hem nu geen Hauwen jongen meer en zij erkende hij zichzolvo, dat zc eigenlijk nog le jong was om alleen te staan en dat de hulp en de aanwezigheid van jc familie toch soms wel noodig waren, Dorpsgeneugten, lit het zuiden van Noord-Brabant, voor namelijk in de heide- en bosrthrijko stre ken, bestaan nog altijd sommige oude ver makelijke gebruiken, om iemand, dio met de gewoonten, daar ter plaalso geheel on bekend is, oen poets te hakken. In de kleinere dorpen vooral wordt er nog veel gebruik van gemaakt. Zooals men weet, komen.) voorat in do mauud Mei, nogal veel vreemde ambachts lieden naar hot platteland, zooals schoen makers, kleermakers, bakkers, smeden, enz. 's Avonds gaat men gewoonlijk buur ten op een of ander punt van hut dorp cn wanneer hu zoo'n vreemdeling zich' onder dl „huurters" bevindt, wonll, hij gewoonlijk het mikpunt der plaUelandscho spotternij. Laat hij zich niel onbetuigd en weet hij ,,z'n haren terug te halen", dan zijn de spotters gauw dun moml gesnoord. Op alle mogelijke manieren wonll cvhler getracht om hem „er in." te laten loopen. Is, nu op een avond de vreemde toeval lig afwezig, dan wordt berand-daagd ffliï hem icons terdege bee\ "te nemen. Alen zal „ii'cit hoep" gaan vangen '(een z.g. die gewoonlijk op (lezen eentonig hoep, hoep laat geroep hij zijn naam' da TRUDE'S V E R J A RIK GS PARTIJ. (Vervolg en slot.) natuurlijk niel! 'tIs m ij n verjaar- ni ij n partij." ik niet eens even goddon avond zeggen vroeg mama, quad no dal is ook wat. Dat zou nu toch kinderachtig mogelijk zijn. Als u zou komen, zou u de gastvrouw op mijn verjaardag, komt die rol Do laatste nouveauté op liet gebied van schoeisel is op 't oogenblik te zien in een Londenschcn winkel, waar schoenen, ge maakt van 'de hoi'stvoertjes van coübri's, uitgestald zijn. Zo zijn geprijsd voor 6000 guldon het paar, do hoogste prijs, welke ooit gevraagd is voor schoenen, dio niet met edelgesteenten bezet zijn. liet maken van zoo'n paar schoenen duurt zes maan den. Het is Air. Jolin D. Rockefeller, deiibe- AANSTEKKLIJKE KINDERZIEKTEN. Als men de a'ansLekelijke kinderziekten liaar luuu- gevaarlijkheid rangschikt, neemt do diphteritis voorzeker do eerste plaats in; boewei 'het heilsonmi veel van zijn verschrikking daaraan ontnomen heeft, is toch het. sterftecijfer aan diphteritis nog altijd hooger dan aan andere kinderziekten. lil de tweede plaats komt kinkhoest, dan volgen mazelen eti ten slotte roodvonk. De statistiek komt dus niet overeen met de algemeen gangbare meening, die over dozo ziekten hecrsclil. Zeker is roodvonk een der verradcrlijkste en meest onbere kenbare ziekten. Zjj is voor ieder individu in hol bizonder als een uiterst gevaarlijke ziekte lo beschouwen, maar zij tast ge lukkig slechts een gedeelte van de kinderen aan en staat daarom bij het cijfer van kin- derstorfte achter kinkhoest en mazelen. Wat kinkhoest aangaat, zoo wordt baar beteekenis dikwijls onderschat. Zij is voor zwakke kinderen, vooral dio aan klieren en Engelscho ziekte lijden, bijzonder ge vaarlijk en voert niet zelden door optreden van longontsteking tot een doodclijken af loop. Evenzoo staal het met de mazelen; ze is hij gezonde kinderen in de meeste gevallen een onschadelijke ziekte, zwakken cn ongezonden worden er dikwijls door weggesleept. Alen heeft dus alle reden om vooral zwakke cn ziekelijke kinderen le bewaren togen de besmetting van mazelen en kiuk- iii I- ziju klamper; een lijd 's nachts hooren, aan wei out leent!) Den volgenden weer present is, mannen .hoep", Nee, cn Zou mogen derig. „Hé, al zoo binnen zijn cn, mij toe." Manui schudde T hoofd cn zou 't liefst een einde aan de geschiedenis hebben ge maakt, door dc partij niel te laten door gaan, doch daarvoor was men nu reeds le ver. Do gewichtige avond brak aan. Papa, mania, (Joba on Lucie en natuur- k ook Frits, zaten beneden in de woon kamer; Trade zat boven in 't salon, def tig achter 't theeblad, om de visite te out vangen. Er werd verscheiden koeren gescheld en vlugge voetjes trippelden naar boven. Coba cn Lucio, de grooto zusjes, keken elkander knipoogend aan; F rils deed zieli te goed aait de taartjes, die hijgereed had, zooals hij 't noemde. Zo zijn heel stil," merkte papa van achter zijn courant op. Zc zijn le deftig om pret [e maken," zei Frits, 'in een roomhoorn happend. Ahiar opeens weerklonken angstige kre ten, „Brand, braild, een wollen deken, water, nee, melk helpt helpt" Alle stommen klonken door elkaar. Frits vloog naar boven, door de anderen gevolgd. Do meisjes liepen radeloos heen en weer, Trilde gilde: „Brand!" Wat was or gebuurd? Ze hadden geen van allen liet lichtje van den bo uil oir uit kunnen maken en in hun ijver hadden zo er aan gesloolen cn was do spiritus overgeloopen, waardooi do vlam zich verspreid had. Trudo, dc- deftige, grooto T'rude, was aan 't gillen gegaan, in plaats van bedaard iemand lo roepen. De vlam had intussclien om zich heen gegrepen nis '1 ware, en loc-u Frits binnenkwam, brandde '1 tafelkleed al. Zon riet- zich te bedenken, nam hij 't spiritus lampje, opende 't venster en gooide 'tnaai buiten. Zijn moeder, die hem op de voet gevolgd was, had intussclien al 't theeblad wegge nomen; Coba nam 't schaaltje met koekjes papa rolde liet brandende tafelkleed in kandor en wierp het door het open raam in den tuin, waar het terstond uitdoofde Lucie bracht de verschrikte meisjes tot bedaren. Trude was 't meest van allen ge schrikt; zoodra ze een beolje bijkwam, zei' ze„Mama, mogen we benedon hij u komen zitten? Ik ben zoo bang geworden," Alama glimlachte heel even, maar liet e ernstig op volgen „Zeker kindje, wij zullen de partij bene den maar voortzetten, als do andere meisje hot goed vinden," avond, als 'de vreemde brengt een der jonge- oim-merkl hot gesprek op een welken hij weet te. zitten. Nu- luuilijk stemt ieder direct er mee in om lezen te gaan vangen. Er wordt nu oen wond bepaald, waarop de ja-hl zat plaats hebben en op wolk punt Van het dorp men hij elkaar zal komen. Natuurlijk verspreidt zich 'door 'L dorp ds een loojK-nd vuurtje dat men „n't-n hoep" gaat vangen en uien de grap geldt en do dorpsbewoners verkneukelen zich' il onder -elkaar dat men dien sindsdien heer de tos eens zal lozen. Op den bepaalden avond komen tusschcn 10 en lt uur alle jougelui van het dorp op de aangeduide plaats bijeen. De vreeur- Icling, welke oolc ter jacht is uiLgmmo- ligd, is ook present cn alten zijn voor zien van een stroo- ol' takkenbos. Zijn allen verzameld, dan zet do troop zich in beweging cn nu, gaat het door allerlei bin- ncnpaadje.s, hosschen en landerijen liet lorp uit, wc! een uur lang, totdat men op een open plok in het dorp of op een weiland, dat iloor bossclu-n omgeven is, halt houdt. Nu worden de stroo- en lak- kenbo.ssen op elkaar gestapeld en in brand gestoken, opdat de „hoep" op hellicht zou afkomen. Dc dorpsbewoners versprei den zieli nu om den „hoep", op te jagen, doch er moet, iemand bij den bramtslnpel blijven om te zien of do vogel zich in den omtiek vertoont om dan do anderen te waarschuwen. De wachter moet aan houdend „hoep! hoep!" roepen om boni te lokken. De Vreemdeling wordt als wachter gekozen, omdat hij toch den weg in de bo-schen niet weet en dus het best kan wachten. De troep verspreidt zich nu in alle richtingen, doch in plaats van den „hoep" op te jagen, komt men op een to voren bepaald punt bijeen i*n trekken zij onder de grootste vreolijkheid naar huis en naar bed, den wacliler aan gijn lot overla tende. i In het begin hoert men den wachter aanhoudend „hoep! hoep!" roepen, doch na eon half uur, soms nog langer, als hij niets meer van zijn kameraden luiert of ziel, bemerkt hij, dat men hein hij den neus heeft genomen. Ilij zit cellier in ••en hem geheel onbekende streek, waar hij pad noch liaan weet en meermalen gebeurt bet, dat bij den gebeden nacht niet uit den doolhof geraakt. Doch waf I ergste nog is, hel gebeurl vaak. dat het vuur van den brandstapel zich me dedeelt aan bet houtgewas of heidekruid en dan moet hij allo moeite doen om te voorkomen, Hal een grooto bowli- of heidebrand ontstaat. Komt toevallig een hoscliwacliter inden omtrek dan kau hij er liovoiulieu op reke nen dat een proees-vc-rbaal legen hem op gemaakt wordt wegens het veroorzaken van brandgevaar of hel betreden van ver boden percoctea. 's Morgens daarop weet natuurlijk heel 'tdoip dat de grap goed geslaagd is. Dat de vreemdeling dan '1 mikpunt is van al lerhande spotternij, kan men wel begrij pen. Hij krijgt den bijnaam van „hoep- vanger" en zoolang hij in liet dorp ver blijf houdt, raakt hij dezen bijnaam niet meer kwijt. In den regel houdt echter zoo'n „hoep- vaugcr" liet in 't plaatsje niet lang meer uil, daar hij den spotlust der dorpe lingen op den duur niet kam verdragen,.

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 10