HITSUK IER STEMMING W. C. Gerlach Woensdag 16 Augustus 1911. verkiezing van 1 lid van den Gemeenteraad, DISTRICT III. BINNENLAND. Yaa het hof. Z, K. II. Prins Hendrik, die heden op hot Loo zou terugkomen, heelt do reis daar heen tot Zaterdag n.s. uitgesteld, wegens het overlijden te Ludwigslust van een van Js Prinsen familieleden, Prins Hendrik VIII van Houss, gehuwd met H.H. Hertogin Char lotte van Mecklenburg. 31 Augustus. Op den verjaardag van II. M. de Koningin zal ten pui ei ze Het Loo een gala-déjeuner worden gegeven. Op BI Augustus om 10 uur, zal II. M. de Koningin een aubade worden gebracht, waartoe bet Apeldoovnsrh Mannenkoor het iniütief nam. De aubade wordt begeleid door de Apeldoornsche Harmonie. Onze Marine.. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Ilr. Ms. torpedoboot- jagers Wolf en Pret, onder bevel van den luitenant ter zee Lto klasse A. J. Breda Kleynenbcrg. gisteren Dungeness gepasseerd. („stct.") Audiënties. De gewone audiënties van do ministers van marine, financiën, oorlog en koloniën zullen deze week, die van justitie op 19 en 20 dezer niet plaats hebben. Onze Ministers. Do Minister van Bïnnenkmdsclie Zaken wordt in het laatst der volgende week van zijn buitonlandsühe verlofreis hier te lande terugverwacht. Eerste Kamer-verkiezing De Zuid-Hollandsche Staten zullen tegen 'de eerste dagen van September worden bij eengeroepen ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Oeneranl (vaca ture wijlen mr, I)c Mnrez Oyens]. Eerste Kamer-vacature. Do Tlaagsche correspondent van .,De Tijd" üehrijtt, dut hel hem niet zou verwon deren, indien de Provinciale Staten van Zirid-TTolhnul als opvolger van wijlen mr. J. C. dc Mnrez Oyens ko/cn een ambtgenoot van den overledene in het, kabinct-Kuyper, 'den vicc-admiraal Ellis. Chr. Zielemans, te Iïeerlen; tot secretaris de heer mr. P. n. Hitter Jr., adjunct-commies aan het departement van landbouw, nijverheid on handel, te 's-Gra- venhage, („Stct.") Onopgcëischte gelden. De Minister van Buitenlandscho. Zaken brengt in de Stct. lor algemeono kennis, dat aan zijn departement (afdeeling Poli tieke Zaken) voor belanghebbenden ter in zage ligt een exemplaar van do „Zuid- Afrikaansche Unie-Staatscourant" van 23 Mei 191.1, bevattende lijsten van: a. onopgcëischto gelden, uitstaande in do boeken van do Weeskamer, Transvaal; b. onqpgeëischte golden, gedeponeerd in do Weeskamer krachtens sectio 11 van do Administratie van Boedels Prokkumvtic (Verbeterende) Ordonnantie, Transvaal,en c. onafgehaalde gelden, Voogdijfonds, Oranje-Vrijstaat. Gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag van de gisteren te Botterdam gehouden stemming voor dc verkiezing van eon lid van den rand in district II (vacature Tlenkemans a.-r.) is, dat herstemming moet plaats bobben tusschen de liccren Van Stave ren (a.-r.) die 28GG en dr, D. P. Iloyer (lib.), die 2027 stemmen verwierf. De heer v. d. Laan (S. D. A. P.) verkreeg 1189, dc heer Itavestein (8. D. P.) 7o stemmen. Bij de gisteren te A'dam gehouden stem ming voor dc verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in do vac. in district TH, ontstaan door't aftreden van den heer W. II. Vliegen, werden uitgebracht 5247 stommen, waarvan verkregen do hee- ren W. Krabbendam 1500, S. Rodrigues dc Miranda 3375 en D. Wijnkoop 366 stem men, zoodat gekozen is de lieer S. Rodrigues do Miranda. J. F. Engolbrecht. f Maandag is hier te lande bericht ont vangen van het overlijden, van mr. J. F. Engelbrccht, raadsheer in het hooggerechts hof van Ned.-Indic. Provinciale Griffie. Ten gevolge van de ontslagname met 1 September van den heer Verhulst, nis hoofd commies, chef der eerste afdeeling (Burger lijk Bestuur) tor provinciale griffie van Zuid- Holland, zal hij als chef dier afdeeling ver- Vangen worden door mr. S J. R. de Mon- chy, thans hoofd der 3e afdeeling (Finan ciën) die als zoodanig opgevolgd wordt door mr. G. W. J. Bruins, commies, thans werk zaam hij de lo afdeeling. Do Indlsehe bcgrooting. De Tndischu begrooting voor don dienst 1912 is thans bij den Raad van State in behandeling en zal in de eerste dagen der volgende maand aan dc Tweede Kamer wor den rondgedeeld. VOOR DE OP Aantal kiezers Uitgebrachte stemmen Van onwaarde Geldige stemmen. - Daarvan verkregen: J. DINKELAAR (S. D. A. P.) W. C. GERLACH, (Vrijz.-Dem.) Stemd. I. 745 443 7 436 195 241 Stemd. II. 930 636 7 629 336 293 Totaal. 1681 1079 14 1065 531 534 do grootmoedigheid van Sir Ernest 'Cassel. Zij is de eerste, die alleen voor dc hu. handeling van patiënten gebouwd is cn zij bezit een grooteron voorraad radium dan eonig ander instituut ter wereld. Do pa- tiënten, die zich aan een behandeling wil- lor. onderwerpen, moeten een verklaring yan hun geneesheer en oen beschrijving van hun ziekte overjeggon. De brand in het kapitool te Albany. Dr. A. Eekhof schrijft aan dc „N. R. Cri.' Men za.1 zich herinneren dat hij den brand van het kapitool te Albany (N.-Y.) de kost bare bibliotheek zoo goed als vernietigd werd. Tot aankoop van nieuwe boeken was door het wetgevend lichaam van den staat New- York een som van 250.000 dollars toege staan. De gouverneur van New-York heeft echter over deze wet het veto uitgesproken, zoodat van een aankoop op groote schaal voorloopig nog wel niets zal komen. Alzoo gekozen de Heer Staatscommissie inUnontglnning, De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen het uitbrengen van ad vies aangaande do wijzigingen, bedoeld in art. eerste lid, vatf de wet van 27 April 190i (Stbl, no. 73), houdende nadere bepa lingen betreffende do mijnonlginning, met wijziging der wet van 21 April 1810 (Bul letin des Loi» no. 285), vastgesteld bij Kon. besluit van 22 September 1906 (Stbl. no. 24S) mijnreglement 1906 in welke commissie is benoemd: tot lid cn voorzitter: de heer C. Blankc- voort. hoofdingenieur der mijnen te Heer len tot leden de heet en mr. II. P. van Berkum, hoofdcommies aan het departement van landbouw, nijver heid en handel, te 's-Gravenlmge P. M. van Bosse, ingenieur der mijnen te Heerlen J. G. F. Buiige, lid van de directie van de Staatsmijnen in Limburg, te Heerlen; N. M. II. Doppler, eleotro-technisch in genieur bij den centralen dienst der arbeids inspectie, te 's-Gravcnhage mr. A. Ilaex, secretaris der .Verecniging tot behartiging van de belangen der Lim- hurgsclte Mijnindustrie, te Heerlen; W. Ilusmann, directeur der Domaniale Steenkolenmijnen, te Kerk rade J. J. Klompe. inspecteur van den arbeid der l.-te klasse, hoofd van het lsto district der arbeidniimpeotie te Venlo piot'. C. J, van Loon. hoogileeraar aan de Technische Ihogeschool, lid an den raad an beroep vo«>r het Mijnwezen, to Delft; F. Rial/.. ItedlijfaingeSeur der Oranje- XaiSumniin Jï, te Iïeerlen in r. A. L. Scholtens, hoofdcommies aan het departement van landbouw, nijverheid en Imffid, te 's-Gravcithage Fcrd. Yielh, te Bleijerhcide pi of. Is. li de Vooys, hooglceraar aan de Technische Iloogcschool, te Delft; mr. W. A. «T. M. van Waterschoot van der Gracht, ingenieur-directeur der Rijk.op sporing van delfstoffen, te 's-Gravenlmge; Congres roor tubercniosebesti ljding. Naar de „Stand." ft welingelichte zijde verneemt, is het Zevende Internationale Congres voor de bestrijding der Tuberculose, dat in de vojgende maand te Rome zou wor den gehouden, cn waarbij ons land verte genwoordigd zal worden door dr. J. Hek man, geneesheer-directeur van Soiincvanek, uitgesteld tot April 191.2. Hollandsche Stamdag in Amerika. De Hollanders in Amerika cn de Ameri kanen van Ilollaiidselien stam maken groote toebereidselen voor den Nederiatidsclien stam- dag, die den Slisten dezer in een park bij Paterson zal worden gehouden. Vele dui zenden zullen daar uiting geven aan het Nederhmdseli stanibewust/.ijn. De gezant der Nederlanden te Washington cn prof. dr, A. V. 0. P. lluizinga, de bekende Ameri- kaansche wijsgeer-theoloog, zijn door het be stuur uitgonoodigd om do feestreden bij deze gelegenheid uit te spreken. De Bijnslcepraart. ZooaJs we Dinsdag uit de „Dordtsehe Courant" overgenomen hebben, is er, cenige dagen geleden, een Centra al-Bureau voor de Rijnslecpvaart opgericht. In een gistermiddag in Ilotel Coomans, te Rotterdam gehouden vergadering van tot liet Centraal-Biireau toegetreden leden is hoofd zakelijk het volgende verhandeld. lo. Met het oog op het geringe kwantum, waarmede tengevolge van den lagen water stand de groote rijnschepen beladen worden, wordt bepaald dat indien do ledige ruimte meer bedraagt dan 1Ü0 last, moet 50 van de ledige ruim te vergoed worden, en wel volgens liet tarief van het geladen kwantum. 2o. Schepen naar Rheinluuisen bestemd, moeten voortaan 2i cent per la.st meer be talen schepen naar Por/, bestemd, moeten cents tarief verschil boven Kculsch ta rief betalen. 3o. Met ingang van gisteravond worden de sleoploonon als volgt vastgesteld Voor station RotterdamRulirort en tus schen gelegen plaatsen 27| cents tarief; voor stations boven Ruhr/Duisburg 30' cents tarief. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den heer Hüttner, eigenaar van de sleepbooien Wacht am Rheine I, II en III, waarin deze verklaarde zich bij het onder directie van den Deutsehen Ilolliindi- schen Seiilcppverein. Samenwerking (Karl Solirocrs) genoemde Ccntraul-Bureau aan te sluiten. VLAARDINGBN, 17 Aug. Do uitslag van de gisteren gehouden herstemming voor leden van den gemeenteraad is als volgt Kiesdistrict II (vacature De Witte). Aantal geldige stemmen 976, waarvan op de heeron W. Drop (S. D. A. P.) 399, G. M. den ilartog (A.-R.) 577. Gekozen de heer G. M. den llartogh. Kiesdistrict II (periodieke aftreding). Aantal geldige stemmen 945, waarvan de liccren W. Drop (S. D. A. P.) 398, L. P. van der Drift (R.-K.) 547. Gekozen de heer L. P. van der Drift. Kiesdistrict III. Aantal geldige stemmen 550'. waarvan do liccrenW. Drop (S. A. P.) 212, *J. de Bniijn (CUII.) 308. Ge kozen dc heer G. J. de Ilntijn. Bovenstaanden uitslag hebben wij gisteren in dc stad gebulletinccrd. Hedenmorgen werd de zelfde uitslag door het hoofdstembureau van district 111 offi cieel bekend gemaakt, doch er werd bezwaar tegen ingebracht. ,,De heer P. de Bruin maakte bezwaar tegen den uitslag der stemming zooals die door het stembureau in het stcmdistrict II is bekend gemaakt. Volgens hein bestaat twijfel omtrent do juistheid Van het aantal uitgebrachte stemmen op den candidnal J. Dinkelaar. „De meoning was geopperd dat het getal dat op den candidaut Dinkelaar zou zijn uit gebracht grooter zou kunnen zijn. Er word op gewezen dat er reeds ceuige moeilijkhe den gerezen waren hij het aflezen der namen. „Waar hier twijfel bestaat, gegrond op lie.t moeilijk te volgen aflezen, verzoekt hij tot hertelling van de geldige stembiljetten in het stcmdistrict 2, te willen overgaan. „Den kiezer Erkelcns is liet voorgekomen dat ile voorzitter van het bedoelde bureau de stembiljetten re vlug heeft afgelezen en neergelegd, waardoor de leden van hot stem bureau, die aantoekening van het getal stem men hielden, eenige malen de stemlijsten met elkaar moesten vergelijken, wnnrdoor vergissingen bij het aantcekenen der stemmen niet zijn buitengesloten." Aldus luidt dc mcdedeeling in het procos- verhaal der stemopneming. Het hoofdstem- bureau besloot ingevolge het ingebracht loc- zwaar de biljetten opnieuw te tellen en daar bij bleek dat er van vergissing geen sprake was .geweest. Ook nu was hel aantal stemmen uitgebracht op den enndidaat J. Dinke laar 336 en op 'den enndidaat W. C. Ger lach 293. „De twijfel omtrent do juistheid van het aantal stemmen op den candidaat J. Din kelaar", vond, naar w'ij vernemen, zijn grond in een verschil van één stemmings lijst, door een toehoorder bijgehouden bij het voorlezen der stemmen, met die van het stembureau; dat verschil zou 3 stem men zijn geweest. Of een dergelijk bezwaar een voldoende motief kan geacht worden om tot een her telling der stemmen over te gaan, meenen wij te njogen betwijfelen. Iets andore zou h'et geweest zijn wanneer meer dan één lijst op de publieke tribune een dergelijk verschil had aangegeven. Het kleine ver schil van het aantal verkregenstemmen door de beide candidaten hoeft den liccren misschien aanleiding gegeven tot de hoop, dat eenige vergissing bij de hertelling zou blijken, waardoor de uitslag andersom zou zijn. Het stemmental, door den socialisten- candidaat verkregen, is nagenoeg gelijk aan het gemiddelde der vorige herstemming. Toen werden op do 3 candidaten uitge bracht respectievelijk 565, 484 en 539 stemmen of gemiddeld 529, terwijl het aan tal nu 531 was. De uitslag kan dus voor die partij niet een groote teleurstelling zijn geweest, tenzij ze had verwacht, dat het aantal kiezers, 'die thuisbleven, nog grooter zou zijn geweest. liet bedroeg nu 602 van de 1681 kiezers, en dus al oen voor hier abnormaal aantal. ding plaats voor de levering van 271 stuks schoolbanken met daarbij behoorend ijzer werk, enz., benoodigd voor dc Gemeente school aan den Singel. Hiervoor waren slechts 4 inschrijvings biljetten ingekomen, en wel van: de erven Koo-ijmans, te Wijehen, voor f3661.80; Gebrs. van Iloutum, te Hilversum, voor f3974; C. Bruinzeel on Zn., te Rotterdam, voor f4265, cn II. E. Duplicchuizen, te Bommel, voor f5555. (Po gunning is nog aangehouden. Gisteren is uit Zwitserland Hier aan gekomen het motorjacht Helvetia, van den heer Smulders, dat aanvankelijk ligplaats kroeg in de Oosterhaven. Heden zijn door de familie Smulders eenige tochten met dit keurig jacht de rivier op en af gemaakt. Hedenmorgen is door dc politie met een exlincteur gebluscht een schoorsteen brandje ten huize van P. de Bruin, Gas straat 12. j. Een 12-jarige jongen, die in de glas fabriek „de Schie" bij zijn werk onwel geworden was, is naar zijn woning aan den Rotterdamschen dijk gedragen, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Door de politie is gisteravond aange houden een man, die in het algemeen politieblad gesignaleerd stond voor f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. - Aangezien de man voorgaf, dat hij de straf reeds had ondergaan, werd hij voor loopig in bewaring gehouden en Inmiddels naar de juistheid zijner bewering een on derzoek ingesteld. Het bleek echter, dat hij do straf nog te goed had. Toen tee- kende de man tegen hot verstek-vonnis verzet aan, waarop hij weer in vrijheid is gesteld. Zweminrichting, De temperatuur van het water was he denmorgen 72 cn hedenmiddag 73 graden. STADSNIEUWS. Bij de te 's-Gravenhnge gehouden exa mens Iloogduitsch L. O. is o. m. geslaagd mej. P. J. Sandc-rs van hier. Bij de te 's-Gravenhage gehouden exa mens Iloogduitsch, middelbare akte A, is heden toegelaten mejuffrouw M. L'. Poort man, van hier. Morgen hoopt J. Vcenman den dag to herdenken, waarop bij gedurende vijf-en- twintig jaren in de touwslagcrij der firma J. (Mak Zonen, is werkzaam geweest. De Minister van Koloniën heeft 9 dames, waaronder mej. W. M. J. Heyl/igers, van hier, ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal, van Ned.-Indiö, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daaT te lande. Hcdennamiddag ten 2 uur had ten Raad- huize door Burg. en Weth. dc aanbesto- 17 18 AGENDA. Heden en volgende avonden Circus, 8 uur. Ned. Tooneel te Gent. D« lustige Boer. Heden, en volgende avonden. Casino, 8 uur. Feest- en Kermisprogram. Heden en volgende dagen Ti vol i Schouw burg, 8 uur, Rotterdam wereldstad. (Dat kan je begrijpen). Satyrieke revue in 7 bedrijven. Rotterd. Diergaarde, uur. Ma tinee. 6e Regt, Infie. Rottord. Diergaarde, 2i uur. Ma tinee. 4e Regt. Infanterie. 18 en 22 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Concert Kon.' Scherpschuttcrsver- een. Bart Verballen. 20, 21 en 22 Aug. Groote Schouwburg, 8 uur. Rotterd. Tooneelgez. Lum- paei Vagabumlis of Het lustige Klaverblad. Het Stedelijk Museum aan hol Docleplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur 10 ct. per persoon voor het pu bliek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de Ambachtsschool een openbare las gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld medodeding, opdat wij die in onze ogenda kunnen opnemen. Rechtzaken. De vergiftiging in de Nieuwe Meer. Men seint ons uit Haarlem: Iedereen ligt nog zeker in het geheugen de tragedie die zich in het rustige, kalme Nieu we Meer in het begin van dit jaar heeft af gespeeld de vergiftiging van een tweetal personen door arsenicum, nl. vrouw Ext ui en Jan Hogenhout. Voor de Haiu-lemsche rechtbank ving he den het naspel dezer treurige zaak aan. In twee deelcn wordt het behandeld, zoo- dat heden in do bank der beklaagden de bakker Iixtcr verscheen, terwijl morgen vrouw Hogenhout-De liaan zich te verant woorden zal hebben. De beide beklaagden slaan terecht wegens moord met voorbedach ten rade: Extcr wegens moord op zijn Vrouw, Martha llogenhout-De Haan wegens moord op haar man. Een lange instructie was het- gevolg dei- feiten die na den verdachten dood val Ho genhout in liet Willielminngasthuis te Am sterdam aan" het licht kwamen, feiten welke leidden tot de opgraving van liet lijk van vrouw Christina Extcr geboren Van Raam. De lijkschouwing bracht toen, naar men weet, aan het licht dat zij geen natuurlijken dood gcvtoi'von, doch eveneens» door vergifti ging overleden was. In verband met andere omstandigheden leidden do voor den bakker Exter en vrouw* Hogenhout verzwarende feiten tol hun ar- restniic. En thans stond Extcr terecht wegens moord op zijn vrouw, Christina ExterVan Raam. Dc eisch togen v. Exter is levenslang. Bekl. bleef dc schuld ontkennen. Sport. De Scheveningsche wielerbaan. 20 Augustus a.s. zullen wederom drie renners van naam op 't programma prijken. Op veler verzoek Dnrragon, do ongeëvenaar de en sympathieke Franse-limanBoubuuiw, de oude Normamliër, wiens prnestalies ontel baar en roemvol zijn en Willy Mans, kam pioen van Duitschland, die zich mot de beste renners der wereld kan meten. Een mooi trio, dat veel belooft. Verder zullen onze beste amateurs aan voorgift- en premicwedstrijden deelnemen. Zwemmen. Een zestienjarig meisje, Rosa Pitonof, beeft, imar uit New-York geseind wordt, iets gedaan wat tot dusver nog geen zwemmer mogelijk geweest was. Zij heeft in acht urn en livintig minuten do haven van New-York over haar lengte overgezwommen, van East- rivier naar Coney-Tsland. Dit water is, we gens de wisselende zcestrooming, zeer ge vaarlijk. Luchtvaart. Kunst eu Wetenschap. Deze week is to Londen het nieuwe radium-instituut 'geopend. Reeds 's och tends op den dag van do opening meld den zich drie patiënten aan on den hee- len dag door bleef de belangstelling gaande. Do instelling dankt haar ontstaan aan het Initiatief van koning Eduard cn aan Jan Jan van Bussel. van Bussel heeft Dinsdagavond bij Eindhoven nog drio vluchten gedaan, twee van 10 en één van 8 minuten, 's Morgens vroeg had hij boven Eindhoven gevlogen, op oen hoogte van ruim 300 meter. Een vliegkamp voor de manoeuvres. Naar de ,,'s-II, Ct." meldt, zullen van wege het departement van oorlog de ter reinen, die gediend hebben voor de vlieg- vertooningen van Bakker op den Pettelaar to St. Michielsgestel, ingericht worden tot vliegkamp gedurende den tijd van 18 tot 30 September. Een en ander in verband met de manoeuvres. Garros. Garros, dc ook in ons land uit de Euro- pcesche rondvlucht welbekende aviateur, zal waarschijnlijk Zondag beproeven hot record van lan Olieslagers, die 627 K.M. zonder landing aflegde, te verbeteren. Deze aanval op het record van Olieslagers zal Garros bewerkstelligen in Saint Malo. Een welverdiende rust. Luitenant Conneau, meer bekend onder zijn vlieg-schuilnaam Beaumont, gaat ein delijk eens uitrusten. Hij zal naar zijn fa milie te Toulon: gaan. Daar wordt hem een feestelijke ontvangst bereid. De rondvlucht over België. Men meldt uit Antwerpen: De luchtvanrtclub te Antwerpen kondigt heden aan dat het ofl'icieelo vertrek van do vliegers uit Blankenberghe morgenmiddag om twee uur zal plants hebben. Hedenavond vliegvertooning te Antwerpenkorte vluch ten van Jan Olic-slngcis, "Verrept en De Lnct,

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2