1® 64,te Jaargang, Donderdag 24 Augustus 1911 No. 13695 HOOG SPEL. 7GL Reis- Abonnementen. Kennisgeving. Kennisgeving. een Onderwijzer een Onderwijzer een Onderwijzeres met 2f BUITENLAND. Yerkooping Klaverlarifl Zuidergors. SCHIEDAMSCHE ZirPM Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- eu Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam enVlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. - Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor 'het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een Uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl.0.92; iedere ïegel meel 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij ab'onnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond] verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prrjs, van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. De Administratie van 'de „Schiedameohe Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan hare abonrié's, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een' halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen: Dat het kohier no. 6 der Bc-drijfsbelas ting dezer gemeente, over hel dienstjaar 1911'12, door den heer directeur dei directe belastingen te Rottterdam op den 23en Aug. 1911 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger dor directe be lastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Vooits wordt by dezo herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen, als mede 'dat heden de termijn van zes we ken ingaat, binnen welke bezwaarschrif ten tegen eon aanslag, op genoemd ko hier voorkomende, behooren te worden in gediend. - En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23en Augustus 1911. 1 De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE Belasting: op het houden van Honden. Bij het Openbaar Lager Onderwijs te Schie dam, worden gevraagd Aan School E (Hoofd de heer J. A. van der Poel) met akte vrije- en ordeoefeningen. Aan School G (Hoofd de heer Af. Mar tens) met akte vrije- en ordeoefeningen. Aan School F (Hoofd de heer B. van Rochove) met akte nuttige handwerken. Be aanvangsjaarwed.de van 550 wordt erhoogdvoor de akte vrije- en ordeoefenin- en Wethouders Schie- Burgom oester dom, zijn voornemens op Maandag 28 Augus tus a.s. des namiddags 2 uur ten Rand hui zo bij onderhandsolie inschrijving voor afbraak tc verknopen 2 OUDE SLUISDEUREN, liggende aan do Westerkade. De deuren zullen binnen 3 weken moeten zijn weggeruimd. De gezegelde inschrijringsbiljetten moe- i ten in gesloten omslag, waarop een aandui ding dat zij een inschrijvingsbiljet bevatten, franco worden ingeleverd in de ten Raad- huize aanwezige gesloten bus vóór of op 28 Augustus a.s. des middags 12 uur. Ren werken met 25, voor de akte nuttige hand voor de akte hondteeke- nen met 50, voor de hoofdakte met f 200, en voor 2, 4, 8, 10, 13 en 16-jn.rigen dienst bij het Lager Onderwijs met f 50 voor ieder tijdvak en voor het bezit dor hoofdakte bovendien na 19- en 22-jarigen dienst bij het Dager Onderwijs mode met 50 voor ieder tijdvak. Do vergoeding voor huishuur voor gehuw de onderwijzore boven 28 jaron bedraagt 125 per janr. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgo- bracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatifen in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, v'óór 1 September a.s. nog allesbehalve roos- Burgemeester en "Wethouders van Schie dam, i brengen ter algemeono kennis, dat inge volge het bepaalde in artikel 4 der vcrorde- ning op de invordering der belasting op de honden, gehouden in do gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 2de lijst over het jaar 1911, bevattende do namen van hou ders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handen van den Gemeen te-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts do belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Verordening de belasting moet zijn vol daan veertien dagen na do dagtceke- ning van het aanslagbiljetop straffe van vervolging, volgens de wet. Schiedam, 23 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris, VAN LUIK, L.-S. Roman naar het Duitsch van ,C. TEUTGEN—HORST. Zij stond op, schudde zijn kussens wat op en legde zijn dek terecht. Toen nam zij van een kleino tafel een glaasje, vulde het half met water, deed er eenigo droppels van een drank bij en reikte hem liet daarna over. Hij nam het glas aan, maar hield meteen haar hand vast. „Ik moot u altijd maar weer aanzien, zus ter Desideria. U hebt een zeer bijzondere ge lijkenis niet iemand, die mij na verwant Is. Het is al een paar jaar geleden dat ik haar t laatst zag en zij was, dunkt mij, toen iets tongerder, ook iets jonger in het gezicht, dan u. De wonderbare gelijkenis ligt niet alleen in de hoofdlijnen van het gezicht, maar ook in de houding ja, zelfs in de stom. Ik zou u 1 widen wel eens naast el kaar willen zien. Werkelijk, het is een zeer bijzonder spel van het toeval Een diepe zucht verliet zijn borst bij deze laatste woorden. Toen liet hij haar hand los en bracht het glas aan den mond. Terwijl Kurt zoo sprak over de gelijkenis van Feodora en de pleegzuster, stond de be treffende persoon zeer beklemd naast hem. Nooit had zij gevoelens gehad als die, welke haar in dezen tijd bestormden, nu zij als eon vreemde, onherkendj voortdurend Burgemeester en Wethouders van Schie dam, zijn voornemens op Maandag 28 AngusSs a.s. des namiddags ten 2 uur ten Raadhuize bij onderiiandsche inschrijving to verkoopen het gewas van a. Het PERCEEL KLAVERLAND, ge legen in het Zuidergors, grenzende aan den West-Frankelandschen Dijk en het Sterre- boreh, groot 0.36 II.A. b. het PERCEEL KLAVERLAND al daar, oostelijk van perceel a, groot 0.38 II De voorwaarden van verkoop liggen ter Gemeente-Secretarie ter inzage. De gezegelde inschrijvingsbiljettcn vooi een of beide perceolen moeten in gesloten omslag, waarop een aanduiding dat zij een inrehrijringsbiijet bevatten, vrachtvrij wor den ingeleverd in de ten Raadhuize aanwe zige gesloten bus vóór of op 28 Augustus a.s. des namiddags 12 uur. De biljetten, moeten den naam bevatten van een gegoeden en soliden borg, die door de medcondcrteekening van het inschrijvings biljet zich voor den inschrijver voor liet gc- heole bedrag borg stelt. Nadere inlichtingen zijn ioderen werkdag tusschen 9 en 10 uur te vorkrijgen ten kan tore van den Opzichter ran het Grondbedrijf, .T. K. Dominions, op het bureau Korte Ha ven no. 33. Schiedam, 23 Aug. 1911. ENGELAND. Zooals wij reeds mededeelden, is de toe stand te Liverpool, ondanks den afloop der -poorwegstaking, kleurig. Het stakingscomité heeft Maandag een manifest uitgevaardigd, waarin wordt ver klaard, dat geen der 60,000 thans stakende dokwerkers en transportarbeiders het werk zal hervatten, voordat de beambten van de tram, van de electrische centrale, van den reinigingsdienst en de stewards hun eischen ingewilligd zullen zien. Ook op andere plaatsen is het nog alles be halve rustig. Zelfs werd hier en daar, zoo- als wij reeds meldden, de arbeid, nadat zij reeds hervat was, weder nedergelegd Aan den Midlnndspoorveg echt er is het geschil bijgelegd en zijn dc arbeiders weder aan het weik gegaan. Hoe streng de Engelschc rechter belemme ring van do vrijheid van arbeid straft, blijkt wel uit het volgendeEen winkelbediende te Londen, die zich bij dc stakers had aan gesloten, verscheen dezer dagen voor den rechter onder beschuldiging werkwilligen te hebben bedreigd. De magi: aldus toe: „Gij hebt u wijze, die in geen enkel beschaafd land ge duld zou kunnen worden. Gij hebt niet het recht uwen makker te bedreigen, wanneer hij aan het werk wil blijven. Teneinde u dit behoorlijk in te prenten, veroordeel ik u, omdat het uw eerste misdrijf is, lot twee maanden dwangarbeid." Bij al de ellende van do staking, ontbrak toch nok van tijd tot tijd hot komische ele ment niet. Voor de Annley-ge vangen is te Leeds wa ren Maandag j.I. een groot aantal stakers same ngCh t room d Plotseling verschijnt op het dak een ge vangene, die uit zijn cel gebroken was en deze begon de stakers aldus toe te spreken „Kameraden, ook ik staak. Do gevangenis- uren duren te lang. Ik eiscli een dag van..." Toen logde zieli plotseling, tot groot ver maak van de omstanders, de .stevige hand 1 v van een bewaarder op den schouder van den spreker en met diens kortstondige vrijheid was het weer gedaan. Bij de opening van de zitting van het La gerhuis werd minister Churchill door leden van de arbeiderspartij en radicalen overstelpt met vragen, speciaal over de uitzending van troepen naar enkele districten, zonder dat de civiele autoriteiten daarom verzocht luid den. Chureuill antwoordde o. a„ dat aan de militaire autoriteiten bij den huidigon stand van zaken is opgedragen dc bescherming van den eigendom der spoorwegmaatschap pijen, de handhaving vén oule en rust en liet gaande houden van het verkeer en dat in verband met die taak een sterke militaire macht noodig was. Hut doet mij genoegen te kunnen ver klaren," zoo Vervolgde do minister, „dat de militairen in de meeste gevallen niet be hoefden op to treden. De Hoepen waren ge steld onder bevel van verschillende gene raals, die ieder voor zich verantwoordelijk waren voor een bepaald gebied. Aan deze officieren zijn diserctionnairo volmachten vc-rleend, die z.ij voorloopig nog zullen be houden." (Toejuichingen en bij de arbeiderspartij eenig geroep van „staat van beleg"). De eerste minister Asquith hield een korte lede, waarin hij verklaarde, dat het land dank verschuldigd is aan uilen, die direct of indirect hebben bijgedragen tot het herstel van den vrede. De hoofdzaak is thans niet den lof of de blaam juist tc verdoelen, maar te zorgen, dat de tot stand gekomen schikking ook het ffcwenschte effect heeft. ITij deelde mede, dat ah president van de commissie, die een onderzoek zal instellen naar de werking van het bennddeüngsont- werp ren 1907 en rapporten ren oVer oven- tueele wijzigingen in het belang van een snelle en bevredigende bijlegging van ge- schillen, zal optreden Sir David Ilarrell gewezen onderstaatssecretaris voor Ierland. Hij verklaarde zich tegen een iresproking van het gebeulde bij den huidige» stand van zaken en sprak het vertrouwen uit, dat het Huis en het land der commissie succes toegowenscht op haar dreven. De arbeidcrsleidor Ramsav Ma cd on aid zcide, dat do schikking door looide partijen aanvaard kan worden als een Want borg vooi den vrede, Ilij wees met nadruk op do eerlijkheid en welwillendheid, betoond door de spoor wegmaatschappijen en de flinke houding van de arbeiders op de conferentie van Znterdag j.I., waardoor de schikking betrekkelijk gemakkelijk tot stand is gekomen en ver klaarde, dat, zoo deze geest de verdere be trekkingen tusschen directies en arbeiden doordringt, dit geslacht voor hot laatst van een spoorwegstaking zal hebben gehoord. Daarna oefende hij scherpe kritiek op de handelwijze van minister Churchil tijdens do staking, waarbij Ilij verklaarde, dat het ministerie van binnenlandsche zaken een de monischc rol had gespeeld gedurende de on geregeldheden. De uitgifte van bulletins, waarin dc toe stand van do staking werd aangegeven noemde hij een lawaaierige inmenging van personen, die van de omstandigheden niets begrepen, maar zichzelf dag aan dag op den voorgrond trachtten te dringen. Ilij protesteerde eveneens tegen het op- ticdon van een talrijke troepenmacht cn ver klaarde. dat de georganiseerde arbeiders niet zouden dulden, dat stakers in lam pogin gen tegengewerkt weiden door een noode- Inos machtsvertoon. Minister Churchill antwoordde in krach tige tonnen op de kritiek van Macdonakl en verdedigde met warmte het optreden der regcering, dat hij ten volle gerecht vaardigd achtte, onder deze moeilijke om standigheden- Ilij wees op de noodlottige gevolgen van de voortdurende belemmering vn,n het spoorwegverkeer, en zeide vervol gens: „Ik 'weet niet, waar het ooit is voorgekomen, dat e'cn groote gemeenschap door een ramp van dien omvang word bedreigd. Ik erken, dat niet alle spoorweg beambten in het land gelijkelijk doelen in do blaam, die valt op hen, aan wie de oproerige tooneelen to wijten zijn. Het is echter een dwaasheid te beweren, dat de staking niet met gewelddadigheden gepaard is gegaan. Do regeering heeft, noch de zijde van het kapitaal, noch die van de arbeiders gekozen, maar die van Iret volk. (Toejui chingen.) En wij wachten .met genistheid en vertrouwen do verwijten of aanvallen af, die men op ons mocht richten, daar wij, als zijnde verantwoordelijk voor de welvaart en de veiligheid van liet volk, slechts zijn levensbelangen in het oog heb ben gehouden en getracht hebben onzen plicht te doen." (Luide toejuichingen.) Ook andere leden van de arbeiderspartij gispten in scherpe bewoordingen do han delwijze der regeering ter zake van het gebruik der troepen cn er ontspon zich een heftigo woordentwist lusschen Ken; Hardie en minister Lloyd George. Kcir Hardie deed het voorstel, dat. hot Huis slechts voor een week verdaagd zou worden, maar Lloyd George verklaarde, dat, zoo de omstandigheden bijccnroeping van hot parlement noodig maakten ter goedkeuring van den een 'of anderen maat regel, dien de regeering meende te moe ten nemen, deze niet zou aarzelen liet Huis "bijeen to roepen, na acht dagen te voren daarvan kennis to hebben gegeven. Het Huis besloot ten slotte uiteen te gaan tot 24 October. Dozer dagen zijn te Londen een aantal nieuwe bepalingen tot 'beperking van den. kinderarbeid in werking getreden. Volgens de jongste opnemingen zijn te Londen 32,800 jongens en 900 meisjes be neden 16 jaren in verschillende bedrijven werkzaam en de nieuwe bepalingen be- oogen nu, dat aantal te verminderen en vooral don arbeid van schoolkinderen te gen te gaan. In het vervolg zal geen jongen heneden 16 jaren op straat waren mogen venten, tenzij hij loffelijk ontslagen is van school en in het bezit is van een insigne, uit- in zijn nabijheid vertoefde. Het was als een verlammende toovor, als een gloeiende golf, die langzaam over haar heen vloeide en ui haar hot bewustzijn, de bekentenis wekte, dat er iets nieuws, iets geweldigs en overwel digends in haar stil, eenzaam leven geko men was. Haar hart trilde van zoet en toch onrust brengend verlangen naar een lief woord uit zijn mond en slechts met groote moeite weer stond zij thans den drang om naast hem neer tc knielen en te fluisteren „Kijk mij toch eens nauwkeuriger aim en .-la geloof aan wat je gevoel jc Steeds weer zegt, maar wat je met je verstand niet kunt overeen brengen. Ik ben het van wie je spreekt." Daar viel haar blik op zijn witte, uitge teerde, hand, waaraan de trouwring schitter de die haar naam droeg. „Is het uw vrouw op wie ik zou gelij ken?" vroeg zij zacht. „En waarom zucht 11 zoo pijnlijk? Wcnsehto u dat zij kwam, maar wil u dat toch niet aan haar schrijven? Of za! ik voor u schrijven?" Hij schudde met droerigen afweer ver moeid het hoofd en scheen niets van haar verlangende, brandende blikken tc bemer ken. „Neen dat zou geen dool hebben. Zij zou toch niet komen, zij is zoo teer, zoo onervaren nog, zoo jong. Zij 'kan zieke men- schen niet goed zien, zij is daarvoor te ge-1 v'oclig," antwoordde hij en sloot, als van vermoeidheid de oogen, Er lag een treurige berusting in zijn stem, maar ook een groote tegenzin in de trekken om zijn mond en de gesloten oogon. Feo dora, die dat zag, wa.- genoodzaakt, dc woor den, die zij wilde uitspreken, terug te drin gen. Zóó had zij niet den moed te beken nen wie zij in waarheid was. „Ik wilde graag wat slapen, tenminste bes proeve» of het niet wil gelukken. Wilt u het kussen onder mijn hoofd wegnemen en het roodo dok over mij heen leggen Zoo, dank u! Als-mijn oom mocht komen, rech ter Marlilz, of mijn broer of meneer "Von Vosz, dan wilt u zeker wel zoo goed zijn, mij even te wekken? Ja, u moet dat vooral doen, ook ah ik Vast slaap." Zij beloofde het en ging toen weer nana haar plaats hij het venster. Zij liet voorzich tig de gordijnen neer, opdat de stralen van de middagzon hem niet zouden hinderen. Toen viel zij op haar stoel neer.® De handen vast op haar onrustig kloppen 1 hart gedrukt, de oogon in verlangen op zijn bleek gelaat- gevestigd, zoo zat zij daar en bewaakte zijn slaap, terwijl do meest tegen strijdige gevoelens haar ziel bewogen. Sinds bijna twee weken leefde zij naast hnnr man als zijn verpleegster en hij had in 't minst geen vermoeden van haar nabijheid. In de eerste angstige opwelling, vreczend voor zijn leven, was zij tot hem gekomen, aan niets nnclers denkend, dan dat hij ster ven kon, zonder dat zij hem nogmaals ge- zien had. En toen zij daarna aan zijn bed stond, zonder dat hij In zijn koorts haar herkende, toen zij zag hoe hij leed, toen had zij slechts één wensch, hij hom te blijven, hem te verplegen. Dat hij luier niet herkende, was ver klaarbaar, immers hij stolde zich haar voor zooals hij hnnr twee jaar geleden gezien had. Na dien tijd had haar leed haar veel verouderd, zij was meer rijpe vrouw gewor den, haar gort al Ie was voller geworden, zij was niet meer de schuchtere, tccro Feodora van vooi hóen.. Haar wensch om bij lionr tc blijven, had een zeer moeilijke zijde. Hoe zou het zijn als haar tegenwoordigheid hom opwond, zijn toesland verergerde misschien? Neen, daar aan kon en wilde zij hem niet blootstellen. Zij beraadslaagde met haar oonr en vond tenslotte co.n uitweg, waardoor het mogelijk werd haar weimcli in vervulling te doen gaan. Zij ?ou nis zi e kern e tp Ieeg-t er bij hom blijven cn hem Verzorgen, Dc verpleegsters- muts zou hour haar verbergen en een bril. die zij wilde koopen, zou haar met het ver- plcegsterscostuum volkomen onherkenbaar maken. „Toe help mij, oom Richard. Doe uw best om don professor voor mijn plan te winnen. Zeg hem maar wat u wilt, maar zie hem er toe te bewegen, dat hij toestaat dat ik Kurt verpleeg. Ilij mag Ivurt ech ter niets verraden, oom zeg hem dat voor- al. Ja, wil u?" Precies zooals vroeger, kinderlijk en ver trouwclijk klonk hem haar smeoken in de I oorenal haar toom tegen l\em, wegens '-rijn optreden als bemiddelaar bij haar huwelijk, scheen vergeten te zijn en met groote vreug de over dezen gunstigen ommekeer, beloof de Mn Hit z. haar alles te doen wat in zijn ver mogen was, om haar plan te doen slagen. Nog denzclfden avond bracht hij den pro fessor haar verzoek over. 'De oude heer, die zeer rijk was aan levenservnxine behoefde maar weinig woorden te hooren of hij be greep volkomen boe de eigenlijke verhouding tusschen don graaf cn zijn vrouw was. Hij had als geneesheer menig vertrouwelijk ge sprek met zijn patiënten gehad cn writ in hoe wonderlijke vcrwikkolinsren twee perso nen, door het lot of eigen wil naast elkaar geplaatst, soms kunnen staan. Daarom wilde hij graag voldoen aan Fcodora's wensch, die door haar zachte wijze van optreden, haar schoonheid cn natuurlijke lieftalligheid, zijn sympathie reeds luid gewonnen. Hij gaf haar een in de ziekenverpleging zeer ervaren,'oudere pleegzuster ter assisten tie, en beloofde tegenover ieder, vooral te genover haar man, het diepste stilzwijgen to zullen bewaren over haar aanwezigheid in hel sanatorium. Datzelfde beloofden haar ook de rechter, graaf Siegfried, Erwiu, gravin Friederike, kot lom, allen die mol hnnr in het geheim betrokken waren. De volgende dagen was teen de toesland van graaf Kurt in die mate verergerd dat een operatief ingrijpen niet meer achter wege kon bljjven. '(Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1