64"* Jaargang. Vrijdag 25 Augustus 191! No. 13696 Reis-Afooimementen. HOOG SPEL. rnK Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen- Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.26 franco per" post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. j Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een 5nr aan het Bureau hezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. lil (hoek Korte Haven). prijs det A'dveïtentiö n: Van 1—régels fl.0.92iedefe ï.egel meeï 15 cents. Reclames 30 cent per tegel, Groote letters naai de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zateldagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. De Administratie van "de „Sehiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan hare abonné's, die voor korden of langen t\jd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tjd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BUITENLAND. Schiedam, 24 Aug. 1911. MAROKKO. De „Deutsche Tagcszeitung" beschouwt het bericht van de „Allgemeine Wiener Zeitung" over de Marokko-onderhandelin gen als een proefballon van Fransche zijde. Hot blad is over het voorstel slecht te spreken. Van liet heels groote gebied, dat ats vergoeding zou worden aangeboden, is slechts het Spaansche, eiland Fernando'Po en do niet veel grootere Spaansche kolonie ltio Muni van waarde. Niemand in Duitsch- land zal echter zoo dom zijn, daarvoiy do Duitsche aanspraken in Marokko te willen opgeven. Dat weet de Franse he re geering ook zeer goed. Het heelo gebied van Fransch Middel-Congo, dat verder nog wordt aangeboden, bestaat slechts uit moe- rassen en krcupclbosschen, waarmede in 't geheel niets to beginnen is. „Do Temps" meldt, dat do regeoring, na gesprekken, die er gisteren zijn ge houden, zal vaststellen wat zij vindt, dal Frankrijk onvoorwaardelijk in Marokko moet verkrijgen. Zoodra, Carnbon te Ber lijn terug is, zullen do onderhandelingen op vasten grondslag heivat worden, het geen misschien de taak der onderhande laars zal verlichten. Do „Köln. Ztg." schrijft onder don titel „Tusschon do veldslagen": „Van gezaghebbende zijde wordt omtrent den tcgonwoordigen toestand verklaard; dat het niet ontkend kan worden, dat op het oogenblik onder een groot deel der Duitsche partijen een zeer opgewonden stemming heorscht, waarin do sedert ja ren gegroeide meening tot uiting komt, dal Uuitschland inderdaad door cle schuld van de diplomaten bij iedere interna tionnte verwikkeling bjj voorbaat als de achterui(krabbelende partij optreedt. „Het ware beter als de daarvoor ver antwoordelijke personen bijtijds de open bare meening over hot verloop derDuitsch- Franscho onderhandelingen ingelicht had den. „Naar alle waarschijnlijkheid zijn deze weer op het doode punt beland. „Men zal moeten afwachten of het-ge lukt, verdere besprekingen weder in hel goede spoor te leiden. „Duilschland heeft cdiLcr geen reden tot overijling. Wij kunnen rustig afwachten. Onze belangen dwingen ons niet lot haast. De politieke toestand is niet zoodanig, dat Duitschland vandaag of morgen ge dwongen is zijn definitieve houding te be palen. Wij kunnen den loop der dingen afwachten, en misschien ligt daaiin een voordeel, daar dit uitstel de mogelijkheid biedt om de openbare meening in Duitsch land tot klaarheid te brengen." Do hoeren Caillaux, president van don ministerraad, en Cauibon, gezant te Ber lijn, hadden dezen morgen een onderhoud, dat ongeveer een uur duurde. Van de gisteren en vandaag gehouden conferenties lokte niets met beslistheid uit. Toch meent do „Temps" te weten, dat in het eergis teren vastgestelde programma voor de ver dere besprekingen van Franschen kant beschikkingen zijn genomen, waard ooi Duitschland's bedoelingen aangaande Ma rokko met een „zekerheid" tot uiting kun non worden gebracht. „Indien Duitschland," zegt do „Temps", „dat herhaaldelijk beeft gesproken van de ruimheid zijner opvattingen, aangaande Marokko, „do bonne grace" ingaat op ons voorstel, waardoor het in staat zal wor den gesteld daarvan bewijzen te leveren, dan zou do voortzetting der besprekingen worden vergemakkelijkt." Duitschland weet, dat, indien geen over eenstemming tot stand komt, dit misschien de ontwikkeling onzer politiek in Marok ko, die door den gang der zaken zelf be gunstigd wordt, zou kunnen vertragen, maar niet bepaald tegenhouden. Duilsch land weet ook, dat, indien geen accoord tot stand komt, zijn thans gekoesterde hoop om in den Congo een. voordeel to ver krijgen, dat gerechtvaardigd wordt door de bedrijvigheid, die het sedert tien jaar ten opzichtevan Marokko aan den dag legt, voor eeuwig zou verdwijnen. Indien Duitschland aan dit voordeel vasthoudt zonder hetwelk Tanger, Agadir en zoo veel andere geruchtmakende incidenten onvruchtbare gebaren zouden blijven moet het onderhandelen en door zijn hou ding aan Frankrijk toelaten te onderhan delen Het accoord is mogelijk, wonschelijk en waarschijnlijk, echter slechts op twee voor waarden: ten eerste, dat wij met zeker heid weten, dat het eerlang hot eeuwen lange streven van Frankrijk in Noord Afrika zal bekronen mot een welomschro van tractaat, dat niets gemeen hebbe met do beloften van 1909, die zoo spoedig door Duitschland weiden vergeten; en ten twee ie, dat de prijs, waarmee wij onze definitieve voordooien zouden betalen, aan nemelijk weze voor het gezond verstand an Frankrijk. Het belang van Duitschland zou het moeten bewegen, öïn bij het vast stellen van dien prijs met gematigdheid en rechtvaardigheid te werk te gaan. Bleet het daarvan in gebreke, dan zou het zich zelf berooven van het voordeol, dat het beoogt. Men mag 'beter verwachten van zijn doorzicht en hot besef, dat het van zijn eigen belangen heeft." Over den stand van de Marokkootuier handelingen schrijft een, naar het blad zegt, uitstekend ingelicht persoon uit Ber lijn aan do „Saaie Zeitung"„Zonder twijfel heeft Cambon den hesten wit om oen overeenkomst tol 'stand te brengen, die tot wederzijdsche verzoening leidt. Dit is in de eerste plaals ook liet doel van zijn reis naar Parijs. Inderdaad zijn do onderhandelingen op een dood punt geko men, en het is de vraag of het den groe ten persoonlijken invloed van Onrbon, die door Parijsehe en Berlijnsche geldmannen 'wordt gesteund, zal gelukken do regeering van de republiek tot het toegeven opliet een of andere punt te bewegen. Men hoopt het. Dat Duilschland nu nog ook maar ia het minst zal toegeven, daar aan gelooft noch Cambon, noch iemand anders. Men heeft in Parijs don toestand en de sterke positie van Kiderlen Wach ter van den beginne af verkeerd beoor deeld, 'daar men verwend was door Von Schijn. Buitendien rekende men op het wachtwoord van den Duitsclien keizer. Dat bleef uit, tot ergernis der Franschen." GEMENGDE MED1DEEUNGEN. kort zeer gezien was, werd beticht van vergrijpen tegen do zedelijkheid jegens zijn meisjes-leerlingen en moet de ouders van een verleide leerlinge zelfs tot meineed voor don rechter van Instructie hebben overgehaald. Do ouders werden daarop ge arresteerd. Holzhausen zelf viel den politie beambten, op het oogenblik dat zij hem zouden anesteoren, levenloos in de armen. Do schrik had hem gedood. F r a n k r jj k. j De Turksehe Nationale Bank verkreeg een concessie in de havens van Samsoun en Trcbizonde. Men zegt, dat do Fransche gezant bier- tegen herhaaldelijk geprotesteerd heeft, daar een Fransche combinatie vóór de Turksehe Nationale Bank de concessie in genoemde havens had aangevraagd. Roman naar het Duitsch van C. TEUTGENIIOR8T. Feodora beefde van angst voor zijn leven, doch zij toonde niet hoe bezorgd zij was en hoe zij duizend vreezen doorstond. Zij was onvermoeid bezig om hem met haar zorgen te omringen. De professor, die dat in stilte gadesloeg, was daarom vol lof over haar cn een groote vreugde vervulde hem toen hij haar kon verzekeren dat de operatie zeer ge lukkig was afgeloopen en dat ccn spoedig herstel nu zeer wuarscliijnlijk was. De ziekte van graaf Kurt had verder een nominal verloop en spoedig mocht hij gere geld zijn bloedverwanten en de vele belang stellende vrienden en kennissen ontvangen, lezen en praten, zooveel als hij wenschte. Do oude rechter, Envin en Siegfried be zochten hem vaak cn menig half uurtje zat nu con vroegere regimentsvriend naast zijn ziekenstoel, hem bezig houdend met opfleu rend gesprek. Ook gravin Fnederiko kwam eens. Zij bracht boni de groeten over van Feodora, zooula het heette, en vertelde hom veel van Reinstcin en hoo allen zich er op verheugden hem spoedig weer te zullen zien Dij toonde voor aLles wat zij hem Vei- tolde de grootste belangstelling, maar over Fee alleen sprak hij maar zeer weinig on a's Duitschland. De Beri.ijn.scho bladen schijnen zich tfa me lijk ernstig ongenis-t te maken over de stakingsbeweging, die in. Duitschland steeds grooter omvang dreigt 'te nemen. Te Ber lijn maken de transportarbeiders aanstal ten om het werk neder te leggen. Tc Saar- brücken staken alle trambeambten. Aan den anderen kant hebben de industricelen van Thiiringcn aan den Algemcenea Bond van Metaalfabrikanton verzocht, een uit sluiting af te kondigen, die alle metaal bewerkers in geheet Duitschland zou om vatten. To Leipzig staken, nog steeds eeti 8000 arbeiders. Tegen don Rijksdagafgevaardigde dr. Licbknecht wordt een vervolging ingesteld wegens zijn rede over de Marokko-aange- legenheid op con vergadering to Karls- rulio gehouden. j Hot „Berliner Tagehlatt'1 verneemt, dat op het departement van jfolonién overwo gen wordt, cle invoerrechten op diamant uit Duitsch-Z.-W.-iAfrika, die tot boden 10 pet. "bedroegen, te verlagen. To Elirich, in den Havz, is verbazend opzien gewekt door do tragedie van don directeur van de hoog ere burgerschool aldaar, Holzhausen. De man, die tot vóór Portugal De Portugoescho regeering heeft thans den geheelen schuldenlast van de voor malige koninklijke familie bijeengeteld. Al léén ox-koning Manuel staat genoteerd voor ruim 48.000.000 francs, weshalve de re georing voornemens is, voorloopig zijn maandolijke toelage van 16.000 francs in te houden, daar 'skonings onroerend eigen dom in Portugal slechts 24 millioen francs waard is. Men vraagt zich verwonderd af, hoo dit piepjonge monaxchje kans heeft gezien, in zijn kort bestaan zulke ont zaglijke schulden te maken. De Portugee- sche regeoring liet voorts den koning van Italië vragen, of, hij geneigd zou zijn, *t aandeel van koningin Maria Pia in den schuldenlast, zijnde 12 millioen francs, te betalen, maai' 'A. M. liet beleefd antwoor den, dat hij het maar liever niet zou doen, i 1 Italië. „Der Tag" bevat een artikel, getiteld „Groote schoonmaak nan boord'', van de hand van E. Gngliardi. Do schrijver zegt, dat op nog veel krachtiger wijze dun zijn collega generaal Spingardi \oor de zuivering van het leger, admiraal Lombardi-Cattolica zorg draagt voor de zuivering der Italiaan- sche -marine. Men kan hier reeds van een operatief ingrijpen spreken. Del doel der commissie, die krachtens besluit der Kamer onder voorzit terschap van den hertog van Ge nua is ingesteld, is uit het oificierskorps al die elementen te verwijderen, die om de een of andere reden voor hoogere comman do's niet geschikt schijnen. Op deze wijze moet voor jongere, veelbelovende kameraden de carrière gemakkelijker worden gemaakt. De noodzakelijkheid van een dergelijke ver jongingskuur wordt gegrond op de overwe ging dat oudere officieren de ontwikkeling der zeevaartkundige wetenschappen en der techniek niet voldoende hij kunnen houden. Een slagschip is tegenwoordig een veel meer samengesteld organisme dan een vijftien jaien geleden. Onder degenen, die thans door het vonnis der commissie getroffen zijn, be vindt zich o. a. de vice-ndmiraal Cherchia, tot dusver secretaris-generaal van het depar tement van marine. De betrokken officieren hebben zich allen bereidwillig in het onver mijdelijke geschikt. Zij zien, naar 't schijnt, do gegrondheid van liet krachtige optreden der commissie in. fA Rusland. Behalve de gewone onderdrukkingen, waaraan de Russische Joden voortdurend blootstaan, worden van tijd tot tijd lok nog buitengewone maatregelen genomen om hun het leien zuur te maken. De gouverneur van Xisjni-Nowgorod bijv. heeft, nu weder bepaald, dat binnen twaalf dagen 500 Joden de stad moeten vei laten. En ondanks de vertoogon van de commissie voor de jaar markt heeft hij zijn hevel gehandhaald. Te Sobastopol zal dezer dagen een revisie van het woonrecht der daar gevest igde Joden plaats hebben. Dat zal natuurlijk weder ten gevolge hebben, dat aan een aantal hunner het verder verblijf in do -tad ont zegd wordt. Doux pays. P e r z i Uit Teheran wordt aan de „Times" be richt, dat men daar ter stede verhaalt, dat het leger van den ex-sjah in wanhopiger» loe- stand verkeert. Te Savadkoe moet lrij n.l. drie hond-rd man en twee kanonnen verloren hebben. Zijn partijganger, de emir Mokarrem, moet eveneens verslagen zijn en thans om singeld zijn door de regeeringstroepen. Overigens ontzien zich nocti de minister van marine noch die van oorlog om, als hun dat noodig voorkomt, drastische maatregelen te nemen ten einde oen opschuiving in do rangen ten bate van het jongere clement to verzekeren zijn moeder haar naam noemde, werd hij da delijk merkbaar stiller en .sloot-, als vermoeid, do oogon. Slechts eenmaal onderbrak hij haar in groote onrust. ,",U gaat vandaag toch nog terug, niet waar mama?" vroeg hij bezorgd. „Feodora ia zeker niet graag alleen Ln het groote slot." Toen zij zijn vraag bevestigend beant woordde, werd hij weer kalmer en kwam niet meer op Feoclora's naam terug. Gravin Friederike verwonderde zich er niet over; zij wist dat het hem krenkte, dat Fee zich, zooals het scheen, in het geheel niet om hein bekommerde. Ach, als hij eens wist, dat zij voortdurend zoo vlak in zijn na bijheid was, dat zij hem zoo opofferend ver pleegde Maar zij moest wel zwijgen de belofte aan Feodora bond haar. En steeds meer nam de zicko in kracht en beterschap toe. Dij was nu bijna den ge beden dag op en do dag van de terugreis kwam steeds nader. Feodora was nu niet meer zooveel bij hem ats in den eersten tijd van zijn ziekte. Maar na tafel, als hij wat iag te rusten, las zij hem nog geregeld voor uit de couranten, waarbij liet vaak gebeurde, dat hij haar on derbrak om haar van zijn verblijf in China en de verhoudingen en toestanden daar te vertellen. En zij was don niet alleen een opmerkzame toehoorster, maar verstond ook de kunst hem door treffende opmerkingen cn wagen steeds tot levendiger beschrijvin gen on verhalen.aan to zetten. En weer was er daarna een week ve-rloo- pen; zij luid wonderen gedaan aan haar zieke. Hij kon roods rondwandelen en uitrij den en do professor had schertsend de op merking gemaakt, dat nis hij zoo braaf voortging met zich to beteren, hij overmor gen do thuisreis wel kon ondernemen. liet was het oogenblik van zonsondergang rooddoorgloeido wolken bedekten den hemel en door het geopende venster stroomde mil de avondlucht binnen. Do graaf zat in rijn stoel bij het raam en sliep of droomdezijn oogen waren gesloten, maar op zijn gelaat log een stil tevreden lachje. Dij had pas oen hingen rijtoer door den Tiorgarton gemaakt en do lucht eu liet velo rondzien, hadden hem. vermoeid gemaakt. Daar werd znchtkens de deur geopend en Feodora trad do kamer binnen 0111 hem er aan te herinneren dat het tijd voor hem was om zijn drank in ie nemen, llaar blikken bleven vast op zijn gelaat rusten. liet was haar te moede alsof zij hem nooit zoo be mind had als in deze dagen. ITaar lieole lmrt verlangde naar hem. cn steeds heftiger werd de drang ia haar om zich bekend te maken, alles weg te worpen waardoor zij moeilijk voor hem te herkennen was: het zwarte costuum, dc bril en haar haarbedek- king. Zij brandde van verlangen 0111 hem toe te fluisteren „Tk heb je lief onuitsprekelijk lief het is diUrom dat ik naar jo too ben ge komen," Maar een geheime schuchterheid, de vrees dat hij haar bekentenis verkeerd zou opne men, hield lmar ervan terug den drang van haar Hort te volgen. Neen neon, meende zij, liet was toch beter dat het een geheim voor hem bleef, wie de verpleegster was, die hem steeds weer aan zijn vrouw herinnerde, aan de vrouw, die hij alleen om het geld genomen had. Do herinnering daaraan dreef haar het bloed naar de wangen. Wal wilde zij doen? Zich aan hom aan bieden aan hem, die haar haatte, die zich vrijwillig in gevaar van nood en dood had begeven alleen maar om van haar ondrage lijke nabijheid bevrijd te zijn? Zij had den onweerstaanbare»! drang van haar hart ge volgd tevm zij. hem in gevaar wetend, naar hem toegesneld was cn als liet in den hemel andere besloten was, als hij luid moeten ster ven, dan zou zij hem in zijn stervensuur nog vrijuit van haar liefde voor hem Hebbest dur ven spreken. Maar thans nu hein het leven weer ge schonken was, nu hij niet meer zwak en hulpbehoevend was, nu sloot luiar trot lmar opnieuw de lippen. Moigen of overmorgen moest zij naar Heiiteteiti temgkeereu om hom daar te out vangen en hoe zou die ontmoeting zijn wat zou hij haar zeggen...? NXVI1T. Toon Feodora, om den stillen slaper niet in zijn sluimer, zijn schijnbaar gelukkige T u r k ij e. De ministerraad besloot de Kamer op 14 October bijeen te roepen. De correspondent van de „Berliner ,okal-An?.eigcr" te Komtanlinopcl seint, dat bij Koemanen o, svaar reeds moer bom aanslagen hebben plaats gehad, een nieuwe dynamietaanslag naar Uskub heeft plaats gehad. Twee reizigers werden gedood en twee gewond. De materieele schade is aanzienlijk. Marokko. De bladen in Konstantinopel berichten, dat do Porte van den gouverneur van Benghasi telegrammen ontving, meldende,, dat er in het Noord-Mesten van Ouadaï bloedige gevochten tusschen cle Franschen en de Onadaf-stammen hebben plaats ge had. Do colonne-Hilaire zou zich met groote verliezen tot Kaouar hebben teruggetrok ken. Kolonel Largeau zou thans aan het hoofd eener sterke colonne tegen dtfOuadaï- stammen oprukken. Hot Fransche ministerie van koloniën heeft geen bevestiging van dit bericht ont vangen. Haïti. Een der eerste regeeringsdadon van Le- conte, den nieuw opgetreden president van Haiti, was de uitvaardiging van liet besluit, waarbij 100,000 doll, worden uitgetrokken ler belooning van de generaals en soldalen van liet rcvohitionnaire leger en van een zelfde som als vergoeding aan de bewoners van Quanaminthe, zijn eerste hoofdkwartier, voor de schade, hun toegebracht bij de ge vechten, die aldaar hebben plaats gehad. Quanaminthe is een dorpje met een aantal droomen to storen, op de toenen, voorzich tig do kamer weer uit wilde gaan, kwam con bediende bij de deur en overhandigde haar het kaartje van een dame, die juist gekomen was, en om een bezoek aan den graaf -had gevraagd. Zij nam het aan en wierp er een vluch- tigen blik op. Zij kis den naam van do vrouw, die zij haatte als haar doodsvijandm. Het gerucht, hoe licht het ook geweest was, had den graaf gewekt. Ilij vroeg, ziek oprichtend, wat er was en strekte do hand uit naar liet binnengebrachte kaartje. Feo dora voldeed aan zijn verlangen, maar haar hand beefde heftig toen zij hem het kaai tja overreikte. Met een blikj die scheen te wil len doordringen tot in het diepst van zijn ziel, zag zij hem aan. Ilij bemerkte daar evenwel niets van. Zonder een zichtbaar toeken van ontroe ring, keek liij naar het kaartje. Toon keerde hij zich kalm tiaar den nog wachtenden be diende en zei „Wees "zoo goed die dame te zeggen, dat ik haar graag zal ontvangen." Zijn stem klonk ook rustig en kalm, ge heel als gewoonlijk, als gold het een gewoon liezoek, waaraan niets intiems en bijzonders voor hem was verbonden. Feodora wankelde echter; het was haar of zij oen ruwen vuistslag in het gezicht had gekregen. Als verlamd siond zij naast hem en staarde naar do deur, waardoor de gehate gestalte nu binnen zou komen. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1