op het ontwerp voor do herfstindeeling 'der vloot reeds weer bij de kruisers van de vloot voor de volle zee ingedeeld is. Dit kan men als een bewijs beschouwen, dat men er reke ning mee houdt, dat het schip spoedig terug wordt verwacht. Vereen. Staten van Noord- Am e r i k a. Over het spoorwegongeluk bij Rochester verneemt de Pross-Centrale uit New-York nog de volgende bijzonderheden: Tiet ongeluk gebeurde op het oogenblik toen de trein over een brug reed, die do oevers van de kleine rivier Canandaigna met elkaar verbindt. De brug ligt 100 meter ten Westen van het dorp. De locomotief en vijf wagons van den trein waren er reeds over heen, toen de zesde plotseling uit het spoor liep on de beide volgende wagens in de bed ding van de rivier trok. De laatste wagens van den trein bleven in de rails staan. Toen 'de doktoren in hnlptreinen kwamen, vonden zij honderden zwaar gewonden in de bedding van de rivier, in en tussclien de neergevallen wagens. Ofschoon de rivier door de heor- schonde dioogie bijna uitgedroogd was, zijn nog veie gewonden verdronken, daar zij niet meer de kracht hadden op te staan. Op de plaats van het ongeluk zijn tot nog toe 31 ontzettend verminkte lijken ge vonden. Te New-York is dezer dagen ontvangen een brief van den leider der Amerikaansche Noordpool-expcditie Stefansson, gedateerd Bi itseh Columbia, October 1910. In dezen brief wordt door den ontdekkingsreiziger mel ding gemaakt van door hem ontdekte men- schen, die de Eskimo-taal spreken, maar er uitzien en leven als Sknndinnviërs. Stefans son gelooft, dat deze menschen afstammelin gen zijn van de metgezellen van Franklin, waarvan men nooit meer iets vernomen heeft. J a p a n. Uit Tokio wordt gemeld, dat na het aftre den van Kntsoera, de keizer maarschalk Ja- mngntft verzocht heeft, hem van raad to die nen. Er zal geen samenkomst van oudere slaafsheden plaats vindon, daar dezen weige ren politieken invloed uit te oefenen. Al leen Jamagata wordt door don keizer geraad pleegd. Voor Kat soera's aftreden kan geen redelijke beweeggrond worden opgegeven. Saionji heeft een bespreking in het Parle ment gehad, waaraan ook Katsoera deelnam. Heden zal Saionji als minister-president op- Ireden. De wisseling in het ministerie heeft geen opschudding verwekt. Cholera. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat er Zaterdag 12 nieuwe gevallen van cholera en 15 sterfgevallen wraen. BINNENLAND. Tan het haf. II. M. de Koningin-Moeder is voorne mens 30 Augustus a.s. naar het Loo le gaan, tor viering van den verjaardag van II. M. de Koningin. Zaterdag 2 September wordt IT. M. ten pnleize Soestdijk terugverwacht. Onze Marine. Blijkens hij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedo- bootjagers „Wolf" en „Fret", onder be vel van den luitenant ter zee der 1ste klasse A. J. Breda Kleynenberg, 25 dezei Sagres gepasseerd. („St. Ct.") Audiënties De gewone audiëntie van den Min. van Landb. zal Woensdag 30 dezer, die van don Min. van Oorlog Donderdag 31 dezer niet \orleond worden. Onze Ministers. Reuter seint uit Bru.-sel d.tl. '20 Aug. De „Soir" deelt mode, dal de minister van ooi log. Colijn, te Antwerpen is aangkomen en daar een aantal dagen denkt le blijven. Tisseherlj De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat door de zee- en kustvisschcrsvaartuigen, tehuis behoorende te Goudswaard, moet worden gevoerd het letterteeken G. W. D. Nationale Yereeniging Toor Trouwen- arbeid. Men meldt aan de „N. Ct."; Bij beschikking van den minister van justitie d.d. 21 Augustus is beslist, dat op een rekest der dames Van Dijk, Coops Broese van Groenou, Wichers, dr. Van Tus- schenbroek, De Jong, Hoeufft en Heidema. zich noemende bestuur der Nationale Ver ceniging voor Vrouwemixbeid, strekkende tot bekoming van de koninklijke goedkeu ring op de daarbij overgelegde wijzigin gen in de statuten, niet kan worden be schikt, aangezien de vergadering, waarop tot indiening daarvan werd besloten, niet op wettige wijze was bijeengeroepen. Hiermede heeft de minister de demis- sionaue bestuursleden, de dames Bakkei van Rosse, BoddaertSchuurbucjuo Boeye lloltius en Methorst, die de wettigheid der gehouden bestuursverkiezing betwistten, in het gelijk gesteld. Uit de beslissing volgt, dat dc 4 laatstgenoemden nog steeds zit ting hebben in het bestuur; dat de dames dr. Van Tusschenbrock, De Jong, Hoeufft en Heidema ten onrechte als bestuursleden zijn opgetreden, en al het door dit onwet tige bestuur ventehto ongeldig is. lat. Sanitaire Conferentie. Benoemd tot afgevaardigden voor Neder land en koloniën op de in October te Parijs te houden Internationale Sanitaire Confe rentie, dr. W. P. Ruysch, hoofdinspecteur der volksgezondheid te 's-Gravenhage, dr. C. Winkler, arts, gepens. inspecteur van den Burgerlijken Geneeskundigen Dienst voor Java en Madoera en M. M. Jung, arts, af gevaardigde van Nederland bij den Interna tionalen Gezondheidsraad te Konstantinopel. RljfesInkomBtenbelastlng. Men verneemt dat het ontwerp tot invoe ring van een rijksinkomstenbolasling nog bij den Raad van State in overweging is. Toelating raadslid geweigerd. To Goor heeft do raad dier gemeente besloten den heer J. II. ten Bosch, arts, niet aks raadslid toe to laten, omdat deze als onderwijzer in de gezondheidsleer werkzaam is aan de Rijksnormaallessen te Hengelo. De verkiezing In Den Hang I. Bij den gemeenteraad is van Gedepu teerde Staten liet volgend schrijven in gekomen, d.d. 2123 dezer: „Wij hebben de eer n mede te deelen, dat wij het voornemen hebben ambtshalve uitspraak te doen omtrent uw beslissin gen tot toelating van de heeren nar. J. Ankerman, J. Bleeker en J, C. Oldonboom, als leden van den Raad en tot niet-toe- lating van den heer M. A. D. Schale- kamp. „Van deze beslissingen ontvingen wij mededeeling van B. en W. bij brief van 14 Augs., bij ons collego op lö dezer ingekomen. „Krachtens art. 35 der Gemeentewet ge ven wij u van dit voornemen bericht."1 V Naar men meldt zal liet streven van Ge deputeerde Staten zijn, het administratief on derzoek dat zij instellen naar de herstem ming in district I, voor zooveel de periodieke verkiezing betreft, aldua te leiden, dat inge val van goedkeuring der toelating van do leden die door den Raad verkozen zijn ver klaard, de beslissing van Gedop. Staten zóó tijdig zal. worden genomen, dat de benoem den nog in de door de wet voorgeschreven raadsvergadering mui 5 September a.s. zit ting kunnen nemen. Trekliondenwet. De Minister van BinncnJ. Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de pro- incièn verzocht om het volgende onder de aandacht te brengen van de burgemeesters: Waar in art. 2 van het Koninklijk besluit vun 6 Febr. 1911 (St.-bl. No. 45) sprake is van een spoorstok, onder de honderkar vastgemaakt tussehen de twee uiteinden van de boomen, wordt naar mijn opvatting be doeld, dat dc spoorstok op de aangewezen wijze bevestigd moet worden, indien er boo men zijn. Ia het voorschrift ligt niet opge sloten, dat alle karren, ook die, waaronder of waarnaast do hond loopt, van boomen zou den moeten worden voorzien. Evenzoo is de bepaling, dat tot het tuig moet behooren een draagriem van minstens zes centimeter, mijns inziens aldus.op te vatten, dat, wan neer en draagriem aanwezig is, zooals het geval is bij honden vóór de kar gespannen, deze de gestelde breedte moet bezitten. Komt oen eigenlijk gezegde draagriem niet te pas, doch zijn alleen één of meer rugriemon aan gebracht, om don borstriem op de vereischte hoogte te houden, zoo vindt de bepaling, dat de draagriem minstens ze-s centimeter breed moet zijn, geen toepassing. Nationale Bond voor "Vreemdelingenverkeer. Te Breda beeft het congres van den Nationalm Bond voor Vreemdelingenver keer in Nederland plaats. To dezer gelegenheid heeft het gemeen tebestuur om de muziektent op de Groote Markt een smaakvolle bloemenversiering doen aanbrengen. Ook zal de Markt wor den geïllumineerd. In de straten der stad wapperen vlaggen en door de Yereeniging „Breda Vooruit" is een etalagewedstrijd georganiseerd, waar aan druk wordt deelgenomen. Dezelfde verecniging treedt op als gast- vrouwe van den Bond en ontving in het paviljoen Valkenberg het bestuur en tie afgevaardigden. De stafmuziek van het 6c regiment infanterie, welwillend aangeboden door den kolonel-commandant van dal regiment, gaf een concert. Eén buitcnlandsche vcreeniging, doDüs- seldorfer Fremdenverkehrsverein, heeft naar het congres een afgevaardigde gezon den. Het feestprogramma vermeldt, behalve de eigenlijke vergaderingen, talrijke con certen, rijtoeren, wandeltochten, eenthóil- tro variété en andere ontspanningen. Het beheer der gemeentelijke gasfabriek te Bussum. Alen schrijft uit Bussum: Door het raadslid G. A. P. do Kort, tevens lid van do gascommissie, werden in de zittingen van den Gemeenteraad van 17 Maart en 11 April verschillende be schuldigingen in hot openbaar geuit om trent het beheer in het beleid van den directeur der gemeentegasfabriek, den hoer R. A. de Ruiter. Wij hebben indertijd do voornaamste beschuldigingen medegedeeld, alsmede het antwoord van den directeur. Toen daarop de heer De Kort te ken nen gaf, het heneden zijn waardigheid te achten verder op het antwpord van, ded directeur in te gaan, werd op voorstel van B. cn WL besloten door deskundigen een onderzoek te doen instellen. Als zoodanig werden door B. en Wl be noemd de heeren dr. J. J. Nourdenburg, J. Blom en M. Kevert, resp. directeur dor gasfabriek te Utrecht, Haarlem en. Apel doorn. Thans is het rapport van bovengenoemde deskundigen verschenen. ïn de allereerste plaats heeft bij aandachtige lezing van de beschuldigingen van den heer De Kort de commissie 'getroffen de groote kleingees tigheid en oppervlakkigheid van die zoo weinig beteekenende beschuldigingen, als mede de afdoende wijze, waarop die door den directeur zijn ontzenuwd en weerlegd. De commissie kan dan ook niet nalaten de aandacht te vestigen op de betreurens waardige cn lichtzinnige wijze, waarop een ambtenaar in het openbaar wordt be- en veroordeeld door een lid van de gascom- missie, zonder dat deze daarbij overwo gen heeft welke schade hij toebracht aan den goeden naam en het prestige van den beschuldigde. De vraag is dan ook bij de commissie gerezen, hoe een ambtenaar zich bij zulk een. optreden zal kunnen handha ven tegenover zijn ondergeschikten en de inwoners der gemeente. Wat de eigenlijke grieven en beschuldi gingen van den heer De Kort betreft, de commissie acht die afdoende weerlegd door den directeur, vandaar dat haar op merkingen daarover uit den aard der zaak zeer kort zijn, te meer nog, daar zij ze beschouwt als weinig" beteekenond, klein geestig en oppervlakkig. Bovendien acht zij het een onbegonnen werk, den heer De Kort van zijn ongelijk te overtuigen, waar hij zelf heeft verklaard, zich er niets van aan te trekken en geen enkele, beschuldi ging te zullen terugnemen, „al gaven hem ook 6 directeuren ongelijk". Tenslotte verklaart de commissie, dat de directeur op haar den indruk gemaakt heeft van te zijn een kalm man, die zijn zaken goed weet en Igjhartigt, doch die gebukt gaat onder allerlei tegenwerking van per sonen, die hem blijkbaar vijandig zijn. Als eonig middel daartegen raadt de commis sie aan den heer Do Ruiter inderdaad di recteur to maken, zonder medezegging schap van een commissie, doch die alleen aan B. en Wl verantwoording schuldig is. Het Tri je Ruilverkeer. Het jongste vliegende blaadje der vereeni- girg „Het Vrije Ruilverkeer" handelt over Het tarief en de landbouw. Terboden advertenties, In de Zondag te 's-Gravenhage gehou den vergadering der Ned. Kath. Jouma- listen-verceniging, bracht do heer J. J. F. van Zeijl, redacteur van „Zelandia" to Hulst, een eigenaardige journalistieke, ju ridische kwestie ter sprake. Langs onze Zuidor- en Oostergrenzen worden op Ne- derlandsch grondgebied Vlaamsehe cn Duitsche bladen uitgegeven door colpor teurs, die in de meeste gevallen in het buitenland even over de ^rens wonen. Deze bladen bevatten bij herhaling adver tenties, waarvan de plaatsing verboden is bij art. 5 der Loterij wet, terwijl in de Vlaamsehe bladen bovendien nog adverten ties voorkomen, waarvan de opname ver boden is bij art. 240 en art. 451bis der Zedelijkheidswetten. Indien Nederlandscho bladen dergelijke advertenties zouden opnemen, dan zouden zij ongetwijfeld cloor don strafrechter wor den veroordeeld. De in liet buitenland wo nende colporteurs, die op Nedorlandsch grondgebied bladen met strafbare adver tenties komen venten, worden niet ver volgd. Zoowel in Limburg als in Zeeuwsch Vlaanderen is de aandacht der justitie op het feit gevestigd, doch zonder gevolg. Do hoer Van Zeiji meende te weten, dat dezo rechtsvervolging achterwege blijft, omdat aan art. 5 der Loterijwet do interpretatie wordt gegeven, dat alleen do plaatser der advertenties, in casu de bui tcnlandsche uitgever, en niet de colpor teur, die de bladen invoert strafbaar zou zijn. Do advertenties in strijd met da Zede lijkheidswetten, zouden niet vervolgd wor- clen, omdat art. 240 dier wetten eischt, dat de invoerder van strafbare geschriften daarvan den inhoud moet kennen. Indien deze meening juist zoude zijn, dan zouden vreemdelingen straffeloos da den kunnen plegen, welke aan Nederlan ders verboden zijn. Spr. meende, dat op den weg der vcreeniging lag de aandacht der regeering op dit feit te vestigen. Do vergadering stemde geheel mot den inlioder in en droeg het bestuur op dien overeenkomstig zich tot de regeering te wenden. STADSNIEUWS. Do heer D. E. Nieborg, ambtenaar ter Gemeente-secrotario alhier, heeft mett gun stig gevolg Zaterdag het 2o gedeelte (mon deling) examen afgelegd ais adspirant-go- meentesecretaris of ambtenaar tor secre tarie. i_ I j Politie. Zondagmorgen j.l., te ongeveer 8 uur, is in do sloot tusschen de kweekerij dor ge meente en het verlengde van de Lourens- straat alhier het lijk gevonden van een pasgeboren voldragen kind van het man nelijk geslacht. Het lijk was geborgen in een vierkante bruin kartonnen doos mót lossen deksel en omwonden met een touw. Het was gewikkeld in een vrouwenhemd, gemerkt M B, en de doos was aangevuld met grijs pakpapier. Do commissaris van politie verzoekt in lichtingen, i Gisteravond is uit baldadigheid een ruit in een woning aan de Taansteeg vernield. Naai- don dader wordt" """een onderzoek iri gesteld. Gistermiddag omstreeks 3 uur waren eenige jongens aan het zwemmen in dc Schie. Een hunner geboot" in het water, maar kwam niet weer boven, waarom een andere jongen naar hem dook en er in slaag de hem weer"boven wateren op den kant U heipon. De jongen bleek een gapende wond aan het hoofd te hebben gekregen, die, zoo- als hij zelf vermoedde, ontstaan was doordal hij met het hoofd op een scherf glas was le-' recht gekomen. De jongen ia naar een dok ter gebracht die hem heeft verbonden. De 6-jarige J. Zijdem-ld was Zaterdag middag aan den Overschieschenweg bezig met het wasschen zijner voeten in de Schie maar daarbij verloor hij zijn evenwicht er geraakte te water. Een spoorwegarbeider wisl hem met een stok weer naar den kant te ha len en op het droge te helpen. Zweminrichting. De temperatuur van het water was he denmorgen 68 en hedenmiddag 72 graden Wedvlucht. De postduivenvereenigmg „Do Ade laar" alhier, hield Zondag j.l. een wed vlucht met oude en jonge duiven vanuit Amersfoort, afstand 74 KM. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs H. van Wieringen Jr., 9 uur, 7 min., 3 sec.; 2e pr. dezelfde, 9—7P.Q 3o pr. dezelfde, 9—818; 4» pr. A. Lens- veld, 9—949; 5o pr. R II. do Does, 91212; 6e pr. A. Lensveld, 919 35; 7e pr. II. van Wieringen Jr., 920 23; 8e pr. A. Lensveld, 920—47 9e pr. H. van Wieringen Jr., 92147; 10e pr. R H. do Does, 92320; Ho pr. 11. van Wieringen Jr., 92934; 12e pr. H. Bonman, 93058. AGENDA. Heden en volgende avonden. Casino, 8 uur. Spec i a li tei te n-V oors tel 1 i ng. Heden en volgende dagen Tivoli Schouw burg, 8 uur, Rotterdam wereldstad (Dat kan je begrijpen). Safyriekc revuo in 7 bedrijven. Elkc-n avond Circus, 8 uur. Nod. Tooneel Ie Gent. De Graaf van Luxemburg. 28 Aug. Lokaal Ivortc Kerkstraat, 8 uur. Nat, Chr. Geh. Onth.-Vercen, Vei- gadering voor leden en aangeslo tenen. 29 Rotferd. Diergaarde, 8-uur. Con cert. Kon. Scherpschuttersvercen Bart Verhallen. 29 en 30 Aug. Groote Schouwburg, 8 uur. Rottere!Toonoelgez. Het millioen. 30 Doelen, 81 uur. Slotrepetilio Man nenkoor. 1 Sept. Rottord. Diergaarde, 7A uur Avondfeest met concert van <lt Kon. Scherpschuttersvereen. 3 Rottord. Diergaarde, 2h uur. Ma tinee. 4e Regt. Infanterie. Het Stedelijk Mu»eum aan he Doeleplein alhier, k eiken Woensdag van tot 4 uur 10 ct. per persoon voor het pi- bliek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in d© Ambachtsschool eei openbare las gegeven, die dus door belang «tellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certon, vermakelijkheden, e. d. g. vonzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij di4 in onze ogonda kunnen opnemen. Kunst en Wetenschap. De diefstal van de Gioconda. De „Alatin" meldt de inhechtenisneming van twee verdachte jonge Duitschers, die zonder een cent op zak, van Parijs naar Bordeaux waren gewandeld. Zij zijn eerst bij Bordeaux aangehouden, na een koil verhoor weer vrijgelaten, maai' vervolgens weor opgepakt te Alontlieu. Men gelooft, dat zij ergens aan een stafion een koffei hebben staan. Geruchten die liepen over de ophanden zijnde ontdekking van 't schilderij blijken helaas overdreven. Zij berustten op hol getuigenis van een winkelbediende die Alaandagmorgen een man met een pak op de Louvrekade snol had. zien loopen en die een koperen voorwerp in oen greppel geworpen had. Dit voorwerp is terugge vonden en gebleken te zijn een afgebroken knop van den. hoofduitgang van het Lort- vra Dit getuigenis is dus stellig niet on- belangrijk, maar de Gioconda, is er voor alsnog niet door ontdekt. Sport. Een paar jongens, die langs hetgomeen- tetuintje nabij den Diefhoek liepen, za gen in de sloot een schoenendoos drijven. Natuurlijk haalden zij die er uit om te kijken wat ex* in was, maar hoezeer waren zij verschrikt, toen zij daarin een kinderlijkje vonden. Onmiddellijk snelden zij naar den daar in de buurt wanenden H. In 't Hol, aan wien zij van hun vondst mededeeling deden. Deze telefoneerde naar de politie en riep een juist naderenden agent aan, dio de doos met inhoud naar het politiebureau deed overbrengen. Daar bleek dat het kind, een jongetje, was ge wikkeld in een vrouwenhemd, dat ge merkt was met de letters M. R. Cricket. Hermes I(Schied)am)V, W "VI. I (Amsterdam). Gisteren heeft Hermes haar -laatsten com petitiewedstrijd op het 'terrein aan do Dam- laan gespeeld tegen 'V. V. V, uit Amsterdam. De Amsterdammers verschenen met 10 man, w. o. een paar invallers, terwijl Her- mes haar sterkste combinatie in 't veld bracht. Vu V. V., eerst aan bat gaande, weet door door een goed gespeelde 19 van Nieda en een onmogelijk gezwengelde 23 van een der laatste batsmen, een totaal van 95 te bereiken, een totaal, dat door Hermes, volgens do meening van velen, gemakkelijk overschreden kon worden. Dit viel oven- wel geducht tegen. De meeste spelers sneu velden spoedig, op het goede bowlen van K- van der Lee en Nieda. Het totaal werd 88, waarvan F. Offerman 12, F. van Btiij- sen 16 en G. van der Schouw een goed gespeelde 28. De tweede inning van V, V. V. leverde slechts 46 op, waarvan Wl F. van der Leo *29. ,Wl van der Schouw bowlde uit stekend en nam 4 wickets voor 13 runs. Ook het fielden liet niets te wenschen over, en vooral dient vermelding een praeht- ingooi van F. Offerman, waardoor Nieda run out ging. Hennes stond dus voor de taak om 54 runs te maken. Het begin is niet hoopvol, daar Stenger, WP Dirkzwager, F. Offerman en H. Offerman spoedig uit zijn. C. A, Tuijl en "W.. van der Schouw stuitten even wei do colleges en weten door kalm spel de score op te voeren tot 59, waarna V. V. V. den strijd opgaf, zoodat Hennes won met 7 wickets en 5 runs. C. A. Tuijl en Wl v. d. Schouw waren respectievelijk met 14 en 15 not out gebleven. Voetbal. Naar wij vernemen, zul de abbé graaf do Ribaucourt op Vrijdag 1 September met een elftal, beslaande uit scholieren te Alcoholen, een bezoek arm ons land brengen. Het plan is bij aankomst tc Rotterdam de havenwer ken te gaan bezichtigen, ten einde het aan gename met het nuttige te vereenigen. Des avonds zal graaf de Ribaucourt een lozing houden in Den Haag over voetbal enz., terwijl de jongelui des Zaterdagsmiddags daarop een wedstrijd zullen spelen tegen een gecombineerd elftal uit de hoogste klassen der II. B. 8. en gymnasia. Luchtvaart. Naar do „Deli Crt." mededeelt, heeft Küller den 31stcn Juli to Batavia, voor 't eerst gevlogen mot zijn Antoinette. Het succes was enorm. De gouverneur-generaal en verscheidene autoriteiten waren op het vliegterrein aanwezig. Duizenden en duizenden toeschouwers waren toege stroomd. Het publiek was zeer geestdriftig, Dwars door Amerika. Vrijdagmiddag om half drie is do avia- teur Attwood op het Gouverneurs-eiland, in do haven van New-York geland, en heeft hiermede den enormen tocht dwars door Amerika volbracht. Hij legde in. 11 dagen 2125 K.M. af, hetgeen do grootste tocht is, ooit in rechte lijn afgelegd], Het snelst heelt hij niet gevlogen, want Beaumont on Yédrines legden bij don tocht door En geland 1610 K.M. af in 2 Vb dag. yemeugü Nieuws. De ontploffing in het kamp van Zeist. Men meldt omtrent de Zaterdag reeda door ons medegedeelde ontplotling Ln het kamp van Zeist: liet munitiemagazijn is geheel, het dyna- miet-magmijn gedeeltelijk vernield. Aan de, in de onmiddellijke nabijheid gelegen ge bouwen, de tinnnerloods, dc smederij en het iimchiiicge-bouw is groote muterieele sclmdo toegebracht. Op de plaats, waar het hulpmagazijn ge staan heeft, is een gut in den grond geslagen van 3 meter diepte en 10 meter middellijn, Dc inhoud van het dynamietmagazijn van do genie is uit elkander geslagen en alleen door het handig en kordate optreden van den ser geant der genie Bogaert is grooter onheil voorkomen, daar een liclitkogel uit liet hulp- mognzijn was geslingerd op nog geen 0.5 AL afstand terecht gekomen van de doorccngc- worpen springstoiïen der genietroepen, waar van pikrinezutur in vasten vorm het hoofdbe standdeel uitmaakte. (Dit ontploft alleen bij krachtigen schok en waren beide gebouwtjes niet door wallen omgeven geweest, dan was het zeer zeker mede ontploft. Nu werd do schok allereerst opgenomen door de omringen de aarden wallen.) I)e sergeant heeft, ondanks het gevaar, dat hij daarbij zelf liep, den liclitkogel ge doofd. De gebouwen van do spoorwegafdccling zijn in brand geraakt, ovena'e do heide, waarop op velschillende plaatsen lichtkogcls waren neergeslingerd. Naar men verneemt waren in het magazijn dor artillerie opgeborgen 500 k.g. kruit, benevens 20 lichlkogels; in het dynamiet magazijn een 20 K.G. dynamiet, pikrine- zuur, xuurkoord en andere üclitoutplofbarc stoffen. Het vaste personeel van het spoorwegkamp ♦nr. t wn nuk "fff ra^taa BKTBWB aaaaaaaaaoqaaaaas»6iw2sgeaw

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2