64 I as Zondag 3 September 1911 DE OPRIJLAAN No. 1370? Eer si e Blad. Kennisgeving. Openbare Herhalingsschool voor Meisjes. Openbare Herhalingsschool voor Jongens. BUITENLAND, BINNENLAND, SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor. Schiedam en V laar dingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnemonlen worden dagelijks aangenomen. Advertentiön voor het eerstvolgend nummer moeten dos middags vóór een ü,ur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiön: Van 1—6 regels fl.0.92iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden, laneven hiervan zjjn gratis aan het Bureau lo bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiön opgenomen '.ot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. ,i Drankwet. Burgemeester en Weihouders van Schie dam; Gelei op arl. 12 der Drankwet Brongen ter openbare kennis, dat hij hoe ren Gedeputeerde Staten dezer provincie ecu verzoek is ingekomen van ADRiANUS JOSE Pin; S HOLLANDERS, logement houder1, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het loge ment aan de Hoogstraat no. 102, uitfluitend aan logeergasten; en herinneren, dal binnen 2 weken na deze bekendmaking togen het verleunen van de vergunning schriftelijk bij bun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 2 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris, v LUIK, L S. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor don n.s. cursus, moet geschieden op werkda gen, behalve des Zaterdags, van 4 tot en mei 8 September a.s. hij het hoofd dier school, in het gebouw van school 11, aan de Schoolstraat, no. 10, des avonds tusschen 6V2 en S uur. J. A. VAN DER POEL. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den a.s. cursus, waarop la.nd-i en tuinbouw kundig onderwijs kan verkregen worden, moot geschieden op werkdagen, behalve des Zaterdags, van 4 tot en niet 8 Sep tember a.s. bij het hoofd dier school in het gebomv van school F, aan de Broersvest 110. 60, des avonds tusschen 7 an 9 uur. B. VAN B0C110VE, Schiedam, 2 Sept. 1911.. FRANKRIJK. De droogte, die deze zomer met zich bracht, heett veel op haar geweten. Al Ier- weg 0 hoort men klachten over watergebiek, Roman naar GUSTAF af GE IJ ER STAM. zoowel van do zijde van den landbouw als van die der nijverheid, en als onvermijde lijk gevolg ook uit den grooten kring dei- verbruikers, die lain eerste levensbehoef ten slechts tegen dikwerf aanzienlijk ver hoogde prijzen kunnen machtig worden. In Noord-Frankrijk is liet echter niet hij klachten gebleven. De woelige geest van den Franschman dreef hem tot daden. De Fransche vrouw bleef evenwel niet ach ter, en in de onlusten, die naar aanleiding van de duurte der levensmiddelen boter, eieren, melk, vleesch, fruit en groenten plaats hadden, hadden de huisvrouwen geen gering aandeel. Daarvan levert de volgen de beschrijving over een betooging teATa.il- beuge hel bewijs: De kleine markt was in den vroegen mor gen nauwelijks geopend, of 'men hoorde een vrouwenkoor naderen. Ue melodie dei Marseillaise klonk door de lucht, doch mei andere woorden. De arbeider Baulinguez had een eigen revolutielied voor de vrou wen gedicht. Men zou het de botor-intenia lionale kunnen noemen; het lied eischtim mers een boterprijs van 15 stuivers: liet refrein luidt: - 11 En avant, camarades, I.es amis, tous deboull Sans peur, ni tapage Nous voulons l'beurre a quinze sous. De vrouwen, die het lied zongen, kwamen twee aan twee en droegen roode sluiers. Do gezichten stonden krachtig. Allen had den witte of blauwe voorschooten aan cn droegen als zinnebeeld hun geldbeugel in do hand, alsook een korf aan den arm. Zoo kwamen zij op de markt en slapten door. Nergens was een boterhandelaar te bespeuren. De verkoopers hadden de be- toogende vrouwen venvacht en geen voor hen gevaarlijke koopwaar uitgestald. Gen darmen bewaakten het plein. Lang nadat de lietoogsters vertrokken wa ren, verschoon echter nog een boerin met een voorraad boter, en zij heeft ze voor 15 stuivers moeten geven, nadat de koop sters haar daartoe gedwongen hadden. De politie was schijnbaar de bctoogslers ge volgd. Niet overal, mon weet hot ging het zoo onschuldig toe. Karren van'verkoopers zijn aangehouden en omgestort, do kooplieden zelf mishandeld. Kramen werden overrom pehl en kon-en eieren omgeworpen. Het voorbeeld is gegeven door de huis vrouwen uit het Noorden en Pas-de-Calais en werd gevolgd in de departementen der 8 om me, der Aisne en Saönc-et-Loire, terwijl men voor nog erger conflicten tusschen verbruikers on verkoopers vreest. Te Belle Montigny werden de bakkers gedwongen den prijs van het brood af te slaanenkelen weigerden. Daar was 't ook dat de bakker Wells op de betoogers schoot cn den 26-jarigcn Humbert doodelijk wond de. Het volk mishandelde den man ernstig en vernielde gedeeltelijk zijn woning. To Douai is wegens de ongeregeldheden 1) Voor mijn blik, die terugglijdt in het land dor herinnering, stijgt het beeld op van etui vrouw uit verren tijd. Zij weid geboren nog vóór de fluiting van een stoombootpijp de niischitig der Zwcedsche wouden doorsneed. Mnjn Dolt heette zij. Tor.-dorp was haar ge boorteplaats en Mutts Holt, eigenaar van een ijzersmelterij, was haar vader. Eens richtte Maja als kind een vraag tot hem, tot de be antwoording waarvan de vuiler slechts met moeite overging. Zijn dochtertje- was in die dagen nog zoo klein, dat zij een lang broekje droeg, dat onder haar koite katoenen jurk uitkwam, en waarvan do pijpen over <lc kou son naar beneden hingen. Matts Holt voed de namelijk zijn dochter met angstige zorg op. Zij was zijn cenig kind, en daar zijn vrouw dood was, voelde hij zich dubbel ver antwoordelijk. Nu ging hij op en neer in zijn kamer en lachte ter sluiks. Door liet venster had 111011 uitzicht op don heuvel, die kunt den achter kant van den tuin lag en in de middagzon kon men zeer duidelijk do sporen van een ver leden zien, nat zijn doehter aanleiding tot haar vraag had gegeven, „Ben je er zeker van, dat daar vroeger het meerendeel der winkels en magazijnen gesloten. Te Anichc hebben de manifes tanten het slachthuis geplunderd; do sla gers en hakkers staken. Te Sarina in. staken de slagers eveneenste Mauhrugge zijr. allo werkplaatsen gesloten. Te St. Quentin hebben gisteren nieuwe onlusten plaats gehad. Om 2 uur in den namiddag begaf zich een groep werklieden naar de werkplaatsen, om te trachten hun kameraden over te halen zich hij hen aan to sluiten, doch hun pogingen bleven zon der succes. De werklieden ontmoetten een patrouille gendarmen en soldaten. De ma nifestanten wierpen daarop barricades op en wierpen allerlei projectielen naar do troe pen. Verschillende revolverschoten werden gelost, waarhij een kurassier door een ko gel aan het hoofd verwond werd; ook een gendarme werd gewond, terwijl 1 erschei- dene personen letsel bekwamen, 21 arresta ties hadden plaats; ook kwamen nog andere ongeregeldheden voor. De regcering heeft gisteren een nota over deze gebeurtenissen gepubliceerd. Daarin wordt gezegd, dat de beweging zich uitbreidt en een oproerig karakter draagt, maar dat de regeering de noodige maatregelen heeft getroffen, besloten als zij is om met alle haar ten dienste staande middelen de orde en de vrijheid van handel te verzekeren GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Duitse hl and. Het Treptowerpark te Berlijn zal a.s. Zondag wederom het tooneel zijn van een socialistische jnonsterbetooging, die dit maal de Marokkaansche kwestie zal be treffen. Naar het scheen, had de overheid er aanvankelijk over gedacht de meeting te verbieden, de vergunning r ird althans eerst gegeven na een conferentie op het ministerie van binnenlandsclie zaken. De betoogers zullen zich echter niet in klei nero of grooterc groepen naar hot terrein van de betooging mogon begeven. Het dra gen van insignes cn cnblomen, evenals het medeaemen van vaandels is verboden. En ten derde is bij de vergunning uit drukkelijk bepaald, dat de orde niet mag worden verstoord. lieden met Duitscliland hun aandacht in be slag namen, een zoo weinig vriendschappe lijke houding in acht genomen heeft. Portugal. f 1 Nu de partij van Costa vail geen me dewerking tot een kabinetsformatie dooi Chagas heeft willen weten, is deze laat ste overgegaan tol de vorming van een blokministerie, waarin Chagas minister president en minister van binnenlandse lie zaken, Vasconcellos minister van huiten- landsche zaken, üuarte Lei te minister van financiën, Menezes minister van ma rine zullen zijn. De verdere verdeeling der portefeuilles is nog twijfelachtig. Noorwegen. In het Noorsche leger is een bedenke lijke geest 'her,raohendc. Te Stenkjaer 0. a. hebben do soldaten de officieren, die de orde tradition te herstellen, met steen worpen op de vlucht gejaagd en daarna in do kazerne alles kort en klein geslagen. Volgons berichten uit Christiania ziet men haast geen lans meer de manschappen in toom te honden, daar de officieren niet meer bij machte zijn de orde te her stelden. land hel aan zich zelf te wijten zal hebben, wanneer het bij de onderhandelingen de nederlaag lijdt. Want liet heeft gechicaneerd op een wijze, die weinig Juister zal bijzetten aan de geschiedenis van Duitschland's hui- tenlandsche politiek. Op gelijksoortige wijze laten zich een aan tal mi drie bladen uit. De „Daily Telegraph" /rel,.Vmi dm beginne af aan toonde Frank- tijk in aeheel zijn optreden al de waardig heid en zelfbohoorsching, die aan een natio p;rt-on, die weet wat zij vermag. Frankrijk heeft aan de Duitsche voorstellen al de aan dacht geschonken, die zij verdienden; er komt echter eindelijk een oogenblik, dat ver draagzaamheid en geduld uitgeput raken en di* diplomatie haar laatste woord heeft ge sproken. Wij twijfelen er geenszins aan, of \oor Frankrijk is dit oogenblik gekomen." Naar de „Vossischo Zeitung" verneemt is do Fransche gezant Cambon, die, 7.00- als men weet, te Parijs ziek was, door 'le reis naai- Berlijn wederom ongesteld geworden, zoodat hij in de eerste dagen niet met de onderhandelingen zal kun nen beginnen. een neg was?" vroeg de ijzersineller en kneep lachend een zijner oogen dicht. De kleine werd niet boos. Zij knikte al leen ernstig en haar oogen glansden van nieuwsgierigheid. „Dat kan men immers heel duidelijk zien er heeft cltiar een weg geloopcn. Een weg, beplant aan weerszijden met boomen, een allee. De hoornen zijn waarschijnlijk oud ge worden en deels omgevallen den een 11a den ander. 'Eu gras en mos is er over heen ge groeid. Maar ik hob ook gezien dat er stom pen en stronken bij zijn, die nog groene takken dingen." „Ju," antwoordde de vader. „Tn oude da gen is daar werkelijk een allee, een oprij laan geweest." „Was onze allee or toen nog niet?" vroeg Majn met groote oogen. „Neen," antwoordde do vader met zekeren tegenzin. ITot was moeilijk. Hoe ter wereld zon hij de kleine dat verklaren? Er was al lang gras gegroeid over die geschiedenis uit het verleden van zijn geslacht en de geschie denis was weinig passend voor kinderen. Weer lachte Matts ter sluiks. Hij streek daarop met de hand over zijn gladgeschoren bovenlip, zooals altijd als hij iets geestigs voncl of in verlegenheid verwijlde." „Er was eens," begon hij, „in oude dagen een landgoed-eigenaar, die te Torsdorp woon de. Hij had een vrouw, met wie hij lang in onmin samenleefde. Eens op een dag Jict deze vrouw het groote rijtuig inspannen cn reed toornig weg van huis on hof, Zij liet Spanje in AI u rokko. Naar aanleiding \:m de mededeeling van minister-president Caiudejus over het plan 0111 duiiLu Gruz de la Mar Pequena ten zuiden san Agadir Le bezetten, schrijft de Parijsehe „Miitindat de Spaansche regeering dit tijdstip voor de bezetting blijkbaar gekozen neeft met de bedoeling, om, met het oog op de aanstaande onderhandelingen met Frank rijk haar positie te. versterken. De openbare meening in Frankrijk zal dit optreden van Spanje terecht streng beoordee- ïen, meent het blad. De öpaanseho regeering zal zich niet mogon verwonderen, indien de vertegenwoordigers van Frankrijk zich bij deze onderhandelingen herinneren, dat Spanje op een oogenblik, dat de moeilijk- Rusland. De te Londen verschijnende „Jewish Chronicle" verklaart, dat in Rusland nieuwe Jodenprogroms worden voorbereid. Men tracht de Joden ook te verdrijven do hun handel systematisch onmogelijk te maken rcgoeruigscoiitraeten worden alleen gesloten met mannen van de partij der Zwarte Hon derd. Men verwacht, dat een groote exodus vun Joden uit Rusland onvermijdelijk zal zijn. Marokko. Het bericht, dat er bij de tot nog toe ge voelde gedaehtenvvisseiing tusschen Duitacu- lund en Frankrijk nooit sprake is geweo.-i van «island \un gebied 111 Marokko, wordi door de „Kolmsciie Zeitung" bevestigd. De Duitsche diplomatie zegt het meermalen van Berlijn uit gemspirauiite blad iieeh daar nooit aan gedacht. De verschijning van een oortogssclnp van Agadir kwam voort un do beboette, om de bedreigde Duitsel-- ondei- daneti ui 't tóoosgebiod te beschermen. Het was geen tussohenkomst, die als vooiberei ding \un verkrijging van Marokkuaiisoli ge bied moest dienen, liet zal athungen van tie waarborgen, die Frankrijk voor een gelijke behandeling in Marokko wil geven, ol men lot overeenstemming komt. Uit Darijs wordt geseind, dat uit de ge sprekken, die de Fransche minister de Selves met de ambassadeurs van Rusland en En geland gevoerd heelt, gebleken is, dat men te Fetersburg ca te Londen de opvattingen van de Fransche regcering in zake do Marok kaansche kwestie volkomen deelt. De gevoelens, die men in Duitscliland jegens Engeland koestert, blijken omgekeerd a! even weinig sympatiek te zijn. Zoo ver klaart do „Standard" o. a., dat Duitsch- T 11 r k ii e e 11 Montenegro. Officieel woidt uit Gettinje bericht, dat Turksehe soldaten over de grens zijn getrok ken en eergisteren een invid hebben gedaan 111 het Montcnegrijnsche dorp Arnlica en daarbij vier Montenegrijncn hebben gedood. De Montenogrijnsche regcering heeft wegens dit feit ernstig geprotesteerd. baar man zeggen, dat zij nooit weer zou keeren. Hij kou alleen wonen voortaan, zon der haar, zoo goed als hij kon. Do eige naar van dat landgoed begreep zeer goed, dat dat do tiotschc vrouw geen ernst was. Zij wilde hem alleen ïmuu- angst aanjagen en zou op eeu goeden dag terugkomen alsof Iff niets gebeurd wa», Maar d a t wilde hij nu weer met. Hij had na al de jaren \an 011- eeniglicid een haat tegen haar gekregen en lhtuia wilde hij zich wreken. Daarom gaf hij eeuigc knechten last om de boonien langs den oprij weg om" te hakken en do laan er mede le versporren, zoodat er, als zijn vrouw terug zou komen, geen weg meer zou zijn en zij genoodzaakt zou worden weer om te kecron, daar haar den weg naar huis ver sperd was. Van dien dag af leefde do man gansch alleenen luj rouwde zoo diep om het verlies van zijn vrouw, zoo diep, dat hij nooit weer getroost kon worden." Ademloos volgde Maja de vertelling van haar vader. Voor haar was dat méér dan eon sprookje. Het was een sprookje, dat wer kelijk gebeurd was. „Is die vrouw nooit teruggekomen?" vroeg hot kind. „Neen," antwoordde de vader. „Er was immers geen weg meer," „Ook de paarden en hot rijtuig niet?" Do ijzersineller wendde zich af, om zijn lachen tc verbergen. „Neen," antwoordde hij toen ernstig, „Die heeft zij meegenomen." Matts Holt wcnschte er zjehzelf geluk mee, dat hij zich zoo handig uit do moei lijke situatie gered had. Hij wist niet, dat zijn dochter zijn lachen bemerkt had en hem met een snellen wantrouwenden blik bespied de. Maja kende dat lachje. Het bcteekonde, dat haar vader haar voor den mal Hield dat wist zij heel goed. En toen zij daarop naar den tuin ging, keek zij nog veel nu- denkender naar het stuk grond, waar eens die oprijlaan geweest was. Zij gevoelde met groote stelligheid, dat hier gras was gegroeid over een geheel ander geheim dan dat, wat haar vader passend had gevonden om haar toe te vertrouwen. liet viel haar <x>k in 't geheel niet moei lijk het geheim te doorgronden. De eerste de hoste, wieti zij er naar vroeg, kon haar uit de verlegenheid helpen. Hot was de tuin man, die haar de oplossing van het raaib-e, bracht. Hij was oud genoeg om van de/e zaak evenals van tal van andere dingen hel juiste te weten. E11 zoo vertelde luj haar op een avond, loon hij met het begieten van de bloembeddon gereed was, hoe de cage in waarheid luidde: Een landeigenaar had inderdaad de hoo rnen langs den oprij weg laten omhakken en er den weg mee laten versperren. Eu zijn vrouw was bij hem weggeloopen. Maar zij was niet gegaan omdat zij haar man ergeren wilde, doch zij luid eeu ander lief en met dien was zij gevlucht. In oou schamel rij tuig reed zij in alle heimelijkheid weg van het landgoed, zonder ook maar één woo re achter tc laten. Bij do steenon dieven, die Mexico. Te New-York is bericht ontvangen, dat Francisco Madero, de gewezen aanvoerder der opstandelingen, door de vooruitstre vende constitutionoele partij tot candidnat voor het presidentschap is gekozen. Japan. 1 llet minis.jne-Katsoera heeft dezer da gen plaats gemaakt voor een nieuw ka binet, onder leiding va- den lieer Sajonji. De nieuwe minister-pri leut heeft ineen interview verklaard, dat er niet de minste sprake zal zijn van een principieele of zakelijke wijziging van liet tot dusverre gevolgde regeeringsbeleid. llet nieuwe ka binet zal, evenals zijn voorganger, al zijn aandacht wijden aan de versterking van het nationale krediet en de ontwikkeling van de industrie, terwijl Japan boven dien zal oLijven stroven na;ir handhaving van de uiee»te hartelijke betrekkingen met het buitenland. Gedistilleerd. Het „Stbi. no. 2-17 bevat de wet van den 18Jen Juli 1911, houdende nadere bepa lingen omtrent liet vervoer, den uitslag en den inslag van gedistilleerd. Onvrijwillige stakingen. Do vaste commissie uit het internatio- bij de poort van de allee stondeu, wachtte haar den man, met wien zij vluchten wilde; en toen hel rijtuig een oogenblik bij die poort stil hield, sprong hij zonder iels te zeggen op dc plaats van den koetsier en beval dezen naai' huis terug te keeren. Toen icdeu dc schooue vrouw ere haar minnaar in volle vaart do wijdt» wereld 111. Do koetsier was verplicht zijn moester te vertellen wat er gebeurd was. Maar hij waag de dat niet vóór hij ondervraagd werd. Lu ondervraagd werd hij eerst dun volgenden dag, nadat de meester den ganschen nacht door de leogo kamers had rond gohxipeu en op zijn vrouw had gewacht. Kerst toen ging hij naar den stal en zocht den koetsier- op. Toen de koetsier, zoo vertelde de tuin man Majn verder, zijn boodschap overge bracht Inul, kreet zijn meester: „Je liegt 1" sloeg den man met de gebalde vuist tus schen do oogen en liet bent bewusteloos op den grond in den stal liggen. In zijn hart wist hij echter wel dat de koetsier de waarheid gezegd had. Want hij liet terstond hét dienstpersoneel bijeen roe pen cn beval luide, alle sporen van do groote oprijlaan uit te delgen, zoodat do laan, die als een ketting van het heerenhuis naar den rijksweg liep, niet meer zou be staan. „Niemand zal meer langs dezen weg rijden," zei hij, wendde zich van het perso neel tri' u ging. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1