was, en het gevolg was ecu algemeene staking, die weldra ook op den Wester spoorweg oversloeg. De gevolgen der staking worden voort durend ernstiger. De havenplaatsen zijn er door getroffen, ook Queenstown, waar de Amcrikaansc.ho brievenmalen aan wal komen. liet goederenvervoer staat bijna ge heel stil. i Het bestuur van het Engelsche verbond van spoorwegpersoneel heelt besloten om zijn hoofdkwaitier tijdelijk naar Dublin te verplaatsen. t De voornaamste lersche spoorwegmaat schappijen wraken nog altijd den oisch van het personeel, dat het hot recht zou hebben geen goederen te vervoeren, die bezorgd zijn door zoogenaamde onderkrui pers. Do spoorwegmaatschappijen betoo- gen, dat zij gehouden zijn alle goederen, onverschillig hun horkomst, aan te nemen en te vervoeren. R, u s 1 a ml. 1 Hetgeen de laatste berichten reeds deden vermoeden, is werkelijkheid geworden. 'Mi nister-president SLolypin is aan de gevol gen van den aanslag overleden. Sedert gistermorgen, verkoelde de patiënt aanhou dend in levensgevaar. Do buikvliesontste- king had een zeer ernstig karakter aan genomen. De door de doctoren toegepaste middelen bleven zonder uitwerking en gis teravond ongeveer 10 uur gaf de staats man den geest. Wol een tragisch einde voor den nog slechts 50-jarigen staatsman, wiens levens loop we dezer dagen reeds in 't kort weer gaven. Zelfs zijn vijanden, cn die waren er velen, /.uilen zijn vele diensten, aan het vaderland bewezen, moeten erkennen. Ilij toch kwam aan do regeering, toen Hus band na de ontbinding der eerste Doemt in een verwarring verkeerde als nooit te voien. De proef om een constitulionceien staat fe vestigen, scheen mislukt. Te Krom- stad dreigde oen militair oproer, in do Baltische provinciën waien de boeren in opstand, de oorlog en ovulatie hadden de financiën uitgeput en een" staatsban kroet dreigde. Overal ontevredenheid, anarchie. In deze omstandigheden weid Stolypin, op den betrekkelijk jongen leef tijd van -15 jaar, tot. "den verantwoorde lijken post van minister-president geroe pen, na in 't ministerie-Goremeykin de por tefeuille van binnenlandse.be zaken beheerd te hebben, zonder echter ook maar eenigs- zins op den voorgrond getreden te zijn. Het werk der administratieve hervor ming van liet Russische rijk, dat Stolypin zich tot taak had gesteld, is hem voor een zeer groot gedeelte gelukt. In de zes jaren, dat hij aan het hoold der regeering stond, heeft hij in 't onmetelijk rijk de lust hersteld, is het leger gereorganiseerd, is met de herhouw van de marine begonnen, het staatscrediet volkomen hersteld. Met do meeste gestrengheid trad hij tegen de omkoopbaarheid van ambtenaren op on schroomde hij niet, invloedrijke personen publiekrechtelijk te doen vervolgen. Dat het Stolypin niet aan politieke vijan den ontbreken zou, was tc voorspellen van het eerste oogcnblik af, dat hij zijn taak definieerde als het houden van het gul den midden tusschen reactie en revolutie. Zoowel van revolutionaire als van ienr- tionaire zijde is herhaaldelijk beproefd Sto lypin onschadelijk ie maken, zij het ook met zeer verschillende middelen. Nog on langs werden twee bekende leden van den Hoogen Raad, o 'w. de beruchte Trepow, door don keizer uit hun ambt ontzet, we gens openlijke vijandschap legen Stolypin De eerste aanslag, die de revolutionai ren tegen den nieuwen minister-president beproefden, had in Augustus 1906 plaats, vier maanden na zijn benoeming. Een bom ontplofte in zijn villa te St. Petersburg, waar hij receptie hield. Dertig personen werden gedood en vier en twintig ernstig gewond, onder wie twee kinderen van Sto lypin zelf. I Spanje. Te Valencia is eveneens de algemeene revolutionaire staking uitgebroken. De staat van beleg is er afgekondigd. De telegra fische gemeenschap met andere steden in de provincie, behalve Madrid, is verbio ken. Herhaaldelijk hebben botsingen plaats gehad tusschen revolutionnairen cn troe pen, waarbij aan weerszijden werd gescho ten. De jongste berichten luiden eenigs- zins gunstiger. Te Saragossa hadden Zondagavond ook ongeregeldheden plaats. Betoogers schoten op de burgerwacht, die eveneens van de wapens gebruik maakte. Eén persoon weul gedood en vijf gewond. Zes personen wer den gearresteerd, 'J."e Conura is gisteren de algemeene sta king begonnen. Te Barcelona is zij vrij wel mislukt. Te Bilbao duurt de staking voort, het is er echter rustig. i Bulgarije, i Het Bulgaarscho blad „Drevnik" maakt melding van de aanstaande verloving van kroonprins Boris met de oudste dochter van don .tsaar van Rusland. Marokko. In merkwaaidige tegenstelling met de optimistische opvatting omtrent den toe stand in Duitsche Tcgeeringskringen, ver zekeren telegrammen uit Londen, Parijs en Madrid, dat men nog ver verwijderd is van een definitief, beide partijen bevredi gend resultaat. Gisteren is het Duitsche antwoord op de Fransche nota gereed gekomen en dien- zelfden avond nog aan Cambon ter hand gesteld. In tusschen wordt ook in Ruitschland van meer zijden dan nog kort geleden bezwaar gemaakt tegen beëindiging der onderhandelingen, wanneer Duitschland's belangen niet ten vollo tot hun recht ko men. i De afgevaardigde Bassermann, leider der liberale partij, gispte in een gisteren t.o Gsnabrück gehouden vergadering in scherpe bewoordingen de houding van het Duitsche ministerie van buitenlandsche za ken en verklaarde dat oen vrede tot eiken prijs onverdrngelijk is, wanneer de natio nale eer op het spel staat. De Parijscho /Temps" zegt, dat volgens de vrij algemeen heerschcnde opvatting dit Duitsche antwooul ten decle bevredigend zal zijn en aanleiding zal geven tot öén nieuw Fransch tegenontwerp, dat: lo. do beginselen, die Frankrijk niet kan opge ven, zal handhaven en prccisecren; 2o. volgens den wensch van üuitschland eeni- ge redactiewijzigingen aanbrengen, die niet met deze beginselen in strijd zijn. Het is vooralsnog onmogelijk iets te zeg gen omtrent den afloop der besprekingen, zeker is het echter, dat zij nog lang niet beëindigd zijn. De Fransche regeering acht het geenszins noodig ze te bespoedigen, daar zij gaarne zou zien, dat er niet de geringste moeilijkheid meer overbleef. China. 1 De onlusten in de provincie Tsetsjoean, uitgebroken naar aanleiding van den aan log der spoorwegen door niet-Chincezen, dragen ditmaal een bij uitstek aan cle vreemdelingen vijandig karakter, liet beet in een telegram uit Peking, dat regee- ringhtioepen, die tor bestrijding der opstan delingen waren uitgezonden, yemecnc zaak met deze laatsten hebben gemaakt. Rnn generaal pleegde zelfmoord. De „Moming Post" ontvangt een bericht uit Sjanghai, dat Tsjengtoe gevallen zou zijn cn Tsjao-Er-Fcng, de broeder van den onderkoning van Mandsjoerije, die aanvan kelijk door zijn krachtdadig optreden den opstand scheen te zullen bedwingen, met dc hooge ambtenaren gevlucht is naar Tsjetsjoc; het gezin van den onderkoning zou gedood zijn. 1 Tsen-Tsj ocn-IIs ocan, de vorige onderko ning van Kanton, wien men algeheele vol macht heeft gegeven om den opstand te onderdrukken, heeft Zondag Sjanghai ver laten met bestemming naar Tsetsjoean. Tc Tsjoengking moet men den toestand nog meester zijn. BINNENLAND. Tan het hof. IT. M. de Koningin heeft, naar „De Tijd" meldt, een gilt van f 250 aan het kerk bestuur te IJselstein geschonken als bij drage in de restauratie der praalgraven, welke onlangs hij den hevigen kerkbrand zoo ern stig hebben geleden. Onze gezanten. De waarneming van de Ncderlandschc be langen tc Lissabon is gedurende de afwe zigheid aldaar van den Nederlandschen ge zant, mr. W. Doude van Troostwijk, opge dragen aan den Nederlandsehen consul-gene raal te Lissabon, den heer C. George. Graaf Fahlen. De gezant van Rusland bij Ilr. Ms, hof, graaf Pallien, is eenigen tijd geleden uit het herstellingsoord in de Schevcningschc Bosuitjes naar Wiesbaden vertrokken. Na al daar een paar weken te hebben vertoefd, is hij naar Baden-Baden gegaan, waar hij eeni gen tijd denkt te blijven om er volledig bor stel van gezondheid te zoeken. Consulaire dienst. De minister van buitenlandsche. zaken brengt ter algemeene kennis, dat jhr. mr. F. Cr. van Pnnhuys, Ilarer Mujésteit's ge zant te Bern, voor belanghebbenden bij den handel op Zwitserland zal te spreken zijn op Vrijdag 22 dezer, van 2 tot 4 uur des namiddags in een localiteit der afdeeling Handel van het departement van landbouw, nijveilieid en handel, Lange Houtstraat 36, te 's-Gravenhagc. (,,Stct.") V De heer Range! dc Sampaio, die tot dus ver in Den Ilaag is opgetreien ais waarne mend zaakgelastigde van Portugal, is be noemd let consul-generaal der Portugeesche republiek in een dor groote steden van En geland. Audiënties. De gewone audiënties van de ministère van buitenlandsche zaken, van marine en van waterstaat zullen op Vrijdag 22 dezer niet plaats hebben. Bidderarden. Benoemd tot ridder in. de orde van Oranje-Nasnsau de heer A. Vierset, par ticulier secretaris van den burgemeester va,n Brussel. Besmet terkluard. De minister van binnenlandsche zaken heeft lo. Rostof a./cl. Don besmet verklaard we gens Aziatische cholera 2o. het aantal dagen, bedoeld in het 1ste lid van art. 8 van do wet van 28 Maart 1877 (811)1. no. 35), bepaald op 5. („St.-Ct.") Groot verlof. Naar de „Asser Ct." uit goede bron ver neemt, zullen de miliciens der lichtingen 1907 en 1908, die sedert 16 Augustus j.l. voor herhalingsoefeningen onder de wa penen zijn, einde dezer week in het genot van groot verlof worden gesteld. Bronbeek. Naar' wij vernemen is aan het Koninkl. Kol. Mil. Invalidehuis te Bronbeek nog niets hekend van een voorgenomen be zoek van II. M. de Koningin aan het Huis, Gemeente secretaris Ben Haag. De gemeenteraad, die in den namiddag is bijeengeroepen, heeft tot gemeente-secretaris benoemd jhr. mr. M. van Roenen, referen daris ter gemeente-secretarie van 's-Graven- hago, met 27 stemmen legen 5 op den heer mr. D. van Ilonten Jzn., secretaris der ge meente Dordrecht. Be kletrecMbetooging. liet aantal handteekeningen, onder het kiesrechtpetitionnement te Amsterdam verza meld, bedraagt 316,877. Be winkelsluiting to Amsterdam Naar wij vernemen hebben de hakkers in de omgeving van de Jodenbreestraat beslo ten hedenavond weer gezamenlijk open tc houden. 1 t i j "Wettelijke winkelsluiting. Men meldt ons uit Amsterdam, d.d. 18 September Hedenmiddag is een protestvergadering gehouden van een groot aantal winkalieis uit Amsterdam, in het gebouw van den Werkenden Stand. liet gebouw was zoo vol, dat velen geen plaats meer konden vinden. De vergadering was nogal heftig; er werd heftig geprotesteerd tegen de wettelijke winkelsluiting. Men zal alle pogingen in het werk stel len om de wet nog te doen intrekken. Alle winkeliers besloten 's avonds open te blijven, om zoodoende een, rechterlijke uitspraak pit te lokken. Ten slotte nam de meerderheid der ver gadering een, door mr. Hillosum opgestelde motie aan, luidende als volgt: De vergadering, enz., verklaart te protes teren legen de verordening, zooals die thans is vastgesteld, en besluit geen mid delen onbeproefd te laten om te komen tot intrekking dezer verordening. Gezien het groot aantal belangstellen^ den, dat wegens plaatsgebrek 'aan de deur moest worden afgewezen, werd onmiddel lijk na de eerste vergadering eon tweede bijeenkomst belegd. Wij hebben een tocht gemaakt door de stad, waar voor het eerst de winkelslui tingverordening moest worden toegepast en zoover wij konden constatceren, is vrij wel door allo winkeliers het bevel tot sluiting opgevolgd. Langs de hoofdstraten wandelde een drukke menigte, nieuwsgierig naar het fatale uur. Vooral in de Amstel- straat, waar men eenig verzet van winke liers verwachtte, was geen doorkomen aan. Hier hielden sommige sigarenwinkeliers cn bakkers de koopwaren na 9 uur te koop. Tn Kalverstraat en Nieuwondijk wa ren bijna alle gesloten, ook in de hoofdstra ten in cle verschillende wijken, als Kinker straat, Ferdinand Bolstraat, Dapperstraat, Haarlemmerstraat enz, In de volksbuurten was alles donker. Door de gansche stad in de verschillende wijken had men de straatlantaarns uitge draaid; dc straten waren gelijk donkere landwegen. Om 9 uur volgden velen de agenten en bij elko sluiting van. een winkel klonk ge juich. i In sommige straten als Weesperstraat, Amstelstraat on Reguliersbrcestraat hadden reeds bekeuringen plaats. Het bleef lang, héél lang druk in de slraten en overal in de cafè's en trams was het ontwerp van het gesprek de 9-uur- sluiting. Bjj do firma C. J. Boele, op den hoek van de Nieuwe Heerengracht, was voor den kelder naast den winkel, een blikken wand getimmerd, waarboven stond: „Auto maat". i In het blik waren een aantal gleuven, waarbij do mededeeling stond, dat het in werpen van een dubbeltje een doosje si garetten of een viertal sigaren te voorschijn bracht. Een heel aardig idee, dat veel bij val vond, en een nieuw element ter on derzoek voor den rechter op zal kunnen leveren. Maarmen zei, dat achter het blik een juffrouw zat, die de sigaren cn sigaretten door de gleuven gooide! En 't valt te betwijfelen of een juffropw onder de automaten wordt gerekend. VLAARDINGEN, 19 Sept. Bij de giste ren te Rotteidam gehouden indeeling voor de nationale militie hadden van de 12 lolelingcn niet minder dan 3 aan dc oproeping geen gevolg gegeven, zoodat deze dus later voor Gedeputeerde Staten moeten worden ge bracht. VLAARDINGEN, 19 Sept. B. en W. achten het gewenseht om de aan het kerkbe stuur dor Ned.-IIerv. gemeente verschuldig de uitkeering ad 325 's ja ure wegens gemis van begmtenisreehten af te koopen. Deze afkoopsom mecncn zij op 8911.30 ie moe ten bepalen, teneinde genoemd kerkbestuur in staat te stellen voor dit bedrag een in schrijving Nederlandsche Werkelijke Schuld aan te koopen, welko jaarlijks 325 af werpt. STADSNIEUWS. liet consultatie bureau. Tn ons nummer van gisteren hebben wij reeds een en ander medegedeeld omtrent de wijze van welken van het hier Donderdag a.s. te openen consultatiebureau. Heden zijn wij in de gelegenheid gesteld daar een kijkje te nemen. Zoonis wij reeds hebben medegedeeld is het bureau gevestigd in het pand Lange Ha ven no. 83, naast de apotheek van den heer J. II. Evers, cn dit pand is thans geheel ingericht voor zijn nieuwe bestemming. Het vertrek aan de straat is bestemd voor wachtkamer. Er bevinden zich daar een paar tafeltjes en stoelenlangs de wanden han gen kaarten met opschriften, houdende waar schuwingen, raadgevingen, opwekkingen, die door hun kortheid in het geheugen zul len blijven en daardoor wel nut zullen heb ben. Voorts liggen daar brochures, betrek king hebbende op de bestrijding der tuber culose, welke bestemd zijn om gratis aan de bezoekers te worden uitgereikt. Ann het einde der gang ligt een ruime op kamer, waar de doktoren zitting houden en waar de patiënten zoo noodig worden onder zocht. Ruime kasten bevatten alles wat de doktoren daarvoor noodig hebbeniigtafel en stoelen zijn in het vertrek aanwezig, bene vens natuurlijk een flinke waschgelegenheki. In de gang komen nog uit de keuken, een kamer die voorloopig voor magazijn wordt ge bruikt, een open plants, die licht en lucht brengt in de aangrenzende vertrekken, bene vens een trap die voert naar het boven-voor- iuiis, waar de verpleegster, die mot het be heer van het magazijn en met de controle over de patiënten belast is, haar kamera heeft. Boven de kamer waar de doktoren zitting houden, is de vergaderznal voor het Be stuur der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Het ligt in de bedoeling dat een echtpaar zal geengageerd worden dat in het huis woont en met het schoonhouden van het huis en het voeren van het huishouden voor dc verpleegster zal belast wordpn. Voor deze menschen zijn ook kamers aangewezen. Over het gehecle huis loopt een mooien zolder, netjes betimmert en van slaapplaat sen en kamertjes voorzien. Bij de inrichting \an het hure is natuur lijk gewaakt dat deze voldoet aan hygië nische eiscliennergens ziet men kleeden en dergelijke; op de vloeren ligt zeil, de ta lels zijn onbedekt/ de stoelen hebben gevloch ten of lederen zittingen, enz. enz. Wij meenen dat de vereeniging met dit pand voor het doel gelukkig is geslaagd alles ziet cr prettig, keurig netjes en een voudig uit. Moge door een eendrachtig samenwerken van allen, wier medewerking aan de berei king van dit doel, waarmede, dit consultatie bureau is gesticht, van nut kunnen zijn,'dut doe! worden bereikt: de voorkoming en be strijding der vreesclijke ziekte, die, vaak zoo onbemerkt haar sluchtoffcis aangrijpende, reeds zoovele menschen levens heeft vernie tigd, zoo ontzettend veel leed in tal van fami- lién gebracht heeft. En mogen de aangetas ten zoowel als zij die meenen aangetast te zijn, zich vol vertrouwen tot het consultatie bureau wenden, opdat door tijdig ingrijpen het gevaar tijdig kan bestreden worden, niet enkel tot redding van den patiënt, maar ook van zijn omgeving en daarbuiten. Algemeen kiesrecht. Gisteravond heeft de demonstratie voor algemeen kiesrecht, door ons aangekondigd, plaats gehad. Met muziek en tamboers aan het hoofd trok de stoet, die was .samengesteld uit afdeelings- en bondsbesturen, en leden, be nevens vrouwen, verloofden en, kinderen van leden, door verschillende straten dei- stad. In den stoet werden medegevoerd banieren, transparanten, doeken mei op- schriiten, enz. In de Boterstraat, hadden zich nabij Constantia nogal wat menschen verzameld om den stoet te zien vertrekken. Langs den weg, die gegaan werd, stonden op vele plaatsen tal van kijkers, doch den tocht medémaken. deeden „alleen. groepen jongelieden van beiderlei kunne, die joe lende en springende den stoet vooraf gin gen, zooals zij dat doen bij elke gelegen heid, dat muziek door do straten trekt. Hedenmorgen begaven degenen, die aan de betooging in den Haag deelnemen, zich gezamenlijk naar het station, enkele der banieren waren in een foudraal, andere werden onbedekt medegevoerd. Vanmorgen om 10 uur is op do Hoog straat een der twee voor een molenwagen gespannen paarden door de gladheid der bestrating gevallen, doch spoedig weer op geholpen, zonder letsel te hebben gekregen. Een drietal personen zouden vanmorgen omstreeks 10 ruu' met een schuitje, waar in 10 zakken cokes, de Schio oversteken. Zij weken voor een daar varend, schip uit, daarbij kwam 't roeibootje in aanraking met -een spoelingschomv, waaidoor 't kan telde en zonk, zoodat passagiers en cokes in het water graakten. Passagiers on cokes waren spoedig weer op het droge, geholpen, maar het roei bootje lichten ging minder gemakkelijk. Van middag om 3 uur was men er mede bezig. Gistel-morgen to 113// uui is oen 12-ja- rige jongen nabij de Koemarktbrug door den berijder van een motorfiets omver gereden, tengevolge waarvan, de broek van den jongen scheurde en hij eenige ont vellingen aan den rechterarm bekwam. De fietsrijder, die bekend is, reed door, zonder nota van het ongeval te nemen. De 14-jarige M. is gistermiddag meteen rijwiel in het Spuikanaal gereden. Ilij wist ziclizelve weer op 't droge te helpen en zijn iiets is later weer opgevischt. Zwemlurichtlng. De temperatuur van het water was he denmorgen 63 en hedenmiddag 64 graden. Volksbadhnls. In de week van 1016 September werden genomen 273 baden. lstc klasse. 2de klasse, kuipbaden 21 kuipbaden 26 regen 21 regen 179 school 5 ets. kinder i 26 AGENDA- Heden on volgende avonden. Casino, 8 uur. Specialiteiten-Voorstelling, lieden en volgende avonden Circus, 8 uur. Specialiteitenvoorsteiling. 19 cn 22 Sept. Giooto Schouwburg, 8 uur. Dc vlucht van Priseilla. 19 Sept. Tivoli Schouwburg, 8 uur. De da mes kleermaker. 20 Tivoli Schouwburg, 8 uur. Tour nee Louis Bouwmeester. Koning Oedipus. 20 Groote Schouwburg, 8 uur. Twee weezen. 21 Groote Schouwburg, 8 uur. N. V. Het Tooneel. Willem Royaards. Een avontuur van Sherlock Hol mes. '21 Tivoli Schouwbrug, 8 uur. Tour nee Louis Bouwmeester. Voerman Henschel. 23 Tivoli Schouwburg, S uur. Tour nee Louis Bouwmeester. Dc koop man van Venetië. 23 en 24 Sept. Groote Schouwburg, 8 uur. Polniaeho Wirtschatt, 24 Stedelijk Muziekkorps. Matinee, 1 - uur, Plantage. 24 Café-restaurant „De Vriendschap", 10 uur v.m., schaakgezelschap „De Koning". Nationale schaakwed strijd. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Ds. JJ. Jenny te Bovcnpckela (Gr.) heeft wegens ziekte emeritaat aangevraagd. Beroepen: te Woerden (toez.) ds. W, do Lange, te 's-Gravelaud. Geref. Kerken. Beroepen: te Waardhuizen (N.-Br.) de heer G. J. Pontier, eand, te Kempen. Bedankt: voor het beroep te Bodegra ven ds. R. Zijlstra, te Iloogeveen. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen: het beroep te Bovcn- knijpe mej. A. Zcrnike, prop. te Amster dam. Beroepen: te Oost- en West-Gvnftdijk ds. M. Iluizinga, te Zwartsluis. Knnst en Wetenschap. Hesschaert naar Berlijn. De „National Zeitung" zegt, dat cle be noeming van Joh. Messchaert tot profes sor aan de Koninklijke Academie voor mu ziek gisteren officieel is bevestigd. Rechtzaken. Dood door sehuld. Het Openbaar Ministerie bij de Haarlem- schc Rechtbank eischtc tegen een 36-jari- gen arbeider, die te Haarlemmermeer uit scherts mei een jachtgeweer op Hubert Veibeek schoot, waardoor deze gedood werd, 9 maanden gevangenisstraf, wegens dood door schuld. Luchtvaart, Wijnmalen tc Leiden. Wijnmalen deed glstornamiddag weder een korte vlucht van ongeveer 5 min. Het opgaan en het landen waren beide weder magnifiek. Dat hij zoo spoedig daalde was een gevolg hiervan, dat een scluoef een, weinig los bleek te zijn. f

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2